V septembri/září 2009 už maminkami. Pridajte sa!

natali1401
24. okt 2009

kedze sme uz maminkami vytvaram novu temu v novej teme pre septrembrovky/zarijovky 2009 kde sa mozeme podelit o nase skusenosti a rady uz s babatkami 🙂

bobocka
18. okt 2010

joooj,tak sa tesim,ten nestastny laptop tescovy som kupila tu na konikovi,tak bude mat misko pod stromcekom to,co som chcela 😉 a este toto bude mat http://www.dracik.sk/produkt-detail.aspx?jkpov=... alebo nieco tomuto podobne.do 10 euri sa chcem zmestit.takycho vkladaciek maju vsade v hrackarstvach habadej 😉

tinnka9
19. okt 2010

@bobocka presne tuto vkladacku mame aj my, a je super. mali sme este jednu na ten sposob, ale tam sa podarilo ani neviem ako dolamat 2steny. ale tato, co si dala link, je snad neznicitelna 😉 . mato sa s nou pekne vyhral. matus zatial nie, pcha tie tvary kade-tade, ale ved raz sa nauci 🙂

weiya
19. okt 2010

Bre ranko 🙂 My pre malu chceme pod stromcek tiez sanky, klasika drevene myslim , ze nakonec vyberieme, ale maju fakt dobre nahodene ceny 😒 pozrem este u babky, ci nahodou po nas neake neostali 🙂 u nasich viem ze su len boby a lopaty, ale na to je este kopeeeec casu 😀 pre malu chcem este pod stromcek kociarik, taky jednoduchy, len nejake golfky pre babiky,aby sa nam aj na kocik zavesit dali, ked pojdeme von, videla som ze to tak nosia 😀 😀 No a v tescu co mali mat tie kocky drevene, aj na letaku boli, 100kusov za 9, 90, ale ked sme v nedelu boli, tak uz boli vypredane ☹ takisto aj kuchynka,to by dostala bud od svokry alebo svagrinej na vianoce, no ta tiez uz bola vypredana, ze im to tam teraz po par kusoch nosia... a este kupim neake oblecenie co mala bude potrebovat, to zacinam pomaly uz teraz , ked sa mi nieco paci 😀 @bobocka nemali u vas v tescu ten laptop? v nedelu sme boli v trnave a tolkooo vela ich mali, este aj prikladal, za 9,90....no mali tiez vela aj tych spaidrmenovskych a barbinovskych 😝

po nas tiez ostalo vela hraciek u nasich, aj u babky, no a babky co boli, to sa vacsinou porozdavali po rodine 😝 alebo len pozicali a uz sa nam nevratili 😝

gabinka79
19. okt 2010

Ja som včera malej v Tescu kúpila hracieho slimáčika - majú ho v akcii. Má rada hračky, ktoré vydávajú zvuky, hrajú piesne - potom na ne tancuje 😀 . Ešte jej chcem kúpiť psíka, ktorý sa ťahá pomocou šnúrky. Premýšľam nad postieľkou pre bábiky (kočiarik už má) a páčia sa mi tie handrové bábiky - tie klasické už má, tak nech má zmenu 🙂 . A ešte uvidím, či mi napadne nejaký darček. 🙂
Chcem sa opýtať, malú doteraz dojčím, ale chceme už prejsť na umelé mlieko. Včera sme jej kúpili Nutrilon a dnes som jej ho chcela dať, ale vôbec sa naňho nechytala. Ako ste vy naučili detičky na umelé mlieko? Mám to s tým Nutrilonom skúšať ďalej?

weiya
19. okt 2010

@gabinka79 skusaj dalej, ja som uz malu odstavila, najprv umele nechcela, az potom sa trosku na hami chytila,no potom uz ani to nechcela,teraz jej do hami davam to nestle kakao pre deti,a vypijemi okolo 200ml,rano, viac nechce, ale aspon volaco...tak papame jogurty a take mliecne ...

ewwe
19. okt 2010

@bobocka si mohla povedat, ja by som ti ten nb kupila a poslala, iste by posta nabola drahsia ako 3€, u nas ich maju plny regal
@lujsa joj sucitim s tebou, ja po porode mam intenzitu taku istu, dost silne ale uz ma tak neboli ako pred porodom 🙂

gabinka79
19. okt 2010

@weiya, ďakujem za radu. Určite, ak sa nebude chytať na mlieko, skúsim aj to kakao. Aj my papkáme mliečne - jogurty a iné, ale ja mám pocit, že malá zje menej ako niekedy. Tebe Natálka ako papká? Naša malá niekedy zjedla viac ako teraz. A na chlieb sa vôbec nechytá. Neviem, či to má teraz také obdobie, alebo čo?

ewwe
19. okt 2010

@weiya tie drevene kocky kupila moja mama pod stromcek ninke, a tiez uchmatla iba predposledny kus
@gabinka79 ja davam um asi dva tyzdne, nina pije vsetko zaradom, myslim ze ani neregistruje ze ma zmenu, davam jej 2x denne po 230ml
od vcera si chodi s odrazadlom, chyti sa opierky a chodi po celom dome, akurat cez prahy musim pomahat, a uz vie aj sama urobit nejakych 8-10 krokov, ale stale ma popud utekat

ewwe
19. okt 2010

@gabinka79 nina tiez teraz papa menej, my teraz ficime iba na polievkach a mlieku, cize iba na tekutom 😒

lujsa
19. okt 2010

Tak sme na plavanie nesli,lebo v noci som nestihala menit vlozky,zas by som mala trapas po vystupe z bazena 😒

@ewwe nas G.tak chodi s odrazadlom,odkedy ho dostal,my prahy nemame,tak sa dostane vsade 😀 Ale raz,cca 2-3 mesiace dozadu s nim spadol doboku,nemal este taku stabilitu,tak odvtedy mam oci na stopkach.
Tych 10 krokov da sam aj on uz asi tyzdnen,ale ze by sa mu chcelo chodit,to nie-on sa chyti bud odrazadla jednou rukou,alebo cohokolvek na co dociahne a ak nie je nic po ruke,spravi par krokov,zastane a ide na 4.Takze sam krokuje,len ked som pred nim a lakam ho.Ale som naozaj rada,ze je opatrny,ja sa s chodenim vobec neponahlam 🙂

@gabinka79 ani nas G.nechcel flasu ani za svet,stale som ponukala a nic nepomahalo,az raz rano si cucol,na dalsie rano uz vypil vsetko mliecko,tak som rano zacala davat UM.A teraz ho davam aj vecer-po kojeni,lebo pomaly prestavam kojit a v dnesnu noc som dala tiez UM.Podla mna ponukaj a ponukaj a raz si Sofinka odpije.Kamoska malu nalakala na vanilkove UM,ine nechcela,ale teraz uz vypije akekolvek.
Ja mam skor taku dilemu-dnes v noci som prvy krat davala UM a G.ho vypil vyse 700ml.To je strasne vela,takto denne vypije vyse liter mlieka,co by mi nevadilo,ale podla mna zacne strasne priberat a nechcem mat tucniacika...Ako to vymysliet?

ewwe
19. okt 2010

@lujsa ja by som tolko nedavala, vraj sa ma davat 500ml denne, to je aj mlieko, jogurty, mliecne kase, ja davam 450 ml mlieka a jogurt, z um sa rychlo pribera

baby otazka, davate uz detom kyslu kapustu?? neviem ci uz mozem dat

lujsa
19. okt 2010

Takze v Tescu su taketo akcie?Zajtra tam vybehnem,dnes to s tymto mojim stavom nerisknem.
@bobocka ta kocka s tvarmi je super,G.dostal na nerodeniny takho slimaka,do ktoreho sa hadzu tvary,ale su tazke na rozoznanie-je tam kvietok,hviezda (podla mna v tom nevidi rozdiel ani 1,5 rozne dieta)a trojuholnik.Tak kupim tuto klasiku 😵

Tie sanky su teda nehorazne drahe.Po mne zostali sanky,ako nove,ale kedze som stvornasobna teta,tak decka ich uz urcite znicili,rovnako,ako vsetky hracky po mne.To je nevyhoda najmladsich surodencov...
@weiya takze ryza nic moc? 😀 Nooo,hovori sa,ze uvarit dobru ryzu je umenie 😉

lujsa
19. okt 2010

@ewwe ja som kapustu este nedala,bojim sa nafukovania.Tych 500ml je minimum,co ma dieta vypit,ak by G.nepriberal,tak mu dam v pohode viac,ale vidim,ze mu nejake brusko nabehlo.Rano a vecer mu mlieko dat musim,to je ritual,akurat s tou nocou neviem co robit,on place dokym mu nedam-a to neplace 5x,ale ak ho uspim bez mlieka,budi sa kazdych 10 minut s placom ....Ako odstavujem,mlieko skoro nemam-tak s prsom sa neuspokoji.Fakt neviem co robit,keby pil obycajne kravske,tak neriesim,ale toto umele je ako mc donald.

valentovasasa
19. okt 2010

@lujsa jestli ti syn v noci brečí často, tak je to hlady. Dej mu mlíko. A pokud nemáš svoje, tak dej umělé. Jen ne kravské!!! To je pro dětský organismus nejhorší. Vhodnější je pak kozí (pokud nechceš umělé), ale u toho je nevýhoda, že v sobě mívá nebezpečné mikroorganismy. Takže nejlepší je umělé (hned po matčině). Ale časté noční plakání je hlad. A nebo žízen - skus vodu.

lujsa
19. okt 2010

@valentovasasa dakujem za nazor,ja odstavujem a davam zatial umele mlieko+moje,ale uz viac umele.Obycajne kravske som dala zatial len do varenia (vraj po roku sa moze).Ved to,ze on place casto,ked sa zobudi pod 10x za noc,tak som stastna.Vodu ponukam,ale tu si da len nad ranom,v noci nie,alebo max 1 glg.Zatial mu budem davat umele mlieko na poziadanie v noci a snad casom znizi frekvenciu na nejaku normalnu.

valentovasasa
19. okt 2010

no, má skušenost s oběma dětma je že takhle často brečeli jen hlady. A to ten starší byl nespavec - 6x za noc vzhůru a mi říkali jak krásně spí

tinnka9
19. okt 2010

@lujsa tazko radit, ja malemu mlieko v noci uz nedavam, ale pokial ti maly place a neda sa utisit nicim, len mliekom, tak by som dala. neboj, ved on to vybeha 🙂 . kolkokrat za noc mu vlastne davas UM? lebo medzi davkami by mal byt rozdiel aspon 3hodiny, nakolko UM je tazsie stravitelne 😉 .
@gabinka79 sunar si neskusala? ten je sladsi ako ostatne um. my ho teraz skusame, lebo predtym mal bebu a po roku sme presli na nestle junior 1+, ale mal castokrat za den stolicu, tak skusam, ci to nahodou nie je tym konkretnym mliekom.

gabinka79
19. okt 2010

@ewwe dúfam, že tie naše slečny majú teraz iba také nejedácke obdobie a že sa to opäť dostane do starých koľají. Malá nevyzerá, že by jej niečo chýbalo, ale mňa to trocha znepokojuje. Máš nejaké dobré receptíky na polievky? Ja mám pocit, že sa už pri varení polievok pre malú opakujem. ☹
@tinnka9 sunar som ešte neskúšala. Skúsim je ešte troška potrápiť tým Nutrilonom, a potom skúsim aj iné značky. Čakala som, že to bude jednoduchšie - s tým um. ☹
@lujsa vidíš a ja mám hlavu v smútku, že mi malá papká slabšie ako jedla kedysi 🙂

weiya
19. okt 2010

@gabinka79 nasa je teraz zas nejaka rozjedena...zacalo jej chutit konecne aj doma navarene🙂

kathynka
19. okt 2010

@gabinka79 yoan ma sunar a chytil sa hned, aj ked teda on bol kojeny len 3 mesiace, tak nebol az tak navyknuty na to MM...ale je pravda, ze je sladsi, ja som mu ho minule dopila, ked uz na veceru nechcel 😀

@bobocka tie kocky su perfektna vec...yoan ma taku tiez, ale drevenu a odklopovat sa da horna stena, takze nakolko este velmi nevie rozoznavat tvary, tak sa aspon uci upratovat, lebo ho bavi otvorit si tu kocku, vsetko co najde okolo seba tam nahadze a znova ju zavrie 🙂

pani moji, yoan chytil blby zlozvyk...zuri a este aj dupe nozickou pri tom...akoze vyzera to roztomilo, ale robit to proste nemoze...

ewwe
19. okt 2010

@lujsa aha tak v noci ja nedavam nic, neviem ja by som mu na noc zarobila slabsie mlieko, ze nedam tolko odmeriek

neviem ci je to hlady, vraj dieta po roku uz nema v noci nic jest, minule to hovorila v reflexe aj zubarka, ze sa z toho kazia zuby, no ale ked place, tak jasne ze aj ja by som dala, mozno je to iba tym ze chce tvoje prso, tak si vynucuje mlieko, mozno sa to casom ustali, predsa mm je ine nutricne ako um, a nemyslim si ze by bol hladny po um, myslim, ze je to len zvyk 😎

gabinka79
19. okt 2010

Je pravda, že ten Nutrilon je bez nejakej výraznej chuti. No uvidíme a keď nebude mať úspech skúsime aj iné možnosti. Manžel zajtra ide na konferenciu do Nitry a my pôjdeme k mojim rodičom. Opäť sa na pár dní odmlčím, ale keď sa vrátime domov, dám vedieť, či sme sa s umelým mliekom niekam pohli. Zatiaľ želám zdravíčka všetkým našim detičkám. 🙂

bobocka
19. okt 2010

@ewwe @lujsa kocky s chodenim ste na tom paradne.mam kamaratku,ktorej syn sa narodil 21.9 a este ani sam nestoji.si myslim,ze tie nase septembrovcatka su super sikovne 😉 @lujsa pocuvaj.ja mam tiez takyto problem s ms,ja mam raz superslaby a potom zas supersilny a tak sa mi to strieda.no tampon mi este nepretiekol.to mas fakt silne.ale vsak chod do lekarne a tam ti poradia tabletky na to,myslim,ze aj homeopatika su na to.@ewwe no ja som ten notebook zhanala jak besna a uz to vidim,ze teraz najblizsie ked pojdem do tesca,tak ho pri mojom sprostom stasti budu mat 😠 .mna ti aj napadlo,ze ti to napisem,no nechcela som ta otravovat,postovne je 2 euri min a ci uz dam 12 euri za to,alebo 15(tak ako teraz) to uz zas taky sialeny rozdiel nie je.a tento notebook co ta maminka na konikovi predava nie je hrany,je uplne novy,takze to je ok.slak ma trafi iba ak ho u nas budu mat.asi radsej ani na hracky v tescu pozriet nepojdem 😀 😝 @kathynka no veru yoanito sa naucil si svoje povedat,ale to je ok.je to to obdobie vzdoru.ono to vacsinou zacina v roku a pol a konci v dvoch,ale moze zacat i skoncit skor.ono je to len o tom,ze dietatko sa nauci povedat nie ,a preto to robi casto,sa mu paci vyjadrit to NIE 😀 .ono sa to da regulovat.netreba vsak dietatku vysvetlovat v dlhanskych suvetiach ,ze sa to nema,lebo ono aj tak nerozumie.treba hovorit len hole ,ci jemne rozvite vety a jasne.a teda yoan nie.yoan to je zle. a treba pri tom vyuzit mimiku.ja teraz citam toho harvey karp-a a jeho nejstastnejsi batole v okoli (iste je aj francuzsky preklad) a je to super!odporucam.je to prave o tomto.treba pochopit a brat nase dietatko ako neandrtalca,ktory sa postupne vyvija a vzhladom na jeho vyvoj sa k nemu treba aj spravat a nejak sa dostat vo vychove na jeho level 🙂 neboj nic.urcite aj u vas bude platit-ako prislo,
, tak aj odislo 😉
inak misko uz fakt krasne chodi,po byte trieli,ale vsimla som si,ze ked sme vonku,tak chodi opatrnejsie,nie je v prostredi,ktore pozna,tak si dava pozor 🙂 a konecne sa naucil,kde ma pupok a dokonca sa to snazi aj povedat,ale este len pu a potom nejaka blbost z neho vyjde.inak on opakuje stale tie svoje stare slovicka,mama,tata,baba,teta,toto(konecne zacal ukazovat na veci a pytat si ich),ale ked chcem aby nieco po mne zopakoval,tak on zopakuje sprostost,no intonuje tak ako ja.ked hovorim vysoko,hovori aj on vysoko,ked skricim (zo srandy) skrici aj on,ja poviem aaaaaaaaauto a z neho vyjde aaaaaaaaada.robia to aj vasi drobci,ze sa snazia skor to ako to poviete zopakovat,nez to co poviete?ale zlaty je pri tom 😉 a riadne zacal vnimat hudbu.tany tany robi skoro stale a uz sa k tomu aj hlava pridala a normalne ide do rytmu.fakt hudba je jeho oblubena.reklama na lidl,to zboznuje,sex v meste znelka,priatelia znelka,...no hudbu fakt zboznuje 🙂 tesim sa 🙂teraz mame fakt super obdobie (az na tu zaparenu ritku,no ta je uz zas krasna ako bola).misko je skvely,krasne reaguje,vyjadruje svoj nazor,hra sa super,kocky vie uz 4 na seba dat,ale vacsinou sa mu to potom zruti.no musim povedat,ze fakt milujem materstvo!!!

petraas
19. okt 2010

@weiya tak to sa cudujem ze u vas neboli ani kocky ani kuchynka a ze bobocka nemohla laptop zohnat lebo u nas v tescu maju toho straaaaasne vela...inak som si vsimla ze ludia uz riadne kupuju hracky k ianociam...plne kose... to u nas nehrozi.
@gabinka79 skusaj dalej...ponukaj je stale a casom by tomu mala prist na chut a ked nie tak skus kupit ine UM lebo niesu vsetky chutovo rovnake mozno ine zachuti skor🙂

petraas
19. okt 2010

inak baby od dnes mi bojujeme so zaparenou ritkou:( dufam ze to prejde tak rychlo ako naposledy

k tym darcekom na vianoce chcem kupit sanky, hovoriaceho psika lebo toho ked Sofinka niekde zbada tak hotovo, stavebnicu, magnetky lebo tie ju velmi bavia ale nikde nemozem zohnat, potom nejake povlecenie lebo sme mali dvoje len jedny som predala lebo to bola suprava baldachyn, hniezdo a ...a to som predala takze som musela aj navlecky dat k tomu a teraz mame len jedny. sice myslim ze nam uplne stacia lebo Sofinka spava nezakryta a este rozmyslam ze kupime vajicko pre babiku baby anabel aby to mala sofinka ku kociku....samozrejme ze to vsetko nebudeme my kupovat ale porozdelujem to po rodine🙂

inak baby nevideli ste u vas v obchodoch magnetky na chladnicku myslim ako boli volakedy ze napriklad ovocie a zelenina alebo abeceda a cisla ci rozpravkove postavicky...lebo u nas to nemozem nikde zohnat, neviem ci sa to vobec este vyraba...dnes som zohnala magnetky zvieratka su pekne ale jedna stoji 1 euro a to sa mi zda vela tak som kupila len dve

bobocka
19. okt 2010

@petraas peti,tie magnetky kupis aj v knihkupectve,zeleninku a ovocie v kuchynke 🙂 a aj po hrackarstvach sa opytaj 😉.v hrackarstvach to niekedy maju ako sucast magnetickych tabul,kde deticky na to mozu pisat a prikladat magnetky k nakreslenym obrazkom 🙂 a aha co som nasla. 🙂 http://www.magnetta.com/skhtm/magnety_na_chladn... daj si do googlu magnetky a vyhodi to vela stranok s nimi 😉

lujsa
19. okt 2010

@ewwe mas uplnu pravdu,on papa hodinu pred spanim kasu,potom ho kojim,teraz uz davam UM aj tak sa budi.Je to podla mna zvyk,chce sa pomojkat,on je taka povaha,ze aj cez den pride a objima ma,pusinkuje...A ked si ho dam rano k sebe do postele,tak sa uz nebudi a spi dlho.Tak snad sa pri UM prestane tak casto budit,predsa len je to take neosobne 😒
@tinnka9 dala som tusim 3x,2x som kojila,ale to si len cucol.Dufam,ze sa zacne menej budit,pretoze ked sa uz zobudi,place,kym mu nedam mlieko-tam uz nie je ina moznost.

lujsa
19. okt 2010

@bobocka no ten moj menzes,to je des...Ani to tu nechcem opisovat,ale prve dva dni nikam nemozem ist-ked som pred mesiacom isla na plavania,komplet mi pretiekli plavky a cestou domou aj rifle a to som mala vlozku 5 minut na sebe.Je to strasne neprijemne,ked na sa na verejnosti stane nieco take,doma to mam ako na beziacom pase,ale to je ine.Tak tie prve dva dni ani na prechadzku nechodime...Mne homeopatika nepomozu,gynekolog povedal,ze jedine riesenie je prestat kojit,ze telo ma hormonalny zmatok a ak sa po ukonceni kojenia neda samo do poriadku,tak na par mesiacov antikoncepciu.Ono je to tak,ze pred menzesom ma byt vystelka maternice 1cm,ja mam 3-4 cm,preto tak silno krvacam a idu zo mna doslova kusy.Tak tento mesiac musim prestat kojit a ist na kontrolu k dr.

Misko je sikulko,ked tam paradne chodi 😵 Hudbu miluje aj nas G.,on je podareny-spieva.Pusti si nejaku hudobnu hracku a potom to uplne napodoni a ciste tony spieva 🙂 Zato ja falosne.Ale on spieva uz dlho,tak mame take male predstavenia 😀 Ja ked mu nieco poviem,tak sa nesnazi zopakovat,on len pocuva a potom hovori svoje slova,aj spojenia,ale intonaciu opakuje,to mas pravdu 🙂

bobocka
19. okt 2010

@lujsa tak to je riadna sila.moja,ti nezavidim teda.zvlastne,ze kojenie a poporodne"veci" na kazdu z nas inak vplyvaju.niektore kocky chodnu ako dive z kojenia,ine priberu,niektore nemaju aj vyse roka menzes,ine dostanu hned...zvlastne fakt ako to ma priroda pre kazdu z nas inak nadelene ☹.no dufam,ze ked prestanes kojit,ze ti tieto trapenia prestanu.drzim palce 🙂

weiya
20. okt 2010

@petraas nemali, ale som sa pytala toho co tam tovar vykladal, a ten hovoril, ze teraz im to chodi len tak po par kusov, myslim ze trnavske tesco je take skor mensie tak asi preto....ale tych laptopov tam mali kopu....magnetky aj ja sa snazim zohnat a nic...my ako deti sme tiez mali to ovocie a zvieratka, doteraz su u nasich na chladnicke ale uz su take osuchane, skarede, ale mallakaju,ja som kupila len take kolecka farebne, ine som nenasla zatial, no jedšn den sme sa s nimi pekne hrali,len mala si ich do pusy stale strkala, a su nejake nekvalitne, odpadava z nich magnet zo zadu...tak uz jej ich nedavam...

@bobocka
@petraas aj mala ma odvcera cervenu ritusu ale nie je to az take strasne, vcera v kazdej plienke dobry naklad mala...

@bobocka aj Natalka je tanecnicka velka 😀 jak pocuje hudbu hned tancuje, taka je podarena sa smejeme na nej, ona este ani poriadne chodit nevedela a uz tancovala 😀 kocky to u nas nehrozi aby sa mala s nimi hrala a vezicku stavala, to staviam len ja a mala bura...z nicim sa nevie zahrat, len rozhadzovat vie...ale tak sa spokojne tvari, ked nejaky suflik alebo skrinu vyhadze, podava mi veci odtial 😀 no nenechaj ju 😀
Oblubene slovo je u nas teraz ajajajajajaj, minule ked som ju prebalovala, stihla sa na posteli pocikat, tak som jej na to povedala ze ajajajaj a teraz len ajajajajajajaj u nas po byte znie 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre