Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

lu2112
28. sep 2012

@radusiq no dve modre a jednu zelenu 🙂 a uz nepokusaj ved manzel ma vystahuje uz tolko plienok mame 🙂. Ale zidu sa ved ak nie tak predame 🙂.

lu2112
28. sep 2012

Idem ja nakupit opravar uz odysiel tak uz poctivo perem prvu pracku samozrejme ze plienky a mali v bruchu sa niako rozhybal az nadskakujem cela a vraza do krcka no dufam ze sa ukludni lebo takto do obchodu nemozem ved ani chodit mi nejde🙂.

andie25
28. sep 2012

@radusiq na tie tots bots mam ten kod v bounty casaku, pamatas co som ti pisala http://shopping.netsuite.com/s.nl/c.427532/sc.7... toto dostanem ale za polovicnu cenu cize za 23. skus sa opytat po okoli, ked mas nejaku kamosku co ma ten bounty casak priblizne z toho obdobia ako ja, lebo ty si dostala inu ponuku, oni menia ten bounty casopis

andie25
28. sep 2012

@radusiq ale inac ze aka som ja pribrzdena, ta sutaz skoncila uz, 24.9. vylosovali, no nevadi, ked bude este nieco tak budem nominovat 😀 😀

radusiq
28. sep 2012

@andie25 nevadi, snaha sa ceni 😀 no paradny je ten trial kit, ale pytat sa radsej nebudem - ja uz by som mala dostat po prstoch fakt mi viac plienok netreba, aj ked tych £23 je uzasna cena, len teenyfit+easyfit normalne stoja viac. Sa priprav ze s Teenyfitkou sa budes mojkat najviac, mm ju ma ako plysaka, uz nadavam ze ju ochyta prilis - ona je uplne malilinka novorodenecka a vnutri fluffy 😀

@lu2112 no zeby si sa nestazovala ze je prilis ticho 😀 mame to objednane, v pondelok ma dojst. Ja som sa dvihla ze idem pratat tak som dosla do pol chodby a sla do kolien ako ma panva a krcok rozboleli...tak s prekrizenymi nohami som pocistila cast zeleniny z vegboxu a zas sedim 🙄

slniecko77
28. sep 2012

caute,
mam chvilku cas..chlapi odisli nakupovat 😉
@radusiq Radka teba sa uz davno chcem spytat ako vyrabas sliz na pranie..dik 😉 rada by som ho vyskusala, tak mam na teba par otazociek 😀
..vyperie vsety flaky, alebo pridavas aj nejaky remover? ako vonia? neutralne, alebo pridavas nieco (predpokladam, ze nie)

..fuuu Radka, Lu a Katie..sa vam to nebezpecne krati 😵

radusiq
28. sep 2012

@slniecko77 ahoj 🙂 tak dalsia prekonvertovana 😀 😀 😀
tak sliz sa robi tak ze postruhas 150g mydla na pranie (jadroveho, kamzik, kokos palma...nie Lanzu. Idealne zo Slovenska ale @andie25 nasla na nete mydlove vlocky od DriPak ktore tiez mozes pouzit). Zalejes horucou vodou - ja prevaram v kanvici ale ak mas horucu z vodovodu, to staci. Nechas poriadne rozpustit. Medzitym si v druhej nadobe rozpustis asi pol jogurtoveho kelimka krystalickej sody v troche vody (tiez znacka DriPak, predava sa to v sackoch v hocijakom supermarkete tu pri pracich praskoch, kilo stoji okolo £1). Ked su obe poriadne rozpustene tak to zmiesas, doriedis do 5l a nechas vychladnut-stuhnut. Davkujem 1.5 jogurtoveho kelimka na pracku, resp. 1 standardny hrncek.
Flaky predpieram zlcovym mydlom (zo SK) alebo pouzivam Ecover stain remover. Tie slabsie vyperie v pohode aj samotny sliz ale na silnejsie ti nieco treba. Takisto k bielemu pradlu ti treba pridat bielidlo lebo sliz neobsahuje opticke zjasnovace, tak aby ti pradlo nezosedlo (ja pouzivam Ecover, kupila som malu krabicku okolo minulych Vianoc a stale drzi, toho pouzivas fakt len trosku).
Vonia tak neutralne, ak mas citlivy nos budes citit trosku tu mydlovu vonu kym nevyschne pradlo. Ja davam miesto avivaze troska octa (ono to pomoze aj ked tak vymyt poriadne ak by ostali zvysky mydla) - ten necitis vobec, a obcas par kvapiek eterickeho oleja - na detske Tea Tree, na nase pomaranc alebo levandulu, ale citit to len z mokreho pradla, ked vyschne uz nevonia, len velmi slabunko.
Kludne sa pytaj ak ta nieco napadne a daj vediet ako si dopadla 🙂

grasia1
28. sep 2012

ach jaj baby.prave idem od midwife a vystrasila ma riadne. sa jej nezdalo ci je maly otoceny hlavickou dole tak mam ist v stredu pre istotu na scan. dufam ze sa to nepotvrdi. ked maly kope tak to su take tlaky pod rebrami tak dufam ze mam pravdu a bude vsetko tak jak ma byt. ☹

jeanka
28. sep 2012

ahoj babulky 🙂
to s tym kaslom som dnes aj ja postrehla... zase idu robit paniku ako so swine flu 😖 si mozete spravit matematiku ci to stoji za to - rocne sa rodi v uk okolo 700tisic deti, chorych je teraz vraj 5tisic, niekde som citala ze z toho iba okolo 300 boli babatka pod 3 mesiace, 10 deti umrelo... a to nepisu ci tie babatka nemali aj nejaky iny problem........... nezavidim vam to rozhodnutie....
inak vcera som prvykrat prala v mydlovom slize a nevsimla som si ze by vysledky boli ine od prasku... tiez som nepostrehla ziadne skvrny, takze spokojnost 🙂

slniecko77
28. sep 2012

@radusiq dakujem 😉 uz tak robi kamoska, al ta zije na SVK a mne sa tu nezarilo zohnat mydlo na pranie, nejake mi poslala svokra, ale to by nestacilo na nase pranie
..pokukam tie veci na nete 😉 mydlo, remover a bielidlo

..ty vobec neplanujes ockovat maleho?
..ked som bola tehu ja tak bezalo ockovanie proti swine flu, ani ma nenapadlo sa dat ockovat, ta vakcina je prilis ''mlada'' aby som riskovala moje aj babatkovo zdravie..ale jedna baba z temy sa dala zaockovat
..mm dokonca ponukali sa dat zaockovat for free..okamzite to zamietol 😉 😀

lu2112
28. sep 2012

@jeanka no Janka tiez som sa viac nedocitala ja uz aj tak som neskoro na to ale clovek sa nedopatra ziadnym faktom. Ja som citala ze niektore stych deti co zomreli bolipredcasne narodene takze imunitny system tam aj zlihal. No bude ako bude.

@slniecko77 tak ja tiez uz perem v slize vsetko okrem manzelovych kosiel a som velmi spokojna detske veci som vsetky vyprala len v tom a plienky tiez a velky rozdiel som nepostrehla az na to ze konecne ma nesbrbi pokozka z nicoho co i dam na seba. Ja som spokojna

@radusiq moja aj mna tak vsetko dnes do,e tlaci ze ani chodit sa mi nechce. Ja som este aji varit nezacala ale idem si lahnut na chvylku a potom sa do toho pustim

slniecko77
28. sep 2012

@radusiq bielidlo od Eco cover? ako sa presne vola?

slniecko77
28. sep 2012

@lu2112 super 🙂 aj ta znama je zo slizom spokojna 😉 my nemame ziadne problemy s praskom, ale preco na seba pchat chemiu ked nemusime..ja som tiez velmi spokojna s mydlom na pranie so SVK, tu som nic take nezohnala 😒
@radusiq produkty z DriPack objednavate z netu alebo ste ich niekde zohnali v obchode?
..mne neutralna vona nevadi, skor nemam rada prevonane

jeanka
28. sep 2012

@slniecko77 ja som kupila Granny's Original Soap Flakes v home bargains (ma to 425gramov a uz postruhane), uz si nepamatam co to stalo, ale tusim do 4 libier to bolo... krystalicku sodu 1kg mam z wilkinsonu - to bolo pod 1 libru...

radusiq
28. sep 2012

@slniecko77 jedine co ti treba z netu su tie mydlove vlocky, to malokde maju, ostatne kupis bezne v supermarkete alebo v drogerke. Ja som videla mydlo na pranie v Morrisone, ale nemala som cas studovat zlozenie - mozno aj to by slo....

tu mas link na stain remover: http://www.waitrose.com/webapp/wcs/stores/servl...
a tu na bielidlo: http://www.waitrose.com/shop/ProductView-10317-...

s ockovanim som taka vselijaka, nechcem byt radikalne proti ockovaniu ako takemu, len proti konkretnym vakcinam - to co pichaju babatkam sa mi vobec, vobec nelubi. Zatial to vidim tak ze do roka neockujeme urcite, dalej uvidime.

@jeanka o tom jednom co som citala uz davnejsie, zomrelo lebo ho zle diagnostikovali...nuz, mam velku dilemu. Vediet ze mu to nemoze ublizit ked sa dam zaockovat ja, nevahala by som, ale ked je vyslovene napisane na pribalovom letaku ze tehotne zeny a deti do 3 rokov neockovat...
som rada ze sa sliz osvedcil 🙂

katie555
28. sep 2012

@andie25 no moj drahy poctivo hra dole aj ranajky si spravil sam, necakal na mna ..teraz ma dilemu bo som sa pytala co chce na veceru ci take away curry alebo zivanku ...som zahlasila ze sa idem vyspat - bo este musim dorucit 2 fifa hry dnes (ono totiz to paul pracuje pre EA games a za kazdy mesiac co tam robi ma zadarmo jednu hru a on nic okrem fify nehra tak objednal aj pre moje decka, a kadejakym kamosom) aspon je tu klud ...Ja len teraz dosla domov ale uz musim sa zacat setrit - predsalen som odisla 8.30 a uz to nezvladam tak ☹ ale mala vyzera byt dnes kludna - teda som zvedava do kolkej jej to dnes vydrzi ...ako ide studimum?

slniecko77
28. sep 2012

@jeanka
@radusiq dakujem za rady popozeram a skusim 😉 budem informovat
Radka..no s tym ockovanim je to vselijake, nas maly je ockovany, ma dokonca aj vakciny co na SVK..zvazovali sme a nemali sme ziadne komplikacie klop klop klop..ja som davala malemu pred a po ockovani homeopatika (aj ked sa priznam, ze som voci homeopatikam skepticka..vidis co narobi respekt pred vakcinou 😀 )
...mal len pri prvej vakcinacii trochu horsiu naladu a mierny opuch, ale pri ostatnych ziadna reakcia

sarifa
28. sep 2012

@grasia1 a co povedala ako je otoceny?

lu2112
28. sep 2012

@grasia1 a ako je otoceny co ti presne povedali??

sarifa
28. sep 2012

@jeanka
@radusiq mne prisiel list na malu ockovanie v octobri.A preco sa toho tak bat?nemyslim si ze keby to bolo take zle tak by to babatkom davali.nie?

radusiq
28. sep 2012

baby tak mi zmenili termin o den, vyzera to ze budem rodit 16.10. Mohla som ostat 15ho ale predomnou boli dve baby tak by bola sanca ze by som hladovela az do poobedia. na utorok 16ho som jedina tak je sanca ze pojdem o 9.00 rano hned 🙂

@sarifa mrkni na www.slobodavockovani.sk, rizikaockovania.sk (trosku pogoogli a najdes aj kopu zahranicnych stranok, aj tu na koniku su nejake temy aj ked na moj vkus prilis radikalne). V principe ide o to ze za plosnymi ockovaniami je velky lobbing farmaceutickych spolocnosti, ktore velmi neradi zverejnuju studie dokazujuce prelinkovanie ich vakcin na velmi vazne vedlajsie ucinky. Vseobecne sa udavaju mizive percenta, a kazdy lekar ta bude presviedcat ake je to neskodne, no ukazuje sa ze tomu nemusi byt celkom tak - akurat malokedy lekar diagnostikuje dieta s tym ze ano toto je nasledok vakcinacie. Su to kratkodobe aj dlhodobe nasledky - od horuciek a vyraziek az po autizmus a smrt (samozrejme zavisi od vakciny). A predovsetkym ludia nie su zvyknuti kontrolovat pribalove letaky vakcin ci dieta nema nejaku kontraindikaciu. Napriklad dnes som si citala pribalovy letak vakciny 5in1 ktora sa tu ockuje v 2., 3. a 5.mesiaci a teraz chcu ockovat tehotne, a sam vyrobca v letaku uvadza ze pre tehotne zeny a deti do 3 rokov tato vakcina nie je vhodna.

lu2112
28. sep 2012

@radusiq takze 16 teho super tak utorok rano 😀. Zavidim ze vies presne datum nemusis cakat kazdy den ze ci tento bude ten spravny🙂

radusiq
28. sep 2012

@lu2112 noo ved pockaj na Slovensku mi davali termin 12.10 takze ja uz kludne mozem mat dovtedy davno porodene cez emergency...ale tak viem ze neskor to nebude aspon 🙂

grasia1
28. sep 2012

@sarifa
@lu2112 povedala len ze neciti dole hlavicku tak ze je mozne ze je breech. minule mi povedala ze uz je hlavickou dole tak ale ze sa mozno pretocil naspet. ale nevedela nahmatat tak ma poslala na sono buduci tyzden aby si boli isti. Ja som si bola ista ze je otoceny dobre ked citim kopance hore. teraz ma zneistila a do stredy budem v strese. 😠

radusiq
28. sep 2012

@grasia1 snad sa len zavrtal tak nejak ze ho necitila...a aj keby este stale ma sancu sa pretocit tak ako ma byt. Ja mam mojho "obleak" - to je ze hlavku ma sice dole, ale nabok od krcka - kope bud do rebier alebo do boku (ale on sa nemoze uhniezdit lebo mu placenta zavadzia). Este nic nie je stratene, nestresuj zbytocne. Najhorsie co sa moze stat je ze budes musiet na cisarak, ale este stale ma drobec 3 tyzdne na to aby bolo vsetko v poriadku 😉

sarifa
28. sep 2012

@radusiq a kde sa dostat k tymto letakom?

lu2112
28. sep 2012

@radusiq no dufam ze si pockas na termin ved nezabudaj chlapi sa nikam neponahlaju 🙂. Vid ten nas tiez si dava nacas a mam taky pocit ze este aj prenasat budem kym sa rozhybe 😉
Ale dufam ze do buduceho piatku to stihneme to by mi tak vyhovovalo 😀

@sarifa co sa tyka ockovania je toho vela co treba zvazit ja tiez nebudem vsetky inekcie absolvovat a hlavne nie pri malom babu ono tie percenta su sice male ale su a kdy nevies ci to tvoje dieta nebude mat niaku reakciu. My z manzelom sme sa rozhodli ze kazdu vakcinu posudime zvlast a rozhodneme sa podla najlepsieho presvedcenia. My bohuzila mame v nasom pkoli zli priklad ako ockovacie vakcini mozu ublizit. A to nejdem strasit ale su aj zle pripady a o tych sa velmi akosi nehovori 😒.
Ale nikto ti nikdy nepovie co je spravne je to individualne rohodnutie rodicov a mi musime zvazit vsetko co mozeme aby sme sa spravne rozhodli

lu2112
28. sep 2012

@grasia1 nebut v strese mozno uz bol tak zavrtany ze nevedela nahmatat hlavicku a je tam kde ma bit. Uvidis bude dobre a ked nie este stale je cas ze si to namieri tym spravnym smerom 😀. Drzim palce bude dobre

grasia1
28. sep 2012

@radusiq
@lu2112 dakujem za povzbudenie baby. v stredu sa uvidi co tam drobec vymysla. cisarsky by som velmi nerada.

radusiq
28. sep 2012

@sarifa google, resp. lekar ti to musi poskytnut pred ockovanim, ale ak si vygooglis ako sa vola ockovacia latka, potom si k nej vies vygooglit aj ten letak (k niektorym tazsie ako k inym...)
Sofia bude mat 2 mesiace, takze ti ju budu chciet ockovat Prevnarom (proti pneumokokovym infekciam a meningitide) a t.j. "5in1" vakcinou proti diphtherii, tetanu, ciernemu kaslu, zaskrtu a zltacku typu B (prosim opravte ma niekto ak zle pisem).

Na NHS stranke som nasla ze teraz tehotne proti ciernemu kaslu chcu ockovat Repevaxom, a to som nasla ze je kombinovana vakcina aj proti Diphtherii, tetanu a zaskrtu takze si myslim ze je to ta "5 in 1" ale nie som si 100% ista. Ked som sa snazila hladat nazov 5 in 1 vakciny spatne dopracovala som sa k prilis vela roznym vysledkom - idealne by bolo sa spytat lekara dopredu a najst si letak na tu ockovaciu latku co pouziva on.
- na Repevax stiahnes letak tu: http://www.medicines.org.uk/emc/medicine/17377/...
a na Prevnar tu: http://www.pfizer.ca/en/our_products/products/p... (vsimni si ze letak ma 55 stran, z toho pre rodica su urcene tri)
plus odporucam googlit infosky aj mimo letakov (a nasledne pokial nie su citovane zdroje ich brat s rezervou, nedavno sme rozoberali ze rodicia co sa ockovania tyka zvyknu byt bud radikalne pre alebo radikalne proti, a potom mas dost skreslene informacie zovsade a problem urobit si nazor 😒 )
Co ti dam mozno do pozornosti, kedze sa ta to teraz tyka - 1. ockovanie neznamena ze dieta nedostane chorobu, len ze ak ju dostane mala by mat lahsi priebeh 2. Prevnar napriklad pokryva len asi desatinu kmenov bakterie ktora vyvolava ochorenie - takze dieta moze stale dostat chorobu z ineho zdroja, a zaroven byt vystavene rizikam ockovania. Nie je to hop alebo trop. A 3. najdolezitejsie hlavne u vas ked Sofinka uz teraz mala nadchu - akekolvek zdravotne problemy, trosku soplika, hocico - neockovat! Mozes poziadat o odlozenie ockovania, aj ked ti budu tvrdit ine v tomto urcite neustup - najviac neziaducich ucinkov bolo prave vtedy ak sa ockovali deti co uz mali nacaty imunitny system inou chorobou.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre