Severné Írsko. Pridáte sa do diskusie?

miriama
6. nov 2007

Ahojte kocky, tak otvaram temu aj zvlast pre Severne Irsko..dufam, ze uz nie je vytvorena ale nenasla som.... 😅

etuska
29. okt 2008

my sme kupili Miske v Junction 1 v Nexte topanocky do skoly,ale uz je jej v nich zima,tak nosi cizmicky,ale len take obycajne...Mne sa zda,ze za tie peniaze co na SVK kupim kvalitne topanky,tak tu kupim sice znackove,ale nic moc 😒 Napr. tie z Nextu su sice pekne,aj vo vnutri kozene,ale ziadna klenba,tvarovanie nozicky... 😠

No uvidime ci zozenieme nieco.Ma sice take super Goretexove nepremokave topanky,ale v tom do skoly ist nemoze 😅

etuska
29. okt 2008

Idem sa venovat Miske,lebo je nejaka mrzuta 😒

etuska
31. okt 2008

Diskusia k téme
Slovenská kuchyňa v Írsku
« Predchádzajúca téma
Nasledujúca téma »
Mária (Írsko), Streda, 3.1.2007, 13:06
Mária (Írsko), Streda, 3.1.2007, 13:06
Po troch mesiacoch v Írsku sme boli prejedení zemiakami, ryžou, cestovinami. A tak som začala experimentovať - knedla, ovocné knedlíky, halušky .... Rada by som sa s vami o moje prispôsobené recepty z írskych prísad podelila.

Náhrady:

Slovenské sušené drôždie - FAST ACTION BREAD YEAST
Polohrubá múka - STRONG WHITE FLOUR (suitable for Bread Machines)
Hladká múka - PLAIN FLOUR ( perfect for Pastries and Biscuits) odporúčam z Lidla
Prášok do pečiva - BEXTARTAR for all home Baking
Mletá škorica - CINNAMON ( pridajte kryštálový cukor máte škor. cukor)

Jednoduchý recept na knedlík pre dve osoby:
1 starší rohlík (odporúčam rohlík z Tesco balenie 4ks rolls už upečené cca 1,75E)
1dcl teplej vody
1 kávová lyžička soli
balíč. droždia
1 celé vajíčko (stačí medium)
1/4kg strong white flour ( 9 nie celkom kopcovitých polievkových lyžíc)

Postup: Do misky nalejeme teplú vodu, pridáme soľ, droždie, vajíčko, múku a vypracujeme cesto, nakoniec pridáme nakrájaný rohlík a premiešame. Necháme kysnúť, LEN PO DOBU ZOVRETIA VODY!!!!!!
Vo väčšom hrnci necháme zovrieť dostatok vodu s polievkovou lyžičkou soli.( ak nie je k dispozícii, tak cesto rozdelte na rovnaké časti a varte v 2 hrncoch súčastne)
Pomúčenými rukami vyberieme cesto a vytvarujeme knedlíkový tvar.
Varíme ponorený vo vriacej vode a PRIKRYTÝ 8 minút a potom obrátime a ďalších 8 minút.
Upozornenie: PRI OBRACANÍ VEĽKÝ POZOR! LEBO KNEDLÍK ZVAČŠIL OBJEM. OSOBNE POUŽÍVAM OBRACAČKU NA PALACINKY A VYDLICU NA OBRACANIE MASA NA VYPRÁŽANIE - VŠETKO KOVOVÉ.

Ak máte i vy otestovaný a upravený recept a používate iné osvedčené prísady podeľte sa prosím vás!

V hrnci necháme zovrieť vodu s 1 polievkovou lyžičkou soli.
REAGUJ NA TÉMU »
jana (Írsko), Nedeľa, 7.1.2007, 22:45
jana (Írsko), Nedeľa, 7.1.2007, 22:45
ahoj Maria,
perfektny napad.Do Irska som prisla len teraz nedavno a iba sa zacinam zorientovavat co a ako.Urcite planujem aj ja nieco take.Ak budem zabyvana,zacnem experimentovat a dam vediet co a ako.zatial ahoj.
REAGUJ NA TÉMU »
Mária (Írsko), Utorok, 9.1.2007, 13:24
Mária (Írsko), Utorok, 9.1.2007, 13:24
Ahoj Jana, som rada, že Ťa táto téma oslovila, a dúfam, že sa pridajú i ďalší šikovní kuchtíci.
Dnes som sa rozhodla uvariť pre svojich
OVOCNÉ KYSNUTÉ KNEDLÍKY:
SUROVINY:
0,5 kg STRONG WHITE FLOUR
0,5 kg PLAIN FLOUR
2 sáčky FAST ACTION BREAD YEAST
štipka soli
1/4l vlažnej vody
2 polievkové lyžice cukru
vajíčko
podľa chuti - džem alebo ovocie

POSTUP: Zo surovín vypracujeme cesto, necháme ho aspoň 30 min. kysnúť. Pomúčenými kurami vytrhávame primerene veľké bochníčky, ktoré dlaňami roztlačíme na vami požadovanú veľkosť. Vložíme do cesta ovocie, alebo 1 kávovú lyžičku džemu. Uzavrieme do tvaru bochníka, ukladáme na pomúčenú dosku, necháme kysnúť. Opäť necháme kysnúť po dobu zovretia dostatočného množstva vody v hrnci so soľou. Vkladáme do vriacej vody a varíme 10 min. - POKIAĽ NEVYPLÁVAJÚ.

Na tanieri ich polejeme rozpusteným maslom - PURE IRISH UNSALTED BUTTER, predáva sa 227g balení, vyrába ho AVONMORE, ja ho kupujem v Tescu. Zomletým makom - BLUE POPPY SEEDS, kupujem v Dunnes store 500g balení. Ak nemáte makový mlynček tak náhradné riešenie na mletie maku je mlynček na čierne korenie, ale treba zomlieť 2 - krát tu istú zmes.

Prajem všetkým dobrú chuť.
REAGUJ NA TÉMU »
paly, Sobota, 13.1.2007, 23:45
paly, Sobota, 13.1.2007, 23:45
maria vela casu som travil pri nete aby som nasiel jednoduchy recept na knedlik.a teraz mam tvoj pod nosom.dakujem.knedlik som v zivote nevaril ale na druhy vykend ho skusim.ak budem mat problem tak sa ozvem.cau
REAGUJ NA TÉMU »
jana (Veľká Británia), Štvrtok, 15.2.2007, 0:55
jana (Veľká Británia), Štvrtok, 15.2.2007, 0:55
ahoj maria
ja zijem v anglicku dva a pol roka a priznam sa knedlik som este tu nerobila lebo som bola tak trochu leniva experimentovat. no tvoje recepty som si stiahla z netu a idem ich v najblizsich dnoch vyskusat. takze uz sa tesim. mnam

etuska
31. okt 2008

Baby-toto som nasla na www.exil.sk 😉

jarka28
31. okt 2008

Erika,exil sk je super stranka,poznam uz dlhsi cas,tam som objavila aj ako sa da urobyt bryndza,kedze tu som ju este nenasla v obchode,a teraz ked robievam bryndzaky ani neni spoznat ze to nieje origos bryndza a ludia sa pytaju kde som zohnala bryndzu 🙂 da sa tam toho dost najst..... 😉

nawal
31. okt 2008

Caute, vcera bolo v B'mene Halloween party. Vecer v Ecos centre boli kolotoce a veliky ohnostroj. domov sme dosli az okolo 21h. Troska sme pomrzli ale bolo dobre. 😎
V utorok ma byt v meste zasvietenie vianoc. vyzdoby a dojde aj Santa Klaus , tak berem Iman do mesta.

etuska
31. okt 2008

sorry,no neslo mi sem prekopirovat text,tak som hodila link 😅

karolinka2
1. nov 2008

Ahoj baby,
Erika ta exil stranka je velmi dobra az na tie ceny leteniek a napisu ze lacne letenky.a 25000sk jedna letenka.
Karolinka mi zaspava a ja uz tretikrat pustam pracku tak idem vesat,lebo potom idem uz do vecera upratovat.
Tie recepty co si dala respektive nazvy su dobre,ale ja som si uz zvykla kupovat svoju muku na kolace aj kysnute,ale zlata baba,ze tak pekne vsetko rozpysala.
Pekny vikend. 🙂

z.g.
1. nov 2008

Ahojte, babule. Ako sa máte, aké máte počasie?
Ja si zvykám na zmenu...Zatiaľ mi je doma všetko vzácne...Aj my sme ešte vzácni
Natálka je u svokry, dnes sme boli na cintoríne.
Inak nemáme ešte nič mové ohľadom zamestanania, ani ma to nejako momentálne netrápi.
Natálku som prihlásila na angličtinu podľa Helen Doron, v pondelok sa ideme pozrieť na hodinu, v škôlke tiež majú angličtinu. Už ste rozmýšľali, kto sa chcete vrátiť, ako deťom udržovať anglinu?

etuska
1. nov 2008

ahoj Zuzi,
my sme prave prisli z navstevy jednych znamych.My s nimi kecame po slovensky,ale ich dcerka vie len madarsky a anglicky,tak Miska pekne krasne speakovala,ale musim poklopat, som prekvapena,ze po 1,5 mesiaci co je tu uz sklada aj vety.
No momentalne netusim kedy sa na SVK vratime..tak ma ta anglina tak netrapi a potom si chcem otvorit "language school" a mat podobne kurzy ako Helen Doron(len nie take drahe),lebo to by som sa neuzivila 😅 a mozno si potom zabezpecim nejaku americku au pair-ku,ked tam maju teraz taku krizu 😀
...ale je fajn,ze chces aby sa dcerka venovala anglictine aj nadalej a drzim palce s robotkou.Manzel ma zmluvu len do konca roka?

etuska
1. nov 2008

no a pocasie?-sice chladno,no dnes svietilo aj slnko,takze moze byt 🙂

z.g.
2. nov 2008

erika, tak to je super, že malá už začína takto speakovať, natálka začala hovoriť nejaké výrazy, ale vety ešte nie

sestra je učiteľka na 1.stupni, začala učiť anglinu a má žiaka, ktorý chodil ako 5-ročný v anlgicku do školy 8 mesiacov, ale teraz už nevie algnicky, tak by mi to bolo ľúto, keby to aj natálka pozabúdala
a je to dobré, že v škole povinná angličtina

muž ostáva ešte do konca novembra, oni mu navrhovali aj december, ale to už nezobral, lebo si chce oddýchnuť, nie je to tam sranda...

o 2 týždne idem do poratadownu aj so sestrou a nahovorila som aj švagrinú, tak dúfam, že nám vyjde počasie, lebo sme chceli skočiť do newcastlu alebo niekde inde...
ideme s ryanairom, batožina môže byť dohromady 15 kg na osobu, aj keď si vezmem 2 kufre, však?

etuska
2. nov 2008

Zuzi-tak to netusim,my sme este cez Ryanair neleteli 😖
Myslim ze je to vsetko o tom,ci sa clovek detom venuje a ci mu vyhladava prostredie/ludi,s kt.moze hovorit anglicky.
Ja mam par dobrych znamych(native speakers) takze ked rozmyslam daleko do buducnosti,mozno by som sa dala aj na nejake organizovanie let. taborov pre deti s vyukou anglictiny nenasilnou formou 😉

etuska
2. nov 2008

Zuzi a chystas sa teraz ked ste na SVK pracovat?alebo si to chces este uzit doma s Adriankou?

etuska
2. nov 2008

My si ideme dat pomaly obedik-navarila som este vcera-pecene kuriatko a zemiakovy salat-mnam,tak mam dnes svaty pokoj s varenim 😀 (i ked ma to akosi zacina bavit) 😅
Pekny dnicek 😵 😵 😵

z.g.
2. nov 2008

ja plánujem ísť do roboty najskôr o rok

to varenie, to je hrúza, niekedy ma to aj baví, ale väčšinou ma to otravuje, až raz bidem dbohatá, tak si budem platiť kuchárku 😀 😀 😀

etuska
2. nov 2008

Zuzi 😀
a mna to prave teraz zacalo bavit(asi preto,ze som kuchar amater a tak stale hladam na nete nove recepty 😀 )A chystam si kupit kuch, knihu J.Oliviera v anglictine 😀

etuska
2. nov 2008

hmm,tak to mas fajn,ze az o rok ides do robotky,ja chcem cim skor(no stale cakam na ten "police check",vraj by som to do konca nov. uz mala mat).Dufam,ze zvladnem aj to soferovanie sama 😅 lebo inac sa do robotky nedostanem-casovo to inac ako autom nestiham.

No a uz si pomaly hladam joby na bud.rok,lebo som si dala uznat diplomy,vsetko mam poprekladane,akurat si teraz prekladam posledny dokument z Min. skolstva a pevne verim ,ze i ked je kriza tak si tu najdem ucitelsky job-anglinu mozem ucit (6-19rocnych) a geografiu 10-19r.,tak sa aj celkom vytesujem,lebo je tam sanca,ze by som trebars mohla zohnat miesto aj na zakladnej skole... 🙂 No musim si to cim skor vybavit,lebo kvalifikovany ucitel tu ma teda ovala vyssi plat ako "learning assistant"-to sa mi ani kvoli peniazom neoplati,ale aspon zistim o com je skolstvo v UK. 😉

nawal
2. nov 2008

Caute 😎 . my dnes len doma, pojdem cosi na zahradke porobit a pritom sa deti vyvencia 😀 😀 😀

nawal
2. nov 2008

Etuska to by si mala super a aspon nabonzujes ake to je tu v skolach 😉

karolinka2
2. nov 2008

Ahojte.
Zuzkag.vidim,ze na svk vas cicikaju,a myslim,ze z toho co pises,si aj rada,ze ste sa vratili na svk.
Erika mas velmi vela planov do buducnosti,spominala si ze by si chcela zalozit sukromnu skolu na anglictinu,ucit deticky hravou formou,teraz letne tabory,tak ti drzim palce aby ti aspon nieco z toho vyslo podla tvojich predstav.
A taktiez ti drzim palce,aby ti to s tou robotou vyslo.
My dnes sme boli s malou rano v kostole,bola velmi zlata,na to ze uz od siestej bola hore a to zaspinkala len pred desiatimi minutami,strasne poplakuje v noci sa pobudzuje,stale ma prsteky v puse,trapia ju zubky.
Ked sa zobudi a napapa tak ideme do tesca na nakup,ale len ja s malou,lebo tatinko ma dnes poslednu formulu.
Idem poumyvat riad a trocha si lahnut k nej.
Peknu nedelu. 🙂

etuska
2. nov 2008

zienky-dakujem.Uvidieme aka bude realita.Ideme si s Miskou krslit,lepit..,lebo uz sa nudi.

karolinka2
3. nov 2008

Dobre rano.
Ako sa mate po vikende? Vonku vyzera byt dobre,len nech je radsej mraz ako dazd,je to ovela zdravsie.My zachvilu ideme vonku,navarene mame takze dnes budeme lenosit.
Ideme si precitat knizku Karolinka velmi rada pocuva ked jej citam knizky.
Ozaj chodili k vam deti na hallowen u nas nikto nebol.
Pekny den. 🙂

jarka28
3. nov 2008

Ahojte zienky...slniecko nam svieti tak niet co dodat....u nas bolo zopar deti na halloween,ale bol klud...aj nasi boli strasit tak sa tesili...a co mate nove?niekto sa pytal ako planujeme dlho tu byt,nuz asi co najdlhsie ak sa casom nepritrafi nic lepsie,na svk byt nemame tak sa neni kam do svojho vratit a k svokrovcom ani za nic 😝 by ma piclo...a ka nma do blavy asi tazko ked byvaju v byt traja surodenci,by bolo veselo 😀 Zuzka nech sa vam doma dari teda,doma je doma nuz aj trosku zavidim.... 🙂

karolinka2
3. nov 2008

Baby chcem s aopytat od kolkych rokov vam prestali deticky spinkat cez den.
Dnes je vonku uzasne,uz aj ideme. 🙂
Jarka veru byvat so svokrovcami....

etuska
3. nov 2008

ahojte kocky,
tak ani my netusime dokedy tu budeme.V piatok sa teda stahujeme (na 1 mesiac) do ineho domu-hadam to tam zvladneme,lebo uz sme si zvykli na tuto pohodicku,no a zac. decembra by sme uz mali byt vo vynovenom. S drahym sme sa dohodli este na SVK,ze rok vydrzime robit hocijaku robotu,ale ak tu nic nenajdeme ,tak asi pojdeme do Anglicka,hoci veeelmi neradi by sme sa opat stahovali 😒 ,no ako pozerame podla prac. ponuk-tak tam to ako tak "zije",tu je prac. ponuk v manzelovom i mojom obore malo...,ale hadam nejako bude.

Matka-Miska spinkala dost dlho aj poobede,minuly rok uz v skolke velmi nechcela,ale doma cez vikend si pospala.No a tu sa jej uz nechce,ale zase ju davam spat vacsinou o tej 7-8p.m a vyspi az do rana,tak je to fajn,aspon si stihnem co-to navarit,upratat.

Dnes bolo veru pekne pocasie.Bola som si pozriet nejake slusne veci na seba,aj som zohnala- 2 saka, bluzku a nohavice -vsetko vo vypredajoch za par libier,tak sa vytesujem,ze budem mat v com chodit do prace(teda dufam,ze koncom novembra uz zacnem) 🙂

jarka28
4. nov 2008

Ahojte...dnes zasa slniecko tak je fajn vonku...a vy ste ako vikendovalli?my ideme na 2 hu do belfastu do nemocky,malinky mal tmavomodre pery a tak sme leteli k lekarovy s nim,a ideme na srdcove...ja som mala podozrenie ze nieco neni v poriadku lebo malej sa to stavalo pred tim ked bola malinka a ma selest,lenze tu malinkemu niake vysetrenie nerobili ked sa narodil co bola lekarka prekvapena,lebo zevraj sa robieva v nemocke...Matka malinku ti vysetrovali ked sa narodila?lebo nam len sluch a nic viac,a ked zistim ze nieco zanedbali tak budem aj v spravach od zlosti lebo to len tak nenecham 😕 no som zvedava teda co mu je,bojim sa trosku ale hadam nic vazne ... 😉 Erika a kde si nakupovala?super ze sa podarilo dobre kupit,ja idem zajtra no chcem kabatik a cizmy tak hadam kupim nieco,doteraz len bundu som nosila a tenisky ale chcem zmenu,som co to schudla tak sa porad citim jak 17nastka 😀 😀 😀 idem ja...sa ozvem

etuska
4. nov 2008

ahojte kocky,
ja dnes od rana upratujem ako diva,aby sme potom toho na sobotu nemali vela,chcem este umyt okna kym je pekne a tiez trochu upratat v kuch.linke...,ale to si necham na neskor. Skrinky predsa mozem upratovat aj ked mala spi.

Jarka-tak drzim palce nech maleho poriadne vysetria.
Ja som bola na nakupy len u nas v Antrime,ale poriadny kabat a cizmy tu nemozem nikde zohnat 😠 akurat tak cizmy v Clarks sa mi pacia-tam by som si vedela vybrat,no stoja vsetky nad 60libier a nezda sa mi zeby boli kozene,ale hadam pred a po Vianociach nieco zozeniem.
Idem rychlo zavesit pradlo a dovysavat, o chvilu musime ist pre Misku do skoly.
Pekny dnicek vsetkym 😵

z.g.
4. nov 2008

Ahojte, baby!
Jarka, moc držím palce, nech to s malým dobre dopadne. Daj vedieť, čo ti povedali.

No, som veru rada, že som doma, ale ešte sa neviem akosi zorientovať, ťažko to opísať. Proste sa furt adaptujem. Asi ako keď sa človek vráti z dovolenky, ale toto trvá dlhšie.
Natálka včera išla prvýkrát do škôlky, je tu už povinná predškolská príprava. Nevedela som, či ju mám dať, alebo nie, ale ak by sme niekam išli, tak to bude aj tak až na jar. No, chúďa, asi jej tie zmeny moc neprospievajú. Včera mala slzičky v škôlke, hróóózne sa jej nechcelo ísť. Ale veľmi pekne ju privítali, vyobjímali,
je tým"atraktívna", že bola v Írsku 😅 😅 😅. Keď som prišla pre ňu, tak bola veselá, tak som si vydýchla.

Včera sme boli pozrieť na tú angličtinu Helen Doron. Páčilo sa mi to a musím povedať, že deti veľa vedia, a to mali hodinu len 5x zatiaľ.
Je to dobrý systém, že sa učia pesničkami a stále dokola všetko opakujú. Ľahšie sa to naučia.
Juj, je to dosť drahé, ale u nás nič lepšie nie je.

Počasie je tu pekné, včera bolo 19st.C.

Erika, myslím, že aj zárobky sú lepšie v Anglicku, ak sa nemýlim.
Veď uvidíte, ako sa to vykryštalizuje. Aj tebe držím palce.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre