Slovenky a Češky vo Švajčiarsku. Pridajte sa!

mywiel
20. apr 2008

Ahojte, dufam, ze sa vas sem par prida. Najprv sa predstavim, volam sa Janka a zijem tu 13 rokov, som vydata za Svajciara a zijem v kantone Neuchâtel (franc. kanton), poznam tu uz par Sloveniek a Cesiek s ktorymi sa pravidelne stretavame, ale chcela by som vediet ci je nas tu viac...takze piste. 😉 😀

domenyova
30. aug 2014

ahojte,potrebujem poradit ako je to z detmi vo svajciarsku. Chystam sa on a chcela by som zobrat aj malu ma 2.5 roka ake papiere potrebujem zo slovenska a a kosa da prihlasit vo svajci dakujem

domenyova
1. sep 2014

Ahojte, volam sa Lucia. Ja som bola vo svajci v buchs sg. Teraz nemam pracu tak som sa vratila a cakame este ci partnet dostane povolenie na pobyt , obaja sme slovaci. Tak dufam ze to vyjde. Su tu maminky zienky z toho kantonu?

domenyova
18. okt 2014

Ahojte, chcela by som sa informovat ako to chodi s detmi vo svajciarsku. mam 2,5 rocnu dcerku ale s jej otcom uz nezijeme spolu. Ja idem byvat do svajciarska do buchs sg ale dcerka je zatial u otca este na par mesiacov taka bola dohoda. Tak sa chcem opytat ze tu ked sa pojdem zahlasit ci musim mat malu zo sebou alebo ona moze byt na sk a ja tu? hociaka rada mmi bude dobra

a este sa chcem opytat ako to riesite s opaterov deti, ci vam chodia do skolky alebo mate opatrovatelku,, pocula som ze skolky su velmi drahe a ze baby sitting nepovoluju, dakujem Lucy

bubelko
24. okt 2014

@domenyova ked sa pojdes zahlasit, tak budes urcite vyplnovat papiere, kde sa udavaju aj deti. priamo na gemeinde povedz, ze dcera je zatial u otca a ze pride za tebou vtedy a vtedy, oni ti najlepsie poradia.

co sa tyka deti:
skolka zacina standardne od 4r. spada pod skolstvo, vo väcsine kantonov je povinna. ma take iste prazdniny ako skola a aj nastup - t.j. v polovici augusta (podla kantonu). prelomovy datum, od ktoreho deti beru, je tiez kantonalne rozny. skolka je väcsinou len dopoludnia a bez stravy. deti pracujucich rodicov chodia na mittagstisch (ak je moznost) alebo do Kita.
väcsina deti pracujucich rodicov je do nastupu do skolky bud v jasliach alebo kita. ceny su podla vysky platu. rodicia samozivitelia maju rozne ulavy - hlavne na cene jasli.
dalsia moznost je tagesmutter - su lacnejsie ako jasle.

neviem, co rozumies pod pojmom baby-sitting - ale baby-sitting robia väcsinou mlade baby/chalani od 12 rokov, musia mat kurz a väcsinou po veceroch, kedze cez den su v skole.

cawes
24. okt 2014

cafte zeny co nove ako sa mate ako zijete?????

ja nove nic vela prace, novy priatel 😀 a minus 21 kg 😀 ex ziarli, robi napriek ale inak ok Tobias hovori teda zacina neako sa mu do toho nechce ale prve slova ako nein a scheisse sme uz zvladli momentalne frcime na bitte, danke, ade, a nein, to je oblubene slovicko joooo a este atung (achtung) bud tita ( to je auto) alebo mami ked sa blizim a robi zle 😀

domenyova
25. okt 2014

@bubelko DAkujem ti velmi pekne za odpoved. Aspon viem ako to tam chodi, ale som rada ze mala moze zatial ostat na sk . Este by som sa chcela opytat ci sa tam da robit nieco ako stundenweise. Mam opatrovatelsky kurz ,ale nechcem to robit 24 hodin denne, radsej by som to robila 8-12 max 16 hodin denne. Alebo nieco ine, v kuchyni alebo tak,maju tam nejake noviny kde su inzeraty?

bubelko
25. okt 2014

@domenyova ano, existuje aj praca platena od hodiny. ano, existuju aj noviny, ale hlavne internetove stranky, kde si mozes pozriet pracu...
napr: http://www.jobs.ch/de/
http://www.jobscout24.ch/de/

domenyova
25. okt 2014

a taka praca sa da ako najst? tiez tu na internetových strankach? a je to cez agenturu ci nie , viem ze mozno nevies vsetko iba sa pytam . Dakujem za linky

domenyova
25. okt 2014

@bubelko , v ktorom kantone si ty?

domenyova
25. okt 2014

@bubelko uz som nasla nase spravy si z aargau.

bubelko
25. okt 2014

@domenyova hej, kanton aargau 😉 su prace bud na priamo, alebo aj cez agenturu. je to rozne. ak si hladas priamo z tych internetovych stranok, tak tam mas uvedene, ci to ide cez niekoho (adecco, atd), alebo priamo 😉

mikaela28
7. dec 2014

Ahojte, je tu niekto z kantonu GRAUBUNDEN ?
Rada by som sa dozvedela, ako je to s talianskym jazykom v tejto oblasti, používa sa bežne? ďakujem 😉

vikykubik
16. apr 2015

Ahojte potrebujem radu pred 13 rokmi som bol vo Svajci teraz by som chcela ist tiež ale na dovolenku aleee tu je hačik nemožem ale tak strašne tam chcem ist pozriet znamych kto mi pomože vyriešit Svajčiarsky verboten

bubelko
16. apr 2015

@vikykubik preco nemozes?

sisisi
14. nov 2015

Ahojte je to tu este aktivne? Mala by som par otaziek ohladom toho,ako to tam je,ked muž slovak robi vo svajci a my sme sa za nim prestahovali, ci mam narok ja alebo on na nejaky prispevok atd.

soro88
19. jan 2016

ahojte 🙂) ja s manzelom zijeme v langenthaly v kantone bern ... a v prili cakame nase prve babatko ... ste tu tiez nejaka tehulka?

bubelko
19. jan 2016

@soro88 pridaj sa do skupiny svajciarsko a skor tam sa opytaj 😉

ivix158
14. mar 2016

Ahojte, ja som v kantone Zurich a chcela by som vas poprosit o radu, kedze som podobnu diskusiu nenasla a na MK som nova.. hladam gynekologa najlepsie ak mate niekto skusenosti, kedze je to dost dolezite a aj naliehave .. bola som raz v zurichu pri zuzana kaplan-labat (slovenskej doktorke) , ale nebola som velmi spokojna .. ak by ste vedeli poradit velmi by mi to pomohlo .. ☹

zajaciq
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mywiel
autor
22. aug 2018

Tuto temu som zalozila ja a uz nie je aktualna. Prosim o zrusenie témy. Dakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre