Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

katie555
21. jún 2012

@radusiq No skusim ti napisat aspon ako ja rozumiem tym veciam okolo ambasady, slovenskeho rodneho listu a pasu pre babo.
Tak britsky dostanes skoro, potom treba apostilu nan a prelozit do slovenciny. Na zaklade toho mozes na ambsade poziadat o jednorazovy cestovny doklad na vycestovanie. Avsak vratit do UK nan sa nemozes. Vybavenie slovenskeho rodneho listu trva 3 mesiace a bez toho ti poriadny pas pre babo nedaju. 😒 Mozes ist na svk a poziadat o rodny list tam, ale tiez to udajne trva 3 mesiace, takze by si musela byt doma tolko.
Druha moznost je to co ja chcem urobit, lenze to zalezi samozrejme od situacie. Nakolko moj partner je anglican poziadame hned po narodeni o britsky pas. Mozes poziadat on aj ked ste obaja slovaci ale to minimalne jeden z vas musi tu byt 5 rokov resident. Takze pas by bol, a rodny list chcem vybavit doma, spnomocnim mamku, nech moze jednat v mojom mene. Udajne registrujes na normalnej matrike (z britskym apostilovanym rodnym listom) a oni poziadaju o slovensky rodny list na tej specialnej matrike v blave. Ale vraj tiez to trva 3 mesiace. Len v nasom pripadade je to kvazi jedno, kedze prvy pas babo bude mat.
Ak som nieco domotala tak sa osprvedlnujem, toto je ako som to ja pochopila citanim na roznych forach a skusenosti ludi. 😉

radusiq
21. jún 2012

@katie555 dakujem, presne tak som to doteraz chapala aj ja, len som trosku confused z toho ze cestovny doklad sa neda zrobit na pockanie, a ze @cimage davaju robit sk rodny list tu, ale nez im stihne prist pojdu aj s malym na slovensko na cestovny doklad...
inak ja to mam zatial predbezne vymyslene tak ze mamka da zrobit na slovensku rodny list so splnomocnenim co najskor, a kym pride my tam docestujeme na doklad, a dame zrobit len pas. Akurat to trosku komplikuje to, ze nasi sa rozhodli na stare kolena sa prestahovat a teda mi zrusia trvale bydlisko...

radusiq
21. jún 2012

@lu2112 ahoj, ako dnes? ja zas v praci, v okuliaroch z ktorych sa mi dviha zaludok a boli ma hlava, som zvedava ako dlho vydrzim 🙄 dnes budem veeelmi grumpy 😀

katie555
21. jún 2012

@radusiq no len otazne je ci to stihnete do vianoc. Bo ten doklad co dostanes na ambasade je len jednosmerny a moze sa stat ze budete koli tomu zaseknuty na svk 😒 . Vybavenie Slovenskeho rodeneho listu (co som citala ) trva 3 mesiace bez ohladu na to ci ho robis cez ambasadu alebo doma na svk. a bez neho ti poriadny pas pre male nedaju 😖 Mate narok na britsky pas ci nie? Bo mne sa to tym vidi ovela jednoduchsie? Ja si teraz planujem vybavit plnu rezidenciu, aj ked uz mam narok na na citizenship ale zase 1500 libier sa mi zase to toho nechce vrazat a teoreticky vyhody to nema ziadne. Robim na letisku takze vzhladom k vizam do inych krajin co viem tak jediny rozdiel co som nasla je ze my potrebujeme viza do dubaja a britsky pas nie. Ostatne krajiny je to to iste. Takze podla mna zbytocne vyhodene peniaze 🙂
Ty mas termin cca ked ja nie ? moj je 17ty oktober?

wewe8584
21. jún 2012

@sarifa hehe 😀 😀 tak ty si ma teda rozosmiala, som o tom hovorila aj manzelovi ....sme sa smiali este aj v posteli pred spanim...ale v dobrom slova zmysle..uplne paradna otazka 😀 😀 odpovedat na nu samozrejme neviem..skus sa spytat mw 🙂

wewe8584
21. jún 2012

@radusiq no tak ja som bola zasobena liekmi zo svk 😀...skor boli kupovane pre manzela, kedze som vedela, ze som tehotna....pisala som vsak mojej spoluziacke z gymka, ona studovala farmaciu a teraz robi v lekarni a tiez na fakulte. Pytala som sa jej presne na hnacku, tak ti to rovno skopirujem, co mi napisala....isto by som sa toho drzala (stale ked sa jej nieco ohladom liekov opytam, tak ma vynikajuci prehlad a ked nieco nevie tak to poriadne nastuduje predtym ako mi poradi) 🙂
Takze nech sa paci 🙂: co sa tyka hnaciek, tak tam ti neodporucam davat chemiu, teda nic, co by obsahovalo nifuroxazid (Endiex), loperamid (Imodium)...radsej zvol Cierne uhlie, Smectu a slane tycinky, piskoty, horku cokoladu [🙂] aj si das cierne uhlie, urcite sa drz postupu, ze sa davaju 3-4 tablety naraz 2, 3, 4x denne, podla priznakov. nieze si das len jednu, ta ti moc nepomoze [🙂] no a ked si budes davat cierne uhlie, alebo smectu (alebo na striedacku), tak tiez aspon 2 hodiny mimo vsetkych tabliet a vitaminov, nakolko vsetky vo vode rozpustne latky sa naviazu na cierne uhlie v traveni a odidu z tela, nevstrebaju sa [🙂]
- inak ja som nemala pocas celej dovolenky ziadne problemy....skor zapchu som mala. Pila som dokonca aj rozne ovocne napoje s ladom a uplne v pohode.

radusiq
21. jún 2012

@katie555 no my sme tu len dva roky takze britsky pas nam nedaju ☹ Termin mam 21.10, dost blizko sme 🙂 Prave ratam ze keby mamka hned dala robit ten rodny list, tak by sme mozno museli ostat na SK len mesiac, mozno mesiac a nieco, co by bolo vcelku ok...no uvidime, este mame chvilu na planovanie...

radusiq
21. jún 2012

@wewe8584 dakujem, napisala som mamke nech mi posle uhlie 😀 a vdaka za to davkovanie ja by som si presne dala len jednu...dufam ze budem ok, len keby nahodou, nechcem sa spoliehat na Marocky zdravotny system...

wewe8584
21. jún 2012

@radusiq no tak to ti verim, ja som sa tiez bala i ked som vedela, ze thajsko ma jedno z najlepsiech zdravotnictiev. Keby som ale mala hnacku, tak by som to najpr riesila tak ako som pisala, ze tycinky a tak 🙂 Istotne ta nic take neprepadne a uzijes si dovolenku. I ked co ja viem, tak vacsina ludi, co ide do africkych krajin nieco chytne na zaciatku...ja som mala take plany, ze budem popijat vodku 😀 alebo rum, ale to som hned po zisteni tehu zamietla 😀. Kedy vlastne cestujete? Opalovaci mas dobry? Neviem ake mate odporucania, ale nepila by som vodu z vodovodu 🙂

radusiq
21. jún 2012

@wewe8584 no uvidime, snad to prezijem bez ujmy...urcite voda z vodovodu neprichadza do uvahy, nic s ladom, atd. ale co som citala sprievodcov tak jedlo je vcelku hygienicke, ze sa netreba bat jest aj z poulicnych stankov, vraj je to ok...
opalovaci som este nekupila, chystam sa dnes po robote, lebo som trosku trafena do prirodnej kozmetiky takze musim do Wholefoods Marketu, ale urcite bude vysoky faktor. Nechystam sa velmi opalovat, som bleda od prirody, akurat by som scervenela. A pozerala som pocasie, tak nie su tam ani nejake sialene horucavy - vacsinou prijemne pod 30, tak sa tesim 🙂 ideme o tyzden v sobotu, 30.6. na tyzden

wewe8584
21. jún 2012

@radusiq no super, to uz je za chvilku, uzite si to tam 🙂 isto bude dobre 🙂 Ja som mala opalovaci Daylong, velmi dobry znacka. Ak pouzijes 50 faktor, tak by ta nemalo opalit vobec 🙂 A kup si aj nejaku opalovaciu tycinku na pery s vitaminom E 🙂. My sme boli blizko rovnika, takze som musela chranit vsetko...no nakoniec som dopadla tak, ze ani pri 15 faktor ma velmi neopalilo, kedze sme stale niekam chodili. Nijak som sa neobmedzovala 😀 dokonca som aj snorchlovala, takze super... drzim prsty, aby ta nic take neprijemne nechytilo

radusiq
21. jún 2012

@wewe8584 no parada, to rada pocujem 🙂 ta tycinka ma nenapadla, snad nieco budu mat a ked tak vezmem lanolin na bradavky, ten je uzasny na pery 😀

wewe8584
21. jún 2012

@radusiq 😀 😀 hej, i tak mozes 😀 😀 a este aby som nezabudla...ked bude velmi horuco..tak si kup niekedy aj mineralku normalne sytenu...nie len cistu, telo pri poteni straca mineraly, tak aby si to doplnila 😀 a kup si nejaky vejarik...vyzera to pekne a plni to uzasny ucel 🙂 ked je horuco...no...asi tak vsetko uz 🙂

radusiq
21. jún 2012

@wewe8584 super vdaka za vsetky rady, urcite vyuzijem 🙂

lu2112
21. jún 2012

@radusiq Ahoj no ja som stravila na meetingu cele rano kvoli mesacnemu prehladu. A samozrejme ze najlepsie som sa necitila uz od vcera mi je tak divno vsetko ma boli neviem ci to je tym pocasim alebo cim no zvedava som ci ma to prejde 😒
A co mas stim akom ci niaka infekcia iba alebo nevies. Ja som na okuliaroch od zaciatku tehu inak sa nedalo mne strasne vadia sosovky. 😅
Vidim ze zistujes informacie na pripravu na dovolenku treba sa zasobit keby daco. Juj uz sa vam to krati ja som vcera dala pisomne moj odcjod na matersku 17.08 je moj posledny den v praci povedala som si ze vtedy sa budem stahovat do domu takze uz nechcem cestovat a hlavne stresovat sa nech sa aj oni staraju ved akosi si nelamu este hlavu ze nemaju nikoho no ved uvidime co spravi ten datum snimi dufam ze to nieco nakopne 😀

radusiq
21. jún 2012

@lu2112 ahoj no uz som sa ja zas zacala strachovat ze co to 😀 uz si dostala ten MAT B1 form? Ci len listom si im to dala zatial? A riesia ti aspon niekoho na vypomoc ci vobec?

Dufam ze ta to prejde, prudko sa zmenilo pocasie a tlak, mozno aj z toho trosku,,,

lu2112
21. jún 2012

@radusiq No dala som im to listom a samozrejme este musim poziadat o Mat B1 form ale zatial ma to nesuri lebo to staci 3 tyzdne pred materskou takze v Juli mam MW tak snad mi to vystavy 😀
No vypomoc uz druha odmietla ze je to vela roboty tak ja nechapem co ty ludia chcu a to malo penazi neponikame ale ludia su lenivy tak dufam ze skoro niekto pride nech to zvladnem 😀

radusiq
21. jún 2012

@lu2112 to myslis vazne???? No by ma slak trafil keby mi niekto toto povedal... 🙄 aspon nejaku temp by ti mohli dat zatial...

lu2112
21. jún 2012

@radusiq NO ved to je probelm nikto to nevie robit a zaskolit na toho niekoho by trvalo aspon dva tyzdne. Potrebujem niekoho zo skusenostami nech to netrva dlho ale ako si nemam stastie takze to zacina bit narocne. Ale ak to nevyriesia do buduceho tyzdna idem za GP sa vypisat davam im este dva dni takze myslim ze to je fer 😀. Musim mysliet na mna a maleho lebo inak to nepojde. Inak nasli sme uz konecne meno takze slavnostne ohlasujem ze bude Maximilian ( Nas mali Maxik) Manzel mu uz tak tyzden hovori a sme sa zhodli ze lepsie uz nevymylsime 😅

radusiq
21. jún 2012

@lu2112 jeej tak super Maxik je krasne 🙂 🙂 🙂
A urcite vy ste najdolezitejsi, nestresuj a nenamahaj sa viac ako je nutne. Inak davaj pozor s vypisovanim, lebo terajsia vyplata ti robi zaklad na vymeriavanie materskej, ale zdravie je prvorade samozrejme. Ja som myslela zatial ze aspon tempa by ti mohli dat aspon na take zakladne kancelarske veci, ze dvihnut telefon napisat e-mail, nech sa aspon takymi vecami nemusis zdrziavat ked uz normalneho asistenta ti nevedia najst...

Dnes som zla, davam si akurat druhu kavu, nech tu este vydrzim do vecera...sialene pocasie

lu2112
21. jún 2012

@radusiq NO to viem ze by mi to mohlo ohrozit matersku co sa tyka penazi ale dufam ze sa umudria a nieco vyriesia ved nemozu predsa cakat ze vsetko vyriesim sama 😝.
Ale myslim pozitivne a pokial nestiham dokoncit pracu necham na dalsi den a ked ma niekto pripomienky tak ma smolu moze si to spravit sam. 😀
Ja som dnes mala tiez normalnu kavu po dlhej dobe a ako citim v bruchu maleho to poriadne prebralo tak asi to casto nebudem skusat potom to moje rebra a panva nevidrzi 😀

radusiq
21. jún 2012

@lu2112 mas naspeedovaneho Maxa v brusku? 😀 😀 ja pijem rano stale normalnu kavu, bohuzial zavislost je zavislost, neviem sa jej vzdat ☹ midwife povedala ze dva kofeinove napoje denne mozem, tu druhu si dam malokedy, max raz za tyzden az dva. Ja som prisla na to ze drobec ozije prudko ked si dam nieco sladke 🙂

bealondyn
21. jún 2012

@radusiq ja som si vybavovala sk rodny list pre malu sama v BA a prisiel o 5 tyzdnov. Zalezi kolko maju na tej osobitnej matrike roboty. 3 mesiace je ich max termin stanoveny, dokedy to musia vydat. 🙂 cez nasu ´uzasnu ´ ambasadu v Londyne to vzdy trva minimalne 3 mesiace, pretoze oni cakaju kym sa im tych ziadosti nazbiera viacej a potom to posielaju naraz.

lu2112
21. jún 2012

@radusiq Ja som nemohla nic kofeinove v prvom trimestri lebo mi stoho bolo zle. Tak som si odvykla a potom som pila len na chut vzdy bezkofeinovu kavu no a asi dvakrat om si dala normalnu ked som zle spala ale mali je stoho naozaj ako naspidoovany takze kopec srandy mame 😀. A samozrejme hned ked si sadnem tak kopacka do rebier tak to moje decko ma ani vydychnut nencha to je uz aky teror 😀 A potom si to odnese chuda Otec 😝

lu2112
21. jún 2012

@bealondyn To si ako isla z malou na slovensko a vybavila si rodny list tam?? ci cez niekoho??

lu2112
21. jún 2012

@katie555 Ja som to pochopila rovnako stymi pasmi a rodnymi listami.
My budeme ziadat o anglicky pas pre maleho kedze sme tu 7 rokov obaja rodicia a potom ostatne dovybavujem na slovensku ked pojdeme. 🙂 😅

radusiq
21. jún 2012

@lu2112 no moj nastastie nekope bolestivo, vie dat aj supu ale ze by ma rebra boleli to nie. Ale ked zacne kopat ako o zivot ze musim vstat sa poprechadzat, zmenit polohu, tak este dostanem vynadane od draheho ze ho ucim na kolisanie 😀

lu2112
21. jún 2012

@radusiq no ved nech si to skusi mudry 😀 ved ked bude vonku ti to moze ukazat ako sa to da bez kolisania 😀

radusiq
21. jún 2012

@lu2112 jaaj ved to bude...teraz sa ohana vychovnymi principmi, ale uz to vidim ze to dieta bude mat milovaneho otecka co znesie aj modre z neba a vsetko dovoli 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre