Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

jasterka
9. jún 2008

Silvi fusak je zlaty,urcites uper do autosedacky,ale su aj take presivane kocikove,este teplejsie,musim niekde vysnorit obrazok,my s bytom tiez na mrtvom bode,uz sme aj rozmyslali,ze by sme tu preckali do aprila buduceho roku,potom by sme mali narok na gemeindewohnung,ale neviem v 1.izbaku s kojencom.predstavujem si to hororovo,ale aj miete su tu hororove ☹

wienika
9. jún 2008

jasterka a silvi, ja malu este trosku prikryjem, ale aj tak sa odkope....zalezi aky hruby je ten schlafsack a ako teplo mate v byte....my sme mali v zime pomerne chladno, takze som jej dala na noc body s dlhym rukavom a pancusky..a do schlafsacku.....teraz v teple jej davam len body s kratkym rukavom.....a prikryvam ju len takou lahkou deckou alebo vobec.....to budes sama citit, co je naj pre tvoje babo....

ozaj, som sa zabudla pochvalit, ze lea uz konecne stvornozkuje, konecne na uz len neplazi 😉 a dnes jej vysiel horny zubok.....takze mame uz tri 😀 a este , vcera sa sama pustila a stala asi 8 ´sekund sama..... 🙂

wienika
9. jún 2008

silvi, ten fusak mam aj ja, je super, ale len do autosedacky, do kocika musis mat, ako vravi jasterka taky hruby, presivany...je fakt dolezity, ked vy budete mat zimne babatka, musia byt v teplucku......

silvia2406
9. jún 2008

jasterka, nepredstavuje si to az tak hororovo s tym jednoizbakom, keby bol nas rieseny inak, tak nevaham a do cca 1 roka zostavame tu. ale nas byt je velmi studeny a tmavy, takze to nehrozi. mam kamosku, ktora byva s manzelom v blave v garsonke a vravi, ze zatial to bez problemov zvlada. urcite je pohodlnejsie mat viacizbovy byt, ale myslim, ze sa to da zvladnut. nejako zacat musime 😉

jasterka
9. jún 2008

Asi mas pravdu Silvi,zaciatky su vzdy najtazsie,nechame to na osud,ak sa nieco vyhodne vyskytne,super ,ak nie zatneme zuby a vydrzime 😉 ale je super moc sa niekomu trosku postazovat ci poradit,som rada ze som vas tu nasla,kazdy nazor a rada je vitana. 🙂

silvia2406
9. jún 2008

jasterka, od toho sme tu. ja som tiez rada, ze sa mam komu vykecat a nemysli si, ze namam strach, ze ako to zvladneme. mam a velky, ale rozhodli sme sa pre babatko, takze ako si povedala, musime zatat zuby a vydrzat, to male za to stoji. a nechcem to okolo bytu nejako surit a stahovat sa do cohokolvek a kdekolvek, ked bude treba pojdeme opat do podnajmu a budeme postupne hladat byt, ktory nam bude vyhovovat a v ktorom uz zostaneme. urcite je stahovanie narocne, ale neboj zvladneme to 😉

silvia2406
9. jún 2008

wienika, blahozelam k stvornozkovaniu 🙂

jasterka
9. jún 2008

Wieni,to musi byt nadherne sledovat tie prve uspechy,aj ked mam starosti ako to vsetko zvladnem ,na tieto momenty sa strasne tesim 🙂
Inak ako to bude z dokladmi,akurat som to vcera muzikovi hovorila,ze sa musim popytat,lebo nas zase na hranici kontrolovali,kam nam male zapisu?co treba vybavit,ked sme obaja slovaci s trvalym pobytom v rakusku 😕 ?

twix
9. jún 2008

Jasterka - kontroly budu len v pocas majstrovstiev teraz v juni. v novembri posles manzela na SK vybavit rodny list a zapisat si babo do pasu.

silvia2406
9. jún 2008

babule, kde steeeee? 😉

jasterka, ako to inak riesite s tym trvalym bydliskom? a vy ostatne, mate trvaly pobyt aj na svk?

jasterka
9. jún 2008

Ahoj 🙂 silvi,ja cakam len nato ci sa budeme stahovat,alebo nie,a chcem ist na policiu vybavit nove obcianske,kde si dam adresu Wien,tak si to aspon predstavujem,na slovensku mame len prechodny pobyt u rodicov,snad nam to daju aj do pasov,vsak sme obcania slovenska,len byvame v rakusku,ale neviem,ci ma na uradoch neschladia ☹

Inak som volala do st.josef za ten Rh.faktor,a ze ked budem mat organscreening,tak mi vsetko vysvetlia 😕
ty uz si tam bola? a ako stym internym.vys?
i

silvia2406
9. jún 2008

jasterka, co sa tyka toho obcianskeho, tak ja som pocula, ze ak sa odhlasis z trvaleho pobytu na svk, tak musis odovzdat obciansky. my mame stale trvaly pobyt aj na svk. bojim sa ale, aby z toho nebol nejaky problem, ked si budem vybavovat veci okolo prispevkov na babo. 😒

na Rh faktor som sa pytala stefanovica, povedal mi, ze su 2 trendy, 1. preventivne sa picha rhega a 2. rhega sa pichne az po porode, a kedze je to prve tehotenstvo, tak sa nemam obavat. no nezostava mi nic ine, len mu verit, ze vie co robi. a dobry napad spytat sa v nemocnici.

na organscreening ideme zajtra, mali sme ist o tyzden ale nejak doplietli terminy, takze dnes som sa dozvedela, ze ideme uz zajtra. aspon som nemala cas stresovat 😅 ale uz sa na bambulku velmi tesim, len dufam, ze ma lekar neprekvapi s pohlavim a v brusku je naozaj terezka 😀
interne uz mam tiez za sebou. bola som pri stanek. bola podarena, plietla na mna cesko-nemecky 😎 v ordinacii ako po vybuchu, ale inak fajn 😅

jasterka
9. jún 2008

Silvi,ale ked ste si vybavovali Meldezettel,tak ste si dali trvale aj tu,nie?Inak ked sme uz pri prispevkoch,je tu v Rakusku tiez nieco ako 1razovy prispevok na dieta 😕 ci si ho vybavis na Slovensku,mam stoho tiez gulas,musim sa dobre poinformovat.ked mi zoberu obciansky ,cim sa budem preukazovat?to som zvedava,co mi povedia,ako poznam nas system,oni nemaju a nedaju ani poriadne informacie 😒

jasterka
9. jún 2008

Zajtra drzim palce nech tam mas Terezku 😉 a daj vedeit,ako to prebiehalo a tvoje dojmy 🙂
na tom internom robila aj nieco ine okrem merania tlaku? ci je to len tak pre formalitu?
A v ktorom tt si tam bola,mne Stefanovic nic nepovedal,zeby zabudol 😕

silvia2406
9. jún 2008

jasterka, netusim, ci tu je jednorazovy prispevok, ale informovala som sa co k tomu potrebujes, aby ti ho uznali na svk a jednou z poziadaviek je aj trvaly pobyt na svk 😒 trvaly pobyt mame aj tu v rakusku.
mozno nam budu vediet poradit ostatne baby. ja mam tiez pocit, ze na uradoch na svk su velmi neochotne uradnicky 😠

ty mas kedy najblizsiu kontrolu? my sme sa objednali 4.7. na 3D-cko do hlohovca, taaaak velmi sa tesime 😵 😵 dufam, ze bambulka sa nam ukaze 🙂

jasterka
9. jún 2008

Silvi,snad nam niektora z mamiciek poradi,ak nie,budem vsetky tie neochotacky proste vytrvalo otravovat,uz sa na ne tesim,ja sa nenecham len tak odbit 😉
u gyn mam Ko prvy julovy tyzden,a 3D som si este nevybavovala,chcem niekde v blave,neviem,kedy je najvhodnejsi termin v ktorom tt?Chcela som sa stefanovica aj opytat,ale nestihla som ☹
ja mam vzdy taku smolu,ze tam ma plno a sa ponahla 😝

silvia2406
9. jún 2008

na internom vysetreni ti skontroluje tlak, zuby (to ako konovi 😅 ), ci nemas krcove zily, popocuva ta zpredu, zozadu, pulz...
bola som tam v 20tt, inak vsetky vysetrenia su uvedene v mutter-kind pass, o tom ma informoval stefanovic 😅 ja som si to nevsimla, aj mne to povedal len tak medzi recou.

neboj dam vediet ako sme dopadli, pevne verim, ze vsetko bude v poriadku, aj teraz pekne kopka 😵 😵 😵

ty uz citis pohyby?

silvia2406
9. jún 2008

informacie ku 3D-cku najdes tu ttp://www.novedieta.sk/?IDe=6233 to je v blave, ak by ste mali chut ist do hlohovca: http://www.4dultrazvuk.sk/O_nas 🙂

silvia2406
9. jún 2008

http://www.novedieta.sk/?IDe=6233 (skusam este raz 🙂 )

wienika
9. jún 2008

baby, tak som si vas precitala, takze, ak mozem poradit, URCITE sa neodhlasujte z trvaleho pobytu na SK....oni nemaju ako na to prist, nie su z toho problemy, sama som to tiez riesila, ale mam informacie, ze by sme nemali byt prihlasene na sk, ak mame trvaly pobyt v rakusku, ALE ani jedna strana na to nema ako prist, lebo nie su prepojeni a ani nebudu...takze, pekne ostante tak ako ste. ja mam tiez dva trvale aj tu aj tam. keby som nemala na svk, tak mi zoberu obciansky a potom uz nevybavis nic.
tak ako poradila twix, manzel po narodeni babatka nech ide na svk, poziada o rodny list a da zapisat do pasu. hranice sa kontroluju ken kvoli EM, takze pendlovat medzi rak a slov mozte aj bez pasov.
u mna to bolo zlozitejsie, lebo lea dostala rakuske obcianstvo, kedze je manzel rakusan. ja som musela vsetko poprekladat a poslat na osobitu matriku.....lea ma vlastny rak pas a manzel ju okrem toho ma aj v pase zapisanu.
rodic. prispevok v rak. nedostanete, ale na svk ano, takze urcite si o to poziadajte. viac poradit neviem, ale babulky urcite budu vediet viac......

wienika
9. jún 2008

silvi, neboj organ screening dopadne dobre, uz som zvedava, ci nahodou tereske nenarastol pipik 😀

silvia2406
9. jún 2008

wienika, preco by sme nemali dostat rodicovsky prispevok, ked si tu platime zdravotne poistenie? nestras ma prosim, ja mam info, ze by s tym nemal byt problem, pokial tu mam trvale bydlisko, som tu poistena, manzel tu pracuje... 😖

silvia2406
9. jún 2008

inak, dakujeme za rady 😉

wienika
9. jún 2008

ja som tu tiez poistena, pracujem tu uz 4 roky a nic som nedostala....akurat v nemocnici taky balicek z magistratu, boli tam nejake oblecenia, ruksa, hracky.....ja teda neviem, mozno som sa neinformovala, ale nam tu nikto nic nedal a ani ma nikto neupozornil, ze nieco by sme mali dostat.....zeby som mala ja zle informacie?

silvia2406
9. jún 2008

wienika, to s tym trvalym pobytom riesime uz dost dlho, ale mala som obavy, ze ci na to nemozu prist, ze mame dva trvale pobyty, ale som rada, ze nie 🙂
inak, to podakovanie, to bolo naozaj, dufam, ze to nevyznelo ironicky 😅

silvia2406
9. jún 2008

tu je info ku kinderbetreunggeld http://www.help.gv.at/Content.Node/8/Seite.0806...
manzel sa bol informovat na krankenkassa, tam mu povedali, ze pokial nam uzna finanzamt, myslim, ze familienbeihilfe, tak s tym nie je ziadny problem, a ze vraj nevidia dovod preco by nam to nemali uznat.

wienika
9. jún 2008

fakt sa nemusite obavat...ja som sa tiez bala, uz som dokonca bola odhodlana sa ist odhlasit, ale moja teta pracuje na miestnom urade a ma znamu matrikarku, ta mi povedala, ze to mam kludne tak nechat....ziadne problemy nebudu....jedine co by mohlo robit problemy, ak mate auto na sk znackach a je napisane na teba alebo manzela a zastavia vas rakuski policajti. tam si vedia zistit, ze mate trvaly tu a znacky slovenske.....ale to ide len o auto, lebo oni chcu, aby ste mali rakuske....sice nerozumiem preco, ale co uz....
a neboj, nevyznelo to ironicky, snad som trosku pomohla 😉

wienika
9. jún 2008

ale familienbeihilfe vam urcite uznaju...to je mesacne asi 130 euro....to je ako u nas pridavok na dieta.....ja som myslela, ze myslis ten jednorazovy prispevok, ktory je u nas momentalne slusny, nejakych 24 tisic.....

silvia2406
9. jún 2008

auto mame napisane na otca, takze to by nemal byt problem, tak to teda necham tak. dakujem 🙂

wienika
9. jún 2008

tu dostanes normalnu matersku, mozes si vybrat z 3 modelov, ktory ti vyhovuje...ja mam ten najkratsi, tym padom dostavam mesacne okolo 800 euro plus ten pridavok...tym, ze idem pracovat, tak sa mi neoplati zobrat dlhu matersku, potom ju aj tak zrusim a pridem o tie peniaze. takto to dostanem vo vacsom mnozstve ale v kratsom case.....
kedze si tu prihlasena a manzel tu pracuje mas narok na matersku aj pridavky......len si musis po narodeni babatka vypisat ten formular ako dlho chces byt na materskej.....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre