Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

micicici225
8. dec 2012

@mariro
@bublina83
@lauraa prosim vas neviete mi niektora povedat ci sa da poberat aj nejaky prispevok na dieta ked ma zdravotny problem a preto ho nemožem dat do skolky?moj syn bude mat vo februari tri roky a teraz v decembri mam termin cakame dalsie babetko,mam na nieco narok kedze nebude navstevovat skolku???

bublina83
8. dec 2012

@micicici225

http://ec.europa.eu/employment_social/empl_port...

je tam vsetko velmi pekne rozpisane, zalezi na tom aky je ten zdravotny problem

bublina83
8. dec 2012

Ahojte, prosim vas aku mate banku a vlastne skusenosti napr. s uverom a pod ? Dakujem.

lauraa
9. dec 2012

@bublina83 najrychlejsie dostanes kredit u Bawag a myslim ze po financnych problemov , ktore prekonala pred par rokmi je jedna z najvacsich, ja osobne mam Bank AUstria ale mam tam len ucet....kedze nasu filialku zatvaraju dam si prelozit tiez ucty do Bawagu.....

lauraa
9. dec 2012

@micicici225 zial neporadim ,nemam skusenost, viem ze ked mas dieta postihnute dostavas vyssie rodinne pridavky ale v tvojmo pripade nepomozem..

marlene
9. dec 2012

@micicici225 ,
zvysena famielienbeihilfe,ale len ak je ma dieta 50% postihnutie,treba si podat ziadost a dostanes termin u lekara ktory posudi,ci je choroba tak zavazna, alebo opatrovatelsky prispevok ,ale tam sa presne vypocitavaju hodiny ,ktore musis venovat dietatu naviac oproti zdravemu-ci uz je to krmenie,prebalovanie a pod.inak ak nemoze navstevovat skolku,je to v podstate tvoj problem,nieco podobne ako na svk materska do 6 ich rokov dietata kvoli zdravotnemu stavu tu neexistuje,ani iadny prispevok. rakusko ma sice urcite socialne vyhody,ale tie su tvrdo preverovane ,aby sa nezneuzivali .

marlene
9. dec 2012

@kafulienka ,
ja byvam 25 km od salzburgu,ak si na fb je tam skupina priamo zo salzburgu a su tam aj maminy s malymi detmi.

lupitka1
9. dec 2012

@katulka225
@julietta246 dakujem dievcata velmi pekne 🙂 🙂 🙂

@katulka225 a cez ktoru stranku ste si nakoniec nasli to ubytko??? Vidim,ze to bude dost zlozite najst nieco dobre 😒 😒 😒 Inak babulky tam ked je pod inzeratom napisane,ze caution 15 000e to akoze co???????????? 😅 😅 😅 😅 😕 😕 😕 😕 Este chapem napr.1800e oki,ze trojmesacny najom ale 15 000e tomu trosku nerozumiem 😕 😕 😕 😕 Ci to ked chcem kupit,ze zaplatim 15 000e a potom splacam zvysok,ci??? 😨 😨 😨

micicici225
9. dec 2012

@bublina83
@lauraa
@marlene dakujem 🙂

lauraa
9. dec 2012

@lupitka1 a nie je to nahodou ablose? cize zaplatis za nieco co tam byvaly najomca nechava...nova podlaha, vstavana skrina apod..... alebo to moze byt podiel na druzstevny byt (genossenschaft wohnung), vtedy s aplati podiel druzstvu a tento byt moze a nemusis byt niekedy osobnym vlastnictvom , zavisi od spolocnosti ktora tento byt vlastni....najlacnesie byty su gemeide wohnung ale na tie je poradovnik....treba citat zaco a komu mas zaplatit, inak su aj maklery ktory beru kauciu 4 mesiace dopredu plus mesacne najomne a proviziu v rovnakej vyske k tomu......ale na 15000 sa to urcite nevysplha.......

lauraa
9. dec 2012

@lupitka1 inak este hladat na dialku je velmi komplikovane ...

bublina83
9. dec 2012

@lauraa Dakujem 🙂

katulka225
9. dec 2012

@lupitka1 my sme nasli byt na willhaben.at. Hladali sme dlhsie, lebo sme nechceli platit proviziu. Dat 3-mesacne najomne realitnej agenture sa mi zda dost prehnane! Preto sme hladali sukromne inzeraty, bez provizie. A nasli sme. Takto sme usetrili okolo 2000 eur. Ten inzerat, co si nasla, to bude asi Genossenschaft-cize druzstevny. Na zaciatku sa plati vacsi obnos, ale najomne je nizsie ako pri sukromnych bytoch. Myslim, ze rocne strhavaju 1% z tej sumy, co zaplatis a potom, ked sa budes chciet odstahovat, tak ti zvysok vratia. Gemainde wohnunge nemusis pozerat, to su mestke. Na to musis mat najprv 2 roky trvaly pobyt, potom sa musis u nich prihlasit a dllllho sa caka. Uprednostnuju totiz rakusanov a rodiny s detmi. 🙂

julietta246
11. dec 2012

@lupitka1 my mame tiez Genossenschaft byt, na zaciatku sme platili 30 000, ale ked sa odstahujeme, tak nam plnu sumu vratia, nestrhavaju nam nic... Kazde druzstvo ma trochu ine podmienky, treba sa na to spytat. Taktiez dostat druzstevny byt nie je take jednoduche, preveruje sa tam dost vela veci, napriklad vyska prijmu rodiny, ci mas dostatocny prijem na to, aby ste mohli platit najomne... Ja som vzdy nasla byt vo Viedni do mesiaca, ale zakazdym to bolo cez znamych, na inzeraty sme nikdy nemali stastie... A platit 3mesacne najomne maklerovi sa mi tiez zda prehnane...

taniellita
12. dec 2012

Ahojte, mozete mi poradit niektora ?

Pracovala som v Rakusku, este aj teraz si platim zivnost, lebo poberam Wochengeld.. Chcela by som sa opytat , ci mam narok aj na matersku, alebo na nieco ine okrem Wochengeld z Rakuska, ked tam nemam trvaly pobyt a ani rodit tam nebudem ...

yamur
13. dec 2012

ahojte,,,,baby chcela by som sa opytat...pracujem ako casncnika,,,,ale uz dho to nebudem vladat,,,,co treba na to ked chcem ist na fruhkarenz,mate niekto skusenosti?
dakujem

lauraa
13. dec 2012

@yamur odporucanie ti da tvoj gynekolg k amtarzt a ten ti schvali alebo neschvali freistelung...... zalezi co ti tam gyndos napise, teda nejaku zdr. indikaciu inak sa mozes obratit na arbeitsinspektorat aby posudili co mozes a co nemozes a dokedy... ked nebudes mat ziadny zdravotny problem ale z hladiska tvojho stavu nemozes dalej vykonavat tvoju pracu.....

marlene
13. dec 2012

@yamur ,
presne ako ti napisala lauraa,zalezi natom ci mas nejaku diagnozu ,pre ktoru by si musela ist na predcasnu matersku.v prvom rade budu chciet aby ta zamestnavatel preradil na ine miesto ,co ale nebyva lahke,pretoze ti musi ostat rovnaky plat, ist na predcasnu matersku nie je v rakusku jednoduche ,ja som mala dost vazne diagnozy a amtsarzt mi predcasnu mat. podpisal,az ked mu moj gynekolog na 3 krat jasne napisal,ze zotrvanie v mojej praci ohrozuje moj zivot a zivot dietata !

bublina83
13. dec 2012

Prosim vas, zase nieco potrebujem ... ako vzdy ... napisat odvolanie na finanzamt. Vedela by ste mi niektora s tym pomoct ?? Je to dost surne ... dakujem.

strelnica
14. dec 2012

Ahojte, vedela by ste mi niektora poradit v nasej zamotanej situacii?
Zatial sme na Slovensku, manzel si prave nasiel zamestnanie v Rakusku - v Tirolsku,malby nastupit buduci tyzden.
Ja som zamestnana na Slovensku a som v siestom mesiaci. Planovali sme, ze si manzel najde pracu v Rakusku a ja za nom pridem, ked nastupim na matersku, kedze sme mali informaciu, ze na zaklade jeho zamestnania vznikne narok na zdravotnu starostlivost mne aj dietatku (dnes sme zistili, ze by musel odvadzat 3,4% z brutto mzdy navyse?). Preto som ratala, ze nebude problem aj s predporodnou starostlivostou a porodom v Rakusku. Dnes sme sa vsak dozvedeli, ze kym budem na materskej (t.j. 8 mesiacov, zaciatok 6 tyzdnov pred porodom), som povazovana za ekonomicky aktivnu osobu na Slovensku a teda nemam narok na zdravotne poistenie v Rakusku. A ze vraj sa ani nemozem byt v Rakusku ani dobrovolne samostatne poistena. Az ked nastupim na rodicovsku dovolenku, az potom budem ekonomicky neaktivna a mozem ziskat zdravotne poistenie cez manzela. Neriesili ste niektora rovnaky problem - nesli ste za pracujucim manzelom pocas vasej materskej? Vopred dakujem! Lucia

julietta246
16. dec 2012

@strelnica ja som sice nebola uplne rovnaky pripad, ale tiez som bola oficialne zamenstnana na Slovensku, ked som prisla do Rakusku (teda uz na materskej). Staci ti vybavit si v tvojej slovenskej poistovni formular E106 (mozno ti budu tvrdit, ze take nieco neexistuje alebo na to nemas narok, to sa stalo mne, ale nedaj sa, urcite na nho narok mas a ked je treba, ries to s veducimi pobocky), ten potom bud oni alebo ty posles prislusnej poistovni v Rakusku a mas poistenie aj na Slovensku aj v Rakusku az pokial nenastupis na rodicovsku dovolenku. Ked sa ti narodi dietatko, tak moze byt pripoistene pri tebe a plati pre nho to iste, ale daj si pozor, plati to iba pokial nenastupis na rodicovsku. Ja som nemala s tymto formularom ziadny problem z rakuskej strany, z rakuskej poistovni mi poslali ecard a neplatila som nic za predporodne vysetrenia ani za porod (jeden ultrazvuk som platila sama, lebo za ten musia platit vsetci, aj ti co su poisteni priamo v Rakusku).

katharrina
17. dec 2012

@bublina83 odvolanie na finanzamt ti pomoze napisat arbeiterkammer, urob si tam termin a pomozu ti

bublina83
17. dec 2012

@katharrina Dakujem za radu, uz sa tu nasla dobra dusicka co mi pomohla a odvolanie napisala.

katharrina
17. dec 2012

Prosim vas, kolko sa plati Kirchenbeitrag ci Kirchensteuer? Mozem mat nejaku ulavu, ked som na materskej? Dik

kilian
17. dec 2012

@katharrina na materskej neplatis nic.

katharrina
18. dec 2012

@kilian dik a inak sa plati naozaj tych 400e?

kilian
18. dec 2012

@katharrina kostolna dan sa pocita podla prijmu.podla toho,kolko zarobis.

katharrina
18. dec 2012

@kilian aha takze to je myslene, ze max moze byt 400e?

mauerka
18. dec 2012

@julietta246 Zaujal ma ten prispevok s E106 - jasne, necham si potvrdit na SK, akej "PRISLUSNEJ" poistovni v AT to poslat? Ako sa to zmeni nastupom na rodicovsku dovolenku?

kilian
18. dec 2012

@katharrina ano,od roku 2012 sa zvysil na max. 400€.viac pytat nemozu. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre