Skúsenosti s hľadaním škôlky v Bratislave

korynkaba
28. jan 2013

mile mamicky aku mate skusenost s hladanim skolky pre vase deticky v bratislave? su volne miesta? co od skolky ocakavate aky servis? kolko ste ochotne zaplatit?

billam
28. jan 2013

@korynkaba ahoj, asi skor myslis súkromnú škôlku, vsak? lebo pri štátnej Ti to bude jedno - nie sú miesta a budeš rada za hocijaku 🙂

kvetinka211
28. jan 2013

@korynkaba velmi zle ... do statnej nas este nezoberu a sukromne jedna horsia ako druha ... zatial som nenasla taku, kde by sa dalo dostat bez auta (t.j. v mojom okoli a kde chodi mhd do 30 min cesty) a splnala by zakladne bezpecnostne a hygienicke standardy, mala by kvalifikovany personal, ktory by sa zmysluplne venoval detom, mala by vlastny pekny dvor a kvalitnu stravu ... Ale niektorym to zjavne nevadi, aj zariadenia ktore su hnusne vlhke plesnive a k detom sa spravaju ako k handram si niektore mamicky na fore pochvaluju, tak neviem ci mam vysoke naroky 🙂

korynkaba
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
biancaneve
6. feb 2013

@kvetinka211 môžem vedieť ktoré škôlky si navštívila keď si taká nasadená voči všetkým???? Možno by bolo porozmýšľať aj nad sebou a svojimi kritériami, častokrát nesplniteľnými...Moja napr. chodí do súkromnej a je na jedničku. Asi si priveľmi náročná.

kvetinka211
6. feb 2013

@biancaneve jedna sukromna skolka v okoli je na ulici, kde o par domov dalej este komunisti asanovali dom kde byval znamy kvoli zdravotnej skodlivosti, pretoze bol vlhky jak spongia a plny plesni... dom v ktorom byva skolka nevyzera prave najsuchsie, ale pretreli ho kriklavymi farbami aby to nebolo vidiet ... a na fore sa o tejto skolke nepopisali prave najlepsie veci. Dalsia skolka ponuka aj starostlivost o chore deti, sidli v podobne tmavych priestoroch a bez dvora. Dalsia je tiez bez dvora, ale mozno ju skusime ak ju pozrieme osobne. Dalsia je v prerobenom rodinnom dome, smyklava dlazba, rohova vana, kozena sedacka ... moc sa to na skolku nepodoba. Videla som ju na stranke, tej dam este mozno sancu. Dalsia ma minidvorcek a na nom dvoch obrovskych psov. Ta mi bola nesympaticka este som ani nemala dieta. Dalsia ktora ma krasny dvor, fajn priestory aj pristup k detom ma velmi lezerny postoj k bezpecnosti. Ako sorry, ale nedam dieta do skolky kde cely den horia kahance na chodbach a podobne pikosky. Myslim ze to nie je o narocnosti, i ked inak sa clovek na vec pozera ked dieta dat do skolky musi a inak ked sa moze uskromnit/zariadit si veci inak a dieta do skolky zatial nedat. Ak mozem poprosit, napis mi pls do IP kam chodite do skolky, mozno sa nam zapaci 😉

korynkaba
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
korynkaba
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dai
8. feb 2013

@korynkaba ahoj...
Ja teda som spokojna s nasou skolkou ale presla aom ich viac ked sme hladali tak mozno len moje kriteria naco sme prihliadali...
- skolka musela vyhovovat nasim pracovnym casom - musela tym padom byt otvorena aspon do 17.30
- kvalifikovani personal a vztah k detom - v kazdej skolke sme stravili spolu s dcerou najmenej 2-3 hodiny v normalny den
- dobra spaetna vaezba od ucitelov, dobra komunikacia s riaditelkou - mavame 2x do roka akesi rodicovske kde sme oboxnameni stym co nase dieta robi, ako napreduje - je to cca. Hodinovy rozhovor xamerany na kognitivne, socialne ale aj motoricke rozvijanie sa dietata
- priestory - oddelena jedalen a oddelena spalna, co najvaecsi dvor a kazdodenny pobyt vonku
- dostatocne velke a svetle triedy, najviac 6 deti na ucitelku
- jazyky - my sme chceli native skolku - cuze celodennu komunikaciu v cudzom jazyku, nie vyucbu vo forme hodin
- ponuka kruzkov - pohybove, sikovne ruky, tanec, futbal etc.
- ponuka jedal - u nas je zabezpecene stravovanie od ranajok az po olovrant - cize 4x denne plus nepretrzity pitny rezim a ovocie pocas celeho dna
- zapojenie roducov di chodu zariadenia
- jasne vyucbove ciele - hlavne v predskole - priprava na skolu
- no a samozrejme dostupnost - to je ale individualne😉

minitrdlo
8. feb 2013

@korynkaba a kde presne je ta skolka?

korynkaba
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
korynkaba
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dai
9. feb 2013

@korynkaba to su dobre napady... Len samozrejme narocne na financie a perzonalne zabezpecenie😉 ale rodicom to urcite bude inponovat - mozem vediet kde to planujes? Tiez chodime do stareho mesta do skolky...

biancaneve
9. feb 2013

@korynkaba osobne si myslím, že aj keď má riaditeľka skvelé nápady a ciele všetko záleží na učiteľkách čo tam budeš mať. Tiež všetky aktivity s nimi robiť nebudeš, a teda jednotlivé aktivity a ich vedenie závisia najmä od kreativity samotných učiteliek. U nás v škôlke to vidím, že riaditeľka je hlavne finančná a marketingová podpora, spokojnosť detí sa odvíja od učiteliek.

zukred
10. feb 2013

Ahoj,
my sme sa v priebehu minuleho roku boli s dcerkou pozriet vo viacerych sukromnych predskolskych zariadeniach. Musim povedat, ze som vlastne nenasla to, co som podvedome hladala. A tak sa teraz pokusim spisat nieco ako kriteria vyberu, no musim uz vopred priznat, ze islo skor o moj vnutorny, dobry pocit z uplne celej navstevy daneho zariadenia:
- Lokalita: mali by sme ju mat po ceste do/z prace; mala by byt „na cerstvom vzduchu“ tym myslim dalej od rusnej cesty, mimo vzduch znecistujucich prvkov, v tichom prostredi
- Priestory-interier: priestory maximalne pripravene pre predskolakov(aj s prihladnutim na celkovy pocet deti): vsetko prisposobene ich vyske, oddelene priestory na hranie, ucenie, spanie, jedenie, cvicenie a pod., upravene umyvadla a WC, bezpecnostne prvky, vhodne hracky a didakticky material, priestory na vyvesenie detmi vyrobenych prac, informacne tabule pre rodicov, vhodne skrinky,ciste koberce, zdravotne vyhovujuce kurenie a vetranie...a samozrejme cistota a poriadok
- priestory-exterier: Ja som vhodny exterier nenasla nikde... Moja predstava? Velka zahrada s travou, stromami, neposkodene hojdacky, preliezky, smyklavky, pieskovisko ale aj cast na pestovanie svojich rastliniek, plocha vhodna pre odrazadla ci trojkolky, v lete priestor na bazenik a stoly na kreslenie. Vonku by mali deti travit velmi vela casu.
- Strava: myslim, ze najvhodnejsie je,ked je strava cerstvo pripravena priamo v skolke a hned aj podavana. Samozrejmostou by mali byt cerstve ovocie, zelenina a pitny rezim. Pouzivanie bio potravin su v skolke zrejme vysoky nadstandard 😢
- Ucitelky: kvalifikovane ucitelky (niekde zamestnaju vystudovane manazerky, ktore „zistili“, ze maju radi deti a tak „ucia“ v skolke), mile, inteligentne osobky, ktore miluju deti a dokazu rozumne, bez kriku riesit aj konfliktne situacie. Cely uspech skolky zavisi od kvality uciteliek, ony robia skolku vynikajucou, priemernou ci zlou. Je dolezite aby si aj ucitelky medzi sebou rozumeli, v dobrom kolektive sa im lepsie pracuje.
- Kruzky: ponuknut rodicom co mozno najpestrejsiu paletu kruzkov a podla poctu zaujemcov najpreferovanejsie zabezpecit
- Cudzi jazyk: ak nie je ucitel „native speaker“ tak radsej zvolit formu kruzku, ktory bude viest kvalifikovany pedagog/lektor
- Kamerovy system: je fajn, ked je rodicom umoznene sledovat dianie v skolke
- Vylety mimo skolku (navstevy muzei, divadla, prechadzky po lese ci po starom meste,...)
- Najdolezitejsie kriterium na zaver: deti do skolky nechodia len preto, aby pockali kym sa rodicia vratia z prace; deti sa chodia do skolky vzdelavat, ziskavat skusenosti, priatelov, postupne sa naucit o seba postarat, a zaroven rozvijat predstavivost, kreativitu, fantaziu ;)
- Cena: primerana ( nuz a tu nastava problem, ak ma byt skolka vyborna, zrejme bude aj financne znacne nakladna; je uz potom len na sikovnosti riaditelky ci cele naklady prenesie na rodicov alebo najde aj iny sposob financovania 😉 )

korynkaba
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
korynkaba
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
korynkaba
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
korynkaba
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
korynkaba
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dai
23. feb 2013

@zukred ahoj... pravdepodobne si hladala v starom meste podibne ako ja - zial tam su niektore tvoje body nesplnitelne ( ako poziadavky na exterier ci daleko od ulice... o primeranej cene nehovoriac - aj ked tento pojem je velmi relativny...) nam vaecsinu poziadaviek ktore boli podobne ako vase splnila nakoniecnemecka skola a skolka...
keby ste ale vedeli chodit aj do ruzinova tak tam na 99% tieto poziadavky splna skolka statna - vola sa habarka - krasna skolka....

monika_tulipanik
26. feb 2013

Www.tulipanik.sk 🙂 nase novootvorene opatrovatelske centrum na Trnavke v Bratislave. Sme v rodinnom dome, mame 3 triedy po 5 deti (cize predpokladme nizsiu chorobnost deticiek a taktiez je potom samozrejmy individualny pristup pani uciteliek), mame samostatnu jedalnicku, mensiu zahradku, vsetko vybavenie nove..ovocie a pitny rezim pocas celeho dna a podobne 🙂 pracovala som v dvoch sukromnych skolkach v Bratislave, takze mam skusenosti, som vystudovana Mgr. a mam aj rozne osvedcenia, co sa tyka manipulacie s jedlom. Lebo to treba a nie vsade je to bezne. Tento stvrtok a piatok 28.2 a 1.3 mame dni otvorenych dveri, tak sa pridte pozriet, mozno sa vam tu zapaci.

aduska_ba
30. mar 2013

@monika_tulipanik ste byvala skolka HAPPY DAYS?

viva02
30. mar 2013

@korynkaba Ja by som este chcela k tomu, co napisali kocky predo mnou spomenut aj taku vec, ako je vyriesenie situacie s chorymi detmi. Pozname to vsetky - dieta nam zo skolky chodi neustale chore, lebo ine maminy tam nosia svoje chore deti, ktore nakazia vsetkych naokolo a je to potom vecny kolotoc. Chcelo by to zabezpecit, aby sa do skolky nedostalo dieta s chorobou (podla nasej pediatricky aj dieta s nadchou a kaslom, pokial nejde o alergiu, nepatri do kolektivu a potrebuje klud doma).
Inac, drzim ti velmi palce, aby sa ti podarilo zriadit skolku, o akej pises. 🙂

fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fatima1972
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lu111
25. apr 2013

@dai a mozem sa spytat na tu nemecku skoku ako sa vola? my tiez teraz riesime... a tiez ak by si mala cas zhrnut tie skolky v starom meste resp. v blizkosti horskeho parku, bola by som velmi vdacna 🙂 dik