Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

sccarlet
7. jan 2014

ďakujem ti Laura

alenocka777
8. jan 2014

Ahojte..prosim vas mohli by ste mi niekto pomoct s nemeckym prekladom,mam toho trosku viac a ak to chcem mat prelozene musim to pisat rucne a cez net prekladat...neviem po nemecky ☹ nestiham to prekladat...dakujem

mischelag
9. jan 2014

Ahojte. Prosim nevie mi niekto povedat do kolkych dni mi pride ecard? Som tu zamestnana od 2.1., potrebujem ist surne lekarovi no nemam ako. Na sk som uz kartu musela odovzdat, tu mi este neprisla

lauraa
9. jan 2014

@mischelag k doktorovi mozes aj bez ecard. Zaplatis 50 ako zalohu a ked prides neskor s kartou tak ti ich vratia.

dianasa
10. jan 2014

ahojte, vie nám niekto poradiť spolahlivú osobu( najlepšie slovensky hovoriacu), ktorá sa zaoberá daňovými priznaniami a všetkým tým spojeným ?( poprípadne agentúra, firma)

alenocka777
17. jan 2014

Maminky neviete ci sa v Rakusku robia geneticke testy?ak ano v kr.tyzdni tehotenstva a plati sa zato?Ak ano kolko priblizne?Ďakujem pekne za odpovede 🙂

marlene
17. jan 2014

@alenocka777 ,co ja viem robi sa v 12 .tt screening kde sa meria NT ak chces combine test musis si ho priplatit. v 20 tt sa rbi morfologicky velky uzv. na ds test z krvi sa robi bezplatne ,len ak si geneticky zatazena .

alenocka777
17. jan 2014

@marlene Ďakujem 🙂

bobko2
18. jan 2014

Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako získať freistellung v Rakúsku? Som tam zamestnaná, ale bývam na Slovensku, mám aj slovenského gynekológa. Zaujíma ma čo všetko musím dokladovať a kam doklady predložiť aby mi to bolo uznané. Ďakujem pekne za odpovede 😵

lauraa
19. jan 2014

@bobko2 ak si zamestnana tak potrebujes od lekara gynekologa sprievodn y list s diagnozou k amtarzt.... tento ti vorzeitige wochengeld schvali lebo nie, na predcasnu matersku mozes ale az od 5 mes..... vo vynimocnych situaciach uz aj skor , ale to uz by si musela mat naozaj vaznu diagnozu..... l

bobko2
19. jan 2014

@lauraa ďakujem Ti, a k Amtarztovi sa dostanem cez Krankenkassu (čiže tie doklady musím zaslať tam?) alebo priamo k nemu podľa Bezirku?

lauraa
19. jan 2014

@bobko2 priamo k nemu osobne

bobko2
19. jan 2014

@lauraa Ďakujem pekne za radu 🙂

zaynab
20. jan 2014

@galina75 Ahoj!..ked mozem sa opytat,niesi,nahodou ruska ci ukrajinka?..podla mena len sudim!🙂 A aky je tam zivot,inac?..😉

galina75
20. jan 2014

Nie, nie som ruska ani ukrainka, Som slovenka s ruskym krstnym menom.
Ja som spokojna!
Galina

mishelita
23. jan 2014

ahojte, su tu nejake snazilky?

marlenka75
24. jan 2014

@mamilia
@simi37 Ahojte kočky, čítam že sa chystáte bývať do Rakúska, my to tiež plánujeme, taktiež zbieram akékoľvek info ako to tam všetko funguje, čo treba zariadiť, ako s deťmi.....

marlene
26. jan 2014

@bobko2 ,

ja som bola v poslednom tehotenstve od 15 tt. na predcasnej materskej,ale az ked mi moj gynekolog doslovne napisal,ze dalsie beschäftigung ohrozuje moj zivot a aj zivot mojho dietata a neodporuca mi ani preradenie na lhsiu pracu-ja som sa musela vyhybat aj stresu a to bol amtsarzt strasne vytoceny ,lebo ma musel vypisat,lebo keby sa mi nieco stalo alebo dieatatu ,tak by som ho mohla zalovat(jeho vlastne slova). takze zalezi aj od formulacie a samozrejme diagnozy ktoru mas . predtym napr. pri druhom mi robili problemy,az ked som poslala odvolanie do viedne ,tak ma okamzite vypisali na predcasnu matersku .

00sasenka
27. jan 2014

ahojte, som tu prvy krat. manzel uz robi a byva v AT, my sa chystame za nim, ale velmi sa mi nechce. Po nemecky sa neviem ani pozdravit. Mame rocnu dcerku. Neviete mi poradit, co vsetko mi treba vybavit?kedze som na materskej, ako to je so zdravotnou poistovnou?kde teraz budeme patrit?pocas materskej mi skoncila prac zmluva. a su nejake vyhody, keby sme mali s malou trvaly pobyt v AT?vopred dakujem za vsetky odpovede 🙂

julietta246
29. jan 2014

@00sasenka Ahoj, mozete sa cela rodina pripoistit k manzelovi. Neviem, ake su tam podmienky, ked nebyvate v Rakusku, ale ak by ste sa prestahovali do Rakuska a manzel by pracovat v Rakusku, tak mate narok aj na rodicovsky prispevok a pridavky na dieta z Rakuska. A ak ti mozem poradit, tak sa zacni ucit nemcinu co najskor.

bobko2
29. jan 2014

@marlene ja som skôr mala na mysli Freistellung pred 15. týždňom, ale už viem ako to funguje, vybavuje sa to na Arbeitsinspektorate so žiadosťou od gynekológa a s lekárskou správou. Po 15. tt sa to vybavuje tiež na tom istom mieste? Mala si slovenského gynekológa? Vďaka za odpoveď.

lauraa
29. jan 2014

@bobko2 nie nie, ty sa mozes obratit na arbeitinsp. ale ten pride skontrolovat tvoj pracovne miesto, a usudi ci mozes dalej vykonavat tvoju pracu alebo ti zamestnavatel musi umoznit pracu taku aka je vhodna pre teba ako tehotnu zenu, alebo ta bude platit dalej a budes freigestelt od zamestnavatela ale v tomto pripade ta plati on, ak by si vsak dostala freistelung od lekara a bude schvaleny od amtarzt tak dostavas vorzeitige wochengeld... to su dva pary topanok...... arbeitsinspektorat ti nepomoze pokial si zivnostnicka..... freistellung zo zdr. hladiska sa tiez vybavuje podla toho ci si zamestnana alebo zivnostnicka....

lentilka987456
30. jan 2014

Je tu niekto z okresu Melk?
Ked chcem aby sa dieta volalo po priatelovi a aby malo po nom aj obcianstvo, musim ist este pred porodom na Gemeinde, alebo ako to mam vybavit? Alebo dieta musi najprv dostat obcianstvo po mne a az potom by som to mohla vybavovat cez ambady? Poradte ak viete, lebo ja nemam v tom uplne jasno. Dakujem

lauraa
30. jan 2014

@lentilka987456 tvoje dieta dostane automaticky obcianstvo po tebe, otcovstvo k nenarodenemu dietat v at priznat nemoze , to budes riesit az pri vybavovani rodneho listu v at, na matrike.... tam priatel podpise ze je otcom a obaja prehlasite ze vase dieta bude mat preizvisko po otcovi.....ak je tvoj priatel rakusky obcan, tak dieta moze mat obcianstvo po nom az na zaklade sobasa, inak......ako je to s obcianstvami inych statnych prislusnikov v at neviem... po narodeni slov. obcana v zahranici musis riesit slov. rodny list cez osobitnu matriku v ba......

dani84
31. jan 2014

@lentilka987456 moja dcera ma rakuske obcianstvo a to len koli tomu, ze sme zosobaseni a zijeme v AT, inak musi mat statne obcianstvo matky, treba mat aj pobyt nahlaseny - aj ty, dieta, manzel (priatel)

dani84
31. jan 2014

A este - mna vypisali na predcasnu matersku ihned ako som zamestnavatelovi predlozila matersku knizku... Pracovala som totiz ako casnicka v kokteilovom bare, kde sa fajcilo a mavala som len poobedne a nocne sluzby. Prisiel " arbeitsinsperktorat" zhodnotil situaciu a do dyzdna som bola "free" , moj gynekolog mi ziadne odporucania ani spravy nedal .

lentilka987456
31. jan 2014

Ja s priatelom zijeme v AT, ale priatel je poliak a ja by som chcela aby dieta malo po nom aj meno aj obcianstvo, lebo u nas na SK je vsetko zbytocne komplikovane, tak som myslela zeby som sa tomu mohla nejako vyhnut. Ale dakujem Vam za rady.

lauraa
31. jan 2014

@lentilka987456 tak tomu asi nevyhnes , ako to je s obciantvom sa mozes informovat na polskej ambasade ...

sono2
31. jan 2014

A to si ako dokázala? My tu žijeme 7 rokov máme tu byt všetko sme slováci. Dieťa bude takže rakúšan.? Neverím

sono2
31. jan 2014

@galina75 ja som soňa ha ha. Tiež ruske meno

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre