Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

hanka76
7. aug 2012

@lumiva
@marcah no nám ve Vídni řekli že mají nejbližší termín až na říjen, což je pozdě ale že se můžeme vzít kdekoliv jinde, v nějakém menším městě třeba v okolí Vídně a tam budou mít určitě bližší termíny a na ověření těch dokumentů mají 14 dní, to je pravda tak jsem zvědavá jestli to stihneme.Partner má rakouské občanství. Nevíte ještě jestli oddací list vydávají hned a neb se na něj taky čeká? S tím porodem jsem slyšela že pokud tu náhle třeba předčasně porodíš tak je to bráno jako akutní a nemusíš tu být pojištěná ale pokud si to plánuješ tu porodit a nejsi pojištěná tak to je asi problém, no a já se tu už zaregistrovala v porodnici, jdu tam za 14 dní tak se tam na to zeptám🙂 Jinak holky děkuji

dominika2727
7. aug 2012

@hanka76 skus iny Standesamt, mozno budu mat skorsi termin. My sme sa brali v 20.Brigittenau. Papiere sme nosili na niekolko krat,lebo tiez v tom case som nevedela,ze treba novy rodny list 🙂 a tiez som zbytocne dala prelozit stary. Ale ked sme mali vsetky papiere pokope,tak to islo velmi rychlo 🙂 A k tomu cestnemu prehlaseniu, treba ist na konzulat a tam ti daju stempel a potom to das prelozit. Tam som platila 4 eura. Ak by si potrebovala prekladatela, tak v 20.bezirku je jeden starsi pan a berie 25 eur za stranu...zatial najlacnejsi co som nasla vo Viedni

hanka76
7. aug 2012

@dominika2727 jaké čestné prohlášení máš na mysli? můžu poprosit kontakt na toho překladatele prosím? dělá i češtinu a jak dlouho to trvá?

dominika2727
7. aug 2012

@hanka76 ceste prehlasenie o tom,ze si slobodna,alebo take ti uz netreba?
Paul Galan
Pappenheimgasse 67/2/24
1200 Wien
Tel. 01/33 019 33
Ale akurat pozeram,ze ma napisanu len slovencinu. Pozri si na tejto stranke v ktorom bezirku ti to vyhovuje http://www.sdgliste.justiz.gv.at/edikte/sv/svli...

jasmika
9. aug 2012

ahojte....vedeli by ste mi niekto poradiť či sa dá nájsť nejaká práca v rakúsku ked mám 2 a pol ročné dieťa. Manžel tam pracuje pri Linzi ako bágrista...a my tu na slovensku máme dosť blbé podmienky...žijeme s mojou mamou...a tá je v poslednej dobe na nás dosť zlostná...už jej tu vadíme a bolo by načase sa osamostatniť....ja jazyk neviem..iba angličtinu zo školy...ale verím že keby som tam bola tak si poradíme... no a uvažujem že ked by tam bolo treba platiť nájom...aj strava je tam dosť drahšia...tak by bolo fajn keby som si tam mohla nájsť aj ja nejakú prácu aspoň niečo také čo by som mohla vykonávať aj s malou..viete mi niekto poradiť ako by ste to robili vy keby ste boli v mojej situácii... Manžel zarába cca 1400 eur v čistom...tak neviem či by sa dal nejaký príspevok na bývanie...alebo tak...prosím o radu ako by sme mali postupovať podľa vás 🙂

ellie13
9. aug 2012

@hanka76 jee Hani pozeram,ze sa ti to uz krati 🙂 kde budes rodit?

hanka76
9. aug 2012

@ellie13 ahoj, jj krátí a už se moc těším🙂 Rodit budu v Semmelweis klinik, mam to sice trochu dál ale slyšela jsem na ně jen chválu a líbí se mi to tam. Koukám že ty jsi na začátku takže gratulace. Kde jsi rodila první dítko?

ellie13
9. aug 2012

@hanka76 dakujem 🙂 ja som bola v st.Josef a druhe pojdem urcite tiez tam,som rozmyslala pri prvom nad Semmelweis, ale tiez to mame z 12teho daleko a priatel pracoval donedavna u Rettungu takze samozrejme porodnicu vyberal aj on jeho "odbornym okom" 😀 keby vedel ze budem prve rodit cez 27 hodin, kludne by ma pustil aj do Semmelweis 😀 zajtra sa inac chystam tam k vam pozret kamosku

hanka76
9. aug 2012

@ellie13 máš kámošku co ted rodila v Semmelce? Já jsem ze 14tého takže taky trochu dál ale nevadí mi to🙂 Jsi rodila tedy pěkně dlouho, nezávidím a přeji aby druhé bylo rychlejší🙂

suzaneee2
9. aug 2012

Ahojte..prosim vas ma niekto skusenost s PN v Rakusku..pracujem ako zivnostnicka a platim si aj pripoistenie..co treba zaslat do SVA v pripade PN??..len krankmeldung alebo sa k tomu dokladaju este nejake papiere??..dakujem za odpoved..

ellie13
9. aug 2012

@hanka76 vsetky moje kamosky tam rodili a pokial viem boli vsetky aj spokojne, uvidis, ze sa ti tam bude pacit 😉 no dlhe to bolo ale dalo sa to vydrzat, snat toto druhe bude rychlejsie a samozrejme tak bezproblemove ako to prve,ale to je este daleko 🙂

lauraa
9. aug 2012

@suzaneee2 ano len krankenmeldung.....

monikkka92
9. aug 2012

ahojte! nie je tu niektora z Grazu?

monikkka92
9. aug 2012

@djgatta Ahoj! Ja byvam v Grazi! 🙂 som zatial len v 11 tyzdni! Byvas tu uz dlho?

llienkal
10. aug 2012

ahoj dievčata.Tak už zasa pracujem po rizikovom a poviem vam nie je to med lyzat.V mojej praci nie je taka lahka robota pre tehotne no robia čo možu ,ale aj tak tam je hrozne teplo a nerobi mi to dobre.po praci som taka ko že hned zaspim.neprajem nikomu! ☹

blau
10. aug 2012

@jasmika nooo, pracu ano, ale bez jazyka velmi sa vykrucaju. A kde by si dala malu? Do skolky ti ju nevezmu, do jasiel treba trvale pobyty a hlavne jasny predstih, a je to drahe. Predpokladam, ze by si nesla na plny uvazok a na polovicnom by si zarobila tak okolo 600eur, malej by si musela platit tagesmutter, alebo privat aupair a to sa naozaj neoplati. Do skolky ju nahlasit je neskoro, lebo nahlasovalo sa uz v january. Ked nemas aspon niekoho tam kto by ti poradil, je to dost tazke. Neviem ci by manzel dokazal utiahnut najom a vas z 1400eur. Vybavovaciek kopec, na poistovni na finanzamte a bez jazyka o to tazsie.

jasmika
10. aug 2012

@blau jaj tak to niesu nejaké potešujúce správy :-/ no myslela som to tak že by som mohla napr niekomu strážiť dieťa tak aby som vlastne prizerala svoju aj to dieťa....alebo tak nejak... a že by som to len tak bez úväzku ... neviem..asi som mala veľké oči ☹

blau
10. aug 2012

@jasmika no veru nie a aj keby si si zohnala, rodinu na opatrovanie deti, tak by urcite chceli nemcinu a tiez ziadna slava co by si zarobila. Na cierno je to risk. Vies aj to keby sa nieco stalo , ty musis vediet zavolat pomoc atd atd. Potom by mohol byt problem, ze by po tebe chceli, aby si bola mobilna cize mat svoje auto a milion veci okolo toho.

blau
10. aug 2012

@hanka76 oddaci list dostanes hned po obrade, lebo pred terminom sobasu, ides na standesamt a vyplnas papiere, datumy a dodavas potrebne prelozene doklady. A plati sa za to, len som uz zabudla kolko nech netrepnem , ale ja som platila viac ako 60eur 😉

marlene
10. aug 2012

@jasmika ,
no 1400 nie je vela,ale dostanete pridavky na dieta ,ty by si sa mohla hned nahlasit na kurz nemciny ,manzel by mal co najskor podat ziadost o prijatie dietata do "krabbelstube" do skolky sa beru deti az od troch rokov. vela zalezi od riaditelky skolky ,my sme napr. nasu malu prihlasovali mimo terminu a hoci nam slubili miesto az od septembra,ozvali sa nam uz v aprili,ze maju volne miesto a ze nam ju vezmu a to ma mala ds... v inej skolke sme cakali 3 roky,stale ju odsuvali !!!! odtail sa nam ozvali,uz ked bola mala v tej inej ,cize zalezi natom na akych ludi natrafite.
neviem kde manzel byva,ale ak este enma byt,tak si moze dat ziadost o "gefördete mietwohnung" , na tie sa dost dlho caka ,ale vy by ste mohli splnat podmienky ,lem som si neni celkom ista ,ci ich dostanu aj cudzinci.
opatrovat dieta by si mohla iba ak na cierno,inak musis mat kurs na "tagesmutter". zalezi co si robila na svk . ja by som ti radila vrhnut sa na nemcinu ,cim skor tym lepsie ,bez nemcin sa tazko hlada praca ,ak by si mala malu v jasliach, vela ludi hlada pani na upratovanie,varenie ,zehlenie,tym by si mohla preklenut cas kym si najdes nieco lepsie.
zaciatky nie su lahke nikde ,ale fakt je dolezita rec,bez tej sa nepohnes -u nas vo firme pracuje vela zien (turkyne,juhoslovanky ,rusky ) a kedze neovladaju rec ,za 10-20 rokov sa nedostali dalej ako k upratovaniu ,hoci par z nich ma maturitu ☹

jasmika
10. aug 2012

@marlene dakujem ti že si mi to tak krásne rozpísala... budem sa snažiť učiť reč...manžel vedel len základy a je tam od apríla a už sa celkom fajne dohovorí..tak skúsim sa aj ja poučiť... uvidíme..možno sa zadarí

suzaneee2
10. aug 2012

@lauraa ..vdaka ..a este sa spytam..na Slovensku to netreba nikde posielat?..lebo moj doktor sa stale pyta ze kde to ma poslat on..myslim tu normalnu PN co mi vypise...ma to posielat aj on do SVA v Rakusku??..neviem ci to mam posielat aj na socialku na slovensku alebo nie...vdaka

suzaneee2
10. aug 2012

@llienkal ..eeej tak ti to neuznali..:(...dufam ze si si na nich aj ponadavala...🙂))..tak ti drzim palce a vydrz to tam!!..neviem sice v akom mesiaci si ale drzim palceky aby ste to vydrzali..pa

lumiva
10. aug 2012

Babenky, ake mate skusenosti s vybavovanim pridavkov? Neskutocne ma nasieraju. Prehanaju ma hore-dole, mam pocit, ze ta pani, ktora ma moj Antrag nevie, kde je sever. Zijem s detmi vo Viedni a chcu mi priznat len Diferenz. Chcu, aby sme si uplatnili narok aj na Sk. Pritom nemame narok, lebo deti mam zverene ja a nemame trvaly pobyt na sk. Uz som zufala.

lauraa
11. aug 2012

@suzaneee2 neviem, ale normalne staci poslat na SVA

djgatta
13. aug 2012

@monikkka92 ahoj toto by som necakala, ze sa tu niekto najde, to je super, sme tu s manzelom od oktobra 2011, on pracuje a cakame dietatko, ty si tu dlhsie?

marlene
13. aug 2012

@lumiva ,
tu je link ,podla neho mas narok,mate trvale bydlisko v rakusku ,takze aj narok na pridavky.
https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/...

tu je aj vsetko co k tomu potrebujes u cudzincov:
Als Nachweise dienen u.a.:

Wenn das Kind volljährig ist:
Nachweis einer laufenden Berufsausbildung oder Studienerfolgsnachweis bzw. Nachweis über die Studienverzögerung
bei ausländischen Staatsbürgerinnen/Staatsbürgern (auch EU-Bürgerinnen/EU-Bürger):
Nachweis über den rechtmäßigen Aufenthalt nach §§ 8 oder 9 Niederlassungs- und Aufenthaltsgesetz (NAG)
Nachweis des Präsenz-, Ausbildungs- oder Zivildienstes

Die Nachweise können – mit Ausnahme der Nachweise über das Studium bzw. über die Verzögerung des Studiums – in Form von Kopien erbracht werden.

lumiva
13. aug 2012

@marlene ahoj, dakujem ti velmi pekne. Ja som podala Antrag pred 10 tyzdnami. Vsetky doklady mam OK. Dnes som bola na Finanzamte opytat sa, co je nove a povedali mi, ze musim pockat 2 tyzdne, lebo sefka ma dovolenku. Staci? Ja sa nestacim cudovat.

lumiva
13. aug 2012

@marlene Skor by ma zaujimalo, ze aka je v Rakusku lehota na vydanie rozhodnutia. Na SK je 60 dni. Moze byt aj viac, ale v kazdom pripade o tom musi byt klient informovany. Neviete, aka je tato lehota v Rakusku?

marlene
13. aug 2012

@lumiva ,
lehotu neviem,ale pridavky ti musia vyplatit spätne, za cely cas odkedy mas v rakusku trvale bydlisko.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre