Severné Írsko. Pridáte sa do diskusie?

miriama
6. nov 2007

Ahojte kocky, tak otvaram temu aj zvlast pre Severne Irsko..dufam, ze uz nie je vytvorena ale nenasla som.... 😅

z.g.
15. aug 2008

jarka, prijímam ťa za člena 😅

erika, neviem práve, kde budeme o rok,
ale ak sa vrátime na Slovensko, tak to bude asi dobrý šok, všetko drahé, platy nízke...
hlavne, keď to dostaneme v eurách

no a v škole furt nikto nie, tak je malá zatiaľ bez školy
manžel volal aj do toho education centra, ale tam mu dali akurát príručku so zoznamom škôl
tak držte palce, nech nehľadáme dlho
😒

radšej si idem pozrieť niečo z english,
ohľadom toho kurzu- budem mať od známych číslo na jednu teacher, čo to má na starosti, že jej treba zavoalť v septembri, tak dúfam, že to tak bude stačiť
lééébo na tej stránke Southern college som hľadala prihlášku, ale nenašla som ju

baby, aké bývajú zimy v írsku?, že sú mierne a málokedy mrzne?, ale sychravé, prší často, takže si nemusím brať hrubé svetre?, /ale skôr si treba zadovážiť pršiplášť a gumáky, lebo minule jak tam pršalo, jednou rukou som nemotorne tlačila kočík, a v druhej dáždnik, tak som bola taká mokrá.../
neviem, kedy sa nabudúce dostanem na slovensko, tak beriem malým do kufra aj zimné bundy, sranda, a vonku dnes bolo nad 30 st.C., ja chcem leto...
predtým mal manžel pohovor na Cypruse, mohli sme ísť radšej tam..., to by nám bolo, chodili by sme sa kúpať k moru... ale nebola to dobrá ponuka, a neviem, čo za jazyk by sa tam malá učila...gréčtinu alebo angličtinu

😀 😅

z.g.
15. aug 2008

erika, teraz som si prečítala ten výklad, vďaka, tak aspoň viem teraz "vo co gou"

a manžel ešte vravel ,že tí druhí íri sa odčlenili, ale v severnom írsku bolo silné probritské hnutie...

z.g.
15. aug 2008

no a ešte kdesi som vyčítala, že IRA ešte celkom nezložila zbrane!?!?

severné írsko dostáva peniaze od anglie, lebo inak by tam nič nebolo, tkaže snád´je pokoj s odčleňovaním

etuska
15. aug 2008

Zuzi,tak ako pises.Zrejme dostava Sev.Irsko od GB pekne peniaze na udrzanie nazvyme to "mieru" .Ja som dnes vyplnala tlacivo,kde sa ma pytali,ci som "Nationalist",alebo "Unionist" 😀 -ti prvi"Nacionalisti" su za vacsiu samostatnost a "Unionisti" su vlastne pro-britski orientovani,cize ti,kt. su spokojni ,ze Sev. Irsko spravuju v podstate Briti.

-a s tou Irou je to tak,ze urcite existuje,lenze sa stretavaju tajne a ktovieco kuju,asi ako u nas ta Slovenska pospolitost,ci ako sa to vola 😒

etuska
15. aug 2008

Jarka-ak je manzel v UK,tak nech ti do tej Southern National College pre tlacivo dojde,neviem ci v sept. este budu volne miesta.Bratrancova manzelka aj Maťka tu z MK len vyplnili tlaciva,zaplatili 10pounds a hotovo 😉

Co sa tyka skoly,ja som tie iste brozurky dostala postou,ale pre nasu oblast.Bola k tomu aj prihlaska ,kt. som vypisala + ku kazdej skole si treba zvlast pozriet kriteria a podla toho to zapisat do prihlasky.Napr jedna skola uprednostnuje decka,kt. byvaju nedaleko skoly,ak je dieta najstarsie v rodine,alebo ma nejake "social circumstances",kvoli ktorym by malo byt uprednostnene a tam som stale uviedla,ze je z pristahovaleckej rodiny,nehovori anglicky....-to by tiez malo zavazit,no uvidime,dnes som s tymi prihlaskami zabila cele dopoludnie.

etuska
15. aug 2008

a este zuzi,je tam napisane ze spolu s prihlaskou sa posiela aj ORIGINAL rod. listu (birth certificate),alebo ak chce,tak moze manzel odniest prihlasku aj s rod. listom osobne do tej skoly,kt. na prihlaske uvadzate ako prvu.Ak ju nevezmu tam,tak tie dokumenty sa automaticky posielaju na vami urcenu 2-hu skolu a tak postupne,az kym sa pre dcerku nenajde miesto,lebo vasa ma "compulsory age",cize ju do skoly musia vziat.Cize na jednu prihlasku vypisujete viac skol,odporucala by som vsetky vo vasom okoli.Drzim palce,hadam sa aj nam podari Misku aspon na par hodin dostat medzi deticky

z.g.
16. aug 2008

erika, vďaka tii moc za rady, nevieš náhodou, kde na internete je tá prihláška na ten kurz?, prihlášku tam potom osobne baby odniesli, predtým tam treba volať?, alebo stačí prísť už s prihláškou
prepáč, že sa vypytujem ako dilinko...
/misím a chem pracovať na tej angiličtine, lebo sa tam človek bez toho fakt nepohne, a budem to potrebovať aj pre ďalšie vzdelávanie v medicíne/

musím sa manžela spýtať, či dostal aj tú prihlášku do školy
do nursery school berú od koľkých rokov?
ak matky pracujú už skôr, kde dávajú potom deti? existuje tam niečo ako naše jasle?

ozaj, jarka, ako pokračuje šoferák?

zuzka, s tou uniformou to bude aj u nás "kopec srandy", natálka nemá rada sukne, a niektoré /alebo všetky?/uniformy majú aj kravaty- to je u dievčat divné a mne pripadajú tie uniformy ako zo 60.rokov, mohli by ich trochu zmodernizovať
švagrinej brat žije v new yourku, malá má v škole bordovo-smotanovú uniformu a že je pekná

a dnes písali znovu v novinách o tom útoku v Omagh, zas že nevedia, či za tým bola RIRA, najprv sa k tomu RIRA prihlásila, ale potom tvrdiai, že to boli nejakí agenti /?!/
a boli tam vyfotení aj príbuzní obetí, nechceli sa zúčastniť spomienkovej akcie, lebo súčasný vicepremiér bol veliteľom IRA
/tak sa dostali ku korytu, snáď sú spokojní/

maťka, malá sa má už dobre?

už došlo na to zhoršenie počasia, v noci boli hromy, blesky, "heavy rain", teraz je tu vyslovene írske počasie, 16 st.c.C, zamračené, sivé oblaky, "showers"
ale myslím, že sa má zase od utorka vyčasiť

jarka28
16. aug 2008

Ahojte zienky..ste toho popisali nestiham ani citat..my sme boli so segrou akurat po nakupoch a az teraz sme sa vratili..leje ako z krhly no hruza...Zuzka dalsiu jazdu mam v pondelok potom streda a sobota zatial a na dalsi tyzden sa dohodneme este..som si kupila dneska akurat CD a knizku theory test a hazard test tak ideme instalovat...booze ako mna chrbat boli,stale sa naklanam ked chce malinky cupitat a bolesti mam az nemozem sediet...Erika ideme my so segrou vo stvrtok sa prihlasit na ten kurz tak dufam ze bude este volne lebo ked nie tak dalsi zacina az v januari...a to sa mi nechce cakat tak dlho...Zuzka aj nasi maju take divne uniformy,sice maju mikiny a tricka s limcekom ale nepaci sa mi farebnost ..ale co uz ked musi byt tak musi byt.... 😉 joj idem ja lebo ani sediet nemozem..packo zatim babule... 🙂

etuska
16. aug 2008

Zuzka-tu prihlasku tam dostanes na "recepcii" a mozes to tam rovno vyplnit a dat,vopred netreba volat.

No do tych nursery schools ti vezmu aj malicke babatka-ale je to rozdielne,zalezi od skolky.Tu vedla nas je skolka,kde sa staraju o deti od 2.mes-11.rokov.Cize od jasli az po druzinu,lenze je to sukromne,takze urcite aj drahe,nabuduce tam idem na interview tak sa opytam na ceny,ale jedna znama Irka ma syna v sukr. skolke a plati 130libier tyzdenne.

Ja teraz posielam Miske prihlasku do "nursery schools" a "playgroups",lebo existuju aj statom podporovane skolky,kt. su zdarma,lenze prihlasky sa posielali do januara,takze asi tazko bude nieco volne,ked je to zdarma,no a este dalsiu prihlasku posielam do "primary schools" na tu "reception class"-z jednej my uz odpisali ze nemaju volne.

No a dalsia moznost je zaplatit si registrovanu "childminder",cize opatrovatelku,kt. sa vo svojom dome (kt. musi byt bezpecny a kazdy rok jej tam chodi kontrola)opatruje viacero deti,max. to moze byt tusim 6 deti,ale tie neviem kolko beru,alebo este rozne "au pair" a "nanny",kt. su sice lacnejsie,lenze vacsinou nie su kvalifikovane.

etuska
16. aug 2008

Juuuj a este som chcela napisat,ze my sme mali s Maťkou dnes mini-stretko v Antrime u nas.Aj tu leje v kuse cely den,tak sme si aspon sprijemnili tie uprsane chvile.
A Maťka-Karolinka je ozaj taky zlaty anjelicek 🙂 Uz sa tesim na dalsie stretko,len dufam,ze bude krajsie pocasie.Nasmu susedovi na konci ulice uz zaplavilo 1/3 zahrady 😒

karolinka2
16. aug 2008

Ahojte baby,no dnes mame naozaj hrozne pocasie.
Vy tu vo velkom vypisujete o skolkach ja sa tym este nejako nezaoberam,nakolko je Karolinka este drobec,ale na druhej strane som troska sklamana,nakolko som myslela,ze tie skolky su od skorseho veku.no co uz.
Zuzkag.len si uzi slniecka na slovensku,lebo tu je priserny cas.
Erika som velmi rada ze sme sa stretli,aj ja sa tesim uz na dalsie stretnutie. 🙂 No naspat sme isli na dvojke trojke co kanaly nestihaju cesty su uz pozaplavovane,strasneeeeeeeeeeeeeeeee.a prave tu pozeram na internente ze dnes svietilo slniecko u nas tak neviem podla coho to pocasie robia.
Pekny vecer vsetkym.

jarka28
17. aug 2008

Ahojte zienky....dufam ze ziadna z vas nebola zatopena..vcera to vyzeralo dost hrozivo,vsade potopy a heavy rain..hruza..potok blizko nas strasne dneska huci ..nic sa mi nechce som ako dolamana a citim sa akoby som vcera pila az do rana ..to bude asi tim pockom,ziadna energia nic..Erika kde beries informacie ohladne skolok a nursery atd?myslim tie statne co su ...nech to omrknem aj ja nech som mudra...No vy dve ste sa uz stretli?to je supis aj by som chcela stretko urcite by to bolo fajn...ZSUZSU tak co uz mas tetovanie?Zuzka G. na slovensku je pekne pocko?malinke su este u svokry v blave?ja som tiez z blavy a uz mi riadne chyba to mesto... ☹ vsetko mi vlastne chyba ☹ to ja stale takto depkujem hruza so mnou...co budete dnes varit?ja vobec neviem,mozno gulas hovadzi,ale veru nechce sa mi..inspiracia ziadna uz... 😒 idem ja teda...packo zatial...

z.g.
17. aug 2008

Ahojte, babule. Tu sa dnes vyčasuje, už aj svieti slnko. To sme teda urobili dobre, že sme išli na Slovensko, keď je u vás také zlé počasie.
Malinkú mám pri sebe, len Natálka je v svokry, uvidíme, koľko vydrží. Ona sa najradšej hrá s deťmi, a tam je len s babkou a tetami, ale zase je tam kam ísť...
Jarka z ktorej časti BA si? To ťa chápem, že ti chýba domov, všade dobre, ale doma je najlepšie.. No, z nás asi budú tiež "Blaváci", lebo muž tam má ísť robiť, uvidíme...Pozerala som na ceny bytov, nehorázne, až sa mi panenky zatočili...

Ženy, ako dlho chcete zostávať v Írsku?

zsuzsu
17. aug 2008

Ahojky.
Jarka, ja to tetko ešte nemam, ale je len otázka času, kedy to budem mat. Stale ešte vaham, ale ja to strašne chcem. Na staré kolena som stratila rozum. No a co?
Zuzka, no mi sme tu dovtedy, kym sa nam tu paci. Aby som bola uprimna, domov ma to už vobec netaha. Do baraku sa už nevratim, kvoli svokre, takže som taka mini bezdomovkyna. 😀 Ale ne, len som povedala, že ja ked z tej dediny odidem, už sa tam nikdy nevratim. No a odišla. /trvalo mi to 14 rokov/.
Ale nikdy som netvrdila, že akurat Irsko je moja vysnivana krajina. Zatial sa nam tu paci, no ale mna strašne taha do Finska. Neviem sice zatial preco, ale raz tam pojdem, aby som to zistila. 😀 No a Mexiko by som tiež brala. 😀
A co sa tyka uniformy, ved kukni moj album, tam Zuzka je najednej fotke v uniforme. Mne sa lubi. Ale Katka minuly rok v primmary nemala kravatu. Oni len na high a podobne maju, aj saka. Mne sa to paci, a som rada že to maju. Doma by to vedelo malo kto prestaviť, ale ja som vdačna, kvoli tomu, že ja mam dcéry, no a ked sa dostanu do urcitého veku, a ked hoci co naseba nechceli zobrat, vlastne stale vymišlali, no a moje rana boli ako peklo, len kvoli tomu, že co si daju na seba.Toto je malé, toto je škaredé, toto nechcem, lebo v tom vyzeram tak a onak, atd.Takže svoje som prežila, tak som naozaj rada za uniformy 😀 o jednu starost menej. 😀
Peknu nedelu prajem.

jarka28
17. aug 2008

Zuzka ja pochadzam z Karlovky to je BA 4 obvod...potom som sa vydala do TRNAVY 😝 ...my tiez neviem kedy sa vratime domov,v podstate nemame kam lebo byt sme mali od mesta a ten sme vratili ked sme odchadzali a k svokrovcom na dedinu ja nechcem ist,co by som tam aj vedela robit,ja mestske dievca 😀 tu tazko nasetrime na vlastne byvanie z jedneho platu a pri troch detoch ,tak fakt neviem ze co a ako...urcite tu nechceme zostat na vzdy ale zasa na slovensko sa asi neplanujeme vratit,mozno ak vyhrame jackpot euromiliony 😀 nech tam mame z coho zit,lebo vsetko stupa a platy nijake...tam nevidim nasu buducnost 🙂

etuska
17. aug 2008

ahojte kocky,
Jarka-ja som si ohladom tych brozurok zavolala na Education and Library Board/tusim tak sa to vola-my mame najblizsie v Ballymene,tak som si pytala brozurku pre nasu oblast ,nadiktujes adresu a poslu ti to,no ale tvoje decka uz chodia do skoly a pre najmladsieho bezplatne skolky urcite nebudu,to az ked bude mat 3-4 roky,tak vtedy sa mozno postasti ,inac ostatne su platene.Este by si mohla hladat nejake Mums and Tots" groups,to je nieco ako u nas materske centra,stretavaju sa tam maminy,kt. su vacsinou na materskej,alebo ked pracuju par-time tak tam chodia s detmi,ak maju cas.

No my sme tu len cca 5 tyzdnov,takze ani nemame narok plakat za domovom 😀 a kedy pojdeme na SVK sa uvidi,mozno na jar, v lete...uvidime..
Ale na Slovensko by som sa rada vratila,doma mame pozemok,na kt. si chceme postavit domcek,no clovek nikdy nevie co ho v zivote postretne a kam nakoniec zakotvi.Mna to hroooozne tahalo do Dublinu,mesto sa mi paci,no je to skor pre slobodnych-ceny vysoke,vsade daleko...co ja viem 😕 -ale ma svoje caro a hrozne sa mi aci aj Skotsko,boli sme este davno aj pri Loch Ness a uplne na severe Peterhead,Inverness a tam bolo fajn,krasna priroda. No a hadam stravime nejaky cas aj v juznejsich krajinach-Taliansko,Slovinsko,Chorvatsko-tam si viem predstavit stravit nejaky ten cas 🙂

Prave o chvilu sa chystam na stretnutie s jednou Polkou,kt. chce aby som ju ucila anglictinu,tak to bude hadam OK a uz sa aj mne nejaka korunka prikotula do vrecka 😉 Pekny zvysok dna

etuska
17. aug 2008

baby,dufam,ze ste vsetky OK a nezaplavilo Vas 😕

zsuzsu
17. aug 2008

Erika, nas nie, ale ako sa ide od nas von z dediny, tak tam všetko je podvodou. Celu noc uzavreté cesty, sledovali sme z okn policajtov, hasicov a vrtulniky v akcii. No tam to vyzera hrozne. Ale mi sme tak troška na kopci, tak je to dobre.
Minuly rok toto bolo v anglicku, a tolko tu určite nepršalo ako teraz. som zvedava, kedy sa to ustali, lebo teaz tu u nas znova zacalo pršať, aj ked zatial našťastie iba slabo.

jarka28
17. aug 2008

Erika tak ako s tim douckom angliny?dohodli ste sa? 😉

zsuzsu
17. aug 2008

Jarka, Ty si pišeš ako ja /myslim čas 😀 /.

etuska
17. aug 2008

Jarka 😠 -ta baba vobec neprisla

jarka28
17. aug 2008

No som citila ze tu budes tak hned som sa aj ja napojila 😀 😀 kam si chces dat tetovacku?

zsuzsu
17. aug 2008

Jarka tu tetovacku chcem dat na prso, ale tak troško vyššie.
Erika, to je dobra koza, že neprišla. Mala Ti dat aspon vediet. No mna by to poriadne vytocilo. 😠 Lebo ked ja nemožem niekam tak aspon zdvihnem ten telefon a ospravedlnim sa.
Jaj, taka som nastrata, zasa Zuzka ma teploty. Bože v piatok dobrala 80 ks antibiotik, a teraz zasa ju boli to hrdlo, a znova ma 38 teplotu. Ja neviem s coho to je. Ved to nie je normalne. ☹ Asi tie mandle naozaj budu musiet ist von. ☹

etuska
17. aug 2008

Zsuzsu-dufam,ze si este tu poslem ti IP

etuska
17. aug 2008

Presne,aj ma to vytocilo,lebo sme sa cez tyzden dohodli na nedeli,lebo ze ona cez tyzden robi,nema cas...bla bla...Tak sme sa dohodli,ze v nedelu jej dam vediet co a ako.Poslala som jej doobeda SMS,ci moze byt pri polskom obchode o 5p.m-odpisala ze OK a vraj tam aj blizko byva.Ja sa tam dotrepem,cakala som cca 15min.,aj som sa Polky-predavacky pytala,ci tu na mna niekto necakal.Volala som jej 3x,ani nedvihla mobil...No,skoda sa rozculovat,skosim len sebe.Nabuduce poviem adresu a kto chce,nech si hlada,nie ze ja ako taka truba tam idem pesi a nakoniec nic 😠 😠 😠

Ach jo,no idem povypisovat dalsie "application forms",kedze zajtra zacina novy tyzden.Bru nocku žienky. 😵 😵 😵

jarka28
17. aug 2008

Erika nestresuj zbytocne..Poliaci su nespolahlivy co ti poviem... 🙄 ja ich nemozem ani citit uz....na buduce fakt nech pridu pred tvoj dom alebo pobliz domu ked budu chciet stretko....Zuzka to ma mrzi ze je chora tvoja Zuzka...mozno to tim studenym pockom je alebo fakt mandle musia von...neviem poradit ale ja tu lekarom uz neverim takze radsej by som to doma konzultovala s lekarkou po telefone.... 😉

jarka28
17. aug 2008

Joj dneska sa mi nechce ist do postele,este som ani v sprche nebola...hladam na nete nieco na chudnutie nejake pilulky alebo nieco..neviete okrem nejedenia co zabera?na mna nic,prisun energie a kalorii si sledujem presne a ani 10 dkg dole nejde tak ja uz neviem....som zufalec.... ☹

etuska
17. aug 2008

Jarka-permanentka na plavaren a do fitka 🙂 Ja sa nestazujem,az na to ovisnute svalstvo.Vahu mam super,ale jednoducho ked sa obleciem do plavok- tie mlandrave nohy a zadok 😝 ,no ked tu budeme mat malu tak asi zacneme ozaj na tu plavaren chodit,lebo ona miluje vodu.
Hmmm,a mohla by som chodit aj na biku,ale mame len taky cestny... 😖 -my zeny si vyhovorky stale najdeme,ze?
No,uz odtial padam,lebo este mam nejake vypisovacky

karolinka2
18. aug 2008

Dobre ranko kocky,ani som nemala cas sa ozvat celu nedelu sme chodili po obchodoch hladala som nepremokavu bundu.
Zuzi to je mi luto,ze mas Zuzku choru ved to by rozhodilo aj mna keby dobrala antibiotika ananavo ochorela,radsej s nou chod k lekarke a pytaj sa na vysetrenia.
Jarka ja by som ti neodporucala lieky na chudnutie ved podla toho co si pisala ty mas vahu dobru tebe len treba spevnit brusko tak len nejake cviky na brucho.Jooj aj ja mam doma stroj a neprinutim sa cvicit a to mne treba zhodit najmenej 20 kg. 😀
My sme tu mali v randalstowne riadne zaplavy,a my pozerame co ludia sa chodia pozerat fotit kamerovat ci su nejake vystavy alebo co a to si chodili kamerovat zaplavy.
Erika to ti verim,ze si musela byt nahnevana na tu polku tak ako pise Zuzka aspon mohla zdvihnut telefon a zavolat,lenze zrejme si to rozmyslela...
U nas znova prsi,tak prajem pekny tyzden.

etuska
18. aug 2008

Bre ranko vsetkym 🙂
No u nas zatial neprsi,ale to sa moze kazdu chvilu zmenit,ze? 😀 Idem sa teda naranajkovat a vybavit Miske tu skolu/skolku.Taaaak sa mi tam nechce ist,no nechcem original rod. listu posielat postou,alebo kurierom,tak tam skocim osobne.

Masko som upiekla este vcera,tak uz len dorobim potom zemiaky a obed je hotovy. Vcera som robila Sweet and sour chicken s ryzou a celkom mi to chutilo.Pekny dnicek 😵

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre