Tehotné pipiny z Gynfivu

mayka
28. júl 2009

Tak vas vítam tehotne pipinky z Gynfivu - centrum pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu a dúfam, že sa sem pridajú čoskoro aj tie ktoré chodia do pipiniek z Gynfivu v snažilkách.
😉
Mooooc im to prajem.

och
31. mar 2010

krakul a skusala si ryzoto? supni hrncek ryze a dva hrnceky (tie iste) vody do janskej misy ma 200 stupnov do truby cca 25 minut, opraz trochu kuracich prsicok na kocky nakrajanych na olivovom oleji, trsku soli trosku farebneho korenia, pridaj ryzu a zeleninku ktora nevadi andrejkovi - najskor asi len mrkvu 😉 inak mozes to potom aj cele znova zapiect so syrom taky slany ryzovy nakyp 😉

a skus vypustit vsetko mliecne, to teraz idem urobit aj ja, vraj to pomoze zlepsit reflux, tak dam vediet ako to prezivam bez mojho oblubeneho grilovaneho hermelinu 😝 v dm maju ryzovy napoj ako nahrazku mlieka, no som zvedava ake palacinky z toho stvorim 😀 😀 😀 😀

ja malu uz davno davam kocikovat, jedine co som nervozna je ked je s nou svokra inak som v pohode uplne 😀 😀 😀 Andrejko krasne rastie a neboj ono sa to spomaly to iba ten prvy mesiac dva ide tak rychlo 😉

me5 to si dobre pamatam tu nedockavost, po kontrole to bolo super a cim som bola blizsie k dalsej, som bola narvoznejsia ci je vsetko ok a chcela som ist skor, utz je ako heroin, sa az trasies kedy bude dalsi 😀 😀 a pockaj ked pojdes na utz s tym ze ti povedia co to bude 😀 😀 😀 😀 😀

och
31. mar 2010

krakul alebo pecene zemiaky s masielkom a solo ma este napadli, hm a boli ho brusko alebo ako sa to prejavuje?

me5
31. mar 2010

och, no super, si ma teraz este viac nazhavila. pre nas to je prve babo, prve tehotenstvo, takze vobec neviem co mam cakat, co sa ma kedy robit, takze len tak tapam. ale snad lekari vedia co a ako, tak doverujem. inac je ok, ze ked som bola v gyn-fiv - tam mam totiz mojho gynekologa, tak mi v 7 tt iba potvrdil cez utz tehotenstvo, ze vidi zivy plod, ale ani mi neukazal monitor ani mi nic ine nepovedal. len ze pridete o mesiac a ze zivot ide dalej. vy ste po ivf mali asi hlbsie debaty, ale ja mam kopec otazok a zatial to vsetci beru, ze o nic nejde.

och
31. mar 2010

me5 ano to je v pohode, kontrola je raz za mesiac a nikto ti nic nepovie 😉 sice som nechodila do GF na poradne ale je to to iste, ked dostanes knizku tam je v nej napisane, ze co kedy by ti mali robit a fotku si vzdy pytaj a nenechaj sa odbyt 😉 predpokladam. ze aj priatel sa tak tvari 😀 😀 😀 chlapom to dochadza az s rastucim brusko a tomu mojmu az teraz a to ma Reba uz tri mesiace, inac fajn stranky su
http://tehotenstvo.academy.sk/index.php?click=18
http://www.najmama.sk/clanok/1024/8-tyzden-teho...

aspon ja som hltala kazdy tyzden ako blazon 😉

chruminka
31. mar 2010

och tak musela som si najst system na ten kocik,takze najprv vylozim deti vo vanicko taskach ,potom s prazdnym kocikom odskackam dole po schodoch jeden apolposchodia na zadnych kolesach a potom bezim hore pre jednu a potom pre druhu 😝

tak sa vzdy pri tom zapotim a hore opecny zaber...najprv jedna potom druha potom kocar.....
vsimla som si ze mala je taka dlha vsak je skoro tak dlha ako nase ,po kom je to vase dieta? 😀

aj ja by som dala deti kocikovat ale nemam komu,ked som bola tehu vsetci slubovali a teraz tu nie je nikto vsetky kamosky su v praci a babky tu nebyvaju,ja som odkocarovala ako dieta az do dospelosti cele sidlisko a mne teraz nema kto 😠 a tak by sa mi to poobede hodilo ked spinkaju ....aj teraz akurat papam tak dojem a sup von,zatial spia v kocari pri otvorenom balkone v izbe.

me5 vitaj u nas a gratulujeme to stym UTZ si nic nerob ani nam moc monitor nikto neukazoval a pritom sme kazda zakazdym ledva cakali kedy uz zasa ideme na UTZ aby sme tych nasich drobcekov mohli vidiet 😵

me5
31. mar 2010

super zlate ste.

och - ja uz mam manzela a on ma zlatusik dost chape. dost mi vadia pachy najma v kuchyni, takze sa pekne stara a vari. a vzdy ma posiela spat, ked vidi ze zivam jak blazon. aj minule mi volal do prace, ze kde som tak dlho, ze on uz povysaval a caka ma na nakup. takze v tom mam stastie. 😉

a na utz s vami chodili aj manzelia? moj by chcel ist, tak neviem ci je to ok.

katarinka77
31. mar 2010

Ahojte 🙂 !
Me5 vitaj 😉 ! Presne ako hovorí Och, nedaj sa odbiť, pýtaj sa, oni sú povinní Ti odpovedať a to už neviem, čo je za lekára, ktorý Ti neukáže bábo na monitore. Pre nich je to už možno rutina, ale pre nás nekonečné šťastie a na to by nemali zabúdať! Oni sú tu pre nás, nie naopak!

Baby, takže pripravuje sa druhá tehu vlna 🙂 ? To je super! Som zvedavá, ktorá začne 😉 .
Čo je s Maykou, ešte nemá zavedený ten net?

Ja sa mám fajn, teším sa na utorkový UZV - morfologický a dúfam, že nám definitívne povedia, čo to v tom mojom brušku nosím 🙂 . Boli ste niektorá na 3D? Rozmýšľam nad tým...

me5
31. mar 2010

no len ja som bola u dr. v 7 tt, na potvrdenie tehu, a som tam lezala jak trubka aj som sa zabudla popytat, nech mi ukaze monitor a povie ze co a ako. az potom som zacala mysliet normalne a zistila som ze som sa chcela kopec veci popytat 😀

a je to normalne resp. ok, ze mi robil utz v tom 7 tt ze je tam zivy plod a potom az v 12 tt? baby dost chodia aj okolo 9tt. mne to pride strasne dlho.

krakulka
31. mar 2010

Och, dnes som si udusila na oliv. oleji mrkvu a cuketu, zaliala trochou vyvaru a pridala uvarenu ryzu. Na vrch postruhany syr. Bola to mnamka.
Andrejko mava koliky, uz sme si mysleli, ze to preslo, cez vikend v pohode, ale v pondelok od 17,30-18,00 strasny rev, ako keby ho rezali. Vysponovany ako nit, pasticky zovrete, cele telicko skoro fialove a hrozny rev. Ked som si ho dala do klubicka, az trosku povolil, tak krasne prdkal, ale hrozne. Samozrejme to nebolo celu 1/2h. v kuse, ale s prestavkami. A to si velmi davam pozor na stravu, nejem nic, co by ho mohlo naduvat. Mlieko a mliecne vyrobky som vylucila uz davno. Zistila, som, ze ked som bola v porodnici, a potom aj doma, ked som si dala volaco z mlieka tak mu bolo este horsie. Plakal a brusko ho bolelo skoro cely den. Takze ja uz dlhsie nejem z mlieka nic. Kupila som si sojove mlieko, maju ho aj v kauflande, bille, alebo v zdravej vyzive. Je aj pohankove a ryzove mlieko. Byvaju aj s prichutami: vanilkove, cokoladove. Len je to ina cenova skupina. V zdravej vyzive v CR som cokoladove sojove kupila 1l za 66 kč. Podla Annag by sa mali vysadit vsetky ml. vyrobky, a nemala by si jest nic, co obsahuje mlieko - pozor treba davat na zlozenie potravin - byva mlieko susene napr. v sladkostiach a tak.... Ked tak jej este napis, co vsetko mas vylucit. Jo a sovove mlieko - noooo, ved uvidis. Ja som si z neho robila ovsenu kasu a dalo sa.
Skoro som zabudla, dakujem za recepty a inspiraciu.
Chruminka, to je skoda, ze ti nema kto povarovat - povozit. A s tym nosenim deticiek a kocika , fuha, poriadny zaber. Nezavidim vam dievcence. Mne staci nosit A. na rukach skoro cely den, mam dost. Vecer som hotova. MM ma vzdy posiela o 20 h. spat. Ze uz chod, si moc unavena. Tak nemame ani pozehlene, nic.

slniecko01
31. mar 2010

Ahojte babulky,

Me5 vitaj medzi nami Pipinami 😀
Vidím, že preberáte stravu. Ja jem všetko, čo nezie mňa. 😀 Len keby to išlo aj von. Nejdem na wecko aj 3 dni. 🙄

Nela už 2 týždne spáva 6- hodín, úplne super 😵
My máme 60 cm a 4880g. za mesiac pribrala 440 g a vyrastla 5 cm

katarinka77
31. mar 2010

me5, aj ja som bola niekedy v 7tt, počula som už biť srdiečko 🙂 a potom tiež okolo 12tt. Vtedy sme mali už aj NT screening. Potom som bola v 18tt na meraní a teraz v 21tt idem na morfologický. Neboj, nabudúce sa popýtaš viac, radšej si to poznač na papierik, aby si nezabudla 😉 .

Krakulka, teraz si mi urobila chute s tou cuketou 😉 . Ja si ju robievam s rajčinami - podusím a potom šup na cestoviny a navrch postúhaný syr.

Babulky, ja by som vám pokočíkovala, keby ste bývali blízko 😉 . To ja veľmi rada.

och
31. mar 2010

no konecne som sa sem dostala 😀 a ze dovolenka 😀 😀 😀 😀 😀

chrumik no krasny system, asi na neho nabehnem cochvila aj ja bo si odpalim krize 😒 no sranda to neni a lahsi kocik uz nebude 😀 😀

me5 prepac sa mi zdalo ze spominas, ze mas priatela 😉 😀 😀 a na utz mozes ist aj s manzelom, aspon u mojho sa to dalo, dokonca aj sestra bola raz 😀 😀 😀 a to ani nechcel robit utz, ale som povedala ze segra by chcela vidiet neter tak mi urobil, je sice pravda, ze chodim do sukromneho centra kde si vsetko cvakam 😉 a mas velmi pozorneho manzela, aj ja by som niekedy chcela taken 😀 😀 😀 ale nie, nemenila by som 😀 😀
utz sa tiez nerobi zakazdym, niekedy bude pocuvat len srdiecko a to mu staci 😉 ked ti vyjdu vysledky OK tak nebude dovod, co je sice pre nas krute ale potom sa budes na babo kukat cely zivot 😀

katarinka ze 21 prvy tyzden ja odpadnem ako ti to rychlo leti 😀 😀 😀 a verim ze morfo dopadne ukazkovo a na 3D urcite chod, je to fasa zazitok aspon ja som si to doma vkuse pustala a ti poviem, ze Reba vyzera tak ako na 3D 😉 respektive je tam 80% podoba so zivou skutocnostou 😉 a bola som v Hlohovci na 3D ci 4D to bolo, tusim a tak isto ti skumaju pri tom babatko na vyvojove vadi, skuma srdiecko, chrbticu, mozog,...tak to budes mat aspon potvrdene aj inym dr. a neni to tam drahe

krakul no ja idem iba testnut ci sa ten reflux nezlepsi, nejdem uplne striktne vylucit mlieko, ako salat na velku noc si dam, ani nemienim studovat vsetky etikety, len si dam jednu porciu mlieka za den a nebudem to prehanat, doteraz som jedla vsetko aj kakafko k palacinkam tvarohovym, len chcem aby jej rychlo dozrel ten pazerak nech jej ho kyselina nelepta, chuda mna palit zaha 5x denne tak skocim z okna
ma velmi mrzi, ze andrejko ma takyto problem s bruskom ☹ chudence, este poriadne nie su ani na svete a uz ich nieco boli, no nebolo im v tom brusku dobre? zaklopali mama posli snurou sisky a mama poslala 😀 a nic ich nebolelo 😀 😀 ja som kupila ten ryzovy napoj, je to bylinna nahrazka mlieka, maju to v DM a skusim z toho teraz urobit palacinky a kupila som si tofu syr na spagety alebo sunkovy rozok, ved uvidme 😉 ja sa pri dietati naucim asi jest vsetko, ale kopor do seba nedam az tam ma nedozenie, krpec maly 😉

slniecko taky problem som mala aj s tym wc, potom sa mi aj hemeroidy urobili s krvickou, ale teraz to uz preslo, sa to same upravilo, vela musli, jogurtov, orechov a minimum kakaa treba papat aj take probiotika z lekarne, tie su fajn, na crievka a mikrofloru v nich, to co propaguju v jogurtoch je ako kvapka v mori 😉
a nemas ty niake dlhe to dieta? 😲

tak nemali by sme dat niake kocikove stretko? vyvencime deturence a pokecame, auto uz mam doma, tak za vami kludne niekam zbehnem, len keby to pocasie sa umudrilo 😝

chruminka
31. mar 2010

baby ked budem dakedy u nasich v BA tak by som sa s vami tiez rada stretla,vsak uz bude aj teplejsie (hadam) ,mozeme ist dakde do parku,alebo na ihrisko.....
z akej stvte v BA ste?
Nasi byvaju v petrzke,ale my byvame teraz v Samorine.

och
31. mar 2010

chrumik kludne daj vediet, ja som sice zo stareho mesta, pod hlavnou stanicou teraz byvame 😉 ale nemam problem hodit Rebu do auta a vieme prist kamkolvek, inak konecne tento rok ideme stavat domcur a buduci rok o takomto case budeme byvat v Hrubom Sury co je za rohom od Samorina 😀 😀

a velmi casto chodim do Pionierskej zahrady, je tam fakt pekne, ticho, zakaz vodenia psov a na noc sa to zamyka takze supis cisto aj toalety su tam 😀 😀 a preliezky pre decka, ale pokial niekto vie o lepsom mieste rada sa pridam

bola som aj v Eurovei teraz ako ju otvorili aj tam by bolo fajn, kaviarnicky hned pri dunaji aj travicka niaka, dokonca mola nad dunaj urobili, takze v lete paradicka pri vodicke 😀 😀 😀

a tie palacinky z ryzoveho "mlieka" su perfektne, dokonca chrumkavejsie ako normalne 😀 😀 😀 6 som zozrala 😀 😀

luciamk
31. mar 2010

Ahojte babulky,

nestíham vás ani čítať... 😀
malý mi teraz zaberá véééľa času, ale veď to všetky poznáte... mali sme truchu strach, lebo sme začali chodiť von a týždeň na to bum, Samko mal zápal priedušiek, Dr. ma dosť vystrašila, viete si predstaviť... Ale dnes sme boli na kontrole a už je dobre, len ešte máme trochu soplíky...ozaj používali ste niektorá tú odsávačku do nošteka, čo sa napojí na vysávač, je to super, môžem odporučiť.
Dr. nás dnes aj odvážila, lebo po sviatkoch už ideme domov a brala som si kartu, aby som sa prihlásila u nejakého pediatra v Senci, ešte neviem u koho... no a to náše krásne chlapisko má 4110g

Dnes sa Samkovi nechce spať... že by ten spln?

Vitaj me5, ja som tiež len polovičná pipina, chodila som do GF 3 mesiace a keď sme podpísali protokol, zistili sme, že zázraky sa dejú a ja som predsa len otehotnela prirodzeným spôsobom 😀 😀 😀 Ale babule tu, sú hrozne fajn, mne poradili a stále radia vo všetkom.

Dobrú nôcku, alebo dobré ráno...

me5
1. apr 2010

fakt ste zlate. no ja chodim do toho GF ako do normalnej ambulancie. takze tam budem chodit na vsetky poradne. ku akemu lekarovi ste tam chodili? ja mam dr. drabeka.

och
1. apr 2010

ahojte

moje dieta dnes z neznamych pricin samo od seba potichucky zaspalo pred deviatou 😲 😲 😲 som z toho taka vykolajena, ze neviem co mam robit 😀 😀 no nic pockam pokym sa zobudi a potom pojdeme na ranjky na bagetu, na taketo situacie, ze by som doma ranajkovala, vobec nie som pripravena 😀 😀 😀 😀 😀

lucia preboha, ze zapal priedusiek, no dufam, ze to bude rychlo ok, inak v Senci byva dobra pani doktorka, Borosova sa vola, ale ambulanciu ma tu v BA na Mytnej. Je to znama mojho muza a chodime k nej, je velmi mila 😉

me5 ja som chodila k Stenovej a ta ma aj oplodnovala 😀 😀 je strasne fajn a dobre vizera, taka blondynka v strednych rokoch, urcite si ju tam vsimnes, Drabek je zevraj dobry, aspon Mayku tusim oplodnil 😀 😀 😀 viem znie to hrozne ale je to tak 😀 😀 😀

ideme sa s malou prihlasit na cvicenie s anglictinou do biskupic 😀

a uz je hore 😀

och
1. apr 2010

baby pocujte, uz par dni ma kuse vyskusat latkove plienky, nie len z eko hladiska ale aj financneho a neviem ci sa na to dat alebo nie, pouzivate niektora latkove plienky respektive latkove nohavicky? 😲

krakulka
1. apr 2010

Dneska je vonku nadherne. 🙂 🙂 🙂 🙂
Och ja sa chystam latkovat, ale az bude Andrejko kakat menej. Teraz kaka do kazdej plienky, okolo 2-3 mes. by som chcela zacat. Mam pozicane od kamosky nejake vzorove plienky, tak uvidime. Andrejko ma fajnovy zadocek, stale ho trapi nejaka bolacka, tak hlavne preto.
Aj mas vybrane, alebo uz nejake plienky kupene?

mayka
autor
1. apr 2010

Ahojte damy,
poslusne hlasim navrat . PC uy je opraveny. Teda dufam . Zatial funguje. Precitam si vas neskor. 😀

mayka
autor
1. apr 2010

mam zmenene z a y na klavesnici. Neviete ako sa to prehadzuje?

och
1. apr 2010

mayka v pravo dole mas nastavenu anglictinu EN musis zmenit na SK alebo naopak, neviem ako si zvyknute

krakulka nemam praveze vybrate asi sa skusim opytat bab z temy latkovych plienok 😉 a je pravda ze aj to eko vela zavazi, ved si bordelujeme tuto planetu ako sa len da 😖

mala mi tu niak kasle ale neviem ci to robi naschval alebo nie, ved sme vcera boli u dr a vsetko bolo v perfektnom poriadku 😲 tak teraz neviem

chruminka
1. apr 2010

dnes je vonku konecne zasa krasne!Nie ste vonku?My sme boli cele doobedie vonku a pojdeme zasa po 17:30h ked sa napapaju,teaz spia pri balkone v kocari takze jezibabky budu vonku dnes cely den,len ja som ostala teraz doma aby som aj daco porobila,vsak tu bol brajgel ako v tanku...ale teraz som si spravila pauzu kavickujem ,spapala som sisku a studujem UM,lebo dr. nam uz dala BEBU HA 2....a este chcem pretriedit dake veci,lebo nam su uz bodycka 68 male nosime 74 ale tie mam este väcsinu v krabici,sice vyprane,vyzehlene....ale musim ich vytiahnut uz do komody

slniecko01
1. apr 2010

Ahojte Pipinky,
dnes sme boli v Podunajských Biskupiciach a Nelka to má zatiaľ OK. Len jej to doktorka prepchla na ramienku a vytlačila hnis. Tak sme z mužom na seba pozerali so slzami v očiach, ako plakala. Zlatíčko naše 🙂 Uzlinku tam nevideli na sone žiadnu, tak sme si vydýchli. 🙂 Boli sme v Avione, Mamina si nakupila tričká v Caliope, mali super ceny od 4 - do 7 eur. A rifličky som si kupila v Zare.
Potom sme boli na kavičke a Nelka začala revať cez celý Avion 😀 😀 😀 tak sme išli šup ho domov

och
1. apr 2010

chrumi jasne ze sme vsetky vonku 😉 s dobrou knizkou 😀 😀 ja umrem ze c. 74 😲 ved mi sme len teraz presli na 68 😀 😀 😀 😀 😀

slniecko no krasny den ste si urobili 😀 😀 😀 ja drzim dieta na ruke, mam v nej krc, ty kokso no nie je to sranda drzat 5,5 kila na jednej ruke 😝

mayka
autor
1. apr 2010

no babule, tak dieta drichme idem si Vas precitat co ste tu poklebetili .

Normalne musim priznat, ze som zavisla od internetu a asi by som sa mala ist liecit. 😀 Hanba mi ale chvilami som bola nervozna. Ale pripisujem to tomu ze to je viacmenej jediny kontakt so svetom a jedina moznost aby som uplne nezblbla z plienok. 😀 😀 😀

me5 vitaj medzi nami. Je super ye ti to vyslo . Ako aj katarinke aj ta je tehotna povodna gynfivacka. 😀 Aspon ste obe usetrili. 😀 😀 😀
darla, takze idete na to? Drzim palce nech to vyjde. My sme si tiez davali vkladat 2 ks a jeden kus z toho je na svete. hihihi A uz sa mi to nesniva ale tvrda realita nastala. Ale krasna. Stoji to za to.

Inka my mame najnovsie to ze Terezka zistila ze hlas sa nepouziva len na plac ale aj na radostny vyskot. Strasne sa na tom zabava. A strasne nahlas vyska. Podarena je veru.

mayka
autor
1. apr 2010

chrumi, no ked tak citam ten postup kocikovania co prevadzas tak ozaj klobuk dole. Ale clovek si zvykne na vsetko ked musi. Ja tiez nemam dat komu kocikovat a to mam vedla v dome svokru ale na dve veci. 😠 Ani nemam odvahu jej dat malu v kociku. Minule o pol jedenastej doobeda bola jak tago. 😀

katarinka, ja som tiez bola na tom 3 D utz v Hlohovci. A fakt to bol skvely zazitok aj pre tatina. 😵 Tam mu to asi cvaklo ze brucho mi nerastie len z jedla. hehe A hlavne ked terezka spravila presne ten isty pohyb co on v rovnakej chvili. To bolo neskutocne.

me5, mna oplodnoval Drabek . Uspesne. 😀 Ale alimenty platit nesce. 😀

chrumi to ste pekne narastli ze velkost 74. Slecny su uz velke.
Ja som sa pekne vyblaznila v tescu vcera na Zlatych pieskoch. Som tam nechala 60 eur na krpatu. 😀 Za chvilu tiez budeme menit satnik. 😀

Och, Rebeka je taka malunka. Musim sem hodit tu spolOcnu fotku som im spravila. Len neviem najst kabel od fotaku.

katarinka77
1. apr 2010

Mayka, no super, že si zasa tu, už mi chýbalo, ako si mi vždy obdivovala narastajúce týždne 😀 😀 .
Aj Ty si bola v Hlohovci? Ja som sa predbežne objednala u dr. Čunderlíka, vraj je to od 24tt. Nechápem, prečo to robia všade inak. V GF do 17tt, na nete som čítala, že medzi 17-23tt. Tak neviem... Vy ste kedy boli?

všetkám vám prajem krásne veľkonočné sviatky 🙂 !!!

slniecko01
2. apr 2010

Dobré ránko Pipinky.

Prajeme Vám pekné veľkonočné sviatky. 😀

Nelinka a jej maminka 😀

krakulka
2. apr 2010

Pekny den pipinky 🙂
mne je dnes nejako smutno ☹ . Chybaju mi ludia - trosku si pokecat. S MM sa to neda, stale mi hovori, ze mu len brblem. A to vlastne ani nic nepoviem. Som skoro stale ticho. Tak neviem.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre