Snažilky z Považskej Bystrice

nikiarudi
11. feb 2009

ahojte kočky, chceli by sme sa začať snažiť po lete alebo tak skôr okolo Vianoc.. 😀 😀 😀 kto sa pripojí??? 😵 😵 😵

mata0312
12. máj 2010

bris tak to ta obdivujem 😀 😀

kosta123
12. máj 2010

Mata aj môj má zajtra 24 h 😠 😠 😠 😠 a ked je vonku takto hnusne čistá nuda 😖

mata0312
12. máj 2010

mali by sme niekde skocit na cokoladu ak nebude tak hrozne prsat 😉 lebo ma byt inak 20 stupnov 😉

nikiarudi
autor
12. máj 2010

baby, tak aj ja sa zajtra k vám pridávam ako "slamenná vdova"... 😀 mm má tiež 24ku..
ja som to tiež mala tak ako ty Miška... Boháč bol super, ja som si ho nevedela vynachváliť... aj sme pokecali, úplne uvoľnil atmosféru.. 😉 tiež od vtedy hovorím, že by som šla rodiť znova... 😀 😀 😀

mata0312
12. máj 2010

nika v pohode mozeme ist popripade aj na rozkvete ked chcete mam aj auto 😀

kosta123
12. máj 2010

No ak nebude škaredo mohli by sme ísť niekam ,hmmm?? dominika nešli by sme do mesta? a stretli by sme sa aj s Matou????

eyya
12. máj 2010

ak bude pekne ideme tiez 😉

mata0312
12. máj 2010

baby mne je uplne jedno ja sa prisposobim 😉

nikiarudi
autor
12. máj 2010

no až nebude škaredo, tak môžeme... a ty budeš mať auto?? 😕 lebo ak hej by som šla s tebou a malú by som vzala do autosedačky, no potom by som zostala u našich..a už by ma večer tatino vyviezol..hmm??
a Peťa tebe by sa nechcelo??

mata0312
12. máj 2010

no eyya nema byt nejako pekne isto bude pod mrakom len keby aspon neprsalo 😉

kosta123
12. máj 2010

Ja auto nemám 😠

nikiarudi
autor
12. máj 2010

☹ škoda...

mata0312
12. máj 2010

ja mam auto tak by som pre vas popripade skocila 😉

eyya
12. máj 2010

no ak aj pod mrakom tak moze byt ale ak dazd tak asi nie

a kuk na posledne foto 😀 https://www.modrykonik.sk/fotoblog/eyya/album/m...

nikiarudi
autor
12. máj 2010

lebo kde si sadneme, keď pôjdem s kočíkom?? mne to je jedno..lebo ma tatino vyvezie aj s kočíkom... 😀 😀 😀 a kedy asi doobeda, či skôr poobede??

nikiarudi
autor
12. máj 2010

Eli - sú super..aj my máme také.. 😀 no musím malú odfotiť potom pridám aj ja foto.... 😉

kosta123
12. máj 2010

Baby ja sa vám prispôsobím budem zapnutá od rána ako vstanem tak stačí napísat sem alebo na FB 🙂 lebo inak budem asi celý deň doma zatvorená 😒

Eyya vedela si o svojom talente???? 😉

nikiarudi
autor
12. máj 2010

ok, idem už ja spať.. tak dobrú a dajte zajtra vedieť čo a ako.. papa 😉

eyya
12. máj 2010

kosta trosku ....a stale objavujem 😀 ...ale nie 😀 😉

mata0312
12. máj 2010

aj mne je jedno tak rano sa dohodneme 😉 aj ja idem do postele tak dobru ..... 😀

kosta123
12. máj 2010

Čo treba vybaviť pred pôrodom:

1.Materské

Materské je dávka nemocenského poistenia, ktorá sa poskytuje v období tehotenstva a starostlivosti o narodené dieťa, ale len za podmienky, že poistenkyna bola v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Nárok na materské si poistenkyna uplatnuje na tlačive Žiadosť o materské, ktoré jej vystaví lekár zdravotníckeho zariadenia. Ak si nárok na materské uplatnuje zamestnankyna, Žiadosť o materské vystavenú ošetrujúcim lekárom predloží na potvrdenie svojmu súčasnému zamestnávateľovi a následne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá vykonáva jej nemocenské poistenie (podľa sídla zamestnávateľa). Zamestnávateľ vypíše a podpíše potvrdenie na tlačive „Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku“ a to len za obdobie od vzniku nemocenského poistenia. Zamestnávateľ je povinný oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne (podľa sídla zamestnávateľa) začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky zamestnancom do ôsmich dní od začiatku čerpania a do ôsmich dní od skončenia čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky. Po narodení dieťaťa je poistenkyna povinná oznámiť pobočke Sociálnej poisťovne (podľa sídla zamestnávateľa) rodné číslo dieťaťa.

Čo sa týka materskej dávky, tak výška materského je 55 % denného vymeriavacieho základu. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol nárok na materské.

Pri výpočte materskej sa bude brať do úvahy hrubý príjem (v rozhodujúcom období), ale len do výšky maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného na nemocenské poistenie, t.j. v súčasnosti 28 142 Sk. Nad túto hranicu sa pri výpočte materskej neprihliada.

Čo treba vybaviť po pôrode:

1.Návšteva matriky

V nemocnici by ste mali dostať tieto papiere:

- hlásenie o narodení dieťaťa

- správu o novorodencovi

- správu o rodičke

Hlásenie o narodení dieťaťa si vezme so sebou otecko, keď pôjde na matriku vybavovať rodný list. Rodný list dostanete zvyčajne týžden po narodení. Urobte si viac kópií, zídu sa vám pri ďalšom vybavovaní. Jednu kópiu rodného listu dieťaťa potom zašlete zamestnávateľovi. Správu o novorodencovi predložíte do 24 hodín Vášmu detskému lekárovi, ktorého si vyberiete už pred pôrodom. Správu o rodičke odovzdáte pri kontrolnom vyšetrení Vášmu gynekológovi (spravidla po uplynutí šestonedelia).

Je však celkom pravdepodobné, že tieto papiere nedostanete a pôrodnica podľa toho kde sídli, posiela príslušné dokumenty týkajúce sa vystavenia rodného listu, priamo na matriku, správu o novorodencovi pediatrovi a správu o rodičke gynekológovi.

K vydaniu rodného listu dieťaťa potrebujete:
ak sú rodičia dieťaťa manželia:

- sobášny list a občianske preukazy oboch rodičov.

V zmysle zákona č.300/93 Z.z. je potrebné, aby vyhlásenie o mene dieťaťa podpísali obaja rodičia. Matka ho zvyčajne podpisuje už v pôrodnici, otec pri jeho vyzdvihnutí. Ak sa otec nemôže dostaviť pre rodný list svojho dieťaťa, je potrebné doložiť čestné vyhlásenie na matrike alebo u notára, že s uvedeným menom súhlasí.
Pri preberaní rodného listu dostanete na matrike aj Žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa, ktorý spolu s kópiou rodného listu dieťatka použijete na úrade soc.vecí a rodiny.

2.Zdravotná poisťovna
Do 60 dní od narodenia treba dieťatko poistiť v zdravotnej poisťovni. Dovtedy je ošetrované na vašu kartičku poistenca. Výber je na vás, nemusí byť poistené v rovnakej ako vy. Pri vybavovaní potrebujete rodný list a váš občiansky preukaz + vypíšete prihlášku v poisťovni. Dočítala som sa však, že sa to celé dá vybaviť aj cez internet a poštou. Prihlášku si stiahnete zo stránky príslušnej poisťovne, vyplníte a s kópiami RL a OP zašlete do pobočky. Odporúčam však pre istotu overiť túto možnosť telefonicky na infolinke príslušnej zdravotnej poisťovne.

3.Prihlásenie na trvalý pobyt

Zákonný zástupca je povinný hlásiť začiatok trvalého pobytu novonarodeného dieťaťa a to do 3 pracovných dní po tom, čo dostane rodný list.

Treba prísť osobne (stačí otec, nie matka a dieťa) - potrebujete originál rodného listu dieťaťa a občiansky preukaz matky. Prihlasuje sa na mestskom alebo obecnom úrade.

Miestom trvalého pobytu dieťaťa v čase jeho narodenia je miesto trvalého pobytu jeho matky.

Potvrdenie o súhlase s prihlásením občana na trvalý pobyt s osvedčeným podpisom vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov sa nevyžaduje, ak ide o prihlásenie manžela alebo nezaopatreného dieťaťa.

Taktiez treba nahlasit dieta na mestskom urade na platenie za odvoz a likvidaciu odpadu. Stacia udaje z rodneho listu.

Prechod z materskej na rodičovskú:

1.Rodičovský príspevok

Po cca 6 mesiacoch (väčšinou 28 týždnoch) od nástupu na materské sú viaceré možnosti:

- vyčerpať dovolenku, ktorú ste získali počas materskej
(materské je brané ako práca, takže Vám vzniká nárok na adekvátnu časť dovolenky). Pozor! prídete tým ale o časť rodičovskej dovolenky, pretože tá trvá do 3 rokov dieťaťa. Zároven si treba overiť, či by s Vami v danom období nemohli rozviazať pracovný pomer.

- nastúpiť na rodičovskú dovolenku hneď s tým, že dovolenka Vám nemôže prepadnúť a môžete ju čerpať po ukončení rodičovskej.

- nastúpiť do práce a iné alternatívy

Dôležité ale je, že pokiaľ nedáte dieťa do starostlivosti zariadenia (škôlky), spadajúceho do siete ministerstva školstva, vzniká Vám nárok na rodičovský príspevok.

Vybavuje sa na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, kde treba hlavne priniesť:

- vyplnené tlačivo žiadosti o Rodičovský príspevok

- potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania rodičovského príspevku

- po vyplnení žiadateľom treba dať potvrdiť v Sociálnej poisťovni

- občiansky preukaz (identifikačná karta) žiadateľa

- rodný list dieťaťa (originál a fotokópiu)

- fotokópiu identifikačnej kartičky majiteľa bankového účtu (doporučuje sa predložiť)

brisilda
13. máj 2010

kosta dik za info 😀 inak aj ja chcem ist von no je tak skaredo, ze pre maleho by som musela vytiahnut zimny fusak 😀 on si este nevie udrzat teplotu a ja nemam nanho zimne vecicky 😠 vrrrrrr

brisilda
13. máj 2010

a co je najlepsie ja nemam na kocik ani plastenku 😀

nikiarudi
autor
13. máj 2010

no teda Miška, takú dôležitú výbavu nemáš? hlavne, že máš doma 3 kočíky... 😀

nikiarudi
autor
13. máj 2010

Peťa dnes si mala ísť do nemocky, že? či až poobede??? 😀

nikiarudi
autor
13. máj 2010

tak čo kočky s tou dnešnou kávou?? pôjdeme či nie.. a kedy?

brisilda
13. máj 2010

nika veru musim zbehnut kupit 😀 inak teraz som si musela odsat mlieko a neuverite 180 ml za 5 minut len tak blislo cez odsavacku 😉 tak dufam ze nam to vydrzi dlho.
eyya ty si docoho davala zamrazovat mlieko? ja si teraz narychlo idem kupit via pohariky

nikiarudi
autor
13. máj 2010

Miška ak chceš ja mám aj sáčky na mrazenie mliečka, nepoužité! ☹

eyya
13. máj 2010

miska najskor sklenenne potom sacky a nakoniec via 🙂 tie su super ale aj sacky su skvele v tescu ich predavaju ...

kosta123
13. máj 2010

Bris aj v tescu predávajú tie sáčky na mlieko.

Nikiarudi - no ja neviem čo,vonku je hrozne 😠 možno by sme sa aj vybrali a začalo by pršať 🙄 možno sa poobede vyčasí,uvidíme.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre