Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

akwee
17. máj 2012

@lu2112 dakujem ;) Aj ja zelam vsetko dobre ;) Vidim, ze vy si uz podla tyzdna vytukavate 🙂 ja som zvykla dcerke pri prvom tehu jemne tukat na brusko a tam, kde som tukla, ona kopla naspat 🙂 A je super, ze si ho vies nahmatat. Ja som mala prvu dcerku breech cele tehu a vdaka tomu, ze mi ju midwife kontrolovala hmatmi, ci sa nahodou neotocila, som sa to naucila tiez a vzdy som vedela, v akej je polohe.

akwee
17. máj 2012

@monkka21 Neboj, bude vsetko v poriadku. Este je fakt prilis skoro pocut srdiecko. Okrem toho je dobrym znakom aspon jeden tehu priznak. To je super, ze ides onedlho na scan. Tym, ze sme sa stahovali z Nemecka, pobudli potom takmer 2 mesiace na Sk, ked sme prisli do Uk, dostala som midwife app o 2 tyzdne, este len cakam na prvy scan. U midwife som bola len tento utorok a to som dnes presne 12+0tt. Takze tipujem, ze skor ako v 15tt sa tam ani nedostanem. Preto rozmyslam nad tym dopplerom a ako si sama povedala, bude sa hodit aj neskor.

monkka21
17. máj 2012

@akwee ja som bola prvy krat u midwife pred asi 3 tyzdnami potom bola u mna na kontrolu prostredia a o tyzden mi prisiel papier na scan.mne midwife rata tehu zatila podla ms a to ja som uz asi v 15 tt,ale vsetko sa uvidi az podla toho scanu,preto sa neviem dockat a o necele tri tyzdne idem na slovensko na dovolenku 🙂 urcite sa bude hodit pocas celeho tehu lebo mozes kontrolovat babatko.na tom angelsoun d co mam sa da nahravat aj zvuk srdiecka a po narodeni babatka moze mu to pustat 😀

akwee
17. máj 2012

@monkka21 to vazne? Tak to by ma na tvojom mieste uz asi porazilo, keby sa to takto tahalo :D Je pravda, ze to dlho trva a nie je tam ten komfort ako inde... Prides na gyndu a hned ti a mieste urobia scan. Ja mam nastastie due date viac-menej potvrdeny aj sonom este ked som bola na Sk. Sice som bola vtedy len 6+5tt a bolo vidno len fliacik s blikajucim srdieckom, ale prave preto mi nevadi, ze budem teraz dlho cakat. Inak podobne som to mala s dcerkou a na prvy scan v uk som sa vtedy dostala az 14+1tt a uz mi vedeli povedat aj pohlavie. Takze mozno ta caka prekvapko ;)

monkka21
17. máj 2012

@akwee ja sa skor priklanam k tomu ze som menej tehotna 😀 ale zase som si neni uplne ista.len to cakanie ma ubija.pri dcere tie vysetrenia isli rychlejsie a to som tiez zistila tehu hned v 4 tt.ja som celkom spokonna hlavne co sa tyka porodu tak si neviem vynachvalit uzasny zazitok som mala

radusiq
17. máj 2012

@lu2112 neboj neprides, len je to teraz neprijemne, dufam ze to skoro prejde, alebo sa to aspon skludni...
jogu neviem ci budem stihat, chcela by som ale chceli sme ist objednat novu spalnu aby cez vikend dosla (len teraz neviem ci to neposunieme aby sme mohli ist vonku hokej pozerat 😀) a nemam sajn ako dlho to bude trvat...
Ak nepojdem pocvicim si aspon doma, vcera a predvcerom som kvoli zubu robila dost dychacich cviceni, a fakt to velmi pomaha...

akwee
17. máj 2012

@monkka21 tak to ti verim, aj mna to cakanie ubija. Ale asi to bude hlavne kvoli nasim predchadzajucim skusenostiam. Inak s tebou uplne suhlasim. Tiez som mala uzasny predchadzajuci porod so vsetkym, aj so starostlivostou. Vies, ja som velmi rada, ze som v uk, ked som tehu. Mozem porovnat so Sk a aj s De. Vyhovuje mi, ze je to take easy going a ze ta tu s nicim nestresuju, naopak, ked je problem, tak sa riesi. V mojom predoslom tehu v De ma gynda na kazdej kontrole pozerala zospodu a kedze som na to nebola vobec zvyknuta, bolo mi to dost neprijemne a mavala som bolesti. Hlavne po to tom, co sme sa dozvedeli pricinu umrtia som bola dost v neistote, ci je to najlepsi sposob. Aspon na us/uk serveroch sa pisalo, ze vacsina infekcii v tehotenstve (az 80%) sa prenasa pri prehliadke odspodu. A ked som si spomenula na tie erarne kovove rozvieracky ponorene za kazdym vo velkom vedre

akwee
17. máj 2012

@monkka21 s podozrivou tekutinou... hm...
Nuz a co sa tyka Sk, skusenosti s porodom osobne nemam, ale uplne mi stacilo rozpravanie mojej sestry a kamosiek. Ozaj, kde v UK byvas?

monkka21
17. máj 2012

@akwee mne vobec nechyba to pozeranie od spodu,mne to vyhovuje tak ako to je len mohlo by byt viac scanov aspon o jeden viac no ale nevadi,moj porod bol super mala som mladucku midwife,ktora bola vellmi mila strasne mi pomohlo ako sa ku mne chovala vobec na mna netlacila aj sme si zasrandovali,no super aj po porode uplne vsetko fajn vsetci boli taky mili a ochotny.ja nemozem porovnat lebo som nasvk este nerodila a asi by som ani nechcela keby nemusim.ja ked som potratila tak mi povedali,ze plod bol asi poskodeny preto sa to stalo ☹ ale hned po dvoch cykloch som otehotnela s dcerkou a teraz som nemala ani menzes a som otehotnela 😀 ja zijem v juznom walese v meste newport

akwee
17. máj 2012

@monkka21 tak v tomto sa uplne zhodneme ;) Ja sa velmi tesim, ze mam od tych klasickych kontrol pokoj. Inak pred tym, nez sme prisli nazad do UK som mala kvoli tomuto na Sk poriadne stresy. Stale mi brali krv kvoli tej nestastnej serologii, lebo mam stale pozitivne protilatky akutnej infekcie. Bola som aj u vseobecnej, ta ma poslala na imunologiu, odtial ma dokonca s gyndou poslali do nemocnice na infektologiu na konziliarne vysetrenie. Samozrejme si neodpustili poznamky typu poskodenia plodu, ze som prilis rychlo otehotnela, atd. Bola som uplne na dne, dokonca som si uz myslela, ze je koniec... Po stretnuti s infektologickou, ktora si rovnako neodpustila nejake poznamky len skonstatovala, ze infekcia je starsieho data (co vychadza na obdobie straty mimi) a ze telo v dosledku oslabenej imunity si stale vytvara protilatky. Tento papierik som odniesla na imuno a na gyndu a tam sme sa rozlucili a mne odlahlo, ze budem mat v uk pokoj. Inak moja gynda na sk nie je najprijemnejsia a uz ma objednavala na tripple, ked som jej povedala, ze tam uz nebudem 🙂 Rovnako som ich odmietla aj tu a nikto tu s tym nema problem.
A co sa tyka porodu, ja som bola uplne uzasnuta. Dcerka bola dokonca az do konca tehu zle otocena (breech, hlavou hore). Na sk by ma uz rezali. Tu som isla na ECV (manualne otocenie zvonku) a mohla som rodit prirodzene. Rodila som do vody s gas&air, dali mi tam aj levandulovy olej na uvolnenie. A co bolo najlepsie, dcerka bola velka

akwee
17. máj 2012

@monkka21 mala 4050g a ja som nemala ziadne poranenia, ani sitie.
Jej, v Newporte som bola... velmi, velmi davno na par dni. Pekne male mestecko. Pocula som, ze tam zije vela Slovakov.

monkka21
17. máj 2012

@akwee na slovensku je to tak vysetrenie za vysetrenim 😖 ja by som nemala odvahu rodit do vody aspon zatial 🙂 moja mala 4030g ked sa narodila tiez som mala iba gas ale velmi mi pomohol predychavat kontrakcie.ja som bola trochu dotrahana a ked ma midwife zasivala tak som s toho gasu uz bola taka sfetovana ze som ani skoro vobec nevnimala.celi cas bol pri mne manzel aj ten mi bol velkou oporou.chudak cele ruky mal doskriabane co som ho drzala.mohol byt s nami az do 23,hod ja som celu noc ani nespala stale som sa pozerala na dcerku a aka je krasna a nemohla som uverit ze je moja,no a na druhy den na obed sme isli domov tatko si pre nas aj s babkou prisli.aj to sa mi paci ze dlho tu nenechavaju v nemocnici ked to nieje potrebne.predsalen doma si viac odpociniem ako tam.

akwee
17. máj 2012

@monkka21 jej, tiez si mala malu obrinu 🙂 ja neviem, ci to snad nebolo u mna tym, ze som zobala prenatalne vitaminy az skoro do konca tehu 🙂 Inak tu vodu ti vrelo odporucam. Najlepsie na tom bolo, ze som sa mohla pri kazdej kontrakcii skrutit do vyhovujucej polohy a nebolel ma chrbat ako na lozku. A tepla voda bola tiez velmi relaxujuca. Aj moj drahy bol cely cas so mnou a drzal ma za ruku. Kedze som porodila rano, mohli nas uz vecer pustit, ale mala bola zahlienena a nechcela sa kojit, tak sme isli nasledujuci den. Tiez som zastanca ambulantneho porodu. Ked si tak teraz na to spominam, ani tam nebolo zle. Mali sme vlastnu izbu s weckom a dokonca tam aj velmi dobre varili 🙂
Inak az teraz ma napadlo nakuknut do tvojho profilu. Tvoja zabka je marcovka? Lebo ak hej, moja je o rok starsia ;)

monkka21
17. máj 2012

@akwee no veru hej.mne midwife kazala vitaminy vysadit po tretom mesiaci a tiez bola velka ale ona bola na dlzku dost,som si ju merala ked sme prisli a mala 55cm 🙂 po tatkovi.ja som porodila vecer a na obed sme isli domov.ja som rodila v normalnej polohe a ja som ani tak necitila chrbata ako ja najme tie bolesti v podrbrusku aj ked si uz na to dobre nespominam,len na tie krasne veci.v ten moment ako mi dlai malu na hrud skin to skin tak bolest opadla a aj aj spomienky na bolest tiez.pri spomienke na to vzdy placem.nadherne nieco.bianka mala strasne dlhe nechty to si hned midwife vsimla tak sme sa aj zasmiali.ano je marcovka 😀

akwee
17. máj 2012

@monka21 tak potom ano, moja je o rok starsia, tiez marcovka ;) a tak to vyzera, ze budete mat medzi drobcami priblizne 2 roky rozdiel, nie? Vlastne o niekolko mesiacov dokonca menej. My sme nase druhe tiez tak planovali, zial... a teraz mi uz je jedno ktory mesiac sa narodi, hlavne, ze sa narodi. Uuf, tak to bola fakt dost dlha. Moja mala 51 cm, taky vitaminmi vypaseny tucko 😀 U mna bola midwife zhrozena, ako som ju vobec dokazala porodit, kedze som take vyziabnute tintitko. Takze toto tehu iba vit D po prvom trimestri a koniec :D Inak mas pravdu, ten skin-to-skin hned po porode je nezabudnutelny zazitok. My sme boli este asi 15 minut v bazeniku a i ked som bola unavena na smrt a totalne nafetovana z toho plynu, pamatam si to ako vcera. A tento krat sa uz na porod normalne tesim, co si tukali moje kamosky na sk na celo, ked som to povedala 😀 Inac ste vybrali pre zabku krasne meno, nasa je Tamarka.

lu2112
18. máj 2012

@radusiq ahoj ako sa dari dnes. Ja som akurat prisla od lekara takze mali aj ja sme v poriadku az na placentu ktora je este stale nizko no moze sa este zmenit ale uvidime co povedia v UK. Mali sa ma k svetu a vcera vecer ma tak kopol do predu ze sme aj nohu videli silu ma poriadnu a to je len vpolke som zvedava co bude robit o par tyzdnov 🙂. Ale tesime sa velmi.

radusiq
18. máj 2012

@lu2112 jeeej no pekne tak maly bude futbalista 🙂 som rada ze ste v poriadku, hlavne sa setri, vykladaj nohy ked mozes, a tak placenta sa isto umudri 🙂
Vyzera to tak ze kvoli hokeju fakt dnes nepojdeme kupovat spalnu, takze mozno aj tu jogu stihnem, velmi mi to uz chyba. dnes som nevydrzala, bola som poslat nejake faxy v prazdnom depe rano, tak som sa tam tak fajne ponatahovala kym mi to poslalo, akurat som sa vkuse obzerala ci nikto nejde 😀 inak pohodicka celkom, zub uz neboli a dufam ze ani nezacne, babatko stale nekope...

lu2112
18. máj 2012

@radusiq no som rada ze ten zub uz je lepsi a netrapi ta. Aj ja idem na jogu tiez mi to uz chyba tak tesim uz. A neboj mozno tvoje male bude kludne a zacne neskorsie si kopkat nase bude niaky valibuk ked uz teraz tak kope🙂. V noci odchadzame tak zajtra v noci by sme mali byt uz dona v uk uz sa aj tesim ale len na nasho maleho zajacika ten chyba velmi 🙂

radusiq
18. máj 2012

@lu2112 no sa bojim ze by nebolo prilis lenive potom 😀 a mozno to znamena ze vela papam a vdaka tukovym vankusom necitim ze drobec kope 😀
kde mate teraz zaja vlastne?

lu2112
18. máj 2012

@radusiq strazi ho nasa znama ktora je u nas a venuje sa mu. 🙂 a neboj male sa ti ozve kazdu chvylku a ku koncu si budeme hovorit ze by aj menej mohli kopat 🙂 urcite sa skoro dockas. A ja som vecsia ako ty takze tym to nebude 😀....

lu2112
20. máj 2012

@radusiq ahoj uspesne sme dorazili do Uk. A ty aky vykend mas ja akurat vybalujem a dnes sa bude len odychovat 🙂

radusiq
20. máj 2012

@lu2112 ahoj vitajte spat, aku ste mali cestu?
my sme vcera boli na west kensingtone pozerat hokej, tak sme oslavovali, dosli sme domov o polnoci 😀 dnes finale v pohodli domova (ja by som sla von ale mm je hotovy). Pred nedavnom sme prisli z nemocnice - boli sme na Home Birth workshope, som velmi spokojna, urcite chcem rodit doma a aj mm uz plne suhlasi (nebol proti ale trosku sa bal). Som rada ze to bolo presne take ake som ocakavala (vyhody aj nevyhody), bala som sa ze mam o tom skreslene predstavy. Este pridu na navstevu k nam urobit home birth risk assesment, zhodnotit okolie a tak ale vseobecne nas byt vyzer byt uplne ok, aj bazenik mozem mat, aj miesta je dost, aj parkovanie je v pohode, takze zatial ziaden problem. A vraj ak rodis v nemocnici a robi sa emergency cesarean, od rozhodnutia po zakrok prejde pol hodina (je na to norma), a za ten cas si z domu v pohode v nemocnici (ak byvas dalej neodporucaju ti home birth). A ze naposledy ked museli zrusit home birth z ich strany bolo pocas riots minuleho roku, lebo nevedeli garantovat sanitku, inak sa to stava malokedy, radsej zrusia antenatal care alebo appointmenty aby uvolnili midwife na home birth.

lu2112
20. máj 2012

@radusiq no cesta bola dlha a narocna ale mali bol vpohode len mna to vycerpalo. Za to dnes od rana ma kope aj ma zobudil no bude to fotbalista a bude po mne ja som kopala vela a vela som sa hybala u mami takze asi mame nieco podobne 😀
Kde budete pozerat Finale lebo my sme tiez chceli ale cez internet to davaju len Rusi ine sme zatial nenasli.
Tesim sa ze sa ti podaril ten home birth a niesi rizikova dufam ze to vsetko bude ako ma bit. Nabududce mi porozpravas ked sa stretneme co to vsetko odnasa 😀 😀

pacica
20. máj 2012

ahojte dievcata.ani neviem,ci to tu mam pisat,ale hrozne sa hanbim ☹ neviem ci to je pocasim ci s cim,ale dnes som sa tak pohadala s mm kvoli blbosti,ze som ho az bila.rozrusila som sa ☹ normalne som sa nevedela kontrolovat.hambim sa za to,myslite,ze to moze uskodit babetku?☹

radusiq
20. máj 2012

@lu2112 http://atdhe.eu/hockey - pockaj na neskor, linkov tam bude pribudat, nie vsetky funguju ale naisto najdes funkcny. Finsko-Cesko som nasla po finsky, to celkom slo 🙂 Skoda ze to nedavaju nikde v lokalnom pube...
Este stale uvidime ako s tou oblickou ale to uz aj midwife teraz hovorila ze to je urcite ok...
Ja stale ziadne kopanie, ale rano ked som si natierala brusko som mala pocit ze sa akoby otocilo, take uplne slabunke a strasne kratne ale myslim ze to bolo babo 🙂

@pacica to su hormony, bohuzial tomu nezabranis...ja som ho sice nebila ale dokazala som sa nastvat neskutocne kvoli uplnej blbosti, a velakrat aj ked som si racionalne uvedomovala ze ma pravdu, ale nevedela som sa ovladnut (a parkrat sa mi nieco aj snivalo a bola som nanho nastvata neskutocne cely den za to co zrobil v sne)...len sa ukludni a skus to urovnat, snad to pochopi 🙂

pacica
20. máj 2012

@radusiq dakujem.ja len dufam,ze som nicomu neublizila ☹

pacica
20. máj 2012

@pacica
@radusiq myslis ze by mohlo dosjt k potratu?>

radusiq
20. máj 2012

@pacica nestresuuuuj, vzbura hormonov je normalna, ty na nu proste reagujes takto. Urcite to babatku neublizi, ani tebe nemusis sa bat, skoro kazda zienka take nieco zazije pocas tehu (v roznej intenzite ale v principe je to o tom istom).

monkka21
20. máj 2012

@pacica ahoj.nic si s toho nerob a pomali si na to zvykaj,to su hormony,pri dcere sa ku mne manzel nemohol ani priblizit lebo som hned po nom vrcala.je fajn ze si to uvedomujes a budes si davat pozor na stres ale urcite si babatku neublizila.vsetko bude fajn neboj.aj manzel ta musi chapat,ze to niesi ty 🙂

pacica
20. máj 2012

@monkka21 no prave to ze on je tiez nervak a byva vybusny,takze on sa tiez tazko kroti ☹ dufam,ze nase dieta nebude take ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre