Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

mishka0508
11. aug 2012

Babulky, prosim vas, ako je to s materskou v UK. Kolko a ako dlho plati zamestnavatel a ako poziadat o to, aby nam po porode vyplatili nejaky jednorazovy priplatok? Mozno sa to tu niekde nachadza, ale je tu 178 stran a fakt sa mi to nechce hladat. Budeme mat prve dietatko a fakt neviem ako to tu chodi a kde sa mozem poinformovat. Dakujem vam 🙂 za kazde info, po pripade link.

kaciatko215
11. aug 2012

@mishka0508 Miska materska je tu 9 mesiacov platena ale mozes ostat doma aj rok aj dva ale to budes poberat len child benefit 20.83 tyzdenne.Ja osobne som poziadala o rok materskej takze 3 mesiace budem len na prispevku.Ak mas na mysli jednorazovy prispevok pri narodeni dietata / ako je to aj na svk / tak my sme na to nemali narok pretoze nepoberame ziadne benefity.Ano je to tak robis ako taky otrok a prd dostanes ale taky co nerobia maju narok na Sure start materninty grant/ ziada sa to na Job centre plus/ .Je to svinstvo ale co uzJa som o ten prispevok zaziadala ale prislo mi vyjadrenie ze nemam narok.Takze si to vybavim na svk teraz ked ideme domov.Ak mas nejake otazky kludne sa pytaj rada odpoviem 🙂

radusiq
11. aug 2012

ahojte tiez sa hlasim, aj ked trosku neskoro, vybehla som zas na car boot sale rano ci naaaahodou nieco, ale zas neuspesne...

@mishka0508 vitaj medzi nami 🙂

@slivka233 & @lu2112 uzite si pocasicko, my sa tiez chystame vyvencit trosku 🙂

@sarifa stale si tu? no ja neveriiim...podla mna s tou vodou si ta tvoja mw robila len prcu, chcela ta vystrasit, asi to povazovala za vtipne 😒 neboj, vsetko bude ok, nebude ziadny obor 🙂 no ale ponahlat sa fakt neponahla...

mirabelka212
11. aug 2012

@mishka0508 ja som na materskej momentalne....zacala som v novembri a konci mi teraz posledna vyplata v auguste..ako povedala kaciatko215 mozes ostat dlshie doma, ale bez penazi..len child benefit. Ja tiez chcem ostat aspon rok s mojim malym, a potom to vidim asi len na part time...si hladat aj ked by som najradsej ostala doma s malickym dlshie. Ale vratim sa k teme. Do pol roka veku dietata si mozes poziadat na slovensko o prispevok na dieta. Mne ho vyplatili je to okolo 840 eur (ti poslu na ucet) co je urcite pomoc. Potrebujes tlacivo ktore najdes na nete vyplnit...rodny list dietat a musis mat stale trvaly pobyt na Slovensku. To je jedina podmienka. Ja byvam v Uk uz 10 rokov a hoci sa na Sk zatial neplanujem vratit...stale tam mam trvaly pobyt...a som rada, ze som si ho nechala..kvoli tomuto prispevku. Vela stastia...🙂

mirabelka212
11. aug 2012

@kaciatko215 a este musis mat to potrvdenie k tomu, ze si ziadala o ten grand v UK..ale ti to odmietli...a to nemusi byt ani prelozene. 🙂

mirabelka212
11. aug 2012

@kaciatko215 nevies kolko ti zamestnavatel ma drzat pracovnu poziciu otvorenu? viem, ze to bolo rok, ale pocula som ze 2 roky by mal....ale ked to kukam na nete...tak vsade vidim len 1 rok. Ja som unho pracovala 6 rokov a som na materskej, ale moc sa mi tam po roku nechce vratit..mam to aj daleko dochadazat, len ma zaujimalo ci su to teda 2 roky, alebo len 1. Ale asi len jeden, ze?

sarifa
11. aug 2012

@radusiq no necudovala by som sa jej je vtipne vsetko ...ale tak sa aj bojim ze este nebudem mat babo a mamu tu budem mat 22heho tak dufam ze to dovtedy stihnem 🙂

sarifa
11. aug 2012

@mirabelka212 ahoj ..a kde je to tlacivo? Je to len pre nezamestanych?Ci ako ..Som o takomto nic nepocula 🙂

sarifa
11. aug 2012

@mirabelka212 pracovnu poziciu drzia len jeden rok.

kaciatko215
11. aug 2012

@mirabelka212 to vyjadrenie uz mam ze mam prispevok zamietnuty...uz mam vsetko pozistovane ze co potrebujem na vybavenie prispevku na svk...uz mam aj potvrdenie od lekara ze malys a dozil 28 dni a trvaly pobyt mam stale na svk tak by nemal byt problem to vybavit
@mirabelka212 mne povedali ze poziciu mi budu drzat rok...ja som im sice povedala ze sa vratim po roku ale neviem si predstavit nechat maleho doma alebo dat do jasiel / ktore su neskutocne drahe / jedine sa vratit do prace na part time...ja mam pracu len minutku od domu co by bola vyhoda

katie555
11. aug 2012

@mirabelka212 ahoj.ak sa mozem spytat od koho si ziadala papier ze si chodila pravidelne na prehliadky a ze sa babo dozilo 28 dni?

mishka0508
11. aug 2012

@kaciatko215
@mirabelka212 Baby, diky...ste zlate. Inac, Kati, prosim ta, kde sa potom vybavuje ten prispevok na SVK. Inac ja si tam dalej platim socialku aj zdravotnu, lebo tam mam stale otvorenu zivnost a firmu. Tak dufam,z e to nebude problem. a co sa tyka tych jasliciek, tak to je neskutocne drahe. Som zvedava, ako to potom poriesime, kedze s manzelom robime spolu a na tej istej zmene. takze....ale to teraz neriseim....
A o ten prispevok tuto mam poziadat v job centre? staci tam prist a vypytat si formular? ci sa da stiahnut aj na nete?

mishka0508
11. aug 2012

@kaciatko215 A Kati, ako dlho a kolko ti plati zamestnavatel? Prepac, ze sa pytam takto priamo, ale fakt o tomto nic neviem... A u nas v robote mi kazda babula povie nieco ine...tak mam v tom chaoooooos 😒

katie555
11. aug 2012

@mishka0508 no matersku bud dostanes statutory co je 135 libier aj nejake drobne tyzdennem, alebo 90% z platu, ktorekolvek je nizsie.. Co vychadza cca 585 v hrubom ale na tom dane nebudes platit bo je to menej ako nezdanitelne....Niektory zamestnavatelia davaju prvych 6 tyzdnov 90% zo mzdy ale potom uz max tych 585. Plus navyse tie child benefits - 20.80 £ tyzdenne...

katie555
11. aug 2012

@mishka0508 este ma napadlo ked robis na sluzby (ja tiez ) mas pravo po navrate z materskej poziadat o flexi time. Takze teoreticky to ze s manzelom robis teraz na tej istej zmene by az tak vadit nemalo. ..bo zamestnavatel by ti mal vyhoviet...

kaciatko215
11. aug 2012

@katie555 ak mozem tak ti odpoviem za mirabelku 🙂 ja som si napisala list ze doktor potvrdzuje ze som porodila svoje prve dietatko / datum / ze sa dozilo 28 dni a ze som navstevovala poradnu.A dala som to potvrdit u svojho GP 🙂

mishka0508
11. aug 2012

@katie555 dakujem ti krasne. Fakt to velmi pomaha, ked mi ma kto poradit.
@kaciatko215 mojka, a teda predpokladam, ze so rodila v UK...Napriek tomu mas pravo o prispevok na SK?

katie555
11. aug 2012

@kaciatko215 jej dakujem..totiz maminka sa bola pytat u nas na matrike ci ma moze zastupovat ohladom vybavovania rodneho listu, tak jej spomenuli ze aby som si toto nenechala ujst, ze ked som stale trvalym pobytom doma tak mam na to narok. Skoda im to nechat ked sa da...Kolko ti to trvalo vybavit? a vlastne kedy si ziadala o sure start grand ? bo ja v zivote nic od tejto krajiny neziadala takze ani netusim kam ist ...xixi...dufam ze tlaciva sa daju z internetu zohnat ...

kaciatko215
11. aug 2012

@mishka0508 prispevok sa vybavuje na Hurbanovej / urad prace/ zevraj 1.poschodie k tomu potrebujes:
- potvrdenie ze sa babo dozilo 28 dni a ze si absolvovala prehliadky pocas tehu / potvrdzuje to GP /
- vyjadrenie ze si prispevok pri narodeni dietata nedostala v UK Sure start Maternity grant / Job centre plus mozes tam ist osobne alebo stiahnut si to z netu /
- rodny list / zevraj staci mat anglicky rodny list uradne prelozeny / tak mi povedala kamoska

To je v pohode Miska ked mozem tak poradim a aj ja som mala z toho chaos poriadny.Inac zamestnavatel mi platil prvych 6 tyzdnov 90% z platu a teraz dostavam podla toho kolko je tyzdnov v mesiaci je to v rozmedzi £500-600mesacne

Utekam maleho okupat keby nieco kludne sa pytaj pa

lu2112
11. aug 2012

Ahojte hlasim uspesny navrat domov. Domcek je uzasny presne podla predstav izba pre maleho z merana takze idem zariadovat a nakupovat 😀. Ale som vystavena po celom dni teraz uz len nohy hore a budem odychovat 😝

slivka233
11. aug 2012

aj ja hlasim uspesny navrat domov.....po celom dni unavena, prejedena, ale stale 2v1a ako vididm @sarifa tiez....odpadnem z tebaaa....ale neboj sa moja dotiahnes to do uspesneho finale ved drobec predsa nemoze tolko strajkovat.....ako sa inak citis?

lu2112
11. aug 2012

@slivka233 ahoj vytaj doma 🙂 svokru ste tiez vyvetrali 😀 a
@sarifa sa asi naozaj rozhodla ze na teba pocka a pojdete do toho spolu.

slniecko77
11. aug 2012

ahojte 🙂
@mishka0508
@katie555
@kaciatko215 potvrdenie, ze sa dieta dozilo 28dni moze vydat aj Health Visitor..ja som to tak mala 😉 k GP treba appointment, tak to bolo rychlejsie a potvrdenie, ze som chodila pravidelne chodila na tehotenske prehliadky vyda MW
..dala som HV tlacivo (vsetko stiahnute z netu) a k tomu anglicky preklad a nebol s tym najmensi problem 😉
Miska..ako pise Katka, je to na Hurbanovej ulici a panie su velmi mile..aj ked povodne sa v telefone tak nezdali..tiez som zo ZA
@sarifa ...myslim na teba 😉

kaciatko215
11. aug 2012

@slniecko77 ja som mala akurat appointment na ockovanie maleho takze som to rovno dala potvrdit 🙂 tak sme zabili 2 muchy jednou ranou 😀

kaciatko215
11. aug 2012

@mishka0508 ano rodila som v UK 😀 porod bol jedna basen mam krasny zazitok.A na prispevok mas narok ak mas trvaly pobyt na svk 🙂 ved 800 eur sa zide 😀

slniecko77
11. aug 2012

@kaciatko215 sikula 😉 ja som si to dala potvrdit ked sme boli maleho vazit

kaciatko215
11. aug 2012

@katie555 ja si ten prispevok este len budem vybavovat.Letime na SVK 24ho augusta tak ti dam vediet ale zevraj do 3 mesiacov poslu peniazky na ucet.O sure start grant som ziadala 2 tyzdne pred terminom vsetko som si vypisala a chcela som si to dat potvrdit u MW a maly sa narodil o tyzden skor tak manzel musel ist znova pre tlacivo a vypisali sme to nanovo 😀 ale aj tak nam to zamietli kedze nepoberame ziaden benefit.Takze ty uz kludne mozes si ist pre tlacivo teraz a myslim ze aj z netu sa to da stiahnut

slniecko77
11. aug 2012

..v starej teme niektore baby pisali, ze podaktori GP pytal za potvrdenie £ tak aj preto som zvolila HV
@kaciatko215
@katie555 myslim, ze peniazky mi prisli na ucet cca za mesiac 😉
o Sure Start Grant sa da ziadat aj skor ako po porode, uz si presne nepamatam odkedy (ale je to este pocas tehotenstva), teraz nan nema skoro nik narok, ani asicoali, lebo ho davaju len takym co maju rozdiel medzi detmi myslim 15 rokov 😀 boli nejake zmeny - uz si presne nepamatam

slivka233
11. aug 2012

@lu2112 veru vyvetrali, boli sme dnes na vecery cize kuchyna je nedotknuta, uz sa pomaly ukludnujem, zajtra mi bude varit tak som spokojna, mam chut na kapustove jedlo tak zajtra strapacky,pecene masko....plnenu kapustuuuu wohoooooo..... aky si mala den?...no a vidis @sarifa tu stale oxiduje, ale ona je kamoska.caka namnaaa...

slniecko77
11. aug 2012

@slivka233 si rob zartiky 😉 😀 😀 ale kazdopadne @sarifa ta nechce nechat samu 😉 😀 😀
ako sa citis?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre