Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

butterfly22
11. mar 2012

@radusiq na ten jednorazovy prispevok narok mas,pokial mas este trvale bydlisko na SVK.kamoske ho maju poslat akurat na ucet za tyzden...ale bolo s tym dost papierovaciek...

radusiq
11. mar 2012

@butterfly22 fakt? Vdaka za info, tak sa na to este pozriem...

slniecko77
11. mar 2012

@butterfly22
@radusiq ale Rodicovsky prispevok a Prispevok pri narodeni dietata + Priplatok k tomuto prispevku je rozdiel 😉
..na rodicovsky prispevok nemame narok ako bolo uz napisane 🙂

lu2112
11. mar 2012

@slniecko77 a mozem sa spitat vcom je teda rozdiel a na aku sumu asi mame narok

slniecko77
11. mar 2012

@lu2112 rozdiel je v tom, ze Prispevok pri narodeni dietata + Priplatok k nemu je jednorazovy prispevok, je to 151.37 eur + 678.49 eur
..k tomu treba dolozit rozne potvrdenia a vybavuje to UPSVaR v meste trvaleho bydliska
Rodicovsky prispevok je statna socialna davka, ktora sa vyplaca do troch vo vynimocnych pripadoch do siestich rokov veku dietata
..tam je podmienka okrem trvaleho pobytu (alebo prechodneho pobytu) na SVK aj mat pediatra a zdr. poistenie na SVK a to my nesplname, kedze zijeme v UK

kaciatko215
11. mar 2012

ahojte babulky neviem ci si ma este pamatate dlho som tu nebola 🙂 mame sa fajn drobcek rastie kopka ako taky divoch vsekto je ok pred tyzdnom sme sa vratili zo slovenska boli sme na 3D scan uzasny zazitok odporucam.Ohladom toho prispevku pri narodeni dietata uz to mame pozistovane a tak ako pise @slniecko77 tak treba mat doklad od GP ze sa dieta dozilo 28 dni potom potvrdenie ze ste zaziadali o prispevok aj v UK / aj ked nemame narok lebo nie som socialne slabsi pripad / a s tymto treba ist naUPSVaR v meste vasho trvaleho bydliska.S vybavenim rodneho listu to zaziadame na ambasade s tym nech ho potom poslu na matriku v mojom rodnom meste a vybavime jednorazovy cestovny doklad a potom budeme cakat na rodny list a vybavime pas sice drahy bude musiet odist skor ako my ale co uz aspon si dedkovci uziju maleho 🙂 no musim ftrcat idem do prace pripajam foto nasho drobceka

lu2112
11. mar 2012

@slniecko77 jeej tak dakujem som myslela ze uz na nic nemame narok 😀 dakujem za pomoc lebo o tomto som nemala ani ponatie tak zacnem zistovat co vsetko ktomu treba 😀

lu2112
11. mar 2012

@kaciatko215 nadhera krasne foto 😀

kaciatko215
11. mar 2012

@lu2112 dakujeme 🙂

butterfly22
11. mar 2012

@slniecko77 ja viem, ze je v tom rozdiel, akurat mi pripadalo, ze baby písali síce rodičovský príspevok, ale mysleli ten jednorázový...pre to som napísala, aby si radšej pozisťovali...veď prečo prísť zbytočne o peniažky 🙂 o rodičovskom príspevku som ale ja viac info nemala, keďže tieto veci (zatial) neriešim 🙂 len od kamošky mám infošky 🙂)) ale uviedla si to na správnu mieru, tak už v tom budú mať jasno 🙂

slniecko77
11. mar 2012

@butterfly22 preto som to chcela uviest na pravu mieru 😉

radusiq
11. mar 2012

@kaciatko215 nadherny drobcek, gratulujem 🙂 bola si na slovensku aj na nejakych dalsich testoch ci len na tom 3D ultrazvuku

@butterfly22 presne tak som to pochopila ako si myslela, ze rodicovsky prispevok = jednorazovy, vdaka za vysvetlenie...tak to je celkom pekny peniaz tak na zaciatok teda 🙂

lu2112
11. mar 2012

@butterfly22
@slniecko77 baby dakujem za vysvetlenie je to naozaj slusna suma a hlavne na zaciatok to pomoze 🙂 a uz som aj zistovala co ktomu treba 😀
inak chcem sa spitat kolko trva na slovensku vybavit rodny list pre dieta ked to nevybavujete osobne doma??
@radusiq
Uz po nakupoch?? ja som akurat dorazila domov z prace tak idem jest som strasne hladna 😀

radusiq
11. mar 2012

@lu2112 hej hej to bola vcelku rychlovka...boli sme v Mamas & Papas, uz som sa potesila, dobre vypredaje tehu siat tam mali, tak ze snad si najdem nejake nohavice...tak nic, ani jedni jedine! Este aj 8-cky zo mna bud leteli dole, alebo vyzerali ako stan...ale kupili sme synovcovi darcek, pozreli trosku kociky a tak a bola som si po balicek z Emma's Diary v Argose - tak par brozuriek, par vzoriek - kremy na strie, prsne vlozky, ovocny snack..celkom v pohode 🙂

lu2112
11. mar 2012

@radusiq no super tak ste trochu sa aspon prevetrali ja som akurat dala piect babovku dostala som chut na nieco sladke 😀 tak teraz cakam kedy sa dopecie a vychladne a budem tlacit nieco kaloricke 😀
no a mas stastie ked 8 osmicky steba letia to som nosila minuly rok este pred mojou chorobou od vtedy som 12 ☹ a mne tehu veci su este tiez velke ale normalne ma tlacia tak som si kupila o cislo vecie zatial normalne a je to vpohode 😀

radusiq
11. mar 2012

@lu2112 mnaaam babovka 🙂 ja som zrobila zemiacky na kyslo teraz, uz som mala par dni chut

osmicky tehotenske zo mna letia, normalne mam size 10. Aj na to som myslela ze normalne vacsie, ale to by som musela zas vsetko skracovat, oni 12tky zvyknu byt dost dlhe...zatial vydrzim s tym co mam a potom sa uvidi...

lu2112
11. mar 2012

@radusiq tak babovka je uz vonku a uz len cakame kedy trochu vychladne lebo mi nos vykruca ta vona 😀. no ja som si objednala ze 14 tehu veci a musim si objednat teraz o cislo mensie lebo mi padaju vsetky a pocitam ze o take tri tyzdne ich budem potrebovat tento tyzden mi niako velmi vykuklo brusko 😀 a ak to takto pojde bude ma tlacit uz aj to normalne ale sranda je ze zo zadku a stehien som schudla tak tomu uz naozaj nechapem 😀
zemiacky na kyslo nooo to mozem tiez

radusiq
11. mar 2012

@lu2112 normalne mam pocit ze idem piect hned ako nazbieram trosku sily 😀 ja som si vsimla ze vzdy vecer mam take vypukle brusko, rano je to celkom ok kym si v praci nesadnem 🙂 Zatial som zacala nosit veci co uz som sla vyhodit, asi pred dvoma rokmi som tak riadne pribrala naraz pred svadbou akurat, tak nohavice od vtedy su mi teraz dobre do prace...

slniecko77
11. mar 2012

@lu2112 slovensky rodny list vybavuje Osobitna matrika v Bratislave, najdlhsi cas a ktory vybavuju rodny list je 3 mesiace..vacsinou im to aj tak trva
..ked budes vybavovat cez ambasadu v Londyne tak to bude trvat o nieco dlhsie (neviem o kolko, lebo ja som si to vybavovala cez SVK matriku)..oni to posielaju diplomatickou postou rovno na Osobitnu matriku..ale samozrejme pred tym musis mat anglicky rodny list appostilovany 🙂

butterfly22
11. mar 2012

@lu2112 no veru, aj kamoška tak zhruba 3 mesiace vybavovala...

butterfly22
11. mar 2012

@radusiq @lu2112 držím prsty, aby sa vám to všetko podarilo vybaviť...je to síce zdĺhavé, ale tak prečo by sme si nežiadali, na čo máme nárok? úplne stačí to, že sme odišli do cudzej krajiny, lebo sú tam lepšie podmienky ako v rodnej :( drzte sa babeny a davajte pozor na seba aj na drobcekov 😉

blanblan
11. mar 2012

Ahojte, prepacte ze vam skacem do diskusie, ale moze mi niekto povedat ako sa po anglicky povie " v dobrom i v zlom" myslim na tu formulku svadobneho slubu. vdaka

kaciatko215
11. mar 2012

@radusiq bola som aj u svojej gynekologicky a vysetrila ma bo tu v UK to nikoho netrapi a nejako to neriesia a povedala ze krcok krasne drzi a spravila aj sono a zaplatila som 16 eur a na dalsi den sme mali 3D scan 🙂

kaciatko215
11. mar 2012

@slniecko77 vsak to ze oni maju kopec casu na vybavenie a my s malym ideme na SVK v auguste to bude mat 2 mesiace na zaklade jednorazoveho cestovneho dokladu a chcem povedat na ambasade nech rodny list maleho neposielaju spat na ambasadu ale na matriku v Ziline a tam si ho vyzdvihnem a potom vybavim pas.Dufam,ze nebudem musiet byt dlho na SVK no uvidime ze ako dlho im to bude trvat

smajka
11. mar 2012

@blanblan - for better, for worse..

potom to pokracuje - for richer, for poorer, in sickness or in health...
dnes mame vyrocie svadby, som si zaspominala 🙂)))...

slniecko77
11. mar 2012

@kaciatko215 zvacsa im to trva skutocne tri mesiace 😝
ty si zilincanka? tesi ma rodacka 😵
..ja som tiez bola doma u svojho gynekologa, 2x pocas celeho tehu a dala som si robit scany a aj 3-4D, islo mi tiez o kontrolu krcka a kontrolu placenty, kedze som ju mala nizko

kaciatko215
11. mar 2012

@slniecko77 jeeej to je super 🙂 aj mna tesi a z ktorej casti ZA si?Mne v UK povedali ze placentu mam na pravej strane a na SVK mi moja gynekologicka a potom aj doktor na 3D povedali ze ju mam na prednej stene

huterika
11. mar 2012

@kaciatko215 Tiez sa vam tu trosku zamiesam snad sa nenahnevate ;) to potvrdenie o tom ze ste ziadali o ten prispevok pri naordeni dietata aj v UK (v nasom pripade FR) ste ako ziskali? totiz neviem sa dopatrat po info, ktore davky (ci v UK ci vo FR) su ekvivalentom k prispevkom a davkam na SR. Napr. tu vo FR sa dostavaju nejake peniazky uz v 7.mesiaci a clovek sa v tom nevie vysomarit, ci je to to iste ako u nas ten porodny prispevok.

A presne tak ako ste pisali tak aj my mienime vycestovat na ten docasny cestovny doklad, ktory sa ziada na ambasade na 1cestu domov, a mamina vybavi slovensky rodny list na SR a potom si zapisem maleho do mojho pasu, no akurat neviem ako poriesit konkretne to danie plnej moci mamine, kedze tu mi nic nepotvrdia ak to nie je prelozene do ich jazyka. 😒 cize preklad nejakym uradnym prekladatelom zasa dalsich cca 25eur a najst ho este niekde...potom vlastne na SR budu na to pozerat ze co to vlastne je asi ked to bude vo FR... no ak mate skusenost s tym davanim plnej moci, mozno to bude rovnake v UK ako vo FR alebo ma to aspon navedie. A tehulkam zdar 😉 nam sa to uz blizi. Vdaka

slniecko77
11. mar 2012

@huterika aj ked otazka nebola smerovana mne 😉
..o potvrdenie, ze sme nedostali jednorazovy prispevok pri narodeni dietata sme ziadali v Job centre Plus, netusim kde to treba ziadat vo Fr..skus nejaku francuzsku tehulku, alebo mamicku
..dieta asi nema velky vyznam zapisovat do pasu, od 1.1.2013 musi mat kazdy obcan EU vlastny pas..po Novom roku uz s malym bez pasu nevycestujes, ked budes na SVK asi sa ti podari rychlejsie mu ten pas vybavit 😉
vela zdaru 🙂

kaciatko215
11. mar 2012

@huterika uplne v pohodicke sa mozes zapojit do debaty 🙂 mne bolo povedane teda mojim rodicom ktory sa isli informovat na socialku ze ja musim poziadat o ten prispevok aj tu v UK na Job Centre Plus a musim dostat vyjadrenie / ale my aj tak nemame na tento prispevok narok bo nie sme socialne slabsia rodinka / a s tym potom na socialku na SVK+ potvrdenie od mojho lekara tu v UK ze maly sa dozil 28 dni a ze som absolvovala tehu prehliadky teda u midwife.Kamoska si vybavovala presne tieto doklady v Norsku takze to mala v norstine a aj v anglictne a pekne to doniesla na socialku na SVK a ma to schvalene uz len caka na peniazky.Moja maminka ma plnu moc odomna overenu notarom a v pohode vybavuje vsetko za mna

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre