Trnavčanky snažilky šup sem

irsina83
7. okt 2009

Ahojte babule,
Chcem zalozit temu iba pre trnavcany a okolie aby sme sa vedeli podelit o nase starosti a radosti, popripade hodit niekedy stretko...o nasich liecbach a dufam, ze coskoro aj babatkach 😉
Tak rychlo sup sem 😀

e.lle
8. okt 2010

@bambulka4 no tak asi aj áno 🙂 som si dnes po práci spravila test a boli // 😀 😀 uvidím ešte čo ráno!

sjuzi
8. okt 2010

@dulkagabulka vďaka za info, ja som ale rodila bohužiaľ sekciou... a je veľmi pravdepodobné, že ma to čaká znova... aj keď by som prestrašne rada rodila normálne... 😒 ☹ No, uvidíme, ako sa to vlastne celé nakoniec vyvinie...

Ale pochopila som už z viacerých tvojich príspevkov, že to len MY mamičky a budúce mamičky TO môžeme nejako zmeniť... Ja v každom prípade budem písať pôrod.plán aj k sekcii... pretože i pritom si viem veľa vecí už predstaviť inak. Samozrejme o prvom priložení a pod... tu veľmi asi nie je čo riešiť... ☹

sjuzi
8. okt 2010

@fattamorgana to chodíš do Materského centra, stále robí vrchná tie kurzy? Ja som chodila, keď som čakala Miška... 😉

sjuzi
8. okt 2010

@sasettka budem sa tešiť 😉
A inak mne sa to páči práve, že nám tam hovoria, že ako ktorú dobu pôrodnú predýchať, ako si dýchaním odpomôcť od bolestí... takže tak... 😉

bettynka222
8. okt 2010

@e.lle neboj pridas sa coskoro 😉 a neboj, stresy stahovacie su tiez dobreeeeee...ak mozem porovnat, tie stahovaci esu horsie...halvne ked uz mas babo a musis s nim byt vnemocnici a vsetky veci ti aktivni stahovaci rozhadzu po celom dome 😝
@dulkagabulka aj ja sa veeelmi tesim 🙂 dnes sa prvykrat po mesiaci kojil pri plnom vedomi (ani len v polospanku nebol) a este sa aj pritom smial 😵
@sjuzi jeeej, sjuzi ahoj 🙂 nooo, tak na zatvor by som teda ani ja plavat nesla. inak v nukleone som an tom scviceni bola aj ja...ale iba raz...a co ja viem, podla existuju aj lepsie zostavy cvikov pre tehule....
@bambulka4 no dakujeeeeeem 🙂
@fattamorgana ja osm mala krasny porod 😉 ale dr povedala, ze ot bolo urcite preto, ako som sa nan dobre pripravila - cvicenie, ale aj caje, homeopatika, epi-no (proti nastrihu), dlhe prechadzky (3-4 hodky denne) a est ejedn anovinka na trhu - dianatal gel...odporucam 😉

bettynka222
8. okt 2010

@e.lle jeeeej to faaaakt. ty si teda rychla 😀

bettynka222
8. okt 2010

@sjuzi prilozenie po sekcii je mozne, ale nie v TT porodnici. viem ze v trencine ano a este ja v nejakych inych porodniciach....len ci su tam zase aj dobry odbornici 😕 a preco bola sekcia?
v materskom centre robi kurzy sestricka od strba....ci bola volakedy vrchna, to netusim. a inak ja som bola na tych kurzoch, ale riadene tlacenie mi vyfucalo z hlavy...maleho som vytlacila na prvy sup, len som sa pritom zabudla nadychnut 😅 dr, mm aj sestry na mna kukali ci som ok...a ja osm tak tlacila, ze osm sa skoro zadusila....potom som to minutu dodychavala 😀

sasettka
8. okt 2010

@e.lle oooo, uz aj // ? no fajnovucicko, daj vediet, co zajtraaaaa... ale vidim to veeelice ruzovo 😀 to je prvy mesiac, co ste na to hupli? 😅

irsina83
autor
8. okt 2010

@e.lle neboj dockas sa, ja mam stres z toho vsetkeho naraz a este aj male dieta, mala mi je najdolezitejsia. len ked vidim bordel; az sa mi chlpy jezia tak to neznasam a najradsej by som si porobila vsetko sama ale neda sa...
@sjuzi ahooj ake pekne tt uz mas 🙂 uzivaj si krasne tehu 🙂
@bettynka222 moja vsetko som si balila sama a lepila nalepky tak hadam to najdem. mne srdce krvaca ked mala nieje pri mne, ja som uplne hotova bez necj, to je moja mala cuckacka 😀 😀 oddnes sa zacala mala nahlas smiat ale uz tak ozajsky 😀 😀 😀 milaacik moj malinky 😀

irsina83
autor
8. okt 2010

@e.lle gratulujemmm k testiku 😀 k babatku 😀

dulkagabulka
9. okt 2010

@bettynka222 velmi sa tesim s tebou z toho kojenia 🙂 ano..toto su tie krasne chvilky pri kojeni..a ked bude vacsi, budu este krajsieee
ty si použila dianal gel? a ake s nim mas skusenosti?

jazmina83
9. okt 2010

@dulkagabulka skocim sem do temy, nedalo mi neprispiet, troska ma zarazili tvoje prispevky a mi to troska pripomina vymyvanie mozgov 🙄
kebyze kazda mame vziat do vlastnych ruk porod a robit rozne hakybaky pri vonnych svieckach, relaxacnej hudbe s priblblym usmevom na tvari co sa zrejme podla teba v tych najvacsich bolestiach da, pretoze zrejme mame kazda rovnaky prah bolesti, tak by tu asi 50% mamiciek prislo o svoje deti pocas porodu 🙄
taketo porody mozte praktizovat niekde na ostrove sfetovancov, no inteligentna zena zrejme zveri svoj a zivot svojho dietata skusenemu lekarovi nez nejakej strasne mudrej dule. Ja kebyze to nespravim, tak dnes chodim na hrob svojho dietatka, pretoze dula vie co robit ak sa pocas porodu vyskytnu komplikacie, babetku ide o zivot tak co spravi? Vyvabi babetko von vonnou svieckou? 🙄 Necakam ziadne reakcie na moj prispevok, je to len moj nazor, porodnici tu nie su pre niekoho srandu 🙄 a tiez mi zrejme viacere potvrdia, ze vsetky bolesti pocas porodu su po narodeni babetka akoby zazrakom prec 🙄

e.lle
9. okt 2010

@sasettka no aj ráno sú tu dve vyškerené kolajničky 😀 😀 ani tomu nemôžem uveriť 😀 prvý mesiac veru, tak som asi aj zaskočená trolinku 😅

e.lle
9. okt 2010

@irsina83 určite že malinká je prvoradá!! len my ženy sme také že chceme všetko hneď 😎 už to nejak dobojujeme a na vianoce sa verím budeme vytešovať so stromčeka v načom 😀 a "traja" 😉

dulkagabulka
9. okt 2010

@jazmina83 dakujem ti za reakciu 🙂
mrzi ma,ze to vnimaš ako vymyvanie mozgov a prekvapuje ta ironia a utok

mne ide iba o to,aby sa detičky rodili krajšie-a aby to bolo krajšie i pre mamičky
moje nazory nie su nazory nejakej mudrej duly, citovala som tu postoj WHO,profesora Freyberga i doktorku Prekopovu
a vela inych.omnoho mudrejšich ako som ja
nikde som nepisala o vonnych sviečkach ,relaxačnej hudbe ani o priblblych usmevoch-ak si našla take niečo
nebol to prispevok odo mna
pisala som iba a iba o prirodzenom porode
nie o porodoch,pri ktorych su komplikacie a pri ktorych je potrebne,aby zasiahol lekar

dulkagabulka
9. okt 2010

@jazmina83 a hovorila som aj z vlastnej skusenosti
sama som porodila jedno dietatko tak,ze mi lekar porod vyvolal,lebo mal prave službu a dva porody prirodzene. Ten prvy bol totalny des s važnym poškodenim zdravia a v tom momente som si tiež myslela že ma lekar zachranil. Dnes si myslim opak, keby nebolo tych neprirodzenych zasahov, rodila by som krajšie. Čo mi potvrdili tie moje dalšie dva porody.

sjuzi
9. okt 2010

@bettynka222 ja som paradoxne po sekcii malého dostala naplno až 3. deň na rooming in, no a rozkojili sme sa (síce prvý mesiac na klobúčikoch) a kojila som ho 10 mesiacov... 😉 Potom bohužiaľ som ochorela a mliečko som stratila zo dňa na deň... dúfam, že i tentokrát sa nám to podarí... iné si ani nepripúšťam.
Ale bola by som rada, keby v pôrodnici boli trocha prístupnejší tomu, že keď sa maminkám spúšťa kolostrum a mliečko, tak aj keď napr. po sekcii odsaté, ale predsa materské ide bábätku, aj keby vo fľaške... a nie tá hnusná beba... 😝 😝 😝

fattamorgana
9. okt 2010

@dulkagabulka Ja som rada, že nám píšeš o tom, že to môže byť aj krajšie, len si neviem predstaviť, že tam budem pri pôrode mávať pôrodným plánom, ktorý podľa viacerých sestričiek v pôrodnici aj tak nikoho nezaujíma, že tam budem presviečať lekára s x-ročnými skúsenosťami o tom, ako mám rodiť (prvorodička), že tam budú všetci počúvať, ako si to ja predstavujem, že budú robiť to, čo ja poviem. Nechcem na teba útočiť, určite by som bola rada, keby som mohla prežiť pôrod aký ty popisuješ, len sa na to snažím pozerať realistickejšie -aby som potom nebola v nemocnici nemilo prekvapená. Apropo, pokiaľ viem, tak WHO napr. striktne neprikazuje holenie ani nástrih. A skús povedať v TT pôrodnici, nech ťa neholia, príp. nenastrihujú. Tie reakcie si radšej ani nechcem predstaviť. Verím, že to tam nejak tie 4 dni vydržím (dúfam, že nebudem musieť dlhšie) a že pôrod nebude pre mňa ani pre maličkú traumou.
@sjuzi robí to Kittová (hádam som jej nepoplietla meno) + nejaké laktačné poradkyne, tie majú posledné 4 sedenia. Pokiaľ viem, nie je to vrchná sestra, tá v pôrodnici vyzerala inak 🙂

sjuzi
9. okt 2010

@jazmina83
@dulkagabulka
Ak môžem i ja reakciu, podľa mňa je na každej, ako sa na pôrod cíti. Záleží okrem teda samotného priebehu tehotenstva i od povahy a charakteru danej mamičky. Napríklad ja som typ, čo mám rada, keď v kritickej situácii je tu niekto, kto mi presne povie, rob toto a toto a takto... a síce "kakanie" nás nikto neučil, ale pôrod nie je každodenná rutina a bolesti a strach z neznámeho a neistota môžu zmiasť... teda aspoň mňa...

Ja som mala prvé tehotenstvo úplne pohodové, bezproblémové. No a nakoniec som skončila sekciou, prenášala som 10 dní, pôrod mi museli vyvolať, keďže už dieťatku v brušku nebolo príliš dobre (ozvy, prezretá placenta...), no a ten sa nerozbehol... takže keby som to nechala na prírodu bez zásahov, neviem, ako by to skončilo... 😒 😕

Teraz už viem približne, čo ma v pôrodnici čaká a teda budem vedieť v niektorých situáciách reagovať inak...

V každom prípade je veľmi dobré sa na pôrod psychicky a prakticky pripraviť a tiež si uvedomiť, aké sú reálne možnosti v danej pôrodnici, aby človek neočakával neviem čo...

A nakoniec tú sviečku si v tej našej tt pôrodnici kľudne môžete pustiť... 😀 Videla som, že sú na to pripravení a tiež tam majú CD prehrávač... no ja osobne som pri bolestiach po vyvolávačke ledva videla na oči, keby mi mm pustil hudbu, tak ho prizabijem... 😀

sjuzi
9. okt 2010

@fattamorgana aha, ja som vtedy chodila do MC a robila to Mgr. Solíková... bola veľmi milá a mala som ju aj pri pôrode, teda ešte keď som si myslela, že idem rodiť normálne, chodila ma kontrolovať na vzdycháreň, povzbudzovala ma a bola strašne zlatá... možno i to, že sme sa takto trocha osobne spoznali, zabralo. A bola ma potom pozrieť i na izbu... 😉

sjuzi
9. okt 2010

Mne skôr v pôrodnici vadí ten prístup k dojčeniu, potom tá ich "úžasná infekcia", ktorú tam môj synček hneď chytil a do pár dňového bábätka sme museli hneď pchať antibiotiká. To mi vadí oveľa viac, ako celý môj pôrod... Takže môj pôrodný plán sa bude týkať skôr tohto...

dulkagabulka
9. okt 2010

@sjuzi tvoj porod , teda okolnosti prečo ti ho vyvolali, boli uz vážne, bolo ohrozene zdravie tvojho dietatka a tam je lekarsky zasah uplne namieste...

@fattamorgana davam ti za pravdu, že zatial sa u nas toho v porodniciach iba malo vyhovuje mamičkam,ktore chcu mat porod prirodzeny...
niektorym mamičkam vyhovuje lekarske vedenie porodu a ak je vysledkom spokojna mamička a spokojne dietatko, potom je všetko v poriadku
ono by to chcelo zmenu legislativy...aby mali moznost a prilezitost i tie mamičky, ktore napriklad chcu rodit v inej polohe,ako v lahu na chrbate....iba par km od Bratislavy, v Hainburgu to ide...priamo v nemocnici...sama porodna asitentka ti napriklad ukaže aj viac poloh,v ktorych možeš rodit....je to kusok od nas, je to nemocnica....a chodi tam rodti vela zien zo Slovneska...velka škoda, že naši lekari sa tomu brania....keby však mamičky požadovali, museli by svoj pristup zmenit...kym su mamičky ticho a povedia si,že "ja to vydržim" žiadna zmena sa neudeje....tu však vobec neide o to "vydržanie"...by si sa divila,kolko psychickych traum na cely život si odnesie z takeho necitliveho porodu mamička i dietatko...neprehanam...

dulkagabulka
9. okt 2010

už dávno za nemi sú časy, kedy sa novorodenec považoval za človeka,ktory ešte nič nevidí, nepočuje a NECITI....
veriš tomu,že tvoje dietatko niečo citi už ked je v tebe?
veriš tomu,že moze citit pri porode?
ak tomu veriš - ty to naozaj par dni vydržiš- ale čo ONO?

dulkagabulka
9. okt 2010

chcem len povedat,že čitam tu- na koniku- pribehy mamičiek, ktore si aj v nemocnici dokazali " vybojovat" svoje- napriklad to,že dietatko pri nich počas "zlatej hodinky" zostalo a nikto ho neodniesol...tato hodina je pre privitanie dietatka na tomto svete velmi doležita....teda vidim,ze ak sa chce, tak to naozaj ide...ak sa slušne požiada, ide to...ved aj lekari su ludia, vnimavi, citlivi, len su zvyknuti na niečo a asi sa len nechcu vzdat svojej rutiny ..

bettynka222
9. okt 2010

@irsina83 aj nas sa smeje nahlas...raz sa rehnil hodku vkuse 😀 ale dnes napriklad len raz a vcera zase smiech bez zvuku a bez zubov 😀 😀 😀 😀
@dulkagabulka s dianatalom len dobreeeeee 😵 🙂 al eteda ja som toho pouzila vela -to EPI-NO porti nastrihu od 34 tt (dva tyzdne pred porodom som uz dala obvod 32 cm 🙂), pila som malinikovy caj tusim od 32 tt a zvysovala postupne davky, poctivo sme masirovali hradzu kazdy den 10 minut, cvicila som denne cviky podla mojzisovej a este ine od jednej fyzio na posilnenie panvoveho dna, posilnovala som kazdy den brusny lys ako mi ukazala sestricka v nemocke, kazdy den som cvicila cviky co nam ukazali v materskom centre, mala som homeopatika od jedneho homeopata na lepsie znasanie bolesti a na laktaiuc - brali sa u ztyzden pred porodom, pocas neho a pocas celeho sestonedelia, dalej som si v nemocke vypytala injekciu na uvolnenie svalov (tak nam kazala vrchna sestra pri prehlaidke porodnice), mala som aj epiduralku, ale iba poslednych 15 minut a dr tvrdi ze by som to urcite zmakla aj bez nej no a samozrejme dianatal gel 🙂 a maly letel na prve zatlacenie. aaaaa est eosm plaval vkuse prsi aa robila drepy - to ho asi posunulo uz pred porodom dost nizko....ja osm mala vlastn etri tyzdne pred porodom kontrakcie, ale som nevedela ze to je ono. inak mna pri porode ani brucho nebolelo, len panva. bolo to super. najkrajsi zaziotk v mojom zivote 😵

bettynka222
9. okt 2010

@jazmina83 ale ved gabika nehovori ze sa mas zverit dule...ona pomaha mamickam pocas porodu v PORODNICI vytvorit prijemnejsiu atmosferu. ktora nema strach z neznameho, z nemocnicneho personalu. ona tu je na to, aby ti ukazala ako spravne pocas kontrakcii dychat, hybat sa, pripadne cvicit, aby si babatku (a aj sebe) ulahcila prichod na svet. moze pomoct masazou, ano aj prijemnou hudbou a hlavne dobrymi radami. ale v pripade komplikacii rozhodujue samozrejme lekar. tiez zeny pripravuje pocas tehu na porod - priprava je prvorada - vid moj predchadzajuci prispevok. asi si nemala dobry porod ked takto pises...

bettynka222
9. okt 2010

@sjuzi ja ked som bola na sesotnedeli, tak sestricky velmi podporovali kojenie. malinky s anevedel prisat, tak som si sama vypytala flasku...tu ti tam aj nechaju a mozes si do nej davat svoje mliecko...ako je to ale po sekcii, to netusim...ved mozno tentokrat dostanes babo na izbu hned - viacere baby po sekcii takto svoje dieta dostali.ale zavisi samozrejme od komplikacii a stavu PO, vsak? preco si ho mala az na treti den? co sa vlastne stalo?
inak aj mne porod spustili - hamiltnovym hmatom....maly mal slabe ozvy, cleu noc vobec nekopkal a tiez som mala prezretu placentu - stupen III uz v 36 tt 😔
@fattamorgana ja som porodny plan mala - som o nom hovorila mojej porodnicke pri kadzej poradni (kedze osm bola na rizikovom, tak to bolo dost casto 😀). neriadila sa uplne vsetkym, ale na vela veciach sme sa dohodli uz dopredu. nastrih sme tiez hovorili z enebude a najprv to vyzeralo ze netreba. maly na prvy raz vyletel s polkou hlavy von, dr masirovala hrazdu, roztlacala, ale nepomohlo. vraj by to ruplo po konecnik - nejeko zbelela ci co. a tak ma trosku strihla a bolo 🙂

bettynka222
9. okt 2010

@dulkagabulka ja som nastastie rodila v sede - nie v pololahu, normaly vzpriameny sed. ale babakto mi za chvilku zobrali ☹ bol vikend a bola tam len jedna sestricka anemal kto strazit novorodencov, tak musel ist s nou...lae viem ze ostatnym tam babatka nechavaju 🙂 a ako sa neskor moze prejavit to z enebol pri nas hned? inak hned ako ma previezli na izbu som si ho vypytala, tak ze som bez neho bola iba 2 hodky a ostatne baby aj 6 hodin a este ked mali zltacky, tka boli v inkubatoroch a nas nastastie nemal 🙂

dulkagabulka
9. okt 2010

@bettynka222
ono..priamo po porode je mamička i babatko vo velmi vzacnom stave....to sa vola ta Zlata hodinka...matka je prirodzene "sfetovana" endorfínom, dieta je tiež hormonami uvedene do stavu, kedy je absolutne bdelé, matka si ho berie do náručia a dívajú sa navzájom od očí...
novorodenci majú velmi zvláštny pohlad..taky hlboký, skúmavý, akoby pohlad 100 ročného človeka 🙂
oni si "oskenuju" maminu a mamina si "oskenuje" babatko...
aaa..tu je nepriklad članok cely

http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=vyzn...

Na konferencii so svetoznamou psychologičkou Jiřinou Prekopovou to bola nielen ona, ktora nam
vysvetlovala, ake nasledky moze mat odlučenie v tejto chvili od mamičky....to je na dlho..ale ukaže sa to niekedy až v dospelosti- na vztahoch....presne popisala ten "vzorec" pocitu,čo dieta vtedy prežije a ako sa s nim moze vliect cely život..

dulkagabulka
9. okt 2010

@bettynka222 .. dietatka nenechavaju počas tej Zlatej hodinky na mamine ☹ všetky idu o par minut na pozorovanie na novorodenecke...
ležia chvilku v postielke PRI mame, sestrička ich da prisat na par minut na prsnik a potom ho odnesie ..

este ti ukažem,ako vyzera SAMOprisatie...
teda nie prisatie na sale na par minutiek..ale ako to vyzera prirodzene, ked sa dietatko same , bez pomoci mamičky, priplazi k prsniku a same sa prisaje..je to krasne 🙂 🙂 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=auVmnvwNUOE

bohužial...toto u nas zatial nie je možne...

😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre