Tehotné Slovenky žijúce v UK

miriamasr
28. okt 2008

Ahojte.

som tehotna 10 tyzden. Zijem v Amersham/Buckinghamshire/. rada by som si pokecala s niekym kto zije v okoli, vymenila nazory, pocity a skusenosti. toto bude nase prve babatko a aj ked viem ze nie vsetko sa stane tak ako ja chcem a predstavujem si, chcem mat co najviac informacii a byt na vsetko pripravena. Chyba mi domov a mam strach ze mat a porodit dietatko v Anglicku moze byt tazke aspon touto cestou by som chcela byt v kontakte s rodackami. pozdravujem vsetky odvazne Slovenky a tesim sa na odpovede.X

cimage
7. feb 2012

@radlinka u nas v meste su 2porodnice co robia porod do vody, ten test si pozriem a opytam sa toho nasho midhusbanda.

radlinka
8. feb 2012

@cimage treba si dat spravit ten test na streptokoka B, je to istota, aj keby si nesla rodit do vody, ale zaplatit si ho musis sama, resp. kupit 😉 Kludne sa ho pytaj, nato tam je aby spolupracoval. Mozno ma toho vela, neviem zavisi od mesta a poctu tehuliek. Vidis, praveze ked si mala bezproblemove tehu, kludne si si mohla skocit domov a urobit si zopar testov vratane glukozoveho a nemusela si mat z toho tazku hlavu. Ked sa citis fit, da sa este v pohode letiet do urciteho tyzdna 😉 Neni zac, mame tu aj skupinku, kde tiez rozoberame podobne problematiky 😉 https://www.modrykonik.sk/forum/porod/porod-v-anglicku-ako-prebieha-ake-mate-skusenosti/

radusiq
13. feb 2012

@radlinka ahoj, vsimla som si ze si rodila doma, mozem sa spytat mala si community, hospital alebo independent midwife? Ak hospital/community, varovali ta ze mozno nebudu mat dost midwives ked to na teba pride a budes musiet prist do nemocnice? Priplaca sa za porod doma?
Ja si pozeram tie independent, ale okrem istoty ze pride k porodu ta midwife ktoru mas cely cas a faktu ze appointmenty mas u seba doma nevidim velky rozdiel...

radlinka
13. feb 2012

@radusiq ahooj, ano, mala som statnu nemocnicu, svojho porodnika, lekara, kt. ma rodil a samozrejme jeho team ktory s nim spolupracoval. Takze nemozem pisat o ziadnej midwife, dule, ci porodnej asistentke. Doma je trosku iny system ako v tychto krajinach, takze sa to neda porovnavat.
Nemozem ani nikho presviedcat aby rodil v UK pripadne doma na SK, kazdy to musi citit sam a vediet, co je pre neho to najpodstatnejsie. Navstivila som viacero porodnic, takze som si v klude vybrala asi tu najspravnejsiu, teda ja som bola max. spokojna so vsetkym co k tomu patrilo . 🙂

Moju midwife som videla raz a potom sme komunikovali asi par krat cez telefon, to vsjo. Vzdy som sa stretla s inou a novou midwife, takze vsetky boli mile a napomocne. Rodit som aj tak planovala v nemocke, ale nie v tejto krajine. Ako neviem, ci sa presne da booknut tvoja midwife k porodu, zavisi od toho kolko bude mat prace a kde budes rodit. Neda sa to vopred predvidat a neviem ci vobec naplanovat. Vsade je to inak, zavisi od mesta, nemocnice, unit, tazko o tom polemizovat.

radlinka
13. feb 2012

@radusiq a este jedna vec, poslednej vete som nepochopila vyznam, okrem' coho ' to vlastne myslis ? nechapem o akej ' istote' a' appointments u seba ' ?

radusiq
13. feb 2012

@radlinka

Inak som sa blbo pochopila - ze "rodila som doma" akoze na SK - ja chcem totiz rodit v UK, ale u seba doma (v byte, nie v nemocnici) takze nic 🙂

a k tomu co si sa pytala - no ak mas independent midwife (v Londyne cca £3500) tak chodi k tebe domov cele tehotenstvo na kontroly atd (len na scany chodis do nemocnice) a ta ista midwife pride aj k porodu. Ak ides cez NHS a nahlasis sa na porod doma, tak ked zavolas ze rodis tak ti jednoducho poslu dve midwives domov z tych co maju prave sluzbu, takze je mala sanca ze ta bude rodit ta s ktorou si mala antenatal care. A vraj sa obcas stane ze ziadne nazvys nemaju, tak ti oznamia ze musis prist do nemocnice

radlinka
13. feb 2012

@radusiq ty si v ktorom tyzdni tehu ak smiem vediet ? By som odporucala prve rodit radsej v nemocnici, neviem. Poznam ludi co rodili doma ale az druhe baby. No vsak to je kazdeho osobna volba, ake miesto ci stat si vyberie. Mozes si vybrat aj private hospital za peknych ' par ' tisic libier, kde nie je iste ze vsetko klapne podla tvojich predstav, citala som tu holky, co mali aj rupturu 3.stupna, takze dakujem pekne za take prachy a privatny team. To uz radsej by som volila NHS. NO ale kazdy ma vlastnu volbu osobneho vyberu, tak ma z coho snad aj vyberat. 🙂

radusiq
13. feb 2012

@radlinka este uuuuuplne na zaciatku (5.tyzden teraz, zacinam zhromazdovat infosky 🙂 ) ale o tom ze chcem rodit doma som bola presvedcena este nez sme sa zacali snazit - pride mi to pohodovejsie, cistejsie, sukromnejsie. Navyse statisticky ak je bezproblemove, bezrizikove tehotenstvo tak porod doma je bezpecnejsi (napr. aj tie ruptury co si spominala sa stavaju ovela menej ako v nemocnici). A ak by nahodou, som cca 5 minut od nemocnice.
Ale tie private nemocnice v style "too posh to push" mi pride zbytocne, aj keby som na to mala...

radlinka
13. feb 2012

@radusiq aha, tak drzim palce, nech vsetko klape podla predstav, no este mozes zmenit nazory do 40.tt, to mi ver 😉 Ale ja som mala bezrizikove tehu a skoncilo to s C-section, takze vdaka bohu, ze som bola v nemocnici pripravena na vsetko. 😉 Nechcela by som sa nejako mobilne presuvat. 😕 Myslim, ze 1. porod doma tu este nikto nemal, aspon o takej rodicke (mamicke) neviem, co by tu nieco take spominala. 😅 Vela stastia 😉

lu2112
14. feb 2012

@radusiq ahoj ja som v 6tt+3 uz si bola u lekara??

radusiq
15. feb 2012

@lu2112 bola som akurat vcera u GP, povedala som mu ze som tehotna, a on ze "Gratulujem, ako dlho?" ani na poslednu ms sa nepytal, ani due date neratal, povedal mi co nesmiem a ci beriem folic acid, ze budem mat dva scany - v 12 a 20 tyzdni a medzi tym midwife unho a ze vsetko mi pride postou.
Akurat ze mam infekciu na zube, tak mi dal pre istotu antibiotika a po 25 rokoch sa moje telo rozhodlo prestat tolerovat penicilin, takze som skoncila na pohotovosti. Ale vsetko je ok, dali mi ine atb, akurat cakam kym sa mm vrati s autom ze vezmem aby som ked tak mohla hned ist do nemocnice...

radusiq
15. feb 2012

@lu2112 ty si uz bola? uz ti nieco prislo ze kedy mas nejaky scan alebo midwife? dost blizko seba mame terminy 🙂

diamand
15. feb 2012

@cimage ahojte, len som chcela napisat nieco k tomu porodu do vody, ja som rodila moje druhe dietatko do vody a vobec som nemala robeni test na streptokoka, ani pri tretom tehu som si ho nerobila a neplanujem ani teraz pri stvrtom, podla mna su to vyhodene peniaze a tak mi to povedala aj midwife, pretoze v jeden den moze byt negativny a o par tyzdnov uz pozitivny, to by si si ich musela robit kazdy tyzden

lu2112
15. feb 2012

@radusiq no ja idem k GP az 21.02 skorej ma nechcel zobrat a berem vytaminy pre istotu a mam stoho taky blby pocit lebo podla mna je to strasne dlho cakat az do 12tt zistit ci je vsetko vporiadku ☹ Ja rozmyslam ist na scan sukromne stoji to peniaze ale potrebujem vediet ze je vsetko vporiadku tak ti napisem potom ze ako som dopadla a kde zijes v UK?

radusiq
15. feb 2012

@lu2112 uff to je dlho, v 12. tyzdni by si uz mala mat scan a midwife, nie GPho...skus mozno self referral, kontaktuj priamo midwives v nemocnici kde chces rodit alebo kde patris, nech ta objedna na appointment a scan...v podstate GPho mozes ignorovat. midwife vacsinou vraj robi prvy appointment v 8-12 tyzdni, ktora ako

lu2112
15. feb 2012

@radusiq no ved menim GP lebo ma tento sere tak dufam ze dobre pochodim ale aj tak si dohadujem scan private lebo chcem ist uz teraz potrebujem vidiet ze vsetko je ako ma bit potom sa snad ukludnim
🙂

lu2112
15. feb 2012

@radusiq a ty si na tom ako uz mas niake priznaky?? mne bolo vcera vecer strasne zle a musela som si ist lahnut o 21:00 som strasne unavena 😉

radusiq
15. feb 2012

@lu2112 tiez som unavena, vkuse beham na wc a zacinam ma trosku divne chute, ale inak pohoda zatial, ziadne nevolnosti (okrem tej antibiotikovej vcera). Akurat mi dosla kniha z Amazonu, mozem sa zacat vzdelavat 🙂
Potom daj urcite vediet ako si pochodila s tym scanom, co ti robili a ako to prebiehalo 🙂 drzim palce

kaciatko215
15. feb 2012

ahojte kocky mozem sa pridat k Vam?Zijeme s mm v Guildforde a cakame chlapceka Tomaska sme v 23tt 🙂 ja som mala prvy scan v 9tt lebo som mala bolesti na pravej strane a to ma odporucila moja midwife na early pregnancy clinic boli velmi ochotny ma zobrat a potom klasika v 12tt a v 20tt.Na buduci tyzden letime domkov na 3D scan 🙂 sa tesim za znova uvidim drobceka pekny dnik kocky

lu2112
15. feb 2012

@kaciatko215 Ahoj gratulujem tak ja som len na zaciatku a dufam ze vsetko dobre pojde zijem z mm v Croydone zatial ale na leto sa stahujeme konecne do vlastneho a hlavne lepsieho prostredia pre dieta 🙂

lu2112
15. feb 2012

@radusiq no super a aku knihu si si objednala? Ja mam zatial aplikaciu na Iphone tak sa zdelavam takto🙂. Urcite dam vediet ako som dopadla. A sstym veckom je to obcas otrava mi sme isli na vylet z mm a museli sme stat tri krat lebo som nevydrzala ako male dieta 🙂

radusiq
15. feb 2012

@lu2112 som hlavne necakala s tym veckom ze to zacne tak skoro 🙂 pozerala som si tie scany teraz, do 12.tyzdna vedia zistit len ci bije srdiecko, a ci si skutocne tehotna...nic ine
Objednala som si The complete organic pregnancy (ta mi teraz dosla) a Natural Birth: A Holistic Guide to Pregnancy, Childbirth and Breastfeeding (ta by mala dojst zajtra). Standardne informacie su bezne dostupne takze to nebudem kupovat...
Inak teraz som si vsimla ze si sa pytala na zaciatku ze kde v UK som, sorry prehliadla som (ano, dalsi priznak - neviem sa na nic sustredit poriadne) - byvam v Surrey, na juh od Londyna a robim v Londyne, a ty?

kaciatko215
15. feb 2012

@lu2112 dakujem my byvame v podnajme a zatial sme spokojni.Ja som zistila v 5tt ze som tehu to sme sa akurat vratili zo svadobnej cesty pises ze o 21.00 uz si mrtva tak to si este dost dlho vydrzala ja som chodievala do postele o 7pm som sa smiala ze budem chodievat spavat so sliepkami 😀 a priznaky mas nejake?Ja som teda ani raz nezvracala len som casto musela cikat a nechutila mi cokolada / pred tehu som musela mat cokoladu kazdy den / ale teraz uz cokoladu znova mozem je to sranda 🙂

slniecko77
15. feb 2012

@radusiq v 12tt sa tiez na scane zistuje napr. Downov syndrom alebo Edwardsov syndrom..budu zistovat prejasnenie sije, odoberu ti krv, odvazia a z toho vznikne predpoklad - cislo, aka sanca je na Down syndrom, ale samozrejme s tym musis suhlasit, ked nechces spravia len ''normalny'' scan, ci je vsetko v poriadku 😉
..dalsi scan je v 20tt, to je velky morfologicky scan kde sa kontroluju podrobne vsetky organy babatka a premeriavaju sa..v tomto obdobi mozu povedat aj pohlavie dietatka 😵
..ked nebude nieco v poriadku budes mat odporuceny aj dalsi scan, ale v UK sa robia dva scany

radusiq
15. feb 2012

@kaciatko215 vitaj, pozeram ze sme vsetky dost blizko seba 🙂 kedy si mala prvykrat midwife, ked ta uz na 9tt objednat stihla?

radusiq
15. feb 2012

@slniecko77 ano v 12. tyzdni na tom normalnom scane uz ano, ja som pisala o sukromnych scanoch do 12. tyzdna (early pregnancy) - aspon len toto pisali na strankach klinik

radusiq
15. feb 2012

@slniecko77 inak vdaka za popis toho 2.scanu, to som nevedela, a teda dost ma to ukludnilo ze je poriadny (2 scany sa mi zdalo malo)

Kam je normalne aby chodil aj muz - len scany alebo aj midwife?

Ked vam daju termin na scan, da sa prelozit? V 12.tt sa totiz chystame na SK...

slniecko77
15. feb 2012

@radusiq tak to mas pravdu, len pozru ci je dietatko v maternici a ci bije srdiecko 😉
..viem, ze je velmi dlho cakat do 12tt, poznam to a trenovala som si svoju trpezlivost 😀

slniecko77
15. feb 2012

@radusiq na scany moze s tebou chodit aj partner 😉
..ono zalezi ci chces mat spraveny ten NT screening, totiz to moze sa robit len do 13+6tt (pokial sa nemylim), ak ho budes chciet tak si ho daj spravit na SVK, ale nerobia ho hocikde na SVK - treba na to specialny certifikat (viem, ze sa to robi v KE, ZA a BA), alebo odlozte dovolenku
..ked si nechces nechat robit toto vysetrenie tak je to v zasade jedno 😉

slniecko77
15. feb 2012

dievcata pozrite si tuto stranku, je to tam jednoducho a napriek tomu odborne popisane 😉
http://sk.gendiagnosztika.hu/ganova-diagnostika...
..ja som to mala nastudovane a midwife v nemocnici bola v miernom ''soku'' z otazok a info ktore som mala, nevedela na plno odbornych dotazov odpovedat 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre