Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

deeny
16. jan 2012

@katus193 ano vo Viedni. to ano s drobcekom to uz bude ine, drzim päste 🙂

katus193
16. jan 2012

@deeny dakujem aj vy sa drzkajte 😉

luckalucka83
17. jan 2012

@veronciatko
Ahoj 🙂
My byvame v Niederösterreich, v Hainburgu , u nas je to tak, ze ked tam mas trvaly pobyt aj deticky Tvoje, musia ich vziat do skolky 🙂 Takze tu problem so skolkou nie je 🙂 Inak sa tu byva super a dochadzanie do Viedne je tiez ok, ja som dochadzala vlakom, manzel teraz autom a da sa 😀

luckalucka83
17. jan 2012

@katus193
Ahoj Kati,
pozeram, si z PP? Ja tiez 🙂)
Ja som rodila v Niederösterreich, (starostliost uuuuuzasna) otec tu moze byt automaticky pri porode, moj dostal dokonca ranajky, lebo maly nie a nie na svet 🙂) Ty si piamo vo Viedni?

katus193
17. jan 2012

@luckalucka83 Ahoj manzela mam z PP ale ja som inac z Tat.Lomnice 🙂
Moja niesom vo Viedni ☹ hoci rada by som bola, mali by sme to blizsie domov a tiez mam zname vo Viedni.Ale my sme az v Tschagunsi - Vorallberg takze mame to dalej ☹
Ja budem rodit v Bludenz, nemocnica je super aj personal je milí, tak snad to nejak zvladneme.Jej mate chlapceka 🙂 my tiez budeme mat chlapca.

katus193
17. jan 2012

@luckalucka83 Mala si pri porode epiduralku?Lebo sa neviem rozhodnut ci si to dat alebo nie.A ak si mala tak kolko sa tu platí za to?

majuska5
17. jan 2012

@katus193 tak toto ani netusim,kde je=)ja som z viedne,zo 16=)

katus193
17. jan 2012

@majuska5 je to od Innsbrucku 1,5 hod cesty, pri svajc. hraniciach

mirkaadavid
17. jan 2012

@6duda6 ahoj ono zalezi ako dlho si na zivnost pracovala a ci mas v rakusku trvaly pobyt ten mozes mat samozrejme aj na slovensku.Pokial si pracovala okolo 3 rokou a nas trvaly pobyt v rakusku povedzme tie 2 roky tak mas narok na 100% ja dostavam od statu 26,26eur na den a tiez som na rizikovom a termin mam inak tiez v maji 🙂 ak to mas tak chod na sva zober si papiere o prihlaseny zo sebou a daju ti tam tlaciva o wochengeld to vypises a budu ti mesacne alebo ako uz ty chces na ucet chodit peniaze

mirkaadavid
17. jan 2012

@deeny nadherny aj pre mna lebo vtedy ma moj partner narodky tiez takze oslava bude kazdy rok zaujimava 😀

avinika
17. jan 2012

ahojte,
potrebovala by som poradit. Moj manzel pracuje v Rakusku, prestahovala som sa tu za nim a cakame babatko. Ja som tu nepracovala, nie som tu poistena. Prosim Vas viete mi poradit ako to bude s platienim za gynekologicke vysetrenie a samostatny porod tu v Rakusku? Ci si to budem musiet platit vsetko sama?

luckalucka83
17. jan 2012

@katus193
No aky je svet maly, tatranci sa nestratia 🙂)
Ja som nemala epiduralku ani nic od bolesti, rodila som skoro 2 dni 😝 V Rakusku sa neplati za epiduralku 🙂)
Jej blahozelam k chlapcekovi, uz mate vybrate meno?

luckalucka83
17. jan 2012

@avinika
Ked je tu manzel poisteny tak by si mala byt poistena pod nim , teda za lek. starostlivost nebudes platit.

avinika
17. jan 2012

ja nie som poistena pod nim, platim si zdravotne poistenie na Sk.. prosim Ta nevies ci sa da dopoistit a kolko to stoji?

avinika
17. jan 2012

inac aj ja som z Pporadu 😀

katus193
17. jan 2012

@luckalucka83 no vidis 😉 mame meno Samuel 🙂
@avinika moja toto som riesila aj ja lebo mne skoncila zmluva v oktobri a vtedy som sa dozvedela ze som tehotna takze ostala som bez roboty a bez poistenia.Ale boli sme v poistovni a vybavili sme poistenie na manzela, lenze prave tento tyzden nam prisli nejake papiere so sekom ze mesacne mame platit 84 eur za to, musime tam zavolat lebo nejak sa nam to nezda.Takze ak ste manzelia staci ist do oistovne a je to vybavene, budes poistena na neho.

blau
17. jan 2012

@katus193 ja som to tiez platila, ale posledne 2mesiace, ale my sme s muzom neboli este zobraty. Ak on pracuje, tak by si mala byt poistena nanho. Urcite sa chodte na to spytat 😉

janefonda
17. jan 2012

@avinika tak ako ti pisala @luckalucka83 , manzel je isto positeny. Treba ist do poistovne a vybavit pripoistenie k tomu jeho co ma. Potom ak pojdes k statnemu lekarovi nebudes nic platit. Ale ak si najdes privatneho tam sa plati. 😉

katus193
17. jan 2012

@blau myslis tych 84 eur ze si platila posledne dva mesiace? No a mna ani nechceli poistit na neho ze musime byt zobratí, tak sme leteli domov a behom dvoch tyzdnou sa vzali.Aj jeden znami nam povedal ze to je vela, ale na tom papieri je napisane ze je to pre zamestnavatela, tak neviem ci oni neplatia nejaku sumu z toho.Ale prislo to nam domov,musime tam ist sa opytat.

luckalucka83
17. jan 2012

@avinika to vazne? dalsi popradcan 🙂) A v Rakusku kde byvate?
Tak ako pisala @janefonda zajdite do poistovne a nechaj sa pripoistit k nemu a mas po starostiach a statnych lekarov mas zadarmo

katus193
17. jan 2012

@luckalucka83 Luci ty si platila u statneho dr za nejake vysetrenia ked si bola tehotna?

avinika
17. jan 2012

dakujem Vam 🙂 ano manzel je tu poisteny, pojdeme do poistovne a spytame sa sa nato. Vraj mu jeden kolega vravel, ze to pripoistenie je dost drahe, ze sa to vypocitava od vysky platu, tak neviem ci je to pravda. Katus193 a kym si nebola poistena, platila si si vsetky vysetrenia sama?
Lekara som si nasla, je to slovak dr. Stefanovic, kedze este moc neviem po nemecky 🙂 . Zajtra idem na prvu prehliadku k nemu. Mate niektora s nim skusennost?
luckalucka83 my zijeme priamo vo Viedni a vy?

katharrina
18. jan 2012

@avinika Ahoj, ja k nemu chodim, som s nim zatial velmi spokojna 🙂

blau
18. jan 2012

@katus193 ja som robila do 7mesiaca a potom sme isli na poistovnu a poistili ma, vyratali teda ze nerobim. Nechceli ma ani evidovat na AMS a pritom som mala 6rokov odrobenych v ramci EU (luxemburg), proste mi povedali, ze si mam ist pytat podporu odkial som ☹
No a potom mi na poistovni vyratali toto. A od porodu som bola poistena na muza resp. dieta.
Cize ak ste vy zobraty, a mate prelozeny sobasny list ( neviem ci nevyzaduju od rakuskeho prekladatela), tak ta musia poistit na manzela a nemala by si platit nic.
Teraz je tu kamaratka tehu a u gynekologa co ma zmluvu s poistovnou nebude platit nic, len sono. ( 25e) sa mi zda.
Katka len co sa tyka mojho pripadu bolo to v roku 2007. Ale viem, ked si manzelka a manzel pracuje v AT mali by ta poistit nanho a takisto aj narodene dieta.
Musis sa ist spytat. Drzim palce 😉

avinika
18. jan 2012

@katharrina tak to som rada 🙂 a aj sestricka tam rozprava slovensky?

katus193
18. jan 2012

@avinika mne skoncila zmluva v oktobri ale poistenie som mala este nejake tri tyzdne, takze behom toho sme vybavili vsetko aby som po tych troch tyzdnoch bola poistena uz na manzela.TAkze nic som platit nemusela.Ale ked som este nemala robotu a bola som tu len tak, doma som si platila poistenie a tu som mala europsky preukaz poistenca a ked som mala potrat tak vlastne sme povedali v nemocnici ze som prisla navstivit mm a nic sme neplatili.Ale neviem ako by to bolo s vysetrenim 😒

katus193
18. jan 2012

@blau pojdeme sa na to opytat asi zajtra.Zatial dakujem za informacie 😉

deeny
18. jan 2012

@avinika ahoj, ja k nemu tiez chodim a je velmi sympaticky. sestricky nehovoria po slovensky, teda aspon o tom neviem. ultraschall stoji 30e a mozes si hned na zaciatku predplatit na cele obdobie tehotenstva a to je okolo 90e, ale to ti on vsetko povie. ten ultraschall mi robil na kazdej poradni a vzdy dal aj fotku. inak potom sa treba objednavat na utorky.

katharrina
18. jan 2012

@avinika o sestrickach neviem, ale podla prizvuku myslim, ze nie. Ultraschall som tam este nikdy neplatila, hoci mi ho stale robi, ale minule som si len vsimla, ze wgkk ho nepreplaca, tak to asi preto, ja som doteraz bola sva, tak neviem, ci to aj od toho zavisi a nakoniec som nie tehotna, uvidim, ci teda nabuduce, ked pojdem nieco zaplatim, lebo to uz budem mat wgkk 🙂

tulina77
19. jan 2012

chcela by som sa opytat, ci mi poradi niekto kto sa vyznate v rakuskom socialnom systeme - prvykrat ideme ziadat v Rakusku vyplatit rozdiel medzi slovenskymi a rakuskymi rodinnymi pridavkami (Differenzzahlung).
Nasa situacia je asi taka, ze mm pracuje v Rakusku ako riadny zamestnanec na klasiku pracovnu zmluvu, ja som na materskej, respektive uz rodicovskej dovolenke. Vsetci mame trvaly pobyt na Slovensku. Mame dvojcata, ktore sa narodili vo februari.

Nasla som info na internete, ze treba predlozit vyplneny formular Beih38 a moja otazka je na prilohy. Na nasom urade prace mi potvrdili dva formulare E411 a E401. Co k tomu treba este prilozit? Mam dat take veci ako sobasny list uradne prelozeny do nemciny alebo aj rodne listy deti uradne prelozene do nemciny? Alebo mam to proste podat a cakat, ci ma vyzvu k predlozeniu dalsich dokladov?

Pani na urade mi radila ze nasledne si mame zaziadat aj o doplatenie rozdielu rodicovskeho prispevku, ale ze najprv nam musia schvalit pridavky. A co dalsie veci, ktore pripadne existuju, treba o nich specialne ziadat nasledne? Nasla som ze v Rakusku existuje aj danovy bonus na dieta, surodenecke priplatky, mozno aj nieco na dvojcata?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre