Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

monkka21
14. júl 2012

maminky,ja mozem wendy007 len odporucat 🙂 tak ak chcete pozri te jej stranku..

sarifa
14. júl 2012

@slivka233 Ahoj to nevadi ved aj ja niekedy nevladzem a zaspim hocikde 🙂ty mas teda to spanie dost divne 🙂 to si ta asi maly uz uci...ja som sa homprlala na lopte cely vecer lebo ako nahle som si sadla na pohovku tak male zacalo kopat a vytlacat sa no nebolo to prijemneeeee ...

Dneska som bola na Hospital tour a bolo to super .Keby som sla na ostro tak by mi nemali cas veru poukazovat kde co je.Dost toho tam je a ako bludisko 🙂 Takze ak nechces ostat vyplasena ked prides prvy krat do porodnice tak by si mala ist.Izby boli pekne a ciste ,ukazovali nam bazen a taku obyvacku kde mozme ist ked sa porod este nekona.. sukromne izby a co vsetko tam mame k dispozicii .Jedina zla vec bola ze tam bolo neuveritelne teplo a ziaden vzduch(zevraj kvoli babatkam) takze sa uisti ze tam maju ventilatory alebo si zober nieco scim sa budes ovievat ...lebo ja osobne dusno neznasam a to mi bude vadit pri porode.

sarifa
14. júl 2012

@slivka233 a ten caj som nemala nejako sa mi nechce ho robit 🙂 ale dnes si ho hadam urobim.Tebe chuti?

lu2112
14. júl 2012

@radusiq no nezavidim tie krce dufam ze ja to nedostanem tak skoro 😀 budem sa tesit na plavanie 😀 inak co porabate cez vykend mi sme akurat vybehli do obchodbmov a zajtra chceme do Londyna tak dufam ze sa pocasie umudri

mandarinka77
14. júl 2012

ahojte kocky, som tu nova. je tu nejaka buduca mamina v okoli londyna?

sarifa
14. júl 2012

@mandarinka77 Ja sice niesom v Londyne,ale s Northamptonu takale aj tak ta zdravim a vitam 🙂

radusiq
14. júl 2012

@lu2112 aj ste nieco pekne kupili? my dnes len doma - pratali sme byt trochu, ja som vybehla narychlo na trh rano, chodi tam ujo co nosi slaninu dost podobnu nasej slovenskej, a po rokoch som natrafila na biele ribezle, tak sa vytesujem az ma zaha pali 🙂 a teraz ma bolia krize tak uz len oddychujem...a co v Londyne, na prechadzku?

@mandarinka77 ahoj ja som kusok juzne v Surrey - Carshalton, odkial z Londyna si?

andie25
14. júl 2012

@mandarinka77 ahoj, ja som v Londýne uz 10 rokov, a ty kde presne sa nachadzas?

veriiii
14. júl 2012

kocky, mozno tu uz taka tema bola,ale poprosim radu na objasnenie-co sa tyka materskej prvych sest tyzdnov je to 90% z mojho priemerneho tyzdenneho platu//a dalsich 33 tyzdnov 135.45 alebo zasa 90% ,a to zalezi od zamestnavatela ci dostanem to minimum 135.45 alebo 90%?alebo je to myslene uplne inak/napr tych 135.45 dostane napr nezamestnana../,a kto to vlastne vyplaca?

sarifa
14. júl 2012

@veriiii ahoj ...Vsetko zalezi od zamestnavatela.Ja ked som mala meeting s HR tak som dostala aj papier kde bolo vsetko spisane. Prvych 6 tyzdnov 90% a dalsych 33 bude £123 tyzdenne ..viem ze niektore companies davaju aj viacej

radusiq
14. júl 2012

@veriiii ahoj, no pokial ides na statutory (tzn ak tvoj zamestnavatel nedava ziadne "bonusy, len to co musi), tak prvych 6 tyzdnov dostanes tych 90%, a dalsich 33 budes dostavat bud 90% alebo 135.45 - to ktore je menej (takze s najvacsou pravdepodobnostou tych 135.45). Akurat by ma zaujimalo ako @sarifa vyratali tych £123??? Zeby to bolo bez taxe?

slniecko77
14. júl 2012

@radusiq 😀 😀 😀 oni tu velmi magnezium nepouzivaju, urcite by bolo lepsie normalne, ale ked ine nemas tak pouzi aj to....ja som si ho davala aj ked nie kazdodenne a sme/boli s malym v pohode 😉

katie555
14. júl 2012

@radusiq to je celkom zaujimave ze 123. ja totiz pracujem len full time a od aprila ked sa zmenilo nezdanitelne minimum tak neplatim takmer ziadne dane. Mne to robi rozdiel cca 10 libier ci budem dostavat 90% platu alebo smp.
Ked sa o tom bavime, vie mi niekto povedat kedy treba poziadat o childs benefits? alebo to mi daju automaticky ? 😀

sarifa
14. júl 2012

@radusiq no to by aj man zaujimalo :D ale asi preto ze ja tak vela nezarobim ..aj tu som to napr citala:
Money is likely to be important when it comes to preparing for and looking after your baby. Thankfully, if you've been working for your employer for 26 continuous weeks by the 15th week before your baby is due, you'll qualify for Statutory Maternity Pay. You’ll receive 90% of your salary for the first six weeks and then £124 a week, or 90% of your average earnings (if that is lower), for the next 33 weeks.

sarifa
14. júl 2012

@katie555 ja ked som vyhladavala kolko je SMP tak ti poviem ze veru suma bola vzdy vsade ina. Moja company da len to najmenej co MUSI aby to bolo v ramci zakona.

radusiq
14. júl 2012

@slniecko77 vdaka no uskodit snad nemoze ak ho budem s mierou 🙂 midwife mi vlastne zakazala vsetko co nema na obale napisane ze je vyslovene pre tehotne

slniecko77
14. júl 2012

@katie555 😀 😀 😀 samozrejme, ze o CHB musis poziadat 😀 😀 😀 este NIC v UK nedali len tak 😉
..ale pripravte sa na cakacku, kludne to moze trvat par mesiacov..myslim, ze my sme na to cakali 3-4 mesiace, takze s tym hned neratajte..hlavne treba dolozit nejake papiere
@radusiq oni su tu sialeni hehe ani v lekarni ti nic nepredaju ked vidia, ze si tehu..pritom maju mat od toho vzdelanie, ze co mozes a co nie,a le jednoduchsie je im nepredat ;)

radusiq
14. júl 2012

@sarifa
@katie555
ja ked som dobre pochopila tak tych 135.45 je len teraz par tyzdnov co to dvihli, predtym bolo £124, ale uz si nie som ista nicim v tejto krajine 😀

slniecko77
14. júl 2012

@radusiq hej dvihali to, pozerala som to par dni dozadu 😉 ktohovie ake zmeny zase budu od noveho roku, spekulovali, ze zoberu CHB lepsie zarabaujucim 😝 nemam slov 😠 vrrrrrrrrrrrrrrrrrr

sarifa
14. júl 2012

@radusiq No bodaj by si mala pravdu to by som sa velmi potesila 🙂 Viem ze asi to od aprila menili a ja som tieto papiere dostala predtym tak mozno dostanem aj viac

radusiq
14. júl 2012

@slniecko77 to som tiez pocula, ale mam pocit ze to sa bude tykat len deti narodenych po tom datume...dost nanic to je ale tak zvladli ini zvladneme aj my 🙂

slniecko77
14. júl 2012

@radusiq bodaj by si mala pravdu, lebo zivit asocialov na ukor vlastnych deti je nonsens 😠
..ozaj, aky krem proti striam pouzivas?

katie555
14. júl 2012

@slniecko77 no ved prave to aj ja hovorim.. ja jediny benefit na ktory mam narok je CHB a aj ten nam zoberu po aprili. A pritom zase az take vysoke prijmy nemame. Sme sa nad tym rozculovali par stranok dozadu - tu ked pracujes nemas na nic narok, jediny ked si leniva a nepracujes

katie555
14. júl 2012

@sarifa 124 libier je stary udaj do aprila 2012. ja na to kukala po novom je to 135 a nejake drobne. Takze ak si sa snou bavila pred aprilom, tak ta teraz teraz potesime 😀

sarifa
14. júl 2012

@katie555 a preco ze zoberu? No mibudeme dostavat na priatelovu dceru AZ nejaku £1.50 :D

sarifa
14. júl 2012

@katie555 jeeeeeeeeeeeej 😀 no vidis ani mi nedali vediet o takej zmene ..to len ja ich musim o kazdom mojom zamere kontaktovat ....

veriiii
14. júl 2012

@sarifa
@radusiq
velmi dakujem za odpoved a ujasnenenie.Ja som si to aj tak myslela,ale mama mi tvrdila,,ze citala niekede,ze to bude tych 90% a tych 135.45 len pre nezamest.ale vlastne neviem ci nezames.ma narok.No poznajuc mojho sefa, da mi statutory..hmmm☹

katie555
14. júl 2012

@sarifa no moja praca to ma na haku..Doteraz neviem kedy mozem ist na matersku....nevedia mi vypocitat kolko dovolenky mam ☹ aspon nieco pozitivne...co som ja ratala, tak mesacne to vychadza 585 mesacne co ti isto nezdania bo nezdanitne je cca 620 mesacne ...plus tych 20.30 co je child benefits

katie555
14. júl 2012

@sarifa oni chcu childs benefits zmenit - do toho aprila je to ze mas na to automaticky narok na prve dieta 20.30 a druhe tusim nieco cez 14 (priblizne) a od aprila to chcu zmenit ze to bude zavisiet od prijmu. Ak tam hodia tych 26k tak nam to automaticky zoberu.

katie555
14. júl 2012

@veriiii tie sumy co pises su ked splnas tie podmienky odpracovane 26tt pred odchodom na matersku a prijem tusim 107 libier. Ked si nezamestnana su to uplne ine podmienky a tak. 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre