Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

wienika
16. jún 2008

ja na ten futbal nemam nervy.....to zas bude nalada, ked pride domov.....zasa sa so mnou nebude bavit a bude si vybijat hnev a smutok za computerom.....idem asi spat 😖

miriam25
16. jún 2008

Ahojte babenky,

twix, aj by som si pozrela nejaky romanticky film, ale len pred chvilou som prisla domov z kurzu a uz sa tesim na postel,len co toto dopisem... Tak neviem... Ale aj v tej posteli bude smutno... Ale ved uz mam nastaveny budik na zajtra (moj budik menom Samko nebude fungovat ☹ ) a letim hned o 7 prenho. Som sa uz dohodla so svokrou.

ronnda, my sme uz museli kupit novu autosedacku, samkovi bolo uz vajicko trosku tesne. Ani by neslo o to, ale tie bezpecnostne pasy, ktore su vnutri mu sli spoza chrbatik cez rameno hore a to nema byt a este mu to k tomu padalo z ramena cez rucicku a nemohol nou ani poriadne hybat a som sa bala, ze by som nahodou prudsie zabrzdila a nebodaj mu zlomila rucku, takze som utekala rychlo kupit. Dolezita je bezpecnost dietata a novu by sme museli kupit casom tak ci tak 😉

mayi, vdaka za tip na zistenie plochych/neplochych noziciek, hned zajtra vyskusam 😉

Baby, bola som dnes v grazi v troch obuvach, ale tie topanocky, o ktorych ste pisali som nenasla. V jednej obuvi sa mi aj pacili jedny topanocky, ale mali len od cisla 20, co je nasmu Samkovi este moc velke. Tak popozeram este tu u nas v meste zajtra alebo v priebehu tyzdna. Nie je to este take nevyhnutne, kym su mu dobre tie, co ma, takze budem pozerat, obzerat, vyberat, az kym nenajdem tie prave 😉

A ten futbal mi uz tiez lezie na nervy. Nech vyhra kto chce, je mi to jedno, len nech to skonci. Moj drahy stale hovoril, ze ho futbal nezaujima, ale ked sa hra, tak len to pozera... aaaach ti chlapi!!!

No nic, dobru nocku vam zelam a papa zajtra

viedencanka
16. jún 2008

Ahojte,
hlasim sa len tak narychlo z Talianska. Svadbu mame za sebou,bolo tam vyse 120 ludi,na moj vkus dost vela.
Inak Pocasie je tu skarede,ale mne to nevadi,aj tak nemame kam chodit.Stretavam sa len s jednou mojou kamaratkou,ktora tu ma 3 rocneho chlapceka. Svokor mi prisiel minuly tyzden akoze pomoct-bol u nas 3 dni,ocakavala som,ze Martinka zoberie von,ale on nic,ked v byte ale cacal s nim hrat futbal,tak som mu surovo povedala,ze loptu odkladam,lebo kopat do lopty v obyvacke,kde je pocitac,tv a veza,nie je dobry napad. Takze takato pomoc.Ked sa ani na treti den nemal k tomu,aby isiel s Martinkom von,obliekla som sa a tiez Martinka a povedala svokrovi,ze my ideme do parku,ci pojde aj on.Tak isiel s nami.No viac to nekomentujem,vedela som,ze tu sa nic nezmenilo a ziadnej pomoci sa nedockam. Tak si viete predstavit,ze som uz uplne vystavena,lebo byt s Martinkom cele dni sama doma,navyse teraz,ked ma vsetko boli a mam si davat pozor,minimalne sa hybat....
Nastastie v sobotu vecer sa vraciame domov.

Inak pisali ste tu o tom jednorazovom prispevku na SK- Miriam a kde - na akom urade si o to ziadala? Lebo ked sa narodil Martinko,nasi boli ohladne toho prispevku v poistovni a napriek tomu,ze obidvaja mame aj na SK trvalz pobyt,vsade nas odbili,ze na nic nemame pravo,ked si na SK neplatim poistenie.Ale vtedz sme este neboli v EU,takze dufam ze teraz je nejaka sanca.

Twix- aj ja uz mam take velke brucho,a take tazke.Ked sa mam v posteli otocit,da to uz poriadne zabrat.
Nadalej mi casto tvrdne brusko,hned po navrate idem v pondelok na kontrolu k lekarke,tak sa jej opytam,ci mi tie 3 tabletky magnezia naozaj stacia.

Takze stretko sa tento tyzden nekona?
AK by ste sa dohodli na buduci tyzden,rada sa pridam.

maya01
17. jún 2008

Dobre ranko,

tak Rakusko prehralo,co uz dalo sa to cakat...ziaden zazrak sa nekonal...

Wienik,neboj mala to urcite zvladne na 1*,prisposoby sa velmi rychlo.

Viedencanka,tak to ti nezavidim.... ☹

Miri,ako v skole?

Vroni a kedy mala nastupuje na trvalo do skolky?

Ozaj kocky poradte mi nejakeho super detskeho dr. vo Viedni.

Pekny den.

lieska
17. jún 2008

Baby dobre ranko!!
S tymi nozickami sme sa nepochopili, ja nemam vobec na mysli teraz ploche nohy (na to sa topanocky naopak nenosia, iba ortopedicke vlozky) a ano, vtedy sa odporuca chodit bosi, aj ked ja viem, ze skor po vonku...kamienky, travicka a tak.
Ja som teraz pisala o tom, ked dieta chodi po vonkajsich hranach chodidiel, odborne sa to vola "obratena Mayerova (alebo Mayerskova) linia"! A na to potrebujes naozaj specialne topankocky. Ale asi - nastastie pre vas - taky problem nemate. Diky inak za prispevky! 😉
Este k tym lekarom: ja si nemyslim, ze na SK su lekari, kt. by sa nevenovali samovzdelavaniu, mame x super kvalitnych odbornikov, len skoda, ze nie vzdy na nich natrafis!! Ja mam ale napr. skusenost, ze ludia, ked nie su spokojni s nejkym doktorom, tak len velmi zriedka vyhladaju aj inehom aby aspon poculi viac nazorov!

Vroni, s tymi zastavkami a "mam futbal vazne na haku" si ma pobavila. Ja tiez, ale musim priznat, ze aj tak to sledujem a niekedy mi to pride aj celkom mile (napr. atmoska v meste)!

Viedencanka, ohladom toho prispevku: (inak Miriam, vcera som sa ti zabudla podakovat za info) no, ja som si to vcera nastudovala a je to takto...ked sa ti naroi babo v cudzine, musis ist na SK matriku, aby mu vystavili slov. rodny list. Zaroven s tym ti na matrike daju ziadost o vyplatenie tohto prispevku. Aby sme sa ale rozumeli, ide o prispevok (4560.- Sk) pri narodeni dietata a priplatok k prispevku (20.440.- Sk). Priplatok sa poskytuje len pri prvom dietati. Na obe tieto ciastky mas narok, ak: 1 . mas trvaly pobyt na SK, 2. dieta sa dozije 28 dni, 3. v krajine kde zijes sa podobny druh fin. pomoci nevyplaca (co v Rakusku vraj nie je) a 4. musis od 4. mesiaca absolvovat raz za mesiac prevent. prehliadky bud na SK alebo v cudzine.
Takze Miri neviem ako to vyplacali tebe, ze si nemusela pradkladat ziadne potvrdenia o kontrolach u dokiho, ale toto hovori zakon (235/ 1998 Z.z.) Prachy by ti mali vyplatit nejak do mesiaca. Musis si o to poziadat ale pocas 6 mesiacov od narodenia dietatka, potom stracas narok. Toto Ti vyplaca Ministerstvo prace, soc. veci a rodiny. Poistovna vyplaca zasa nieco ine, neviem presne ako sa to vola (materska, rodicovsky prispevok, ????)
Tak tolko odomna, dnes idem na organ screening, tak dufam, ze vsetko bude ok.
Krasny dnik vsetkym!

silvia2406
17. jún 2008

ahojte babulky 🙂 prajem prijemne ranko? vyspinkane? a co vase deticky? je nieco nove?

tak dnes som si dala den volna, nic nebudem robit, len oddychovat, nemusim vyzdvihnut maleho ani dnes ani zajtra, teraz je to uz v skole kadejake, kedze sa blizi koniec skolskeho roka, ale mne to vyhovuje 😅 skoda, ze to stretko nevyslo, ale nevadi, vsak mozno nabuduce 🙂

twix, velmi pekna fotka, no konecne si prava fiona 😉 laurika je suprova ked sa tesi, ze chodi, je to krasne.
musi to byt uzasne pozorovat pokroky deticiek, uz sa na to veeelmi tesim 😵

lieska, drzim palceky na organscreening, urcite vsetko dopadne dobre 😉 co sa tyka tvrdnutia bruska, ak sa na to pytas, tak si to urcite nemala, pretoze si myslim, ze to sa neda prehliadnut, pretoze, ked stvrdne, tak je ako skala a mne konkretne vyskoci ako lopta, ze si mozem nahmat celu maternicu. 🙂 ale mozno ostatne dievcata maju ine skusenosti 😉
ako sa ti inak dari v praci?

viedencanka, tak na tvojho svokra fakt nemam slov. taku pomoc, by som asi poslala kade lahsie, to aby si este davala pozor aj na neho, ze aku hlupost vymysli, prepac, asi som sa rozcertila, ale ked vedia, ake problemy mas, tak by ti mohli pomoct, ked su pri tebe 😠 ty sa hlavne setri, davaj na seba pozor 😉

dievcata, idem ja dnes citat knihu, ktoru som si rozcitala, uz sa na to tesim, knihu som necitala uz straaaasne davno.
prajem vam prijemny den 🙂

miriam25
17. jún 2008

Ahojte, ja dnes trosku neskor, ale predsa. Uz mam Samka doma, napapal sa, pobezkal si a polozila som ho do postielky, tak uvidim, ci bude spinkat alebo ho budem musiet vybrat.

Lieska, super si to napisala o tych prispevkoch. Vies, ja som vlastne predtym napisala len to, ako to bolo u nas, ale osobne som vybavovat nic nebola. Ocinovi som dala este predtym plnu moc v uradnych veciach pisomne a on mi volal a pytal sa ma, ci som nejaky prispevok dostala v rakusku alebo nie, lebo ze ak nie, tak mozem dostat na slovensku. Tak potom siel a vybavil to. Ak by som sla podla tvojich bodov, tak 1. mam trvaly pobyt na slovensku 2. Samko je zdravucky a krasnucky (chvala Bohu!!!) 3. v rakusku som nic nedostala 4. preventivne prehliadky absolvujeme v rakusku pravidelne, ale ked ocino vybavoval ten prispevok, nemal urcite pri sebe nic o prehliadkach a doteraz to nikto nevyzadoval ani od nas nepytal. Tak neviem, ci to nejak kontroluju alebo nie. No musim aj povedat, ze priplatok k prispevku som nedostala (ale to je tusim az od tohto roka platne), len tych 4560,- Sk. A keby mi to ocino nevybavil a nezistil, ani by som o tom nevedela.

Viedencanka, drz sa. Ved tam nebudes uz dlho a potom budes mat uz doma svoj klud (snad Martinko pochopi, ze ho potrebujes, aspon trosku). V kazdom pripade ti drzim palce a posielam vela sil.

Mayi, ani sa ma nepytaj, ako bolo v skole, hotova katastrofa, to co sa nam tam vcera dialo prekonalo vsetky moje predstavy a normanle ani nemam chut tam zasa ist, keby som nemusela. Kedze mi AMS preplaca cestovne, musim im na konci kurzu ukazat osvedcenie o absolvovani, ktore dostanem, ak som absolvovala min. 70% hodin. Takze tam este musim chodit. Nastastie uz len dva a pol tyzdna a budem mat svoj klud. Idem nieco porobit a potom vam napisem, co bolo vcera, lebo to sa zas len rozculim a potom nic doma nespraavim 😠

maya01
17. jún 2008

MK zase blbol 😖 nedal sa mi vobec otvorit.

Silvi,poriadne si oddychni,ako pozeram,uz ste sa zhodli na mene 🙂 kraaasne 😵

Miri o tych prispevkoch na Sk som ja osobne vobec nevedela,som si myslela,ze nemam narok... No pri druhom budem mudrejsia 😉

lieska
17. jún 2008

Caute babule.

Silvi ahoj, no ze si sa ukazala. Diky za to vysvetlenie ako tvrdne brusko. Ja som to nemala a teda ked vravis, ze sa to neda prehliadnut, tak zrejme ozaj nie. Ale ja mavam take tahanie, akoby ma to rastuce brusko taralo k zemi, je to tam ako sa koncia prsia a na hornej casti brucha. Musim si vtedy lahnut al. Si to tak pomasirovat! Do kelu a co bude v 9. mesiaci?? 😀 Ale inak uz som si objadnala taky ten pas na brusko, vraj to pomaha pri bolestiach chrbta a po porode, aby sa ti brucho zas dostalo tam kde ma byt! Chi chi…
Ale diky, ze si zareagovala, aj ked sa tu uz medzitym popisalo toho dost! Zlata!

V robote je inak super, ja sa vytesujem. Tu je inak cisty socializmus, minuly tyzden som sa dozvedela, ze mam narok na 19 dni dovolenky a to som nastupila 1.4. Oni to pocitaju aj z Mutterschutz, kt. Je 8 tyzdnov pred a po porode ! No parada !

Miri, to som fajn, ze to bolo zrozumitelne, este to mam v hlave, lebo som to vcera studovala. A uz chapem, preco si ty nepotrebovala to potvrdenie o prehliadkach…ten priplatok sa dava az od februara 2008 a prave na vyplatenie neho potrebujes preukazat, ze si abslvovala tie prehliadky. No a kedze ty si si to uplatnovala predtym, tak to od tvojho ocina nepytali !

Baby, dalsia otazka do plena... hm hm…no…ako to jet u vlastne s takymi vecami ako holenie pred porodom a klystir??? Viem, ze u nas je to zauzivane. A tu ??

lieska
17. jún 2008

Miri...som cisty hotentot ... skombinovala som "som som rada, ze ..." a "tak fajn, ze..." a vzniklo z toho potom "to som fajn, ze ...". No dilino!!!

miriam25
17. jún 2008

Mayi, ani ja som o tom nevedela, len mi raz ocino zavolal, ze sa nejak dozvedel, ze mam na to narok a aj to vybavil. A lieska pisala, ze mas narok len pri prvom dietati, tak neviem, skus si to potom zistit, ked budete cakat druhe 😉

No ani mne konik nesiel, ani slovensky ani cesky.

Jaj, napisem vam o tom kurze, som zvedava, co na to poviete, ci len mne sibe alebo nasej lektorke...
Chodim na kurz schreib-grammatik kurs. Okrem toho som sa zahlasila na Österreichische sprach Diplom, kde mam pripravu na skusky raz do tyzdna. Tam som sa spoznala s jednou ukrajinkou, oxanou. Kedze mala problem s pisanim, tak jej nasa lektorka na priprave navrhla, aby sla k nam na kurz, kde chodim aj ja, ze tam piseme, ze sa tam do skusok zlepsi. Tak pred dvoma tyzdnami zacala k nam chodit a zostala velmi sklamana, ked zistila, ze nepiseme, ze robime len gramatiku, aj to tak vselijak, bez nejakeho systemu a pod. Ja musim povedat, ze od zaciatku nie som celkom spokojna, lebo lektorka vyvolavala ludi, ktorych ucila uz na nejakych predchadzajucich kurzoch a na nas ostatnych dlabala. Potom zacala trosku aj nas vyvovavat a pytala sa aj nas, comu nerozumieme, co by sme chceli, aby nam vysvetlila a tak. No posledne tri tyzdne sa stale pytala len jednej baby, ktoru uci uz tri roky a nikoho ineho. No a samozrejme, ze Oxana nebola spokojna, ze naco tam chodi, ked robime vsetko mozne a vobec nepiseme, aj ked by sme mali. Tak vcera, ked sa lektorka zasa pytala, co by sme chceli robit, Oxana povedala, aby nam dala nieco pisat a aby sme si to presli potom spolocne a chyby, ktore budeme mat spolocne, aby nam potom vysvetlila, preco to tak nema byt a ako by to malo byt spravne.
A lektorka sa jej pytala, co konkretne by chcela pisat a ona na to, ze to je jedno aku temu nam da, nech povedia ostatni alebo nech ona nieco vymysli. A ona pozrela do svojho bloku, vytiahla temu, ktoru sme robili niekedy na zaciatku, ze aby sme zasa pisali to iste. Ja na nu pozeram, ze to sme uz robili, ci nemozeme nieco ine. A ona na to, ze my sme uz VSETKO robili a ze Oxana pride na konci kurzu a vyskakuje si tu a ze vobec neviem, co sme uz vsetko pocas trvania kurzu prebrali a ze ona nebude vysvetlovat pre jedneho cloveka zasa to iste, co sme robili pred niekolkymi tyzdnami. Pozeram na nu a nechapem. Oxana jej hovori, ze ju neziada o to, aby sme robili zasa to iste, ze je tolko vselijakych tem, co mozeme pisat, ze aby sme robili nieco nove a lektorka si hudla saza len to svoje, ze my sme uz VSETKO robili a ona sa k tomu kvoli jednemu cloveku vracat nebude.
Mozno som do toho nemala zasahovat, ale vsetci tam len sedeli a divali sa ako Oxanu lektorka zvozila, ako sa na nu zhora diva a opovrhuje nou a nic nepovedali. Tak som sa pokusila uplne normalne lektorke vysvetlit zasa to iste, co Oxana hovorila (lebo som presvedcena, ze mala pravdu a nehovorila nic zle), no aj mna zvozila, ze sme to robili. A ze ked nam dala pred dvoma tyzdnami nieco pisat, ze sme nechceli. Neviem sice o kom hovorila, lebo chodim pravidelne na kurz a co si pamatam, tak raz (asi pred mesiacom a pol) sme boli takmer vsetci taki unaveni, ze sme naozaj nechceli nic pisat, ale to neznamena, ze nechceme vobec. Ved preco by sme inak boli na schreib-grammatik kurs????? Tak som jej navrhla jednu temu, co by sme mohli pisat a ona na to, ze co chceme pisat, ze to sme uz robili. To ma uz vnutorne tak nastvalo, ze som zostala ticho. A lektorka mi hovori, ze Miriam, vy co chcete, vy ste tiez prisli az niekedy v polovici kurzu a neviete, co sme predtym robili!!! Vyvalila som na nu oci, lebo som tam od uplneho zaciatku a chybala som raz, ked sme mali s drahym vyrocie svadby a minuly tyzden, lebo sme boli na slovensku. Inak som tam bola vzdy. Tak som jej povedala, ze som tam od zaciatku a ona ze tak som teda vela chybala, ze nechodim pravidelne. Uz som nechapala. Som 3x chybala a ona mi toto povie? Potom sa obratila na ostatnych, ze co chceme teda robit zvysok casu kurzu a jeden chalan, ktory tam bol vcera prvy krat povedal, ze Rechtschreiben. Lektorka nanho pozrela a povedala mu, ze sme uz vyse mesiaca robili Groß und klein schreiben a ze sa k tomu uz nebude vracat. tak som sa normalne a slusne spytala, ci je rechtschreiben len o tom, co sa pise velkymi pismenami a co malymi a ona ze nie, ale ze toto je to najdolezitejsie. Potom sa zasa pytala, co ine by sme chceli a jej oblubenkyna povedala, ze Partizip I. a II. To sme robili uz asi dva tyzdne v kuse. Lektorka pozrela, skonstatovala, ze sme to uz robili, ale ze dobre, ked chceme, ona nam este prinesie nejake cvicenia. Ako len preto, ze jej oblubenkyna to povedala, tak to uz robit mozeme, ale co povie niekto iny, to sa jej nepaci. Oxana sa jej zasa opytala, ze kedy budeme nieco pisat, ze ona prisla na kurz hlavne kvoli tomu. A to uz zacala na nu lektorka kricat, ze co si to dovoluje, ze ona sa snazi vyhoviet kazdemu a nie len jednemu cloveku. Po hodine som tam zostala s Oxanou (sme chceli ist na kavu, kym mi nepojde bus) a lektorka ju poprosila, aby uz viac nechodila. Oxana na nu pozrela, ze ona si to zaplatila a nemoze ju vyhodit a ona na to, ze aj ona ma svoje prava a moze ju vyhodit a ze ked sa jej nepaci, aby sla za riaditelkou skoly. Tak sme sli za riaditelkou. Ta nechapala a snazila sa nasu lektorku zastavat, ale povedala, ze to naozaj nie je normalne a ze nikoho ziadna lektorka nemoze vyhodit z kurzu a taketo spravanie si tiez nemoze dovolit. Ze doteraz bola s touto lektorkou velmi spokojna, ze je naozaj dobra a pod a ze mozno ma len nejake problemy osobne alebo zly den. tak som povedala, ze ona nam to robila od zaciatku kurzu, ze som tam bola. Je pravda, ze chodi pravidelne nepripravena, 15 minut cez kurz chodi kopirovat materialy, aby sme mali co robit, sama ich predtym ani len nevidela, ked nam vysvetluje nejaku gramatiku, tak len precita, ci je tam napisane a ked robime cvicenia, tak sa vracia k teorii, lebo sama nevie, ako to ma byt. A toto robila vzdy. Tak mi babenky napiste, som len ja zaujata, alebo mam pravdu? Nenapisala som sem nic prikraslene ani zvelicene, napisala som len to, co je pravda. Ako naozaj nemam najmensiu chut tam uz ist, len AMS mi preplaca bus a ked nedonesiem papier, ze som ten kurz absolvovala, tak budem musiet vratit peniaze za cestovne. A ten papier dostanem len ak budem mat absolvovanych 70% hodin. aaachhh

silvia2406
17. jún 2008

ahojky

takze z citania nebolo nic, rozhodla som sa spravit si zoznam toho, co uz mame kupene a co mi este treba, potom volala kamoska, s ktorou som kecala takmer 40 minut 😅 a teraz sedim opat za pocitacom a napachavam sa polystyrenovym chlebom 😀

lieska, to je pravda, ze ta otazka padla uz skôr, ale ked som v praci, tak vas len precitam, lebo nechcem okupovat pocitac a ked pridem vecer domov, tak vas znovu len precitam a lahnem spat.
co sa tyka toho prispevku, mam rovnake info, takze dufam, ze nam to uznaju, aj ked ak mam pravdu povedat, myslim si, ze vela bude zavisiet aj od uradnika, na ktoreho natrafime. aspon tu vo viedni mam take skusenosti. mozno na svk, to bude inak. a dofrasa, ked mas na to narok, tak mas na to narok, no nie? 😠 😀

maya, no na mene sme sa uz zhodli, dufam, ze mi to vydrzi az do konca tehotenstva 😀

ozaj lieska, vy uz viete co cakate, alebo sa chcete nechat prekvapit? a mate uz vybrane mena?

maya01
17. jún 2008

Miri,lenze na Sk nikto nevie,ze ja uz jedno dieta mam,Samko tu nie je zahlaseny a nema ani slov.obcianstvo 😉

miriam25
17. jún 2008

som sa dost rospisala, co?

lieska, ja tiez obcas komolim, lebo sa snazim rychlo pisat, nic si z toho nerob, som ta pochopila 😉

No mna oholila hebamme ked som bola na sale a klystyr (neviem, kde ma byt ake y/i 😅 ) mi nedavali (ale u mna ani nebolo moc casu na nic, prisla som do nemocnice na 9cm otvorena a za hodinu a pol bol maly na svete 😅 😀 😉 )

silvia2406
17. jún 2008

miriam, tak s takymto pristupom som sa ja na kurze nestretla 😒 myslim si, ze spravanie lektorky bolo nemiestne a neprofesionalne. mohla vam zadat nejake ulohy podla planu a pre oxanu pripravit nieco, co by jej vyhovovalo. vsak kazdy je lepsi ci horsi v niecom inom. je fajn ist podla nejakych osnov, aby to malo hlavu a patu, ale na druhej strane, ak maju ziaci (teda vy) nejake poziadavky a nie je to nic, comu by sa nedalo nevyhoviet, ja osobne by som v tom nevidela taky problem, no vasa lektorka, to zrejme nezvladla profesionalne. tot moj nazor, hawk, dohovorila som 😀

vroni
17. jún 2008

Lieska, holenie a klystir sa tu nepestuje, môžeš si ho samozrejme vyžiadať a dostaneš, čo len chceš. Tak isto sa nerobí automatické nastrihnutie, proste sa snažia o čo najprirodzenejší pôrod (ale ak je dieťa otočené panvou - nožičkový pôrod - ideš na rozdiel od SK automaticky na cisársky)
My sme príspevok na SK nedostali ani malá nemá rodný list (teda slovenský 🙂 ), síce to bolo vtedy ešte "len" 15000 Sk, ale trvali na tom, že musia mať rozhodnutie slovenského súdu o otcovstve, rakúske nestačilo, tak som im síce nespisovne ale trefne vysvetlila, čo si môžu urobiť s príspevkom aj občianstvom (ja mám dvojité, tak som si také veľkohubé vyhlásenie mohla dovoliť 😀 ) a nechala som to tak.

miriam25
17. jún 2008

Mayi, ved uvidis, ked budete mat druhe. V kazdom pripade to skusit mozes... Za to nic nedas.

Silvi, este aby som to uviedla na spravnu mieru, nas kurz je postaveny tak, ze robime to, ze povieme, ze nevieme a chceli by sme to robit. Nemame ziadne osnovy ani knihy. Dostavame materialy a tie robime. A prave preto si myslim, ze by sme mali robit kompromisy a robit nie len to, co chce jeden clovek, ktory chodi k tejto lektorke uz treti rok. Lebo len tej sa pyta, co chce robit. A okrem toho je to kurz pisanie a gramatika, takze by sme mali aj pisat a to sme uz dlhsie nerobili, preto som sa Oxany zastala.

A co sa tyka rodnych listov, tak ja som malemu musela (aspon tak mi povedali na konzularnom vo Viedni aj na matrike v Nitre) dat spravit malemu aj slovensky rodny list, ak som si ho chcela dat zapisat do mojho pasu. Ale vam poviem, ze to su len tahanice po uradoch. Tri mesiace im trvalo, kym mi dali rodny list a az potom som mohla ist na konzularne, aby mi rukou napisali do pasu maleho a dali tam jednu peciatku... Ale uz mame vsetko vybavene a dufam, ze tak skoro nebudeme musiet ist zas na konzularne.

vroni, moja znama robi na matrike a ona hovorila, ze by rada viacerym ludom aj vyhovela, ale bohuzial, pokial to nie je v jej kompetencii, tak by mohla prist o pracu. Ja sa tiez niekedy rozculujem nad uradnikmi, nech je to kde chce, no bohuzial mi to nic nepomoze, lebo vacsina z nich sa musi riadit podla pravidiel, ktore maju a ked k niecomu potrebuje urcite dokumenty, tak aj ked ti chyba len jeden, nemoze ti vyhoviet (aj ked mozno niekedy chcela). No je tiez pravda, ze niektori uradnici vyletia na cloveka bez priciny. Ach... hovori sa, ze najtazisa robota je s ludmi a tusim je to pravda 😉

maya01
17. jún 2008

Bejby ma dnes svadbu..
Tak ti z uprimneho srdca zelam,aby vam to spolu vyslo a prezili ste spolu zvysok zivota.
Malinka Natalka,nech vam len radost robi a je zdravucka.
Vsetko len to naj,naj,naj.

miriam25
17. jún 2008

Vazne???

BEJBY, aj my so Samkom (aj s drahym, len o tom nevie 😉 ) vam zelame vela vela spolocnych rokov, aby ste boli vzdy aspon taki stastni ako ste teraz. Nech sa vam v zivote postavi do cesty hocijaka prekazka, prekonavajte ju spolu, ako rodina a nech vam vase slniecko Natalka robi velku radost. Uprimne vam blahozelame!!!! cmuk cmuk

vroni
17. jún 2008

Miriam, ja viem. Matrikárka bola veľmi milá, len to nemohla vyriešiť sama a poslala ma na "vyššiu inštanciu" (išlo o akceptáciu práva iného státu EU) a tam mi krtko radostný okrem iného oznámil (to je teraz doslovná citácia), že snáď si nemyslím, že ja budem rozhodovať o tom, kto je otcom môjho dieťaťa. No, mohla som sa sťažovať, podať námietku a odvolať sa na paragrafy. Dali by mi za pravdu. Nakoniec. Ale ja som sa na to vyflákla, nestálo (a nestojí) mi to zato. Len ma strašne dráždi, že takýchto úradníkov (arogantných a zle informovaných) je u nás neúnosne veľa. Ale plne súhlasím, že nie všetci sú takí a robota s ľuďmi je jednou z najnáročnejších (inak, ešte som nestretla neochotnú a nepríjemnú matrikárku. Mám šťastie alebo je to nejaká výnimka v štátnom aparáte?)

BEJBY veľa šťastia a množstvo šťastných rokov bok po boku.

wienika
17. jún 2008

ahojte..... 🙂
ja som dnes ako schlaftabletka, cele predpoludnie som prespala, ani neviem preco.....nastastioe bol manzel doma a staral sa o malu...to sa nestava casto...ale asi ma maslo na hlave, lebo vcera som pochvalila jeho brata, ze bude dobry otec, ze to s detmo vie...tak bol drahy trochu urazeny, asi o tom premyslal, lebo dnes cely cas sa jej venoval, dokonca ju bol osprchovat, ked sa posrala az za usi...a to siel sam.....bez toho, aby som ho prosila...skoda, ze mu to nevydrzi 😉

silvi, asi som niekde prepasla to meno, tak ako sa bude lukasko volat? 😉

lieska, s tym holenim, neviem ako to tu chodi, ja sa holim komplet sama pravidelne uz roky, ani neviem ako by ,,ta moja,, vyzerala keby som to nechala na prirodu 😉 a klystir som si ja sama vypytala.....mala som lepsi pocit, ked som bola uplne prazdna.....takze automaticky to asi nerobia, preto sa skus opytat nabuduce.....

miri, myslim, ze si mala pravdu a je fajn, ze si sa oxany zastala..ja by som reagovala takisto....a na tu sa vykasli, uz to mas len za par, hlavne , ze dostanes papier a uvidis,mozno aj ona o tom rozmyslala a ´buduca hodina bude lepsia.....
ako vlastne prezil samko noc bez teba? a ty?

maya, ake pocasie mate v nitre? tu je zamracene, boze kedy uz bude normalne letne pocasie, aby sme sa mohli chodit aj kupat........

ano, bejby sa dnes vydava, tak snad sa ozve ako bolo...gratulujem......

viedencanka, aj som na teba myslela, ze ako sa mas.....len sa setri, aby bolo babo v pohode...viem, ze je to tazke s martinkom, ale urcite to zvladnete....drzim palceky a stastnu cestu domov prajem.....

miriam25
17. jún 2008

Vroni, ja ked som bola vybavovat s ocinom vydanie slovenskeho sobasneho listu, tak som bola sama svedkom toho, ako matrikarka bola uplne neochotna voci jednej mladej kocke. Z toho, co som pocula ma dieta s nejakym anglicanom, aj rodila v anglicku a potom sa nejak v zlom rozisli a rodny list maleho jej spalil a ona sa vratila na slovensko sa snazila sa vybavit pre jej dieta nanovo vsetky doklady. Ta matrikarka jej nadavala, ako mohla dopustit, aby male nemalo rodny list a ze ona sa s takym niecim este nestretla a nijako jej nemoze pomoct. Osobne si myslim, ze jej mohla aspon navrhnut, kde by sa mala obratit, aby to vybavila alebo sa spytat nejakeho nadriadeneho a nie ju len tak surovo odtial vyhodit. Vtedy tam boli asi tri matrikarky a ja som sla za inou, takze ja som s tou mojou nemala ziadne problemy. Bola mila a vsetko mi vysvetlila, kolko to bude trvat a preco a pod. Takze ja na tu moju nemozem povedat ani jedno zle slovo.

wieni, no som zvedava. Zajtra mame zasa hodinu, len obcas v stredu mavame s inou lektorkou, tak som zvedava, ktora pride. Nemam nejak chut vidiet tu zo vcera. Az sa mi prevracia zaludok. A vies, stve ma aj to, ako moze niekto povedat, ze za dva mesiace sme robili vsetko. Boze, ,ved ja som sa ucila nemcinu v skole 8 rokov a niektore veci, co sme teraz robili na kurze sa mi vobec nezdali ako zname, ze by som sa ich uz niekedy ucila. Ved za dva mesiace clovek nemoze vysvetlit vsetko z nemeckej gramatiky!!! Skratka neochotna a tvrdohlava stat si za svojim a nepocuvat inych.... Som vazne zvedava, co to bude nabuduce. Ale uz snad len zo zvedavosti tam pojdem a pozriem sa jej rovno do oci, nech si sama spytuje svedomie. Neverim, ze to bude nabuduce lepsie, lebo len jeden priklad... Raz som povedala, ze by som si rada presla koncovky pridavnych mien v jednotlivych padoch a rodoch. Najskor nic, nereagovala, ked som to povedala asi o tyzden zas, tak ze teda dobre (a musim povedat, ze s tym maju vsetci problemy) a doniesla nam papier, kde boli napisane tie koncovky. A tym to pre nu skoncilo. Ani jedno cvicenie, nic. Len nam to dala, precitala, co tam bolo napisane a povedala, ze si to mame pozriet doma, ze to je lahke. Nic som jej vtedy na to nehovorila, som to nechala tak, nechcela som zbytocne vyvolavat nejake rozbroje, no vcera som uz nemohla. Uz som bola taka napalena, za tie dva mesiace sa to asi vo mne vsetko nahromadilo...

maya01
17. jún 2008

Lieska,mne klystir dali automaticky... A holit urcite neholia...
Prave vcera sme rozoberali tuto temu s kamoskami a tie hovorili,ake to je tu v Nr. v nemocnici strasne...sestricky ich uplne dorezali... 😖

Wienika,tu je tiez take o nicom pocasie,na spanie 😔 Pod mrakom,ale dost teplo. Ja by som tiez len spala,v noci som tomu moc nedala...

Ozaj kocky,ja som 30.6 a 1-2.7 vo Viedni aj som Samkom. Co poviete na stretko?

Kocky poradte mi s tym detskym lekarom. Ja musim ist so Samko na MutterKind Pass Untersuchung a ten moj v 15.bez. je strasny a hlavne sa straaaasne u neho dlho caka,aj ked si dohodnem termin.

miriam25
17. jún 2008

a vroni, este som zabudla, neviem, ako by som sa zachovala na tvojom mieste, ci by som to nechala tak alebo nie,no zrejme, pokial by som si bola ista, ze mam pravdu a mam na nieco narok a mala by som cas im to dokazovat, tak by som to nenechala len tak. Len na to clovek musi mat aj cas, co vacsina nema.
Musim povedat, ze tu v rakusku, ked som bola v zdravotnej poistovni tesne pred porodom, tak ma vzal veduci do svojej kancelarie a dal mi vsetky informacie, co potrebujem a co musim urobit po porode. Bol velmi ochotny, dal mi vizitku, ze ak by mi este nieco nebolo jasne, aby som zavolala priamo jemu, lebo on o tom vie najviac (co sa tyka novorodeniatok) a este mi na extra papier vsetko v poradi napisal, kam mam ist najskor a kam potom, aby ma nevracali naspat a pod. Naozaj veeeelmi mily a ochotny chlapik.

Baby, nechcem posobit ako nejaky vecny "stazovatel", ked je niekto mily, ochotny, ked som s niecim spokojna, viem ludi pochvalit aj to dat najavo, no ked ma nieco zerie, tak tiez... ☹

miriam25
17. jún 2008

wieni, samko musel spinkat v kociku, lebo v postielke, ktoru ma u svokry len plakal a plakal. Nie je na nu zvyknuty. On inak zatial nie je mamickovsky, nepotrebuje ma nevyhnutne, ide bez problemov aj k cudzim ludom, ktorych predtym nikdy nevidel (maya by mohla potvrdit). Jak sa mu niekto venuje, tak sa smeje a je spokojny, takze nieco take, ze by za mnou plakal svokra nezazila. Nadranom okolo 4 sa vraj zobudil a musela mu dat papat a potom spinkal do 7, takze fajn. Doma sa mi v noci nebudi, no doma je doma... Na to, ze bol niekde inde bol zlatucky. A ja? Nuz prisla som domov nieco po stvrt na 11, zapla a precitala som vas, napisala nieco a sla si lahnut. Ani sa nezazinala, aby som tu prazdnu postielku ani nevidela. Nemohla som zaspat vyse hodinu. Nepocula som Samka dychat v postielke, necitila som teplo manzela vedla seba a okrem toho mi behala po hlave nasa lektorka... ☹ Ale tak potom rano som zas nemohla rozlepit oci, co by som este spala. No ked som len pomyslela na to, ze idem pre Samka, uz som bola na nohach a varila rychlo kavu, zapla pracku a sla ponho. 😉

miriam25
17. jún 2008

baby, dnes je den otcov??? na centrume to pisu...

maya01
17. jún 2008

Miri,nieeee v na Sk bol tuto nedelu a v Rak. nedelu predtym. Uza sme to tu rozoberali a dospeli sme k takemu zaveru... 😉

miriam25
17. jún 2008

Viem, citala som co ste popisali, len pozri sa na www.centrum.sk tam, kde pisu, kto ma dnes meniny... je tam, ze dnes je den otcov a meniny ma Adolf... tak nechapem...

maya01
17. jún 2008

Hi-hi,tak sa asi sekli....

miriam25
17. jún 2008

asi... 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre