Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

kaciatko215
26. jún 2012

@slivka233 ja som mala do porodnice zbalene pre maleho 3xpyzamko a 3x bodynko s kratkym rukavom bo som si bola ista ze chcem ostat v nemocke viac ako 12 hodin a aj tak sme museli ostat bo maly sa vykakal do plodovej vody tak nas pozorovali a mala som aj GBS pozitivny tak ho kontrolovali kazde 2 hodky.A kremik som mala sudocream a aj wipes ale tie som nepouzivala bo maly sa cistil a ta smolka nesla s wipeskami dole len s vatovymi tamponmi a vodou

kaciatko215
26. jún 2012

@radusiq jasne dam vediet.Este ma napadlo ze ak chces ziadat ten prispevok na svk tak budes potrebovat doklad od GP ze maly sa dozil 28 dni + vyjadrenie Job Centre Plus / Sure start Maternity Grant / + rodny list anglicky prelozeny uradne

kaciatko215
26. jún 2012

@radusiq bola to novorodenecka zltacka ale s tazkym priebehom

radusiq
26. jún 2012

@kaciatko215 dakujem to uz mam zapisane na ten prispevok, ja budem hlavne potrebovat trvaly pobyt na Slovensku, kedze nasi sa prestahovali 😀 ale to uz sa doriesi potom...

andie25
26. jún 2012

@radusiq má len zaujíma že či naozaj tehotne nesmú dat robit nočné? Lebo riešim dilemu, či mám alebo nemám. Len neviem nikde nájsť, že sa to nesmie. Máš nejaký link? Alebo to máte v interných predpisoch?

andie25
26. jún 2012

@kaciatko215 joj take stresy ☹ ale tak chvalabohu uz ste v poriadku, tak pekne priberajte a hlavne veľa zdravicka! Držte sa!

katie555
26. jún 2012

@andie25 co ja viem tak zakon na to nie je. Ja som debatovala z reprezentantom z unie, bo ja som mavala sluzby od 3tej rano. U nas je to len kvazi dobra vola planerky a to ze som im doniesla papier ze koli tehotnosti gp doporucuje pracovat po 7mej rano ..Takze teraz ked zvysok timu robi o 3tej rano tak dostanem o 11 a nikto sa nestazuje. Ale mozem sa mylit...Ale myslim si ze ked poziadas tak ti daju len denne... 😀 nerpredpokladam ze by niekto bol tak hnusny... Co je napriklad zaujimave u nas v praci - ja kedze som tehotna nemusim postavat ako welcome agent ale som vzdy na check ine. Letusky ked su tehotne su grounded a tie praveze dostanu tu pracu postavat..Mne je ich vzdy luto ked tehotne stoja 4 -5 hodin a este aj v topankach na opatku... 😒

cimage
27. jún 2012

@radusiq Ahoj, slovensky rodny list ti poslu na slovensko, len musis vypisat jeden papier. To ti daju priamo na ambasade. Posielaju to na matriku v meste ktore tam udas. Ten slovensky rodny list trva 3mesiace kym poslu 😒 , neviem co tam s tym robia na Slovensku, ale tam trva asi vsetko dlho na uradoch.

lu2112
27. jún 2012

@radusiq dobre ranko ako dnes ja stravim dnes polovicu dna na meetingoch a tu druhu sa budem snazit dobehnut co sa da. 🙂 mali dnes vela toho nenaspal takze ja som dolamana a dokopana nas mali cert povedala som drahemu ze mu musim kupit niake oblecenie ako pre certa ked pojdeme z porodnice 😀. Ale aspon viem ze je v poriadku len keby to tak nebolelo uz mam opuch okolo praveho rebra a samozrejme volala som midwife ze to je uplne normalne 😀 ved ako inak

radusiq
27. jún 2012

@andie25 zakon ako zakon nie je, ale je night work je definovana ako specificky risk. Musia s tebou urobil Health & Safety assesment hned ako oznamis ze si tehotna a musite obaja suhlasit ze robit nocne pre teba nie je risk. Ak mas papier od GP alebo midwife ze nemas robit nocne musia ti dat nahradnu pracu cez den, a ak nemozu tak ti musia dat platene volno, nemozu ta prinutit robit nocne.
Tu je nieco o tom popisane: http://www.hse.gov.uk/mothers/faqs.htm#q19

@cimage parada, dakujem 🙂

@lu2112 dobre ranko, no nehovor mi ze opuch je normalny ??? 😨 to uz fakt...no ale vystraja teda riadne ten tvoj. My sme sa vcera s drahym pohadali v posteli, a obaja sme sa dvihli ze "idem spat do druhej izby", samozrejme kym sme tam dosli uz sme boli udobreni ale uz sme ostali tam - neskutocne mi pomohla zmena matraca, tak fajne som sa vyspinkala 🙂 Rozpravala som sa s riaditelom, kupodivu mi dovolili zobrat zvysnu dovolenku pred materskou, tym ze ma zastupi ta baba co tu robotu uz robila tak nie je problem 😀 Takze mam pred sebou nakoniec uz len 16.5 pracovnych dni, koncim uz 24.7. (pol dna) a pripadam si straaaasne lenivo 😅

lu2112
27. jún 2012

@radusiq Tak vidim ze ty si mala rusny vecer tiez dufam ze nic vazne ste neriesili 😒.
Zavidim to dovolenku ale aspon budes moct odychovat a budeme moct dat stretko castejsie ked nebudes robit samozrejme niekde kde nieje obmedzeny cas 😀.
No ja som jej volala vcera lebo som si vsimla taky opuch okolo rebier a ked sa chytim to boli na dotyk ako by ma niekto kopol do rebier 😝. A ona ze ci ma male kope tym smerom no a samozrejme ze kope ja mam pocit ze mali kope na styri strany sucasne 😀. A ona ze to ma amli tam kope a ze stym sa nic neda robyt mam si dat studeny obklad a to musim vydrzat ze mam zive dieta a mam bit rada 😅. Tak som zvedava aky bude ked bude vonku.
Ale hovorila som z mojom mamou a ona tiez ma po mne vykopane rebro dokonca sa jej zdeformovalo takze povedala ze si to mam uzivat 😀 ze ke som bola v bruchu som bola ako cert tak tuto mame aspon sa nenudim kazdy den nieco ine nas trapi 😀

lu2112
27. jún 2012

@kaciatko215 netreba na ten prispevok nahodou slovensky rodny list ci staci len preklad anglickeho?? Ja uz som stoho zmetena 😀

wewe8584
27. jún 2012

@radusiq to bude asi viac veci, na ktore si budem musiet povedat, ze je to normalne v tehotenstve, ze? 😀 no nic..musim to nejak predychavat....

wewe8584
27. jún 2012

@kaciatko215 och, je mi luto, co ste museli prezivat :( chudiatka...toho sa tu obavam trocha, lebo pokial viem, tak na svk zeny ostavaju v nemocnici aj 5 dni a pocas toho sa hned sleduje, ci sa nevyskytne novorodenecka zltacka a ked ano, ide hned pod lampu....tie pripady zltacky su dost caste :( a tu sa mozeme len spoliehat, ze nenastane, alebo ju mw objavi, alebo ako :(

radusiq
27. jún 2012

@lu2112 nie nie len moje tehotenske hormonalno-emocionalne excesy 😀 uz bol dlho klud...jasne urcite, len musime dat pozor na parkovacie obmedzenia 😀 este mas u mna tie LL plienocky...

katie555
27. jún 2012

Sa vytesujem ako mala dnes, vysledky zo skusok boli lepsie nez som cakala . Takze som uz oficialne BSc Hons Accountancy, Management and Information System. A navyse podpis kontratku na kupu domu je dorieseny....Awwww sa tak tesim dnes, len som sa chcela podelit 😀

slivka233
27. jún 2012

@sarifa pozerala si tvoj kocik je krasnucky a velmi pekna farba...
ja som dnes obdrzala papier ze mi zamietaju sure start maternity grant co som aj cakala sak jasne nemam benefity, tak snad sa mi podari vybavit ho na slovensku, len som z toho smutna a uplne ma to stve, lebo ani z prace mi nebudu platit matersku takze cakam na allowance co mi zas odpisu oni.... uz mam z toho taku velku hlavu ze clovek robi a prd dostane niekto je na socialke nerobi sedi doma a ma viac ako ten co maka..nespravodlive, .. ale co uz...

andie25
27. jún 2012

@wewe8584 k tej novorodeneckej zltacke - ono je to normalny fyziologicky proces kde babo sa musi ocistit od extra cervenych krviniek, ktore ziskalo pocas pobytu v brusku 🙂 no a zlta farba je dosledok bilirubinu, ktory tomu napomaha, a vela babatiek zltacku aj dostane zhruba na 5ty den, ale nie v takom rozsahu ako pisala kaciatko215. Bilirubin sa vylucuje mocom a fekaliami. Ono to treba sledovat farbu a ked je babo zltsie alebo sa farba zhorsi a cele telo je zlte a babo nema mokre plienky, je velmi ospale az letargicke a nechce papat, tak vtedy treba ist do nemocnice. No a neostava sa v nemocke preto, lebo to nie je infekcne a ako hovorim vela babatiek to prekona v pohode, kde nie je potrebna liecba. Tot poznatok z praxe 🙂

andie25
27. jún 2012

@radusiq Dik za info. Hm, aj tak mam stale dilemu, lebo na praxi mam mentorku, ktora robi aj nocne, a onedlho mam skusky, kde ma bude znamkovat z praxe, takze asi budem musiet ist. No nic, vychadza to na nejake 4 nocne za 3 tyzdne, takze asi budem musiet odrobit, a potom uz nemam ziadnu prax, len skuskove, tak v pohode. Ja som este oficialne nedala vediet univerzite ze som tehu, ale v nemocke uz vedia, tak dufam budu zhovievavi...

wewe8584
27. jún 2012

@andie25 juj...tak to budu takze zaciatky pre mna ako zaciatocnicku...az sa toho obavam, ci budem robit vsetko spravne, aby som babatku nejak nevedomky neublizila....este mam sice vela casu, ale robim si starosti uz teraz 🙂

andie25
27. jún 2012

@wewe8584 Pre mna ako maminu to bude tiez prvy poznatok 🙂 no ale este stastie, ze som pri zdroji informacii ako sa hovori 🙂 A to je asi normalne, ze sa obavame, ved je to prvy krat 🙂

lu2112
27. jún 2012

@radusiq ved uz sa na ne tesim len musime dat stretko tak asi po dovolenke ved dohodneme 🙂)

lu2112
27. jún 2012

Baby nemate niekto skusenost z paternity leave. Manzel zacal pracovat pred nedavnom v novej firme takze nema narok na paternity kvoli tomu ze tam nepracoval 26 tt neviete ci mame narok nieco od statu neviem sa k tomu nikde dopatrat kazda rada pomoze dakujem 😀

kaciatko215
27. jún 2012

@lu2112 moja kamoska zije v Norsku a ona si bola vybavovat ten prispevok na svk a ze si dala prelozit norsky rodny list a ten zaniesla na socialnu poistovnu.Ja som bola tiez v tom ze budem potrebovat slovensky rodny list a ona ma vyviedla z omylu ze to mi bude stacit anglicky rodny list prelozeny.Dufam,ze to tak ozaj bude bo inac budeme musiet byt dlhsie na svk

kaciatko215
27. jún 2012

@wewe8584 vsak to ze maly zltacku nemal ked nas prepustali na druhy den z porodnice.A prejavilo sa to az neskor ale zvladli sme to fakt to treba sledovat ako pisala @andie25 a veru ten strach tam bude uz stale ci je babo este v brusku alebo uz je na svete

kvietocek7
27. jún 2012

@kaciatko215 ahoj, no ty to uz mas zakratko - vidim,ze chlapcom sa fakt nechce von 😖 alebo zeby ste predsa uz dnes isli 🙂 🙂 drziiim palceky nech je vsetko bez problemov. K tomu rodnemu listu teda kocikovym peniazkam na Sk -najnovsie je ako spominala tvoja kamoska. Tiez sme to tak naposledy vybavovali. Predtym to bolo len na slovensky rodny list.Alebo vy ste uz narodeny??? len ma mozno myli profil

kaciatko215
27. jún 2012

@kvietocek7 my uz mame 2 tyzdne dnes 🙂 len som si nezmenila udaje v profile.Tak predsa je to tak ako mi spominala moja kamoska bo ona si to vybavovala 4 mesiace dozadu

kvietocek7
27. jún 2012

@kaciatko215 JEEEJJ TAK GRATULUJEM!!! NECH SA VAM DARI 🙂

slivka233
27. jún 2012

@kaciatko215 supis kaciatko dakujem za radu aj som si myslela ze 3x bodynko a pyzamko je ok....dufam, ze ste ok a babo je vporiadku uz..prajem len zdravicko a nec pekne rastiete..

kaciatko215
27. jún 2012

@kvietocek7 dakujeme krasne 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre