Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

katie555
22. sep 2012

@monkka21 ale aspon to uz mam vybavene ...ten papier vypisem co som aj tebe poslala ..ved nieco cez 800 e sa zide ..(moja poistka rocna na auto ) takze hovorim malej bolest co si vytrpim bude moje auto xixi

monkka21
22. sep 2012

@katie555 nevies od ktoreho tyzdna sa to da ziadat?si uz nespominam.no ja len neviem kam si dam tie peniaze poslat,ale asi na svokrin ucet.

katie555
22. sep 2012

@monkka21 tusim 11tt pred datumom...je to na tej forme napisane - ja som akurat kukala ale uz ju nemam v pc...Ja som to tiez riesila ze kam dam poslat (asi 2 dni dozadu) a nejaka baba vravela ze tam je moznost ze bud na ucet (ja uz asi 5 rokov ziaden nemam) alebo vraj sekom na adresu domov - a potom to zalezi akeho postara mate - ale myslim ze ked ja splnomocnim mamku (plus mam take iste meno ako ona ) tak by to nemal byt problem ...jediny problem teraz co ja vidim je ze euro je znacne oslabene a vymenny je 1.4 eura za libru 😢

slavik79
22. sep 2012

ahojte, neviete ci o sure maternity grant moze poziadat priatel, pretoze mne ho urcite zamietnu, kedze benefity nepoberam ziadne? som doslova v zacarovanom kruhu, matersku nedostavam ziadnu, pretoze som tu stihla odpracovat iba 23 tyzdnov, ked som otehotnela. tym padom nemam narok na matersku od zamestnavatela, ktory ma mimochodm z prace vyhodil v ten isty den ako sa to dozvedel. maternity allowance z job centra mi zamietli z toho isteho dovodu, ze nemam odpracovaneho pol roka. Jobseeking allowance mi zamietli takisto, pretoze nemam odrobene v UK dva roky. cize mam mesacne babatko a nedostavam vobec nic. akrat sme poslali claim ohladom child benefit a to je asi tak vsetko na co mam narok. tym padom nemozem dostat matenity sure grant, kedze nie som na benefitoch, takisto sa nekvalifikujem ani na voucher ma vitaminy, co su nejake 3 libry. neviete mi niekto poradit na co mam narok, ked mam odrobenych len tych spominanych 23 tydnov a narodilo sa mi tu babatko? keby priatel nepracoval, asi neprezijeme..a uz aj tak sme na hrane..bol niekto v rovnakej situacii? a prepacte, ze som usla od temy 🙂

monkka21
22. sep 2012

@katie555 ja si stiahnem to tlacivo z netu.no tak ja si to dam radsej na ten svokrin ucet.ona je setrny clovek sa nemusim bat ze ich minie 😀 my tiez nemame ani jeden ucet na slovensku.ja to tiez poslem ale za dva tyzdne nech mi to zamietnu a mam to nachystane po porode.len vybavym rodny list z apostilou tlacivo od midwife a poslem to..

monkka21
22. sep 2012

@slavik79 ahoj.a tvoj priatel pobera neake benefity?neviem ci o tom vies,ale tvoj zamestanvatel ta nemoze vyhodit kvoli tehotenstvu.kludne si ich mohla udat.

katie555
22. sep 2012

@slavik79 nie si off topic tu v tejto teme sa riesi vsetko mozne. S tym sure start - tazko povedat kedze to vam jedine priznaju ak aspon jeden z vas je na nejakych benefitoch (okrem childs benefits) na formu ziadosti sa pisu udaje oboch. Vyhoda je ze ked poziadat a zamietnu (co osobne si myslim ze asi hej ked priatel pracuje a ty nic nedostavas) mozes poziadat na svk...osobne tu na fore som nevidela nikoho kto by spomenul ze sure start dostal..My vsetky ziadame o to preto aby sme dostali zamietnutie a poziadali na svk - kde na to mas narok ak si to nedostala tu plus si obcan slovenskej republiky a donesies papier ze dieta sa dozilo 28 dni a ze si chodila na prehliadky.
No ono tazko povedat co ziadat, ale v podstate ak priatel nezarobi viac nez 26tis rocne by ste mohli mat aspon narok na nejake housing benefits alebo working tax ...nie som odbornik v zivote som v tomto state nic neziadala..

katie555
22. sep 2012

@monkka21 ved ja presne tak isto nech to mam nachystane a ze nech mam pokoj bo nemam chut to nahanat ked sa raz narodi mala ..vtedy budem mat ine starosti...
Akurat peciem vanilkove mufiny s chocolate chips - ale len pol davky - drahy mi zakazal robit plnu xixi

monkka21
22. sep 2012

@katie555 ja som asi vynimka ,mne ho na druhy krat schvalili 😉
@slavik79 katie ma vo vsetkom pravdu ak tvoj priatel nema ziadne benefity(child benefit sa nerata) tak nemate narok na sure start,ale ak mas na slovensku trvaly pobyt tak mas narok ziadat tam

monkka21
22. sep 2012

@katie555 my sme s mamou dnes piekli viac toho,smotanovy osuch.tvarohovy kolac,kakaovy a orechovy zavin.potom ze sa nemam bat ze nebudem mat tehu cukrovku 😀

slavik79
22. sep 2012

@monkka21 moj priatel pracuje, za inych okolnosti by sme si zili celkom pekne, ale kedze moj prijem je velka nula, takto stacime zaplatit za najom a ostane nam akurat na stravu. cize benefity nedostava ziadne. pracovala som len pod agenturou, takze netusim ci sa s tym da vobec nieco robit, proste moj byvaly teamleader, mimochodom 24 rocny slovak, mi pekne oznamil ze koncim :( pritom som ho prosila nech ma necha robit este tie 3 tyzdne,a teraz by som nemala ten problem ktory mam.

veriiii
22. sep 2012

@katie555 jejda, to som nevedela, ze musim mat potvrdenie,ze ti to zamietli tu/ale ked nad tym rozmyslam, je to logicke/, cize bez toho ani nema zmysel ziadat na Slovensku?a este sa chcem spytat, ako je to s trvalym pobytom na Slovensku, ak mas kupeny dom tu,tak to je akoze trvaly pobyt?alebo to co mam na obcianskom?situaciu mi este viac komplikuje,ze moja rodina uz nezije na tej adrese, viem mala som si vybavit novy obciansky skor na tu novu adresu☹(.kontroluju vlastne tie adresy?ci tam posielaju papiere?

katie555
22. sep 2012

@monkka21 @slavik79 k tomu vyhodeniu - aj keby si bola agentura a robis pre jednu spolocnost viac ako 6 tyzdnov podla zakonov ktore boli prijate koncom minuleho roka tak musia z tebou zaobchazdat takym istym sposobom ako z kmenovym zamestnancom...takze mala by si ich mat narok udat - pretoze ani agnetura ani zamestnavatel ta nema pravo vyhodit ked nahlasis ze si tehotna 😎

monkka21
22. sep 2012

@slavik79 to je jedno ci agentura,jedna slovenska sa obratila na pravnikov a teraz vyhrala.musia jej az do porodu platit ako keby robila a este az zvysenu matersku 6 tyzdnov.moj muz tiez robi a dostava benefity.kedze sme nezarobili tolko do kopy.nemusis mi hovorit ako to chodsi v agenturach ja som tak tiez robila a mat slovaka za teamleadra je najhorsie co moze byt.mne povedal pri prvom tehotenstvo contract manger ze mam dat vypoved lebo oni pre mna lahku pracu nemaju.vtedy som nevedela,ze ma vyhodit nemozu, ja som chodila nadalej do roboty a potratila som bohuzial a viem ze to bolo kvoli robote ☹

slavik79
22. sep 2012

@katie555 housing benefit nam zamietli, pretoze z priatelovej vyplaty vypocitali ze penazi mame habadej...pritom im nejako usiel fakt ze po zaplateni 850 za najom plus tax, plyn, voda a vsetko ostatne co je nejakych 300, nam ostane ledva na stravu. myslela som ze aspon matersku by som mohla dostavat a nic. ved kopa mladych anglicaniek ma deti, a neverim ze maju nieco odrobene, tak ako funguju?

katie555
22. sep 2012

@veriiii takto - pokial mas slovensky pas tak si obcanom slovenskej republiky...My tu mame tiez dom kupeny a poziadala som teraz o trvalu rezidenciu ale to nemeni nic na tom ze som stale obcan slovenska ... Ci to ma vyznam ziadat bez zamietnutia - zalezi ake mate ochotne tetusky na socialke doma - bo som citala / pocula ze niekomu uznali aj cestne vyhlasenie ze to tu nezobrali ... co sa tyka tej adresy - kde si nahlasena na svk na trvaly pobyt? neviem ci kontroluju adresy ale ja si budem davat na adresu mojich rodicov 😕

katie555
22. sep 2012

@slavik79 hej len v pripade anglicaniek sa nerata ten rok co musis mat odrobene ...im to vyplyva z obcianstva ...No ved to prave tie ich tabulky - podla zakonu ak dvaja zarobite 26tisic to musi stacit pre 3-4 clennu rodinu ..Udavali ste udaje ako kolko platite za najom na nejake formy? bo podla mna to by do uvahy mali brat...nie som odbornik fakt v zivote som tu nic neziadala ...
Ono je to ale tiez asi na koho natrafite - bo kdesi som citala ze niekde ani ten rok nemusis mat odrobeny a aspon na nieco mas narok...job seekers si skusala ? viem ze to nie je nic moc 60 libier tyzdenne ale lepsie nez nic

veriiii
22. sep 2012

ja som nahlasena na tu adresu co mam na obcianskom-ale dom na tej adrese sme uz pred 2 rokmi predali ..takze ma neexistujucu adresu, ten dom tam uz ani nestoji.. 😒 .myslsi,ze to mozem dat na maminu adresu?slovensky pas mam, musim kuknut ci mi nepreexpiroval,sakra 🤐 .no,mala by som sa rozhybat...dakujem moc za odpoved🙂

monkka21
22. sep 2012

@katie555 ked prizna ze zije s priatelom tak ani jobseeker jej nedaju.povedia ze on ju ma zivit 😠

slavik79
22. sep 2012

@katie555 myslela som aj na tuto moznost, ale neviem ako by som to mohla urobit, na nete som nasla aj formu na staznosti, tak snad sa nieco podari, lebo tato situacia je neunosna. nemala som v plane zneuzivat britsky socialny system, chcem dostat len tu matersku co je dana zakonom. alebo co najskor do prace, len co s malou...tak dakujem krasne za odpoved 🙂

slavik79
22. sep 2012

@monkka21 ved to ze ani ja som nevedela, co moze a co nie...v praci som to este ani nestihla oznamit, ved naco aj, bola som v 6 tyzdni, len sa to rozkriklo po kolegoch a doslo k teamleadrovi..doteraz mi neposlali ani P45, cize nemam v ruke ani ukoncenie pracovneho pomeru. nemas nahodou kontakt na tu slovenku? rada by som ju pootravovala a popytala sa ako postupovat a kde sa obratit. a ked to nie je tajne, ake benefity pobera tvoj manzel? 🙂 nam nejako nic nevychadza. cakama na formu na work tax credit, ale to bude tiez len omrvinka, pretoze kedze ja nepoberam nic, zas sa to vypocita len z nejakeho minima. skusala som este poziadat o income support, ale to je iba pre tych co nemozu pracovat, nie z dovodu materskej dovolenky. mimochodom, som ja vlastne na materskej dovolenke?? myslim oficialne? som len doma s dietatom bez penazi. ziadny prijem, ziadny doklad, ziadne potvdenie, ako mam zdokladovat ze som bola na materskej ked to niekedy bude potrebne? za cele moje tehotenstvo co som sedela doma bez akehokolvek prijmu plus teraz som sa nedopratrala k tomu ci mozem nieco dostavat a to som sedela na nete az do popraskania ziliek v ociach 🙄 a dakujem krasne za rady.

slavik79
22. sep 2012

@katie555 skusala som, nemam odrobene 2 roku tu, abys om na to mala narok. pani mi doslova povedala, ze kedze mam priatela, je povinny sa o mna postarat. cize 9 mesiacov som mu bola na krku, a teraz to pokracuje dalej, ale s tym rozdielom, ze uz aj s babatkom. a z jedneho platu sa to naozaj proste neda....na formy sme davali akurat najom, ale bez vsetkcyh energii a council tax napriklad, co je tiez pekna polozka, ale toto do uvahy nebrali..skusim teda poziadat na slovensku o ten prispevok k narodeniu dietata, aj ked ai to bude zdlhavy proces 🙂

monkka21
22. sep 2012

@slavik79 pisal som tej babe.dam ti vediet co napisala.moj muz dostava na neho a na mna 18£working tax credit.ja nemam este 25 rokov takze ja ziadat nemozem a na malu dostavame child tax credit.my sme mali zarobok na hranici takze tiez vela nedostavame ale aspon k najomnemu mame.ty si neni na materskej ty si dobrovolne nezamestana.kedze nedoatavas materku ani na uradoc si neni tak vedena.podla mna by si sa mala obratit na pravnika.a udat tu agenturu.mozem sa spytat aky je avs rocny prijem ked nemate na nic narok?

katie555
22. sep 2012

@slavik79 no si v situacii ked ti asi slovensko ani uk nic neda..Jedine riesienie v tejto situacii aby bolo viac penazi je ze by ty by si sla pracovat... Lenze z mesacnym babatkom asi tazko (ja osobne si to neviem predstavit). Plus samozrejme musis ratat ze tak 600-700 libier minimalne mesacne by ta vysla childcare ( a to pisem tu lacnejsiu moznost childminder, skolky su okolo 40-50 libier denne) Financne by vam to mozno pomohlo ale psychicky asi nie ...Jedine ak by si si mozno nieco nasla na par hodin tyzdenne ked je tvoj drahy doma - nejake upratovanie alebo v pube na 2-3 vecere tyzdenne ...ty si presne na hranici ze doma nemas narok bo si neodrobila a tu tiez nie ..
co sa tyka toho ze ta sef vyhodil - ked ti nedal p45 bohvie ci ta kdesi este nevedia ako zamestnankynu - mas nieco na papieri? ako si na tom z anglictinou?

slavik79
22. sep 2012

moj prijem od aprila 2011 do aprila 2012, cize za jedno danove obdobie bol 5015 libier, cize za tych 5 a pol mesiaca co som stihla odrobit a priatelov nejakych 16000...od maja ma vsak lepsiu pracu, ktora je aj neporovnatelne lepsie ohodnotena, tam bude ten prijem potom vacsi. pocitala som v online calculatore kolko by sme mohli dostavat work tax credit, ale kedze ja nemam narok na ziadny benefit, tak ten credit vychadza na nejaku stovku mesacne, keby som ja nieco poberala, bolo by to lepsie. ja nemozem ziadat o work tax credit pretoze nepracujem, a priatel nema 25 rokov :( ale mame dietatko, tak snad by nemal byt problem s jeho vekom. nechapem, ako sa niekomu podari poberat vsetku benefity a este aj socialny dom dostane 😠 dakujem, ze si pisala tej kocke, bola by som rada keby mi aspon poradila kde sa mam obratit a kde mozem vlastne udat tu agenturu.

slavik79
22. sep 2012

@monkka21 moj prijem od aprila 2011 do aprila 2012, cize za jedno danove obdobie bol 5015 libier, cize za tych 5 a pol mesiaca co som stihla odrobit a priatelov nejakych 16000...od maja ma vsak lepsiu pracu, ktora je aj neporovnatelne lepsie ohodnotena, tam bude ten prijem potom vacsi. pocitala som v online calculatore kolko by sme mohli dostavat work tax credit, ale kedze ja nemam narok na ziadny benefit, tak ten credit vychadza na nejaku stovku mesacne, keby som ja nieco poberala, bolo by to lepsie. ja nemozem ziadat o work tax credit pretoze nepracujem, a priatel nema 25 rokov :( ale mame dietatko, tak snad by nemal byt problem s jeho vekom. nechapem, ako sa niekomu podari poberat vsetku benefity a este aj socialny dom dostane 😠 dakujem, ze si pisala tej kocke, bola by som rada keby mi aspon poradila kde sa mam obratit a kde mozem vlastne udat tu agenturu.

slavik79
22. sep 2012

@katie555 no presne, moja situacia je viac ako na zaplakanie. zamestanatel ma uz nevedie, povedal mi ze dnom kedy som bola poslednykrat v praci konci moj pracovny pomer. medzitym sme sa prestahovali, takze mozno sa moja P45 zapotrosila na starej adrese, aj ked tomu neverim, lebo priatelovi nie su schopni doteraz poslat formu na vratenie dani a to im uz diktoval novu adresu x-krat. fakt som nechela rozmyslat nad tym ci mozem odtial dostavat viac, alebo zo slovenska, proste som myslela ze budem dostavat matersku, potom nstupim do prace a hotovo! ale tie chybajuce 3 tyzdne ma uz pomaly pripravili o zdravy rozum. to je fakt take tazke dostavat mesacne aspon nieco, aby sme nemuseli zivorit?

monkka21
22. sep 2012

@slavik79 uz ste si skusali aj nieco ziadat?teda aspon child tax credit?vies co moj muz sa do toho rozumiem tak sa ho opytam co a ako a zajtra ti dam vediet.nam vysiel ten working tax len tak tak.mesacne to je 72£.ked mi odpise tak ti dam vediet na koho sa mas obratit.mozem sa este spytat pod akou agency si robila?

katie555
22. sep 2012

@slavik79 proti vam hra asi aj to ze nemate 25 rokov ...child benefits tie by ste mali dostavat ...ale to je tak asi vsetko..neviem presne zakony ohladom benefitov ale podla toho co ty pises to ruzovo moc nevyzera .. 😒 zial zakony su nastavene tak aby sa minimalizovalo zneuzivanie systemu ale vzdy sa najde par vynimiek kde je presne na hranici a tam clovek na to doplati

domak2
22. sep 2012

@slavik79 ahoj je len ak ti mozem poradit chod sa spytat na citizen advise bureau v tvojom okoli, tam ti urcite poradia na co mas narok, je to zadarmo, dokonca by si sa mohla spytat aj ci sa da nejako riesit ta tvoja situacia so zamestnavatelom, ak nemozes ziadat o work tax credit tak zaziadaj o child tax credit.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre