Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

slniecko77
11. mar 2012

@huterika ja som dala plnu moc mamine a nebola overena od notara, dolozila som k tomu fotokopiu OP (to mi poradila pani na urade) a nebol s tym najmensi problem 😉
..ako napisala kaciatko, budes potrebovat potvrdenie, ze si pravidelne chodila do poradne a ze sa dieta dozilo 28 dni..ja som to mala potvrdene v anglictine a pripnute k slovenskej verzii, nebol s tym tiez ziaden problem 😉

huterika
11. mar 2012

@slniecko77 @kaciatko215 To Job Centre plus to je nieco asi ako urad prace? viem ze som tam bola si vybavovat Home office tusim ked som pracovala cez leta v UK, teraz uz to tusim nie je ani potreba si vybavovat.
Inak nesplname aj tak podmienku ze treba byt poistena poslednych 12mesiacov za sebou iducich na SR... kedze mozeme byt poisteni len v 1 krajine tak som si poistenie v oktobri zrusila.
A vdaka babulky za rady, takze tu plnu moc si vybavovala vlastne este na SR? jooj ja trubka som si to neuvedomila ze bude potreba, tak teraz vybavit plnu moc tu vo FR bude asi problem, chcela som len uradne overit moj podpis, ze ozaj som to ja podpisala na Ziadosti o zrusenie uctu v banke, a ti z toho robili celu kovbojku, ze treba uradne prelozit (cestovat x km len za prekladatelom) a potom znova na urad aby to teda potvrdili. Pritom Francuzom to normalne zadara potvrdia 😒

slniecko77
11. mar 2012

@huterika ja som Splnomocnenie podpisala a dala mamine, no ked to chces potvrdit notarom asi to bude kapanek zlozitejsie vo Fr
..Job Centrum je vlastne Urad prace
..nikde nie je napisane, ze musis byt poistena na SVK...staci ked si poistena v EU..tak narok mame 😉

huterika
11. mar 2012

Ups tak to som teraz splietla tu podmienku poistenia na SR pre krajiny mimo EU a tusim ze aj pre rodicovsky prispevok 😅 Akurat je problem ze nejaky prispevok sme dostali od FR uz v 7.mesiaci, len clovek nevie presne ci je to urcite toto co aj na SR, pretoze pisu: 'Nárok na príspevok nevzniká oprávnenej osobe, ak sa dieťa narodilo v cudzine a príslušná inštitúcia krajiny, v ktorej sa dieťa narodilo, vyplatila oprávnenej osobe príspevok alebo inú dávku toho istého druhu." Tak ak by nahodou to nebolo to iste.. preco nieco darovat statu 😉

kaciatko215
11. mar 2012

@huterika to Job centre plus je nieco ako urad prace 🙂 a Home Office je zas nieco ine a ano plnu moc som vybavovala este na SVK...ja som v UK uz 7 rokov a hned ako som dostala prac.zmluvu tak som odoslala kopiu do poistovne a odovzdala som karticku poistenca bo ako pises ze poistena mozes byt len v 1 krajine
Myslim ze toto forum je na to aby sme si navzajom poradili pomohli takze niet za co 🙂 a drzim palce pri vybavovani

slniecko77
11. mar 2012

@huterika to si treba veru zistit, na Rodicovsky prispevok nemame na 100% narok...zmenilo sa to v maji 2010 😝

huterika
11. mar 2012

@slniecko77 Veru mas pravdu ja to tiez tak asi poriesim ze dam plnu moc na papieri podpisanu s kopiou OP nech si porovnavaju kolko chcu 🙂 Snad to bude ok potom; pretoze niekedy na urade chcu aby si to vlastne pred nimi podpisala akoze ze si to ty. Vdaka za radu. 😉

slniecko77
11. mar 2012

@huterika rado sa stalo 😉

kaciatko215
11. mar 2012

@huterika slniecko ti dobre poradila s tou plnou mocou 🙂 ja som bola na SVK tak som stihla plnu moc dat overit u notara bo niekedy nevies co budu panicky na uradoch od teba chciet tak to maju aj notarom overene ze mamca moze vybavovat za mna

kaciatko215
11. mar 2012

@huterika @slniecko77 idem ja off dobru nocku a sladke snicky 🙂

slniecko77
11. mar 2012

@kaciatko215 aj ja idem off 🙂
..dufam, ze este pokecame
@huterika aj tebe dobru noc 🙂

huterika
11. mar 2012

@kaciatko215 presne tak ja som tiez odovzdavala vsetky karticky poistenecku aj europsku karticku poistenca. A uz ste sa rozhodli ci date babatku SR ci UK pas? pride mi to teda vtipne ze take 4rocne dieta napriklad bude mat fotku na pase este ked malo par dni 😀 A este si musim pozistovat co treba na vydanie toho docasneho cestovneho dokladu, pretoze ak ozaj by sme vybavovali FR pas, tak ten docasny ani nebudeme potrebovat,ked uz bude mat svoj vlastny pas.
A este sa spytam ste vydate za Anglicana ci Slovaka? ci vase deticky maju/budu mat priezvisko po vas, ci po muzovi/priatelovi ci oboje... tu mam problem ze cakame chlapceka a keby som mu chcela dat aj moje meno tak by sa koncilo na ova 🙂 a kopec vybavovaciek okolo toho. Tak sme sa rozhodli dat len priatelove priezvisko, nakoniec to nevyznie ani az tak komicky ako spojit SR-FR priezivsko 😀 Len potom aby neboli problemy ze som dieta uniesla, kedze ja budem mozno zapisana tak max v jeho rodnom liste.

huterika
11. mar 2012

Tak dobru nocku 😉

lu2112
12. mar 2012

@radusiq dobre ranko
ako sa dnes citis ja sa akurat zberam do Londyna tak sa mi nechce ale aspon den sice pracovny ale nie v robote 😀

@slniecko77
@butterfly22 dakujem za rady viem ze este mam kopec casu ale ja som uz taka musim bit na vsetko pripravena a nachystana len neviem ako naplanujem porod neznasam prekvapenia 😀 😀 😀

radusiq
12. mar 2012

@lu2112 bre ranko 🙂 dnes mi bolo vo vlaku strasne zle, ale zda sa ze to trosku preslo...uzi si konferenciu 🙂

pozeram ze mam trochu zaujimaveho citania od vcera 🙂 baby ako ste formulovali tu plnu moc, akoze splnomocnujete na co? Mamka ma na mna taku vseobecnu ze "na vsetko" - s tym mi vyzdvihuje postu a tak, ale notarka povedala ze z pravneho hladiska je neplatna, ze na plnej moci musi byt presne formulovane co moze splnomocnenec za vas vybavit...tak by som nerada nieco zabudla 🙂

kaciatko215
12. mar 2012

@huterika ja som europsku karticku poistenca neodovzdala lebo na zaklade nej ma mozu osetrit na SVK urgetne.Co sa tyka pasu tak maly bude mat Slovensky pas a sice mame narok aj na Anglicky bo sme v UK viac ako 5 rokov ale to by sme potom stratili narok na prispevok pri narodeni dietata.
- na vybavenie jednorazoveho cestovenho dokladu budes potrebovat apostilovany anglicky/francuzsky rodny list tam kde su vase mena ale pozor tento jednorazovy pas plati len tyzden tak to treba vybavit tesne pred odchodom na SVK a tento docasny pas ti plati len na jednu cestu takze potom musis vybavit pas pre maleho tak ci tak
- ja som vydata za slovaka a maly bude mat teda manzelove priezvisko

kaciatko215
12. mar 2012

inac dobre ranecko babulky 🙂
@radusiq ja som tu plnu moc formulovala tak ze mamu splnomocnujem na vsetky pravne ukony v mojej nepritomnosti a myslim ze som tam uviedla aj preberanie zasielok na poste a notarka to v pohode overila

radusiq
12. mar 2012

@kaciatko215 dobre ranko..presne tak to mam formulovane aj ja - notarka mi to overila, hovorila ze ona s tym nema problem kedze ona overuje len pravost podpisu, ale ze pravdepodobne na nejake vaznejsie vybavovanie to nebude postacujuce, ze ukony musia byt presne popisane aby splnomocnenie platilo...ale tak na postu a tak je to v pohode...

kaciatko215
12. mar 2012

@radusiq tak to je divne mojej mamine to vzdy postacovalo 🙂

blanblan
12. mar 2012

@smajka dakujem 🙂.... a prajem este vela peknych rockov 😉

radusiq
12. mar 2012

@kaciatko215 mozno zavisi od toho na co to pouzila, zatial moja bola tiez v pohode, ked len take jednoduche veci...ved pre istotu spravim na ten rodny list zvlast, nech mam kludne svedomia a bude 🙂

slniecko77
12. mar 2012

ahojte 🙂
@radusiq ja som robila viac Splnomocneni pre maminu a presne som specifikovala na co ju splnomocnujem 😉

radusiq
12. mar 2012

@slniecko77 jej super, a davala si ze na vybavovanie dorneho listu, alebo si este rozpisovala tie ukony vramci toho (neviem ako presne sa to vybavuje este)

lu2112
12. mar 2012

@radusiq ahoj aky si mala den? ja konecne doma a konecne sa mi vracia energia postupne 😀 zajtra ideme na scane tak dufam ze to bude OK a budeme tam vidiet uz toho viac ako posledne 🙂
Inak stym splnomocnenim mas pravdu treba vypisat presne na co danu osobu splnomocnujes lebo na uradoch to nemusia akceptovat nam to neuznali na katastri ked mama moja isla za nas nieco vybavit 🙂

lu2112
12. mar 2012

@kaciatko215 preco pri anglickom pase stratis narok na ten jednorazovy prispevok ved nase deti maju narok na dva pasy na nich sa nevstahuje zakon o dvojitom obcianstve lebo druhe obcianstvo ziskali narodim v danej krajine . tak stale mas narok na ten prispevok zo slovenska

janka_89
12. mar 2012

ahojte baby. Volám sa Janka, tehotná som ešte nie som ale žijem v UK 🙂 Chcela by som sa vás spýtať, možno mi budete vedieť pomôcť. Ja ked otehotniem sa chcem vrátiť späť na SVK, a zistovala som či budem mať nárok na materskú, budem mať ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom som si platila alebo mi bolo odvádzané nemocenské poistenie najmenej 270 dní. tu v UK mi z výplaty odvádzajú NI (national insurence number), je to to isté ako u nás to nemocenské? či si budem musieť začať platiť dobrovoľné?? ďakujem za pomoc. všetkým gratulujem k bábätkám. 🙂 pa

radusiq
12. mar 2012

@lu2112 tak mne dnes v praci vobec nesiel cas, az posledny pol hodku som zacala mat viac energie, ale tak dosla som domov, zapla som si zo vcera nahratu Love Actually, lahla na gauc pod paplon a mam zas nizko energeticky vecer 😀 a ty si ako zvladla konferenciu?

lu2112
12. mar 2012

@radusiq no bolo to zaujimave ako vsetko 😀 😀 studovat bakerie ktore ziju vo vode celi den a ako velmi mozu ublizit bolo obcas scary som od tial vysla a nechcela sa napit ani citej vody 😀 😀 ale inak som naozaj mala pekny den krasne pocasie uzasne konecne slniecko a trochu tepla huraaa

kattus78
12. mar 2012

Ahojte baby,

pripajam sa k Vam, ste tu niektora z East Londyna alebo okolia Romfordu, alebo z Essex? 🙂

lu2112
13. mar 2012

@kattus78 ahoj vytaj medzi nami. Ja som na opacnej strane londyna ale 5 rokov som zila v okoli stanstedu pekne spomienky 😀 este tam mame vela znamich

lu2112
13. mar 2012

@radusiq dobre ranko ako sa dnes mas?? ja nemozem rano spavat uz som hore od 6 ato mam volno 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre