Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

hajanka
16. jan 2014

Ahojte, prosim poradte, planujem sa vratit na cas na SR, potrebujem nejaku dokumentaciu alebo tlaciva priniest mojmu lekarovi na SR?

gabulka15
19. jan 2014

neake mamicky sheffield alebo rotherham ?

andie25
21. jan 2014

@hajanka no minimlane si prefot svoje tehu notes, co nosis so sebou ked ides k Midwife. Planujes rodit na SK?

hajanka
22. jan 2014

@andie25 dakujem, ano to si vezmem so sebou cele a doma si spravim este kopie (aj ked tam nic moc info nie je 😖 v 5m 2 poradne o nicom a 1 sono z 12tt s celkovou dlzkou a par vysledkov krvy beznych testov, okrem tripple), zatial neviem kde, pretoze mam nejake problemy a tu je vsetko OK 😉 tak asi tak... uvidi sa ked ma doma asi az.

slniecko77
22. jan 2014

@hajanka skus si vypytat kopie vsetkych vysetreni od community midwife ku ktorej chodis, prefot maternity record ako radi andie25. Oni v tych svojich foldroch maju vsetky vysledky - krvi, sona atd.
Tebe nerobili NT screening, nebrali ti krv na DS? Nejak sa mi nechce verit, kedze sa vzdy pytaju ci chces podstupit aj tieto vysetrenia, vsetko sa podpisuje a so vsetkym musis suhlasit. Scan sa robi 2x pokial nemas ziaden problem, ked je robia bez problemov viac scanov - vlastna skusenost.
Druhy scan sa robi morfo sono, velmi podrobne sa vsetko kontroluje. Premysli si, ci chces rodit na SVK. Ja si porod v UK neviem vynachvalit 🙂 aj ked teda urcite pripomienky by som mala.
Vela stastia v rozhodovani 😵

hajanka
22. jan 2014

@slniecko77 v maternity record mam polepene vsetky tie vyskedky testov aj z laboratoria
NT scan - vies co ked som bola na dating scan, ja som videla ze to merala ale nevsimla som si dlzku aka bola a v sprave to neuviedla, iba celk dlzku zaznacila 😖 viem mala som sa pytat, ale bola som trosku mimo, no myslim ze ak by nebolo v poriadku tak by povedala, na konci pov ze je vsetko ok tak ako ma byt
co som citala, tak niektore nemocnice toto NT nemeraju rutinne, niekde sa treba speci privat objednat na NT scan a to som nevedela vtedy 😖
DS sreening - ten som odmietla
Teraz cakam na anomaly scan (ten druhy co je cez NHS - morfo) a potom idem na SR
Viem, ze v UK su viac nakloneny prirodzenym porodom a tomu som aj ja, len ta maternity care pocas tehu je na prd 😖 mne napr od cca 16-17tt tvrdne brucho (mala som rizikove prve, tiez take problemy, plus skrac krkca a steroidy) este si to na prvej poradni aj zapisala ze high risk pregnancy a ked som jej povedala tak u nej je vsetko OK.
Prva poradna tlak + krv + moc + vaha a vypisovanie papierov.
Druha por. v 17tt k + moc + ozvy tj vsetko. Ani na pohyby sa nespytala, nevazila.. ani krv neskontrovala, co mam silnu anemiu...
A najblizia by mala byt o 11 tyzdnov az, v 28tt.

hajanka
22. jan 2014

*druha por - tlak + moc + ozvy

slniecko77
22. jan 2014

@hajanka no ked si odmietla DS screening tak ti NT screening nebudu robit, ani krvne testy na co kedze si to odmietla. U nas krv na zelezo, HIV, syfilis, KO atd. robia cca okolo 10tt a potom v 28tt, samozrejme ak je vsetko v poriadku ak nie je tak by to mali kontrolovat skor.
Tvrdnutie brucha v tychto tyzdnoch je normalne - Haxon Bricks kontrakcie, mala som ich aj ja v prvom tehu a krcok bol uzatvoreny a v poriadku. Neskusala si poziadat MW nech ta skontroluje odspodu? Ked nebude ochotna tak chod na pohotovost a povedz, ze si krvacala, mali by ta skontrolovat popripade trvaj na tom.
Okolo 20tt budes mat scan tam spravia poradnu a konzultaciu..neviem presne co by si povazovala za potrebne, aby ti skontrolovali..moc, TK, Doppler je standard (ked je vsetko OK fakt nic ine nepotrebujes 😉 ). Ked sa ti nieco nepozdava tak sa ziadaj na konzultaciu ku konzultantovi, mne to bolo ponuknute ked sa mi niefo nepozdavalo. Druhorodicky maju menej poradni, ale pokial mas hocijaky problem mozes kedykolvek prist na poradnu alebo do nemocnice.
Ked sa ti nepozadava tvoja community MW tak ju kludne zmen 😉
Mas aj nejake konkretne problemy okrem tvrdnutia bruska?
Fakt, nespanikar, aby si v konecnom dosledku nelutovala odchod na SVK 🙂

hajanka
22. jan 2014

@slniecko77 NT sa meria v 12tt a screening na downa az po, tam je presne vymedzene od ktoreho do ktoreho tyzdna je mozne spravit ten screening a vziat krv, este ma to mw upozornovala ze si mam ten screening na downa rozmysliet a podla toho co povie sono v akom som tyzdni sa obj na screening (ak ho chcem) nedala som, podla mna nema ziadnu vypovednu hodnotu, viac a presnejsie povie sobo v 20tt
vsetko ostatne som si dala okrem tohto
z vl skusenosti viem ze to tvrdnutie brucha nie je vzdy normalne, inak to som si myslela aj pri prvom tehu a nebolo to u mna bohuzial tak ☹ tvrdnut zacalo od 20tt a zaroven s tym sa mi aj skracoval krcok a tak sa to tahalo az do konca, hospitalizacie, inj, magnezko, pokoj na lozku az do konca tehu a steroidy na vyvoj pluc lebo som 2x mala tie kontrakcie (tvrdnutie) take ze mi ich museli rychlo zastavovat
a teraz uz tvrdne od 16-17tt, skor ako predtym tak preto mam obavy, lebo viem co to moze znamenat...
nie na kontrolu krcka odspodu som sa nepytala, ta moja mw nic neponukne, nic akoby neriesi, tak som cakala ze sa ma aspon na pohyby opyta ci citim (len som si na to spomenula az doma ked som si to spatne premietala) a ze tvrdne mi viac x nez 5x za den (aj 10 niekedy a najviac vecer, vcera napr za 1,5hod 4x), no neviem asi sa to tu povazuje za normal alebo standard, no mne to pride ako odflaknuta robota ☹
nechapem naco sa ma potom pri prvej poradni vypytovala na prve tehu, vsetky problemy a rizikove tehotenstvo.
tak uz neviem sama co a ako 😅
buducu stredu mam ten anomaly scan a potom bookbute letenky na SR

hajanka
22. jan 2014

@slniecko77 dakujem za rady, ty si mala tehu ok? ziadne problemy? bola si spokojna so vsetkou staroslivostou aj pocas tehu a pocas porodu?
ak by sa to tak dalo tak by som tehu chcela stravit na SR a porodit tu v UK 😀

slniecko77
22. jan 2014

@hajanka NT screening sa robi do 13+6tt a krvne testy do 16tt, u nas to robia vsetko naraz, aby v pripade nejasnosti bol cas na opakovanie testov pripadne amniocentezu..NT znamena nucheal translucency, kde sa kontroluje prejasnenie sije a pritomnost nosovej kosticky (kvoli DS), kedze ty si to odmietla vysetrenia na DS spravili zrejme len dating scan 😉
Samozrejme, ze nie je tvrdnutie a tvrdnutie, tiez som sa obavala, ale u mna to nic neznamenalo. Mne tvrdlo brusko hlavne po namahe, maternica sa od urciteho tyzdna uz pripravuje na porod, tiez existuje menej a viac drazdiva maternica. Tu nevysetruju odspodu, skus poziadat svoju MW alebo chod do nemocnice, viac ti fakt neporadim...mne bol ponuknuty na konzultaciu aj konzultant a nie raz, odmietla som ho, nepovazovala som to za potrebne..skus sa na to spytat, nemyslim, ze ta odmietnu.
Citam, ze uz si presvedcena o odchode z UK a chces rodit na SVK, tak ta nebudem presviedcat..prajem ti vela stastia 🙂
Ja som tiez uvazovala o porode na SVK, zvazovala som moznosti, ale nechcela som pripravit mm o zazitok prichodu jeho dietata na tento svet 😵 svoje rozhodnutie v najmensom nelutujem a druhe dieta ani neuvazujem rodit na SVK...strach je zly radca.

slniecko77
22. jan 2014

@hajanka odpisem ti ked sa s malym naobedujeme a ulozim ho spinkat 🙂

bubicatko
22. jan 2014

ahojky je tu nejaka tehulka co ma termin zaciatkom marca?

lu2112
22. jan 2014

@hajanka prepac ze sa zamotam do discusie a viem ze si presvedcena o odchode ale ako ti radi @slniecko77 su naozaj moznosti aj v UK a poviem ti ja som mala dobru starostlivost aj pocas tehu aj pocas porodu a neviem si vynachvalit.
Ono MW sa da zmenit a dokonca nemocnice maju poradne kde mozes doist a spitat sa ked mas strach pozru ta a ukludnia a pokial si povedala MW ze si mala prve tehu rizikove tak po 20 tt budes pod dozorom ja som bola tiez chodila som na castajsie kontroly do nemocnice kvoli rodinnej anamneze.
Ono na slovensku tiez nieje vsetko super a hlavne porod tu v UK je naozaj uzasna skusenost 😀

slniecko77
22. jan 2014

@lu2112 Lu si vitana 🙂

slniecko77
22. jan 2014

@hajanka mne zacalo v prvom tehu tvrdnut brucho cca v 16tt, pomerne skoro. Bolo to zvacsa po nejakej namahe, rychlej chodzi, ked som vela upratovala atd. bolo to aj pomerne casto za den, nastuduj si nieco o tych Hixton Bracks kontrakciach, je tam popisane ako casto a dlho je normalne ked brusko tvrdne.
Ja som bola vzdy low risk pregnancy, neviem ako oznacili teba.
Ja som bola tiez pri prvom tehu ''zhrozena'' ze scan az v 12tt a su len dva, ked som si viac nastudovala som stastna, ze som sono neabsolvovala pred 12tt. Ked bude sono potrebne viac ako 2x urcite ti ho spraia, mne ho robili kvoli zle ulozene placente, ktora sa nakoniec upravila. Ale ked chces viac scanov pocas tehu mam moznost navstivit privit clinics, je to aj mnozstvo litovskych a polskych klinik.
Ked mas pocit, ze nieco nie je s krckom v poriadku tak chod za svojou community MW a poziadaj ju o vysetrenie a uved dovody, alebo chod rovno do nemocnice s tym, ze mas kontrakcie, krvacas nech ta vysetria. Urcite spravia aj sono a pozru ta zospodu, alebo na tom trvaj. este si nevycerpala vsetky moznosti a chces utekat z boja 😉
Kludne mozes ist na SVK na dovolenku a nechat sa skontrolovat u gynekologa, pokial mas stale pocit, ze nieco nie je v poriadku...preco rovno vsetko zbalit a odchadzat? Ale skutocne ta nechcem presviedcat, urob ako citis. Ja fakt nelutujem, ze som rodila v UK a druhe bude narodene tiez tu, ani ma nenapadla alternativa odchodu na Slovensko.
Co sa mi nepozdavalo je, ze neberu rutinne strep B ako na SVK, ale mas moznost si to dat spravit v sukromnom labaku alebo mozes povedat, ze si pri prvom porode bola pozitivna a urcite ti to spravia 😉 V niektorych nemocniciach v UK sa zacal strep B vysetrovat rutinne 🙂 v nasej nie.

hajanka
22. jan 2014

@slniecko77 jj, trochu blbo som sa vyjadrila, no len mne naplanovala mw prvy screening na 12tt a ja som netusila, ze tu NT nemeraju automaticky v tomto stadiu, ze niekde si musis privatne vybavit a stoji nejakych 180£ tu, to som fakt nemohla vediet a mw ma na to vobec neupozornila, az doma ked som studovala papier id nich zo scanu tak tam len celkova dlzka a NT ani zmienka. To som este o down krvnom screeningu len uvazovala. Este som si nebola ista ci ho odmietnem.
V tom case o to odmietnuti vobec nebola rec, takze to ze mi nezaznacila na scane NT nema s tym nic spolocne. Ten test som odmietla az na poradni v 17tt.

Tak vylet na SR som planovala uz skor, aj kvoli skole (rozdielove skusky), ale rodit ako som pisala by som chcela radsej v UK. Mw vie o problemoch v prvom tehu, aj som jej teraz hovorila ze brucho stale boli, tvrdne, niekedy mam problem nohu dvihnut az tak...,

@lu2112 ahoj, tak neviem asi mam ja smolu ☹ mw vie o problrmoch v prvom tehu aj teraz som jej hovorila a mam pocit ze ma iba odbila, ziadne castejsie sledovanie ani iny dozor. Do nemocky mam cca 30-40 min a doma som sama, syn v skole, tak len tak odbehnut nemozem. Hej porod v UK sa s tym na SR asi neda vobec porovnavat. Idem na 3 tyzdne zatial, mam aj spiatocne letenky booknute, tak som zvedava co mi na SR gyn povie k tym problemom, ak to bude ok celkom tak sa urcite vratim. Ak nie tak asi az po porode ☹ (fakt mam des rodit na SR zase).

hajanka
22. jan 2014

@slniecko77 ved ja viem co su Hixton Bracks 🙂 som to cele prve tehu prezivala
vies ono to nie je pre mna take easy, jednak som tu sama a nemocka je mimo mesta, ani community mw netusim kde hladat, mam lrn cislo na moju mw a tu nemocku, netusim ako to tu funguje a preto mam z toho des. Nemam tu taku istotu v tom ako na SR ze kedykolvek zajdem za svojim gynekologom. Tie sona celkom schvalujem, ze nie su tak casto, aj ked, rada by som videla ako kazda tehula sa na to tesi, len tie poradne su take nijake, akoby ani ziadne neboli. Alebo ani nemuseli vobec byt. Neutekam. Len nemam skusenosti s tymto systemom a natrafila som asi na cudnu mw.

slniecko77
22. jan 2014

@hajanka v Anglicku vsetkym mojim kamoskam a znamym NT screening robili zadarmo, vsak @lu2112 ? Dokonca aj jednej z Walesu, ale mozno zalezi fakt od lokality, nestudovala som to. Knihu a tehu, vysetreniach pocas tehu a prvych 6 tyzdnov som si hned nastudovala, takze som vedela co ma caka. Ani jedna z nas nebola nespokojna so star. v UK, ja by som fakt nemenila.
Napisala som ako by som to riesila ja, ale je samozrejme na tebe ako sa rozhodnes 🙂

slniecko77
22. jan 2014

@hajanka community MW je tvoja MW 😉 kludne ju mozes zmenit. Ked mas cislo do nemocnice tak tam zavolaj, mas prideleneho aj konzultanta, jeho meno je na Maternity Record Book.
Ja mam MW aj nemocnicu u nas v meste, troska jednoduchsie..no neviem, bud nech si tvoj manzel/partner vezme volno a chodte do spitala, alebo tam chodte vecer na pohotovost. Vsetky potrebne cisla mas v Maternity Record Book. Skus si najst privite cliniku niekde v okoli ked mas pocit, ze potrebujes vysetrenie navyse. Za svojou MW mozes zajst tiez kedykolvek 😉 popripade do nemocnice.
Urcite treba spoznat system, lebo sa v nom zlozitejsie orientuje..ked niecomu clovek nerozumie tak mu to pride zvlastne/zle.

hajanka
22. jan 2014

@slniecko77 Braxton Hicks 🙂
inak este som sa pytala ci je ok cestovat a ze v pohode 😀

hajanka
22. jan 2014

@slniecko77 to o tom NT som sa docitala na nejakej stranke, babycenter alebo podobne nieco, ale uz neskoro, po tom scane, lebo som sa cudovala preco mi to tam nezaznacila ☹
ze niektore nemocky to robia ine nie, tiez nechapem
tu napr private http://www.ultrasoundnow.co.uk/obstetric/nuchal...
a v tom case nebola vobec o down screening rec, tak kebyze to aj zaviselo od toho tak mi to mala zmerat s zaznacit, lebo odmietla som ho az v 17tt na poradni druhej
v maternity record book mam len jej meno a tc a cislo na nemocku, ziadny konzultant tam nevidim
ja som sama doma od po-pia, no mas pravdu nevyznam sa a pride mi to zvlastne, neviem co si mozem dovolit, atd a hlavne u mna hraju rolu pochybnosti a strach z prveho tehotenstva a este aj na taku mw som natrafila..,
a mw vravela volat ked je nieco vazne tzn neznesitelne bolesti, krvacanie ... no zase az take neznesitelne nie su no neviem fakt... aby som sama sebe lekarkou bola 😀

hajanka
22. jan 2014

@slniecko77 a su tu take maminy, resp poznas take co sli na vysetrenia alebo scany na SR a potom sa vratili porodit tu?

hajanka
22. jan 2014

@slniecko77 ps: neber to tak ze ma presviedcas, som rada ze pises, ved preto som sem prisla pre rady 🙂

slniecko77
22. jan 2014

@hajanka prepac, mala som navstevu 🙂
Ja som bola na scane na SVK, aj som tam absolvovala prehliadku a nejake odbery, pri druhom tehu take nic neriesim...som rada, ze ma nikto nevysetruje viac ako ma. Ked som mala pochybnosti v prvom tehu nechala som sa vysetrit aj doma, aj to sa ma 2x pytal ci chcem vysetrit aj odspodu, uz ani na SVK sa to prilis "nenosi".
Teraz som bola polovicu prveho trimestra na SVK, ani ma nenapadlo ist na gyndu nechat sa vysetrit alebo si dat spravit sono...uplne zbytocne, sla by som len keby som mala komplikacie.
Co sa tyka NT screeningu, robia ho aj privite clinics, ale myslim, ze su to standardy v celej UK, ze ho robia zadarmo a kazdej zene, ci sa mylim @andie25 ? Fakt, kazdej mojej znamej a kamoske, aj z inych kutov UK ako ja zijem, ho robili a aj ponukli cez NHS, tym ta neobvinujem z klamstva 😉
Zrejme nastala chyba v komunikacii s tvojou MW, treba jej vysvetlit, ze nepoznas system, mozno by inak postupovala, aj ked informovat ta samozrejme mala! Oproti prvemu tehu nas Maternity Record Book vyzera inak, pri kazdej poradni je napisane ake vysetrenia su potrebne spravit (samozrejme mozes odmietnut) a ake veci s tebou ma prebrat, napr. brestfeeding, benefity, bezpecnost dietata, rozne vitaminy, ockovania atd. V tomto je tento system lepsi ako na SVK, nemal by si odist bez potrebnej informacie. Vzdy dostanes mnozstvo letakov, mozes konzultovat s MW. V nemocnici ti budu vediet povedat kto je tvoj konzultant. Ked sa fakt obavas tak chod do nemocnice a nechaj sa skontrolovat..ine neviem poradit. Neviem ci soferujes, urcite tam je nejake spojenie, popripade taxi..ved ste s partnerom museli uvazovat, ze keby sa nieco prihodilo tak aky mate zalozny plan sa dostat do nemocnice, popripade na vysetrenie.
Ja mam vybornu community MW 🙂 pamata si ma este z prveho tehu - presne vedela povolanie mm a moje 😀 asi som bola prilis chtiva vychodoeuropskych vysetreni 😀 pri porode som mala uzasnu MW tiez, nikto do porodu zbytocne nezasahoval, nepchal lieky...dieta sa narodilo uplne prirodzene a za 7.5 hodiny sme boli vsetci doma 😵 neviem si vynachvalit..moj pohlad na prenatalnu star. sa zmenil a nemenila by som.

andie25
22. jan 2014

@slniecko77 ano vsetky nuchal a biochemical screenings su zdarma pocas tehu, ono asi sa nepochopili, alebo ja som napriklad mala raz jednu mamicku a myslela si , ze nuchal je amniocenteza - tak aj take nepochopenie sa moze stat. http://fetalanomaly.screening.nhs.uk/timelines tu vidno postup - Pathway for trisomy 21 @hajanka

andie25
22. jan 2014

@hajanka ak je to NHS nemocnica kde mas antenatal care tak urcite je NT zadarmo, alebo keby si nestihala NT tak este mas moznost quadruple test co bude vlastne len vysledok z krvi. Mohlo sa este stat, ze v tvojej nemocnici neponukaju kombinovane testy, ale vacsinou su uz vsade dostupne. Inak spolahlivost na ne je 87% a stava sa aj ze vyjdu false positive a flase negative, takze ono spoliehat sa na to 100% neda.

svetllana
22. jan 2014

@hajanka Joj, Januška, mrzí ma, že máš takéto problémy...budem pevne dúfať a veriť, že sa budeš môcť vrátiť rodiť sem, lebo ako už písali baby vyššie, nedá sa to porovnať s SK, žiaľ ☹ Ale keby náhodou nie, zvládneš aj tam..to je jasné! 😉 😵 😵

bayuska
22. jan 2014

aahojte 🙂 Sice nie som tehu, ale este stale verim, ze mozno raz 🙂 Drzim palce vsetkym 🙂 Pozdravujeme z Corby

lu2112
23. jan 2014

@hajanka ja dufam ze vsetko bude dobre a po troch tyzdnov na slovensku sa vratis naspat do UK a uzijes si porod tu vela stastia a dufam ze bude vsetko naozaj v poriadku 😉
Len sa nenechaj zostresovat doma lebo tam to zase obcas prehanaju osobna skusenost 😀
Drzim palce

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre