Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

radusiq
23. sep 2012

@lu2112 no ved prave takto ta tyrat na poslednu chvilu, este vytazit co sa da 🙂 sa musim postazovat tiez 😀 som sa vcera prezliekala a no prsia pod tou vahou uz nie su co boli bohuzial, tak na mna drahy pozrel tak smutne, potom pozrel na brusko a povedal "no, tak su oficialne tvoje" 😀
dnes asi ostaneme doma, trosku popratame zas a trosku oddych, vcera sme cely den lietali a dosli sme uplne hotovi. Prave ma potesili v poistovni ze poistka sa da presunut na ine auto ked nam odpisali stare, to som ani necakala, takze parada...dufam ze im to vydrzi 🙂 juj tesim sa na nasu rodinnu dodavocku 😀 😀 a vy co? uz ste vymysleli kam na prechadzku?

@dedenini nevyznam sa sice, ale podla mna mas normalne narok na benefity ak sa nevratis do prace a budes si hladat inu, kurzy ti myslim zacnu ponukat az po nejakom case. Anglictinu ako hovori Lucka najdes aj zadarmo. kde byvas? Kamoska teraz jeden taky kurz angliny skoncila v Londyne, mozem sa spytat ak ti to nie je daleko...

dedenini
23. sep 2012

@katie555 dakujem... ja som raz bola zahlasena do skoly, ale v tom case som akurat sla rodit ked som mala nastupit. a partner pracuje dvanasky..od 6 do siestej poobedia... ale robi tyzdn a tyzden ma volno...

lu2112
23. sep 2012

@radusiq este sme nevymysleli nic ale snad vymyslime tazko lebo prsi takze musi to byt niako shoping centrum🙂. No ja sa uz neviem pozerat na seba v zrkadle potom mam depku drahy ma este stale potporuje ze vzdy to moze bit aj horsie a ze po tehu sa dostanem skoro do formy🙂. Tak dufam ze ma pravdu. Tak ty pekne odychuj a family car sa zide ked ta dojdem pozriet z malim aspon budeme mat velke auto na spolocne vylety🙂

dedenini
23. sep 2012

@radusiq dakujem..ale je to daleko..ja byvam v Birkenheade, to je pri liverpoole.... no viem ze su tu kurzy len netusim ci by mi vyhoveli len v case kedy ja mozem koli dcerke... ale dakujem

katie555
23. sep 2012

@dedenini no ja viem ze kedysi ja som chodila to bolo nejako 6.30 vecer (to bolo asi 5 rokov dozadu) a ono na roznych collegoch mas rozne kurzy casovo inak ...a levely...viem ze tieto english for speaker for other languages su zadara ...skus obvolat ale by som ti odporucila este teraz nakolko vacsinou teraz zaciatkom oktobra zacinaju potom by si musela cakat do februara ..

ako to mas s tou pracou? zrusili tvoje pracovne miesto?

lu2112
23. sep 2012

@katie555 dnes navarim a potom ideme zase niekam potrebujem pohyb to mi teraz robi dobre lebo ked sedim doma chyta ma depka a vsetko ma boli🙂. Tak pohyb ma unavy a potom nevymyslame v noci a spime🙂. A dufam ze to posuri aj Maxika

dedenini
23. sep 2012

@lu2112 oki..dakujem za radu... 🙂

katie555
23. sep 2012

@lu2112 xexe mne tu vsetci hovoria horuce sprchy - ja sprchu zvycajne dost teplu mavam ale kupel sa snazim drzat v ramci normalu...mozno neskor hodim kupel z nejakou dobrou knizkou - inak som prisla na to ze brusko je dobry stojan vo vani na knizku xixi 😀

@dedenini no tak to si nedalkeko odo mna - ja byvam nedaleko manchesterskeho letiska

lu2112
23. sep 2012

@katie555 no mbe uz brusko kleslo takze zo stojanu uz nic neni teraz to mam ako by som nosila fit loptu medzi nohami🙂. Aj ked chodim po schodoch my zavadza brucho🙂. No ja horuci kupel mozem mne to uvolni cele telo tak ja si davam vzdy ked mam bolesti. No dnes urcite pohyb a kupila som ananas tak som zvedava 🙂.

dedenini
23. sep 2012

@katie555 tam som zoparkrat bola pozret... na letisku, jak pristavaju a odchadzaju liertadla..no neni to daleko autom ale inak nie moc blyzko

dedenini
23. sep 2012

@katie555 este nie...ja mozem nastupit kedy kolvek, ale ani nechcem a ani by sa nedalo koli malej..a neviem co je lepsie ci dat sa vyhodit keby nenastupim po materskej alebo dat vypoved z dovodu ze sa mi neda koli dietatu....

grasia1
23. sep 2012

caute baby. prave som vas objavila. Je tu aj niekto zo Skotska? Ja rodim presne o mesiac. Chcela by som porod do vody ma tu niekto skusenosti?

nelkas
23. sep 2012

Prosim vas o radu, kto tu ma skusenosti v UK s vybavenim prispevku pri narodeni dietata a priplatku k prispevku? Mam konkretne otazky, cakam druhe dieta a zijem v UK, termin mam na koniec decembra 2012. Nemali ste problem s potvrdenim tych tlaciv od midwife a od lekar, prelozili ste si tie tlaciva ci vam ich niekto prelozil, chceli vam nato dat peciatku? Ja asi nebudem mat narok na Sure start maternity grant, kedze uz mam jedno dieta a nieco tam pise,ze od roku 2011 to davaju uz len na prve dieta, ze ked mam dalsie dieta,ktore so mnou zije v jedne domacnosti pod 16 roov ta uz nedostanem to sure start maternity,ale viem,ze aj tak o to musim ziadat, aby mi mohli dat tie prispevoky zo SR ked by mi tu nedali. Len nevem ci tu tu budu chciet potvrdit,ked mozno uvidia tie pepiere prvy krat v zivote,ale skusit mozem,len chcem vediet ako ste to vy urobl...ja si to asi prelozim,dufam,ze nebudu robit problemy s tym. Potom by som chela vedie co je tam ta cast G-vyplni matricny urad podla miesta narodenia dietata 7)ak sa dieta narodilo mimo uzemia SR a v case podania ziadosti o prispevok pri narodeni dietata, dieta nema vydany rodny list podla § 23 zákona NR SR č. 154/1994 Z. z. o matrikách v znení neskorších predpisov, oprávnená osoba priloží k písomnejžiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa úradný preklad rodného listu dieťaťa vydaného v cudzine alebo iného dokladuo narodení dieťaťa oprávnenej osobe (matke)-to co s ty treba robit, dat to vypisat pracovnikovi v registration office,ci to vobec nevypisovat a to tiez potrebujem peciatku,lebo tam je napisane peciatka a podis prcovnika-pohybujem,ze najaky tu registration office worker mi to bude chciet dat potvrdit-neviem co s tym robit,ci staci len rodny list s appostilou a preklad u notara a nevypisovat tu cast G?
potom je tam cast D Prehlasujem, že pred narodením dieťaťa/detí som bola/bol / nebola/nebol najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená/ý alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená/ý v SR 6) vyplní žiadateľ, oprávnená osoba, ak sa dieťa, na ktoré si príspevok pri narodení dieťaťa uplatňuje, narodilo v cudzine, tzn. vštáte, ktorý nie je členským štátom Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore. To mam vypisovat ci nie,ja uz asi 4 roky nemam zdravotne poistenie na Slovensku,len tu v Anglicku som v tom ich NHS tak neviem co tam zaskrtnut,ze som bola ci nebola zdravotne poistena? Dakujem za odpovede,velmi by ste mi pomohli,kebyze s tym ma uz niekto skusenosti,ze si to vybavoval. Termin sa blizi a ja neviem co s tym robit,ale 800 eur vyhodit len tak do luftu,ked mam nato narok by som nechcela,no to zalezi od dobrej vole ludi...mozno sa budu bat dat peciatku a podpis na nieco co nikdy nevideli. Kazda rada je vitana. Dakujem...mozete mi npisat aj tu na email nelkas@azet.sk

wewe8584
23. sep 2012

@lu2112 Ahoj Lucinka....ved vies, ze som tu malo...a preto sa troska obavam toho, ze to dopadne ako pri ostatnych, isli do nemocnice a ja som im ani nestihla popriet vsetko dobre. Tak len aby si vedela, ze budem drzat prsty a budem na teba mysliet, aby si to zvladla co najlepsie. 🙂

katie555
23. sep 2012

@dedenini som myslela ze ti zrusili miesto - no tak to mozes dat potom vypoved normalne ze sa nevratis po 9tich mesiacoch...No my sem tam lietame z liverpoolu a je to max 40 minut autom...neviem ja soferujem tak mne vsetko pripada blziko lol

@lu2112 no ja mam tiez klesnute brucho ale zase az tak dole uplne nie - v ramici normalu ...ja mam akurat tak problem obuvat si ponozky - tak ked je drahy doma mi to urobi - topanky su ok ...a plus holenie...mna by len zaujimalo ako sa tlste baby holia - ja z toho nervy chytam uz od cca 25tt...awww. (sorry za vyraz)

@garsia1 vitaj medzi nami ....no skusenosti s vodou asi nikto - baby co chceli sa im to tu zvrtlo na poslednu chvilu...Ja chcem bazen na active labur a potom porodit 'na suchu' Ale samozrejeme to zalezi od okolnosti - zatial splnam vsetko len ci mi to vydzi ...ja mam termin o tri tyzdne ... odkial zo svk si? inak zo skotka sme tu nejako nikoho nezahliadli

katie555
23. sep 2012

@nelkas no asi sa ti nebude chciet listovat tu dozadu ale riesili sme to par stran dozadu - poziadas tu a dostanes zamietaci list, tu uz koluje ziadost co treba dat potvrdit lekarom ze dieta sa dozilo 28 dni - a je uz aj prelozena - tzn. je kazda veta v slovencine a pod nou v anglictine takze ti GP / midwife nemoze povedat ze nevie co podpisuje . O tom poisteni ja som sa tiez pytala - bo je protizakonne byt poisteny v dvoch krajinach EU ale udajne je to pre matky zijuce mimo EU.

radusiq
23. sep 2012

@katie555 hehe vidim ze mm nie je jediny co obuva ponozky 😀 ja na doma (a niekedy aj vonku ked som sama) nosim len tie fluffy hrube, to sa lahko natahuje..

@lu2112 noo jasne to auto je ako mikrobus, a ma isofixy vpredu vzadu tak mozme behat potom 😀 tak dobre nakupte, zavidim ze este vladzes tolko chodit, velmi sa bojim mojej rekonvalescencie ked teraz som taka lemra nemozna 😅

katie555
23. sep 2012

@radusiq no ja som prave teraz kupila tie fluffy bo tie jedine mi nerobia nehorazne pasy na clenkoch ked mi opuchnu nohy...a nehovoriac o tom ze su strasne pohodlne xixix ..ja este stale nemam ten isofix...teraz som chcela bidovat (my potrebujeme easy base 2) na tusim dva ale cena uz asi pol dna pred skocncenim bola nieco cez 70 plus postovne - to si zrovna mozem kupit aj novy ..hadam sa nieco zadari 😀

grasia1
23. sep 2012

@katie555 no uvidim. v piatok mam midwife tak sa jej na tu vodu popytam vsetko. napr. by ma zaujimalo ci tu pred tym robia klystir. neviem co by som mala splnat? zatial som nemala ziaden problem tak asi splnam. ci tam su nejake dalsie podmienky? Tak to mame termin tyzden po sebe. ako sa citis? ja zatial uplne v pohode vobec nemam pocit ze za chvilku rodime. a s tym holenim ma presne napadlo to iste🙂) ako to robia fakt obezne zeny? ja to teraz len tak na slepo po hmate holim. A som od Popradu.

zzuzana
23. sep 2012

@grasia1 - ahojky, ja som pred dvoma tyzdnami rodila do vody v birth centre. Velmi sa mi to pacilo, bol to sice moj druhy porod mozno preto bol jednoduchsi a rychlejsi ale pripisujem to aj tej vode. Ked si to porovnam s lezanim na posteli ( s mojim prvym) tak jednoznacne ti doporucujem vodu. Mozes sa dat do polohy aka tebe vyhovuje behom par sekund, mas pri sebe dve midwifes a vobec do toho nezasahuju len pozeraju z vonku. A aj tie kontrakcie inak citis vo vode ako na posteli. Ak mas neake otazky kludne sa pytaj 🙂 klystir nerobia 🙂

katie555
23. sep 2012

@grasia1 no zalezi to skor asi od nemocnice - ale priblizne vsade chcu to iste, musis byt community midwifes led (nemala by si mat ziadne konzultacie ako napriklad tehotenka cukrovka, vysoke bmi a podobne , skratka nemala by si chodit do nemocnice na check ups) potom nesmies byt overdue - resp. induced - ked si overdue ale prirozdzene, potom tusim ked ti praskne voda nesmies tam mat znamky meconia ...ono v podstate sa rohodne v den ked budes rodit ...Ja sa citim ok, okrem tych klasickych problemov - ale to si zvykam...uz mam sem tam krce, malinka je otocena spravnym smerom a engaged takze budem vidiet kedy pojdem - totiz kazdy mi predpoveda ze budem skor rodit nez pred datumom.. 😕

grasia1
23. sep 2012

@zzuzana Mozno hlupa otazka ale birth centre je co? lebo mne dala na zaciatku tehotenstva midwife len na vyber nemocnicu v ktorej chcem rodit o birth centre som nepocula. A kedy ta supli do vody? musim byt otvorena uz uplne alebo mozem byt v tej vode striedavo aj pocas kontrakcii? No ja by som prave ten klystir chcela. Ja budem sice rodit prvy krat ale viem z akeho dovodu sa klystir dava takze ako riesili toto? 😀

slavik79
23. sep 2012

@lydusska skusim to, dievcata dakujem vam vsetkym za rady, esteze mame forum kde sa mozeme vyplakat 😉

katie555
23. sep 2012

@grasia1 chodis na antenatal classes? birth centrum je kde maju bazeny - ja v nemocke kde mam rodit maju bud normalne delivery suit ale maju birth centrum zo 4 mi izbami z bazenmi atd...do vody - aspon v nasej nemocke bolo ze 5cm otvorena...a vlastne to je aj cas ked si ta nechaju v nemocnici - predtym sa ani moc neoplati chodit ...ono vzdy to zalezi ale od nemocnice - nam povedali ze do nemocnice zavolat ked odtecie plodova voda alebo kontrakcie kazde 3 minuty...ked ti odtecie plodova a je cista tak ti povedia ze si mas dat 2 paracetamoly a teply kupel.. a do nemocnice az ked mas pravidelne kontrakcie ...

slavik79
23. sep 2012

@katie555 ten joob seeker mi zamietli este niekedy v o februari ked som on ziadala, proste nemam odrobenych dost rokov a bodka 😠 teraz uz asi nema vyznam ziadat on, kedze mi asi neprinalezi, kedze pracu si nehladam.. a mam dievcatko, Rebeku, zajtra bude mat presne 4 tyzdne a je to moj maly pokladik a kvoli nej mi toto vsetko stoji za to.

grasia1
23. sep 2012

@katie555 tak to zatial splnam. prave to som chcela vediet ako je to s tym ked budem prenasat ci mozem do vody...co som sa docitala na forach o tej nemocnici kde budem rodit tak tam baby pisali ze su tam 2 porodne vane a v podstate kto skor pride ten skor berie. Takze ak bude aj vsetko v poriadku a bude obsadene tak mam smolu asi. Tak uvidime v den D. 🙂

slavik79
23. sep 2012

@lydusska o housing benefit a council tax benefit sme ziadali dvakrat, prvykrat nam vsetko zamietli, ale vcera nam prisla odpoved ze housing benefit nam uznavaju, je to 180 mesacne, council tax benefit nam opat zamietli, ale tak sme radi ze nam vobec nieco priznali. ano, priatel pracuje, chvalabohu, este to tak, aby sme obidavaja boli doma, tak to uz by bolo vazne zle s nami 😕 😕

grasia1
23. sep 2012

@katie555 nie nechodim na ziadne classes. midwife mi nic take neponukla a sama som nehladala. no nevadi v piatok jej dam zabrat mojimi otazkami lebo sa to blizi a ja ani neviem poriadne co si zbalit. tak nech mi vsetko pekne polopate vysvetli.

katie555
23. sep 2012

@grasia1 co viem mozes prenasat ale nie ked si induced ..a v roznych nemocniciach su rozne lehoty na to kedy ta booknu na induction ale je to medzi 7-14 dni - u nas je 10.. skus sa spytat ci nerobia tour of hospital - my sme tak boli a viac veci sa mi ozrejmilo - kde som ja tak maju 4 bazeny ale vzdy len 2 midwifes takze mozu len 2 zeny naraz, pripadne vraveli ze ked uz vedia ze je na konci jeden zobrali by tretiu ..Ale vraveli ze malokedy sa im stalo ze museli odmietnut ked zena chcela a splnala podmienky...Myslim ze to first come first served je v kazdej nemocke ...ale vsade ti povedia ze sa na to moc neupinaj, skor ber to z rezervou ze ked ti nevyjde vana tak sa svet nezruti a nezacni stresovat... 😲

radusiq
23. sep 2012

@katie555 tak to su riadne palky, snad sa ti este podari...pozeras aj gumtree a pod ci len ebay? inak mate isofix anchor points v aute? a aku mate sedacku presne? lebo ja som to tak chapala ze easy base sa pripina len pasom a easy fix base pasom alebo isofixom...a vsetko co pasuje na tieto easybase pasuje aj na familyfix, len ta je zvycajne este drahsia...tak by si mohla mat aspon vacsi vyber trosku

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre