Rakúsko. Maminky, snažilky, tehulky

kafulienka
30. sep 2006

Ahojte vsetky snazilky, tehulky, netehulky atd. Skusam zalozit novu temu a verim, ze sa niektora najde a odpovie mi. Velmi rada by som sa dozvedela co najviac osobnych skusenosti z tehulkovania v Rakusku (aj ked patrim zatial len ku snazilkam). 🙂

marcah3911
17. nov 2012

@andulka81 mas rakusku E-card alebo slovensky europsky preukaz poistenca? ..... aj mne sa to stalo v tehotenstve - skoncila som na porodnici, vysetrili ma, poslali domov a par dni na to prisiel sek na 100 eur, tak som im napisala email, ze co to, ze som mala Europsku karticku a prilozila som im tm nejaky link co som nasla na nete a hned sa mi obratom ospravednovali, ze tu moju karticku nevideli 🙂... a ze si to teda vyriesia s mojou slovenskou poistovnou (asi sa im nechcelo tak to skusili napriamo sekom 😀)

andulka81
17. nov 2012

no neviem , ja som tu na materskej a snubenec pracuje, ecard mame vsetci traja, ja som hned predlozila moje, ked sa sestricka spytala na koho je mala. Nebola som si ista ako sa to tu v AT berie, drahy karticku pri sebe nemal, ale hladala ho v systeme, a dala som jej vsetky udaje, ktore si pytala. Ja len ze sme ostali v pomykove, ked to prislo. Europsku karticku som mala , ked som zila v Irsku, ale od kedy sme sa sem prestahovali je nerelevantna. ☹

kuschel81
23. nov 2012

baby neviete ako to tu v porodniciach funguje ,ci tu prepichuju uska babätkam ako u nas,alebo nie...

kociskova
23. nov 2012

@kuschel81 ahoj, ja som rodila v hainburgu a tam ušká neprepichujú, prepichli nám ich u pediatra 🙂

kociskova
23. nov 2012

@zuzigirl ahoj, na žiadny konzulant nemusíš nič nahlasovať, musíš dať úradne preložiť rakúsky rodný list do slovenčiny a ísť na miestny úrad kde máš trvalý pobyt a tam ti spíšu žiadosť o vydanie slov.rodného listu, k čomu ja som prikladala aj sobášny list a potom už len čakať tri mesiace kým ho vystavia na osobitnej matrike a pošlú ho tebe 🙂

kociskova
23. nov 2012

@zuzigirl aha a ešte som zabudla z tej osobitnej matriky ti okrem rodného listu pošlú aj žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa a k tomu si musíš trebárs z internetu vytlačiť tlačivo žiadosť o príplatok k príspevku a ešte potvrdenie od lekára o dožití 28 dní tvojho drobca a všetko vyplnené,potvrdené odnesieš na ÚPSVR a tiež budeš čakať ale tam len jeden mesiac, tuším to je všetko, keď by si niečo potrebovala pomocť, kludne sa ozvi, držím paste a nie je to až také komplikované ako to teraz vyzerá 🙂

kuschel81
23. nov 2012

@kociskova Aha dakujem
urobili to bez problemov? lebo co som pocula,tu su trochu proti
ako bola tvoja mala stara ked jej prepichli?

kociskova
23. nov 2012

vobec nerobili problémy, jej ich nastrelovali keď mala štyri mesiace a myslím že mňa to bolelo viac ako ju 🙂 , už na druhý deň nevedela že jej niečo robili s uškami šikula moja🙂

julietta246
24. nov 2012

@zuzigirl ahoj zuzi, ked sa ti male narodi, tak nemozes ist len tak na Slovensko. Teda vela ludi to robi, ale ak by vas nahodou kontrolovali, tak by ste mali z toho problemy... Pytali sme sa na to specialne na ambasade. Ak je male Rakusan (ak je tvoj manzel Rakusan), tak vybavujes pas normalne v Rakusku. Ak je male Slovak, tak bud ti daju jednorazove potvrdenie na vycestovanie a na Slovensku vybavis pas (ak mas trvaly pobyt na Slovensku) alebo ak mas Hauptwohnsitz v Rakusku, tak si ten pas vyziadas na ambasade a oni ti potom zavolaju ked bude hotovy... A pre slovensky pas potrebujes najskor slovensky rodny list, tak ja by som ten rodny list predsa len vybavovala na ambasade... Neposlali mi zo specialnej matriky ziadne ine dokumenty okrem rodneho listu, ale tie si lahko stiahnes zo stranky UPSVAR.

zuzigirl
24. nov 2012

@kociskova vdaka... na ambasade sa to da tiez, kukala som stranku... my to mame domov na 3 hodiny, s takym drobatkom este nebudem velmi chciet hned na zaciatku tolko cestovat... ambasada je predsa len blizsie...

zuzigirl
24. nov 2012

@julietta246 ahoj, vdaka... ano, kukala som stranku ambasady 🙂 male nema nahodou po matke narodnost a aj statnu prislusnost? ok, takze pas mozem vybavovat az po tom, co mam SVK rodny list. a to potvrdenie na vycestovanie dostanem na ambasade? kolko trva ta specialna matrika, prosim ta? 🙂

lauraa
24. nov 2012

@zuzigirl ano ma automaticky po matke ale ak je tvoj manzel rakusky obcan , mozete hned poziadat aj o rakuske obcianstvo a tym padom moze mat tvoje dieta dvojite obcianstvo do 18 rokov ak sa zakon nezmeni..... vybavis rakusky pas a o slovensky rodny ist poziadas cez ambasadu, rovnaako ako o vystavenie ces. pasu.....vsetko smaozrejme cez amb. trva dlhsie ako keby si isla osobne na prislusny urad.....ziadost o RL mozes podat aj priamo na Osobitnej matrike v BA....s hranicami a povolenim vycestovat je to komplikovaneako pisala@julietta246 , na vycestovanie dostanes doklad ale nie nanavrat do AT , tento papier sluzi len na cestu na sk....

lauraa
24. nov 2012

@zuzigirl inak male deti znasaju cestovanie ovela lespie ako vacsie, cestu prespia, my sme pravidelne cestovali s malou na sk a tiez mame 4 hod. cesty......

julietta246
24. nov 2012

@zuzigirl ano presne ako povedala lauraa, to povolenie je iba na vycestovanie, ale nie na vratenie sa... mne slovensky rodny list cez ambasadu prisiel za 2 mesiace a pas za mesiac...

julietta246
24. nov 2012

ahoje dievcata, pracovala tu niektora z vas na Slovensku (mala matersku zo Slovenska) a pocas materskej sa prestahovala do Rakuska? Ja by som teraz mala poziadat o rodicovsky prispevok/kinderbetreungsgeld ale mam v tom riadny chaos, lebo kazdy uradnik mi povie nieco ine... V podstate v Rakusku mi tvrdia, ze to mam ziadat zo Slovenska a oni mi raz rocne vyplatia rozdiel a na Slovensku mi tvrdia, ze nemam na rodicovky prispevok narok, ak mam trvaly pobyt v Rakusku... Presla si tu niektora z vas tymto procesom? Potesim sa vsetkym praktickym info, ktore mate 🙂

lauraa
25. nov 2012

@julietta246 a kde pracuje tvoj manzel?

julietta246
25. nov 2012

@lauraa v Rakusku, ale on este stale studuje a ked pracuje, tak iba na dobu urcitu, cize preto nam povedali, ze je oficialne vedeny iba ako student a kedze ja som pracovala na Slovensku, tak to mame ziadat zo Slovenska a oni nam doplatia rozdiel raz za rok. A tato pani uradnicka nam povedala, ze to iste plati aj pre Beihilfe, ktoru nam vsak ina pani uradnicka uz odsuhlasila plne z Rakuska a chodi nam normalne kazdy mesiac na ucet... Preto som z toho vsetkeho velmi zmetena a zaujimalo by ma, ci si tym uz niekto presiel a co vlastne spravil...

lauraa
25. nov 2012

@julietta246 aku beihilfe? rodinne pridavky alebo co? teoreticky by si mala dostavat zo slovenska a rakusko doplcat rozdiel raz rocne spätne.... aj ked tu mas trvaly pobyt ale ani jeden z vas tu nikdy nepracoval ...

julietta246
25. nov 2012

@lauraa ano rodinne pridavky, len na slovensku tiez nemame narok, pretoze tam chcu, aby som minimalne ja mala trvaly pobyt na svk (rodicovsky prispevok) a na pridavky na dieta dokonca aj dieta musi mat trvaky pobyt na svk. moj syn nikdy na slovensku trvaloy pobyt nemal a ja sice este mam, ale na ambasade mi povedali, ze sa mam z neho odhlasit... moj priatel pracoval v rakusku, len momentalne iba studuje.. tak som chcela vediet, ci niektora z vas mala podobny problem a ako to nakoniec vyriesili...

lauraa
26. nov 2012

@julietta246 vsak daj si ziadost , a uvidis , ked ti zamietnu pojdes ziadat na sk....

ellie13
27. nov 2012

@julietta246 nechaj si trvaly pobyt na SK a prihlas tam aj maleho 😉

julietta246
28. nov 2012

@ellie13 nad tym som rozmyslala, len sa bojim, ze jedneho dna to niekto bude kontrolovat a povie mi, ze nemozem mat dva trvale pobyty a tie peniaze som zobrala nepravom a budem ich musiet vratit plus pokuta... No uvidime, nerada by som skoncila pri moznosti, ze nebudem nakoniec dostavat nic a raz rocne mi Rakusko vyplati ten prispevok, lebo cely rok bez Kinderbetreungsgeld nie je nic moc :( asi som dufala, ze niekto bude mat nejake zazracne riesenie 🙂

ellie13
28. nov 2012

@julietta246 nerob si z toho hlavu, nepoznám nikoho kto by nemal dva trvale pobyty ak máš odpracované na Sk tak máš na peniaze nárok! Čo len cigani môžu poberat prídavky na deti?(a to aj bez trvalého pobytu) .., ja som malu mala nahlasenu na trvalý pobyt len v Rakúsku a na polícii ked som jej vybavovala pas mi povedali, ze ju musím nahlásiť aj na Sk tak uznaj na jednej strane by si nemala na druhej strane musíš ak chces niečo vybaviť ... Je to proste všetko nedomyslene! ☹ no aj na matrike mi pani povedala, ze to nemám riešiť pokial mám slovenské občianstvo nemôžu ma donútit aby som si zrušila trvalý pobyt 😉

hoogy
28. nov 2012

@julietta246 aj my mame vsetci dva trvale pobyty z toho si nic nerob nikde nie je presne napisane ze to nemozes mat. 😉 ja som aj malu prihlasila

hoogy
28. nov 2012

@ellie13 toto ti vazne povedali na policii? ja ked som vybavovala pas tak sa ma len pani opytala ci ma mala trvaly pobyt na SK povedala som ze nie a povedala ze dobre dalej to neriesila. jaj ved ani uradnici nevedia co hovoria 😒 potom som ju az dodatocne prihlasila

ellie13
28. nov 2012

@hoogy ja som dávala robiť malej pas v Ba a bez trvalého pobytu mi povedali, ze to nejde ... Ale presne ako píšeš ani úradníci sa nevyznaju a každý jeden ti povie niečo ine a to nie len Sk ale cela EU je jedno veľké Kocurkovo, kde práva ruka nevie čo robi ľavá ... 😒

hoogy
28. nov 2012

@ellie13 ja som davala v Nitre. ale vies ja som to davala robit teraz pred mesiacom tak to mozno zmenili neviem.

julietta246
29. nov 2012

@ellie13 @hoogy mne povedali na ambasade, ze ked ma niekto trvaly pobyt v Rakusku, tak sa da pas vybavit iba na ambasade a ked na Slovnesku, tak len na Slovensku. Ale ako vidim, vsetko zavisi od uradnika 🙂

ellie13
29. nov 2012

@julietta246 mne povedali ked som bola pre rodný list, ze môžem požiadať o pas,ale trva to dost dlho, lebo potrebujem potvrdenie, ze mala je slovensky občan a to trva asi mesiac... Som si myslela, ze je to vtip , ved uznaj na Slovenskej ambasáde ti dajú slovensky rodný list a na to aby ti spravili pas potrebuju potvrdenie, ze je Slovenka 😀 no celé na hlavu

julietta246
29. nov 2012

@ellie13 odo mna to potvrdenie nechceli, ale ja som to vybavovala iba tento rok v septembri, tak aspon jedna zmena v byrokracii k lepsiemu 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre