Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

hajanka
23. jan 2014

@slniecko77 hmm tak netusim co sa kde stalo, len to viem ze som to cakala ako samozrejmost ( nemocnica nie je privatna) a zrazu ziadna zmienka o NT, alebo, je mozne ze si to ona to merala a zaznacila len pre seba niekde? Len preco by to neuvadzala do mojich zaznamov potom... a ak by nebolo ok tak by mi to asi povedala, dufam. No skusim sa jej na to opytat teraz na buduci tyzden, len nevyzera zeby jej bolo moc do reci 😅
super ze si mala tehu v pohode,

*Oproti prvemu tehu nas Maternity Record Book vyzera inak, pri kazdej poradni je napisane ake vysetrenia su potrebne spravit (samozrejme mozes odmietnut) a ake veci s tebou ma prebrat, napr. brestfeeding, benefity, bezpecnost dietata, rozne vitaminy, ockovania atd. V tomto je tento system lepsi ako na SVK, nemal by si odist bez potrebnej informacie
- take nieco v MR nemam dopredu uvedene co sa ma na ktorej poradni prebrat, mw len zapise info z danej potadne nic viac, nic co ma prebrat so mnou, neviem ani akoze kedy to chce stihnut ked tretia poradna bude az na konci 8mes 🙂
pri prvej sa ma akurat pytala na ocko co som odmietla, na folic acid a vitamins, upozornila ma na ten downs screening ze budem moct dat spravit na druhej poradni (o tom som povedala ze ok porozmyslam), na stravu ze ma nebude ani upozornovat lebo druhe tehu, nic viac take extra, mozno to zmakne na dalsej poradni 🙂
no druha poradna trvala asi 10min so vsetkym. Ziaden letak (akurat na prvej ten box), ziadna zmienka o konzultantovi (to som pocula od teba 1x teraz). Mozno som na taku flegmu len natrafila, som sklamana a stve ma ze si asi nerobi svoju pracu tak ako by mala 😠 (citim to) pritom vie ze prve tehu bolo na SR aj vie ze je to tu vsetko v tomto smere nove. Mozno som jej nepadla do oka 😀
@svetllana @lu2112 dakujem 😵

hajanka
23. jan 2014

@slniecko77 ps: tiez si mala tak dlhu pauzu medzi 2. a 3. poradnou? ze 11 tyzdnov, ved tj skoro 3 mesiace
a akym sposobom potom riesia ze zanedbanie zdr starostlivosti? ked tu ta oni vlasyne vidia za cele tehu len par krat? myslim napr. v prvom tehu ked som mojmu gyn na poradniach hovorila, ze mi tvdrne brucho a on ze je to ok (paradoxne ako moja mw) a potom par tyzdnov na to skoncila v nemocke s hroziacim predc porodom mohla som ho zalovat, on potom chodil denne za mnou do nemocky ako psik lebo sa citil vinny, tu ak by sa take nieco stalo tak som si sama na vine? ze som sama ako laik neurcila si dg a nevyhodnotila riziko a nesla do nemocky. Mozno hlupost, ale napadlo na to 🙂

katie555
23. jan 2014

@hajanka sorry ze tiez sa do toho motam ..
ja som sice down syndrom screening v 12 tt mala a bola som nizky risk.
potom v 20tt (boli sme tusim 19 plus nejake 2 ) ked merali vsetko, doslo ze nutchal fold je o 0.2 mm hrubsi nez je povolena hranica (5-6 mm) , plus sme mali bright bowels , co je durhotny znak downa, a znak cystickej fibrozy.
Tak hned konzulatcia, amnio. atd ..Ono isto keby nebolo v poriadku tak ta na to upozorni .... oni stale to mozeu zmerat v tom 19 tom tyzndi..
a vlastne po vysledkoch z amnio, este si ma zavoli potom to prekonzultovat (negativne vysledky, si pamatam ze ma zenska 20 minut vytacala a sla som domov)

slniecko77
23. jan 2014

@andie25 som si to myslela, nejak sa mi nezdalo, ze by sa NT screening a stym spojene testy platili, okrem toho tripple testy su casto falosne pozitivne

hajanka
23. jan 2014

@katie555 @slniecko77 @andie25
zacina sa mi to pliest vsetko 😖

NT sa meria 11 - 13+6
Downs syndrome screening test 15 - 18

na dating scan som bola v 12tt, ja som videla ze to NT merala ale do zaznamu mi to nezaznacila, je mozne ze ona to v nemocke ma? nedala to ani midwife? lebo od kedy som tehu tak ziadna zmienka o NT od nikoho..,

a na poradni druhej som bola v 17tt a vtedy som downs screening odmietla prave preto ze byvaju vysledky falosne pozitivne, anomaly scan (morfo) je presnejsie nez ten screening

Katie a teba co tolko vytacala? ☹

katie555
23. jan 2014

@hajanka ale chapes pozvala si ma konzultanka po negativnej amnio do nemocky ( asi mesiac po tom co sme uz mali uplne vysledky, nie tie zrychlene) Indka, a za 20 minut sa ma asi 5 krat spytatala : 'you must be happy that everything is negative ? asi pot 3 tom raze som jej mala 100 chuti odvrknut you know , we acutally wanted poorly baby ...ach

slniecko77
23. jan 2014

@hajanka a mozno si len natrafila na MW co nema rada cudzincov, mne sa to tiez podarilo 😠 zmen ju, ja by som to zrejme spravila, ked nie je dovera nie je nic.
Vidis, bol ti spomenuty Down screening, ako nahle nedas suhlas na tie testy tak ti ich nikto robit nebude, ja som vsetko musela podpisat...evidentne u vas doslo k misuderstanding...ako som uz spominala, tieto testy sa skladaju z krvnych testov - kombinovane testy a NT screening sona - kontroliju prejasnenie sije a pritomnost nazalnej kosticky, samozrejme meraju sa aj ine parametre. Pokial si nedala suhlas, myslim, ze ti to nikto nekontroloval len zmerali velkost plodu a skontrolovali chrbticu, ale nie som sonografista tak ti to s urcitostou nepoviem.
Ten box co si dostala by mal byt plny info, teda okrem reklamnych letakov. Ja som tam mala obsiahlu knizku ako to v nasom shire chodi, ake vysetrenia sa pocas tehu robia, ake pocas prvych 6 tyzdnov, strava pocas tehu, vitaminy, mozne komplikacie, kde volat ked nastane nejaka konkretna situacia, ako prebiehaju jednotlive vysetrenia, kedy sa presne robia atd. Vola sa Pregnancy Information Book vydava ju NHS a ma 95 stran vo velkosti A4, takze je skutocne obsiahla..predtym som mala zakladne info napisane v Maternity Record Book. Co sa tyka informovanosti, z vlastnej skusenosti viem, ze v UK informuju nasobne viac ako na SVK, aj ked urcite zalezi od lekara a konkretnej pacientky. Ja som typ cloveka co sa pyta a ma nastudovane mrte materialu este predtym ako sa nieco udeje 🙂
Podat zalobu mozes kedykolvek a na kohokolvek, ked bude opravnena vyhras sud a s tym spojene nemale odskodne..ale musis dokazat, ze nieco zanedbali. Oni maju dost vymakane guidelines a nemyslim, ze by ich porusovali, samozrejme chybicka se vzdy vloudi.
V Maternity Records Book mas urcite napisane v ktorom tyzdni sa robia poradne, a ako som napisala, pokial sa necitis dobre mozes ist aj mimo poradni na kontrolu a hocikedy do nemocnice...tak to sprav ked sa necitis dobre, to, ze je nemocka daleko nie je ospravedlnenie 😉
Ja chodim takto:
6-12tt - referal to ANC, booking
12tt - hospital app, scan
16tt - antenatal chech u community MW
20tt - hospital app, 20 week anomaly scan
25tt - len prvorodicky u MW
28tt - u MW
31tt - zase len prvorodicky u MW
34tt - MW
36tt - MW
38tt - MW
40tt - prvorodicky u MW
41tt - MW
Ako som napisala na poradnu mozes ist aj mimo tohto poradia ked sa necitis dobre (presne ako na SVK), nechce sa mi zdat, ze to nemas napisane v Maternity Record Book..skus riadne prelisovat. Mne sa tych poradni zda primerane dost, ked mi nic nie je ani nemam pocit, ze ma treba kontrolovat 😉
Kludne sa pytaj ked ti bude nieco nejasne.. 🙂

slniecko77
23. jan 2014

@katie555 😀 😀 😀 😀 ja niekedy nemam slov co dokazu vypotit 😀

slniecko77
23. jan 2014

@hajanka tripple testy byvaju casto falosne pozitivne, kombinovane testy su dost presne..myslim, ze Andy spominala 84% ja som citala trosku viac, ale to je v zasade jedno. NT screening ti podla mna nikto nerobil pokial si nedala suhlas.
Krvne testy sa robia do 16+6tt ak sa nemylim, ale zvacsa sa robia rovno v cca 12tt na hospital app spolu a z toho vyjde cislo a vyhodnotia vysku risku. Ale samozrejme ti ich mozu spravit hocikedy do toho 16tt, pokial je dovod. Zrejme si nerozumela tym vysetreniam a trosku ta zmiatli, mala si nespravne info a tak si poodmietala nejake veci, tu ta nebude nikto presviedcat o tom, ze si mas dat nieco spravit. Fakt neviem co ti MW povedala ci nepovedala, ale podla toho co pises velmi si nerozumela o co ide...tak neviem ci je az tak MW na chybe. Prepac, nechcem sa ta nijak dotknut.
Vysledky NT screening scanu sa davaju do Maternity Record Book, ja tam mam vysledky oboch scanov..aj ked nie velmi podrobne ako to bolo realy ked nam popisovala kazdy jeden organ, ale dostatocne, aby sme vedeli, ze je vsetko OK 🙂

hajanka
23. jan 2014

@slniecko77 oh ano bol spomenuty ale nebola vobec rec o tom ci ho aj dam alebo nie 😖
a na NT screening suhlas sa ma nik absolutne nepytal 😲 (len ja som to brala ako samozrejmost ze to spravia)
ona na 1.poradni mi pov ze mam si dovtedy premysliet ci ho chcem, som pov ze ok popremyslam.
Este v ten den druhej poradne v 17tt som nebola na 100% rozhodnuta, uz vyberala ihlu a vtedy som pov ze nechcem predsa len, tak v tom 12tt nik nemohol tusit ze to v 17tt odmietnem. Kedze prve je NT meranie az tak krvne testy. Este aj na vysledky od sonographer je uvedene "if downs synd screen has been requested, it can be performed betw " - a datumy a v tom rozmadzi som mala tu poradnu kde som screening odmietla. Neodmietla som ho uz na prvej poradni pred tym sonom ☹
oh boze, ako u hotentotov
ani tie poradne nemam v MRB zapisane 😖 mam ju pred sebou, cele cudne toto...

tie tyzdne testov som opisala z knizky ako ich tu mam uvedene v Antenatal screening test book, downs 15-18

jj ak by nieco tak snad nebude uz neskoro a nejak sa dotrepem do tej nemocky, co ine mi ostava 🙂

@katie555 oh dobra trubka tiez 😅 fakt, co chcela pocut 😠

hajanka
23. jan 2014

nic okrem downs screening som neodmietla, uz si pripadam ako taky debil ☹
anglicky rozumiem velmi dobre

hajanka
23. jan 2014

Sprava z prveho sona 12tt, ziadna zmienka o NT merani. Iba due date a celk dlzka.
Este tam dopisane, ak bol downs sreening req tak v tom rozpati datumov moze byt vykonany.
tak preco by mi uz vtedy sonographer zamerne nezaznacila NT vysledok alebo vobec nemerala (?), ked sama nevedela ci bol alebo nebol requested.
a odmietnuty nebol, odm som az v 17tt

slniecko77
23. jan 2014

@hajanka zrejme preto, lebo si to nepodpisala 🙂 ja som vsetko podpisovala este na prvej poradni s MW.
Pri anomaly scan sa tiez vylucuje Down syndrom, presne ako katie555 napisala, preto je tam, ze do 25 tyzdna. Aj ked teda viem, ze morfo - anomaly scan sa robi do 20+6tt. Treba sa pytat na vsetko co je nejasne, ja si vsetko zapisujem co sa chcem spytat, nikdy nebol problem s odpovedami.
Kedy mas anomaly scan?

hajanka
23. jan 2014

nechavam to tak, vobec sa mi to nepaci ale aj tak to uz nezmenim 😉

hajanka
23. jan 2014

@slniecko77 mne nikdy nic nedavala mw podpisovat 😲 (hovorim, chyba nie je vo mne 😀)
ani to odmietnutie v 17tt som dokonca vobec nepodpisovala
anomaly mam bud stredu, budem presne 20+0tt
no len tazko sa pytat na nieco, co vlastne ani sama vopred neviem, ako som mala vediet ze musim podpisat ze chcem NT meranie ked mi to mw ani naznakom nespomenula, a pod.... a ako mi chcela potom spravit downs screening bez NT vysledku 😀

andie25
23. jan 2014

@hajanka kedže si odmietla Downs screening preto ti nerobili ani NT 🙂 kedže to je sceeeningovy test na Downov syndróm plus krv. Možné je ho urobiť do 13+6. Neskôr sa sa urobiť už len vyšetrenie z krvi, ale stále je to platne pre screening na Downa.

andie25
23. jan 2014

@hajanka sonograf ti nerobil meranie NT pretože na to sa vypisuju papiere, bez toho to neurobí. Takze ste sa asi nepochopili s MW. Ona ti na booking visit neponúkla možnosť screeningu na Downov syndróm? To sa mi trosku nezdá, kedže sa to pýta rutinne. Ak odmietnes nic sa nepodpisuje, podpisuje sa len ak davas súhlas ze chces screening.

hajanka
23. jan 2014

@andie25 baby, nechapete ma co pisem asi 🙂

1.por
- informovala ma o downs screening tests a ostatnych testoch, suhlasila som so vsetkymi, s tym ze povedala ze kedykolvek neskor v case kedy sa bude robit ten down test mozem ho odmietnut ak zmenim nazor, ale v tom case som suhlasila som ze ho chcem
- nedala mi nic podpisat
- nic vyplnit
- o NT scan nebola rec absolutne
nemala som o tom podpisovani odkial vediet 😲

1. dating scan
- sonografka NR merala ale nezaznacila, nic nekomentovala, ja som sa sustredila na babo, nie na jej merania, v domneni ze vsetko je ako ma byt a NT si najdem neskor v sprave
- rec o downs sreening ani NT nebola

2. poradna
- tu sa mal robit ten downs syndrome test a tu som jej povedala, ze som zmenila nazor a teda mi krv na downa nebrala

tak kde som spravila chybu?
ked na zaciatku som nic neodmietla a NT sa robi skor ako downs screening ☹

andie25
23. jan 2014

@slniecko77 Ta Nhs kniha sa už nevydava všade, myslím tu pregnancy information book. U nás už davame len webstránku kde je všetko z tej knihy.

hajanka
23. jan 2014

@slniecko77 @andie25 uz to nejdem dalej riesit lebo len nervozna z toho som ☹
dakujem vam za rady, dufam ze aj napriek tomu je vsetko ok 🙂

hajanka
23. jan 2014

@andie25 @slniecko77 predsa len este, je nieco na co si mam dat pri anomaly scane pozor?

silaviat
23. jan 2014

@andie25 ja som suhlasila,ale aj tak nic nepodpisova.. pytali sa ma hned na prvom stretnuti s MW.. do zdravotnej knizky zapisali,ze suhlasim a to bolo vsetko ... prvy scan mi robili v 14tt a 2 dni druhy i s krvou v 20tta 3 dnoch .. co som tehotna som v podstate podpis nehadzala este nikde :D

slniecko77
23. jan 2014

@hajanka akurat som chcela napisat, ze odmietnutie sa nepodpisuje, podpisuje sa len suhlas.
Na Slovensku sa rutinne nerobi NT screening, len ked si ho zaplatis, a krvne testy su tiez smerodatne, aj ked so scanom je to presnejsie. Je to ako skladacka a do nej patri aj anomaly scan 🙂
No sonografka chybu nespravila kedze nemala ziadost o NT scan..skor to bola chyba v komunikacii s MW, ako som uz napisala.
Neviem co si presne dostala v tom bounty box, ale ja si vzdy vsetko nastudujem a prejdem, netvrdim, ze je to tvoja chyba, ze si si nenastudovala, to je len moja povaha vediet co najviac 😉 😀
@andie25 aj ked knizky nerozdavate, ale davate web stranku, takze je to to iste..k info sa klient dostane 😉 Ale som rada za knizku 😉

slniecko77
23. jan 2014

@silaviat ja som davala inicialy mojho mena a priezviska do Maternity Record Book
@hajanka ty si asi na nic 😉 sonografistka ti vsetko podrobne skontroluje a podrobne vysvetli...srdce, mozog, dlzku, obvod bruska, oblicky, zaludok, branicu atd. Hlavne si s nou na zaciatku ujasni, ze CO ti ide robit, aby to bol urcite kompletny anomaly scan 🙂

andie25
23. jan 2014

@hajanka myslím ze nechápeš systém. Ty stále píšeš o NT scane a Downs screeningu ako o 2 separatnych veciach. Väčšinou to funguje v uk tak, ze ti zoberu na booking visit krv na FBC, infekcie, HIV. Potom máš možnosť absolvovať NT scan, po ktorom ti hneď berú krv (nuchal+biochemical screening) toto je možné robit len do 13+6. Na to sa vypisuje forma, ktorú ty musíš podpísať, ze davas súhlas a ze akceptujes tento screening na Downov syndróm. Ak si súhlas nedala, urobia ti len normálny dating scan, kde ti nebudú zapisovat NT hodnoty, pretože nemajú od teba súhlas, ze to chces. Stáva sa, ze ženy to nestihnu do 13+6 a potom majú možnosť urobiť vyšetrenie len z krvi- tzv quadruple test. Tam sa scan nerobí. Čiže vyšetrenie na Downa je NT a krv robene v ten istý den. Myslím ze ste sa s MW nepochopili.

andie25
23. jan 2014

@silaviat si ani nemohla podpisovať kedže si už bola 14tt 🙂 nuchal sa robí do 13+6

slniecko77
23. jan 2014

@andie25 vsak to stale dookola pisem, ale mozno ty si to napisala jasnejsie 🙂

andie25
23. jan 2014

@hajanka pri anomaly scan skontrolujú všetko neboj sa. Chcete vedieť pohlavie?

hajanka
23. jan 2014

@slniecko77 tak neviem... ja som suhlasila na zaciatku ale mw mi nic na podpis nedala a aj tak ten vysledok nemam ☹ bounty box aj tu knizku antenatal screening test book som precitala celu, abi tam neni o NT screeningu zmienka, iba o downs screening test, ostatnych testoch a scanoch, vzdy si vsetko studujem

takze mam sa vopred pre istotu uistit co vsetko bude kontrolovat, ano? 😉

a na SR sa NT nemeria rutinne? praveze kazda tehula (v skupine s rovn terminom) to mala v cca 12tt zmerane rutinne aj vie hodnoty (len ja nie) a neziadali si to specialne

andie25
23. jan 2014

@hajanka NT scan = Downs screening test, je to ta istá jedna vec

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre