Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

slniecko77
29. júl 2012

@lu2112 ano, objednavala som si to z UK stranky, prislo to velmi rychlo 😉
..nepouzivala som kondom, kedze soh Epi-No neplanovala predat ani nikomu poziciavat 😉 vzdy som ho umyla mydlom a cistou vodou, lubrikant som pouzivala, aby som si nesposobila poranenie...len musi byt na vodovej baze..nie olejovej
..na pripravne kurzy NHS som chodila, uz som to tu aj niekde spominala, absolutne mi nic nedali..teda ano: videla som nazivo klieste a vakuum extraktor 😀 myslela, som si, ze budeme robit dychove cvicenia, budu nas ucit tlacit..aaaale NIC!
..ja som mala dost nastudovane pred porodom..som rada pripravena..vsak som bola pionier 😉 😀 Bud pripraveny! Vzdy pripraveny! 😀 😀
..pre mna strata casu, ale je to na kazdom ako sa rozhodne..skor by som chodila na nejake dychove cvicenia a podobne, mam v plane

lu2112
29. júl 2012

@slniecko77 Dakujem na urcite ja to vyskusam Epi-no mna to po studovani urcite presvedcilo tie peniaze za to stoja🙂 no my sme sa rozhodli ze nejdeme radsej skocim na Kogu tam ma toho viacej naucia a ako si spominala dychove cvicenia si myslim viacej pomozu aj tak je vsetko lepsie na nete 😀 dakujem este raz za rady velmi si pomohla 😀 a stym studovanim som na tom podobne musim vsetko vediet do detailov a co najviac urcite sa nemozem nachystat ale aspon chcem vediet 😝

slniecko77
29. júl 2012

@lu2112 z mojich doterajsich skusenosti by som aj ja radsej zvolila jogu, alebo kurz na pripravu na porod: dychove cvicenia a podobne 😉
..ja som s Epi-Nom spokojna, ale nemozem nazor vnutit vsetkym..aj mne peniaze za to stali...skus sa zapojit do debaty na stranke MK, myslim, ze baby rady poradia a pomozu 😉 a tiez je tam ich tam dost co su uz po porode a maju s tym osobnu skusenost
..ked budes nieco potrebovat kludne sa spytaj, ved forum je o tom 😉

slivka233
29. júl 2012

@jeanka jeeeeeeeeeeeej ahoj maly cloviecik aky si mi krasny...dufam ze sa mu na svete paci , ty sa jeanka drzkaj , vela mliecka a nech sa vetriky daju do poriadku...velmi sa tesim a som zvedava na tvoj zazitok z porodu....maly je pokladiiik 🙂

sarifa
29. júl 2012

@slivka233 ahoj a ty ako stratena 🙂

slivka233
29. júl 2012

ahoj spolupupkane....ako sa mate ....
@sarifa a ty moja ako sa mas?? kde ze siiiiiiii?????? uz??? ci len zaneprazdnena?? ja uz som opat sama...aky si mala vvikendik a ako sa citis??? este nic??ziadne priznaky??

slivka233
29. júl 2012

@sarifa no moja ja uz zase bacujem sama po narocnom vikende, unavena strasne, vcera som z toho Leeds ledva dosla domov tak ma nohy boleli.
takze teraz trosku veget do zajtra, a potom mam zas co robit par dni. ako sa citis este si cela??

sarifa
29. júl 2012

@slivka233 ja som tu ale ty si tu neni 🙂 No ja len relaxujem .Tak mi opuchly nohy jak slonica som ☹ neviem ci mam sediet lezat a ci chodit .... nic este nie 🙂 az po pondelku 😀 zrazu sa mi nejako dobre spi ale nebudum sa kazde dve hodiny na vecko tak ked sa zobudim tak utekaaaaaaaaam aby som stihla ,no uz si telo nepoznam haha. A ty ako?

kaciatko215
29. júl 2012

@jeanka maly je kraaaasny 🙂 neskusala si davat infacol pred papanim?Alebo skus pit caj z feniklu malemu sa to dostane do mliecka.Ja pijem odvar z anizu,feniklu a rasce 3x denne a z toho mam aj mliecko a maly z toho prdka 😀

slivka233
29. júl 2012

@sarifa tak to z tepla ti opuchli nohy si mysliim, drzi sa v tebe voda, nestihla som vas este poriadne precitat co ste popisali vsetko len viem ze ste sa bavili o kakanici smolke ked sa babo narodi to som si stihla vecer pred spanim precitat. daj si studeny obklad studeny uterak na nohhy to ti pomoze trosku alebo si kup melon ten ta trosku odvodnii.
super ze dobre spis aspon si odpocinies posledne dni pred due date....ale vies ze aj ja dobre spim som prekvapena. celu noc prespim a ja sa ani na vecko nebudim , cez den chodim stale ale vecet to uz musi byt ked idem, nejak ma to netaha co som aj rada sem tam sa stane.
takze dneska len oddyhujes??? ja uz teraz ta budem len nasledovat a budem oddychovat az do vecera.
tak super ze este nic ved kazdy den navyse do terminu je dobry, neviem sa dockat podobnej spravy ako dala jeanka .. a to ze bude od teba. wohooooooooooo

sarifa
29. júl 2012

@slivka233 no kamoska ma pride pozriet zachvilku a inak budem leniva a nic nebudem robit ,vcera som porobila vsetko.To vies normalna rutina 🙂
Asi sa nam dobre spi lebo nieje take teplo.. Ja mam este 10dni 😖 boze bojim sa 🙂 Budem si zachvilku pytat nejake dobre tipy na urychlenie nech nie sme po termine . K MW idem az vo stvrtok :(
No ale aby si nebola aj prva 🙂 to vies to moze kedykolvek prist to ty nevies 🙂

slivka233
29. júl 2012

@sarifa no moja ja ta prepustam a bud prva ty,ja este nemozem ist..keby si teraz videla nasu izbu tak to vyzera ako keby sme sa prave nastahovali,v strede izby postel a vsade naokolo krabice .... ja totizto nemam este postaveny nabytok toto nak akosi nevidalo takze piatok to bude snad uz vsetko, nam dala zabrat ta skrina a malovanie piatok a vcera sme isli von a vecer sme nestihli vsetko ale nevadi..no a v utorok pride svokra tak este chcem pockat ju, aby mi stihla upiect kacku o ktorej tolko snivam a potom par dni pred terminom ale fakt par dni cca2-3 mozem veselo ist...ale bojim sa strasneeeeeeeeee ..... kazdeho pichnutia, sa uz bojim teraz co ucitim....cakam co napise jeanka ako to zvladla a ake to bolo a potom budem cakaaaaat na to co napises ty,len dufam ze si to stihnem precitat...
10 dniii nieje az tak vela .. ja mam 21..

sarifa
29. júl 2012

@slivka233 no tak to mas este co robit aby si vsetko dokoncila. Posli svokru aj sem nech aj mne upecie 🙂
No ved ale vies ze kazda zena je ina.A kazda to inak znasa.Ja by som sa moc inymi neriadila 🙂 Co man boli teba nemusi hihi
Ale ak ma to nejako dusevne a mentalne nepoznaci tak snad budem vediet aj napisat ze ako vsetko dopadlo 🙂
Jeanka sem sem-tam napise tak je dobre 🙂 neviem ci sa jej maly narodil skor a ci neskor

slivka233
29. júl 2012

@sarifa co viem tak v den ked ju vratitli z nemocnice mala tu ze jej zostava 1 den, tak bud bol v termine alebo 1 den po...ja som len zvedava, jasnacka ze kazda je ina, a kazda inak vsetko znasa tak som zvedava ako to bude, ja relativne znesiem vela, ale toto neviem ako bude prebiehat. nechame sa prekvapit. no a teda snad to nebude take hrozne aby si bola mentalne a dusevne poznacena to zas nieeeeeeeeeee nebojkaj sa

kaciatko215
29. júl 2012

@slivka233
@sarifa babulky nebojte sa zvladnete to na 1s* drzim palceky.Vsetka ta bolest pominie ked budete drzat v naruci vonavy uplakany batoztek 🙂

sarifa
29. júl 2012

@slivka233 jaj moja tu som uz 🙂 Pozeras aj Olympicke?Ja pozerala gymnastiku lebo tam bola slovenka ale tedaze by bola nejaka pripravena tak by sm ani nepovedala 🙂 Co mas dneska vecer na plane?Ja pozeranie olympickych to je jedine co asi teraz v telke je

sarifa
29. júl 2012

@kaciatko215 urcite mas pravdu ale clovek musi najprv ten strach prekonat 🙂

jeanka
29. júl 2012

Ahojte 🙂 tak konecne som mala chvilku (maly spinka s tatkom) ... tu je moj pribeh: ako uz viete v utorok (den pred terminom 24.7.) som isla k midwife na kontrolu – namerala mi vysoky tlak (140/110) a okrem toho protein v krvi – tak ma hned poslala do nemocnice aby mi urobili nejake testy – tam ma hned napojili na monitor aby malemu skontrolovali tep, zobrali krv, pomerali tlak atd. Tlak som mala stale na obed vysoky ale maly bol cely cas v poriadku, ten den mi zacali aj slabucke kontrakcie… Kvoli tomu tlaku a kedze jeden vysledok krvi este chybal si ma tam nechali cez noc, poobede a na druhy den uz som mala tlak ok, zosilnovali sa mi kontrakcie ale stale to bolo velmi nepravidelne. Chceli si ma tam nechat este dalsiu noc ale podpisala som ze chcem ist domov, nemocnicne prostredie nie je nic prijemne a pochybujem ze by som sa s kontrakciami niekam prepracovala a kedze Marek tam nemohol byt so mnou, nevyspala by som sa ani ja ani on (kedze by cakal ci zavolam a co sa deje a pod). Tak sme isli domov, dala som si teplu vanu, objednali sme curry a spravili sme si pekny vecer 🙂 v noci ma zacalo boliet v spodnej casti chrbta uplne vpravo, musela som to rozchodit, co sa najprv podarilo ale o 6 rano uz zacala byt ta bolest neznesitelna… tak ci tak sme boli dohodnuti s nemocnicou ze pridem na kontrolu na 8 tak ze teda pojdeme skor a vtedy som zacitila ze mi nieco ruplo v bruchu a prisla prva ozajstna kontrakcia (neporovnatelna s tymi z predosleho dna), na wc som potom zistila ze mi pravdepodobne praskla voda (mimochodom bola tam aj krv tak som sa zlakla ale v nemocnici ma potom presviedcili ze je to v poriadku), kontrakcie potom zacali prichadzat pravidelne (kazde ca 3 minuty) tak sme sa pobrali do nemocnice, tam ma dali na monitor a to uz som myslela ze ma od bolesti trafi lebo som sa nemohla poriadne pohnut napojena na ten monitor – v tom case uz sa kontrakcie zacali menit na konstantnu ukrutnu bolest a moje spravanie vraj bolo ako z filmu exorcista 🙂)))) matne si pamatam ze som nebola na mareka zrovna mila a ze som nevedela co zo sebou od bolesti, takze samozrejme vsetky plany o “natural active birth” isli bokom a “vypytala” som si nieco proti bolesti – dostala som diamorfin a okrem toho sa mi zase zvysil tlak (pravdepodobne vyplyvom bolesti) a teda navrhli ze mi bude treba “pomoct” kedze o 10.30 som stale bola len 3 cm… presunuli ma na “labour ward” – samostatna izba ktora vobec nepripominala nemocnicu s kupelnou ako 4* hotel 🙂))) moc som si to ale neuzila lebo som musela byt na posteli, pripojena na monitor a s infuzkou (vyvolavackou)… teda nieze by sa vtedy dalo nieco “uzivat”… citila som sa ako po 3 flasiach vina (ten diamorfin musi byt asi dost silny 😀), bolest sa zmiernila a boli to nastastie zase kontrakcie nie konstantna bolest stale to ale bola bolest…. Po nejakom case diamorfin zacal zase odznievat a ja som sa zase zacala menit na posadnutu 😀 kedze “koniec” vyzeral byt v nedohladne rozhodli sme sa pre epiduralku (ktoru som predtym vyslovene nechcela.. ale vsetky plany su pred porodom aj tak zbytocne 🙂), zase som mala konstantnu bolest aku som si pred tymto dnom ani len nevedela predstavit… kedze som zacala mat pocit ze mi treba na “velku” znova ma skontrolovali a uz som bola “pripravena”… zaviedli mi epiduralku, potom bolo treba este po-opravit kedze na prvykrat mi jedna strana zostala “ziva” (toto trvalo asi 30 minut) a samotna finalna faza tlacenia potom uz trvala asi hodinu, ku koncu sa este vyhrazali kliestami a pod ale nastastie ma to vymotivovalo k heroickemu vykonu a zvladli sme to 🙂 takze aspon ta posledna faza bola pre mna velmi pekna a v podstate bezbolestna (aj ked nasledky si este stale pripominam pri kazdej navsteve wc - museli ma zasivat)…
ked mi dali Filipka na brucho vsetko bolo hned zabudnute… bol to ten najuzasnejsi pocit na svete, neda sa to ani opisat…. proste maly zazrak.. pozerat sa do tych jeho velkych modrych oci a drzat ho v naruci je nadherne a vsetko to urcite stalo za to….
Prvu noc/den sme potom prezili v nemocnici, malinky stale spinkal (asi nasledkom tych vsetkych liekov), ani poriadne nezaplakal… teraz uz si to ale vynahradzuje 🙂 prvu noc doma sme sa pri nom striedali – raz spal mne v naruci, potom Marekovi, nad ranom konecne zaspal v kosiku, cez den bolo vsetko fajn a vecer/v noci sa zase opakoval predosly scenar – akonahle sme ho polozili do kosika zacal koncert – takze som s nim bola do 5 rano a potom ma vystriedal Marek – o 7 ho potom polozil medzi nas na postel (co som povodne nikdy nechcela dopustit)… ale ako uz som spominala predtym – plany sa menia a 3 hodiny spanku denne nestacia - malinky nas evidentne potrebuje citit pri sebe – dnes uz ani minutu nespal sam, musime ho mat stale na rukach… takze asi to ani nebudu zazivacie problemy – alebo minimalne nie uplne kedze spinka dost vela (aj ked jedine v nasich rukach) .....obcas place aj ked nevieme preco – je tazke to pocuvat ale midwife (bola tu dnes aj vcera) hovorila ze je to u novorodencov “normalne”… aj to ze nechcu spat v postielke a podobne…. mozno hlavne potrebujem stabilizovat aj rezim kojenia - ohladom kojenia – zo zaciatku nam to islo velmi tazko a vela toho nespapal (neverte ze velke prsia su pre kojenie vyhodou! 😀), teraz uz je to lepsie ale drobcek je stale z toho casto frustrovany a ked sa nezadari prisat na prvy krat tak je hned koncert… ale zlepsujeme sa tak snad najdeme nejaky rytmus…
Plienkovanie – skusali sme zatial len Bambino Mio a novorodenecky wrap je mu strasne velky a tlaci mu na pupocnu snuru ☹ aj vo vsetkych ostatnych plienkach vyzera ze by sa utopil, takze sme sa museli vratit k jednorazovkam… zatial…. Prebalovanie bolo fajn prvy den a pol… odvtedy koncertujeme pri kazdom prezliekani/prebalovani… no radost 😀 tak dufam ze sa polepsime…
Takze placu si uzijeme tiez, ako vsetko v zivote to nie je len med lizat, ale kazda minuta je novy krasny zazitok a sme neskutocne stastni ze ho mame….

slivka233
29. júl 2012

@jeanka teda jeanka moja poctivo som si to precitala 2x, prvy krat som mala hrcu v krcu, a slzy na krajicku akoby som citala jednu silnu napinavu knihu, to ti prisaham. Ako som pochopila vsetky plany sa v tej danej chvili zmenia a pravdepodobne nic nieje ako si clovek predstavuje, pretoze ta bolest a aj ta radost na konci je nepredstavitelna.
Zvladla si to skvele a verim ze sa to vsetko bude len zlepsovat a malicky si najde svoj rezim, aby sa aj mamina aj tatino vyspinkali trosku a nabrali ste novych sil. V kazdom pripade mate krasneho zdraveho synceka a to je na nezaplatenie.
Tvoja cerstva skusenost ma velmi nakopla a aj ked som plna ocakavani, strachu, radosti vsetkeho tesim sa na moj velky den a dufam ze to zvladneme.
Jeanka drzte si vsetci traja, urcite bude den odo dna lepsi a plny radosti a ked sa ti podari napis maleho miery?? Mozno som ich prehliadla ale nikde som to nenasla. Si pisala ze ta museli zasit. A Marek bol pri porode? Ako to zvladol on?
VELMITI GRATULUJEM ESTE RAZ A DRZKAJTEB SA, .. budeme sa tesim na kazdy prispevok ohladne maleho a ako sa vam, dari. 🙂

slivka233
29. júl 2012

@sarifa ja som tu teraaaaaz Silvika zaspala a ako tvrdoo hooo,,, teraz nepozeram OH, som v postely dnes ma strasne taha spat akoby som nespala minimalne 2 tyzdne , ale uz som sa prebrala pijem cajik a odpocivam este. kym mozem. citala som jeankin pribeh az mi presla zima po tele ale z jednej strany sa velmi tesim a trosku aj velmi bojim
@kaciatko215 urcito to zvladneme, ako aj milion zien pred nami, ale nejake tie obavy su na mieste a myslim ze kazda z nas ich zazila a vieme sa preto pochopit. a mne osobne podpora tu na MK velmi pomaha, zdielat info s ostatnymi babami s ktorymi sme sa vlastne nikdy nevideli a tak nejak nas spaja spolocny ciel priviest na svet zdrave babatko a daleko od domova a niekto aj od rodiny, je to fajn

sarifa
29. júl 2012

@slivka233 no aj ja som to citala a mi az zle ostalo .Asi ma predtym porazi ja sa urcite stych bolesti zosipem 😒

slivka233
29. júl 2012

@sarifa nieeeeee ja nehovorim ze mi zostalo zle, prave naopak, jeanka to tak pekne rozpisala, ze sice to bolo tazke a bolestive ale stalo to za too...ja som mala hrcu v hrdle som bola taka dojata ach tie hormony.....ale asi to boli veeeelmi dlhe minuty hodiny

sarifa
29. júl 2012

@slivka233 ja viem ze tebe nie ale mne teda hned zle ostalo.🙂 Ako sa to vsetko moze skonplikovat a naozaj ten birth plan je potom na nic.Clovek si naplanuje a aj tak to ide inak .Vidim ze vsetci sa nakoniec rozhoduju pre epiduralku 😒

slivka233
29. júl 2012

@sarifa no sa cudujes, si zober ze sa niekolko hodin trapis, a toto jedine ti moze trosku ulavit od bolesti, mna to odradza len v tom ze ja chcem porod do vody a vo vode sa epi pouzit nedaaaaaa jooooooj ..ale zase otazka ci bude volny bazen lebo je len jeden ahah

sarifa
29. júl 2012

@slivka233 naodobne aj ja chcem ist a tiez mame len jeden a este aj ked budes mat problem s tlakom tak tiez asi do vody nedovolia.Najhorsie je ked pripoja na masiny a musis byt na posteli :( Ja sa len bojim ze ked sa rozhodnem pre spi tak uz bude neskorooooo 😢

slivka233
29. júl 2012

@sarifa ved toto je to, asi ani netreba ziadne plany robit a rovno sa rozhodnut tam podla situacie, inak muzik ti ide k porodu ciii??? si spominala ze ho tam asi nechces coo??

sarifa
29. júl 2012

@slivka233 moj priatel tam bude ale som povedala ak tam bude robit opicky tak pojde hahah ja ho tam chcem ja len ze mi bude trapne ak bude svetkom nejakych tych trapnych veci vies ? 😕 ale on by si to nenehal ujst

slivka233
29. júl 2012

@sarifa no ja ho tam chcem tiez a nech je svedkom coho chce je to moj muz je mi to jedno, odkedy som tehotna uz bol svedkom vselicoho, sak mi drzal hlavu nad zachodom ked som vracala, a mi sme v pohode v tomto, ved kolko krat on sa holi a ja curam na vecku a este aj debatujeme pohodaaaaaa....
jedine co neurobi povedal za neprestrihne pup. snuru vtedy by sa zlozil....inak by to malo byt ok.
ja stale hladam ten poondeny bumper uz mi z toho hrabe...

sarifa
29. júl 2012

@slivka233 hahah no tak to je dobre .To zase ja potrebujem to nejake sukromie.Moj by chcel prestrihnut pupocnu ale to tu asi v nemocnici ani nerobia ze dovolia oteckom prestrihnut. Este stale nemas?No ja mam aj 2 ale ani nepasuju dobre haha tak neviem ako ich tam priviazem.Idem pozerat telku zatial sa maj moja a pokecame zajtra-to vobec nic nebudem robit 😀

andie25
29. júl 2012

@jeanka ze jak exorcista 😀 to si vychytala Jeanka 🙂 🙂 Chvalabohu vsetko dobre, a tlak sa umudril? Malinky je zlaty, ono vetriky prejdu, brusko si musi zvyknut na mliecko. Som rada, ze to mas za sebou a uz ste rodinka 🙂 Drzte sa a vela zdravicka celej rodinke!!!X

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre