Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

mamculka
7. mar 2012

Ja som prisla v aprily min. Rok . Ja som z toho dilino cisty. Nikdy som si danove totizto nepodavala. Ale kazdopadne ti dakujem 🙂 budem musiet ist kvoli tomu na SR? :-/

radusiq
8. mar 2012

@mamculka ak si prisla v aprili a predtym si nepodavala podla mna nemusis

radusiq
8. mar 2012

@lu2112 ahoj ako dnes? citis sa lepsie? Zacvicila si si uz? 😀
Mne je hrozne, nadcha prepukla v plnej sile, zas som sla spat o pol deviatej a nalievam sa cajom...a okrem toho ma sialene zacalo boliet koleno - ako keby som do niecoho z celej sily kopla a mala poriadnu modrinu, akurat ze si nic take nepamatam ani modrinu nemam...

lu2112
8. mar 2012

@radusiq dobre ranko tak ja som to asi trochu vylezala citim sa lepsie. Cvicit som cvicila aj vcera vecer aj dnes rano. a este som sa aj dobre vyspala dosiel mi aj vankus na spanie konecne tak ma nic netlacilo 😀 😀
Je mi luto ze teraz sa ty trapi s prechladnutim dufam ze ti skoro prejde vela vitaminov papaj a mne pomahal citron z medom 🙂
ja idem dnes neskorsie do prace takze domov dojdem az okolo 20.00 som zvedava ci nezaspim 😀 😀
a ty ides do prace ci ostavas to vylezat doma??

lu2112
8. mar 2012

@radusiq vidim ze ste tu rozoberali danove. Podavas si danove kazdy rok alebo nie??
ja podavam kazdy rok danove doma lebo ked sme sem dosli bolo to zo zakona povinne a netusim ci je to inak teraz.
zda sa mi to nahlavu podavat danove na slovensku ked tam nerobim uz skoro 8 rokov a nezijem tam?? vies niake podrobnosti dakujem 😀

radusiq
8. mar 2012

@lu2112 tak super ze uz lepsie 🙂 chcela som zobrat dovolenku ze ostanem doma dobrovolne, ale nedali mi ze ma nema kto zastupit lebo sef je na dovolenke 😒 ked bude zle skusim vypadnut skor domov ak nebude busy...

S tym danovym, v Irsku sme boli na takom seminari kde nam to vysvetlovali ako to je s tymi danovymi, pre Irsko aj UK. Ak mas na Slovensku trvaly pobyt, a v UK sa zdrziavas viac ako 183 dni do roka, mas dvojitu danovu rezidenciu. To v ktorej krajine podavas priznanie sa riesi rozhranicovacimi pravidlami -1. staly byt, 2. osobne zaujmy, 3 & 4 si uz nepamatam ale prakticky z toho vyplyva ze ak tu mas staly byt (nie trvale bydlisko) a manzela (ako osobne zaujmy sa berie hlavne najblizsia rodina) tak by si danove mala podavat tu, nie na Slovensku. Ak si chces byt 100% ista ze nebudes mat problemy na Slovensku, vypytaj si z Tax Officu potvrdenie ze si Tax resident v UK (nam to v Irsku vytlacili na pockanie len tak na hlavickovom papieri) a to posli na danovy urad na Slovensku a mas pokoj 🙂

lu2112
8. mar 2012

@radusiq jeej dakujem lebo uz ma nebavy stale robit danove na slovensku tak to vybavime a budeme mat pokoj. dakujem este raz 😀
a dufam ze sa ti podari odist skorej z prace a budes to moct vylezat. to by ti asi pomohlo

milli27
8. mar 2012

Ahojte baby,

ako som sa potešila, že vidím nejaké príspevky Sloveniek v Anglicku. Ja žijem v Derby, v júni som porodila, takže môj drobec už má skoro 9 mesiacov, no som v Anglicku ani nie 2 roky, tak nepoznám veľa Sloveniek mamičiek🙂...xcem vám len povedať, že sa nemáte čoho obávať, mám za sebou pôrod a doktori, midwife a všetok personál v nemocnici je veľmi ochotní a nápomocní po všetkých stránkach, určite aj ten prístup oceníte, že si nemusíte platiť za nadštandardné izby, epiduralky, niekoho, kto môže byť pri vás a podporiť vás, ja som dokonca mala pri sebe až 3 ľudí, čo tiež vyšli v ústrety, hoci nemuseli...🙂)))

radusiq
8. mar 2012

@lu2112 vyzera za nepodari...este som sa od rana nezastavila 😒

@milli27 ahoj a vitaj 🙂 super son rada ze si mala dobru skusenost, cim viac pozitivnych reakcii pocujem tym viac sa tesim 🙂

milli27
8. mar 2012

Jasne, to je dobré, musíš byť hlavne pozitívne naladená, bábätko to prežíva s tebou, tiež som sa veľmi bála, bola som tu ani nie rok, nevedela som do čoho idem, nemala som sa možnosť s nikým poradiť, kto by tu rodil a ak, tak všetci mi povedali, že väčšina Sloveniek chodí rodiť na Slovensko...ďalšia obava vznikla, že nebudem poriadne rozumieť, predsa tie lekárske termíny sú už dosť komplikované v slovenčine, nie to ešte v angličtine, môj priateľ je angličan, takže rozprávame celý čas anglicky, no predsa...ale všetko dobre dopadlo, narodil sa mi krásny chlapček...hneď na druhý deň ako ma pustili z nemocnice prišla k nám domov midwife skontrolovať mňa aj bábätko, ak budete kojiť, tak poradia, pomôžu, no určite sa nemôžem sťažovať...tak len sa držkajte baby, nech vám to všetko dobre dopadne!!!! a kľudne napíšte, ak budete mať otázky, rada sa podelím o svoje skúsenosti, Mirka

lu2112
8. mar 2012

@radusiq no tak to mi je luto ale snad to tam niako rychlo dobojujes a potom sup rychlo domov odychovat. Ja neverim ake pekne pocasie dnes je normalne ze jar nam zavytala hned by som isla niekam vom 🙂.

@milli27 vytaj a je dobre pocut spokojne mamicky aspon sa potom menej bojim dufam ze to v zdravy dobojujeme 🙂

radusiq
8. mar 2012

@lu2112 pekne pocasie???? kde????? ja vidim len sivu oblohu tu v centre...asi sa mi uz zahmlieva pred ocami 😀 hej uz sa nemozem dockat postele zas, nejako dockat do vikendu a mozem sa zotavovat poriadne

@milli27 tak to je super, ako dlho si vas nechali v nemocnici?

milli27
8. mar 2012

@lu2112 ale samozrejme, je tu určite iný prístup, ťažko povedať, či lepší, či horší ako na Slovensku,ale už aspoň to je pozitívne, že tu keď človek ide do nemocnice, tak ani nemá pocit, že je v nemocnici, tie detské oddelenia sú krásne, rovnako aj izby, pozitívne, krásne vymaľované, už len z toho má človek dobrý pocit,no určite všetko má svoje pre aj proti, no ja som bola veľmi spokojná 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

milli27
8. mar 2012

@radusiq tak ja som v pondelok bola objednaná na vyvolávačku,lebo som už preťahovala 12 dní o pol piatej poobede som prišla do nemocnice a pred polnocom som porodila a pustili ma domov v stredu na obed, na druhý deň prišla k nám midwife domov skontrolovať ešte mňa aj malého a potom klasika som začala chodiť s malým na kliniku vážiť ho a ešte health visitor chodí na návštevy, ale to bola asi 2x a ona viac menej tiež ešte odváži dieťa, poradí, na čo máte nárok, s kojením, príp. aké máte na ňu otázky 🙂 🙂

lu2112
8. mar 2012

@radusiq No tu unas v Selsdone je nadherne tak mozno Londyn je zamraceny 😀

radusiq
8. mar 2012

@lu2112 potom sa uz aj v Londyne celkom vycasilo...podarilo sa mi vypadnut asi 45 minut skor, tak lezim, ale je mi cim dalej tym horsie...obavam sa ze budem nutena zobrat nejake lieky, ale rada by som sa tomu vyhnut...hlavne teda dutiny mam uplne spuchnute, nemozem dychat

lu2112
9. mar 2012

@radusiq dobre ranko tak ako ti je citis sa lepsie?? mne bolo vcera zle od zaludka to uz tu dlho nebolo a pokracovalo to rano tak dufam ze su to len dozvuky.
Skus sa vyhnut tym liekom aj ja som umierala vsetko ma bolelo naparovala som sa nad morskou solou a kloktala ak nie tak potom skus zaist GP lebo v lekarni ti nic nedaju ak povies ze si tehotna to som skusala

radusiq
9. mar 2012

@lu2112 ostala som doma dnes, stale zle ☹ nechcem ziadne lieky naisto, radsej ostanem doma v teple v klude a tie priznaky nejako prezijem...a ty ako dnes?

lu2112
9. mar 2012

@radusiq to si velmi dobre vyriesila vylezis to uvidis mne pomahala citronova voda z medom to ma postavilo na nohy. Tazko je to bez liekov ale bude lepsie.
Mne uz to preslo mam este trochu upchaty nos ale iank je to uz dobre 🙂
uz chcem bit za prvi trimestrom uz nech si to vsetko zacnem uzivat a zacnem citit to male v nutri nech som kludna ze je vsetko ok 😅

radusiq
9. mar 2012

@lu2112 citrony mi prave dosli, tak sa mi nechce nikam ist ale ked mi bude lepsie mozno vybehnem len tak na rychlo do obchodu neskor...aj ja sa neviem dockat toho 12tt, bude to lepsie, teraz len stresujeme a pritom tym stresom len skodime ☹ Inak rozmyslam ze par veci uz kupim teraz na Slovensku...uz budem vlastne koncit prvy trimester, a neskor sa uz nedostanem - pride mi ze niektore veci su tam bud vacsi vyber, alebo neporovnatelne lepsie ceny ako tu...

lu2112
9. mar 2012

@radusiq no ja som si povedala ze az po 12tt kupim prvu vec nasmu malemu ale kamoska ma predbehla dostali sme prvy svetrik pre maleho 😀.
Mam vybraty taky set bodyciek v mamasand papas a to som povedala drahemu ze bude nas prva investicia do nasho maleho 😀
ja idem domov az v maji a podla toho ci pojdeme autom alebo lietadlom budem nakupovat.
Drahy ma novy JOB tak este si nieje isty ci dostane dva tyzdne ak nedostane musime letiet a vtedy sa moznosti nakupovania z mensuju 😝
A co ches doniest z domu??

radusiq
9. mar 2012

@lu2112 jeej gratulujem k jobu, to bolo celkom rychle 🙂
my mame jedny nadherne dupacky co som raz len tak kupila v Irsku par rokov dozadu, tak sa mi strasne pacili ze som ich musela kupit aj ked nebolo pre koho 😀 inak nemame este nic.
Ja budem zacinat 2.trimester v polke dovolenky 🙂 uvidim kolko toho este bude, ale najskor to dam poslat cez zasielkovu sluzbu sem nech to netaham po kufroch...zatial mam v zozname matrac do postielky (tu este ani jeden nepresiel mojimi poziadavkami, a tie co sa priblizuju su vyse 100-120 libier, na Slovensku presne taky ako chcem za 30), povlecenia a sety do postielky (tu mi pridu neumerne drahe tomu ze je to par obrazkovych handriciek), potom som nasla zavinovacku co babatku vyvola pocit ze je v maternici, takze menej place, a chcem kupit zasoby organickych cumlikov a kusatiek (isto su aj tu ale na SK viem kam ist), no a klasika z DMka si nosim organicku kozmetiku, tak nakupim aj babatkovsku 🙂

lu2112
9. mar 2012

@radusiq tak to mas celkov slusny zoznam🙂 ja co sa tyka takychto veci asi poprosim nasich nech nam to donesu v zhladom na to ze sa nezmestime momentalne do bytu a chystaju sa ku nam hned po porode a dojdu autom tak mozu doniest vsetkeho dostatok 🙂 ten matrac som aj ja rozmyslal a ja som chcela aj detsku izbu kompletne doniest zo slovenska nasla som peknu z dreha masivu a vyde to polovicu co tu tak tuho rozmyslam ze by som aj take veci riesila doma no ved uvidime 🙂

radusiq
9. mar 2012

@lu2112 no nasi tiez dojdu v july na olympiadu a potom hned po porode, a tiez som povodne rozmyslala ze napisem mamke zoznam, ale chcem si to nakupovanie uzit 😀
ta detska izba tiez nie je zly napad, ja zatial rozmyslam ze dame len nabytok co mame teraz v spalni do detskej, je prakticky novy, len nam (mne) je skrina mala. A postielku chcem z neopracovaneho dreva, bez finishu, lebo babatko bude zuzlat tycky ked bude starsie - zatial som nasla par peknych (a pekne drahych) biopostielok z US a uplne najobycajnejsiu najlacnejsiu postielku z IKEA za asi 35 libier ktora nepochopitelne vyhovuje vsetkym mojim poziadavkam okrem spustacej strany, ale este mam cas najst nieco medzi 😀
inak k SK zoznamu pripisujem este ortopedicke nohavicky a olej na masaz hradze

lu2112
9. mar 2012

@radusiq A to vasi ako co dojdu na olympiadu planuju ist na niake discipliny sa pozriet ci len tak?? Ja som zhanala listky na otvaraci ceremonial ale este som sa nedozvedela ci sa nieco najde v ramci olimpiskeho zvazu 😀
Aj tak tu bude mesiac uplny chaos vsade kvoli tej olympiade sa vobec netesim ☹ Hlavne v praci to bude narocne
Ty si spominala ze ches skoncit v auguste v praci ak si dobre pamatam to by si mala uplne super ja mozem najskor az v polke septembra 😠

radusiq
9. mar 2012

@lu2112 mamka len tak kvoli atmosfere pride a pre otca mame listky na futbal...inak listky sa nedaju len tak kupit. Pokial si sa neprihlasila do loterie mozes kupit balik od Thomas Cook s hotelom, alebo vyhrat od sponzorov. Pre tych co sa prihlasili budu este dve kola ako dopredaj a ak niekto bude chciet predat to co uz dostal, SOZ mal tiez nejake balicky ale boli vypredane uz na jesen, samostatne OZ krajin dostali kvoli tomu loteriovemu systemu tak malo listkov ze rodiny sportovcov maju problem sa dostat...nic moc, my sme chceli ist na vodny slalom ale bez sance, aj tie Thomas Cook balicky boli vypredane kym sme stihli...a nepoznam nikoho kto dostal listky na ceremonial...
Inak hej ja chcem koncit prave kvoli olympiade - robim v kurierskej firme, takze budeme mat masaker, vsetko bude meskat a kolegyna ide na dovolenku takze na vsetky delaye a problemy budem sama...radsej pridem o par vyplat ale budem mat pokoj...

lu2112
9. mar 2012

@radusiq no viem ze situacia je zufala z listkami preto som sa snazila cez nasich znamich co su v olympiskom zvaze lebo sem idu ako rozhodcovia tak este sa vsetko utrasie ale tak neviem ci by som si teraz trufala ved budem ako sud 😀 😀
Mi sme chceli ist tiez len pozriet tu atmosferu dufam ze to bude stat za to 😀.
Mali sme ist naposledy do ked bola olympiada v cine na dva tyzdne ale nemohla som si dovolit odyst vtedy s prace to ma dost ze mrzelo ale mozno raz sa mi to podari konecne sa tam dostat a kuknut si tu nadheru 😉.
A ako sa citis je to uz lepsie ci stale rovnako ?

lu2112
9. mar 2012

@radusiq chytila ma migrena idem domov z prace az take ze vraciam tak dufam ze to prejde dnes bol strasny den u nas v praci ☹ dufam ze tebe je lepsie

radusiq
9. mar 2012

@lu2112 jaj tak no mozno sa vam podari...my mame prave vsetky listky na moje meno taze ja musim ist lebo su neprenosne, uz som sa smiala ze si zozeniem skladaciu stolicku 😀
inak prave som sa zobudila, je mi ovela ovela lepsie 🙂

migrena? uff dufam ze rychlo prejde, drzim palce ☹

lu2112
10. mar 2012

@radusiq dobre ranko ako sa dnes citis?? dufam ze uz trochu lepsie.
Mna vcera migrena drzala celi vecer az som zacala vracat takze nakoniec pomohli ladove zabali na hlavu. Dnes sa citim lepsie aspon zatial uvidime ako to dalej pojde 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre