Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

vroni
16. jan 2009

Wieni, dik, to mi nepomoze ☹ Nas doktor je velmi fajn, mna len certi beru, ked u neho musim hodinu-dve cakat. Ale je na vedlajsej ulici, takze ma nevytrhne, ak tu hodinu-dve stravim v aute na ceste do 18. 😀 😀 😀

Dnes sa chystame na detsku party (moj Zahorak* to pochopil po svojom a strasne sa vytesuje, ze vraj: Hurraaaa, parky!!! 😀 😀 😀 )

Vcera sme mali velku debatu s riaditelkou skolky (dieta este nebolo najedene, tak sme pol hodinu klebetili) a tak som sa dozvedela, ze podla nejakych medzinarodnych institucii je az 70 % skolok vo Viedni nevyhovujucich (z pohladu starostlivosti o dieta, nie kvoli nevyhovujucim priestorom alebo tak) Tak som sa pytala, ci k tomu minimalne stat zaujme nejake stanovisko a ze vraj ano, zaujme a to tak, ze tuto studiu nezverejni, aby nevznikla panika!!!! 😠 😠 😠 A ja som si myslela, ze take funguje len na SK!!!!!

*Pre tych, ktori nevedia, preco Zahorak: Patrocny Francek nerozprava. Nepomahaju prosby, hrozby, jednoducho nic. Az jedneho dna pri obede oznami: "Ta polievka je presolena." Nadsenie v rodine je obrovske, len mama sa pyta: Preco si doteraz nerozpraval? A Francek: "Na sak nebyuo o cem...." Aj moje dieta "nema o cem..."

maya01
16. jan 2009

Vroni,to vaaazne.... 😲 😠
Mne sa nasa skolka tiez nepaci...kebyze mozem tak menim hned...Samko nie je tiez z nej 3x nadseny... ☹ Len neviem,ktora je teraz dobra,ked az 70% je nevyhovujucich!!!!!!!!!!!!!!
Samko bol ovela spokojnejsi v skolke na Sk ako tu...

Miri,uz mas muzicka doma,ked sa nehlasis... 😉

U nas je mamina,tak Samko je dnes doma,nemusel ist do skolky...to bolo radosti...sa rozhodli,ze nam postavia v zahrade snehuliaka,lebo tam mame dost snehu. Tak som velmi zvedava,na to ich umelecke dielo... 🙂

maya01
16. jan 2009

Baby,ozaj a co s tym stretkom...nikto sa nehlasi... ☹

maela
16. jan 2009

Maya01 - mam jednu znamu a jej maly je tu od leta v skolke,chodi do 8.bez. a je spokojna aj mama aj maly .ak
chces zistim ti adresu

maela
16. jan 2009

Wurmm : pozri na www.flohmarkt.at ,tu su byty aj bez provisii a inzerujetu tu dost vela ludi ,alebo na
www.jobwohnen.at a klikni potom na wohnen a tu si mozes zadat kriteria,aj tu su väcsinou bez provisii.vela stastia pri hladani . aaaaa este ma napadlo www.slovaci.at v inzercii snad nieco najdes, minuly tyzden tu jeden par prenajimal izbu za 230 e. sa mi zda.no ved pozri,urcite nieco najdes.

ronnda
16. jan 2009

Ahoj holky,

my jsme si taky uzivali toho snehu, skoda, ze zustal jen jeden den, ale zatim to Nicole staci. Je ale moc hezky, tak jsme dost venku. V kocarku uz mi mala moc nevydrzi, max. rychle nakoupit a to musime jit po te nejrusnejsi ulici, aby mela kolem sebe auta, tramvaje apod. Chce uz porad jen chodit. Hodne se ted taky uci novych slov, nestacime se divit, porad neco zvatla, manzel se desi, ze bude pry upovidana jako ja 🙂

Lyziarka – i my davame fluor od pul roku, dvakrat denne cistime zoubky, no snazime se tedy. Na posledni davku hexa jdeme uz ted ve februari, jestli se nepletu… kazdy doktor to ma opravdu jinak.

Vroni – tak s temi skolkami me to taky dost zarazilo… u nas je to ted dost aktualni, protoze budeme Nicole uz nahlasovat a mela by za pul roku nastoupit, pristi tyden se jdeme jeste do jedne skolky podivat. A nevis, v cem jsou nevyhovujici? Na co se mam zamerit, zeptat, podivat? Vubec jsem o tom nepremyslela…

Miriam – zoubky stale stav: 12, tak jsme na tom stejne 😉

Maya – na kdy se planuje stretko?

Wienika – mate uz info z pojistovny, kolik vam budou od toho privatarzt proplacet? Jen by me to zajimalo, kdyz mate pripojisteni. My ho nemame a moc nam pojistovna tedy neproplaci.
Urcite mas dobry pocit, kdyz se Leusce v jeslickach libi a ze nechce ani domu.

bohun22
16. jan 2009

ahojte nemam nejako čas sA dostat na vaše stranky.no u nas na slovensku žiadny fluor detom nedavaju podla mna ja to blbost.ved tie deti si nemaju zubky kde pokazit. a ked podrastu tak ich naucite umyvat zubky ako ja vanessku a poviem vam že ich má krasne biele a ciste.v casopise mama a ja možno ho poznáte som čitala že ked vyjde prvy zubok mal by sa umyvat kuskom vaty aj ked je dieta male.podla ma to velmi záleži ked sa dieta vyvija v brušku aky ma prisun vapnika a vitaminov v tom je hlavny zaklad.pamatate si ked sme chodili do zakladnych škol tiež nam dali po každej zubnej prehliadke tie tabletky.vtedy sa rozdavali boli gratis. ja sa chystám s malou na predlženu matersku kedže sa nemam momentalne kde zamestnat.dufam že sa nám to podarí.stoji to dost vybavovania.no u nas tie skolky tiež nič moc chodím malu zaučat a ked vidím ten pristup žiadna vyhra.deti su v skolke hrozne znudene a ucitelky sa k ničomu nemaju len jazyky brusia.niekedy si pomyslím že doma ju naučim viac než skolke.cez víkend mame oslavu.oslavujeme vanesskyne narodky kupili sme jej bycikel tak som zvedava na tu radost.sneh uz nemame ani my taka skoda.

vroni
16. jan 2009

K tym skolkam - skumali program skolok, pedagogicke vedenie a celkovu uspesnost vychovneho programu. Do ludskej reci prelozene: skumali, ci sa ucitelky detom venuju, co sa deti v skolke naucili a ci je to dostatocne. Evidentne nie je. Zanedbavana hruba motorika (beh, skakanie a pod) - v preklade, s detmi sa chodi malo von, vacsinou sedia na zadku bola spolocnym znakom takmer vsetkych "nevyhovujucich" skolok. Ostatne body boli rozne: nizka socializacia (deti vedeli malo spolocnych basniciek, pesniciek), nerozvinuta jemna motorika (malo kreslenia a kreativity), absencia doplnkoveho programu a nizka uroven spoluprace s rodicmi... Skusim sa popytat, ci sa k tej statistike da dopracovat aj kdesi na nete..... (ked ju oficialne zverejnovat nebudu)

bejby29
16. jan 2009

Caute kocky, ja by som navrhovala stretko nabuduci tyzden v Kids Cafe.. Na dni by sme sa mali dohodnut.
Wieni, kolko mala Lea rokov, ked si ju dala do skolky? Ja mam taku dilemu, chcem ist od septembra do roboty a uz rozmyslame nad skolkou, to bude mat Nathalia 14 mesiacov a neviem, ci to nie je skoro.. Chcem ale, aby bola co najskor v kolektive.. Vroni, no to ma moc netesi, co tu pises o tych skolkach.. Ja chcem dat malu do Casa Latina hned tu pri dome, je to dvojjazycna skolka (nemcina, spanielcina) a vraj je vyborna, deticky chodia plavat, do prirody...

maya01
16. jan 2009

Vroni,s tym pohybom je to pravda...so Samkovej skolky nechodia vobec von...teda 1x do tyzdna sa chodia korculovat a to tiez len tie deti,ktorym to rodicia zaplatia...ti ktori na to nemaju....maju jednoducho smolu.
Inak maju aj 1x do tyzdna kreslenie...a na jar (resp.ked sa otepli) zacnu chodit na plavanie.Chodia aspon raz do mesiaca do kina. Co sa tyka basniciek a pesniciek...tak Samko ich vie dost...ale jeho to aj velmi bavi a uci sa taketo veci rad.
Jedine co mi chyba,ze skolka nema zahradu a aj Samkovi,lebo on je velmi aktivne dieta a potrebuje strasne vela pohybu.

maya01
16. jan 2009

Bejby,nam bud. tyzdne vyhovuje...den je nam jedno 😉
A kde sa chystas do roboty?

bejby29
16. jan 2009

Mayi, este neviem, zacinam pisat CV, najradsej tam, kde potrebuju anglictinu a spanielcinu.. Rozmyslam nad realitkou, ale uvidim.. Zatial chodim na nemcinu do konca leta, schreiben a Gramatik, musim este docibrit nemcinu a bude to v pohode..
K tomu stretku, kedy to vyhovuje ostatnym kockam?

maya01
16. jan 2009

No tak drzim palce,aby ti to vyslo 😉

bejby29
16. jan 2009

Dik 😉 Ja sa nebojim, prinajhorsom budem robit pre manzela, aj ked toho sa chcem vyvarovat... 🙂 🙂 On je dost prisny sef a mat ho 24 hodin na ociach by bolo utrpenie pre mna 😀

bejby29
16. jan 2009

Mayi, ty by si aky den navrhovala na to stretko?

maya01
16. jan 2009

No tak to ti vyrim...by som ani ja nevydrzala s muzom 24 hod. by sme si urcite aspon 10x za den skocili do vlasov... 😀
No idem ja uz domov,sa mi tu uz nechce tvrdnut.
A dufam,ze na bud.tyzden sa konecne uvidime 🙂

wienika
16. jan 2009

ahojte....

ja by som sa na stretko buduci tyzden rada pridala, ale asi mi to nevyjde, ja mozem len pondelok, stvrtok a piatok okolo tretej.....
ozaj, ako to robite s prechazdkami teraz, ked je take cudne pocasie`? mne lea uz tiez dlho v kociku nevydrzi, ale ani chodit vonku nechce a ked ju vyberiem, tak sa len niekde mota, najradsej ochytava vsetky auta a ked ju vezmem, tak reve jak tur......som z toho dost zufala, lebo nase prechadzky su maximalne do hodiny aj s nejakym nakupom.....a to je dost malo..jedine, co ma uspokojuje je, ze v jasliach maju zahradku a tam ked neprsi sa kazdy den asi polhodinku pohraju.....v tomto je tato skolka uplne super, to ma tiez mrzi co pise vroni, ale myslim, tu je vsetko ok.....pre man bolo dolezite, aby tam bola vlastna kuchyna a aby chodili von...myslim, ze nase ucitelky su perfektne, kazdy den robia s detickami nieco, potom robia z toho video, aby sme videli co robia....kreslia, spievaju, tancuju atd.....kazdy tyzden donesie nejaky vytvor, co nakreslila alebo ponalepovala.....myslim, ze tu sa im venuju dostatocne, co som rada......

bejby, lea mala presne rok...teraz ma 16 mesiacov.....takze kludne chod do roboty, nathalia to zvladne....

bejby29
16. jan 2009

Wieni, to ma tesi.. 😉 Mne by na to stretko vyhovoval pondelok tiez..

maya01
16. jan 2009

My sa prisposobime....moze byt v pondelok 🙂

boldy
16. jan 2009

ahojte baby,

tak ja som dnes od rana prvykrat teta... bratovi sa narodila mala, su v poriadku tak teraz je rad na mne...my sa mame dobre, sa nam to tiez krati 🙂... prave sme prisli s muzom z vecernej prechadzky, tak sa tu ohrievam, lebo sa nezda ale je ostro vonku... tak vas vsetke zdravim a prajem pekny vikend 🙂

wienika
16. jan 2009

dobry vecer..
babule, dostala som dnes dva listky do volksoper na max a moritz...chce niektora z vas ist? napada ma akurat maya, lebo samko je uz velky a jemu by sa to urcite pacilo.....je to super predstavenie pre deti, ale aj dospelych, velmi vtipne a detom sa to naramne paci......
takze ak ma niekto zaujem , dajte mi prosim do zajtra vecera vediet, lebo ked nie, tak musim zohnat niekoho ineho.....
s manzelovej strany by bolo veeela zaujemcov, stale sa totiz pytaju, kedy ma uvidia tancovat, ale najprv som sa chcela spytat vas.....
predstavenie je v nedelu vecer o 18tej a trva dve hodinky......

boldy, gratulujem k tetickovaniu......fakt, zachvilu uz budeme gratulovat k mamickovaniu....

blau
17. jan 2009

Ahojte dievcata, neviete prosim Vas ako je to so slovenskymi SPZ ? Myslim tym, ked jazdim autom po rakusku so slovenskymi znackami. Musim to ist nahlasit niekam na policiu? Inak mam trvaly pobyt v Rakusku. Auto je napisane na otca. Dakujem a prajem Pekny dnicek 😉

tinavieden
17. jan 2009

ahoj babulky.Tak nemam moc cas pisat ale teraz som si ukradla chvilu popri vareni a zehleni...mama sa celkom stresovo, stale cvicime, chodime na terapie no zaberie to dost casu ale urobim vsetko pre to aby Leni bola ok a uz coskoro behala. Zda sa mi,ze je po tych cviceniach ovela aktivnejsia, viac sa otaca a blaboce....takze nech to len takto dalej pokracuje. ...
Citam,ze sa planuje stretko.Tak ja by som sa rada pridala ale mne to vyhovuje len v piatok popoludni...ine dni su uz obsadene...takze ak by ste mohli v piatok tak sa rada pridam

Boldy tak gratulujem, takze uz je z Teba teta a za chvilu mamicka 🙂 tolko radosti to bude 😉 ako sa inak citis?Vsetko ok?

Bejby tak Ty sa uz chystas do prace?Ale Ja som to hned vedela,ze Teba to doma dlho bavit nebude 🙂 Ale zase preco nie ked mas moznost a Nathalia je ok a zdrava tak je to urcite fajn medzi detmi...Wienika si to nevie vynachvalit..ale je to ozaj fajn ked sa dieta stale nieco nove uci a je v kolektive....ved v podstate sme aj my asi vsetky chodili do jasiel 🙂

Maya a co Ty ako v praci?Vsetko ok?

Ok babulky tak ak by vam to v piatok vyhovovalo tak sa na vas tesim..prajem vam pekny vikend

bohun22
17. jan 2009

bejby ani ju nedavaj do školky ked mate take mizerne skolky. ak ta mo finančna situacia neženie tak počkaj ked bude mat aspon dva.prídeš o to najpeknejšie čo ti dieta može dat.jeho vymyslí rozpravanie.ja viem že medzi deti jej bude lepšie ale ešte sa tam nachodí dost.a rataj s tým že ti nachyta všetky choroby pokial si vytvoy svoju imunitu.poznám to je dobre pokial si na chvílu odychneš od dietata padne to každej mamičke vhod ale nastanu iné tažkosti a starosti.na to stretko by som sa pridala aj ja pokial možem len musím vediet presný termín aby som vedela si to s mužom zariadit a ist s ním do práce.

maya01
17. jan 2009

Jeeej Wieni,my by sme hned isli...ale v nedelu ideme k svagrine...jej mala ma narodeniny. Ale este sa opytam manzela,ze ci by sme isli...Ved tel.c. na teba mam,by som ti crnkla.

wienika
17. jan 2009

tina, som rada, ze sa vam dari aj ked je to stresove, ale urcite to vsetko dopadne dobre a tvoja namaha bude odmenena.....uvidis, kolko sa za leni este nabehas...... 😉
mne ten piatok tiez vyhovuje, takze ja sa prisposobim.....

maya, prosim ta, daj mi este dnes vediet, lebo musim obvolat tych ludi, ktori by mali zaujem....aby si nic nenaplanovali.....ja by som ti aj zavolala, ale nemam tvoje cislo...vtedy som si ho zabudla zaspeichrovat......

ozaj vroni,,,zahorak,, je super.....dobre som sa pobavila..... 😀

lyziarka
17. jan 2009

vy ste teda aktivne s vasimi drobcami, ja sa v tomto chripkovom pocasi snazim s malym vobec nechodit velmi po nakupnych centrach, alebo U-Bahn, teraz sme okrem kazdodennej prechadzky skoro stale doma. Svagrinej 2 a pol rocna dcera chodi do nejakej Spielgruppe (uz takmer rok), ale kasle ako stary tuberak... no ja neviem, ale to dieta je v kuse chore... Zeby to bolo z toho kolektivu? von s nou zase dajako velmi v zime nechodi, ked je pod nulou, tak vobec nechodia von. Ked ideme k nim na navstevu, tak vobec nemam pocit, ze je zrelsia (z tej Spielgruppe), alebo zeby sa vedela spolu zahrat, alebo zeby bola nejaka kreativna... no, fakt neviem. Ich hranie vyzera tak, ze moj Kristian sa s niecim hra alebo nieco urobi a ona vsetko do bodky po nom opakuje. Nemalo by to byt skor naopak? Jediny rozdiel vidim v tom, ze dokaze chvilku posediet pri stole, kym nieco pije alebo zje, zakial kym moj maly stale len beha...

maya01
17. jan 2009

Wieni,tak nic...som volala so svagrinou a ta jej oslava zacina az o 16.00 a musime tam ist,lebo sme sa uz slubili...a je mi to blbe odvolat. Takze kludne to daj tym znamim....ale dakujem za ochotu... 🙂

Tinus,diky za opytanie...v robote celkom ok...kolegovia stale taki isti...ale uz si z toho nerobim hlavu 😉
V piatok by bol super...to by nam asi najviac vyhovovalo...sa uz na vas tesiiiiim 🙂

maya01
17. jan 2009

znamym... 😅

vroni
18. jan 2009

Aj my môžme v piatok, v pondelok ee...
Bejby, dvojjazyčné škôlky bývajú dobré (snáď s výnimkou angličtiny, tých je veľa), lebo bilingválne škôlky sú zvlášť sledované... Inak, ono to nie je tak, že si nie je z čoho vyberať, len musíte mať na to vyberanie a hľadanie čas. Poznám babenku, čo hľadala škôlku, v ktorej deti nebudú chodiť von, aby jej dieťa nebehalo a neprechladlo..... 🙄 Takže každý má priority niekde inde.... Mňa napríklad dosť vytáčajú aj teroristické frakcie slovenských škôlok, kde dieťa musí spať a musí kresliť a musí jesť.... Tak to zase nemusím ja! 😀 😀 😀 ,ale ja som rodený rebel. Pri slovnom spojení "všetci musia" mi stúpa krvný tlak, pľujem oheň a síru a robím pravý opak toho, čo "všeci musia" 😀 😀 😀 Moje dieťa bude (žiaľ) asi po mne. Včera sa na Mrázikovi výborne bavila (pekné to bolo), až na to, že trvala na tom, že ona bude sedieť na schodoch a nie na sedadle. Neuvážene som povedala, že v divadle všetci musia SEDIEŤ na sedadlách, čím som si vyslúžila vražedný pohľad a moje poslušné dieťa si ĽAHLO na schody. Ležala tam dovtedy, kým mala moju pozornosť, potom sa zase posadila a sledovala predstavenie 🙄 🙄 🙄 (zo schodov, charakter je charakter! 😝 )
Lyžiarka, aj my sme chodili od roka a pol do Spielgruppe, malá sa tam v pohode pohrala, ale iný efekt som si nevšimla. To bolo skôr pre mňa, že som vypadla medzi ľudí, ale zase niektoré deti sa tam naučili prvé básničky a pesničky (tak o tom môžem snívať dodnes. Keď môjmu dieťaťu začnem niečo recitovať alebo spievať, tak mi alebo povie "ešte" (ale nepridá sa) alebo len "ticho buď)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre