Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

hoogy
6. dec 2011

@aanicka nemas narok pokial tu s mm nemate trvaly pobyt. jedine na co mate narok su pridavky na dieta kedze mm robi v rakusku.

aanicka
6. dec 2011

@hoogy díky za informaci 😉

katharrina
6. dec 2011

@odabinka najskor som chcela Karolina, ale potom sa mi viac zacalo pacit Kornelia a myslela som, ze ked manzelovi a paci nela, tak ze by to bolo oki meno, no on nechce ani pocut. Inak s tym ja dievca, ty chlapca som radila segre, ked si jej muz chcel presadit Igora :( a na kazde meno mal nejaku pripomienku. No nevyslo to, prekukol ju, takze to moj manzel uz pozna 🙂 urcite cheme meno co bude normalne aj na sk aj v at a ja zas chcem meno, co bude aj v kalendari 🙂
tiez asi budem rada, ked aspon to jedno porodim 🙂 ale tak ktovie neskor 🙂 neboj najdes dobry system a bude.
drzim palce a snad sa nikedy stretneme na nejakom ihrisku 🙂

katharrina
6. dec 2011

skusam teda este raz: kamoska tu robi geringfügig a plati si poistenie na sk, chce byt tehotna a rozmyslala o tom, ci by nemohla brat matersku odtialto, nevie ale kde sa poistit a ci by musela tu rodit. Dik za kazdu odpoved!

lauraa
6. dec 2011

@katharrina najlespie zamestnat sa normalne niekde....alebo na zivnost, aj ked by matersku nedostala ale len rozdiel raz rocne.....

katharrina
6. dec 2011

@lauraa dik, to ju asi nezamestna, dala jej len 10hod. tyzdene.

lauraa
6. dec 2011

@katharrina lenze takto je len unfallversichert a neodvadza ziadne dane.... keby si ich platila sama tak nato za tych 10 hod. nezarobi.... nemoze si najst nieco ine alebo zivnost?

katharrina
6. dec 2011

@lauraa neviem, proste ju zamestnali na 10 hod./tyz. a to je vsetko, nemoze mat viac, lebo im to nevyjde a plati si este poistenie sama na sk. priplacala si, ale kedze to idu teraz rusit, tak rozmyslala, ci by sa nieco nedalo tu, aby dostavala matersku odtialto

dagmarkaaa
7. dec 2011

Ahoj holky,
budem se brzo stěhovat do Rakouska a jelikož moje němčina je zatím dost chabá, mám na vás prosím dotaz jestli se některá orientujete v tomhle --- teď v prosinci mi končí mateřská a manžel už je v Rakousku zaměstnaný, my se za ním budem stěhovat zanedlouho. Budu tam mít nárok na nějaké dávky? Dnes jsem se dozvěděla že na českou rodičovskou nebudu mít nárok, paní na sociálce mi řekla že prý v Rakousku existuje nějaký soc. ůřad kde bych se ssnad mohla domluvit česky?
dík za každou informaci

katharrina
7. dec 2011

@dagmarkaaa konci ti materska, tak mozes ist pracovat alebo na urad prace - AMS. Na AMS poziadas o kurz nemciny, ktory by si mala dostat. Manzel, kedze pracuje v AT dostne rodinne pridavky na dieta. Tie si musi vybavit na Finanzamt, vyplni formulare, potrebuje ale prelozeny rodny list.

dagmarkaaa
7. dec 2011

@katharrina díky moc za info 🙂 🙂 . Takže ty rodinné dávky dostane manžel bez ohledu na to jestli já budu pracovat nebo budu doma? Myslím teda že si o rodičák budu moc zažádat tady v ČR abych měla alespoň nějaký příjem.
Ješte by mě zajímalo jak to dělaj Rakušanky jak dlouho zůstávají s dětma doma? Jestli je to spíš několik let jako v ČR anebo pár měsíců?
.

katharrina
7. dec 2011

@dagmarkaaa ano dostane bez ohladu na teba. Neviem co myslis tym rodicak.
Z ostavanim doma je to individualne. Niekto je doma stale a nechodi do prace ani ked deti uz chodia do skoly a niekto zas ide uz po par mesiacoch pracovat.

lauraa
7. dec 2011

@dagmarkaaa vyska a dlzka rodicaku v at zavisi od formy ktoru si zvolis najdlhsie vsak do 2 1/2 veku dietata ... cim je ttoto obdobie dlsie , tym dostavas mesacne menej penazi.... ako je to vo vasom pripade by som sa informovala najskor na fimanzamte (rodinne pridavky) a potom na krankenkasse u ktorej je poisteny manzel ako to je s rodicakom.....normlne vas moze manzel pripojistit na zdravotne poistenia ked budete zit v at k sebe, stoji to len par eur navyse.... ako napisala katharrina niekto pracuje a niekzo je doma ale z jedneho paltu sa nezije jednoducho pokila samozrejme manzel neriadi banku v at.... 😉

lussymusi
7. dec 2011

ahojte baby....nachadza sa tu nejaka tehotna buduca mamina v okoli Bregenzu?

monikkka92
7. dec 2011

Ahojte! je tu niekto z Grazu?

krankenschwester
9. dec 2011

Maminy z Viedne , poznate nejakeho SR alebo popripade CR pediatra vo Wien ? Alebo chodite s detickami normalne k rakuskym Dr ? Obvodacku som tam uz objavila 1 cesku - DR.Stanek - velmi zlata osoba ....Tak aj dcerku by som mala rada u slovenky / cesky ....

lauraa
9. dec 2011

@krankenschwester spytaj sa jej, mozno je aj detska doktorka, my tiez chodime na MKP k vseobecnemu lekarovi ....

boldy
10. dec 2011

@krankenschwester ano je pediatricka slovenka my k nej chodime http://www.kinderarzt-minarik.at/kontakt/

katus193
10. dec 2011

@lussymusi ahoj ja byvam v Schrunsi 😉

krankenschwester
10. dec 2011

@boldy Dakuje pekne , okuknem ju urcite ..

krankenschwester
10. dec 2011

@lauraa Dakujem pekne

krankenschwester
10. dec 2011

@lauraa A prosim Ta pekne , ta Vasa vseobecna je SR / CR alebo AT ? Ak nie AT , mozes mi napisat v kt.Bezirku sidli ? Lebo ta nasa je naozaj velmi mila , ale ordinaciu ma na 3 posch.bez vytahov - takze s kociarom nemam sancu ....

slniecko2011
11. dec 2011

Ahojte 🙂
tak isto hladam detskeho pediatra, najlepsie ktory hovori po slovensky 🙂 chcela by som sa opytat ci mate niekto skusenosti s Dr. Lenka Widner v 11 bz.?

barbora87
11. dec 2011

@slniecko2011 ahoj my chodime ku lenke widner ja som s nou velmi spokojna a kamoska robi tu recepcnu...lenma dost pacientov tak je tam niekedy plno...a je v 10.bez

spp
12. dec 2011

@dagmarkaaa My sme sa tu tiež teraz prestahovali a vybavovali si tieto veci šla som na Krankenkasse tam mi dali tlačivá , ktoré treba vypísať . Manžel s tým nebude mať určite problém ak hovorí nemecky . Ale zo Slovenska potrebujeme potvrdenie o tom , že tam nepoberáš ani prídavky ani rodičovský príspevok. Neviem ako robí tvoj manžel mi tu máme len sezonnu prácu tak nám bude rodičovský príspevok vyplatený jednorazovo až na budúci rok.

hoogy
12. dec 2011

@dagmarkaaa o rodicak si mozes poziadat normalne v rakusku kedze si tu asi budete prihlasovat aj pobyt. podla noveho nariadenia v eu mas dostavat rodicovsky prispevok v krajine kde maas lebensiterese a vo vasom pripade o bude v rakusku. preto nedostanes rodicovsky v cechach 🙂

layla06
15. dec 2011

Ahojte zienky, je tu niaka nast.mamicka ktora ma termin v januari??? a je z Viedne?🙂 pekny dnik Vam vsetkym

6duda6
16. dec 2011

Dobrý deň. vie mi niekto poradiť,keď ma dal slovenský doktor na rizikové tehotenstvo a kedže si platím pripoistenie v Rakúsku mám nárok ísť na chorú do pôrodu to vychádza niejakých 5 mesiacov a musím posielať každé dva týždne PN-ku do Rakúska alebo stačí len jeden papier že som na rizikovom tehotenstve?neviem ako to je s materskou či stačí keď posielam papiere o preventivkách papiere alebo musím chodiť na preventívky v Rakúsku?veľmi pekne ďakujem za odpovede.

lauraa
16. dec 2011

@6duda6 zavolaj na SVA , daj prelozit diagnozu od lekara podla ktorej ti uznal lekar rizikove a uvidis co bude.... mozno ta pozvu k posudkovemu lekarovi na SVA, mozno ti poslu hned ziadost o wochengeld a nastupis na predcasnu matersku,preventivky ti stacia aj z sk....staci kopia materskej knizky ale az ked ta vyzve SVA ...

marianna28
17. dec 2011

@6duda6 no - ja pracujem v Rakusku, byvam tu, mam rakuskeho partnera - platim si tu vsetky odvody a hoci ma moj rakusky lekar dal na rizikove tehotenstvo (tu moze dat gynekolog IBA od 15tt na rizikove), smahom ruky bolo moje rizikove na BH zamietnute - v pripade rizikoveho JE TREBA ist ku kontrolnemu lekarovi na Krankenkasse (pozor, dlhe cakanie medzi asocialmi ☹ ) - samozrejme s papierom v nemcine, preco je rizikove tehu a nasledne na to oni poslu na BH k Amtärztin 🙄 (necaka sa sice, ale jednanie tipu: nevidim dovod je zaruceny 😅 ), potom znovu Krankenkasse... su to behacky na vela dni, vsetko pritiahnute za vlasy - ked si este clovek predstavi, ze ma naozaj velike problemi a ma tieto behacky vyriadovat... no hruza - ja tam mam ist tento tyzden znova a uz teraz mi je riadne blbo z toho 😠 a to mam naozaj silne dovody na rizikove - az tak, ze mi hrozi porod v 24tt a amtärztin nevidi dovod, aby som denne nesoferovala a nesedela v praci 😀 nechcem hresit, aj ona je len clovek, ale nech vypadne do dochodku... 😅 To rizikove tu uznavaju velmi tazko (je to novinka od 1.1.2011 myslim) preto, lebo v pripade uznania musi Krankenkassa platit mesacne tvoj cely netto prijem + priplatky ca 10% 5 mesiacov pred porodom a to je dost silne kafe - zrejme to bolo hodne vyuzivane ☹ ako no bohuzial...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre