Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

pitipitipa
25. jún 2012

@slivka233 urcite sa spytaj midwife na spd...myslim, ze ti to hned potvrdi...zial s tym sa neda nic robit, prejde to po porode..mne to preslo asi 3w po porode...mozu ti odporucit rehabilitacie..ale kedze nemas mm po ruke, tak asi sa tam sama motat nebudes...
No nie je ten belt najlacnejsi..tak ale ked ti ma pomoct 😉 verim, ze sa ti ulavi, to akoby ti este jeden par ruk drzalo brusko zospodu..takze nemas taky tlak na krize
Ano, mam uz dvojicky .. 😉

lu2112
25. jún 2012

@radusiq no to ja viem len mam pocit ze oni to este nepochopili ale ich problem neriesim uz len par tyzdnov a budem doma sa chystat na male 😀

katie555
25. jún 2012

@slivka233 no hadam ten papier dojde coskoro, kedze vo stvrtok letime domov koli svadbe. Takze hadam to pride teraz alebo maximalne buduci tyzden nech to uz mame doriesene. Ano budeme mat dievcatko, Chloe. Akurat sme kupili kocik nakoniec. So nasla na gumtree Quinny buzz v perfektnej kondici za 165 libier. Sme boli kuknut a sme aj kupili. Nova zostava presne taka ista je okolo 650 . Takze baby uz je mobilne tak sa akurat vytesujem 😎

slivka233
25. jún 2012

@katie555 ja som tiez pozerala na ten quinny, velmi sa mi paci, ale nakoniec som sa rozhodla pre Silver cross surf ,sme kupili asi 3 tyzdne dozadu, ale super som spokojna. Tiez sa mi zdal velmi drahy ale moj partner povedal ze ho je to jeho prve babo a syn tak ma ukecal..ale som rada. takze sme i 735 libier lahsi, a teraz som bola v mother care a je tam care sea zadara, takze som prerobila ale zo uz. Ako vam bude super doma na SK, si to uzite a hlavne krasne pocasie. takze budes nevesta??

katie555
25. jún 2012

@slivka233 Ja este nie, xixi bratranec. Teraz si to nemozeme dovolit, pri kupe domu a babatku. Ale raz urcite. Mi vravela kamoska ze ano teraz davaju v mothercare zadara car seat - len som nebola moc kukat. Ked som bola ja tam tak vsetky kociky mali len cierne 😢 ja som pozerala kociky tak do 400 libier, dovolit by sme si mohli aj viac len ja mam pocit ze naco ...toto sa mi zdalo ako good deal a fakt v dobrej konicii, vanicka a car seat takmer nepouzivane, ziadne znamky nicoho. Este teraz kukam na ebay drobnosti k tomu 😀

sarifa
25. jún 2012

@slivka233 no ja este 2 tyzdne do prace ale ledva sa vleciem.Kazdy sa ma pyta dookola tu istu otazku kazdy tyzden kedy mam termin 🙂 Jaj tiez by som chcela skorsie rodit lebo uz sa citim ako pred porodom.Nemozem uverit ze este 6 tyzdnov :(.Ja zase priberam a ani nechcem.Snad ked pojdem k Mw tiez mi povie ci uz je dome lebo nechcem aby bolo otocene nejak zle. Ja to mam od Bratislavy taku hodinu domov autom takze to nieje az take zle.Len budeme musiet vybavit pas predtym nez pojdeme domov na dovolenku a to snad nebudeme mat priliz vela stresov kvoli tomu 🙂

slivka233
25. jún 2012

@sarifa tychto stresov ohladom vybavenia papierov sa velmi bojim...dufam ze to vsetko stihnem, ked nie urobim tak ze poslem domov apostilovany rodny list mamine nech mi vybavi slov. rodny list doma, a pojdem na vycestovaci doklad, i ked sa mi paci predstava anglickeho pasu pre maleho aj ked neviem co to obnasa a ako to funguje, lebo co citam kazdy pise ine.
no ja som teraz 32tt a poviem ti kazdy den som vacsia, neverim tomu ako z noci do rana priberiem a zvacsim sa...som aj castejsie hladna, ale ved vydrzim to uz a o par tyzdnov to uz drobec bude v mojom naruci. ale obavam sa vsetkeho ako to tu bude, ty uz to mas fakt za paaaaar, juhuuu budem nateba mysliet.... to je tvoje prve babo ze??

sarifa
25. jún 2012

@slivka233 No moje bude mat len anglicky pas.Tu sa narodi a bude zit tak slovenske papiere ani nevybavujem...A nechcela si rodit doma ked ste obaja Slovaci? Ja som sa nato este nepozrela ale si to vyhladam na internete.Ked pojdem na matersku tak budem mat vela casu tak si vsetko pozistujem :D Vies aka je reakcia kazdeho ked sa ma opyta ze kedy je moj termin? Ked odpoviem ze v auguste tak pozru na moje brucho a povedia hmm? to mas dost velke brusko.No uz stresujem ze ako strasne so chcela drobne babatko tak asi novonarodenecke vesty mu budu hned male 😒 Tiez sa obavam ale snazim sa nemysliet,ked toho privela citam tak sa este viacej obavam a stresujem .Niekedy je lepsie nic nevediet 🙂 Ano toto je moje prve.A tvoje tiez?Vies co to bude?Ja sa neham prekvapit nenechala som si zistit.Ozaj ty si z Nitry? Ja som tam na strednu chodila.Ja som z Hlohovca 🙂A kolko si uz tu v UK?

slivka233
25. jún 2012

@sarifa no chcela som rodit doma, ale nieje to dobre lebo som pracovala, a casovo to nevychadzalo aby som si tu stihla vybavit co potrebujem, a nechcela som letiet domov a cakat na porod tak ze partner bude tu a ja doma, Je tazko zladot dovolenku a tiez porod nevies kedy pride presne ... toto by sme nevydrzali... a proste tak celkovo mi to lepsie vyhovuje tu. Chceme tu este zopar rokov zostat urcite, a chcem dat babu zaklad toho vzdelania tu, teda hlavne jazyk a tak. Ja som tu len 2 roky ale partner je tu uz 8 rokov. My sme boli dlho odseba ze ja som bola na SK a on bol tu a ked som sa odhodlala odist z domu nechat skvelu pracu, rodinu , priatelov proste vsetko ... tak nechcem ist naspat ked som si uz nieco vybudovala tu.
Ano som z Nitry, budeme mat chlapceka a bude sa volat Dominic, alebo Domenico...v podstate to iste este doladujeme len sled pismenok,. a je to nase prve babo, sme spolu cez 5 rokov,
ja mam tiez velje brusko a uz som sa pomaly zmierila stym ze to bude maly valibuk a ked sme kupovali oblecenie tak aj 0-3 aj new born z kazdeho nieco , takze som zvedava na nasho dorbceka...ked som bola na 3d uzv, uz tam mi povedali ze je to baculko...i ked ja nejem az tak vela a hlavne ja sa zdravujem celkom dobre ....mam taku uchylku a strasne frcim na nanukoch asi mesiac zjem jeden pack denne....strasne mi chutia nanuky a chute ziadne iba tieto nanuky tak pozorujem............

sarifa
25. jún 2012

@slivka233 No tak to chapem.Ono su celkovo srtesy tu nieto este na Slovensku,Len viem ze par zien sa tak rozhodlo ze bude rodit doma ale ked uz si tu a tu momentalne zijes tak to dava vacsi zmysel ze tu budes aj rodit 🙂 Ale je mile ze ste takto vydrzali aj napriek takej dialke ,to sa casto nestava 🙂 No ja som zacala mojmu vraviet ze urcite mam dve babatka v brusku a ze mi to zatajili hahaha .Ja som ziadne chute nemala len cola mi viac chuti co som nikdy predtym moc nemusela pretoze neznasam bublinkove.Inak sa musim priznat ze sa zdravo nestravujem ale vela nejem.Jem normalne ako predtym. HMMM ale zmrzline tiez nikdy nepoviem nie hihi A hospital bag uz mas zbalenu?Uz si rozmyslala ako budes rodit a ci budes mat epidural?

slivka233
25. jún 2012

@sarifa hospital bag mam zbalebny uz asi 5 dni hehe, uz len potrebujem kupit tehotensku podpiru, a supnem tak papucky a kozmetiku inak som ok, a pre maleho veci len vybrat co na seba, neviem este co mu obleciem v nemocnici, rodit natural ale uvidim podla bolesti ako to bude ale nejak extra proti epidural niesom, naposledy som sa s midwife rozpravala o porode do vody, ona mi to velmi odporucila ale vraj v labour ward je iba jedna izba kde je bazenik takze samozrejme neviem ci namna vyjde...dufam ze ano no a partner pri porode samozrejme. myslis ze treba malemu do nemocnice aj nejaku kozmetiku? lebo viem ze tu nekupu babo, ale ja som pribalila kremik, a len sudocream, nikde som nenasla ci ano alebo nie.
tento vikend sme mali nnavstevu a znamy mi hovori no ty gulicko nasa ja ta tipujem tak na 3.-4. augusta ved ty sa uz len gulas, este aj z auta ma musia vytahovat co sa mi zle vystupuje, este ze ja mam vysoke auto kde viem ist aj sama ehehhe...ja som momentalne sama doma lebo drahy je na tyzdnovkach tak aspon do toho obchodu alebo tak do mesta musim .... inak sa motam doma, upratujem, a tak...okolo domu.

slivka233
25. jún 2012

@sarifa inak termin mam 19.8.////ja len ze ci ta nepredbehnem....alebo mozno naraz.

slivka233
25. jún 2012

@katie555 tak sa aspon fajn vytancujes, ja mam teraz take stavy ked nieco robim alebo pocujem hudbu pod nohy uz ma aj taha tancovat, takze tancujem si so syncekom hocikde a hocikedy..inak frcime teraz na pesnicke od celeste buckingham vies tej co bola na slov. superstar a tak chytlava pesnicka, dobre slova a malemu sa zjavne paci lebo ked ju pocuvam vzdy zacne kopat.

sarifa
25. jún 2012

@slivka233 no ja tiez uz zbalene ale tiez par veci mi chyba to budem vsetko zariadovat ked budem uz doma s prace.No moja MW chcela aby som rodila doma ale to nehrozi oni sa tie midwifes ako keby sutazili kolko porodov ktora odrodila doma 🙂 Nemyslim si ze treba nejaka kozmetika ,hlavne nie tie baby wipes to su oni strasne proti tomu.zober si tie vaticky stym sa bude babatko umyvat.Ze babatko by nemalo pouzivat nejaku extra kozmetiku na zaciatku.No viem si predstavit ako ta tahaju za ruky z auta 🙂 Ja sa este snazim vytackat sama lebo niekedy nik nieje vedla mna este ze mam 3 dverove a dvere su take obrovske ze sa ten moj velky zadok aj predok dostane von 🙂 No ja mam termin 8 augusta tak moze byt ze ak sa mi to predlzi alebo tebe skrati budeme rodit rovnako 🙂 zevraj chlapci sa rodia skor .Kamoska porodila 2 dni skorej tak mozno aj u tebe to tak bude.A s tymi nasymi velkymi bruchacmi nikdy nevies mozno to bude skorej. A kocik mas aky? az mas kupeny

radusiq
26. jún 2012

@lu2112 dobre ranko prajem, ako sa dnes mame? Ja v praci od 7.30, vyzera ze maly si zacina upravovat spaci rezim v sulade so mnou, vecer pokopkal ale ked som lahla prestal, a rano ako som vstala zas zacal 🙂 dooobry chlapcek 😀 Dnes mam tu midwife tak si pripravujem zoznam pomalicky, 11.20 padam a dufam ze nebude busy ze sa nebudem musiet vracat...

slivka233
26. jún 2012

@sarifa ja som tiez dostala ponuku na porod doma ale nehrozi toto urcite ...
vcera som uz zaspala tak prepac ze som neodpsala hned, no a dnes som sa zobudila 9:30, ta obdivujem ze este zvladas pracu a to vsetko okolo, nemam problem vstat, ked ide drahy na tyzdnovku v pohode vstanem a rano o 6 ho este hodim na prace ...ale potom sipka opat do postele a dospavam, dnes som lezala dlhsie a maly do doslova vykopal z postele. heehee
ano kocik uz mame, kupili sme silver cross surf, pacil sa mi hned ako som ho zbadala, tak sme kupili a teraz vidim ako som bola v mothercare ze je car seat zadarmo...ale co uz..nevadi hlavne ze mam ten co som chcela. ty uz mas kupeny? este sa mi pacil quinny, maxi cosi, ale silver vyhral,

sarifa
26. jún 2012

@slivka233 No vladzem uz len tak s poslednych sil.Neviem ci to ja do toho 10teho jula vydrzim.Uz len knucim a jajkam a najhorsie je ze moj pracuje v tej istej firme takze si to nielen doma vypocuje ale aj v praci haha .Ja som dneska uplne nepouzitelna pretoze tiez o takej 5tej rano si moje male zmyslelo ze zomna vykope dusu.Take bolesti od kopancov som teda este nezazila za cele tehotenstvo.Takze ked pridem domov asi hned pojdem do postele dospat...Ja mam tiez kupeny 3v1 Tako fialovy mam ho aj odfoteny v albume.K tomu je aj car seat.Ale tiez lutujem ze som nevybrala trochu mensi...Mne sa pacia take klasicke nase kocariky...

lu2112
26. jún 2012

@radusiq Ahoj ja dnes nic nestiham a to som v robote uz od 6 rana mam dnes novu pomoc supervisorku tak aspon nieco aspon sa tolko nenabeham a mozem sa sustredit na moju robotu a nemusim sa aspon tolko nahanat 😀 potom napis ako si dopadla u MW a co nove 😅

radusiq
26. jún 2012

@lu2112 no aspon ze mas pomoc trosku, nech ti rychlo zbehne zvysok dna a nech si skoro doma 🙂 chyta sa pomocnicka? u midwife som bola strasne kratko, vela mi toho nepovedala, ale tak s kiahnami je to vraj ok ked som ich mala nic sa nemoze stat, due date mi uz nemoze zmenit takze matersku zacinam oficialne od 4.8., MAT B1 form ma poslala za GP alebo do nemocnice ale u GP mi povedali ze mi ho daju az po 26. tyzdni, a ta bolest brucha je stale ligament pain a ako to uz byva, je to normalne 😀 maly je v poriadku, vraj rastie ako ma, srdiecko bilo. Akurat som sa pytala ze ake tabletky si mam zobrat na dovolenku ak by nahodou, tak mi povedala ze ziadne len ze mam davat pozor aby sa nieco nestalo, nejest zo stankov a tak 😠 no uzasna pomoc...asi sa spytam v lekarni este...
Nastastie nebolo v praci velmi busy tak uz som sa nevracala do prace, lezim doma trosku, rozmyslala som ist mrknut na Wimbledon ale nechce sa mi stat v rade 🙂

katie555
26. jún 2012

@radusiq ahoj, kukam teraz ohladom tvojej materskej ze 4.8?? to mas tak vela dovolenky? mne vychadza moja az 1.10. plus asi tak 2-3 tyzdne dovolenky pred tym ...A pravdu povediac netusim ako to vydrzim dovtedy pracovat 😒 uz teraz sa mi zle pohybuje a mam strasne bolesti bedrovej kosti pri chodzi. S tou MAT B1 ja som ju dostala od GP tiez, v 20tt, aj ked im to trvalo tyzden vypisat 3 riadky tam (meno, estimated delivery date, a tusim moj datum narodenia) a to este mi zabudli dat peciatku na to tak som musela ist spat.
A este ma napadlo ohladom tych plienoch - akurat dnes som dostala spravu od znamej ze ak chceme ma cely set nepouzivanych bambio mio - nejaky cely set az do 6 tich mesiacov. Su to dobre alebo tiez je to skor o preferenciach ? 🙂

radusiq
26. jún 2012

@katie555 matersku mozes zacat 11 tyzdnov pred due date, a je to len na tebe kedy zacnes, nemoze ti to zamestnavatel nedovolit. Ja beriem hned ako sa da kvoli Olympiade, bojim sa ze nezvladnem dochadzat kedze uz teraz mi to trva hodinu a pol...
S tymi plienkami parada, pouziva ich @cimage, ja mam tiez kupeny jeden balik. Su podobne tym nasim klasickym - stvorcova bavlnena plienka, ktoru poskladas a na nu das nepremokave nohavicky. Reviews su zmiesane - vacsinou su dobre, niektorym mamickam ale nesadli. Maju vyhodu v tom ze rychlo schnu. Ja s nimi ratam na noc a na doma kym bude drobec malicky...

lu2112
26. jún 2012

@radusiq no ja uz domka vidim ze ti velmi neporadila ani sa necuduje ale dobre vediet sty form lebo ja som myslela ze midwife to da ale tak buduci tyzden idem k GP tak si to hned vypitam 😀 takze budes vrobote do 04.08 tak ale to sa da ci uz mate robitu aj v noci?? Ja odychujem tiez dnes je mali velmi neposlusny stale kope a tlaci tam kde to boli najviac 😠

radusiq
26. jún 2012

@lu2112 tehotnu ma nesmu dat robit nocne, toho sa nebojim. Ak mi dovolia vybrat si zvysnu dovolenku predtym tak to bude uplne super, a aj keby nie dva dni ten tyzden mam dovolenku uz nahlasenu z min. roku, takze max 4 dni pojdem do prace pocas olympiady ak by bolo najhorsie, to sa zvladne, alebo zavolam sick ak by bolo velmi zle...
ja som maleho zobudila teraz, som sa neskutocne rehotala na tomto clanku, tak ze maly zacal skakat 😀 skus precitat, mozno tvojho uspi 😉

http://www.responsewebrecruitment.co.uk/blog/10...

lu2112
26. jún 2012

@radusiq no zasmiala som sa tiez ale mali sa asi rehoce stale 😀. Tak to budes mat dobre aspon sa nemusis trepat v tom chaose. Ja mam 100 dni do porodu tak uz to bude len dvojcislo sa to akosi priblizuje 🙂

wewe8584
26. jún 2012

baby aj vam sa niekedy dycha, alebo dychalo zle? u mna je to neustale, akoby som sa nevedela ani nadychnut :( co s tym?

kaciatko215
26. jún 2012

@radusiq si sa pytala ze co by sa stalo keby sa babo prestalo hybat pocas kontrakcii.Tak mi povedali ze nemusel mat uz dostatok kyslika tak preto sme hned museli do nemocnice.
-rodny list uz mame vybaveny/ anglicky / vcera sme to poslali do Londyna na apostilovanie a ked nam to poslu spat tak manzel pojde na ambasadu vybavit rodny list / slovensky / s tym ze im povie aby ten rodny list poslali na slovensko bo my letime 24.8 na slovensko.A este musime vybavit jednorazovy cestovny doklad na ambasade a pas budeme vybavovat na slovensku.Mam v plane sa zdrzat na slovensku dlhsie tak mame na to cas a aj na vybavenie prispevku pri narodeni dietata.Uz mi prislo aj vyjadrenie z Job Centre Plus / Sure start Maternity Grant / ze nemam narok na tento prispevok v UK.Zevraj toto potvrdenie treba na svk ked ziadas o prispevok aby si boli isty ze si to nedostala aj tu a aj na svk

kaciatko215
26. jún 2012

Babulky to co sme si zazili min.tyzden tak to neprajem nikomu.V utorok nas prisla pozriet midwife a ked zbadala maleho tak ostala zhrozena ze vyzera ako pomaranc.Tak hned volala do nemocnice aby nam skontrolovali bilirubin tak som este nakojila pobalila seba a maleho pre pripad ze nas hospitalizuju / to som este netusila co nas caka/ ked sme dorazili do nemocnice tak mu isli skontrolovat bilirubin meranim na hrudi a ten pristroj vobec nefungoval sestricke este vymenila baterky a ani tak to nefungovalo.Tak mu zobrala krv z paticky a za 10 min prisla aj s pediatrom a hned mi maleho zobrali a videla som ho az po 45 min to uz aj manzel dorazil a ked sme ho videli tak sme sa skoro zlozili.Maly bol pod svetlom len v plienocke napojeny na monitory v nose sondicku v ruckach kanily no hrozny pohlad.Ani kojit som ho nemohla 24 hodin len odsavat kazde 2 hodky sme plakali s manzelom obaja.Ani pomojkat len ho pohladkat.Hrozila nam transfuzka a doktor nechapal ze ani dehydrovany nebol ale nakoniec bilirubin pekne klesal tak v piatok nas prepustili s tym ze v sobotu a v nedelu sme museli ist na kontrolny odber.Robili nam hearing test kvoli tomu ze kazde babo ktore je na intenzivke viac ako 48 hodin a zevraj na prave usko nereagoval tak to bol dalsi sok pre nas.Dnes sme boli na dalsom hearing teste a uz to vyslo dobre ale musia to zopakovat za par tyzdnov znova bo maly sa zacal prebudzat.Inac pekne priberame uz mame 2940 g tak mame z neho radost.Papame kazde 3 hodky niekedy potiahne aj 4,5 ale to mi uz idu prasknut prsia.No idem bo zachvilocku kupkame a potom papkame 🙂 opatrujte sa

lu2112
26. jún 2012

@kaciatko215 no to nezavidim to ste sa museli velmi bat. Ale hlavne je ze mali je v poriadku nech uz vam je len dobre

radusiq
26. jún 2012

@wewe8584 ako vzdy nasa oblubena veta "to je normalne" 😀 zvacsuje sa hrudny kos, babatko nanho tlaci, plus mas viac krvi a vacsiu spotrebu kyslika, tak preto. Vela s tym asi neurobis...

@lu2112 joj ten tvoj maly bude cislo ked sa narodi 🙂

@kaciatko215 vdaka za vysvetlenie 🙂 to zvladate zatial celkom sikovne, potom daj prosim vediet ci vam ten rodny list boli ochotni poslat na slovensko, take nieco by nam toho vela usetrilo...

radusiq
26. jún 2012

@kaciatko215 boze to mi je luto, a viete z coho to bolo? ci novorodenecka zltacka? dufam ze uz je v poriadku uplne a nikdy sa to nevrati ☹ nech vam uz len radost robi

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre