Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

lu2112
2. feb 2012

oranzada @ Ja si dnes idem menit GP lebo tu som velmi neni spokojna dostala som typ od kamosky lebo moj GP povedal ze ma nepotrebuje poslat na testy a ze uplne staci ak pridem az 21 ale ja by som rada vediet ci sme v poriadku a ci je vsetko ako ma bit. Ja ostavam rodit v anglicku ale hladame niaku sukromnu nemocnicu alebo aspon moznost si priplatit lebo inak to nevidim

majkajamajka
6. feb 2012

Ahoj.
Potrebovala by som poradit.Som v 8 tt,pracujem pre agenturu,ale uz viac ako mesiac som v praci nebola,takze vsetko zatial taha moj priatel.Chcela by som sa spytat,ci mam narok na nejaky benefit,lebo vazne ledva stihame s najmom a ostatnymi nakladmi. A este taka otazka. V stredu mam pohovor do prace na part time,ze ci je povinne im hned na pohovore oznamit,ze som tehotna,alebo mam este pockat ? Velmi pekne dakujem za rady.

oranzada
7. feb 2012

@lu2112 no ak ti to pomoze tak zmen. Ja sa snazim dovolat do nemocnice kde su midwifes, ale uz mam na to nervy, nemozem sa tam dovolat a uz som to skusila tak 15 krat a len raz som sa dostala do odkazovky, alenecakala som to, tak som polozila, teraz sa uz nemozem dostat ani tam. Skusala som aj na hlavneho suprvisora, ale tam je stale obsadene, tak uz netusim na ake cislo volat. Uz ma to vazne sere a hlavne to, ze vobec neviem co mam robit. 🙄

oranzada
7. feb 2012

@majkajamajka ahoj, ja by som to nepovedala, neni to povinne, povedz im to jedine ak by tam bolo nieco co by ti mohlo ako tehotnej uskodit. Inak asi na ziadny benefit ,,vdaka" tehotnosti nemas narok, jedine na nejake low income benefity alebo tax credit 😖 a pocitaj s tym, ze ak mate na ucte nasetrene peniaze tusim nad 16 000, tak nedostanes nic

oranzada
7. feb 2012

Tak som obvolala aj certa aj dabla a mam appointment bududci tyzden v utorok!! 😀 tak snad bude vsetko v poriadku 😉

cimage
7. feb 2012

caute baby, pridavam sa k vam, ja som teraz v 27+5t, takze mame posledny trimester pred sebou, Tazkosti sme na stastie nemali. Len by ma zaujimalo, ze ako prebiehaju midwife kontroly u vas? Lebo my tam dojdeme, skotroluje moc, tlak, opyta sa ako sa mame a ideme domov. Teraz naposledy nam merali prvy krat brusko a najblizsie nam skontroluju 2xkrv. Glukozovy test ani nespomina, len sa zakazdym opyta ci nemame v rodine cukrovku, pritom to ma napisane v knihe ktoru sme dostali na prvej stretavke.

lu2112
7. feb 2012

@majkajamajka NO tak vtomto ti viem poradit niesi povinna to ohlasit do 15tich tyzdnou od porodu e zo zakona dane ze im to musis pisomne oznamit na HR inak pokial to chces tajit je to na tebe ale nemozes si narokovat na odskodnenie keby sa nieco stalo. Ale urcite to nespominaj na pohovory. A co sa tyka Benefity tak ako spominala organza mas pravo na tax credit a prispevok na bivanie treba sa na to informovat v job centre alebo na tax office.

lu2112
7. feb 2012

@cimage Ja stym este nemam skusenosti ale jedno som sa tu naucila vypitaj si spravit testy ake myslis ze by si mala ja som si vypital krvny test aj teraz na zaciatku len si bit ista ze je vsetko v poriadku ale som len na zaciatku tak uvidime

cimage
7. feb 2012

@lu2112 dik, a nech sa vam dari do konca. Teraz v piatok ideme, tak sa opytam na ten glukozovy. Hlavne, ze hned na prvej stretavke sa pytal ci nechceme testy na downov syndrom 😒 . Nemyslim si, ze by to bolo take nevyhnutne ked v rodine nikoho nemame a je zbytocne si dat pichnut do brucha.

oranzada
7. feb 2012

no ono to neni s tymi testami tak jednoduche ani ked si ich sama vypytas. Ja som si pri prvom pytala testy na toxoplasmozu- mali sme macicku a nedali mi- ze je to zbytocne a ze len nech necistim jeho zachod ja. Tak isto ani ten glukozovy som nedostala, pritom mame cukrovku v rodine.
cimage@ ten test na downov syndrom nie je vpych do brucha, len odber krvi, odber z plodovej vody je az keby ti vysli vo vyslekdoch krvi vysoke precento pravdepodobnosti, ja by som si ho teda dala, neviem ci je to vobec dedicna choroba.

lu2112
7. feb 2012

@oranzada no ja viem ze to nieje jednoduche ale ja som si kvoli tomu menila GP a teraz to vyzera ze veci idu lahsie ved uvidime ale aj tak sa chystam domov aby mi spravili vsetky potrebne veci aby som bola kludna 🙂

cimage
7. feb 2012

neviem ako to je presne s tym testom na downov syndrom, ale neviem preco tento test ponukaju a take co by mali, tak sa na to vykaslu. Na slovensku ide kazda buduca mamicka na glukozovy test bez ohladu na rodinnu anamnezu a tu ani ked mas v rodine. Aj u nas v rodine je cukrovka, nie priamo rodicia, ale vyskytuje sa. A este ma zaskocilo, ze ma posielali na ockovanie proti chripke a to dokonca viac krat, hoci som to jednoznacne odmietla 😒

zzuzana82
7. feb 2012

@cimage Ahoj, myslim ze test na downov syndrom nie je vobec zbytocny, aj napriek tomu ze v rodine nikoho takto postihnuteho nemate, odoberu Ti krv kde sa nezistuje riziko len downovho syndromu, ale ako aj ine mozne geneticke poruchy. Vpich do brucha ( amniocenteza) je vykonavany len na zaklade zlych vysledkov...
Ostane testy sa tu nerobia ako spominaju baby, mozes si o ne poziadat, ale skor zalezi od midwife aka je ochotna, a este si ich aj hradis. Tak isto sa tu nerobi ani test na pritomnost streptokoka B, ale mozes si kupit kit a nasledne poslat do daneho laboratoria ,kde Ti zistia pritomnost tohto strep.B, malo by to stat okolo 30libier. A na tu cukrovku, mne ten test nerobili, ale napr. kamaratke ano 🙂

slniecko77
7. feb 2012

@cimage ked nespadas do rizikovej skupiny tak ti glukozovy tolerancny test robit nebudu, mala by si urcite priznaky keby si mala tehotensku cukrovku 😉
..myslim, ze si o nic neprisla
..a ako pise @zzuzana82 mne tiez testy na Down syndrom a ostatne nepride zbytocny a ked si ho nechcela mozes ho odmietnut 😉
..a pokial budes mat dobre vysledky z krvi, tak ti amniocentezu robit nebudu a keby chceli tu mas tiez pravo odmietnut, ako vsetko
..niekedy je lespie zistit si ako sa veci maju a az potom pisat 😉
..ockovanie bezne ponukaju, tiez mozes odmietnut, co si aj spravila 😉

zzuzana82
7. feb 2012

@cimage tu je nieco k tomu strept.B ak by si mala zaujem http://www.mumstuff.co.uk/acatalog/Group-B-Stre... 😉

radlinka
7. feb 2012

@cimage ahooj, prepac ze vam tu zasahujem do debaty, ale viac neocakvaj, len zakladne ( potrebne) vysetrenia a 2 scany.....preco nejdes domov a nedas si spravit potrebne testy ? 😉 Treba si dupnut a povedat, aka anamneza sa v rodine vyskytuje, v co je problem a povedat to priamo, nech ti daju spravit vsetky potrebne testy. Test na Downov syndrom je jeden z najdolezitejsich krvnych testov a nemyslim, ze by tu niekto odmietol. Ziadne vpichy do brucha pokial nie si 35-rocna a viac ale aj to musis suhlasit, pripadne podla krvneho vysledku na DS.
Obycajne sa tu vsetko zistuje z krvi, ale niekedy davaju robit aj glukozovy test podla predoslych vysledkov. Bud rada ze ta posielaju ockovat len proti chripke, nas posielali aj proti swine flu, takze mas to jedno povies ze si bola a vybavene, viac sa ta nato pytat nebudu. 😉

radlinka
7. feb 2012

Ja nechapem len jedno ... preco sa buduce mamicky nepytaju a neinformuju u midwife, pripadne v nemocnici. My sme mali par hodinove sedenie spolu, pytali sme sa navzajom otazky, vyplnovali formy, komunikovali. Takze z prveho sedenia som vedela, co ma caka a ako sa bude vsetko dalej odvijat, kolko krat sa stretneme, ake testy musim podstupit, kolko scanov, v ktorej nemocnici, a pod. Na dalsom sedeni sme riesili dalsie potrebne formality a nasledne tyzdne tehotenstva. Treba sa len pytat, pripadne si zavolat priamo k midwife (snad ste dostali cisla alebo mobilny kontakt) ak ma clovek v niecom nejasno, je to o komunikacii medzi ludmi, lebo ako citam mnoho informacii tu zverejnenych je chybnych . 😕 😒

cimage
7. feb 2012

ja mam chlapa midwife a on sa len pytal na ten downov syndrom, ja som sa hned zlakla, lebo viem len o tom odbere plodovej vody a nikto mi nevysvetlil, ze sa to robi z krvy a potom az vody ked nieco najdu 😖 . Hovoril, ze najskor zoberu krv a potom vodu, ale nie, ze iba ak sa nieco najde. Dokonca hned nam povedal aj mozne rizika odberu, tak sme sa zlakli. Takze sme to uz presvihli. Inak on nam nic nikdy nepovie, viac menej ked nieco chcem vediet, tak si to najdem na nete. Preto som chcela vediet, ze ako prebiehaju u vas tie kontroly.

radlinka
7. feb 2012

@cimage no tak chlap je super 😀 treba s nim komunikovat a pytat sa co najviac, lebo sa nevidite kazdy tyzden, takze ked sa o mesiac stretnete, tak treba aby spravil vsetko potrebne a boli ste aj vy spokojni a nemuseli mat hlavu v smutku, ze co vas caka a neminie. Ja som si osobne dala spravit zopar testov aj doma, takze ked som chcela vediet viac ako mi tu mohli poskytnut, isla som si to vyriesit domov (ziadny problem) 😉

radlinka
7. feb 2012

@cimage inak pekny datum majovy pre chlapceka 😉 mimochodom - rodila som doma 😀

slniecko77
7. feb 2012

@radlinka ved to Radli, ze plno zavadzajucich info 😒
@cimage treba sa pytat a ked ti nieco nie je jasne tak sa spytat znova, netreba sa lakat a robit si unahlene zavery...aj som si myslela, ze ste tie testy presvihli
..mne tiez na kontrolach u midwife merali krvny tlak, brali vzorku mocu, merali velkost bruska a pocuvali ozvy dietata..popripade sme debatovali o tom ake vysetrenia a kde ma cakaju, ked mi nieco nebolo jasne tak som sa spytala
..treba s midwife rozdebatovat porodny plan, pozistovat si ake su moznosti a podla toho sa rozhodnut
..ked sa ti nepaci midwife stale mas moznost zmenit 😉
..a suhlasim s Radli, absolutne ziadny problem spravit si vysetrenia na SVK

radlinka
7. feb 2012

@slniecko77 no ved to prave...tie mamicky co citaju tieto info su zmatene lebo potom maju strach a hlavy v smutku, ze preco to oni neabsolvovali, ci nieco nepresvihli a na pointu veci pridu az ked je uz davno neskoro. 😒
Mimochodom, ja som presvihla 2nd morfo scan, lebo sme boli odcestovani 😀 😀 😀 Tak ma nahanali kde som, lebo som mala booknuty termin a oni ze to je neskoro 😀 Dostala som sice nahradny ale o 2 tyzdne neskor... Ale doma som si to zato vynahradila aj morfo aj 3Dcko .

Inak v nasej nemocnici pytali za 3D-cko neskutocnych 200 libier a za zistenie pohlavia 50 libier ... neskutocne 🙄 V druhom meste zistovali pohlavie zadarmo.

slniecko77
7. feb 2012

@radlinka ved to 😖 chuda dievca, ktore si toto precita..absolutne neoverene informacie cerpajuce zo zdroja: ja som si myslela..nechapem
..ja som mala morfo scan aj na SVK v 18-19tt a aj v UK...tiez mame video zo SVK
..u nas si nepytali nic za zistenie pohlavia, ale vedela som ho uz zo SVK..a bola som pokojnejsia, kedze gynekolog co ma vysetroval na SVK ma na to certifikat 😉

cimage
7. feb 2012

@radlinka my by sme chceli do vody. Inak najblizsie ked budeme mat stretko s nim, tak uz by som rada aj o porode prebrala. To tiez na prvom stretnuti na nas hned vyblafol, ze kde a ako chceme rodit, este sme nevedeli ani kde je sever a hned, ze kde budem rodit 😎 . V marci mame v nemocnici 3hodinovy parent craft, tiez netusim co sa tam dozviem. Ked sa toho nasho nieco opytam, tak mi odpovie jednou vetou a je vybavene 😒 . Aj papier do roboty mi dal, len ze toto odovzdaj a je. Tak som sa opytala, ze kedy by som mala ist podla neho na matersku, ze to je na mne, cim dlhsie robim, tym dlhsie som doma 🙄 .

slniecko77
7. feb 2012

@cimage ale to je normalne, ze sa ta spyta kde chces rodit 😉 zrejme myslel tym ci nemocnica, porodny dom alebo porod doma, aj mna sa to pytali na prvych sedeniach..samozrejme, ze vzdy mozes svoje rozhodnutie zmenit
..a kedy chces ist na matersku je naozaj len a alen na tebe, ako sa citis, na co si trufas, ake mas zamestnanie...mas moznost sa rozhodnut..nie je to ako na SVK, ze o tom hovori zakon

cimage
7. feb 2012

@slniecko77 to hej, ale necakala som to na prvom stretnuti

slniecko77
7. feb 2012

@cimage nuz vitaj v UK 😉 😀

radlinka
7. feb 2012

@cimage jasne, vsetko sa ho pytaj, napis si potrebne vety (ak by si zabudla), alebo body, aby si sa vedela pridrzat....pripadne si zober od neho cislo, aj tak musis mat jeho kontakt, keby ti bolo nevolno, ja som si pokecala snad s celou midwife unit 😀 A vzdy mi odkazali, ze keby som si s niecim nebola ista, alebo by mi bolo spatne, mam sa im ozvat, pripadne hned kontaktovat svoju midwife. Oni boli velmi napomocne zienky aj cez telefon, stale v akcii 😉 No my sme tiez riesili porod na prvom stretku, tak som na nich vyblafla co vsetko ocakavam, tak odpadavali 😀
Este jeden papier by si mala podpisat, a to je na volny vydaj liekov pre tehotne, to by ti mal on poskytnut, kedze ti uz dal formular do prace. Je na tebe, kedy sa ty rozhodnes, ze v praci koncis a nastupujes na matersku. Nezabudni im to v praci oznamit aspon mesiac do predu, to je taky korektny termin. Mozes nastupit 11 tyzdnov pred porodom na matersku, ja som vobec netahala ani o tyzden dlhsie, isla som na matersku presne, lebo som musela este doletiet domov a zariadit formality 😉 Pracuj tolko, kolko budes vladat, nemusis sa silit ani namahat, je to na tebe, tvojom babatku a zdravi... ja by som to nepodcenovala a nepocuvala ostatnych, ty vies najlepsie kedy je spravny cas odist na matersku a pripravit sa na to najhlavnejsie v zivote 😉

Este vam budu ponuknute rozne sedenia, konzultacie, dychania, pripadne cvicenia s mamickami, my sme mali aj sessions v bazene/pripadne v gyme s nasou midwife. 🙂

radlinka
7. feb 2012

@cimage inak niektore nemocnice rodia aj do vody (to si musis zistit vo vasom okoli), preto by si si mala objednat ten test na streptokoka B ako ti uviedla link @ zzuzana82 ten test je velmi dobry a zisti ci je pozitivny alebo negativny nalez. Podla toho vysledku sa zvazuje porod do vody 🙂

cimage
7. feb 2012

@radlinka dik za info. Ja som na stastie ziadne zdravotne problemy nemusela riesit. Nemala som ani ranne nevolnosti, cele tehotenstvo prebieha v pohode. Mam na neho cislo, aj na porodnu salu 😀 . Co som citala papiere co nam dal na prvom stretku, tak tam bolo, ze pojdeme pozriet aj konkretne saly, alebo vanu ak budeme rodit do vody a teraz ked mi doslo invitation na ten parental session, tak tam napisali, ze bohuzial od februara sa nerobia obhliadky porodnych priestorov 😢 . A v marci by som chcela na session ohladom porodu do vody. Robia to len v prvu stredu v mesiaci, tak to nechcem prepasnut.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre