Slovenka žijúca v Čechách chce odísť tehotná na Slovensko

titi10
4. jan 2017

Ahojte,

som Slovenka žijúca v Čechách. Na Slovensku mám trvalý pobyt a v Čechách prechodný pobyt. Už tu pracujem bez prestávky skoro 1,5 roka. Zatial nie som tehotná, ale s priatelom pomaly uvažujeme nad bábatkom. Ide o to, že keď budem tehotná, tak by sme sa chceli vrátiť na Slovensko, keďže tam mám celú rodinu a podobne. Chcela by som sa opýtať, či by som mohla dostávať materskú aj keď budem na Slovensku, a či by som mohla rodiť na Slovensku.
Čítala som, že pokial chcem dostávať materskú z ČR, tak sa musím zdržiavať na území ČR :(
Ďalšia vec je, že či by som mala poistenie na Slovensku, keby sme sa vrátili z Česka. Lebo keby som žila na Slovensku a mala by som choré dieťa, je samozrejme nezmysel utekať s ním do Česka, aby ho vyšetrili.

Ďakujem vopred za akékolvek rady 🙂

jatva
4. jan 2017

Ak splnis podmienky na matersku v cr, budes dostavat odtial. Ked si nepracovala na svk, nemas narok ani na matersku. Materska sa berie z toho statu, kde si odvadzala na socialku. Ked sa budes ako tehotna vracat, dohodni sa s lekarom, aby ti potom potvrdil "dochadzku" na poradne a ty si mala potom narok na porodne. Rodicovsky prispevok budes potom dostavat zo slovenska. Co sa tyka zdravotneho poistenia, tak ked sa vratis ako tehotna pred zacatim materskej, budes sa asi musiet evidovat na up, ak pocas trvania materskej, tak podla mna len nahlasis na zdravotnej poistovni. Ale to ti presnejsie neporadim.

titi10
autor
5. jan 2017

@jatva, dakujem krásne. Ja som sa niekde dočítala, že pokial chcem poberať matersku z ČR, tak sa musím zdržiavať na území ČR. Tým pádom moj plán otehotnieť a presunúť sa na Slovensko asi padá. :/
Možno by bol lepší nápad presunúť sa na Slovensko ešte asi ako "netehotná", zamestnať sa, odpracovať si 270 dní a otehotnieť 🙂 Aj keď v ČR by som mala materskú samozrejme vyššiu, ale nechcem tu ostávať ako tehotná...sama si neviem poradiť čo je lepšie ☹

lavender21
5. jan 2017

@titi10 v najbližšej dobe to budem tiež riešiť. U mňa je to ale akútnejšie, som v 4.mesiaci, v Čechách, ale zatiaľ uvažujem smerom takým, že materskú vyberiem v Čechách a presťahujeme sa potom, keď bude mať bábo asi 5 mesiacov. Ale materskú by ti mali posieľať aj na Slovensko, ale rodičovský príspevok nie. Problém je potom ale s poistením. Kým budem mať materskú mám stále pracovný pomer a teda aj poistenie. Bábätko bude mať tiež najprv české poistenie a potom keď sa presťahujeme tak budem vybavovať slovenské. Vopred musím aj to zistiť aby nebol problém. Sťahovať sa v tehotenstve zas nie je sranda, preto sa do toho nechceme púšťať. Ale ešte ďalšia možnosť je, že sa presťahuješ kvôli tomu späť a bábo sa dariť nebude... Nám sa nedarilo vyše dvoch rokov... Treba si to dobre všetko premyslieť 😉 ale presne viem čo riešiš... Len sa správne rozhodnúť 😉

jatva
5. jan 2017

@titi10 to plati na rodicak, nie na matersku. Matersku mozes mat v pohode z CR.

titi10
autor
5. jan 2017

@lavender21 uuuha, tak ty to máš skoro tak ako ja, až na to, že ja nie som tehotná 🙂

A ako to teda budeš riešiť potom, keď už bábatko bude na svete? Budeš vedieť sebe a jemu vybaviť slovenské poistenie? Lebo presne toto mi behá po rozume, že je síce pekné odísť na Slovensko ale čo spravím, ak mi bábatko ochorie, alebo kde s ním budem chodiť k doktorom, keď má poistenie v Česku? Nebudem predsa stále utekať k doktorom za hranice 😒

A kde budeš rodiť? V Čechách alebo doma na Slovensku? A čo potom spravíš s tým rodičovským príspevkom, keď Ti ho nedajú lebo budeš doma na Slovensku? Alebo sa ho dobrovolne vzdáš? 😲

Prepáč, že mám tolko otázok, ale chcem sa dopredu pripraviť. V každom prípade Ti držím palce aby Vám všetko dopadlo podla predstáv !

@jatva teda materskú mi pošlú kamkolvek ale rodičovský dostanem len vtedy ak budem na území ČR, dobre to chápem?

Ďakujem dievčatá

jatva
5. jan 2017

@titi10 tak by to malo byt

nivea777
5. jan 2017

@titi10 v cr je problem s nejakým príspevkom neviem či materská,rodicovskz alebo prídavky..Dostávajú sa len v prípade ak príjem rodičov nepresiahne nejaku stanovenú hranicu.. Zisti si to lebo neviem o ktoré ide.ale bolo to tu viackrát riesene

jatva
5. jan 2017

@nivea777 porodne a pridavky nedaju ak je prijem vyssi nez...teraz strelim 2,6nasobok zivotneho minima.

lavender21
5. jan 2017

@titi10

Rodiť plánujem v Čechách, lebo tu mám poistenie. Na poisťovni sa musím informovať ako je to s poistením u bábätka, budúci týždeň tam musím zájsť tak sa popýtam a dám vedieť - hlavne to či nie je problém ho po pár mesiacoch prepoistiť.

Keď sa presťahujeme keď bude mať bábo 5 mesiacov, na Slovensku dostanem rodičovský príspevok do veku 3 rokov dieťaťa, na ten má nárok každý a zároveň je vtedy žena oslobodená od platenia zdravotného poistenia, takže rátam s tým, že ho budem mať. Tiež to ešte musím overiť.

Na Slovensku chcem potom požiadať aj o príspevok pri narodení dieťaťa - podľa mojich informácii to je potrebné požiadať do 6 mesiacov od narodenia dieťaťa, ale musí sa zdržiavať na Slovensku. Ešte k tomu budem potrebovať papier že sme v Čechách nedostali...

komplikované to bude ešte s rodným listom a ďalšími papiermi - rodný list bude mať český aj slovenský, bude treba vybaviť pas, aby sme mohli cestovať na Slovensko.

My máme v Čechách pekný príjem, takže každý mesiac čo tu ostaneme navyše sa nám vyplatí 🙂 ale tri roky by som doma na materskej tak ďaleko od celej rodiny nevydržala - nie som ten typ...

keď niečo nové zistím, dám vedieť, nám sa čas kráti, takže zisťovať musím... 🙂

nivea777
5. jan 2017

@lavender21 prispevok pri narodi podla mna nedostanes.. su tam dost podmienky ktore treba splnat

nivea777
5. jan 2017

majusqa77 ako to je prosim s tym prispevkom pri narodeni?? da sa ziskat aj ked sa male narodi v cr a pride na slovensko az ako 5 mesacne?

loginexistuje
5. jan 2017

@lavender21 narok na rp nema kazdy a ani na porodne vzdy sa bude posudzovat kde si mala predtym pridem miesto obvykleho pobytu a aj to kde ma pridem otec dietata

9lf9
5. jan 2017

@lavender21 pokial sa aj vratte na SK a jediena krajina zamestnania bude CR tak ked doberies matersku tak si RP budes musiet uplatnit v CR, aj pridavky tie ak vam kvoli prijmu zamietnu tak za zaklade bydliska, ktore musite prezataz na SK vam ho budu platit na SR, a porodne es maju tak si tiez on musis poziadat v CR

loginexistuje
5. jan 2017

Nedostanes ani porodne ked ze budes poverty materske z ciech a ani rp ten tiez treba riesit v cechach najprv

lavender21
5. jan 2017

@nivea777 neviem či mi dajú pôrodné, ale určite mám v pláne to skúsiť. V Čechách nespĺňam tie podmienky aby som ho dostala... v zákone je, že dieťa musí mať najdôležitejšie záujmy na Slovensku, čo bude mať v tom čase takže to skúsim... 🙂

lavender21
5. jan 2017

@loginexistuje budúci týždeň sa pôjdem popýtať tu na sociálku (v Čechách) kde mám o čo žiadať. Doteraz som mala informáciu že mi RP z Čiech posielať na Slovensko nebudú... takže neviem... ešte zistím a overím...

emilia25
5. jan 2017

Mi sme tiez odisli z cr na skk v 20t.ja som v cr stale zamestnana takze natok na md bol z prace normalne a tu na skk zijem mam trvaly pobyt tu ide v mojom pripade o zmluvu ze som stale zamestnanec.ale na rd mi cr doplaca lebo je vyssi a tu zas je to o tom ze moj manzel na skk odvadza dane je zamestnany keby nebol co sa nam akoze stalo na jeden mesiac tak mi vsetko aj pridavky vyplacala cisto cr.teraz a stale to mam tak ze rd mi chodi skk normalne aj s pridavkami a cr zbytok mi doplaca na cr ucet.ani na pn sa mi nic nemenilo ked zijem tu.dokonca som pn mala aj vtedy ked som tu na skk bola na predlzenom platenom rodicaku a z prace mi chodila normalne pn dokonca co ale maju nove som musela vsetky zaznamy poslat do cr lebo viac ako 90dni pn uz posudzuju cr posudkovy a potom mi to vsetko doplatili.takze da sa u nas to vsetko slo.

lavender21
5. jan 2017

@emilia25 A ako to máš zo svojim zdravotným poistením, keďže si stále zamestaná v čechách?

emilia25
5. jan 2017

@lavender21 no dost komplikovane kedze vsetci musia mat moju kartu prefotenu a niektorym to poistovna nechce preplacat ale to si riesia doktory.ja mam karticku doveru eu a v cr mam vseobecnu poistovnu ci ako sa to vola.inak ked som dosla do cr a som sa zamestnala cize aj tuto poistovnu dost mali zas cr doktorx problem raz za mnou do prace dosla od gyndosa ze nie som poistena ze im to nepreplatili a ja sa na nu kukam jak puk ze jak to ved za mna lidl odvadza normalne a to som uz vyse pol roka bola zamestnana.

emilia25
5. jan 2017

@lavender21 ale nezabudni ze ked pojdes uplne z cr prec aby si mala narok na tu kartu zo sr tak uz sice neviem presne ako to bolo ale musis mat vyplneni formular e 411ci ako sa to vola to si pozistujes vsetko na zdravotke ja som to vybavovala v roku 2008 takze uz si z toho moc nepametam ale ten formular staci raz vybavit.

lavender21
5. jan 2017

@emilia25 Ďakujem Ti veľmi pekne za info 🙂 toho sa bojím najviac aby nebol problém s poisťovňou potom... ja som mala všeobecnú na Slovensku, aj tú mám všeobecnú, takže zatiaľ som problém nemala, snáď ani nebude...

emilia25
5. jan 2017

@lavender21 inac este tam ta zakladatelka sa pytala aj na zdravotku dietatka tak deticky su normalny poistenci ci dovery ci vseobecnej oni eu nemaju.

emilia25
5. jan 2017

@lavender21 myslim to vtom pripade ze sa narodia v skk.ja som pri detoch aj porodne dostala normalne zo skk ked som tu rodila.

titi10
autor
5. jan 2017

dievcata dakujem za rady

@lavender21 budem ti velmi vdacna, ak mi potom podas aktualne info. 🙂 si zlata

titi10
autor
5. jan 2017

ale inak som sa uz celkom zamotala dievcata 😅

katriona1
5. jan 2017

@emilia25 ale to uz je asi par let ne? ted uz je to prisnejsi

emilia25
5. jan 2017

@katriona1 no na md somnastupila presne 2.1.2016 a rd som vybavovala cez leto.sice teraz som uz porodne nedostala lebo mame 4 babo ale to bolestne 150eur mi dali normalne.ale moze byt ja som stale od 2008 na md rd.

9lf9
5. jan 2017

@katriona1 ale @emilia25 je iny pripad ako zakladatelka, lebo ona ma bydlisko na SK aj gynekologa tu mal (predpokladam) kedze sa vracali v 2008, aj detskych lekarov aj vsetko ostatne napr. starsie deti v skolke...a to ze jej trva PP v ČR je jedno kedze tam neziju, nemaju tam deti lekarov, skolky, zdravotku a nenarodili sa tam, porodne nie je koordinovatelna davka

katriona1
5. jan 2017

@emilia25 tak ale ted uz na SK zijes asi nekolik roku a jak jsi psala tak manzel tu pracuje takze vas stred zajmu je asi jasny, kazdy pripad je individualni

emilia25
5. jan 2017

@9lf9 presne ja som sa vracala v polke tehu na skk takze aj moj skk gyndos vypisoval papiere a doktorku detsku mame tiez na skk ale tym ze som stale zamestnanec tak som mala narok aj na md a aj na rd cesky doplatok.ja napriklad musim raz za rok dokladovat z roboty ze mi pomer trva aj ked mali jasne ze mluva je na neurcito.