Septembrové bábätká 2006

zuzka111111
23. okt 2006

Ahojte mamicky pre ktore bol september najkrajsim mesiacom pretoze sa im narodilo babo nam sa narodila Lianka 14.9 a vazila 2730g a 47cm 😀 😀
teraz budeme mat uz 6 t a priberame jedna radost azime 3480g a 49,5cm 😀

ninocka
23. okt 2006

jej zuzka lianka naozaj krasne narastla

zuzka111111
autor
23. okt 2006

ano rastie ako z vody no vlastne z mliecka 😀 😀 aj ked polku vzdy vyrcka ☹

laurajana
23. okt 2006

ahoj zuzka super temicka, tak prispejem aj ja: volam sa Mattias, narodil som sa 29.09.2006 o 16:50 a moja vaha bola 4280 a meral som 56cm, teraz mam 3 tyzdne a 4 dni a mam (zatial ideme do poradne o tyzden) posledne som mal 13.10. 4550 g (pribral som za tyzden 350g) 🙂 a meriam tak to ma maminka bude musiet zmerat, lebo momentalne buvam a neda sa ma "otravovat" 🙂

zuzka111111
autor
23. okt 2006

No tak to Mattiasko dal mamke zabrat taký velky chlapcek to musi byt tato velky chlap ved moja je pri nom trpaslik 😀

laurajana
23. okt 2006

vacsinou vsak tie mensie, rastu rychlejsie 🙂

sillas
23. okt 2006

ano je to tak, lebo musia tie vačie dobehnuť, ale maly pribral za 4 týždne 1240 gramov a ma 4900 gramov teraz a ked si to porovnam s mojou dcerkou, tak ona mala tuto vahu ked mala 8-9 týždnov..a narodila sa iba o 100 gramov lahsia ako jej braček, je to asi individuálne...tak ako všetko ostatne. 🙂
len keby nas bruško nebolelo.. ☹

viktoria
23. okt 2006

ahojte...ja sa volám Tobias Ján a narodil som sa 13. 9.2006 o 18:25. Vážil som 3300g a meral som 51 cm. Teraz budem mať 6 týždnov a mamka ma musí isť odvážiť. Minulého týždna som vážil 4551g. No mamka hovorí že ma už neunesie tak som určite pribral....

zuzka111111
autor
23. okt 2006

sillas : aj nas bolievalo brusko ale kvapky zabrali nedavas mu???

sillas
23. okt 2006

zuzka..
ake si mu dvala?? mne kamaratka poradila sab simplex, tak som sidala predpísať u lekárky a ked som siprečítala leták tak tam bolo napísané, že davať 3 dni..tak som mu už včera nedala, zajtra idem s malou k lekarke tak sa spýtam, ale zabrali mu, konečne som sa vyspala, ale ona mi kazala davať 3 x 5 kvapiek, ale ja som dala iba okolo siestej 3 kvapky a potom v noci 4 kvapky a zabralo to.
ty máš s nejakými kvapkami skusenosti?

laurajana
23. okt 2006

drzim palceky s tym bruskom, my sme asi po dva vecere masirovali chrbatik aj brusko, ale nakoniec vysvitlo, ze je hladny a nic ho neboli 😝 juj ha, som to ja ale mama

laurajana
25. okt 2006

tak dnes po poradni, pribrali sme 600g za 2 tyzdne a takze mame 5150g a 60cm: nie sme tucnucky len radi papame - pekny dnik

renca3
26. okt 2006

Vcera som maleho vazila na digitalnej osobnej vahe s nim a bez neho a vyslo mi okolo 5400g. Za 2 tyzdne to vyzera pribral asi 850 g. Ale to nie je presne. Do poradne ideme az 23.11., takze az o 4 tyzdne a prvu sme mali 12.10. Aj vy chodite tak poriedko?

sillas
26. okt 2006

no baby máme my to riadnych valibukov, dneska sa važil maly a teda máme 5200 gramov..zo dna na den rastie.
no aj nam kažu iba raz za mesiac chodiť do poradne,my sme boli teraz po týždni kvôli tomu brušku, som sa potretovala poradiť, a kvôli chrčaniu, ale zrejme to nebude od soplov ale od mliečka, z toho zvracania.

renca3
27. okt 2006

Sillas...to chrcanie je asi z refluxu, aj kamoskin to mal dlho a ona mu chudakovi davala kvapky proti nadche.
Nam to mliecko stale lezie cez nostek a ja tiez pozorujem, ci to nie su aj sople. Ved ani by som sa nedivila, ked ho moj Leo soplavy stale bozkaval.

ikulka
27. okt 2006

dievčatá vidím, že píšete aj o refluxe. má to aj moja malá, čo s tým robiť? dr. vravela, že kým priberá, tak nič. ale nepomáha ani polohovanie, včera som ju dve hod držala kolmo a aj tak grckala a riadne. grcká aj 3x za deň, včera sa mi z toho raz aj dusila. môže jej škodiť aj sunar?

sillas
27. okt 2006

renca3,
no ja som si tiež myslela, že ma sople, lebo viacej chrčal, ale nema, lebo som mu skusila ja vytahovať. zrejme to bude iba z toho mliečka.

ikulka...
no nas doktorka poslala na vyšetrenie teda sono pažeraka, mali by sme isť na buduci tyžden tak uvidime, dufam, že je to iba z toho že maly je velký papkáč a preto grcka. v noci je to najhoršie, radšej ho mam vedla seba.
no a to polohovanie je dosť zložite, v kočíku muje najlepšie ked ho napolohujem, takže dosť vela je cez den v kočíku.
no a či môže skodiť sunar netušim..možno keby si skusila ine mliečko možno by to prešlo, neviem či môže byť nejaka reakcia na mlieko, ja kojim, takže maly nema na výber.. 🙂

ikulka
27. okt 2006

malá teraz zase grckala, až ju celú zalialo. chúďa včera 3x, raz sa mi dusila, tak neviem či sú na to nejaké lieky, musím sa spýtať.

zuzka111111
autor
27. okt 2006

no my to mame tiez a grgat nevie malo kedy grgne ale v noci ked ju mam pri sebe a ju nakojim po lezacky a nai s nou nepohnem nezdvihnem neotocim proste nic necham pri kojeni zaspinkat tak negrcka a cim viac chcem aby si odgrgla tak tym viac grcka ☹

davidko
27. okt 2006

to si len detičky zvykajú na výdatnú kojenecku stravu 😀 vydržte to prestane a budu pekne odgrgávať uvidíte papa a vela síl na malinkých 🙂

viktoria
28. okt 2006

ahojte...ikulka tak podla mna jej zle robí ten sunar, pretože nieje normálne že ti tak grcká, podla mna by si mala zmenit mlieko, ked nechces dávať z obchodu ako ja skus vyskušať nutrilon...
inač už ani nestíham chodiť na pc. dnes nám príde návšteva tak od rána makám... tak sa zatial majte... 😲

laurajana
28. okt 2006

no ahojte maminky, ked sa tu bavime o grckani a tak, nam dr. povedal, ze to je dobre ak babo grcka po papani, pretoze je to dokazom toho, ze mu pracuje brusko, viete si predstavit, ze by mu tam to mliecko "penilo" a neodislo, to co brusko nestrovi von? Ved by ho taaaaaaaaaak bolinkalo...takze mi tiez ked sa napapame takych 15 minutiek didkame,tak zi ho "prehodim" cez plece, nielen ze si dobre grgne, ale po pripadnom intenzivnom tahani aj odgrcne a tiez dost a potom ovela spokojnesie hajka, akoby sa odgrgnutie-odgrcnutie neudialo...drzime palceky...pekny dnik

okta
28. okt 2006

Ahojte mamicky, rada sa medzi vas pridam, ak mozem.My sme mali byt oktobrove babatko, no nakoniec sa Simonko narodil 19.9., cize o tri tyzdne skor, vazil 2945 g a meral 48 cm.
Po dvoch tyzdnoch pribral na 3150 g a uvidime v najblizsej poradni ako pokracuje dalej. Ked som si to tu citala, tak vidim, ze s tym grckanim maju problem viacere babatka. Aj Simonko zacal grckat pred dvomi tyzdnami a dost ma to deprimuje, je mi ho hrozne luto, lebo on je potom z toho taky vyplaseny.Tiez si vzdy neodgrgne, prve dva tyzdne vobec, teraz obcas, ale nema to vplyv na to, ci bude grckat alebo nie. Ja ho aj drzim v zvislej polohe, aj na ramene, no niekedy to nepomoze. Teraz sa mi osvedcilo polohovacie lehatko - vyborna vec - napolohujem ho aj bez perinky aj v perinke a on mi tam vydrzi lezat dost dlho a odvtedy, co ho mame, sa to grckanie trochu upravilo.
Sillas-prosim ta, ako polohujes v kociari? Ja mam vzdy strach, ze tam zacne grckat a nieco sa mu stane.

ikulka
28. okt 2006

dievčatá dík za tip. viktoria tiež som rozmýšlala zmeniť sunar na nutrilon, len dr. tvrdí, že je to zbytočné. že tie mlieka sú dnes skoro rovnako dobré.
laurajana, lenže ja moju nemôžem nechať ani na minútu samú, lebo jej trvá aj dve hod kým si grgne a len čo ju položím grcká a už sami aj 2x dusila. jej to mliečko strieka až z nošteka

sarah23
29. okt 2006

ahojte maminky, naša lucinka sa narodila 12.9. o 7.52 a vážila 3300 g a merala 53 cm. Keď sme boli v 4 t. na poradni, tak mala 3750 g a keď sme ju domka merali asi pred týždňom, mala 57 cm. na poradňu ideme v utorok, som zvedavá. nám mala niekedy tiež grcká, ale väčšinou je to z toho, že moc spapkala, je kŕmená z fľaše aj mojim mliečkom, lebo nechce sať, tak niekedy nevie, kedy má už bruško plné. my papkáme na dosýtenie Bebu, ale kakáme na zeleno a nie každý deň, sestrička povedala, že sa uvidí na poradni podľa prírastku na váhe, či budeme meniť mliečko.
ikulka, mne tiež robilo grckanie starosti a chcela som meniť mlieko, ale sestrička mi povedala, že to vôbec nie je dobré meniť značky, iba ak je na to závažný dôvod. skús sa ešte poradiť s pediatrom.
čo je to reflux?

laurajana
29. okt 2006

ika - tak to mi je ľúto, ale myslím, že v takom prípade by mal dr poradiť, nie? Držím palčeky, mne sa malý len raz dusil po papaní a to bolo ešte v nemocnici, pretože sa "prepapal" mliečkom a potom mu šlo aj noštekom von, vtedy som sa strašne bála, aby sa mu niečo nestalo, no našťastie sa nič neudialo 😒

Pálenie záhy, Reflux

Príznaky
Pálenie v hornej časti hrudníka, vyžarujúce do krku a brady. Zvyčajne prichádza po jedle.
Pálivá bolesť, ktorá prebúdza v noci zo spánku
Zriedkavejšie mierne bolesti brucha
Grcanie, vracanie stravy do úst a trpkosť v ústach
Sťažené prehĺtanie a vracanie

Rizikové skupiny
Na opakované pálenie záhy sa sťažuje obrovské množstvo ľudí. Tento problém sa vyskytuje v každom veku, ale typický je v dospelosti. K faktorom zvyšujúcim pravdepodobnosť jeho vzniku patria obezita, fajčenie, pitie alkoholu, vysoká spotreba kávy a iných nápojov obsahujúcich kofeín, strava s vysokým obsahom tukov a veľké množstvo jedla pred spaním.


Priebeh
Pálenie záhy zvyčajne sprevádza gastroezofagálny reflux, čiže stav, keď dochádza k spätnému vtekaniu obsahu žalúdka a žalúdočných kyselín do pažeráka. Najčastejšou príčinou býva oslabenie dolného pažerákového zvierača (ezofagálny sfinkter); tento sval uzatvára vstup z pažeráka do žalúdka. Reflux môže vzniknúť aj pri prietrži bránice, keď sa horná časť žalúdka vytiahne otvorom v bránici do hrudnej dutiny.

Bez ohľadu na príčiny je výsledok rovnaký: žalúdočné kyseliny dráždia pažerák a poškodzujú sliznicu, čo neraz vedie k vzniku vredov. Zvyšuje sa aj riziko krvácania, prasknutia bránice a rakoviny.


Čo robiť
Pri opakovanom pálení záhy treba ísť k lekárovi. Dočasnú uľavu prinesú antacidá (lieky znižujúce kyslosť žalúdka). Nepokúšajte sa pálenie záhy liečiť svojpomocne, lebo príznaky môžu zakrývať iné, závažnejšie ochorenie.


Liečba
Lieky

Na liečenie nekomplikovaného žalúdočného refluxu a pálenia záhy sa používajú antacidá bez lekárskeho predpisu.


Operácia

Chirurgický zákrok býva nevyhnutný pri závažných krvácaniach a rozsiahlych prietržiach bránice. Komplikácie refluxu, napr. zúženia a vredy, sa niekedy takisto operujú. Operácia prietrže bránice sa väčšinou vykonáva laparoskopicky: cez malé rezy v brušnej stene sa zavádza videokamera a tenké nástroje.


Prevencia
Páleniu záhy môžu zabrániť voľne dostupné antacidá, ak sa podávajú tesne prd jedlom. Jedzte radšej menšie porcie, ale častejšie. Po jedle sa aspoň dve hodiny nepredkláňajte a neležte. Určité jedlá, najmä tuky a čokoláda, zvyčajne vyvolávajú pálenie záhy a poruchy trávenia. Podobne pôsobí aj kofeín, alkohol a nikotín. Takže nefajčite, obmedzte konzumáciu kofeínu, alkoholu a čokolády.

Udržiavajte si optimálnu hmotnosť, pretože obezita je jeden z faktorov, ktorý sa podieľa na vzniku refluxu. Nočné ťažkosti môžu ustúpiť, ak sa postaráte o to, aby ste mali posteľ pri hlave zvýšenú o 15 centimetrov.

Rada na záver: nenoste pevne utiahnuté opasky a tesné oblečenie.


UPOZORNENIE

Pálenie na hrudníku, ktoré trvá dlhšie ako 15 minúť a neustupuje ani po posadení alebo v stoji, môže byť príznakom infarktu. Volajte vtedy ihneď tel. číslo 155 – vyčkávanie môže byť osudné!!

renca3
29. okt 2006

Janka...to si opisala dospelacky reflux, kt. je v urcitych stadiach nebezpecny. Nase deturence to neohrozuje a casom im to vrackanie prejde.

laurajana
29. okt 2006

ospravedlnujem sa - baby radsej to necitajte, nechcela som Vas znepokojit 😕

ikulka
30. okt 2006

dievčatá, ja viem že to časom prejde, len sa človek zľakne, keď vidím, ako sa to bábo dusí. sa bojím od nej aj pohnúť. ale teraz sme kúpili autosedačku-vajíčko, tak ju po celom dome nosím v tom. aj ona sa chúďa zľakne a začne strašne plačkať.

sillas
30. okt 2006

caute baby.
celý víkend som sa ani neozvala, lebo som nemala ani kustik času..víkend bol hrozny, maličký ho celý preplakal, vrátane nocí, plakal aj popri papaní... aj ked je prebalený, napapaný a on plače..v noci tak hrozne ako keby ho z kože drali, strašne prdka, grcka..som totalne vyčerpana..včera ani cez den nespal skoro nič, asi 5 x 15 minut..stale sa budil a ked bol hore tak iba plakal, každu hodinu chcel jest.tak som ho prikladala, aspon na chvilku sa ukludnil..muž sa na mna už hneval, že určite je hladny, tak som mu urobila umele, ale iba raz potiahol a nechcel, takže od hladu ten plač nebol.
ja už neviem čo by som mala jesť, pomaly som všetko vylučila zo svojho jedalnička, a zostalo mi tam už iba kuracie maso, sucha ryza, zemiaky a rožok s maslom..a z takehoto jedla som stale hladna..
ako je to u vas s jedením??

ikulka
30. okt 2006

laurajana chcem sa ťa opýtať, odkiaľ sťahuješ tie obrázky na fotky. chcem niečo podobné na fotky pre malu. myslím, že si to už niekde písala, ale neviem to nájsť.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre