V septembri/září 2009 už maminkami. Pridajte sa!

natali1401
24. okt 2009

kedze sme uz maminkami vytvaram novu temu v novej teme pre septrembrovky/zarijovky 2009 kde sa mozeme podelit o nase skusenosti a rady uz s babatkami 🙂

kathynka
6. máj 2010

weiya, aj ja som zahlasovala za Natalku...som to len tak zbezne preletela a ste tusim v prvej patke...ale nechapem, su tam dve babatka, co boli hodnotene uz vyse 300x a ostatne tak okolo 10-20x...asi zaangazovali seckych znamych 🙂
my chodime s yoanom von za kazdeho pocasia...ci prsi abo snezi abo slniecko svieti...ale u nas dnes svietilo slniecko cely den, tak to bolo fajn...
inak to s tym sedenim a chodenim...pytala som sa mojej mamy, aky ma na to nazor ona ako pediatricka (dost sa s nou radim a vselijakych veciach ohladom yoana)...a povedala mi, ze pokial uz maly sedi sam bez problemov a do sedu sa pritiahne za rucicky, tak ho kludne mozem nechat sediet...to iste so statim, resp. chodenim...pokial sa zo sedu vytiahne za rucicky do stoja, tak ho mozem pridrzanim nechat stat a trosku aj s nim chodit...on napriklad sudy nikdy nevalal ani nevyzera, ze by to mal v plane...taktiez stvornozkovanie mu nic nehovori, rovno do stoja a chodenia sa hrabe...ani ziadne plazenie...takze to neznamena, ze teraz ho necham len lezat abo sediet a cakat na tieto etapy...ja som tiez nestvornozkovala, chodila som v 9.mesiacoch a kebyze som nemala pred 5 rokmi uraz, tak mam chrbticu v poho az do dneska...

lujsa
6. máj 2010

Kathy,neurologovia maju nazor,ze ked dieta sedi skor,ako sa posadi samo,casto preskoci vyvojove fazy,ako valanie sudov,plazenie,stvornozkovanie...Nema motivaciu,v sede vsetko vidi,a tym padom hned chce ist na nohy...A to nie je velmi dobre,lebo mozgove hemisfery sa vyvijaju najma tym stvornozkovanim......Ja som sa uznavanej neurologicky (znamej) pytala,preco maju niektori pediatri iny nazor a bola prekvapena,ze este v dnesnej dobe je to tak..A tvrdila mi,ze ked nechas dieta volnemu vyvoju,nemoze sa stat,ze preskoci lozenie,alebo valanie sudov...Tak som si sadla za net a citala a citala a po vsetkom,co som si precitala som sa rozhodla,ze pojdem touto cestou...Nas drobec sa napriklad za ruky do sedu vytiahol ani nie trojmesacny,to bolo len silou ruk a brusnych svalov...Ale ked sa niektora mamina rozhodne ist inou,tak jasne,je to jej vec,neznamena to,ze kazde babo,co skoro sedi a nelozi bude nieco mat...Mozno,keby som sa nepytala neurologicky na jej nazor a potom nehladala na nete(neurologovia tvrdia,ze je priama vazba medzi nelozenim a niektorymi neurologickymi ochoreniami,samozrejme nie u kazdeho),tiez dnes nas drobec cast dna presedi a dovolila by som mu stat,ked sa mu to paci 😉

kathynka
6. máj 2010

ono sa celkovo lisi nazor neurologov, pediatrov a hlavne internetu...cela chodba pediatrov, kde mama robila, boli vcelku na nervy z mamiciek, ktore si na internete vselico nasli a potom davali doktorom prednasky...a zas kazde dietatko je individuum a aj samo vie, co mu najlepsie vyhovuje...yoana by som sudy valat nedonutila nijako...aj ked som mu rucicku podala, ze mu pomozem, tak proste nic...spravil to, ale bol cely pokruteny...to iste so stvornozkovanim...konicky pasie krasne, ale aj ked mu necham hracku pred nim dalej, tak proste bude sa nadrapovat, ale nepohne to prdelkou...aj ked mu podvihnem brusko, tak proste nie...a zas ked sedi, tak vidim, ze je pekne vzpriameny a vobec sa nehrbi a nekruti to nim do vsetkych stran...

petraas
6. máj 2010

no baby nasa Sofinka sedi uplne sama od pol roka a sedi tak dobre ze ju mozem nechat samu a neskor zacala valat sudy a teraz tak tyzden co sa plazi, uplne sama sa este neposadi len ked sa naciahne za hrackou ze skoro lezi tak ano ale inak nie. myslim si ze zatial ziadne vyvojove fazy nepreskocile aj ked sedi. no uvidime ci bude aj stvornozkovat. ja si myslim ze kazde dieta je ine a neda sa uplne podla toho riadit co povie neurolog alebo pediater.

lujsa
6. máj 2010

Kathy,neurologovia a ortopedi sa v tomto zhoduju,pediatri uz nie...To je ako s choditkami,uz ked som bola ja mala,tak ich ortopedi "zakazovali",ale aj tak ich mala doma takmer kazda mama,lebo detom sa v nich pacilo (a myslelli si,ze deti vidia,co je pre ne dobre)...Je to tak,ze ked uz Yoan krasne sedi,tak lozenie pre neho nemusi byt zaujimave,najma ked vie,ze uz moze "chodit...Aj nas drobec dlho bojoval,stale sa snazil posadit,donemoty som ho davala spat do lahu,otacat sa vedel davno,ale sudy valat nechcel...Ale ked videl,ze sediet nemoze,nic ine mu nezostalo,ako zacat s tym...A som presvedcena,ze aj on by patril medzi tie deticky,ktore ak by som nechala sediet,tak by velmi dolezity...Ale nechcem to tu presadzovat,ja som len chcela povedat,ze existuje aj iny nazor a mozno o 30 rokov bude este dalsi nazor...

lujsa
6. máj 2010

Petra,aj ja som najprv sedela a potom lozila,takze to je super,ked sa pustila 😉 ,

lujsa
6. máj 2010

Zmazala sa mi cast vety,:

A som presvedcena,ze aj on by patril medzi tie deticky,ktore ak by som nechala sediet,tak by nelozil,alebo by lozil nerovnako pravou a lavou stranou...Ale aj Zuzkin Misko tu v teme krasne lozi a najprv sedel,takze ide to aj naopak 😉

bobocka
6. máj 2010

weiya aj ja som zahlasovala 🙂.no mne sa dalo len raz ☹ .keby som mohla,tak aj stokrat 🙂 strasne je tam zlata.nadhernu dceru mas,to je fakt 🙂
inak k tej motorike ako takej co tu kocky rozoberate...no moj misko valal sudy ako stvormesacny asi (samozrejme nie tak rychlo ako teraz,no pretocit sa vedel),z lahu ked som ho za rucicky nadvihla si pekne sadol,no aj na nohy sa zodvihol a to mal asi sest mesiacov.no a potom dlho nic a asi pred dvoma tyzdnami sa rozhodol,ze aj plazit sa da 😀 .ked si ho posadim na kolena,taksedi pekne (samozrejme ho podopieram)no sam sediet nevievobec,ked som ho akoze sla posadit,tak sa vzdy zosuchol na chrbatik,tak som to nahala tak,vsak sa neodporuca dietatko kt omu nutit,sadne si ked bude pripraveny 😉 a inak lozenie este nevie-on by sa rad na styri dal,no nevie nejak este zkoordinovat ruky a nohy 😀 ale vsak na to je este cas (teda niektore deticky uz sedia a lozia a ... a no a co,niekto musi byt aj lenivy a drzat standard 😀

zuziiiicek17
6. máj 2010

veru,mne maly ide naopak,ja son maleho nenutila lezat,pretoze,by vkuse ziapal.potom zacal lozi,potom sa stavat v postielke a vsade,nedavno stvornozkovat nemotorne a sadne si akoby to vedel stale 😀 kazde dieta je ine

zuziiiicek17
6. máj 2010

A mam polrocnehjo synovca a ten este sedkat nevie ani trochu ,zatial co misko vtedy uz sedel vzpriamene sam ...cize kazde babtko je individualne podla mna.
A valat sudy sa mu nikdy nejak nechcelo ,la ezhacal s tym ked mal tri mesiace ...potom zase prestal a teraz uz vala aj v noci 😀

ewwe
6. máj 2010

tak moja mala sedi sama, ale ja som ju moc nedavala sediet, iba tak som si ju opierala v mojom lone, a ona sa stale pritahovala a chcela sama sediet, no a zo dna na den sa odtiahla a sedi uz sama, ani v papacej stolicke sa neopiera a ani v autosedacke, aj ked ju tam tlacim, tak ak chce sediet tak nech sedi
zatial sa neplazi ani nic take, pokusa sa odrazit s kolienkom, ale urobi to tak silno ze sa cela prevrati naspat na chrbat 🙂

weiya
6. máj 2010

ahojte baby, moc krat dakujeme 🙂 tak nakoniec sme boli babku a dedka pozriet, pocasie sa nam tu troska ukludnilo, aj my chodivame kocikovat za kazdeho pocasia, len teraz po malej zahadnej chorobe, som moc nechcela ist v dazdi 😒
mala sedi len pri potiahnuti za ruky, sama sa este neposadi , ale stale sa o to pokusa 😉 vydrzi, ale samu ju radsej nenechavam ked sedi, lebo az tak dokonale jej to nejde 😅 na nozicky sa stale snazi postavit, ja som inac tiez bola zasadne proti chodulkam, ale nakoniec sme malej kupili, ale mam ju tam len tak 15 minut denne, beha v nej po celej obyvacke, a je v nej velky nezbednik, vsetko zo stola berie a tak 🙂 sudy vala o sto sest, raz dva je na inom konci postele, lezenie a stvornozkovanie sa nas stale zatial netyka, snazi sa no nejde jej to, asi ma tazku prdelku 🙂 ale zato ked lezi na chrbatiku, tak sa odraza patickami, a dostane sa vzdy tam kam chce 🙂

akinom55
7. máj 2010

Ahojky,
boli sme včera u lekára a máme 7800 g. Pribrali sme za jeden mesiac 700 g čo ma dosť zaskočila, príde mi to veľa...Mám taký pocit, že sa malá prejedala a preto máme taký váhový prírastok... teraz však sama od seba začala posledné dni menej mliečka piť, tak uvidím ako to bude. Možno len bola na všetky chute zvedavá a tak skúšala, čo sa do nej zmestí 😀

Ja tiež zastávam názor, že nechám malú nech si ide svojím tempom... neskúšam ju dávať na nohy ani nič iné... sama sa neposadí, ale rada sedí aj sa udrží, ale samú sa ju bojím nechať, a tak u nás funguje stolička na jedenie... máme polohovaciu, tak na pár minút alebo keď niečo potrebujem urobiť tak ju tam posadím...sudy válame, a plazíme sa.. je to taká naša malá handrička, každý deň povytiera podlahu 😀 Inak sa už dáva aj na 4, teda do kľaku a pohupuje sa, tak možno začne i loziť čoskoro... ale je to strašný zvedavko, doplazí sa k stolíku a už už sa načahuje a chňápe po veciach, aj do zásuvky nám už strká prstíky, našťastie máme bezpečnostné....Ale prestávajú ju teraz baviť hračky, s ničím sa nechce hrať iba loziť a "zakázané" veci brať a žužlať....

lujsa
7. máj 2010

Wei-super,ze sa vam podarilo ist k babke,ja sa tesim,ze dnes sa konecne prejdeme 😉

Akinom-mozno si len brusko potrebovalo zvyknut na novu potravu,inak sa travi,tak zo zaciatku deticky priberaju viac...Nas maly mal prvy mesiac prikrmov velmi zvlastne priberanie-po prvom tyzdni +400g,po dalsom tyzdni +200g,po dalsom tyzdni -10g....A pritom papal stale rovnako 😕 😀 Teraz sa mu to uz ustalilo...Karolinka je sikulka,uz ti aj uprace 😀 Ked sa pohupuje na 4,tak sa onedlho pusti 😵 😵
My tiez vyuzivame tu vysoku stolicku,ked varim,alebo ho krmim-mame ju na najplytsej polohe,tak sa drobec neopiera a sedi sam,ale uz to tak neriesim,alebo je to par minut denne a ma plazenim posilneny chrbatik 😵 To len aby ste si nemysleli,ze ho dodnes davam len lezat 😀 A pri hrani sa bud plazi,kotula,alebo sa postavi na 4,tam sa nevie posadit,lebo ma "ihrisko" na zemi (na podlozke)a okolo len hracky,nema sa kam zapriet...
Po dvoch dnoch mu jogurt s ovocim,alebo s vyzivou zachutil,tak som rada 😵

petraas
7. máj 2010

Ta nasa Sofinka zje tusim ozaj vsetko. Dnes som jej prvy raz skusila dat sparenu brokolicu rozmackanu vidlickou do toho nastruhala tvrdy syr, cestovinu a biely jogurt a chutilo jej.

weiya
7. máj 2010

No parada petras 🙂 aky fajnovy obedik mala mala 🙂 my sme teraz z prechadzky prisli , neska je fajn vonku 🙂
som zvedavakedy sa aj moja mala takto pekne rozpapa 🙂

petraas
7. máj 2010

weiya a som rada ze jej chutil. obcas jej pridam alebo vymyslim nieco nove nech nepapka stale to iste dokola. inak mne sa zda ze Sofinka toho vela spapka ale na postave to vidno nieje tak neviem. aj my sme boli na prechadzke ved treba vyuzit pekne pocasie lebo vraj ma zasa prsat. uz by som chcela teplucko nech sa mozme cvachat v bazene🙂

weiya
7. máj 2010

no ved to ty verim, aj ja som vzdy rada, ked mi mala vsetko pekne spapa, minule mi celu kasu bez vymyslania spapaal, no tri dni som ju este pred kazdym chvalila 🙂

ewwe
7. máj 2010

baby a vy ktore uz davate cestovinu, ake davate?? bezvajecne? celozrne?ci ake?

bobocka
7. máj 2010

hmmm,to by aj mna zaujimalo. 🙂 a kedy si petraas zacala u malej s cestovinou?a postruhat syr na to?nie je to este priskoro?nebolo jej to tazke na zaludok?

petraas
7. máj 2010

ja davam Sofinke bezvajecne cestoviny (pismenka) aby som to nemusela krajat. s cestovinou sme zacali pred mesiacom. syr som jej do toho primiesala ale samozrejme na prvy raz len troska, ale velmi jej to chutilo a zatial jej z toho nic nebolo. citala som ze tvrdy syr sa od 8. mesiaca moze davat ale samozrejme s mierou nie to prehanat, no a tak sme to skusili.

weiya
7. máj 2010

nasla som, ze bezvajecne cestoviny mozu deti zacat papat od ukonceneho 7mesiaca. aj ja uz by som malej chcela skusit dat cestoviny, no neviem ako na to, lebo vacsie kusky my nespapa, iba mixovane 🙂 a rozmixovat cestoviny, no neviem 😅

weiya
7. máj 2010

a jasne 🙂 skusim pismenka v sobotu 🙂

weiya
7. máj 2010

jee sofinka ma uz 8mesiackov, jaka je krasna 🙂 kde si zohnala take paradne okuliarky? to fakt nosi proti slniecku? 🙂

petraas
7. máj 2010

weiya tak skus pismenka dlhsie varit aby boli take rozvarene a potom ich dobre vidlickou premiesat a nebudu to take velke kusky bude z toho skor kasa...
ano mame dnes 8 mesiacov...dakujeme je to nasa mala nezbedna kocka, stale len vymysla co by viviedla...plazi sa po celom byte a hlada co by spravila tak musim stale na nu dohliadat...
okuliare sme kupili len dnes v DM drogerii takze dnes ich mala prvy raz na sebe ale len chvilku musi si postupne na ne zviknut. chodime casto po slnku a dost sa sknuri tak som si povedala ze skusime okuliarky...no uvidime ako dlho nam vydrzia ale maju take mäkke gumove nozicky tak snad ich nezlomi

weiya
7. máj 2010

pozrem aj ja malej tie okuliarky v dm, malej strasne vadi slniecko, ked je v kociku, niekedy nam ani slnecnik nepomoze 😅 ale uz vidim , ze ona bude vymyslat s nimi 🙂
dakujem za tip s cestovinkami, to ma nenapadlo, a to sa mi vacsinou vzdy rozvaria 😅

bobocka
7. máj 2010

jasne!!!pismenka!!!aky flash back z detstva 😀 skusime aj my,ale este pockam dak ten tyzden.ale dobry napad 🙂.inak aj ja som pozerala tie dmkovske okuliariky,este som nekupil.no dnes dom bola v lidli a maju detske okuliariky za 2.50euro.nekupila som,nejake super lacne sa mi o zda.je tam sice uvedene,ze jeto 100percentna uv ochrana ,ale ja neviem...

petraas
7. máj 2010

weiya aj nasej to slniecko akosi vadi. este ked sedi tak ako tak ale ked lezi a svieti na nu tak hotovo a slnecnik fakt niekedy nepomaha...
a nemas za co dakovat hlavne nech cestovinky chutia a dobre sa papkaju🙂

bobocka aj ti nase boli lacne a tiez to tam bolo uvedene a neverim tomu lebo poriadne okuliare su drahe ale nechcela som jej hned kupit drahe a nebude ich chciet alebo mi ich hned zlomi...navyknem ju na tieto a potom kupime kvelitnejsie...a sa mi na nich pacilo ze tie uska maju mäkke...

kathynka
7. máj 2010

my sme yoanovi este cestovinku nedavali...dnes mal na obed karfiol zo zemiakom a so zltkom...a chutilo mu velmi 🙂
ale okuliariky uz ma a celkom rad ich nosi a kupili sme taketo: http://www.babybanz.sk/...to je ich stranka, ja som ich poprosila, ci mi mozu napisat zoznam predajni v BA a obratom mi mila pani poslala zoznam predajni...
a dnes sme uz kupili tu autosedacku...nakoniec sme sa rozhodli pre Romer King plus bez isofixu v krasnom zelenom prevedeni za 203e...

petraas
7. máj 2010

kathynka, okuliarky vyzeraju dobre... a kolko stali?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre