V septembri/září 2009 už maminkami. Pridajte sa!

natali1401
24. okt 2009

kedze sme uz maminkami vytvaram novu temu v novej teme pre septrembrovky/zarijovky 2009 kde sa mozeme podelit o nase skusenosti a rady uz s babatkami 🙂

luppita
13. dec 2010

@petraas s citrusmi ti neporadim, obaja s drahym ich lubime a drobec ani vidiet, mandarinku, pomaranc, proste nic, ani juice mu nesmakoval.... takze neviem ako s grepmi, ale su naozaj super na imunitu, ja ich milujem 🙂

weiya
13. dec 2010

@luppita tak dufam,ze len to potvrdenie som im zaniest zabudla :(

adrikat
13. dec 2010

@bobocka presne to iste som urobila aj ja po prichode z uk. inac moc dakujem za tie linky na serialy. moc sa nevyspim. sme s drahym pozerali wampire diaries do rana.
chcem sa ta este opytat ci dostavas pridavky na maleho tu na slovensku. lebo mne este chodili z uk ale uz prestali a teraz asi by som mala ist poziadat tu na urad,len neviem ci potrebujem nejaky papier z uk. ak ano,tak sa asi nacakam. ale zenska na urade mi hovorila ked som bola vybavit ten RP ze vyplacaju aj pol roka spatne.
a my mame dnes tiez zly den. zatahovala som zaluzie podvecer a to bola sekunda a zrazu pocujem buchnutie,tak sa otocim a mala sedi na zemi a zrazu spustila hrozny plac. my mame taku rohovu sedacku a na boku je drevo take ako keby stolik a ona si buchla hlavicku. ale tak tesne pri ocku. najprv som pozerala ci ma vsetky zuby,lebo som nic nevidela a az potom sa jej zacala objavovat taka ryha najprv modra a potom scervenala,ale krv netiekla. hned som jej prilozila na to lad,ale to bolo este viac kriku. tak som ju chudiatko utisovala a strasne bola rozcitlivela aj potom. za nejaku hodinu som volala s otcom a zrazu mala mi cosi ukazuje a ona sa vygrckala trosku na zem. tak som zas stresovala ci jej nieco vaznejsie neni. ale asi to bolo aj tym stresom,lebo potom bola v poriadku. smiala sa a hrala ako nic. myslim ale ze dnes je cosi vo vzduchu,lebo vela ludi v mojom okoli sa citi zle. tak mozno aj tvoj maly moze citit nejake tie zmeny. a bolo lucie a to su carodejnice,tak mozno nieco na tom bude 😀

luppita
13. dec 2010

@weiya ja som nechcela verit, ze to vybavim a super to dopadlo, som sa citila jak novy clovek 😀

adrikat
13. dec 2010

@petraas mozem sa opytat kde ste si dali robit taku super teplakovu supravu s malej menami? je to krasne dievcatko a citam ze aj velmi sikovna 🙂

bobocka
13. dec 2010

@adrikat ak myslis child benefit a child tax credit,tak to som ja z uk nedostaval a,ani som o to neziadala.poberali sme s bobcom tax credit a spravili sme chybu,ze sme im nahlasili,ze sme manzelia a oni nam nakazali vratit cez 2000 libier.som bola nastvata jak brok-nech sa mini aj zadrhnu hnusaci.riadne nam to spravilo skrt cez rozpocet a ked som otehotnela,tak mi vsetci vraveli,ze si mam child tax credit vybavit a som povedala ani bohovi-s uk uradmi som ja nadobro skoncila.nepotrebujem aby si o par rokov na mna spomenuli a spatne odomna nieco vymahali.tudle!!! 😠 ja som bola na hm cutoms and revenue riadne nastvana a stale som.okrem materskej od mojho zamestnavatela som teda nic z uk nepoberala.inak tebe prislo p60?ja mam len p 45 a p60 este nie.neviem kedy by mi to akoze malo prist 😒 no a ti poviem,ze project free tv je riadne navykovy 😀 akurat pozeram najnovsi extreme makeover home edition s mariah carey 😉 a predtym som pozerala desperate housewives.dnes boli riadne dobre 😉neviem sa uz o tyzden dockat,ze co zas bude.dufamz,e pred sviatkami aspon jednu cast este daju,inak ma slak trafi cakat do januara. 😀
ozaj a ty si dostala slovensky prispevok pri narodeni dietata tych 24000sk,ci si anglicky maternity grant dostala?

weiya
13. dec 2010

@adrikat odpoviem za @petraas ked nevadi 🙂 aj my mame taku,len v inej farbe,najdes na www.bess.sk 🙂

bobocka
13. dec 2010

@adrikat inak chudiatko malicka.riadne sa musela udriet a ty si iste riaden sok z toho mala 😒 .inak ju stale sleduj.aspon do 24 hodin ju sleduj od padu,lebo zvrackala.ked uz potom po case bola ok,tak je to super,ale sleduj,ci nebude spava v case,ked spava nebyva,ci nema teplotu,nepritomny pohlad.(zuzene zrenicky).. http://www.drobcekovia.sk/?str=poradna_zdravia&... a do buducna(lebo malicka si iste este nejednu hrcu na hlave spravi 😅 ) ja odporucam kocku masla z chladnicky prikladat v intervaloch.na 2-3 sekundy prilozot a potom dat prec a takto pokracovat dalej.ak prilozis na hlavu lad na dlhsiu dobu,tak len bolest hlavy navodis.staci nieco studene,nemusi byt ladove.a ta kocka masla je vdacna na to.ja som uz "odbornik" na osetrovanie hlavy 😀 moj maly zivel si ju uz neraz udrel ☹

adrikat
13. dec 2010

@bobocka no my sme poziadali o tax kredit az po narodeni malej a to nam nejako vypocitali,ale nebolo to bohvieco a chilt ta kredit a child benefit sme si vybavili,len aj tak nam dali menej o nejake tri mesiace,vraj to musia riesit a dodnes nic. trvalo to ale strasne dlho ti poviem a potom sme vlastne za par mesiacov odchadzali. a mne dokonca nedali este ani P45 a ani P60. ja som im aj dala slovensku adresu,lebo ja budem musiet cosi vracat,lebo som podpisala ze sa vratim po materskej do roboty a som si to rozmyslela. a doteraz nic,takze ja sa bojim kedy sa mi ozvu. takze ty dostavas pridavky tu,to mas dobre.
ano dostala som prispevok pri narodeni dietata tu,lebo som nechcela z uk. tam dostanes o dost menej a tak som doniesla zas nejake potvrdenie,co uz musel vybavit moj drahy a poslal mi ho. musela som totiz dokazat ze som nedostala tie peniaze v uk. vies,lebo vela ludi to vyuzivalo a brali aj tu a aj tam. ty si ho dostala tu?

adrikat
13. dec 2010

@weiya jeej,dakujem pekne. je to take zlate,ze rozmyslam ze aj my ba sme take nieco dali malej urobit. 🙂

adrikat
13. dec 2010

@bobocka ty si zlata,dakujem za rady. no ja som bola strasne vystrasena a este sme boli same doma. nabuduce dam to maslo,ja som jej to tam aj tak drzala iba chvilocku,lebo strasne plakala a odtlacala mi ruky a nedalo sa to. sledujem ju stale,aj teraz chodim pozerat ci dycha.mi sibe asi,ale bojim sa. viem ze sa to stane este vela krat,ze si ublizi,ale snazim sa tomu predchadzat. a ona je taka ziva,nevydrzi na jednom mieste. najhorsie je,ze som nevidela ako spadla,len som pocula. ☹

bobocka
14. dec 2010

@adrikat ja som to tak isto spravila s tym prispevkom pri narodeni.normalne som vypisala application form na maternity grant a poslala som im sprievodny list,kde som vysvetlila,ze odchadzam na svk porodit a zit tam a potrebujem zamietaci list od nich,aby mi na svk ten prispevok dali 😀 si zober ako sa museli ti uradnici tvarit,ked dostali vyplnenu ziadost a k nej list,ze prosim o zamietnutie 😀 😀 😀 ale zamietli by mi to tak ci tak,lebo na maternity grant v uk musis mat minimalnu mzdu co som ja nemala,musis poberat child tax credit ci child benefit a ja som to nepoberala a ziadat o maternity grant mozes najskor 11 tyzdnov pred terminom porodu a ja som o to ziadala skor,takze v podstate nebolo treba moj sprievodny list,ale potrebovala som sa uistit,ze mi to zamietnu.musel to byt pre nich riaden sok po tych vsetkych poliakoch,ze ja som ich ziadala ,aby mi nedavali 😀 a tu na zaklade zamietacieho listu z uk mi ten prispevok bol prideleny.ked ziadas o maternity leave v uk,tak sa ako keby zavazujes,ze sa do prace vracias,ja som to tiez tak samozrejme povedala na hr,ale moj boss vedel,ze nehrozi aby som sa do prace vracala.mam super sefovcov.tak som im dala mesiac pre ukoncenim materskej vediet na hr,ze teda zmena planov a ze sa nevraciam.ja som od nich potrebovala ukoncenie materskej,ale vies ako to tam je.materksa platena je 9 mesiacov a mozes ostat doma do jedneho roka ,ale tie posledne tri mesiace uz platene nie su.tak som im musela vysvetlovat,ze nech mi to ukoncia po tych 9 mesiacoch,aby som mohla ist tu na uradu a o rp ziadat.oni to nesli pochopit v anglicku,ze naco mi je to skor.vsak asi na to,aby som neprisla o tri mesiace rp.ale vsak vies,ze tam mudrych vela niet 😀 tak som prisla s papierom k nam na urady,dokonca nechceli oficialny preklad,stacilo im,ze som na na druhu stranu po slovensky obsah napisala 😀 no slovensko,co ti poviem. a potom mi povedali,ze mi vychadza rp 256euri.som myslela,ze budem spadat pod ten nizsi,ale oni povedaliz,e som robila v eu a teda odpracovane mam dost na to,aby som ten vyssi dostavala.no a este moj muz dostava nieco okolo 20 euri ,ale to uz neviem na zaklade coho nam to pridelili.takze co sa tyka pomoci od statu,tak si myslimz,e sme velmi dobre obstali.ked to porovnam s inymi krajinami,tak musim povedat-vdakabohu za nas slovensky system 🙂

bobocka
14. dec 2010

@adrikat joj,to je normalne,ze sa bojis.ja som taka ista.my sme raz mali nehodu,kde moj drobec otvoril suflik na komode ,cela sa prevalila a sufliky leteli na neho a telka vedla hlavy.no ak by padla na neho,tak ho zabije.boze mi je zle aj o tom pisat.sa mi moj zlatuch druhy krat narodil vtedy.ja som bola ako zmyslov zbavena.revala som,drzala ho v naruci a behala z izby so izby.volala som hned muzovi a ten porusil vsetky pravidla cestnej premavky a utekal k nam.potom sme ficali do nemocnice a my hotovi,krvi by sa v nas nedorezal a nas syn usmev od ucha k uchu. 🙂 on je proste uzasny.okrem par odrenin mu nic nebolo.ale ja som nespala a kazdych 10 min som ho kontrolovala.fakt,nikomu to nezelam.odvtedy sa mu podarilo si este hlavicku udriet,ale to len tak trosku,ked sa potkol a padol,tak najprv na telo a hlavicka sla posledna,takze to len tak tuklo.ked som mu prvy krat dala zimny overal a capicu a sal,no bol ako cibula,tak som ho postavila vedla kocika a zrazu ako panacik bez pohnutia padol dozadu,ale nepadol zle,mala som tam tasku s uterakmi na plavanie a mal vystuzenu kapucku a tak,zakze ani necitil,ze padol,ale ten pohlad bol na nezaplatenie-fakt jak panacik.ja rehot ,on rehot 😀 bohuzial deticky sa uderat budu,ony este nevedia nebezpecenstvo odhadnut a najviac urazov sa detom stava v pritomnosti rodica vraj.je to sekunda.niekedy sa mozes aj na hlavu postavit,no neustrazis to.musime len robit vsetko co mozme,ale ani jeden rodic nemoze povedat,ze si jeho dieta hlavu v detstve neudrelo.takemu rodicovi ja neverim 😉

adrikat
14. dec 2010

@bobocka tych 20eur co dostava tvoj muz ,to su tie pridavky. to je to co chcem ziadat tu. ja som tiez tak urobila,dala som vypoved po 9 mesiacoch tam. vypytala som si od nadriadeneho potvrdenie ze uz nerobim pre nich a datumy od kedy a tu na urade je pani co vie po anglicky,takze tiez nebol problem. aj mna prekvapili ze dostanem 256 e. presne ako ty. potesilo ma to riadne,lebo to dost pomoze.
ked pises ze aj ty si podpisala co ja a dala vypoved,tebe nehovorili ze budes musiet vratit nieco? ja trpnem kedy mi cosi dojde od nich. mne dokonca aj odkazala zenska z financneho ze mi odrataju nejaku dovolenku co mam narok aj ked som na materskej.
ja som isla na matersku tych 11tyzdnov pred terminom porodu,ale o tom grante som nevedela. inac ty si si poziadala u midwife o tych 200libier jednorazovych pregnancy grant?su to svine,oni ti to sami nepovedia,mne to povedala suseda a dostala som ich.

adrikat
14. dec 2010

@bobocka si ma rozosmiala s tym panacikom,musel byt hrozne zlaty. a s tou komodou,mne je normalne zle ked si to predstavim,neviem co by som ja robila. este ze si muza mala blizko a dosiel. ten moj chodieva dalej,tak do kosic a tak. nechcem si ani predstavit seba.
mas pravdu v tom ze deti neustrazime aj ked sa snazime hocijako. mne svagrina hovorila ze jej deti spadli hadam aj osem krat kazdy z postele ked boli mali. samozrejme na hlavu a ona sa nad tym ani nepozastavila. oni maju dost vysoku postel a nemaju koberce,takze pady asi dost zle. vraj maju tvrde hlavy. no nevedela som co jej povedat. ja som na malu davala pozor aby nespadla. a hlavne deti a stari ludia ked spadnu na hlavu by mali byt vysetreni,lebo im hrozi najvacsie nebezpecenstvo.

bobocka
14. dec 2010

@adrikat no ja som v praci nic nepodpisovala.ja neviem ci si robila pre sukromnika,ci stratny podnik ci ako.u nas to bolo tak,ze mi povedali moje prava,ze teda do prace sa mam vratit po 9 mesiacoch.ak budem chciet ostat doma do roka,alebo nevratit sa uz do prace,tak musim najneskor mesiac pred terminom dat vediet,lebo inak mi uz zamestnavatel nemusi drzat poziciu a teda sa mozno nebudem mat kam vratit.tak to u nas bolo a zatial ma nik nekontaktoval s tymz,e by som mala daco vracat.ja som najprv isla za hlavnou s hr,ze matersku ani nechcem,ze idem na svk a nevraciam sa. a ona,ze oni su povinni mi materksu dat,ze take su zakony a bola by som hlupa ak by som ju nevyuzila aj ked dopredu viem,ze sa nevraciam.ta zenska vsak mala vela veci na starosti (nas tam bolo sialene vela zamestnancov),tak casom na mna a moje nevratenia asi zabudla.no proste som sa potom pri ziadosti o materksu tvarila,ze navrat musim zvazit a teda ze sa mozno vratim,no moji sefovci vedeli,ze sa vracat nebudem.a ked som im oznamila,ze sa nevraciam,tak nikto ani len naznakom nespomenul,ze budem musiet vracat nejake bubaky naspat.mne bola materska z anglicka vlastne nanutena,ja nevratim nic.vsak som pre anglanov makala jak fretka,toto je minimum co mi mozu dat naspat. 🙂 a to p45 som ja dostala v aprili ked byva danove zuctovanie.no p60 mi nik neposlal a ja neviem ci je to take super dolezite,alebo sa mam uz na to vykaslat.co myslis?

adrikat
14. dec 2010

@bobocka no ja som robila pre mesto,takze asi statny zamestnanec mozno. podla mna si podpisovala,to bol taky papier,kde si vypisala info o sebe a potom tam bol 3 moznosti.. musela si jednu z nich vybrat. ale je to v podstate jedno,nevracaj nic. ale ty si to asi zaskrtla spravne. ja som bola presvedcena ze sa vratim a tym padom som dostavala matersku ako keby som robila,neviem kolko tyzdnov. ja myslim ze tie formulare su dolezite hlavne ked budeme dokazovat za nejake roky kde sme robili a kolko.odpracovane roky do dochodku. to je vlastne ako danove priznanie. ty mas aspon P45,mne nestihli dat ani ten,lebo som odisla do tyzdna po vypovedi. dala som im adresu jedneho znameho a on slubil ze nam postu bude posielat,lenze sa odstahoval a teraz neviem co sa deje. ja sa teraz bojim kontaktovat ich,aby mi nedali platit ak zabudli. nechcem sa pripominat. tak dufam ze nic nebudem musiet doniest na urad tu kvoli tym pridavkom.
este ma napadlo,ze P45 je vlastne dolezitejsie ako P60,takze sa neboj. to je vlastne doklad o ukonceni pracovneho vztahu. takze to je este presnejsie

ewwe
14. dec 2010

baby o akej zdr. poistovni hovorite? nie o socialnej poistovni? lebo ked sa mi skoncila materska a isla som na rp mi bolo povedane nech sa idem nahlasit na soc. poist. vystala som rad asi hodinu a potom mi pani povedala ze nemusim sa ist hlasit, ze to automaticky 😠

ewwe
14. dec 2010

inak mne vsetko pred nastupom na md vybavoval vsetko zamestnavatel, tak dufam, ze mi nieco nepride s nedoplatkom 😀

bobocka
14. dec 2010

@ewwe no do socialnej poistovne sa treba zahlasovat do 40 dni veku dietata. teda dietatko tam treba nahlasovat.a tam ked som sa nahlasovala po materskej,tak mi povedali,ze uz teda nahlasena som odvtedy ,ako som bola maleho ten mesiac po porode nahlasovat.hluposti clovek musi vybavovat.ale veru si to este pojdem tento tyzden overit.clovek nikdy nevie 😒

tinnka9
14. dec 2010

@ewwe baby tusim pisali o zdravotnej. ale ked prechadzas na rp, treba v socialnej poistovni podpisat taky papier, ze sa staras o dieta, aby ti boli tie mesiace, co si na rodicovskej, pocitane do dochodku. uz som to tu pisala, mne ten papier nikto nedal podpisat, a nahodou som na to prisla po 5mesiacoch na rodicovskej (sestra mi vtedy volala, ze jej kolegyna, ktora skoncila po 3rokoch matersku, nema zapocitane tie roky do dochodku, nakolko to nepodpisala), ale tych 5mesiacov mi jednoducho nebudu pocitat ☹ . keby som na to prisla az po 3rokoch, moja smola 😠 . hlavna vec, ze ich je tam jak hadov, ale neporadi nikto. aspon u nas to tak je. len ked sa tam ides spytat na konkretnu vec, tak ti povedia ci ano, alebo nie. ale nejaka inicitava z ich strany nehrozi 😠 . radsej si to este telefonicky over priamo na sp.

luppita
14. dec 2010

@ewwe nie nie to je zdravotna, u mna to bola unionka 🙂 no ja som bola v case nastupu na MD uz 4 mesiace nezamestanna, takze som si vsetko nahlasovala sama 🙂

weiya
14. dec 2010

@luppita jaj tak mne doslo zo zdravotnej z dovery

bobocka
14. dec 2010

@weiya ja som vo vseobecnej a aj misko.dnes som volala na socialnu a na info mi nik nedvihal.skvele 😠 zajtra je uradny den,tak si to idem hned rano obehat.normalne mam motyle v zaludku co sa bojim ☹ ak nejaka ochechula nepodala info ake mala a ja teraz budem mat natahovacky s uradmi na hodou,tak ma slak trafi 😢

weiya
14. dec 2010

@bobocka ja mam doveru a teraz sme volali na infolinku,ze teda si to mam dat potvrdit na socialku a doniest potvrdenie do dovery tak v stredu to pojdem vybavit a dlh ze sa mi zmaze... tak ale je to otras s tymi uradnickami ,nic nepovedia,a potom si to asi mozme s prsta vycucat sami 😠 aj mnazelovi prisiel za dva dni,comenil robotu a nebol to na urade nahlasit,potom sme na to nejak zabudli,no a za tie dva dni 3eura....to si teda zaplati aby nemusel mat behacky okolo toho....

a baby s tym dochodkovym to je ako?

weiya
14. dec 2010

aha no precitala som si co pisala
@tinnka9 ,no neviem ale ci to plati aj na mna ked som nerobial?no neviem,musim sa aj na to spytat

kathynka
14. dec 2010

teda tieto opletacky s uradmi vam vobec nezavidim ☹ ja som si tak svoje zazila na urade prace, ked som si vybavovala davky v hmotnej nudzi...kvoli neznalostiam jednej a arogancii druhej pracovnicky som prisla o 4 (!) mesiace davok a ked som si podala odvolanie a dolozila vsetky papiere, tak ma aj tak zmietli zo stola...akoze pre niekoho mozno blbych 250e za tie 4 mesiace, ale aj tak...takze vam uplne verim, ze mate nervy na dranc hned ako sa suchne nieco ohladom tychto uradov...
my sme dnes kupili yoanovi zimne boticky konecne...ma sice take snehulky, ale to su fakt do snehu a potreboval aj nejake teple botky len tak do mesta...nedaleko nich otvorili novu detsku obuv, tak som to clarisse povedala a yoan ma krasne slovenske zimne boticky za 28e 🙂 a neuverite, ale kupili sme aj pancuchy! 😀 i ked som bola upozornena, ze len pod kombinezu do snehu 🙂
a yoan ma novy zvyk - vsetkym a vsetkemu kyve pri kazdej prilezitosti...ideme sa prebalit, zakyva rodicom, sme prebaleni a odchadzame z izby, zakyva santa clausovi na okne, ideme prec z obyvacky, zakyva jedlicke, boli sme dnes v obuvi, yoan ukazoval hore na svetlo a ked som pohla s kocarom, tak tej lampe zamaval 😀 no ak denne nezakyva niecomu alebo niekomu aspon 30krat, tak ani raz 🙂
a dnes mal super spavy den...teda na jeho pomery rozhodne...najprv sa mi ho podarilo uspat v izbicke v kocari, som ho prelozila do postielky, tam dal asi 40min a ked sa zobudil, tak som ho vzala na ruky, ale stale drzal hlavicku na mojom pleci, tak sme si sadli na pohovku a na mne este zaspal...a taky bol zlaty, chudacik uplne nepohodlne pokruteny, no ale zjavne spokojny a spinkal este asi 20min...ani sa mu necudujem v takom pocasi, my sme mali dnes v blave cely den tmu a sneh...ale doobeda som bola s jeho tatkom tlmocit v partizanskom a hned za sencom slniecko a po snehu ani stopy...

luppita
14. dec 2010

baby tak ja vam musim napisat, moj drahy sa ponukol, ze rano vstane s malym a ja mozem spinkat... rano som vstala o 11tej s tym, ze v obyvke je niako moc ticho, ze asi isli von (comu som nechcela verit, tak som sa sla presvecit), obaja zalezeny za pocitacom sa spokojne nieco hrali 😲 a ked som sa opitala, ze co ste ranajkovali, tak drahy, ze ved mliecko (cca o 7mej rano) a odvtedy nic... nechapala som 😲 😲 😲 a na otazku , ze preco mu nedal jest, sa vyhovoril na maleho, ze ved on si nepital 😲 😲 😲

kathynka
14. dec 2010

@luppita ty mas ale podareneho muzika 😀 ale tak vidis, simpi to zjavne prezil bez ujmy 😉

weiya
14. dec 2010

@luppita tak toto sa aj u nas sem tam stane ked ma pospat dlhsie nehaju,neboj malemu to neublizilo,keby bol hladny dal by to dost hlasno najavo 😀 a ty si sa aspon trosku vyspala😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre