Severné Írsko. Pridáte sa do diskusie?

miriama
6. nov 2007

Ahojte kocky, tak otvaram temu aj zvlast pre Severne Irsko..dufam, ze uz nie je vytvorena ale nenasla som.... 😅

jarka28
24. mar 2009

Erika ty si nejaka hyperaktivna...este ides varit?ja uz nevidim a som utahana ako ten KON 😀

ryba74
24. mar 2009

No baby vidim,ze ste to tu riadne dnes "roztocili".Ja ku tomu len tolko,ze ja idem so synom na skusky zo slov jazyka na Slovensko v maji-tak sme dohodnute s riaditelkou skoly,kde syn chodi.Zatial navstevoval na Slovensku siedmy rocnik a ten by mal ukoncit.Co sa tyka rodinnych,tak my ked sme sem minuly rok v juli prisli,tak ja som volala na Slovensko-tam odkial som poberala rodinne a pozastavila som ich.Pani,s ktorou som to vybavovala bola velmi zlata,povedala mi,ze je dobre,ze som zavolala,lebo nemam narok poberat rodinne v dvoch statoch.Takze asi tolko k tymto veciam.Ozaj Zsuzsu,kde teraz robis?Tak peknu dobru noc tym,co sa chystaju spat.

karolinka2
25. mar 2009

Ahojte.
Citam ze pisete o skuskach na svk,svagrina co tu byva tak musia chodit v juni kazdy rok na svk zo slovenskeho jazyka.Ja to zatial este nemusim riesit,a kym karolinka pojde do skoly vela sa toho urcite zmeni.
A ako pise Jarka vela sa toho usetrit neda,mi zvazujeme ci tu nekupime dom ked ceny idu stale dole,a ci platime najom musime platit tak ci tak a ked si kupis dom tak ta hypoteka je skoro taka ista suma ako najom,uvidime kolko nam schvalia hypoteku uz sme aj pozerali nejake domceky,najradsej by sme odkupili nas ale majitelka asi nepojde velmi dole s cenou,vravela nam ze si mame zistit kolko nam schvalia hypoteku a potom sa budeme rozpravat dalej.
Karolinka uz skoro vobec nema kiahne uz len take male bodky.
Jarka ten pribinacik bud rozmixujem alebonie aj tak je dobry aj tak,ked mas jemny tvaroho nemusis ani mixovat.
Pekny den. 🙂

z.g.
25. mar 2009

ahojte, fakt ste tu toho popísali,
torchu odbočím od školstva naspäť do zdravotníctva---

včera sme boli na tom kardiologickom vyš. v blave, našťastie, je to v poriadku, tak som šťastná ako blcha,
nó, má tam maličkú komunikáciu medzi predsieńami, ale to má 20 % populácie /neuzatvorené foramen ovale-pozn. pre Adu/
máme prísť o 2 roky na kontrolu a objednať sa máme ROK dopredu---takže aj tu je to sranda s termínami... 😕 😝 😕 😠 ☹

a adrika má, našťastie, výtery v poriadku 🙂 😎 😀

erika, nevieš náhodou, ak rodič nie je pedagogicky vzdelaný 😀 , ale zabezpečí si niekoho s VŠ pdg. smeru, tak vtedy tiež možno dieťa učiť doma?
to len tak, ak by sme náhodou chceli na cypre zostávať dlhšie než tento rok...

jarka28
25. mar 2009

Ahojte...akurat som dosla z mesta,som si bola road tax platit a zhanam malej saty na Prve svate prijmanie...no ale ceny su otrasne vysoke az sa idem zblaznit.....a ona je trosku baculatejsia a tak neoblecie hocico.....Zuzka super to dopadlo,tesim sa...ja ked mojich objednavam na kardio tak riadne vopred tiez lebo maju toho vela u nasej kardiologicky a ona je super macherka....Matka my sme tiez premyslali nad hypo,lenze musis mat aj svoje prostriedky + polatky atd minimalne 10 tisic....tak to nepreslo lebo nemame 😀,tiez sa mi nepaci inemu splacat rentu -to mozem zrovna svoju hypo platit...mozno ked zacnem robit,ale zasa sa uviazat na 30 rokov,no neviem...kolkokrat ma ide slahnut od nervou tak tusim budem mat aj infarkt v 40 ke...a nedoziem sa 😀....idem ja uspat frisko a napapat sa..pekny ufukany den.... 🙂

karolinka2
25. mar 2009

Jarka neboj nebudes mat infarkt my zeny sme silne. 😀
Karolinka nie a nie zaspinkat bala sa ze vonku fuka,ale nakoniec zaspinkala a ja som varila halusky.

ryba74
25. mar 2009

Ahojte baby.No dnes tu ozaj fuka o dusu,kolkokrat mam pocit,ze nam strechu ufukne.Ja som vcera varila "kelovicu" a este nieco urobim z kuraciny.Ozaj baby,chcem sa spytat-ako ste sa ucili anglictinu?My sme tu toho pol roka a mne to nejde a nejde do hlavy.Chodim aj kazdy pondelok vecer do skoly na dve hodiny,ale ta skola mi nejako vela nedava.Kazdy raz je tam ine mnozstvo a "zlozenie"ludi a vzdy sa ucime len nejaku danu temu,lenze ja potrebujem vsetko od sameho zaciatku,lebo ja som sa anglicky nikdy neucila[ja som dieta "ruskej ery"] a doma sa pomaly sem-tam ucim so synom,ale nie je to pravidelne a potom zabudnem aj to,co som vedela.Najprv som mala pocit,ze anglictina je lahky jazyk,ale teraz sa mi zda strasne tazka.No a bez nej sa tu nepohnem-aj keby som chcela zmenit pracu,aj v uradoch,u lekara...Tak som chcela vediet kolko vam trvalo,az ste boli schopne vybavit si vsetko same,telefonovat,nakupovat....a ako ste sa ucili.

jarka28
25. mar 2009

Adka-ja som co to vedela-zaklady anglictiny pred prichodom sem,ked som prisla zistila som ze neviem nic nakolko som sa snzaila cisto hovorit ale ten ich Irsky akcent ma dostal...no asi mesiac ubehol a musela som zacat vybavovat co bolo treba skola skolka urady lekar atd....musela som a tak rukami nohami to slo...deti zacali chodit do skoly naucili sa jazyk pomerne velmi rychlo a ja s nimi musela,lebo ulohy atd....momentalne neviem ako som na tom-musela by ma preskusat ERIKA 😀 aby vedela posudit ako som na tom....no ale ked travim viac casu s tunajsimi tak sa to na mna lepi rychlo..preto sa hrabem aj do roboty aby som vedela este viac....vybavim vsetko po telefone tiez neni problem ale stale si myslim ze som len zaciatocnik....u nas kurz nezacal nakolko bolo malo zaujemcou,ale csto citam knihy-detske,alebo noviny a to mi pomaha,slovnik pri sebe a ked neviem prelozim si....pol roka neni az tak dlha doba,urcite to pojde len k lepsiemu..... 😉

karolinka2
25. mar 2009

Adi ja som tu uz tri roky,a anglictinu som sa ucila v skole styri roky no keddesat okov nehovoris tak zabudnes,takisto som ssa zapisala do skoly ale pre robou som tam nesla,a ked som sa aj nieco isla ucit tak na druhy den som touz nevedela.Ale takisto co chcem si viem vybavit take tie jednouche veci,ale ako pise Jarka ak tu nerozpravas s anglicanmi je tazke rozpravat aspon je to moj pripad,ja keby som bola denno denne v styku s aglicanmi za tie tri rokyco som tu tak uz rozpravam spickovo,ale ja som cely cas doma len s karolinkou.
Erika ti urcite poradi ona je ucitelka anglictiny. 😉

eviska83
25. mar 2009

ahojte,
ale ste sa rozpisali 🙂 🙂 ,s tymi skolami je to hrozneeeeeee 😠 😠 😠 ,my by sme sa chceli na svk vratit ked bude mat Andrej 7r.aby nastupil do skoly na svk.MM tu v ziadnom pripade nechce zostat.S tym setrenim je to fakt hroza,my sme si uz na svk byt kupili pred rokom(mame podnajomnikov) ale fakt to nieje sranda,a neviem co to bude ked budu dalsie 2 hladne krky 😉 😉
Adka- my sme predtym boli v Izraeli takze zaklady ang.sme mali ,ale presne ako pise Jarka ked som sem prisla zistila som ze nevieme skoro nic,ale robili sme v obchode cize my sme boli nuteny rozpravat a rozpravat.Kedze som sa nikdy ang. neucila dost my chybala gramatika a tak som si vypytala od MM na narodky knihu a cdcka,English box.Mne osobne to velmi pomohlo,v tej knihe je gramatika fakt jednoducho opisana.
Zajtra idem na scan dufam ze posledny ☹

ryba74
25. mar 2009

Chapete,v tej skole ked sme tam prisli,ta ucitelka zacala sa nas cosi pytat a jasne,take zakl.veci akoze ako sa volame,kde byvame,ci pracujeme,tak to sa este dalo,ale ked nas zacala ucit,aj teraz-nieco nam rozprava,da nejaku ulohu na hodine a my nevieme, co od nas chce.Jednoducho my nerozumieme otazke-nevieme,co hovori.Na zaciatku chcela od nas vo vete vyznacit velke pismena a my sme na nu pozerali ako "vyorane mysi".Taka blbost,co normalne clovek ovlada,ale kedze jej nerozumies,tak sa na nu divas ako keby priletela z Marsu 😀.Vacsinou tam chodia Poliaci a rozpravame viac po Polsky ako anglicky.V robote zasa vacsinnou so mnou robia Litvinci,tak rozpravam len po rusky.Nevravim,ze je zla ta ucitelka,ale neviem o nic viac,mozno ozaj len o malo ako na zaciatku.Vacsinnou nam dava obrazky a podla toho nam cosi hovori a my sa na nu len divame a divame...Ja som uz aj premyslala nad slov.ucitelkou,lebo jej by som aspon rozumela-keby bola Erika blizsie,tak hned si dam u nej hodiny.No a hlavne by som potrebovala zmenit robotu,lebo robim len v noci a je to pre mna dost vycerpavajuce-5dni po sebe od jednej do siedmej,aj to som si vybavila,lebo som robila 6 dni.Den mi nevadi,ale tie nocne,hlavne ten hlupy cas,ma "dava do kolien".No a samozrejme aj preto potrebujem vediet ten jazyk,lebo bez toho si inu pracu nenajdem.

jarka28
25. mar 2009

Ahoj Evi-tak good luck na scane...ako sa citis?nejake priznaky uz su?......ozaj my sme tiez chceli kupit byt na svk a prenajat ho,skor nez sme sa rozhybali uz som bola tehu a nebolo kedy uz...teraz uz neni za co.... 😀 lybra nic moc...tak hadam sa volaco postasti a dobre bude....

eviska83
25. mar 2009

jarka- ved uz ledva chodim, 😀 😀 😀 uz sa len gulaaaam.posledne noci ziadne poslickovanie vobec nic.
My sme kupovali byt na svk mozno 3-4 roky kym sme konecne nieco nasli(ono to nieje jednoduche ked niesi doma)ale nakoniec sa podarilo ale taaaa cena 😲 😲 😲 .Ale aspon nemusim platit najomne 😅

jarka28
25. mar 2009

Moja ti verim ze uz je toho na teba dost,ale za chvilku vykuknu dve krasne tvaricky a to bude radosti 🙂 a byt mate na hypo?

eviska83
25. mar 2009

ved uz sa neviem dockat 😀 .my sme mali stavebne veeelmi dlho a dali nam tam fakt super ponuku ,cize by sme boli hlupi keby sme ju nevyuzili,este 2 roky splacania 😎 😎 ,

jarka28
25. mar 2009

Tak to je vyborne potom...stavebne je fajn....aj ja sa neviem dockat,takto v mojej blizkosti este nikto necakal dvojicky.... 🙂 uz sa tesim az ich uvidim na fotke v albume.....

ryba74
25. mar 2009

Matka,ja som pozerala tvoje fotky,teda medzi nimi je zrejme aj vas dom.Zda sa mi dost velky,teda tak ako je cely na obrazku,tak to je zrejme cely vas.Po kolko idu take domy tuna?My mame na sposob bungalovu,tiez je obrovsky a platime 120 tyzdenne.

karolinka2
25. mar 2009

Adi ano to je nas prenajaty dom, platime 380 mesacne,a ja zase tuzim po bungalove.

ryba74
25. mar 2009

Matka a kolko tam mate izieb?

karolinka2
25. mar 2009

dole mame obyvacku a kuchynu a hore tri izby a kupelku.

ryba74
25. mar 2009

My mame dom velky cca 14krat 16,obyvacka je velka 6krat 8 aj s krbom,okrem toho tri velke spalne,dve kupelky-jedna s vanou a jedna so sprch.kutom,kuchyna ma 5krat 6m.Dom je starsi,ale uz som si zvykla,urobili sme si to tu utulne a pohodlne.

inus95
25. mar 2009

ahojte zienky... konecne som doma z roboty a som utahana ako kon 😝 😝 zajtra a v piatok mam konecne volno a potom idem do roboty zas na vikend 😒 😒 ..... ozaj, cez MOT sme dnes presli 🙂 🙂 🙂

naposledy som vam zabudla napisat ako robim pribinacik: rozmixujem tvaroh, mascarpone a vyslahana slahacka s vanilkovym cukrom, dochutit cukrom (do cokoladoveho pridavam granko, jahodovy-jahodovy dzem, vanilkovy naviac vanilkovu esenciu) ... skuste je bombovy

...poradte, co zajtra na obed, lebo mna uz opusta fantazia...a hlavne nech to bude maso... dik

eviska83
25. mar 2009

no my platime 600,ale mame dole obyvacku,kuchynu,jedalen a este jednu izbu kde mame pc a hracky a hore mame 2 kupelne a 4 izby.Lenze my byvame aj s mojou neterou a synovcom cize by sme sa v mensom nepomestili.Teraz ked tu mame svokrovcov tak sa nemame ani kde pohnut.Ale cez leto by sme sa s MM prestahovat aby sme boli sami do 3 izb.
inus- diky za recept urcite vyskusam!!!
My sme vcera mali segedinsky gulas (pokial mozem) a dnes franfurktsku polievku.
jarka- budem sa snazit ich tam nahodit co najrychlejsie (fotky)

karolinka2
25. mar 2009

Inga ja zajtra idem robit cestoviny s mletym masom a zeleninou.
Evi tak to platite dost ale mate obrovsky dom,inac co som pozerala tak domy tu uz idu po 500 az 600 lybier za prenajom.

etuska
25. mar 2009

ahojte zienky,
no my sme s nasim domcekom tiez spokojni-mame starsi bungalow so zahradkou a je nam tu fajn 🙂

Heh-no pozeram,ze rozoberate anglictinu 😀 ,tak vam napisem par postrehov ktore sa vam mozno nebudu pacit,ale su z mojho pohladu pravdive:

1.Osobne sa anglictinu ucim cca 20!!!(vazne je to uz tolko_ 😨 )-no priblizne 20 rokov.Zakladna skola-zaklady,slovna zasoba,nejaka gramatika,co sa tyka "speakovania"-0 bodov 😠 -proste sa vtedy jazyk takto ucil-len sa biflovali frazy,slovicka,ale clovek sa hambil "hubu otvorit" 😀

2.Na strednej skole prisla "kruta realita"-chodila som na bilingvalny gympel- v 1. rocniku sme mali denne 5 hodin anglictiny,neskor vo vyssich rocnikoch pribudli odborne predmety v angline-5 rokov SŠ

Potom som odisla na 6 mesiacov do Anglicka a tiez to bola "skola zivota"- v 19.tich si vsetko vybavovat sama-prveho slovaka som stretla po 2-och mesiacoch 😀 ale najma som sa snazila co najviac z toho pobytu vytazit-
robila som tam au pair-ku a do skoly som chodila 3x do tyzdna na kurzy-bolo to tazke,ale vedela som ze som tam kvoli anglictine a ze sa v nej chcem co najviac zdokonalit.

No a potom 5 rokov tvrdeho studia na vyske.

...a stale nie som "za vodou".Kazdy den sa nieco nove naucim.Preto aj ked vas mozno nepovzbudim,stale tvrdim,ze naucit sa jazyk je drina,ale vy mate teraz super sancu sa ho naucit v prirodzenom prostredi ovela rychlejsie-len treba chciet,zapriet sa,prinutit sa a makat na sebe-bez toho to nejde.

a ako pisete-ano,ked viete jazyk,je tu velka sanca,ze dostanete dobry job a job,ktory vas bude bavit.

Moja Miska je tu 6,mesiacov a uz hadze frazy typu:
"I´m not supposed to be...."-jasne ze som sa jej venovala,ale takych 70% sa tu naucila sama v kolektive deti-ved tie ktore mate skolopovinne deti to mozete potvrdit.decka sa ucia rychlo,lebo namaju komunikacnu barieru,ale tu musime zahodit za hlavu aj my,aby sme mohli byt kazdy den lepsími 😔

a este jeden moj poznatok:na jesen sme v antrime rozbehli BEZPLATNE kurzy anglictiny-raz tyzdenne 2 hodinky.Podotykam bolo to vecer o 7p.m.Boli sme 4 ucitelia ktori ucili dobrovolne a zadarmo.Na takuto hodinu som sa musela pripravovat aj 2 hodiny,niekedy viac.prefocovala som papiere na vlastne naklady +moj cas+starat sa o to kam dam na ten cas Misku.

vysledok?-na prve stretnutie prislo kopec "nadsencov",pocet sa samozrejme zmensoval ...az na poslednu hodinu prisla 1 !!!studentka.Nemyslim si ze tie hodiny boli take odveci-kolkokrat nam aj zatlieskali 😅

Ja chapem,ze clovek ktory ma rodinu,pracu sa tak lahko neprinuti ucit,ale osobne sme boli z toho velmi sklamani,lebo sme vynalozili na to vela usilia,casu a aj vlastnych penazi a odozva bola nulova-bohuzial ☹

Z toho mam ponaucenie,ze nasinci si nevazia nic co je zadarmo a tak uz ani nemam chut nieco take opat absolvovat- i ked na zaciatku som bola zapalena pre myslienku pomoct krajanom-ale ako sa vravi "pad bol tvrdy" 😖

etuska
25. mar 2009

Preto odporucam vela pocuvat-radio,pozerat telku( v anglictine) 😀 .Ja som sa napr. na zaciatku ucila vela veci z detskych knih,rozpravok-tak ako pise Jarka. A nebat sa rozpravat-hoci sa len prihovorit starej pani v charity shope,mamicke na ihrisku...My mame napr. uzasnych susedov-starsi manzelski par, s ktorymi mame uzasny vztah a osobne si neviem predstavit,ze by som im nerozumela.

Kazdy bol raz zaciatocnik 😉 .Drzim palce-vy to zvladnete,ak budete chciet 😉

inus95
25. mar 2009

...no poviem vam, ja mam teraz dost velky problem s varenim, lebo syn je teraz akysi vyberavy... stredy a piatky post, bravcovina mu nechuti, kuracie stehna nemusi 😠 ... ale ten segedinsky nie je zly napad... ale kto bude robit knedlu? to zaberie vela casu a ja by som zajtra potrebovala konecne zehlit 😠 ... matka a cestovinu u nas milujem asi iba ja, moji chalani su z toho stale hladni...

...my platime prenajom 115£/tyzdenne... u nas je to celkom dobra cena... mame pomerne novy dom, dole je obyvacka, kuchyna, pracovna a WC, hore su tri izby a kupelna....

....zienky, dajte mi nejaky typ na darcek pre manzela, v nedelu ma narodky a je pre neho este nic nemam... 😲 😲 😲 ...snad to nejak poriesim...

etuska
25. mar 2009

Inga-moj manzel kupil minule v Tescu taku velku bagetu-vyzera ako nas knedlik,len kratsi a je samozrejme surova-ak ju das zapiect do rury-mas bagetu,ale ak das na chvilku len do mikrovlnky-chuti to ako knedlik 😉

ryba74
25. mar 2009

Fuha,Etuska,tak si to tu pekne rozpisala.Takze v dochodku by som ako-tak mala hovorit po anglicky 😀 😀 😀 .Este ku tej skole-ja som sa vyjadrila,ze ta ucitelka je celkom dobra,len ako som vravela-kedze nevieme po anglicky,tak my vlastne nerozumieme,co od nas chce.Ano,aj ja to vidim,ze kazdou hodinou je iny pocet ludi.Ja som zacala az od 1.novembra,pretoze od septembra nemali volne.No ale odvtedy som tam jedine ja stabilna,uz sa tam vystriedalo kopec ludi,ale jeden pride na hodinu,iny na tri,dalsi chodi,ale potom aj styrikrat po sebe nepride...Aj my to mavame o siedmej vecer-tiez mi to moc nevyhovuje,lebo idem o jednej v noci do prace a predsa ten mozog uz tak nespracovava vsetko tak,ako cez den,ale ked sa inak neda,tak chodim aj tak.A mas obrovsky kus pravdy v tom,ze je to hlavne o tom "chceni".Skoda,keby sa dal vratit cas a namiesto ruskeho jazyka by sme sa ucili bud nemcinu alebo anglictinu...Ale neboli vtedy teda este "za komunizmu"take moznosti ako su dnes.Tiez viem,ze vyhovarat sa nato,ze mas rodinu,po nocnej spim aj do tretej,potom cosi treba uvarit,upratat....,tak to je zasa len vlastny alibizmus.Takze bude treba aj nieco urobit preto,aby sme sa naucili po anglicky.Prajem pekny vecer a aj peknu dobru noc.

karolinka2
25. mar 2009

Inga knedlu mas skor spravenu ako nacistene zemiaky,len si zapravis na kysnute cesto a das na parak. 😉Inga a celkom dobre recepty su aj na www.recepty.sk,alebo mimibazar skus popozerat.
Erika ale si sa rozpisala vauuu tak to si sa poriadne dlho ucila anglictinu tak ze ja sa to nikdy nenaucim 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre