Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

jerrymona
1. mar 2011

@hoogy da sa tak povedat. 🙂 neboj, cosi najdes aj ty. 😉

hoogy
2. mar 2011

pekny dnik vam prajem kocky. v piatok ideme pozriet dalsie byty tak drzte palce nech si nieco vyberieme🙂

liana111
2. mar 2011

ahojte 🙂 ešte niečo ma napadlo 😵 ako to je s povinnými prehliadkami u dr. resp. povinným očkovaním ?? To už u detského lekára v rakúsku, či budeme musieť prísť na SK?

liana111
2. mar 2011

@hoogy jeej no supiš, držíme palčeky aby ste si našli niečo pekné 😉

hoogy
2. mar 2011

@liana111 podla mna ked sa prihlasis u doktora v rakusku s malym tak pojdete podla ich ockovacieho kalendara. bude urcite treba zobrat kartu od lekaraa potom sa bude pokracovat podla ich ockovacieho kalendara🙂

jerrymona
2. mar 2011

@liana111 @hoogy baby, len aby ste vedeli, ze v rakusku ockovanie nie je povinne. takze vas nikto do nicoho nutit nemoze. 😉

hoogy
2. mar 2011

@jerrymona to viem vacsina statov zapadnych to tak ma. ja som vsak za povinne ockovania. nerada by som aby matko dostal mups, rubeolu, prave kiahne alebo inu chorobu a zostal neplosny alebo mal ine neziaduce ucinky prekonana niektorych chorob. ako neodsudzujem a citala som o tom dost veci,ale ja som zastancom ockovania. ale zase nie ockovania ako je proti chripke a inym takymto zbytocnym....

jerrymona
2. mar 2011

@hoogy ak si sa informovala a rozhodla si sa na zaklade tychto informacii ockovat, tak si o tom presvedcena, ze to ma zmysel. ja som sa prave na zaklade informacii rozhodla proti. dolezite je ale, ze sme sa vobec informovali. väcsina ludi o ockovani citat nechce. 😖

hoogy
2. mar 2011

@jerrymona ja viem....ja som sa o tom informovala....mame aj v rodine par doktorov takze som mala aj viacero nazorov....tak zdravie je pre mna podstatne.

jerrymona
2. mar 2011

@hoogy boli to nazory za aj proti?

liana111
2. mar 2011

@jerrymona @hoogy aj ja som za očkovanie, hlavne proti tých povinných,, na ostatné som počula samé negatíva,, hlavne na očkovanie proti chrípke, to by som nedala ani seba 😒

jerrymona
2. mar 2011

@liana111 nechcem provokovat, je to tvoj nazor, ale nepocula si este ziadne negativa na povinne ockovania? ani jeden vedlajsi ucinok?
viac uz o tom pisat radsej nebudem, patri to do inej temy. 😉

liana111
2. mar 2011

@jerrymona napisala som ti spravu 😉 v kazdom pripade sa oplati rozmysliet si to 🙂 moja prababka nebola nikdy u lekára, nieto ešte zaočkovaná ,, a ani raz nebola chora dokonca sa dozila krasneho veku 81rokov 😉 na niektore ,,novodobe,, ockovania som dokonca nedavno niekde citala clanok ze je to len ,,zarabka,, istych farmaceutickych spol.

hoogy
3. mar 2011

@jerrymona ja si vzdy precitam pre aj proti. nie som z tych ludi co si nedokaze precitat kritiku. jasne ze sastali pripady. myslim,ze ako na vsetko v tejto dobre treba ist aj na ockovanie s rozumom. a na tovela ludi zabuda. pockaj este ked budes malej zacinat davat prikrmy aky misung budes mat.kazdy ti povie nieco ine a vsetko bude mat pre a proti.

jerrymona
3. mar 2011

@hoogy no prikrmy a ockovania sa porovnavat nedaju. ked budem prikrmovat a vidim, ze mala reaguje alergicky, tak jej to jedlo davat nebudem. ale co s ockovanim? ak zistim, ze nieco nie je v poriadku? mam sa bat potom cely zivot? lebo toto uz z tela nedostanes. 😖 dufam len, ze si citala aj co je vsetko v ockovacich latkach. inak ak chces, napis mi radsej IP, tato tema tu nepatri. 🙂

hoogy
3. mar 2011

@jerrymona mas pravdu nepatri to sem a nechce sa mi to uz dalej rozoberat. kazdy ma svoj nazor.

natalkaa
8. mar 2011

Ahoj holky, zdravím vás🙂. Vidím, že už sem moc nechodíte, ale snad si můj dotaz časem někdo přečte...Pomalu začínám přemýšlet, že bych v budoucnu pracovala v Rakousku, jelikož tady to jde od desíti k pěti, propouští se, mzdy mizerné... Ale mám dvě děti (4 roky a 4 měsíce), které nechci nechávat tady v Česku, chtěla bych je mít u sebe. Myslela jsem si, že nebude problém umístit je do rakouské školky. Tady jsem se však dočetla, že by musely mít rakouské občanství...To znamená, že děti cizinců nemají nárok na tamní školku či školu??? Nevíte o nějaké alternativě? Dále by mě zajímalo, kolik v průměru bych si vydělala jako sanitářka (ošetřovatelka) v domově důchodců nebo přímo v rodině. Tady v ČR jsem dva roky dělala něco jako společnici v DD, takže mám i nějakou zkušenost...A jaké je v Rak. k této práci potřeba vzdělání? Vím, že vás těmito otázkami asi otravuji, moc se za to omlouvám, ale sháním informace i z nezávislých zdrojů, ne jen z agentur, které z lidí tahají jen peníze...Předem moc děkuji a hodně štěstí vám všem v Rakousku🙂

lauraa
8. mar 2011

@natalkaa statne skolky su nie len pre deti rakuskych obcanov, ja som slovenka a moja dcera chodi normalne do statnej skolky, skor je to otazky ci miesto v statnej skolke dostanes....su aj privatne skolky a takz. tagesmutter ale su ovela drahsie... za statnu skolku platim 4 € za obed na den a 85 € mesacne za skolku do 15.30..... desiatu si deticky nosia z domu a poobede nespia v skolke....s pracou ti asi vela neporadim...ake mas vzdelanie ked chces pracovat ako osetrovatelka okrem toho ze si pracovala ako splocnica v DD?... jedno je robit v rodine a druhe je robit v DD? kto vie ako to poriesia po 1. maji ale zatial potrebujes do DD vzdelanie minimalne pflegerhelfer( je to rocna skola, ked musis absolvovat aj 800 hodin praxe)a samozrejme musis vediet nielen rozpravat ale aj pisat nemecky..... 😉

katinka71
8. mar 2011

nataalkaa ja som zacala v DD pracovat pred 3 rokmi,potrebovala som mat nostrifikaciu z odboru diplomovana zdravotna sestra,na nizsiu poziciiu za osetrovatelku ma nechceli prijat lebo maju dost svojich,za pflegehelferin robia v Tirolsku prijimacie skusky ,skola trva 1 rok je v tom predpisana prax tych okolo 800 hodin,pokial som sa nenaucila poriadne rec tak som 2 roky opatrovala v rodine a vybavovala po ministerstvach nostrifikaciu.

natalkaa
8. mar 2011

@lauraa
@katinka71 Holky,moc vám děkuji za odpovědi! Se mnou je to tak - plnohodnotné vzdělání mám v úplně jiném oboru, jsem inženýrka agronomie, s čímž nemám moc velké uplatnění. Vlastně jsme tu školu dělala, protože jsem se na vysněný obor nedostala a prostě mi to nic neříká. Po škole jsem si našla tu sociál.pracovnici (společnici) v DD, k tomu navíc jsem si udělala kurz na sanitářku. Pak jsem šla na mateřskou a začala jsem dálkově studovat na pedáku v Brně lektorství němčiny, takže bych TEORETICKY neměla mít problém s jazykem. Jenže jedna věc je učit se jazyk v Česku a druhá věc je domluvit se plynule v zahraničí. Z toho mám samozřejmě obavy, ale doufám, že bych se do toho časem dostala. Vlastně i kvůli tomu hledám práci v Rakousku, abych se zdokonalila v němčině. Takže říkáte, že jen s se sanitářským kurzem nemám šanci? A co se v té rakouské škole učí? Musíte zvládat i zdravotnický úkony, jako píchání injekcí, měření tlaku, atd??? Já jsem myslela, že bych jen dělala ošetřovatelku, tzn. hygiena, koupání, podávání jídla, apod.

katinka71
8. mar 2011

@natalkaa ulohy pflegehelferin,musia vediet insuliny a hepariny podavat,pripravit veci ku cievkovaniu,klystiru,pripravit ku infuzii pomocky,diplomovany zdravot,personal vykon prevedie,podavat vyzivu cez PEG sondu,asistovat pri prevezoch,merat fyziolog,funkcie,presne dokumentovat,informovat dipl,personal o zmenach stavu,presne rozdat lieky (chysta dipl,personal),hygiena,polohovanie,krmenie,starostlivost o umierajucich,mobilisovanie z postele na vozik a spat,

natalkaa
8. mar 2011

@katinka71 Oj, tak to je náročné! To bych asi nezvládla! To si budu muset shánět jinou práci, ale nevím jakou....

katinka71
8. mar 2011

@natalkaa moje kolegyne si robia socialnu pracu myslim ze to trva 2 roky,chodia popri zamestnani 2 dni do tyzdna

natalkaa
8. mar 2011

@katinka71 Předtím jsi pracovala přímo v rodině....kolik sis vydělala, jestli se můžu zeptat? Tam je taky potřeba tento kurz?

natalkaa
8. mar 2011

Vidím, že možnost dodělat si tam vzdělání je, ale jakou prací tam začít? Vím, že těmito otázkami asi obtěžuji, ale jsem moc ráda, že mám možnost komunikovat s někým, kdo v Rakousku žije a ví, jak to tam chodím. Za to moc děkuji!

katinka71
8. mar 2011

@natalkaa bolo to pred 5 rokmi ked sa pracovalo este bez zivnosti,700 eur na 2 tyzdne,odvtedy sa to pomenilo platia sa quartalne odvody,akou pracou zacat?zamestnavaju cudzincou na taku pracu kde nie je zaujem alebo nedostatok domacich uchadzacou,aby som dostala pracovne povolenie musela som mat adresu v At,a vybavil mi to zamestnavatel,po maji neviem ake budu podmienky ked nebude potrebne pracovne povolenie

natalkaa
8. mar 2011

@katinka71 A nemáš, prosím tě, tip na spolehlivou agenturu? Zkusím sama nějaké inzeráty, ale bojím se, že mě rovnou odepíšou, když jsem cizinka. Proto je asi lepší shánět přes agenturu, viď?

katinka71
10. mar 2011

@natalkaa ja som nebola spokojna a agenturou,nemam kontakty ale na nete urcite najdes

liana111
13. mar 2011

@natalkaa ahoj, ja ti viem len odporucat aby si cez agenturu neisla,, moje zname boli cez rozne agentury a bolo to celkom podvrh. Radsej sa popozeraj po inzeratoch urcite nieco najdes 😉

sis12
27. mar 2011

ahojte, po dlhom case 🙂 potrebovala by som poradit, urcite mate prehlad, ktora viedenska porodnica (nemocnica) ma zaroven aj kvalitnu detsku JISku? a neviete o nejakom gynekologovi v 1. bezirku? v idealnom pripade s vecernymi ordinacnymi hodinami, aby som nemala problem so strazenim deti 🙂 sice som si jedneho vygooglila, ale mal tam zle referencie, tak si ho nechavam ako nudzove riesenie 😖 dakujeeem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre