Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

twix
4. feb 2010

Pinkina - Dominik pojde tiez od septembra do skolky alebo jasiel. tiez si robim starosti. dost na mne visi. asi si bude dlhsie zvykat. dufam, ze dostane miesto u Laurinky v skolke a budu spolu v triede. to by asi ulahcilo situaciu. urcite si Kristinka zvykne. ale tiez to dlhsie potrva, kedze tam bude chodit len na par hodin.

pinkina
4. feb 2010

diky Twix 😉

No tak, to ma Dominik super, ze tam ma segru aspon tam nebude chudacik taky opusteny ☹ ☹ No dufam, ze moja Kristinka sa tam nestrati. No ja mam pri skolke hned svokru, ktora je na penzii a vidi z okna do dvora skolky,tak ju moze hned zobrat, ak by plakala. 🙂

Ja mam ist od polky jula na 3dni v tyzdni pracovat a aj ty uz pojdes do prace??? 😉 😉

uz sa tesim na ten stres: skolka, domacnost, nakupy 😒 😒 😒 Uz mi pomaly konci, ta dovolenka doma. 😝

pinkina
4. feb 2010

Ozaj Twix, nase deticky su rovnako stare 😉

Rozprava uz nieco Dominik??? Moja Kristi toho vela nenahovori. Zatial len, Mama,Papa, Opa, Hop,hop a najoblubenejsie je NEIN,NEIN,NEIN. Inak len nieco blaboce a nikto jej nic nerozumie.

twix
4. feb 2010

Pinkina, Dominik vobec nerozprava ☹ len niekedy zoberie mobil a zacne "ta-ta-ta-ta", vola tatinovi. vydava zvuky, ale zatial ziadne slova. par krat krical na Laurinku a znelo to dost ako "Laua" 🙂 inak rozumie uplne vsetko a aj vsetko urobi, co poviem. som prekvapena. Laurinka bud nerozumela, alebo neposluchala, lebo nikdy neurobila, co poviem a ostalo jej to dodnes ☹ robi si co chce. len ked jej poviem, ze nedostane na narodeniny darcek, ak nebude posluchat maminu, tak to zaberie 🙂
este neviem, ci bude Dominik v skolke s Laurinkou. a neviem, ci to bude skor vyhoda, alebo nevyhoda. niekedy vie byt k nemu straaaasne hnusna 😠 inokedy sa tulia a pusinkuju 😅 ved uvidime. ja by som mala zacat, v novembri. este rozmyslam, ci mam zacat len na ciastocny, alebo na plny uväzok. kazdopadne to bude narocne. a deti mam velmi casto chore, tak som zvedava, ako to budeme riesit ☹

juditkaa
4. feb 2010

ahojte mozno mi budete vediet poradit kedze ste z rakuska ,,,,,chcela by som objednat do viedne balik z internet obchodu z usa,,,,kolko sa plati clo a dph,,,,alebo na akej sztanke nemeckej to moze byt,,,neviem dobre po nemecky a uz mi sibe ztoho hladania,,,velmi pekne dakujem

pinkina
6. feb 2010

ahojte 🙂

Twix: no to som rada, ze Kristinka nezaostava. 😉 Ona tiez vsetko rozumie, stale ma napodobnuje co robim, ale vela toho nenahovori. 🤐

No Dominik s Laurinkou su surodenci ako sa patri. Raz hadka a potom zase laska. 😀

Mne zatial Kristinka este nebola ani raz chora, tak uz sa toho hrozim, ze to tou skolkou urcite pride. ☹

zdenka73
15. feb 2010

Ahojte! Ako pozerám, tak tu to už riadne vymrelo. Baby čo je s vami? ☹

My máme po prvej poradni máme 4000g, a narástli sme o 4cm, ešte musíme absolvovať ortopéda a bude to.

Poslúchame sa celkom dobre, až stále tie naše večery do noci. Nevedeli by stemi poradiť? Akonáhle jej dávam papať po tej 20 hod tak vypije nejakých 30 a začne plakať, niekedy sa nedá ani poriadne utíšiť, taký má amok. Tak máme ukludňovák Sab Simplex dám jej kvapku na cumel a je ticho, potom pokračujeme v papní, ale zase len chvílku, tak už som vymyslela, že ked už začína plakať tak jej flašu vymením a dudel a je zase ticho, ale niekedy to už nepomôže a musía nastúpiť sab simplex. A ked už stiahne flašu tak polhodinku je ticho pospinká a potom začne tríning na rukách a to máme do pol jednej v noci, potom zaspí akoby uťal.Niekedy už mám riadne nervy z toho plaču.

zdenka73
15. feb 2010

a ozaj na štikútku niečo neporadíte? Niekedy štikúta aj štvrť hodiny, a ked jej dám napiť tak ju nadrapuje alebo sa nám aj stalo, že sa potom nemohla nadýchnuť, lebo akurát pregĺgala, a štikútla, ak by ste niečo poradili čo by nám pomohlo, bola by som rada.

lyziarka
15. feb 2010

zdenka, baby presedlali na fb, tak tu velmi nepisu. tiez hovorim, ze skoda. ale stretavaju sa, su v kontakte...

tvoja mala place od hladu? alebo ju boli brusko? chce vobec vtedy vecer to mliecko? skusala si masirovat brusko? place aj potom? neviem, necitala som nic dozadu, ci si to uz pisala, ale vies dovod toho placu? aj ked papa cez den, tak tak place? hovorila si to na poradni? same otazky, a ziadna rada ☹

skus pri stikutani hladkat po chrbatiku, ono to akoze stimuluje dychanie, ale ktovie, mozno to zaberie alebo aspon rychlejsie skonci...

ronnda
16. feb 2010

ahojte, ano, uz to tu moc nezije, holky jsou na fb, je fajn, ze se setkavaji, kdyz jses na materske, je to jednodussi, ja co jsem zacala chodit do prace, uz moc odpolednich aktivit nestiham. musim se priznat, ze mi to trochu chybi, ty odpoledni prochazky a tak... moje odpoledne je ted jedna velka honicka, prace, skolka, domu... je to rozlitane.

zdeni, malinka krasne roste... s temi vecery to znam, taky jsme si to zazili, trvalo to tri mesice. do pulnoci az do dvou do rana to u nas bylo podobne jako u vas. mala pila po pul hodinach trosku, taky jsem zkousela masirovat, nic moc nepomahalo, preslo to samo ze dne na den po trech mesicich. ja jsem z toho jejiho place byla poradne vyrizena, tak te chapu. Vydrz!!!

lyziarka - ako u vas? co kristianek, porad se mu tak nelibi v aute? a jak se dari tobe?

twix
16. feb 2010

Zdeni, ako pise Ronnda, vydrz, prejde to. je to tazke, tiez som to zazila u Laurinky. skus masirovat brusko, cvic nozickami, daj malu castejsie lahnut na brusko. ja som Laurinku nosila na ruke, bruskom dole a prstami jej masirovala brusko. to mala rada a niekedy mi tak aj zaspala. snaz sa ju dat spinkat, tak aby spala na boku, alebo jej podloz nozicky vynkusom, ak spi na chrbatiku. vtedy to brusko nie je take napnute a neboli to tak. u nas dost pomohla "hadicka". mali sme ju z lekarne. zvykne sa pouzivat pri tychto stavoch. zavedie sa jemne do bruska a dietatko sa vyprdi, niekedy vykaka 🙂 hned je lepsie. podobne posluzi aj teplomer. viem, ako sa teraz citis, este k tomu si na vsetko sama, ale prejde to a bude dobre, len vydrz!!

twix
16. feb 2010

Ronnda, ja si este uzivam matersku, ale uz sa desim dna, ked zacnem chodit do prace. vobec si neviem predstavit, ako to budem zvladat. asi to bude riadna nahanacka aj rano aj vecer. ale neda sa tomu vyhnut. este mam do novembra par mesiacov, tak si to musim poriadne vychutnat 🙂

zdenka73
16. feb 2010

Ďakujem babenky skúsim, aj vaše rady, možno fakt niečo zaberie.

Lyžiarka - práveže cez den nieje žiaden problém s plačom ani s papaním, ale len ked príde ôsma hodina, akokeby uťal a už je zle. Práveže papať chce večer, aj sme masírovali, to nepomáha, prdíky má dobré, striela stále aj sme nahrievalibruško s čerešňovými kôstkami, to zaberie nachvílu.

No asi to budeme musieť vydržať pár mesiacov ako píše Ronnda a Twix.
Twix a to tak rýchlo ubehlo, že už do práce? Veru tak si ešte uži materskú.

lenkaw
16. feb 2010

ahojte,

zdeni, ze uz 4 kg? super priberate. len tak dalej. A co sa tyka toho placu vecer, nemusi to byt len brusko. Predsalen je to ine ako v brusku a tu zazivaju vela novych veci deticky a potom to aj musia vecer "spracovat". chce to len vydrzat a za chvilu to prejde. drzim palceky.

my sa mame super, s Lucom chodim do Spielgruppe, sice na zaciatku je len mama mama, ale po chvilke uz beha s detickami ´ 😉
Kocky, ktore chcete chodit na Eltern-Kind Turnen, celkom fajn je to na Florianigasse 24, 1080 Kazdy stvrtok od 10-11 za €1,- !!! co je fakt super cena a deti sa tam vyjasia. Tak kto chce nech sa prida 😉

ronnda
16. feb 2010

leni, to je super symbolicka cena, to je dobre urcite pro deti i pro maminky, skoda, ze nas uz se tyto aktivity netykaji 😒
holky, uzivejte si materske, fakt vam ted trochu zavidim 😉

lieska
22. feb 2010

Ahojt ebaby, aj ja som tu uz dlhsie nebola...sorrac, nejak nestiham!

Pinkina, aj Jasterkina Emmuska a moja Mimi su tak stari ako Dominik a Tvoja Kristinka. Tusim, ze tvoja je narodena 10.11? Mimi je 8-eho a Emmka s Dominikom 9.11. 😀 Ani Mimi moc nerozprava, len mama, tata, Babu (to je moja mamina), niekedy povie "da" ako "dakujem" a skomolene "paci". Ale to len niekedy a vela slov hovori len na povel! 🙂

Zdenka, aj ja som to zazila tieto vecerne stavy. Ufff...nic moc, ale ako pisala Twix, masiruj brusko a nos ju na rukach bruskom dole. Ja som davala aj Kirschsack nahriaty v mikrovlnke a ten Sab simplex. Vydrz to, neboj prejde!

My sa mame OK, Mimi uz "zarezava" u Tagesmutter. Mimochodom baby...ta strategia, ze som tam bola niekde v kutiku aj ja zabrala na 100%. Viem, ze ste mi skoro vsetky radili, ze to je blbost, ale v nasom pripade to bolo presne to prave. Normalne bolo vidiet ako sa viditelne osmelovala a citila sa tam istejsie. Vzdy ma prisla skontrolovat do kuchyne, kde som si ja citala noviny a pila kavicku a potom sa sla zasa hrat. No a teraz odchadzam bez nejakeho lucenia, proste kym sa oni hraju ja odidem a mala ani nemukne. Potom sa mi stastne hodi okolo krku, ked pridem a uteka sa zasa hrat. A j asom stastna, lebo ked som videla aky strasny stres jej to sposobuje, bolo mi z toho nanic.
Okrem toho si to zo strany tej TM vazim, lebo som tam bola asi mesiac 3x do tyzdna nasackovana...tiez nic moc pre nu. Ale aj ona mi to vysvetlila, ze ked taky chrustik tak strasne place, je stresovane ono, stresovane su aj ostatne deti, rodicia maleho a koniec koncov aj ona sama. Tak dufam, ze to takto dobre pojde aj nadalej.
No a baby, ktore budete davat dietatko k TM a navrhne vam takuto moznost, tak to vyuzite (pokial mate pocit, ze to vasmu malemu pokladu pomoze...ja som ten pocit definitivne mala)!

fruchtbar
22. feb 2010

Ahojte zienky,
tak ja to uz mam za par a kazdym dnom mi pribudaju nove otazky.....smiem sa nieco spytat?
Bude mat maly slovenske alebo raskuske obcianstvo? Otec je rakusan ale nie sme zobrati.....
A potom,ako dlho trva kym vybavim pas pre dieta ? .....pokial to teda bude maly Slovak....

A este jedna:Tägliches Wochengeld,pocita sa aj vikend?

boldy
22. feb 2010

ahojky,

nejako to tu viazne, ja sa priznamnestiham posledne dni, mala zacina chodit pomalicky takze lietam za nou 🙂 ale inac sa mame dobre, rastieme, papame a tesime sa uz na lepsie pocasie 🙂

zdeni> pekne miery malej mate 😉 nuz aj my sme zazivali to co ty... stale od 19tej do 22ej takto jasmin plakavala, a nic nepomahalo, len to pretrpiet a obcas ako sab simplex pomahal, aj ked si myslim, ze to nebolo sposobene bolestami bruska, len to vydrz ozaj je to hoci na nervy
lieska> super, ze ste to takto zvladli u TM 🙂
fruchtbar> ja ti neporadim, neviem, ale asi nedostane rakuske obcianstvo ak nie ste zobrati...

lexxa24
22. feb 2010

Ahoj holky, tak se uz hlasim do maminek 😉 4.2.2010 jsem porodila krasou holcicku Sophie. Doufam, ze se k vam budu moci pri setkani pridat 😉

boldy
22. feb 2010

lexxa_ gratulujeme, tak mame dalsiu babu 🙂 samozrejme, ze sa mozes pridat, vitaj... napis viac o sebe, v akom bez. byvas

lexxa24
23. feb 2010

bold: dekuju 🙂 jsem z 23. bez. a v Rakousku jsem 3,5 roku, jsem tu stastne vdana a jak jsem jiz psala, mame skoro 3tydny starou holcicku. Rada bych nejake kamaradky, jelikoz tu moc lidi neznam 😒

matamisi
24. feb 2010

ahojte...chcela by som sa opytat ci mi vie niekto poradit ako to je tu v rakusku ked som tehotna a marodim a zmluvu mam do 15.04 moze ma zamestnavatel vyhodit pred ukoncenim zmluvy a potom sa musim ist zaevidovat na urad prace alebo nie...

emia
26. feb 2010

ahojte, ako vás tu čítam je vas dosť, chcem sa pýtať žienky čo ste chodili v rakusku ku gynek. na prehliadky v tehotenstve, stále ste boli objednaný, alebo je to ako tu na SR že prídete a čakáte celý deň, plná čakáreň ľudí ale samozrejme keď sa objednáte tak za to sa platí, je to tak aj tam?
😠 a aký je prístup lekárov? môžte napísať aj do IP.
😉 chcela by som sa ešte spýtať, či ma niekto skúsenosť s roznašaním letákov v rakusku? či sa to oplatí. 😕

matamisi
28. feb 2010

ahoj emia...ked chces ist ku gynekologovi tak sa musis objednat presne na hodinu...mna zatial vzdy presne na minutu aj zobral ako som bola objednana...a pristup velmi dobry... 😵 moj doktor je strasne zlaty... 😵
a ohladom tych letakov tak to ti neviem poradit,ale co ja viem to roznasaju len postary...teda aspon tu u nas....
a ohladom tej marodky mi nikto nevie poradit... 😔

emia
28. feb 2010

ďakujem matamisi,snaď titu niekto poradí ohľadom marodky, alebosa nejako informuj ako je to či nemôžeš byť v ochrannej lehote aj keby si ukončila PP, lebo tu na SR je to tak že ak si tehotná v tom čase keď ti končí PP tak si v ochrannej dobe 6 mesiacov ale aké sú zákony tam to neviem, skús sa pýtať alebo čítať na fóre "Voľná diskusia"- Pobera niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?"Inač neviem poradiť. ☹

moravanka
22. mar 2010

fruchtbar, jiste muze mit tve dite rakouske obcanstvi po otci. sice se na urade zeptaji, jestli je dite manzelske nebo ne, ale pokud mas otce v rodnem liste (vystavi hned v nemocnici) tak ho tve dite dostane. jestli jste sezdani neni dulezite, dulezite je, kdo je otec.

vroni
24. mar 2010

Moravanka, neviem, kto ti také niečo povedal, ale pravda to nie je. Dieťa nezosobášených rodičov má LEN občianstvo matky. Občianstvo otca - aj keď je vuvedený v rodnom liste - vôbec nie je podstatné.

matamisi
28. mar 2010

ahojte...vidim ze sem uz vobec nechodite...mam jednu otazku,mozno sem este niektora nakuknete a odpoviete mi... 😉
citala som niekde ze ked byvam v rakusku a budem tu aj rodit ,ze si mozem na slovensku vybrat tie peniaze porodne co davaju ako jednorazovy prispevok za porod....zevraj mi treba len potvrdenie od gynekologa,ze som kazdy mesiac absolvovala vysetrenia a dieta sa dozilo 28 dni....vie mi niekto poradit ci to je pravda a ci ma niekdo s tym uz skusenost 😉

bejby29
29. mar 2010

matamisi, ak ma dieta aj slovenske obcianstvo cize slovensky rodny list, tak mas pravo na tento prispevok. Potrebujes k tomu potvrdenie od detskeho lekara, ze dieta sa dozilo 28 dni a potvrdenie od tvojho gynekologa, ze si chodila k nemu na prehliadky (moze to byt aj rakusan, nevadi).

matamisi
29. mar 2010

bejby dakujem ti...a moze ma dieta dve obcianstva,alebo musi mat len jedno...
lebo moj manzel je nemec tak chceme aby malo nemecke obcianstvo...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre