Severné Írsko. Pridáte sa do diskusie?

miriama
6. nov 2007

Ahojte kocky, tak otvaram temu aj zvlast pre Severne Irsko..dufam, ze uz nie je vytvorena ale nenasla som.... 😅

z.g.
11. sep 2008

dobré ránko, natálka ešte "uteká" od írskych detí na ihrisku, tak snáď to časom bude lepšie, ale s tými slovenskými kamarátmi /2 dievčatá a 2 chlapci/ bola hneď "jedna ruka"

petruskaberuska, mne sa to vcelku páči, žije sa tu lepšie ako na slovensku, je tu krásne, niečo sme precestovali a ešte sa chystáme, fakt je tu čo vidieť, blízko oceán, more, aj na to počasie sa dá zvyknúť
zo začiatku mi nevyhovovalo, že je to tu ako dedina, ale už mi to nevadí, skôr sa mi páči tá zelená tráva, lúčky, parky..., školu máme 10 minút chôdze, blízko SPAR, takže pohoda
ale prvý mesiac bol kritický, nič som nemala v kuchyni, do mesta s dvoma deťmi nakupovať nereálne, boli sme len doma zavreté, natálka sa chúďa nudila, furt sa pýtala, kedy pôjdeme na slovensko
teraz tu už má kamošov, chodí do školy, tak je deň pestrejší
ale musím sa priznať, chýba mi to zázemie, čo som mala na slovensku- hlavne rodina, keby sa dalo častejšie chodiť na slovensko, ale tá cesta... a niet ani času, ako začala škola
ja ešte nerobím, som doma s deťmi, mladšia bude mať v decembri 2 roky, tak sa ešte neponáhľam do práce, ak to nebude situácia vyžadovať, pri natálke som išla do roboty po 2 rokoch, a nebolo to nič moc, unavená z práce, doma sa potom jej venovať, bolo toho veľa, tak si chcem ešte vychutnať túto malinkú

petruska, nawal, ako ste tu spokojné ?
/a som rada, že s tými škôlkami to tu je dobré, to som mala sprotredkované info od známej jednej známej.../

jarka28
11. sep 2008

Ahojte zenusky...ani nemam cas poriadne si sem sadnut,stale som rozlietana kade tade..pocasicko je otrasne vetrisko fuci no hruza...buducu sobotu som mala letiet do blavy ale este nemam letenku tak neviem ci vlastne aj pojdem ☹ dufam ze mi to vyjde a dostanem sa tam...tento tyzden jazdy nemam lebo instruktor ma dovolenku tak som nestastna,a na nasom sa ucit zrovna nemozem lebo sa nam tam volaco pokazilo a je v oprave...ERIKA Miska kedy ide skoly?alebo uz nastupila?Zuzka je super ze sa malej dari v skole,za chvilku jej nebudes rozumiet ako bude mlet po anglicky,ja sa smejem ked sa moji dvaja zacnu vadit a hucia po anglicky po sebe a ja ani neviem o com 😀 fakt je to sila ze tie deti sa naucia velmi rychlo ten jazyk....ZSUZSU muzik to teda zvladol,to je fajn,a bolo dobre postarane onho v nemocke?Stretko kedy urobime zeny ha?NAWAL - ja som mala spoluziaka na zakladnej vola sa Rami a bol zo sirie,strasne zlaty chalanisko 🙂 Matka potom referuj ako bolo na maminkovskom stretnuti nech som mudrejasia,ja idem dneska k HEALTH VISITORKE nech nam urobi rocnu prehliadku tak sa popytam kde u nas byvaju taketo stretka...idem co to porobit..packo zatial

nawal
11. sep 2008

Jarka ty si z BA? Poznam jedneho Ramiho z BA, on ma mamu slovenku a otca zo Syrie. Myslim, ze bol odomna starsi mozno o 2 -3 roky. Asi rocnik 1980 alebo tak neak.

karolinka2
11. sep 2008

Ahojte tak na tom stretnuti bolo super,plno deti,mamiciek a hraciek.Karolinka sa vyhrala asi dve hodinky a isli sme domov,ale uz bola taka zla co chcela spinkat,len co vypila mlieko hned aj zaspala.velmi sa mi tam pacilo,zaplatili sme lybru a dostali sme dzusik,keksiky,kavu caj.
Je to kazdy utorok a stvrtok. 🙂
V pondelok zacina kurz anglictiny,tak uz budem konecne troska medzi ludmi.
Pekny den. 🙂

nawal
11. sep 2008

Z.G. ja som tu zatial spokojna. 😵

etuska
11. sep 2008

ahojte kocky,
prave som dovarila obedik a povysavala cely dom,tak sa vytesujem aka som sikovna 😀 Manzelik s mamou a Miskou sli na ihrisko a do Tesca,uz by mali kazdu chvilu prist.

Jarka-Miska nastupuje v pondelok,tak som zvedava.Ostavali ste niektora prvy den s deckami v skole?-to len tak pre zaujimavost,ved pojdem tam s dcerkou v pondelok a opytam sa.

Ja este stale nerobim,cakam kym ma "preveria" 🙂 ,no zajtra mam ist na pokec do skolky,vraj len na 20min.tak uvidime,asi chcu dohodnut prac. dobu.

Jarka-ja som zatial bola soferovat len raz ☹ sama sa neodvazim,tak len s drahym,ale ked on chudak musi aj spat.
Matka.super ze budes chodit medzi maminy s detickami,aspon ti rychlejsie ubehne cas a aj budes medzi ludmi.

Nawal,Zuzi-tak fajn,ze ste tu spokojne 🙂 aj ja zatial som 🙂 🙂 ,hoci my sme toho vela este nepocestovali,no urcite budeme kazdy vikend mimo kym je tu svokra,aby sme jej co to ukazali.

Chceme vidiet urcite "Giant´s Causeway"+ ten most a navstivit Portrush,vraj aj zapadne pobrezie je krasne-boli ste tam niektora.Vecer idem trochu studovat brozurky o Sev. Irsku...
Boli ste niekedy na "Isle of Man" vraj je tiez pekny a da sa tam dostat lietadlom z Belfastu????

No a jeden den si dame len Belfast-urcite to muzeum Titanicu a ZOO,ostatne este nastudujem 😀 -alebo skuste hodit nejake tipy.

Zuzka-pri Maghere su nejake monolity????? 😕

zsuzsu
11. sep 2008

Ahoj. Tak nové kocky vitajte. Som rada, že sa o rozrastame. 😀
Erika, možno som tupa, alebo nepali mi lebo som ešte dnes nejedla, ale co su to monolity? 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Jaj, tak sa mi nechce, nic dnes. vťera som bola hotova. do večera upratovala, potom kamoškiny dcera mala narodky , tak sme tam šli , pozerali aspon futbal, domov sme došli až o 11-tej. cely barak mam hore nohamy, aj varit musim.Len som vas chcela pozdravit.
Jarka, ta autoškola kam chodiš, vieč mi napisat nieco bližsie?
Kamoška chce a nevie si predstavit ako to tu funguje. Kolko sa plati atd. Jaj, a skus sa prosim ta popytať , lebo sme poculi, že poliaci robi zaverecné testy v autoškole v polcine . Len neviem, ci to nebude blbost, a že ci sa zato plati. Moc krat dakujem.
Pekny dnik. Ešte pridem 😲 🤐 😀

jarka28
11. sep 2008

Ahojky,akurat sme sa vratili,bola som v skole predisjutovat plavanie ze co a ako to tu chodi,lebo malej zacina tak nech viem.Najedovana som lebo David mal mat dneska ockovanie a nikto mi neposlal pozvanku a ani nevolali takze som samozrejme nestihala a budem ho musiet preobjednat,este ze som tam sla sa popytat k tej doktorke 😠 😠 😠 Nawal ten moj spoluziak sa vola Rami Kotroch...je to ten isty co poznas aj ty?ja som z blavy...ZSUZSU takze poliaci nekecali,je tam moznost robit tie testy v ich jazyku,samozrejme ten ich jazyk je vsade,ale slovencina tam nieje jedine ak si objednas prekladatela,to je povolene...v prvom rade si treba poslat ziadost,ktora je na kazdej poste-o provisional driving licence..je to taky isty ako normalny vodicak lenze je tam velke L,akoze sa ucis,treba si kupit knizku alebo cdcko teoriu a hazard,to su akoze najpotrebnejsie veci,treba sa ucit otazky atd,na cd je vsetko...treba si vybrat autoskolu a zavolat si a dohodnut si jazdy s instruktorom,ked bude pripravena na testy tak sa objedna a pojde na skusky, s tim ze musi samozrejme najprv urobit teoriu,ked zvladne tak potom uz len jazdu zaverecnu coz jej instruktor povie ze ci je uz pripravena alebo nie...ziadna autoskola ako u nas tu nieje ze chodis do triedy a ucis sa....ucit sa jazdit moze s instruktorom ja davam 25 lybier jedna hodina,ale potom s niekym kto ma auto a vodicak viac ako 3 roky a musi mat nelepene tie Lka coz si urcite uz videla velakrat.....ale hlavne musi mat ten provisional driving licence,bez toho nesmie a ani s instruktorom,caka sa 3-4 tyzdne od podania,stalo to tusim 56 lybier ,tusim tak som posielala,a este foto k tomu,potom ked porobi testy tak uz nemusi za vymenu platit nic,jej ho vymenia za normalny ale rok musi jazdit s R nalepkami....plati sa za vsetko teda ked podavas prihlasku,ked mas instruktora aj ked sa objednavas na testy...poliaci to maju EASY vsetko polske to tu za chvilku aj cenovky aj nazvy budu v polstine 😀 😀 😀

jarka28
11. sep 2008

Keby nieco popytaj sa som tu... 😉

zsuzsu
11. sep 2008

Jarka, dakujeeeeem. Takže Ta to nevyšlo naraz vela. Ja som myslela, že tu zaplatiš niakych priklad 500 lybier a jedeš do autoškoly ako u nas.Takže najprv tu prihlašku, ked to pride najst si inštruktora. No a testy Ti schvali len on sam? Myslim, že ši si schopna alebo nie? Neni tam policajt ako u nas? A ešte jedna vec. Ona akože dosť dobre vie english, len sa boji, že tam je vela odbornych slov comu by nerozumela. Jaj, a to cd dostanes kde?

jarka28
11. sep 2008

Zuzka cd predavaju v knihkupectve eason alebo ho najdes aj na spare a proste hockde,stoji 9,99...ked vie dost dobre anglicky neni o com,ja som neni az taka dobra a ak neviem slovicko najdem v slovniku a prelozim alebo pocas jazdy s instruktorom ak nerozumiem tak vzdy sa najde cesta ako vysvetlit a pochopim....pisomne testy treba ist do belfastu a jazdu si objednas zaverecnu cez instruktora a dojde ti normalne nejaky skusajuci...

zsuzsu
11. sep 2008

Dakujem Jarka.
Ja sa asi na dnes lucim, lebo dcéra ma vyhana. Idem si lahnut do postele kuknem niaky film, a asi aj zaspim.
Tak dobru nocku a krasne sny vam prajem. papapa zajtra.

etuska
11. sep 2008

Zsuzsu-tie monolity to je nieco podobne ako Stonehenge v Anglicku,len o dost mensie vraj.Laicky povedane kruhy z kamenov 😅

Jarka-ale to "L" mozem mat kludne aj ja,ze?Lebo my sme si pre istotu kupili tie "L plates" a dnes som konecne bola na druhej jazde 🙂 Sama sa este bojim,mam respekt,ale s manzelom v pohode.Cuvanie a parkovanie som si trenovala vecer v tom parku uz aj sama kym sa rodinka prechadzala 🙂 ,ale do mesta sa este sama neodvazim,chce to prax 😉

etuska
11. sep 2008

Zsuzsu-uz som to nasla-pozri link 😉
http://www.discovernorthernireland.com/product....

etuska
11. sep 2008

http://www.discovernorthernireland.com/

Baby,narazila som na tuto stranku az teraz,no zda sa mi celkom fajn 🙂

z.g.
12. sep 2008

erika, už si aspoň začala šoférovať, ja ešte nie 😝 😝 😝 , aj tak máme teraz auto v servise /dobrá výhovorka 😀 😀 😀 /, ale už som chcela , ale chalp nemal náladu, že sa musí na to psychicky pripraviť

na tom západe sme ešte neboli, ale známi tam chopdia, hlavne sú tam pekné hory v tvare stola pri meste Sligo, severnejšie odtiaľ je miesto s najvyššími útesmi v európe, ale neviem už, ako sa to volá a ešte že je veľmi pekné pobrežie ale nižšie od Donegalu a Sligo, ale to už je od nás min. 5-6 hodín jazdy, takže tam aj nocovali, ale chodia k Sligo surfovať, sú tam veľké vlny, to robia ten "bodysurfing"
zistím, ako sa tie oblasti volajú, chceli by sme tam ísť pozrieť, ale neviem, ako Adrianka, či by to zvládla, resp. ja či by som to zvládla s ňou... 😀 😀 😀

zsuzsu
12. sep 2008

Erika, dakujem za typ. Mi do Cookstownu nemame moc daleko, chodim tam do Tesca a tam je aj ten centrum pomoci pre cudzincov. Vidiš, aj nieco také by si mohla robit. Je to štatna inštitucia, a asi aj dobre platia. 😀 Treba len dobre vediet english a vediet telefonovat. /aspon podla toho co som tam videla./ Urcite musi byt aj niekde inde , nie len tam. Ale o tych kamenoch som nevedela. Ale zadame to do navigatora a mame na vikend program. len nech neprši.
Zuzka zisti presne ako sa to vola, je dobre vediet dalšie miesta.
Pekny dnik.

karolinka2
12. sep 2008

Ahojte.
Vidim,ze sa bavite o krasach Sevberneho Irska,urcite je tu co obdivovat,my sme uz tiez nieco presli,drahy ma rad take cesty,ist len tak podla mapy a nadabit na krasne miesta,ale zatial co som videla najviac ma ocaril giant causeway je to nadhera.
Rano sme uz boli s malou na nakup v tescu,potom som pratala cely dom,Karolinka este stale spinka,tak som zapravila na kysnute kolace,lebo zajtra oslavujem narodky,hoci velmi nemam chut nakolko ma stale trapi ten bok.
Pekny vikend vsetkym. 🙂

z.g.
12. sep 2008

MAŤKA, VŠETKO NAJLEPŠIE K NARODENINÁM!!!

juj, ja som taká rozladená, v škole Natálke opakovane robí jeden chlapčisko zle, včera plakala aj dnes, večer mi hovorila, že sa bojí ísť do školy, že tam nechce ísť
najprv som nevedela, či si trochu nevymýšľa, aby mohla zostať doma, lebo na Slovensku bol podobný problém, ale dnes mi o tom hovorila učiteľka
nejako tu vnímam také veci viac ako doma, a asi aj ona, chúďa, keď sa nevie brániť
no, čo už, pritom je asi najvyššia z triedy a ten chalanisko je mlasší o rok!!!

po škole sme išli na ihrisko, keďže je pekný deň,
auto stále v servise, tak víkend asi strávime doma ☹ ☹ ☹

etuska
12. sep 2008

Beaghmore Stone Circles-Zuzi,to je presny nazov tych kruhov z kamenov 😉
Ja som sa dnes poobede vybrala s Miskou do mesta,no trosku som precenila jej sily,lebo cestou naspat uz bola dost unavena a stale sa pytala na ruky 😝 uz aby som sa naucila i sama soferovat.Ono to ani nie je tak o nauceni ako o odvahe,ze?

Dnes mi maju doniest peniaze za ten preklad,tak sa zidu,lebo Miska este nema topanky,ani vetrovku do skoly.

No a doobedu som bola v tej skolke,tak ma aj dost nasr....,lebo mi nic konkretne nepovedali,bola tam nejaka ina zenska a ja sa jej pytam,ci mi tam vezmu Misku,lebo to bola moja podmienka,tak ona ze nevie,ze sa musi pytat manazera a ze asi budem za to platit 😠 No a davaju tam len minimalnu hod. mzdu,takze ktovie ci by som viac nezaplatila za to ze tam Miska je ako zarobila.Tak sa jej pytam,ze kolko by som platila potom,ak by som vzala aj Misku(len zo zvedavosti) a on aze nevie 😠 😠 😠 Hlavna vec ze mi dala vypisat asi 20 papierov.Buduci tyzden tam skocim a pokusim sa skontaktovat s tou manazerkou co tam bola predtym,lebo nemam rada take neiste veci,to radsej sedim poobede doma a venujem sa Miske...uvidime co z toho bude,ale ma tym pristupom riadne napalili.

Zsuzsu-si myslela "Citizens Advice Bureau"????-lebo tam robia pokial viem vacsinou dobrovolnici zadarmo

Matka-vsetko naj k narodkam,aj ked si to asi s tymi bolestami az tak neuzijes ale aj tak-narody su len raz do roka,tak "Happy birthday" 🙂

karolinka2
12. sep 2008

Dakujem za blahozelania. 🙂
Akurat prisla nasa majitelka domu.

z.g.
12. sep 2008

tak dnes večer som bola behať, ľudia, po sto rokoch, trochu nuda, skôr by ma bavil bicykel, ale mám z toho dobrý pocit
malinká zaspala o 19.00, tak čakám, že sa ešte zobudí, no, to bude sranda...

etuska
12. sep 2008

ahojte kocky,
konecne som sa sem dostala.Miska si vyzaduje tolko pozornosti a naozaj sa musim niekedy dost ovladat,aby som jej "nenasolila" na zadok,lebo si vynucuje pozornost neustale a vystraja,nepocuva,odvrava....Proste si kompenzuje tie chvile ked sme neboli spolu.Jasne ze nam strasne chybala,lubime ju,ale jednoducho musi vediet kde su hranice...nechcem by z nej vyrastlo rozmaznane decko.Ona je zlatucka,len strasne tvrdohlave stvorenie 🙂

Vecer mi prisiel ten pan pre kt. firmu som prekladala tie dokumenty priniest sek a prisiel aj so svojimi detickami-dievcako asi 5 rocne,chlapcek tak 2-rocny a Miska hned na nich po slovensky 🙂 Oni pozerali jak puci,a ja som sa im potom prihovarala po anglicky a Miska po mne opakovala,taka bola zlata strasne sa snazila s nimi skamaratit 🙂 a potom im odniesla jablcka 🙂 -zlatko moje krasne.Dufam,ze v skole to v pondelok zvladne.

Doteraz som este vypekala "fish fingers" a podobne somariny na zajtrajsi vylet-chceme ist klasika na Giant´s Causeway + ten rope bridge a uvidime co este cestou stihneme.Svokre som co to prekladala z turist. sprievodcov a pozerali sme mapy.Este asi skocime do turist. centra,lebo ona vie dost dobre po nemecky,ale po anglicky nie,tak aby som jej nemusela vsetko prekladat.
Pekny vikendik vsetkym 🙂

karolinka2
13. sep 2008

Dobre ranko vsetkym.
Erika tak prajeme krasny vylet,nech sa vam vydari. 🙂
Zuzkag.tak to je fajn,ze si sa dala na beh,ved uz to je pokrok ze si zacala to prvykrat je najhorsie zacat 😀 keby ja som sa tak prinutila.ozaj doktorka mi vypisala tie papiere na magneticku rezonaciu na tie zlcove cesty tak uvidime co a ako.
Jarka pisala si ze este nevies ci pojdes domov,drzim palce aby sa ti to podarilo,nakolko si spominala ze chces ist kvoli sestre,ktora ide na operaciu.
Zuzka a ako muzicek zuby v pohode?
Pekny vikend. 🙂

zsuzsu
13. sep 2008

Matka, všetko naj, naj, naj k Tvojim narodeninam. 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

Erika, to co som pisala, tak sa vola Migrant Worker Support Project a ta co tam sedi v kancliku je Project CO-Ordinator. No a pochybujem že by to robili zadarmo 😀 😀 😀 😀 ale su velmi zlaté babenky. Jedna ceska a druha poliačka. A na to tlmočenie si sa pytala niekde? Aj to by sa Ti oplatilo aj ked cez telefon. Mne na začiatku ked som išla k lekarovi tak mi dali. Chuderka tlmočnička ona mi prišla až z Omaghu, co je od nas skoro 50 mil.A potrebovala som ju ani nie 3 minuty. Vlastne som ju ani nepotrebovala, ale u lekara su velmi ochotny. A ked som sa jej pytala, ci sa jej to oplati, tak povedala, že jej to je jedno. Jej preplatia aj benzin, aj čas aj tlmočenie. Tak sa to asi tiež oplati.
Jaj, zasa mam opuchnuté oko. Asi som dostala prievan. Bože každy tyžden nieco.
Muža už zub neboli, ani to miesto. Vlastne ho to ani moc nebolelo. Utorok tam ideme na kontrolu.
Jaj tešim sa, mam dalši barak. Už to niako pomaličky nestiham.Ale brala by som niečo na PT na večer alebo aj na noc. Mne to je jedno.
Tak idem dalej upratovat a varit. asi bude špenat. Pekny krasny slnečny den prajem. /zajtra už bude pršať/.

z.g.
14. sep 2008

čaute, ja nemám nič moc nové, boli sme len doma zavreté, ale auto už máme dnes doma 😅
natálka je prechladnutá, má nádchu, tak neviem, či mu dám zajtra do školy
aj voláte do školy, keď sú deti choré?

zsuzsu
14. sep 2008

AHoj. Každa sa tulate?
Zuzka ja nevolam, pišem ospravedlnenku. ale keby to bolo na dlho, tak tam určite zavolam. A lekara už tu mate vybaveného?

etuska
14. sep 2008

ahojte kocky,
tak my sme mali vcera krasny den-idealny na taky vyletik po pobrezi.Aj svokre sa pacilo.Videli sme toho dost vela,hodim nejake linky,ale myslim ze uz ste tam asi kazda boli,lebo su to tie najznamejsie vychytavky N.Ireland:
http://www.discovernorthernireland.com/product....
http://www.discovernorthernireland.com/product....
http://www.discovernorthernireland.com/product....
http://www.discovernorthernireland.com/product....
http://www.discovernorthernireland.com/product....

etuska
14. sep 2008

Chceli sme este mrknut toto:http://www.discovernorthernireland.com/product.aspx?pr...

No uz sme boli aj unaveni,tak sme si povedali,ze si to nechame nabuduce 🙂

etuska
14. sep 2008

No a dnes sme sa doobedu vybrali do kostolika.Manzel nastartuje a zrazu sme zistili,ze mame defekt 😒 ,esteze isiel prave aj sused,tak sme mamku a Misku nasackovali do auta k nim a my sme isli pesi.
Na zaciatku Bohosluzieb krtili jedno babatko,tak sme sa isli s Miskou pozriet dopredu a potom asi v polovici odisli deticky do "nedelnej skoly",tak sme isli s nimi.To bol v podstate jej prvy kontakt s irskymi detmi.Boli sme v najmladsej skupinke a Mimi sa ozaj snazila zapajat a ja som jej robila prekladatelku 😅 Budeme tam chodit kazdu nedelu,uz dostala Miska aj fascikel s obrazkami 🙂

Poobede sme este so svokrou dovarali obed a manzel opravoval ten defekt.Aj som bola nastvana,ze sme si nakup topanok pre Misku do skoly nechali na posl. chvilu,ale ked vcera sa nam uz po tom vylete nikam do "shopping centre" nechcelo.
No nakoniec sme kupili i ked mne sa zda,ze o chvilu jej bude v nich zima,ale hadam aspon ten september vynosi.
Idem jej teda nachystat uniformu na zajtra a povypisovat este nejake formulare.Bru nocku vsetkym 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre