Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

silaviat
4. júl 2014

vyhodit by ta nemali - ale poxnam tehulu co vyhodili no yslim keby sa ohradila tak by ju vziat nazad museli len ona bola taky tutmo co si za svojim pravom nikdy nestala... a v praci to mozes oznamit az v 25 tyzdni dovtedy nemusis..

simuska2812
7. júl 2014

Ahojte baby, vidím ze väčšina z vas bábätko este len čaká🙂 mne sa malinky narodil v decemnri. Žijem v Londyne (Camden), je tu niekto z okolia? 🙂

bubicatko
9. júl 2014

ahojte dievcence neviete mi poradit ako je to tu v uk s kontrolou noziciek babatiek? chodi sa na sono alebo nieco take? alebo sa aspon vykonava kontrola?

simuska2812
10. júl 2014

@bubicatko Ahoj🙂 tiez ma tato otázka zaujímala, môj maly ma uz skoro 7 mesiacov ale sono sme nemali.. Pri každej kontrole u GP alebo health clinic ho však kontrolujú, sledujú ako sa vyvíja, aké ma pohyby a reflexy. Sono robia v prípade ze sa im zdá ze niečo nieje v poriadku 🙂

bubicatko
10. júl 2014

@simuska2812 a da sa vybavit to sono aj bez nejakych zavznejsich vonkajsich zmien? a ako casto s nim chodis ku gp alebo na health clinic?

simuska2812
10. júl 2014

@bubicatko k Gp len ked je nejaký problem alebo ked sme boli na povinnú prehliadku to mal myslím 2 mesiace. Inak ho chodím vážiť tak kazdy mesiac a tam je vzdy možnosť konzultácie s health visitor. No aj som sa pytala doktorky na to sono ale len na mna vyplestila oči🙂 očividne tu majú úplne iný systém.. Pokial sa tvoje bábätko vyvíja správne ako by malo podľa veku tak sa nemusíš báť 🙂

bubicatko
10. júl 2014

@simuska2812 dakujem 😉

gabulka15
14. júl 2014

ahojky je tu neaka mamicka ktora v blizskom case odisla s detmi do anglicka a rusila rodicovsky prispevok ?

bosorka257
17. júl 2014

ahojte..boli sme na prvom ultrazvuku a sme kraasny..a poriadne neposlusny, xi..dali mi uzivat aspirin a vitamin D ten viem preco no nechapem tomu aspirinu uzivala ste ho niektora je to dobre mam ho brat?moze to byt preto ze mam kusok nadvahu?

veriiii
17. júl 2014

@bubicatko kratko po porode pediater okrem inych veci skontroluje manulane klbiky, bude tocit s ohnutymi nozickami babatka a ked sa mu nebude zdat nieco, tak vas odporuci na sono,inac sa robi len toto manualne vysetrenie..a este ked bude mat 6 weeks check babo, tak znova mu skontroluju manualne, to uz GP..

bubicatko
22. júl 2014

@veriiii dakujem za odpoved to sme uz absolvovali len som mala na mysli nieco take ako je na sk sono noziciek a kontrola asi tak v polrocku dietatka 😉

bubicatko
22. júl 2014

@bosorka257 mne predpisal doktor folid acid a potom neskor zelezo (ferrous sulphate tablets priamo toto, ale to bolo az v nekorsom stadiu tehotenstva lebo som mala malo zeleza) a ked som folid douzivala som si kupovala vitaminy pre tehotne a uzivala som ich skoro az do konca tehotenstva, aspirin a kyselina acetylsaliciova su rizikove koli krvacaniu plodu, bezpecne aj to len pri chorobe je uzivanie akurát paracetamolu..( ten folid inak obsahuju skoro vsetky vitaminy pre tehotne popozeraj v lekarni alebo obchodoch

bosorka257
23. júl 2014

@bubicatko folic acid uzivam od zaciatku tehu a neviem ci sa to uziva az do konca tehu?okrem toho si mam kupit este dake vitaminy?paracetamol som si dala na chrbat lebo ked dlho stojim v praci tak ma priserne boli no moc mi nepomaha je mi z neho tazko na zaludok...tak neviem ako dalej

bubicatko
23. júl 2014

@bosorka257 ja som uzivala vitaminy ktore obsahovali folid aci takze ine som uz neuzivala.., myslim, ue ten folid by si mala izivat az do konca tehotenstva, co sa tyka iných prípravkov porad sa z midwife

bubicatko
23. júl 2014

@bosorka257 inak co sa tyka toho chrbata skus poprosit partnera alebo manzela nech ti ho rozmasiruje pomaha to 😉

bubicatko
23. júl 2014

@bosorka257 a co sa tyka paracetamolu, vsade je uvedene, ze uzivanie paracetamolu je pomerne bezpecne pocas tehotenstva, ale nezabudaj, ze si tehotna tak vsetko z mierou musis sa setrit a pripravovat na prichod babatka
drzim pasticky nech vsetko dobre dopadne, co sa mna tyka ja som pocas tehotenstva neuzivala ziadne lieky

bosorka257
23. júl 2014

@bubicatko velmi pekne ti dakujem...a partner masiruje poriadne to ma nakazane xixi...no musim to este v praci nejako zvladnut kym pojdem na matersku....a neboj lieky len s mierou a hlavne si dam az vtedy ked to uz naozaj nevydrzim...drzkaj sa 🙂

bubicatko
23. júl 2014
bosorka257
30. júl 2014

ahojte baby viete mi poradit daky zakon v tehu?

silaviat
30. júl 2014

@bosorka257 kys listova sa ma uzivat len do 4 mesiaca tehotenstva potom sa uzivaju tehotenske vitaminy napriklad aj obycajne asdacke mne mdw povedala ze su rovnako dobre ako tie drahe ..

veriiii
30. júl 2014

@bubicatko nie,pokial je vsetko ok na prehliadke novorodneca a v 6 tyzdni u gp,tak nie..na sono ta neposlu..

bosorka257
30. júl 2014

a neviete mi povedat kolko hodin musim odrobit za tyzden ked som na contract?

bubicatko
31. júl 2014

@bosorka257 to zavisi aky mas kontrakt plny alebo polovicny uvazok?

bosorka257
2. aug 2014

@bubicatko som na plny uvazok

marianka23
19. aug 2014

necestuje niekto tento víkend 23 - 24.august do Londyna prípadne okolia? Ozvite sa mi ďakujem

zahrah
24. sep 2014

Helllo 🙂
Moze mi niekto pomoct vysvetlit ako to v UK funguje? Som v 9tt. Nebola som registrovana v ziadneho GP doteraz. Minuly tyzden som sa bola zaregistrovat, vyplnila som papiere a dali mi appt s nurse na tento tyzden.
Medzi tym som bola u private GP ktory neurobil absolutne ABSOLUTNE nic, ani len test..Ako som pochopila potrebujem sa dostat na starostlivost k midwife.
Lenze u NHS GP ho mi povedali ze oni nic nespravia pokial som nemala ten appt s nurse, potom si musim dat appt s GP a ten mi zabezpeci apot s midwife, ktore mi potom da appt na scan.Ta nurse ma nemoze poslat priamo.
Nejak strasne je to komplikovane. Neda sa to nejak urychlit?
Prvy scan by mal byt v 11tt a tymto tempom ako tu oni pracuju, kym sa tam dopracujem, kedy to bude?
Obzvlast sa bojim lebo mi minuky rok namerali extremne nizke hodnoty vitaminu D kvoli comu beriem silny suplement. Kedy konecne budu robit krvne testy? Ja to nechapem preco ich to vobec netankuje.

silaviat
24. sep 2014

@zahrah ja som u gp ani nebola..nasla som si na nete cislo na midwife a priamo sa objednala.. objednali ma spisali matersku knihu a bol -easy ...

meduza34
26. sep 2014

Ahojte dievcata rada by som sa zoznamila s nejakou slovenkou zijucou v Londyne. Som v 7 tt. Na kavicky, kocikovanie....
Zijem konkretne v oblasti Canada Wather. Je tu nejaka z okolia?
Pekny den ..

lucny_konik
28. sep 2014

Ahojte baby.
@zahrah Ahoj. My sme v 6 tt, čakáme naše prvé. Pred piatimi rokmi som sa 2 roky liečila na zníženú činnosť štítnej žľazy, 3 roky som bez liekov, vysadila som lieky, lebo som mala dobré výsledky. Ale moja endokrinologička mi na každej kontrole pripomínala, že keby som zostala tehotná, čo najrýchlejšie sa mám ozvať a budem sledovaná. Samozrejme, že mám preto obavy - naše prvé --) neviem, čo ma čaká, v UK sme len rok a rozhodli sme sa tu zostať, tehuľkovanie, pôrod a výchova bude tu. Za sebou mám prvú návštevu u GB, žiadali sme urgent appt. práve kvôli tej štítnej žľaze, nebol s tým vôbec problém. Na mojej klinike má každý GP v dispozícii 2 urgent appt. denne, nemusíš byť ani objednaná. V ten deň mi zobrali krv, o dva dni mi volali, že nie je potrebné nastaviť žiadnu liečbu, pretože výsledky sú absolútne v norme. Termín u midwife mám 21.10, čo bude približne v tom 9 tt a to mi už urobí aj prvý scan a predpokladám, že mi znovu zoberie krv, nakoľko medzi 8 - 12 tt je hladina hormónov pre bábätko veľmi dôležitá.
Keď to porovnám s frekvenciou vyšetrení a kontrol na Slovensku, mala som obavy, že tu nebudem tak sledovaná, aby sa niečo nepodcenilo, ale tu ti spravia len pár vyšetrení a ďalej už komunikuješ len s midwife, ona ťa povedie celým pôrodom, po ňom príde k tebe domov, poukazuje ti ešte nejaké veci.
A povedala si im, že ti pred rokom namerali nízke hodnoty vitamínu D? Mne tie krvné testy urobili hneď, možno to bolo kvôli štítnej žľaze.
P.S.: Bývam v Ipswich, budem rada, ak sa nájde nejaká tehuľka v mojom okolí, s ktorou môžem zdieľať svoje obavy 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre