Sú tu dáke tehuľky zo Švajčiarska?

zuzka2174
8. nov 2007

Ahojte vsetci..som tu nova 🙂 Tak sa tesim,ze existuje tato stranka,ja zijem vo svajciarsku..tak len tak nahodou,ci tu tiez niekto nieje 🙂 inak prajem vsetkym krasny den

maryam
9. nov 2007

Inak som prekvapena mywiel aj zuzana, ze ste sa "normalne" zamestnali.
Ja ked som hladala pracu, tak som sa uchadzala aj za predavacku, alebo podobne veci a zo vsade mi chodilo len, ze "nevyhovujem", nemam sice vysoku skolu, len strednu OA, ale jazyk ovladam myslim slusne...
A dalsia vec, na väcsine miest hladali materinsky jazyk nemecky.

zuzka2174
autor
9. nov 2007

Maryam..len im musis dat cas..potom su f pohode..len su trosku pomalsi 🙂

mywiel
9. nov 2007

Ja som sa naucila francuzsky len tu cize asi 11 rokov viem bez problemov, tym ze som sa vydala som nemala problem najst pracu, robila som vo fabrike na hodinky, v butiku Promod s oblecenim, a potom som si tu urobila tu kozmeticku skolu a neskor ma tam zamestnali. Ja mam tiez len strednu ekonomicku.

mywiel
9. nov 2007

piste piste kde ste zmizli? 😀

maryam
9. nov 2007

Zuzka to veru neviem, mame znamych asi 2 svajciarske rodiny - aj to su "miesane", v tej jednej je muz napoly Fin a v druhej muz napoly Madar a zena Nemka - jedine dva pary, ktore nas pozvali aj k sebe domov, inak tu mame este "babku", ktora byva nad nami, ale ta je väcsinou odkazana na pomoc, tak sme sa jej sami "navrhli" a tak nas obcas zavola, ked potrebuje nakrmit macky, alebo nieco kupit.

maryam
9. nov 2007

Mywiel, tak to by sa ti v "nemeckom kantone" asi tazko prihodilo 😖 , znama si tu tiez spravila kozmeticku skolu, ale kdeze, nic z toho, robila akurat tak kozmetiku doma kamaratkam. Je to tu urcite tazsie uchytit sa ako v talianskej alebo francuzskej casti - predsa len, Taliani aj Francuzi maju "teplejsiu krv", su srdecnejsi 🙂

maryam
9. nov 2007

No ja uz nejdem nic pisat, lebo mam pocit, ze pisem "sama so sebou" 😀

mywiel
9. nov 2007

To je mozne, ale nezamestnanost je vsade a zase vsetko pride v ten spravny cas aspon u mna to tak bolo tak len trpezlivost, ved cakas babenko nie tak mas cas robit aj ked trosku odrastie nie?

zuzanab
9. nov 2007

S kvalifikovanym zamestnanim je tu vacsinou problem,teda hovorim ako novacik a za svoj kanton 🙂, pokial dotycny nema absolvovane ich vzdelanie, prip. prax. Ja som mala obrovske stastie, ze divizia v mojej firme momentalne velmi expanduje a potrebovali obsadit nejake interne pozicie. Taktiez tomu pomohlo ovladanie AJ a prac.skusenosti zo zahranicia. Inak, po par neuspesnych mesiacoch snazenia sa ziskat pracu, som to videla veeeelmi skepticky 😒, az kym som konecne dostala ponuku.

mywiel
9. nov 2007

Ja som tu robila 4 roky ako au pair cize na cierno to sa do dochodku nerata no a potom oficialne po svadbe 6 rokov, ale mam kamosku co je tu vydata tak dlho ako ja a ta sa vobec nevzrusuje ze este vobec nerobila.

zuzanab
9. nov 2007

Suhlasim s maryam o nemeckom kantone, tu je to naozaj problem zohnat kvalifikovanu pracu, tu su taki "echt" Svajciari, ktori si velmi potrpia na svoje korene, aj ked navonok posobia ako tolerantni ludia.

mywiel
9. nov 2007

Holky idem sa natiahnut nejako ma pobolieva v podbrusku, tak mozno sem kuknem este cez vikend. pa pa

zuzanab
9. nov 2007

mywiel, obdivujem Ta, takisto aj ostatne au pair dievcata, je to sice obrovska skusenost, ale vyzaduje si to vela odvahy a trpezlivosti. 😔

maryam
9. nov 2007

Mywiel, my sme vlastne pracovali s mojim muzom spolocne - on mal este predtym ako sme sa zoznamili otvorenu malu firmicku, teda robil len on a neskor som mu pomahala. Kedze ale muz mal zdravotne problemy, chceli sme firmu zatvorit a ja som si hladala pracu. Medzitym som tiez zostala v druhom stave a tak teraz robime len troska z domu, co sa da a pocitam s tym, ze kym bude babo male, tak v tom budeme pokracovat(uvidime, ako to zvladneme)a neskor neviem, neplanujem tak daleko do buducnosti, lebo clovek mieni a Pan Boh meni.
😉
No a teraz sa momentalne hlavne tesim na babo 😵 , a ty ako mywiel, este ti nebyva zle?
Zuzana, ty si mala veru stastie, je to super ze si si nasla dobru pracu a babo neplanujete? Tu je to inak komplikovane s detmi - ziadne 3 roky materska 😖

zuzanab
9. nov 2007

Maryam a mywiel, zabudla som zagratulovat k babetku 🙂
Ja som uz tiez prestala planovat a stale sa zamyslat nad buducnostou (aj ked patrim medzi mensich planovacov 🙂), mozno je to skusenostami, mozno vekom 🙂 , ale ved vsetko sa nejako vyriesi a Boh vsetko aj tak poriesi, ako sam chce. Babo sa uz planovalo, resp. bolo by vitane v blizkej buducnosti, ale ta praca ma zaskocila, takze uvidime, mozno sa ohlasi samo 😀 Ta materska tu vo Svajci - no comment, akosi to neviem pochopit, ze v takej krajine je takato "diskriminacia", aj ked oni to asi takto nevnimaju.

zuzanab
9. nov 2007

Maryam a mywiel, uz vymyslate mena? teda aspon maryam je k tomu rozhodnutiu coraz blizsie 😅

maryam
9. nov 2007

Vdaka za gratulaciu, no vymyslame "poctivo" 😵 , ale stale nas "napadne" nieco nove a tak sa to este stale meni.
Veru, veru, tu ked chces deti, tak sa odporuca vykaslat sa na pracu.
Na jednej strane je to aj fajn, ja viem, ze moja mama zacala robit, ked som mala nejake 2 roky, tak si vobec nepamätam, ze by na mna mala cas, ked dosla z prace a ja zo skolky, tak sa rychlo venovala domacnosti a vtedy su deti na druhej kolaji. Hlavne ked robis 100%, tak je to tazko sklbit ale zasa ked aj decka zacnu chodit do skoly, tak maju taky blby rozvrh, ze rano idu, cez obed dojdu domov a obeduju doma a poobede je znova skola. A ty kebyze chces pracovat, tak neviem, ako by sa sami o seba postarali cez ten obed, tu som teda skolsku jedalen este nevidela.

sarka211
10. nov 2007

😀 no zuzka tak sa ti to tu rozbehlo.....je to dobra stranka...mna pobolieva brusko a mala je nekludna ale inak ok... 😉 caute kocky vasa kamoska zo SR 😀

maryam
10. nov 2007

ahoj sarka,
asi tu vela nechodievas, ked nie si v "decembrovkach" a mame blizko seba termin 😉 Tiez si niekde vo franc. alebo tal. casti?

ini
11. nov 2007

ahojte tak sa k vam pridavam aj ja 😀
mywiel a ja som sa cudovala, ze si napisala, ze je tu tema slovenky vo svajc., lebo som uz hladala a nic som nenasla a pozeram, ze to sa zalozilo len teraz prednedavnom 🙂 .
ja som tu nieco vyse roka s muzom, sme asi 20 km od zurichu ale uz kanton AG, nerobim, pretoze len teraz v maji som skoncila VS, trosku som si chcela po statniciach oddychnut, plne sa venovat len nemcine a od januara som si chcela hladat pracu...lenze sa nam nejaksi skrizili plany 🙂 , takze sa budem dalej venovat nemcine a potom babatku

mywiel
11. nov 2007

Vitaj ini tak fajn, ze si sa pridala urcite je nas tu viac vo Svajciarsku, len vsetky nepoznaju Modreho konika. Len ja co tu poznam holky, tak su tu 3 slovenky, 1 ceska a 1 polka, to je nasa banda. 😀

maryam
11. nov 2007

Mywiel, ja tu poznam len jednu "tetu" zo Slovenska 😀 , ona dosla s rodicmi este v 1968 a ma dospele deti, tu obcas stretnem v obchode, inak nikoho.

sarka211
11. nov 2007

ahoj maryam ja chodim na presov -december 2007 ja som sestra Zuzky....

maryam
11. nov 2007

aha, tak to mas este "extra podtemu", hej? 🙂

drnda1
11. nov 2007

Myviel - my chodíme 1-2 x do roka, ale svokra chodieva asi 4x do roka. Aj tesne po štedrom dni prídu na 2 týždne.
Oni bývajú blízko pri Zurichu - dedinka Greifensse (či ako sa to píše)... 😝 Má muža, čo tam kedysi v 18tke emigroval, chodili spolu na školu a potom sa vzájomne porozvádzali, oni dvaja sa začali zasa stýkať, až sa vzali.
Závidím vám to tam, je tam nádherne, máme odtiaľ krásne fotky... 🙂

ini
11. nov 2007

ja tu poznam tiez par sloveniek naokolo, ale vsetky su odo mna starsie a maju uz vacsie deti ... a lekarku mam tiez cesku - lenze ta moc po cesky mluvit nechce - tipujem, ze prisla s rodicmi v 68...

mywiel
11. nov 2007

Maryam, Ini,
hladala som porodnice kde sa rodi tu do vody, neviete o dakej aj sukromnej klinike nahodou tu vo francz. casti, lebo ja neviem nic najst?! 😖
Viem ze mam este cas, ale radsej sa informujem cim skor ja byvam v kantone Neuchâtel (NE),ak by ste nahodou o niecom vedeli. Diky. 😉

ini
11. nov 2007

mywiel, v tomto ti zial neporadim... ☹ vobec netusim... viem, ze kde budem asi ja rodit ( Baden) sa vo vode rodit da, ale to nie je sukromna porodnica.
ja by som sa chcela spytat, ak ste tu niektora, ktorej sa narodi slovak 🙂 , ako je to s vybavovanim rodneho listu...viem ze to pojde cez nase velvyslanectvo (pocula som , ze si davaju nacas a trva to aj 2 mesiace) , ake papiere k tomu treba, nase rodne, asi aj potvrdenie o obc....ak by ste nahodou vedeli, dik 🙂

maryam
11. nov 2007

Mywiel, ja chcem tiez rodit do vody - som taky "vodny tip" 😀 , tuna u nas v nemeckej casti mozes rodit hadam v kazdej nemocnici vo vani, je to jedno, ci je sukromna klinika, alebo normalna nemocnica.
Ja tu mam jednu sukromnu kliniku asi 300 metrov od domu, aj tam sa rodi aj vo vode, ale nie je mi velmi "sympaticka", neviem preco, vnutri som este nebola a nevyzera zle, ale i tak. Rozhodla som sa pre normalnu nemocnicu asi 11km od nas, inak tuna robia vsetky nemocnice s porodnickym oddelenim informacne vecery pre buducich rodicov, tato nasa to robi 1x do mesiaca hromadne, ale mozes dojst aj sama s manzelom, ked nemas cas "hromadne", premietnu film, porozpravaju sa o porode, mozes klast otazky, ukazu oddelenie, miestnosti kde sa rodi... V tej nasej to vyzeralo fajn, preto som sa aj pre nu rozhodla.
Pozri na internete, kde mas najblizsiu nemocnicu s porod. oddelenim, tam urcite pisu, ci maju aj porody vo vode - ale som presvedcena, ze budu mat, tuna je to dost rozsirene.

Ini, ja budem tiez vybavovat rodny list, sice este neviem ako, ale budem zistovat, tak ti dam potom vediet 😉

ini
11. nov 2007

😲 no ja ak by som isla na take predporodne stretko do nemocnice, asi by som sa tam uz nechcela vratit a to nehovorim o filme, vzdy si zavriem oci ak ukazuju porod - ak by som to videla, asi by som chcela rodit cisarskym. ked som bola iba na navsteve v tej nemocnici, kde budem rodit, tak ma chytit taky hnusny pocit a to som bola len dole vo vestibule -ach jaj .

maryam, co zatial viem, ze treba je potvrdenie o obcianstve prelozene do nemciny - ak si to vybavujes cez velvys., trva im to neskutocne dlho -kedze diplomaticka posta chodi len raz za 2 tt...toto si ja vybavim doma, ked budem cez sviatky, mal by to na pockanie vystavit mestsky urad -- cim usetrim par tyzdnov.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre