Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

lu2112
28. feb 2012

@radusiq tak ja mam tiez obcas take dni a potom to dostane niekto vpraci kto pride pod ruku 😀 😀 ja som dnes celkom vpohode ale tak posledne dni mi je hlavne zle vecer pred tym nez idem spat ☹

radusiq
29. feb 2012

@lu2112 ahoj, ako sa dnes mas? my sme dnes trosku zaspali, a doslo mi dost blbo, isla som az o nejake 3 vlaky neskor (do prace som meskala 2 minuty, nech zije Southern Railway) a mam pocit ze toho dnes vela neporobim... 🤐

lu2112
29. feb 2012

@radusiq Ahoj tak ja som celkom vpohode ja som si dala zavazok ze pokial nedokoncim tu prezentaciu tak sa na Konik ani nepozrem takze uz je hotovo zobralo mi to 4 hodiny ale konecne dokoncene a zajtra mozem prezentovat 😀 😀 ale doslo mi zle na odpadnutie isla som sa trochu preist a normalne som isla do kolien tak musim si davat na to pozor asi mi tlak klesol ci co.
Inak vsetko postarom uz by som najradsej bola keby mi dosli papiere stej nemocnice lebo dnes mi akurat nahlasili niaku konferenciu kde musim ist a akurat je to 12tt ved preco nie 😠 tak pockam este tyzden a potom skusim zavolat GP nech mi da na nich kontakt musim vediet ze kedy ma planuju objednat ved to uz musia vediet.
A tiez sa mi dnes nechcelo stavat ale musela som teraz este dve hodinky a idem skorej dnes je GM prec tak mozem zdrhnut trosku skorej budem akoze robit zdomu 😀 😀

radusiq
29. feb 2012

@lu2112 no hlavne ze uz budes mat pokoj 🙂 som zvedava ako to bude s tymi terminami a ci sa budu dat posuvat, lebo ja budem v 12tt na slovensku a v 20tt v Maroku, ako keby som to planovala 😀 podla mna ti nebudu vediet povedat kym si nemala prvy appointment s midwife, ale neviem, to je len moj pocit...

lu2112
29. feb 2012

@radusiq To si si pekne naplanovala my ideme domov az zaciatkom Maja tak ja som sa trafila medzi nastastie a dovolenku sme museli zrusit kedze bola naplanovana na Jul a to si netrufam ist chceli sme do Texasu za znamimi ale vyzera ze oni budu musiet prist za nami 😀 😀.
A to Maroco zavidim juuj teplo slniecko plaz a nealko Kokteiliky 😀 😅

radusiq
29. feb 2012

@lu2112 tak my sme objednali dovolenku a na druhy den som zistila ze som tehu 😀 takze pokial budem ok tak pojdeme, nakoniec to budeme mat ako svadobnu cestu na poslednu chvilu, este sme od svadby nestihli 🙄 ale skor to vidim na slnecnik, dlhu tuniku a prevarenu vodu 😎 ) mame v cene aj Hammamy a spa v hoteli, ale niiic nic nebudem moct 😒

pacica
29. feb 2012

@lu2112 ano mam nejake papiere od agentury,akoze kolko mam na hodinu a bla bla,ale nieje to na plny uvazok a zacali aj nam platit tak ako zamestnavatelom 🙂 konecne!!😀konecne je to vyrovnane.ak budem tehotna a oznamim im to a oni to neprijmu,ma vyhodia bez toho ze by mi to vysvetlili,teda oni by mi to lahko vysvetlili,ze ma vyhodili pre nizky pocet pracovnikov,pretoze ako som spominala,pred mesiacom vyhadzovali stale ludi,pretoze bolo malo prace,vela obchodov nam odislo,tak museli povyhadzovat ludi a mam strach ze na toto by sa vyhovarali,pretoze este budu vyhadzovat a to je len moje stastie,ze ma neprepustili,ale za 2 mesiace sa uplne zrusi ten sklad,takze vyhadzovat budu vsetkych,tak co myslis?mozem ich aj tak potom zazalovat?

lu2112
29. feb 2012

@pacica Pozri tazko povedat musela by som vidiet papiere ktore mas odnich pokial nemas zmluvu zamestnavaju ta na cierno a to je protizkonne za co mozu dostat velku mastnu pokutu keby si ich nahlasila 😝 . Ak ta vyhodia ked si tehotna to je tiez protizakone lebo na tehotne sa nevstahuje ani Redundancy lebo si chranena a nemozu ta discriminovat to sa da velmi jednoducho dokazat len budes potrebovat niekoho z dobrou anglictinou. Ak by sa to nahodou stalo kludne ich mozes zazalovat a vzdy treba obratit celi problem na discrimination to tu v anglicku funguje ako raketa 😀 😀 a potom im pride kontrola a to by som im nezavidela 😀 😀 ak nieco budes potrebovat daj vediet kludne poradim ako sa da lebo neznasam ludi v agenturach si myslia ze mozu si robit z ludmi co chu lebo vecsinou sa nevedia branit 😠

lu2112
29. feb 2012

@radusiq no to spa teda nebudes moc ale aj ten slnecnik by som brala 😀 😀 kedsi predstavim ze tento rok nebudem v teple je mi az do placu celi cas v uprsanom anglicku ved budem mat depresie ☹ chuda nase male no dufam ze buduci rok to uz zvladneme aspon na vykend na Jersey alebo niekam na poprezie 😀

pacica
29. feb 2012

@lu2112 dakujem ti velmi pekne,urcite sa na teba obratim ak sa nieco udeje.dobru anglinu ma moj mm ja mam ubohu anglinu ☹ z akeho mesta si?ja som z bristolu

lu2112
29. feb 2012

@pacica ja som pri Londyne - Croydon 🙂

radusiq
29. feb 2012

@lu2112 nechcem sa velmi miesat, urcite mas viac skusenosti ako ja, ale co sa tyka tej ochrany proti redundancy - si si ista? Lebo co som pozerala na directgov tak vyhodit ta nesmu z dovodu spojenom s tehotenstvom, inak mozu (pozerala som to kvoli sebe lebo sa u nas zacali diat divne veci a sefstvo urcite nie je nadsene kedze som 9-ta tehotna za 2 roky a to je nas cca 20 zamestnancov). Tak ak by @pacica bola made redundand skor ako kolega/kolegyna s nizsim sluzobnym vekom vtedy by sa to dalo napadnut, inak neviem...

radusiq
29. feb 2012

@lu2112 my sme boli naposledy pri mori pred 4 rokmi, inak stale sa nieco dialo - bud sme mali svadbu alebo sme sa stahovali alebo sme nemali dost dovolenky alebo som certvo nastupila do novej roboty...ale predminule leto som sa ukazkovo spalila v Bournemouth, krasna plaz 🙂 snad bude take krasne leto ako bola toho roku jesen 🙂

lu2112
29. feb 2012

@radusiq my ked sme robili redundancy pred troma rokmi co sme museli spravit je dat tehotne bokom lebo zamestanavatel nedokaze dokazat ze to nebola diskriminacia a je to velmi tazke dokazovat ze nebola hotel si presiel peklom 5 rokov do zadu a babenka to vyhrala takze pretosa vecinou toho boja. dasa to obyst ale je to vzdy velky risk. Vzdy zavysi aj na tom ako je postavena zmluva a ako dlho si vo firme

lu2112
29. feb 2012

@radusiq no dufam ze bude pekne leto lebo slnko mi chyba ☹

lucia198307
29. feb 2012

ahojte baby...kedy idete na prve stretnutie s midwife? Ja som objednana na 12.3. A na papiere z nemocnice stale cakam ☹

lu2112
29. feb 2012

@lucia198307 mne este nic neprislo takze ja stale cakam ☹

lillah
29. feb 2012

@pacica tych 190-200 mohla dostavat ak odpracovala u toho isteho zamestnavatela aspon 26tyzdnov do 15teho tyzdna pred porodom. Tym padom mala od neho narok na SMP (statutory maternity pay), co je 90% z platu prvych 6 tyzdnov. Potom zvysnych 33 tyzdnov to klesa na £128. Ale vela zalezi od zamestnavatela a jeho schemy. Niektori preplacaju viac ako je tych 128.
Ak si tych 26tyzdnov neodpracovala alebo si zarabala menej ako LEL (lower earnings limit), mas narok len na MA (maternity allowance) od statu. To je £128 alebo 90% z platu, ktorekolvek je nizsie po dobu

Priklad1: Robis len part time a zarobis tyzdenne len 100 libier. Je to menej ako LEL a teda nemas narok na SMP ale iba MA. Dostanes od statu tych 90% z platu, co je 90 libier....

Priklad2: Zarabas nad hranicou LEL, nejakych 200 tyzdenne ale neodrobila si dostatocny pocet tyzdnov pre toho isteho zamestnavatela teda tak isto na SMP narok nemas. MA bude £128 lebo je to menej ako 90% z platu

Dufam, ze som to aspon trochu zretelne napisala. Inak ja asi viem, co myslis tym, ze natahujes tazke veci. Ak je iny druh prace kam ta moze zamestnavatel preradit tak ostan kde si. Ak nie, najdi si pred otehotnenim rychlo nejaku inu robotu. Dieta nie je lacna zalezitost a kazda libra navyse je dobra =) Po skonceni materskej je to dost naprd. Skolky su neskutocne drahe a este aj malo miest maju. Ak nemas velmi dobre platenu pracu tak napr. s dvomi detmi sa neoplati ist do prace kym aspon jedno z nich nie je v skole.... Ja som doma len koli tomu, ze si 2 skolky nemozme dovolit. Pocitala som to a vysledok je - 200 libier mesacne, cize by som este platila zato ze robim 😉

monkka21
1. mar 2012

@pacica ahoj ja robim presne tu istu pracu ako ty.ked som bola prvy raz tehotna tak my v agenture povedali ze mam dat radsej vypoved ale uz som nestihla lebo som o 3 dni na to potratila.vies pickovala som mrkvu.ked som otehotnela druhy krat tak som hned dala vypoved za tie peniaze mi to nestalo prist aj o druhe babo.maznel isiel na nocnu zmenu a v pohode sme to utiahli.v 29 tt mi zacali vyplacat maternity allowance vtedy to bolo 125£na tyzden teraz je to 128£.vyplacali mi to kazde dva tyzdne cize dokopy 250£.po narodeni malej sme si poziadali o child tax credit.od oktobra som zacala znovu pracovat v tom istom sklade.dost zalezi aj v akej casti UK zijes.ake mas naklady nam to v pohode vyslo s materskou a este som si aj celu vybavu nakupila aj nasetrila.

lu2112
1. mar 2012

@radusiq dobre ranko tak ja uz nachystana dnes to dufam zvladnem bez vacsich problemov a vecer to bude moct z manzelom oslavit aspon dufam 😀 😀 Dufam ze ti je dnes lepsie. Mne sa nevolnosti vytratili a jedine co ma boli su prsia tak dufam ze vsetko je vporiadku zajtra zacinam 9tt tak si hovorim este 3 a dufam ze to uz bude lepsie 🙂

radusiq
1. mar 2012

@lu2112 ahoj ahoj, zas som mimo, co oslavujes? kazdopadne drzim palce 🙂
mne dnes tiez je ovela lepsie, tusim je nieco vo vzduchu 😀 pred robotou som zbehla do Tesca a som si kupila vydatne ranajky, celkom iny den hned 🙂 aj prsia ma cez den prestali boliet, uz len v noci a rano...
Dnes zacinam 8.tt 😎

radusiq
1. mar 2012

@lucia198307 ani mne este neprislo 😒 kedy si bola u GP?

pacica
1. mar 2012

@lillah juj dakujem ti velmi pekne,krasne si mi to napisala 🙂 rozumiem tomu vsetkemu.no moje plany su take ,ze ked sa zadari,tak tu chcem aj porodit a rok ostat a ist naspat na sk,ale to su ,en take plany.mozno tu ostaneme aj dlhsie,ale ked pridem na sk,tak dufam,ze nejake peniazky ako za podporu rodicov budem dostavat :- 😒

lillah
1. mar 2012

@pacica Po porode budes mat narok na child benefits, tax credits, a mozno aj na working tax credits. Ak by si sa vratila na Sk tak neviem ci budes mat na nieco narok...asi len na rodicak co je 190 eur.
Dobra rada, zahlaste sa takmer do vsetkych baby klubov ako Tesco, Asda, Boots, Bounty.... oni zvyknu posielat vouchers na zlavy na plienky a detsky tovar. Ja tie vouchers zbieram, potom pockam na akciu na plienky a narazovo kupim aj 5 balikov/krabic plienok. Usetrim tym dost penazi 😉

@radusiq @lu2112...baby ked som precitala vase posledne komenty som sa usmiat musela, nemyslim to ako urazku.... Ja som bola v 8tt ked som len zistila, ze som tehotna a vy uz 2tyzdne cakate na list z nemocnice? 😉

pacica
1. mar 2012

@monkka21 ahoj,tak som si to aj myslela,ze agentura sa s tebou srat nebude a povie ti ze este ty mas dat vypoved.to uz kde sme.preco ti neposkytla dat nejaku lahsiu pracu?a toto je to coho sa obavam,ze to iste spravia aj mne,co aj urobia.ja pickujem kvety,co je lahke a este pickujem take male debnicky kde su napr.paprika atd.niektore su lahke,ale niektore zas tazke hmmm.co sa chcem spytat,ze hned ako si dala vypovedt,ty si musela cakat az do 29 tt na to aby ti davali nejaku podporu?som myslela,ze ti ju daju hned ako otehotnies.a taktiez som prekvapena ze iba kazdy druhy tyzden ti ich davali.ak si neskor poziadas o child tax credit,kolko penazi ti davaju?vtedy musis ,alebo nemusis pracovat?ja pracujem v bristole pre morrisons a za 2 mesiace sa to ma rusit,budem sa snazit najst nejaku pracu,ale tym ze nemam ani vodicak a moja anglina je uboha,tak to budem mat horko tazke ☹

pacica
1. mar 2012

@lillah dakujem za radu 🙂.a to ako dlho tu musim ostat,aby som precerpala vsetky moje pridavky?🙂asi 3 roky ako na sk?ci menej?

radusiq
1. mar 2012

@lillah nie z nemocnice ale na prvy midwife appointment, co by vraj mal byt okolo 9-10tt plus mi GP objednaval nejake extra krvne testy kvoli Gilbertovmu syndromu...inak mam pocit ze z nemocnice na scan by mal prist papier az po midwife kedze midwife objednava (?)

monkka21
1. mar 2012

@pacica no mne vtedy contract manazer povedal,ze oni mi lahsiu robotu nemozu dat,ze mam dat radsej vypoved.ja si myslim tiez ze by si nasli neaky dovod ako ma vyhodit.ano peniaze dostanes az v 29tt.dovtedy nic nedostavas.ked nerobis.mne to vyhovovala kazde dva tyzdne ta materska.ak mas 25 rokov mozes si skusit teraz poziadat o working tax credit.ked budes mat dietatko tak potom si poziadas o child tax credit.tieto benefity sa vyratavaju s platu,ale od aprila su tam neake zmeny.ja robim v sklade tesco.ako sa vola vasa agentura?

pacica
1. mar 2012

@monkka21 prepac ked si zaziadam teraz o working tax credit,to mi ma v com pomoct?akoze viem si to prelozit,ale to si mam vybavit pred otehotnenim ci az po.mam 25 rokov a co sa tyka tej akentury tak je to 24/7 😀 predpokladam ze ty v nej tiez robis 🙂.co sa chcem spytat este,ked si po porode o nejaky cas neskor zacala opat pracovat v tom sklade,kde bolo tvoje babo?

lillah
1. mar 2012

@pacica tu to nie je ako na sk...ze tri roky. Materska je len tych 9m. Potom po narodeni dietata mas narok na child benefit, tax a working tax credits (tieto dva podla vysky prijmu) do veku 16r. dietata alebo do 18r. pokym je vo full time education a zije s tebou. Ak sa po materskej vratis do prace mozu ti zvysit working tax v pripade, ze budes platit childcare....ale to zalezi od prijmu. Ak s manzelom zarobite viac ako 50 000 rocne nedostanete nic. Tak je to tusim aj s tax credits. A child benefit stratite ak je rodinny prijem vyssi ako 42 000 rocne.

Ale ako pisala monkka21 kazdy rok sa v tom robia zmeny a teraz goverment na cele s Davidom Cameronom slubili obrovske zmeny v benefitoch.... cize zrejme postahuju vsetko co sa da. Pracujucim a platicom dani a odvodov sa vyseru na hlavy a budu rozdavat tam zberbe co v zivote nerobila iba decka rodia od 16r. RANT OVER! 😀

Co sa tyka childcare... je to na tebe. Mozes si zvolit bud nanny, childminder, au-pair, nursery..... stat au-pair nepreplaca. Iba Ofsted registered chilminders a nurseries.... niektore nanny su tiez ofsted registered ale to si musis dopredu zistit.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre