Severné Írsko. Pridáte sa do diskusie?

miriama
6. nov 2007

Ahojte kocky, tak otvaram temu aj zvlast pre Severne Irsko..dufam, ze uz nie je vytvorena ale nenasla som.... 😅

jarka28
28. feb 2009

Praveze nie ...zajtra do obeda ideme do belfastu Ulster alebo Royal....tam su pediatry a detske kliniky tak hadam nam pomozu....dneska sme sa tam nedostali-dostali sme defekt takze sa nedalo...detom znizujem teploty,niesu az tak vysoke....no uvidime....som zvedava co to bude....nie som si ista ci sarlach alebo ine infekcne ochorenie,neviem posudit niesom lekar...ale kazdopadne nevyzera to pekne ta koza,a nestretla som sa niecim takym este preto som zufala a nasrana...bola by som rada keby im zobrali krv a aj moc a trosku ich vysetrili viac ako obvykle kedze maju vyrazky.... ☹

nawal
28. feb 2009

Jarka boze moj to je hroza, na nich treba asi len nakricat. 😠 😠 drzim palce nech to dobre dopadne.
My dnes v noci cestujeme tak som sa prisla rozlucit. Caka nas dlha cesta tak musim nabrat este vela sil 😀
Ozvem sa vam ked stastlivo dorazime. papa

ryba74
28. feb 2009

Jarka,zrejme to bude ten sarlach-snad to tu budu preboha poznat.Do rana len znizuj teplotu a rano chodte k lekarovi.Uvidis ako sa to bude vyvijat dalej.V kazdom pripade ak ti irsky dementi zistia,ze je to sarlach,tak bude treba tie ATB.

jarka28
28. feb 2009

Nawal-nech sa vam dobre cestuje,stastnu cestu a uzite si to....a dakujem...Ryba-sarlach asi poznaju lebo som sestre na prijme hovorila ze maju priznaky a prekvapena nebola....ktovie deti to dostali urcite v skole,kde inde...na penicilin alergiu nemaju tak hadam nam ho daju,a hlavne dufam ze nam uz niekto pomoze konecne... ☹

karolinka2
28. feb 2009

Ahojte.
Jarka to je hnus ked to citam co je to v tych nemocniciach az ma clovek strach,len nech je Karolinka zdrava.Takze vsetky deticky maju flaky?
Ryba a ty si lekarka?a zijete v Severnom Irsku sice uz som to pisala ale neodpovedala si.
Katka mi sme nedavno dosli z tesca dnes mi odpadla jedna robotka az v pondelok mam ist.aj ty pusinky Katarinke.
Pekny vecer. 🙂

ryba74
28. feb 2009

neni som lekarka,som zdravotna sestra.Ano,zijeme v Sev.Irsku,mam 13r syna.

jarka28
28. feb 2009

Matka najmensi je zatial fit-len nech to nezakriknem....krpci mali aj zimnicu a celkovo ten priebeh no neviem ako by to drobec ustal... ☹ zajtra dam vediet co nove....baby dakujem Vam a pekny vecer...Ryba pracujes v nemocnici,ako sa volas menom? 😉

karolinka2
28. feb 2009

Ryba a kde zijete ale sme zvedave teda ja co? 🙂
Jarka drzim palce a daj vediet co a ako s detmi.
Pekny vecer.

ryba74
28. feb 2009

byvame v Dungannone,nepracujem v nemocnici,viem malo po anglicky,som tu este len od leta,ale muz je tu tri roky.

jarka28
28. feb 2009

A ako sa volas teda menom,nech vieme...budes s nami pisavat castejsie?skoda ze nepracujes v nemocke,je tu treba viac personalu a kvalifikovanych nasincov co vedia pomoct,slovaci cesi a aj poliaci vedia pomoct.. co sa tu deje je otrasne,a ak mi zajtra nepomozu podam staznost na nich,uz som rozhodnuta... 😒 😠 Matka zajtra podam info....

ryba74
28. feb 2009

volam sa Ada,ja vas citam uz od zaciatku co som tu,len som sa akosi nezapajala.Urcite tak ako ja,vas cita mnozstvo ludi,ale len cita a nezapoja sa.Ale tie Jarkine deti ma "nastartovali".Teda to ich ochorenie a ta "obrovska "zdravotnicka pomoc.

jarka28
28. feb 2009

Som si aj myslela,lebo si sa zrovna zaregistrovala...Takze Ada,paci sa vam tu(okrem zdravotnictva)...ozaj mohly to deti doniest zo skoly taketo nieco?a moze to chytit aj najmensi?

ryba74
28. feb 2009

sarlach je infekcne ochorenie bakterialneho povodu,siri sa kvapockovou infekciou,takze to moze chytit aj najmensi.Mohli to priniest aj zo skoly,inkubacnu dobu to ma 2-5dni.Keby ich tie vyrazky,ci flaky svrbeli,dobre by bolo dat im aj antihistaminika-napr.Dithiaden.

ryba74
28. feb 2009

sarlach je infekcne ochorenie bakterialneho povodu,siri sa kvapockovou infekciou,takze to moze chytit aj najmensi.Mohli to priniest aj zo skoly,inkubacnu dobu to ma 2-5dni.Keby ich tie vyrazky,ci flaky svrbeli,dobre by bolo dat im aj antihistaminika-napr.Dithiaden.Nehovorim,ze je tu celkom zle,ale z niektorych veci som uplne v "nemom uzase".Inteligencia niektorych ludi,jednanie s ludmi...Ozaj a davaj detom vela,vela tekutin.

jarka28
28. feb 2009

Snazim sa nech maju stale plne pohare...nezanedbavam to...Dithiaden a nic podobne doma nemame,musia vydrzat do zajtra chudatka....ani ja netvrdim ze je to tu zle ale-ale.....kolkokrat otvorim usta a cumim co je to za narod..niekedy mi to pride ako narod debilov....coz je len moja mienka..keby sa tak dalo zarobit a ist domov,ale neda sa v nasom pripade,nevieme nasetrit nic.... ☹

eviska83
28. feb 2009

ahojte,
Jarka no to je teda hroza 😲 😲 😲 :
Ryba -vitaj aj ja som zdravotacka sice uz len byvala(kedze som mimo uz dost rokov)
teraz som vytiahla moju pediatriu a citam o sarlachu tak mozno napisem nieco co Ti pomoze :
Prejavy: Vyrazka,angina,nasledujuce olupovanie koze
najvyssi vyskyt :deti 3-10r.
Prve priznaky:unava,zvysena teplota,bolesti hlavy a hrdla.na 2-3 den sa zjavi vyrazka,ktora je drobnoskvrnita ,svetlocervenej farby.Nie je na tvari.Koza v miestach je na pohmat drsna.Jazyk malinovocerveny,vyrazka vymizne v priebehu 2-3 dni.V 2-4 tyzdni sa koza odllupuje hlavne na dlaniach a stupajach.
Diagnoza sa urci na zaklade klinickeho obrazu a vyteru z hrdla
Liecba:penicilin 10 dni a zakoncime ju podanim pendeponu.Mierne formy liecime doma,tazsie na infekcnom
nehnisavou komplikaciou moze byt reumaticka horucka
drzim palce aby to zajtra dobre dopadlo,ak este nespis napis nieco viac o tej vyrazke mozno je to aj nieco ine

jarka28
28. feb 2009

Evi ahoj...zacalo to tak ze bol Marek bol unaveny a dva dni siel skoro spinkat,potom sa stazoval na hrdlo ze ho boli a mal horucku tak sup na pohotovost,samozrejme dostal len paralen no co ine ...a den na to od hora sa zacal obsypavat a teraz uz je cely a aj vrabculina ma cerveneho strasne....su to cervene bodecky jemnucke a tvoria take velke flaky....na tvari ma flaky tiez....potom zasa Saska to iste ten isty priebeh a nemoze prehltat vobec....co citam na nete mi to vychadza na sarlach...tak neviem,uvidime zajtra co bude...len sa bojim ze im nevezmu krv a okomentuju to sprostou poznamkou ze tu sa take nerobi 😠 coz som rozhodnuta sa stazovat inde potom ... 😠

eviska83
28. feb 2009

jarka- tychto doktorov tu by som aj ja niekedy postrielala,aj ked nas Andrej je malokedy chory (tuk-tuk).Ale je fakt ze tu vsetko liecia paralenom.Ja niesom za ATB ,ale niekedy su nutne.Andrejovi chceli liecit krce v nohe paralenom tak som sa im vysmiala a volala som na svk znamemu dr. a samozrejme ten poradil, ale to je ina kapitola.
podla toho co pises o vyrazke to mozu byt aj osypky(ak teda boli najprv bledoruzove a neskor sytocervene)Tam sa zacina dieta vyhadzovat zhora,za usami,tvar,krk atd.ale tam sa vyrazka zjavi vacsinou na 4 den po vysokej teplote.
alebo ruzienka - to vyzera ako keby bol posypany krupicou.je tiez na tvari, krku ,hrudniku .na koncatinach malo
uz ma ziadna inf.choroba s podobnymi vyrazkami nenapada.
najviac sa to asi fakt podoba na sarlach.
Drzte sa zajtra a hlavne sa nenechjte odbit.DRzim Vam prsty a daj vediet co a ako

z.g.
1. mar 2009

ahojte,
jarka, dobre, že idete k tomu pediatrovi, nestačím sa diviť, ako "úžasne" to tam u vás funguje , a to u nás všetci nadávajú, aké máme zdravotníctvo... 😠 😠 😠

tak som zvedavá, ako pochodíte..., držím palce, ale v tom belfaste už by mali byť orientovaní

treba mysleiť na ten šarlach, ako som ti písala...

pekne ste to tu povypisovali, šikovné ste...

na alergiu mi to neprijde, keďže sú obidvaja vysypaný, majú infekt, /ale nie je to vylúčené/, skôr to poukazuje na infekčné ochorenie , +príznaky na jazyku...
pri šarlachu pozor na možné komplikácie.../obličky, reumatická horúčka,.../
preto kontrolné odbery, moč, výtery v 3.týždni ochorenia

baby, a nechcete sa pri najbližšej návšteve slovenska dostatočne zásobiť liekmi? zájsť k pediatričke, dať si predpísať, čo sa dá, čo vám doporučí, ja som vliekla so sebou kufrik liekov a obväzového materiálu + ďalší sáčik, ATB pre každého...

eviska83
1. mar 2009

ahoj z.g.
ako doma?
ja stale necham doma v lekarni kopu penazi,tu nekupujem fakt skoro nic 🙂

karolinka2
1. mar 2009

Ahojte.
Zuzkag.dlho si tu nebola,ako pokracuje s Cyprusom?
My takisto nosime zo svk plno liekov a rodicia nam posielaju aj balikom.ja tu takisto nekupujem nic okrem coldrexu na chripku.
Jarka drzte sa.
Evi ako dvojicky posluchaju?
Peknu nedelu. 🙂

eviska83
1. mar 2009

martinka- zatial posluchaju,som ok az na tie noci ☹ ☹
dnes ideme do cookstownu na navstevu ,kamoske sa minuly tyzden narodila dcera tak sa ideme pokochat a rovno si ideme spravit zasoby slovenskych vyrobkov. 😝 😝 😝
Etuska- dufam ze si to este s rodicmi uzivas 🙂 🙂

z.g.
1. mar 2009

ja som teraz dlhý písala príspevok, a neodoslal sa mi, 😠 😠 😠
tak skúška...

z.g.
1. mar 2009

no, fajn, snáď to pôjde

v poslednom čase menej chodím na MK, začala som opäť študovať odborné veci, pracovné ponuky, angličtinu...
...ale občas to tu letmo pozriem...

k tým liekom- dobré mať doma zyrtec kvapky od 1 roka alebo niečo podobné, prípradne aj ten dithiaden, ten tlmí, tak potom ho dať skôr na noc...
pre menšie detičky fenistil kvapky
...pre prípad výsevu /alebo aj reakcii po poštipnutí/, neuškodí to, kým človek navštívi lekára, najhoršie je to cez víkend...

muž na cypruse vcelku fajn, ideme tam v apríli, tak sa teším, lebo nám už chýba...
otvorili tam konkurenčné pracoviská, takže sa to nerozbieha tak, ako predpokladali, tak uvidíme...,
je to tam občas ako v telenovele- ten ich temperament.. 😀 😀 😀, takže sa zabávam, keď mi manžel volá,
teraz sa sťahoval, predtým mal domček v dedinke na periférii, teraz sa sťahoval do bytu v nicosii, tiež sranda, že ho odtiaľ vysáčkovali, ale tak to tam nejako chodí...
ale ja som radšej, lebo je tam nákupné centrum, parčík, atď...aspoń budeme mať kam ísť... lebo auto vezme muž do roboty...

rybka, na akom oddelení si pracovala? aj sa tam chystáš robiť v zdravotníctve?

jarka, ako ste dopadli?

jarka28
1. mar 2009

Ahojte zienky ..som vysmiata 🙂 detom dali antibiotika-penicilyn....boli sme v Royal Hospital na detskom na pohotovosti,a porobili im vysetrenia moc atd...lekar zkonstatoval teda Scarlet fever-SARLACH....tak sme si pokecali ze sme vedeli diagnozu uz den dopredu ...spokojna som bola velmi aj s pristupom a komplet s vysetrenim....10 dni na liekoch budu deti....teploty ustupuju,Marek nema uz vobec a Saska ma uz nizsiu,no ale hadam budu fit coskoro....takze tak....dakujem za rady este raz... 😉

karolinka2
1. mar 2009

Jarka to je super,tesim sa s tebou,ze uz choroba ustupuje,takze si bola spokojna s pristupom lekarov.dobre vediet ze royal hospital ma detsku pohotovost.

ryba74
1. mar 2009

Ahojte kocky,my sme prisli az vecer domov,boli sme na celodennom vylete v Portaferry v morskom akvariu,potom v Bangore.Tak citam,ze tie nase uvahy o tom sarlachu boli celkom spravne.Hlavne,ze ti deti Jarka uz konecne niekto pozrel,stanovil im diagnozu a nasadil lieky.Ja stale tvrdim i ked som tu este relativne malo,ze keby tu prisli slovenski lekari a zdravotne sestry,tu musia dostat minimalne Nobelovu cenu.Ja som pracovala na chirurgii,na internom,na dispecingu a na Krajskom operacnome stredisku zachrannej zdravotnej sluzby.Tu sa nechystam pracovat v zdravotnictve-teda aspon zatial-jednak neviem este dobre po anglicky a potom,ked vidim,ake tu to zdravotnictvo vobec je,na akej urovni...Ale ako sa hovori-nikdy nehovor nikdy.

jarka28
1. mar 2009

Ada-ked sme sem prisly tak mi bolo vsetko take vzacne a bola som nadsena aj ked som bola u GPalebo v nemocke,s odstupom casu si hovorim zlate nase zdravotnictvo...nasa GP je super,ide az do hlbky problemu a posiela nas kam treba,len ma jeduje to ze musim cakat pokial ma z daneho oddelenia pozvu,coz trva tyzdne....v Royal Hospital som rodila-super...bola som tam s najmensim na kardio-super..teraz na pohotovosti-super....mozem odporucit dobra nemocnica....Matka je tam pohotovost a este je detska aj v Ulster hospital....inde som neskumala....No ale ak mozem posudit tak zdravotne sestry su tu fajn,dobre skolene a sikovne,kmitaju ako hodinky...ale toto je debata o tunajsom zdravotnictve na straaasne dlho.... 🤐

ryba74
1. mar 2009

Ja tu neodsudzujem vsetkych zdravotnickych pracovnikov,ale mna zarazilo uz len to,ze ked sme sem prisli a isli sme prvykrat k lekarovi so synom este len dat si zalozit kartu,"vysetrovala"nas a "prehliadku"robila len sestra,doktor o nas ani nezakopol.Syn tu bol nastasie zatial len asi 2krat chory,my sme s nim vecer isli na pohotovost,ktora tu je len od siestej vecera do nejakej siedmej,vzala nas polska lekarka a ani raz nam nedala nic.Bolelo ho hrdlo,hlava,mal teploty,bol unaveny,malatny.Ja mam sice z domu kopu liekov,medziinym aj ATB,ale predsa len chcela som mat istotu,aby ho radsej vysetrila a nasadila mu nieco ona.Tam ti totizto lieky hned daju. No nasadila nam Paracetamol,vraj to je len virus a porucali sme sa.Ked mu ani po troch dnoch neprechadzali teploty,i ked som mu ich stale znizovala,tak som potom volala na Slovensko jeho pediatrov a predsa potom musel dostat ATB.Doteraz neviem meno nasho lekara a naco aj?Mas chripku alebo anginu,zavolas tam a oni mna alebo syna objednaju o 3dni,pripadne tyzden.Dakujem pekne,dovtedy bud vyzdraviem alebo zomriem.Ked som robila na Slovensku alebo som sama potrebovala lekara,tak som sa nanadavala na to nase zdravotnictvo,ale ked som prisla sem a zazila som tu ten "raj na zemi",tak som si aj ja povedala-zlate Slovensko.Vravim-neodsudzujem vsetkych,cest vynimkam,ale ja som tu dobru skusenost este nemala.No a co sa vcera stalo tebe,tak to ani netreba uz dalej komentovat.

eviska83
2. mar 2009

jarka- som velmi rada ze uz je lepsie a hlavne ze uz viete presne co vam je.
Ja neviem ,ale ja som so zdrav.sestrami velmi spokojna.Aj mna rozculovalo ze na appoitment musim cakat ,ale ved sa to da riesit aj tak ,ze ides k GP kde je vacsinou sestra ktora ta vysetri a ak ona uzna za vhodne posle Ta okamzite k Dr.Nas Andrej nieje casto chory ,cize mne sa lahko vravi.A na okraj ATB -Andrej ma skoro 3r a este ich nebral a som s tym spokojna ,ale vravim ked treba tak treba.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre