V septembri/září 2009 už maminkami. Pridajte sa!

natali1401
24. okt 2009

kedze sme uz maminkami vytvaram novu temu v novej teme pre septrembrovky/zarijovky 2009 kde sa mozeme podelit o nase skusenosti a rady uz s babatkami 🙂

weiya
20. okt 2010

@luppita stolicky simpimu rastu?

lujsa
20. okt 2010

@bobocka ja som absolutne krupicova,krupicu mam odjakziva na ranajky a este som sa z nej neprejedla.Takze u nas papa krupicu uz aj G.Robim ju na tom principe,ako puding-dam zovriet mlieko,do neho dam trocha cukru,stipku soli V maom mnozstve studeneho mlieka rozmiesam krupicu.Ked mlieko vrie,vlejem tam to studene mlieko s krupicou,stale miesam a pockam,kym zovrie 😉 Drobec sa s nou ide zadrhnut 🙂
Ja tiez varim dookola to iste,ale G.nechce nic,kde nie je vela mrkvy a trosku mlieka.Inak maso nezje.Takze to vlastne stale chuti veeelmi podobne.
My sme plavat neboli uz 3tt,takze to bue tiez zaujimave.

luppita
20. okt 2010

@bobocka mali miluje take tie zelene fazulky dlhe, aj polievku s toho aj omacku a najnovsie mu dusim vsakovaku zeleninku mesko na pasiky a krasne sa sam krmi 🙂 ja uz mu davam vsetko co varim nam, samozrejme nekorenim, niekedy je to tazko potom dokorenit na tanieri, ale tak da sa 🙂 hrasok davam asi od 9mesiaca zeleny aj ten hnedy 🙂 mne maly tiez nechce sumku (zajtra rano skusim sumkovu pomazanku), ale robievam mu na chlebik vajickovu (aj bielka), uz aj sardinkovu mal 😀 samozrejme tak na tenucko, ale zbasti 2 chleby. Uplne bezne robim smotanove jedla ako normalne pre nas , omacky zahustujem mukou. Neviem mozno to znie priserne, ale malemu chuti a zije 😎

luppita
20. okt 2010

@weiya stolicky su tusim 5te posledne, toto su asi 4ky, neviem ako sa volaju, ale fakt velke zuby 😝

weiya
20. okt 2010

@luppita ze prva stolicka, sa to presne vola 😀 http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www....

luppita
20. okt 2010

@weiya joj nejde mi to otvorit, ale tak super, uz budeme mat tretiu prvu stolicku 🙂

bobocka
20. okt 2010

@weiya tak mozno dam trosku skorice.no uvidim.asi najprv spravim skusobnu varku sebe a uvidime co z toho bude 😀 .kakao som ja zatial nerobila a ani som sa este nechystala.vobec ma to ani nenapadlo.to akoze uz by som mala,odporuca sa to,ci to len vy uz niektore davate pre ozivenie chuti?no hovorim,do roka mi bolo stravovanie uplne jasne a teraz ked po roku sa uz v podstate moze takmer vsetko,tak sa toho nejak bojim 😖 .@luppita fuha,stvorecky,nic prijemne asi.no mne misko nezubatol uz davno.sa mi zda,ze horne trojecky vykyknu ako dalsie,no zatial mame len hot=rne jednotky a dvojky a dolne jednotky. a dole to vooobec nevyzera na dalsie zubky v blizkom case 😒 .
inak kocky,vy umyvate detickam zuby denne?ja sa veru niekedy pozabudnem. a uz som aj ozaj kefku kupila,nema len taku na hranie,no sem tam aj tak zabudnem.do tyzdna asi 5x mi to vyjde (5 dni.ked si uz spomeniem,tak cistime aj viac krat denne a niekedy zabudnem na to uplne 😒 )

luppita
20. okt 2010

@weiya neotvorilo mi to, ale nasla som si cez google a je fakt super citat,kedy ktory zub rastie 🙂 simpi stale nema dolne dvojky a tie vraj idu v 7. mesiaci 😝

weiya
20. okt 2010

@bobocka ja davam talke kakao pre to, lebo ciste miecko by mi nevypila 🙂 kefku zubnu herecka hodila za gauc a stale sa ju chystam vytiahnut, no zabudam na to... 😅

a baby.kazdy detsky zubar zoberie taketo male deti?neviem ktorej ju mam dat,aj ja by som mala ist na prehliadku rocnu, uz som vyse roka nebola, no som zvedava, lebo mm chodi k tej istej co ja a ked k nej minule isiel, tak ho vyradila z evidencie,lebo zet eraz sa zase ide podla ulic a nasa ulica pod nu nespada...

bobocka
20. okt 2010

@lujsa ja som veru krupico od svojich piatich asi nemala.moja mama v tom furt mala hrudky, a tak som to velmi nechcela jest 😀 .no a ti poviem,ze ta 2 tyzdnova prestavka od plavania bola veu citit.misko bol riadne nekludny 😒 dufam,ze je to docasne.@luppita vidis,tie zelene fazulky aj ja milujem. a to kupujes mrazene ci ako? a co tie palacinky,mozem ci nie?(mlieko (najprv necham prevret a potom vychladnut),zltko,muka).inak ale neviem co s tym hlupim hraskom?ako ho spravit makky? asi budem musiet dat ten mrazeny co vacsinou s kukuricou a mrkvou byva,no uz som to davnejsie davala a misko to nespracoval.ake slo dnu,take slo aj von. 😠 tak co s tym? mixovat to mam,ci ako?

luppita
20. okt 2010

@bobocka jak nam narastli tie stolicky umyvam uz aj rano aj vecer, rano ked vstane mu uz obcas pekne smrdka z pusky a chcem aby sa ucil navykom 🙂
ja malemu granko nerobim ma rad klasika mliecko 🙂 ale bobco ty to vobec neries, granko a podobne ved vy sa pekne kojite a na ostatne cas pride 🙂

weiya
20. okt 2010

@luppita to je asi len take orientacne 😅

weiya
20. okt 2010

@bobocka prepasiruj cez sitko,alebo pomixuj 😉 ja tak robim

bobocka
20. okt 2010

@weiya co sa zubara tyka,tak sa skus opytat nejakej kamaratky co ma dieta ,kam s nim chodi,alebo mozno vasa pediatricka o niekom bude vediet.lebo veru nie kazdy berie deticky a nie kazdy co berie aj deticky sa k nim vie aj spravat.ja osobne budem hladat dovtedy,dokym nenajdeme fakt laskaveho a dobreho zubara,nech v miskovi strach tak nevypestujem.

weiya
20. okt 2010

@bobocka sak toto,ta moja sa veru nevie spravat ani k dospelim,nieto estek detom, kamaratka jej ako 20rocna utiekla s kresla,co sa jej bala...na mna je vzdy dobra, asi som jej sympaticka 😀 minule som tu videla hlohovecku temu, idem sa opytat 😀

bobocka
20. okt 2010

@luppita my tiez este nemame dolne dvojky a tak skoro ich asi ani neuvidime. 😖

luppita
20. okt 2010

@bobocka mne dala nasa Dr kontakt na zubarku a zjtra rano idem zistit ci mi vezme maleho. 🙂 nie kazdy zubar berie deticky 😝

baby,neuverite, som sa drahemu postazovala vcera, ze mame na chodbe taky blby kamen na zemi a ide odtial brutal zima 😝 ani som nemyslela, ze ma pocuva a dnes dosiel domov s parketami, zajtra ma tazky den , lebo on mi tie parkety sam nainstaluje 😲 😲 😲 normalne mam strach ale teda riadne ma sokol 🙂

bobocka
20. okt 2010

@weiya no ja mam tiez takeho zubara co sestrickam riadne vie vynadat a pacient sa pri nom citi ako patrocne soplave dieta,no zas je dobry,fakt vynikajuci,takze ja si u neho zahryznem do jazyka a viem,ze zuby v poriadku mat budem.ku mne bol ale vzdy take...no ani to neviem povedat,mala som pocit,ze som sa mu pacila,preto sa trosku krotil. 😝 .ale maleho k nemu isto nedam-to by som rovno mohla ist do klubu krkavcich maitek-nikdyyyy!!!!ale v bystrickych maminkach mi jedna maminka poradila zubarku,co berie aj deticky (vacsinou su to tie,co maju ambulancie na skolach) a vraj je super,tak k nech chcem zajst.uz by som sa aj objednat veru mohla.kym sa este da s kocikom po meste behat,lebo vraj ideme mat hnusnu zimu,tak to vidim,ze budem s miskom len okolo baraka kruzit 😠

bobocka
20. okt 2010

@luppita no vidiiiis,super!!!!tak budete mat novu podlahu. 😉 a aspon vidis ,ze ta pocuva 😉

weiya
20. okt 2010

@bobocka jaj som zvedava na tu zimu 😒 co my len budeme s talku robit,ziadne materske centrum tu nemame ani nic...ach jaj...

dobru noc baby 🙂

tinnka9
21. okt 2010

@bobocka ja som uz krupicu skusala, aj puding, normalne z kravskeho, ale uspech nemali. hrasok davam cerstvy, teda zamrazeny, normalne cely (potom ho ale najdem v rovnakom stave v plienke 😀 ). sosovicu som skusala - vypluval. smotanu s mukou kludne mozes. ja uz davam malemu pomaly to, co jeme my (samozrejme, ze mu nedam rezen alebo pecene maso 😉 ), aj trochu ochutene. syr davam tvrdy ementaler z lidla, ma ho velmi rad, aj sunku som uz dala kuraciu alebo morcaciu - aj tu lubi 😉 .

tinnka9
21. okt 2010

@weiya nam odporucila zubarku nasa pediatricka - teda pri matkovi, s matusom som este nebola. som s nou spokojna, ma fajn pristup k deckam 🙂 . my uz cistime zubky minimalne raz za den, ak sa podari, tak aj dva. malemu sa to nejako zapacilo. sice vydrzi asi tak 10sekund, kym mu zaspievam taku pesnicku o zubkoch, potom zdrapne kefku a zuzle ju este asi 10minut 😀 .
@luppita super, tusim si to u teba chce drahy vyzehlit 😉 . a hned vo velkom style 😀

ewwe
21. okt 2010

@bobocka palacinky uz davam, aj krupicu som predvcerom uz robila, na kojeni. net som citala ze aj bielok uz mozu aj trocha tvarohu, nie vela, muka je v pohode, kakao nedavam, zda sa mi zbytocne do nej pchat, ja jej mlieko ochucujem kasami od hami, akoze bananova, broskynova... smotanu tiez mozu ale zatial iba kyslu, ale ked chces dat do omacky sladku tak si myslim ze je to ok, ved ti misko nezje cely hrniec, a ja omacky pre ninu robim s trochou jogurtu a zahustim normalne mukou, chuti to fajn inak tiez tocim dookola jedla 😒

ja krupicu robim bez soli, necham zovriet mliko, pridam trocha cukru a krupicu, nine som to dala ciste, ja som si dala skoricu

ewwe
21. okt 2010

sunka tiez malej nechuti, ale tvrdy syr ano,
zuby jej stale umyvam iba tak ze s plienkou jej cistim, nechce kefku ani vidiet 😝
pohladam v pc nejake recepty co mi raz poslala ribizek

ewwe
21. okt 2010

100G makarónov, 80g morčacie mäso, 1PL strúhaného syru
Uvaríme si makaróny a mäsko každé zvlášť. Uvarené nakrájame na drobno, zmiešame a na tanieri posypeme strúhaným syrom.
Makaróny s morčacím mäskom

Slávnostné kuracie prsia s broskyňou
140g kuracích pŕs, 1PL oleja, voda, broskyňa, 1PL nastrúhanej mrkvy, zelená vňať
Mäso pokrájame na drobno a spolu s olejom a vodou dusíme do mäkka. Pred dodusením pridáme mrkvu a dodusíme. Mäkké mäsko roztlačíme vidličkou primiešame posekanú vňať. Touto zmesou plníme umyté zo šupky stiahnuté broskyne. Podávame s ryžou.

Karfiolový nákyp (tekvica, cukina)
200g karfiolu, 1dl mlieka, žĺtok, 20g netučného syru, strúhanka, olej
Karfiol uvaríme. Formu vymastíme, posypeme strúhankou. Poukladáme karfiol, posypeme syrom a zalejeme zátrepkou z mlieka a žĺtka a dáme zapiecť do rúry. Podávame s varenými zemiačkami.

Cestoviny s mrkvou, brokolicou a karfiolom
2PL cestovín (niťovky alebo rezance), voda, 2 ružičky brokolice, 1 mrkva, 2 ružičky karfiolu, 1 vaječný žĺtok, 1PL strúhaného syru
Vodu privedieme k varu, pridáme zeleninu a varíme do polomäkka. Potom pridáme cestoviny, vaječný žĺtok a varíme ešte 3-4 minúty aby sa uvarili cestoviny. Hotové posypeme strúhaným syrom.

Zapekaná brokolica so syrovou omáčkou
150g brokolice (karfiolu), 1dl mlieka, 20g netučného syru, 1ČL maizeny, zelená vňať, olej, strúhanka
Brokolicu uvaríme.
Omáčka : časť mlieka dáme variť, v druhej časti vymiešame maizenu a vlejeme do vriaceho mlieka. Odstavíme a primiešame postrúhaný syr. Formu vymastíme, vysypeme strúhankou, poukladáme brokolicu zalejeme syrovou omáčkou a zapečieme. Upečené posypeme vňaťou.

Zeleninové rizoto so syrom
2 hrste ryže, rôzna zelenina, 100g kuracieho mäska, 1PL strúhaného syru
Ryžu umyjeme, zeleninu očistíme a nakrájame na kúsky. Mäsko tiež nakrájame. Do hrnca dáme mäsko, podlejeme vodou a chvíľu podusíme. Pridáme ryžu, zeleninu a zalejeme vodou. Udusíme do mäkka. Na tanieri posypeme syrom.

Mrkvová nátierka
2PL masla, 100g netučného taveného syru, 2PL postrúhanej mrkvy, zelená vňať
Všetky suroviny rozmixujeme na hladkú kašu a natierame na chlebík

Žemlovka s ovocím
2ks staršieho pečiva, mlieko, jabĺčko, marhuľa, 2PL jogurtu
Pečivo nakrájame na kolieska, namočíme do mlieka. Zapekaciu misku jemne vymastíme na dno poukladáme namočené a vytlačené pečivo. Potom poukladáme nastrúhané jabĺčko a pokrájanú marhuľu. Potrieme jogurtom a na vrch poukladáme opäť namočené pečivo. Upečieme

ewwe
21. okt 2010

Brokolicová polievka s hmlovinou z kukuričnej múky
100 g brokolice, 3 dl vody, 15 g kukuričnej múky, 1 dl mlieka, 10 g rastlinného tuku
Z brokolice vyberieme mladé jemné časti, dobre umyjeme pod tečúcou vodou a dáme variť do studenej vody do mäkka. Z mlieka a kukuričnej múky urobíme redšie cesto, ktoré vidličkou pridávame do vriacej polievky a varíme asi 5 minút. Nakoniec pridáme tuk.

Polievka z brokolice a karfiolu
80 g brokolice, 20 g karfiolu, 10 g póru, 3 dl vody, 1 dl mlieka, 10 g tuku, 10 g škrobovej múky, zelená vňať
Brokolicu a karfiol zbavíme tvrdých častí, dobre umyjeme, rozoberieme na drobné ružice a spolu s pórom dáme variť do mäkka. Potom pridáme zátrepku z mlieka a škrobovej múky, pomiešame, varíme ešte asi 5 minút a nakoniec dochutíme tukom a umytou zelenou vňaťou.

Rascová polievka so zemiakmi
1 mocca lyžičky rasce, 10g rastlinného tuku, 80g zemiakov, 4 dl vody, 20g špenátu, zelená vňať
Rascu nasucho opražíme, pridáme mrazený špenát a očistené umyté zemiaky pokrájané na kocky. Všetko pomiešame, zalejeme horúcou vodou a varíme do zmäknutia. Nakoniec dochutíme posekanou zelenou vňaťou.

Rascová polievka s ryžovou cestovinou
4dl vody, 1 mocca lyžička rasce, 10g ryžovej cestoviny (rezance), 0,5dl mlieka, 10g škrobovej múky, 10g tuku, zelená vňať
Do vody dáme variť rascu. Uvarenú scedíme, do vývaru pridáme zátrepku z mlieka a škrobovej múky, povaríme, potom pridáme cestoviny a dovaríme. Nakoniec dochutíme tukom a umytou posekanou zelenou vňaťou.

Kalerábová polievka
100g kalerábu (na jar a v lete 2 až 3 mladých kalerábových lístkov), 10g zemiakov, 4 dl vody, 10g sójovej múky, 3 polievkové lyžice vody na zátrepku, 10g rastlinného tuku, majorán, zelená vňať
Kaleráb olúpeme, umyjeme, pokrájame a spolu s umytými kalerábovými lístkami a očistenými umytými zemiakmi uvaríme do mäkka. Potom zeleninu v polievke roztlačíme, pridáme zátrepku zo sójovej múky a vody, pridáme majorán a povaríme asi 5 minút. Nakoniec dochutíme tukom a umytou posekanou zelenou vňaťou.

Karfiolová polievka
80g karfiolu, 20g zemiakov, 3dl vody, 1dl mlieka, 10g sójovej múky, 10g rastlinného tuku, kôpor
Karfiol očistíme, dobre umyjeme a spolu s očistenými, umytými a pokrájanými zemiakmi dáme variť do studenej vody do mäkka. Potom pridáme zátrepku z mlieka a sójovej múky, pomiešame a varíme asi 5 minút. Nakoniec pridáme tuk a umytý posekaný kôpor.

Paradajková polievka s ryžou
200g paradajok, 4dl vody, 20g ryže, 10g rastlinného ruku
Paradajky umyjeme, pokrájame na štvrtky a uvaríme do mäkka, potom ich prepasírujeme a spolu s prebratou, umytou ryžou dáme variť do mäkka. Nakoniec dochutíme tukom.

Špenátová polievka so zemiakmi
200g čerstvého alebo 80g mrazeného špenátu, 60g zemiakov, 10g rastlinného tuku, 4dl vody

Lístky čerstvého špenátu očistíme, zbavíme tvrdých častí, umyjeme pod tečúcou vodou a dáme odokryté variť do studenej vody do polo mäkka. Potom pridáme očistené, umyté zemiaky pokrájané na drobné kocky a varíme do mäkka.
Nakoniec dochutíme tukom.

Mrkvová polievka s ryžou
120g mrkvy, 1čajová lyžička ryže, 4dl vody, zelená vňať, 2 kvapky oleja

Mrkvu očistíme, umyjeme a pokrájame na drobné kúsky. Varíme do polomäkka. Potom pridáme prebratú a umytú ryžu a dovaríme. Uvarenú polievku dochutíme olejom a umytou posekanou zelenou vňaťou. Pri podávaní rozmixujeme alebo roztlačíme vidličkou.
Namiesto ryže môžeme použiť aj cestovinu (napr. písmenká).

ewwe
21. okt 2010

Zemiaková polievka s mliekom
100g zemiakov, 3dl vody, 0,5dl mlieka, zelená vňať, 10g rastlinného tuku, 10g maizeny

Zemiaky očistíme, umyjeme, pokrájame na kocky a spolu s rascou dáme variť do studenej vody. Varíme do mäkka. Potom pridáme zátrepku z mlieka a škrobovej múky, pomiešame a asi 5 minút varíme.
Nakoniec pridáme tuk, umytú a posekanú zelenú vňať.

Varená morka zapečená
100g morčacích pŕs, 30g zemiakov, zelená vňať, 4dl vody na varenie, 2 polievkové lyžice vody na podliatie, 10g rastlinného tuku.

Mäso umyjeme a dáme variť do vriacej vody. Osobitne uvaríme očistené, umyté zemiaky. Keď sú mäso a zemiaky mäkké, pomelieme ich, pridáme tuk, umytú posekanú zelenú vňať. Z masy urobíme malý bochník, ktorý dáme na kastrólik, podlejeme vodou a zakryté pečieme v rúre.

Dusené kurča so zeleninou
100g kuracích pŕs, 60g mrkvy, 20g hrášku (sterilizovaný bez nálevu), 10g rastlinného tuku, 2 polievkové lyžice vody, zelená vňať

Mäso umyjeme, pokrájame na drobné kúsky a nasucho opečieme, podlejeme horúcou vodou a dusíme za občasného miešania do polomäkka. Potom pridáme očistenú, umytú a pokrájanú mrkvu, hrášok a dusíme do mäkka. Mäso vyberieme, posekáme na jemné kúsky, zeleninu v šťave roztlačíme, pridáme tuk a mäso. Všetko pomiešame, posypeme umytou posekanou vňaťou.

Jablkovo broskyňová kaša s ryžou
½ broskyne, ½ jablka a 1PL ryže
Ovocie umyjeme, ošúpeme, pokrájame na kúsky. Ryžu uvaríme. Očistené ovocie vyšľaháme
s uvarenou ryžou na hladkú kašu.

Kaša z jablka a mrkvy
½ jabĺčka, 1 menšia mrkva a zemiak
Zemiak uvaríme. Jablko a mrkvu očistíme a najemno postrúhame, pridáme uvarený zemiak roztlačený vidličkou. Zmiešame na kašu. Môžeme aj rozmixovať.

Ryžová kaša s ovocím
2PL dojčenskej ryžovej kaše, 250ml vody, ½ jabĺčka, kúsok banánu (marhuľa, broskyňa, hruška)
Jabĺčko nastrúhame, banán potlačíme vidličkou. Vo vode rozmiešame kašu, pridáme ovocie a premiešame.

Krupicová kaša s ovocím
2PL kukuričnej krupice, 150ml vody, 1 jablko
Kukuričnú krupicu namočíme na hodinu do studenej vody a potom uvaríme. Varíme cca 10min za stáleho miešania. Jablko ošúpeme, postrúhame a zmiešame s kašou. .

Vianočná kaša
100g zemiakov, 40g mrazeného špenátu, 4PL mlieka, zelená vňať na ozdobu
Očistené zemiaky uvaríme, scedíme pridáme uvarený špenát s mliekom a vyšľaháme na jemnú kašu. Ozdobíme zelenou vňaťou.

Zemiaková vianočná polievka
80g zemiakov, 2dl vody, 1dl mlieka, 4ks sušených sliviek, kôpor
Zemiaky uvaríme do polomäkka, potom pridáme slivky a dovaríme. Nakoniec pridáme mlieko. Rozmixujeme a posypeme nasekaným kôprom.

Mrkvová polievka s cukinou
100g mrvy, 80g cukiny, 30g zemiakov, 1dl mlieka, voda, petržlenová vňať
Zeleninu očistíme, pokrájame a uvaríme. Potom pridáme mlieko prevaríme (materské nevaríme) dochutíme vňaťou a rozmixujeme.

Polievka s brokolice (karfiolu)
125g brokolice, 70g zemiakov, 25g póru, 1dl mlieka, voda a petržlenovou vňať
Zeleninu očistíme, pokrájame a uvaríme. Uvarenú zeleninu prelisujeme, pridáme mlieko, prevaríme a dochutíme vňaťou.

Kaleráb s mäskom
180g mladého kalerábu, 140g kuracích pŕs, voda, petržlenová vňať, zemiaky
Kaleráb očistíme, nakrájame a spolu s mäskom uvaríme. Uvarené rozmixujeme ochutíme vňaťou a podávame s uvareným zemiakom pretlačeným vidličkou.

Zeleninová kaša s vajíčkom
100g karfiolu alebo mladého kalerábu, kúsok póru, vaječný žĺtok, zemiaky
Karfiol uvaríme s pórom. Roztlačíme vidličkou, primiešame uvarený žĺtok. Podávame s varenými zemiakmi.

Zemiaky s kuracím mäskom a pohánkou
Kuracie mäsko uvaríme spolu so zemiakmi a pohánkou a petržlenovou vňaťou do mäkka. Potom rozmixujeme alebo len pretlačíme vidličkou.

Kuracinka so zemiakmi a mrkvičkou
Kuracie mäsko, 2 zemiaky, 1 mrkva, petržlenová vňať
Kuracie mäsko uvaríme so zemiakmi. Mrkvu postrúhame a vňať posekáme na jemno. Zemiaky s mäskom rozmixujeme pridáme postrúhanú mrkvu a nasekanú vňať.

Pohánková kaša
½ dl pohánky, ½ dl vody, 1 banán, 1 jablko

ewwe
21. okt 2010

Pohánková kaša
½ dl pohánky, ½ dl vody, 1 banán, 1 jablko
Pohánku namočíme minimálne na tri hodiny do vody najlepšie do rána. Potom ju rozmixujeme na kašu, pridáme pretlačený banán, postrúhané jablko. Vznikne cca 2,5dl kaše. Má svojskú chuť ale je dobrá a zdravá.

Zapekané varené teľacie mäsko
100g teľacieho mäska, 1PL nastrúhanej mrkvy a zeleru, zelená vňať, zemiaky, rasca
Mäsko uvaríme so zemiakmi a rascou. Uvarené mäsko pokrájame na drobno, zemiaky roztlačíme, pridáme nastrúhanú surovú mrkvu a zeler, posekanú vňať premiešame. Dáme do zapekacej misky a pečieme cca 15min. Hotové ešte posypeme vňaťou.

Trhanec z kukuričnej krupice s ovocím
20g kukuričnej krupice, 2dl vody, 3PL mlieka, pár kvapiek oleja, ovocie
Do vriacej vody vsypeme kukuričnú krupicu a za stáleho miešania varíme do zhustnutia. Keď je krupica uvarená pridáme pár kvapiek oleja, premiešame a dáme do zapekacej formy. Dvoma vidličkami potrháme dáme piecť pred dopečením pridáme nakrájané ovocie a ešte dopečieme.

Zapekaná zemiaková kaša s kuracím mäskom (morčacie, teľacie)
Zemiaky, rasca, mlieko, mäsko, olej
Zemiaky uvaríme s rascou a roztlačíme vidličkou, podľa hustoty pridáme mlieko aby sme mali kašu. Mäsko uvaríme zvlášť potom nakrájame na drobno. Kašu zmiešame s mäskom, dáme do vymastenej formy a zapečieme.

Ryžová kaša s ovocím
Ryža, mlieko, marhule alebo iné ovocie, instantná kaša
Ryžu rozvaríme vo vode na kašu, ovocie očistíme. Uvarenú ryžu rozmixujeme s mliekom a ovocím na kašu. Ak je riedka môžeme zahustiť instantnou kašou.

Karfiolové pyré s mäskom a mrkvičkou
Karfiol uvaríme vo vode. Mäsko uvaríme zvlášť. Karfiol rozmixujeme na kašu pridáme nadrobno nakrájané mäsko a surovú postrúhanú mrkvu. Premiešame.

Kaša z prosa s ovocím
1 šálka prosa, 3šálky vody, 1šálka roztlačeného ovocia
Proso zalejeme studenou vodou a varíme skoro do rozvarenia. Do šľahača dáme uvarené proso s ovocím a vyšľaháme na kašu. Na tanieri ešte ozdobíme ovocím. Miesto prosa môžeme použiť krupicu alebo kukuričnú krupicu

Kaša z ovsených vločiek s ovocím
½ šálky ovsených vločiek, voda, ½ šálky mlieka, 1PL oleja, 1 šálka marhúľ
Do vriacej vody s mliekom vsypeme za stáleho miešania vločky. Varíme na prudkom ohni cca1min a ešte cca 3minúty dovaríme na miernom ohni. Pridáme olej, ovocie, premiešame.

Teľacie mäso na zelenine
Plátok mäsa, 1 šálka miešanej zeleniny, 1PL hladkej múky, 2PL mlieka, olej, bobkový list
Naklepané mäsko nasucho opečieme, podlejeme vodou a dusíme do polomäkka. K mäsu pridáme pokrájanú zeleninu, bobkový list a udusíme do mäkka. Mäsko vyberieme pokrájame na drobno, zeleninu prelisujeme zahustíme zátrepkou z múky a mlieka, prevaríme. Šťavou polejeme mäsko. Podávame s cestovinou.

Karfiol s opraženou strúhankou (brokolica)
250g karfiolu, voda, strúhanka, maslo, zelená vňať
Karfiol uvaríme vo vode. Strúhanku nasucho opražíme, dáme na karfiol a podlejeme rozpusteným maslom. Roztlačíme vidličkou.

Karfiolová krémová polievka
Karfiol, voda, žĺtok, zelená vňať, mlieko
Karfiol uvaríme vo vode, uvarený rozmixujeme, vložíme opäť do polievky. Do polievky zavaríme rozšľahaný žĺtok, prevaríme a dochutíme posekanou vňaťou.

Zapekané cestoviny s kuracím mäskom a brokolicou
100g uvarených cestovín, 70g uduseného mäska, obvarená brokolica, 1dl mlieka, olej
Cestoviny dáme do vymastenej misky na tie dáme pokrájané udusené mäsko, pokrájanú brokolicu. V mlieku rozmiešame žĺtok a nalejeme na cestoviny. Zapečieme.

Kalerábová kaša s kuracím mäskom
Kuracie mäsko, mladý kaleráb, 5PL dojčenskej ryžovej kaše, zelená vňať, 2-3 kvapky oleja
Kaleráb uvaríme spolu s mäskom. Uvarené rozmixujeme. Zamiešame si ryžovú kašu, primiešame rozmixovaný kaleráb s mäskom a olej. Dochutíme posekanou vňaťou.

Ovsené vločky s mäskom
¼ l kuracieho vývaru, 2PL ovsených vločiek, pár kvapiek oleja, kuracie mäsko, 1 mrkva
Ovsené vločky prepláchneme pod tečúcou vodou, pridáme do kuracieho vývaru a varíme cca 15min. Pridáme nakrájané kuracie mäsko a premiešame. Na záver primiešame nastrúhanú mrkvu a krátko povaríme.

Mäsovo-ryžová kaša
Hrsť ryže, 1 mrkva, 100g kuracích pŕs, zelená vňať, olej
Nakrájanú mrkvu uvaríme spolu s ryžou. Mäsko pomelieme na mäsovom mlynčeku a uvaríme vo vode cca 15 min. Uvarené primiešame k ryži, pokvapkáme olejom a posypeme vňaťou.

Morčacie mäso s krupicou
200ml zeleninového vývaru, 70g morčacieho mäsa, 20g detskej krupice, trošku oleja, mrkva
Mrkvu s mäsom uvaríme. Zeleninový vývar privedieme do varu, pomaly pridávame krupicu a za stáleho miešania necháme zhustnúť. Mrkvu roztlačíme, mäsko nakrájame na kúsky a vmiešame do krupice s pár kvapkami oleja. .

Ovocný krém s ovsenými vločkami
1jablko, ½ banánu, 2PL nastrúhanej mrkvy, 1PL ovsených vločiek
Vločky prepláchneme a zalejeme vriacou vodou. Necháme postáť cca 20min. Vločky rozmixujeme spolu s ovocím a mrkvou na hladký krém.

lujsa
21. okt 2010

@bobocka hrcky su v krupici,ked do vriaceho mlieka krupicu vsypavas.Ked to robis tak ako ja,nie je tam ani jedna hrcka,ja hrcky neznasam,tak preto tobim krupicu takto 😉 Ja mu na krupicu nedavam nic,papa ju samotnu a veeelmi mu chuti.
@luppita tak vy uz mate stolicky?Teeeda,to uz je SImi velky chlap.Nas drobec uz 2 mesiace nema nove zuby-zatial ma jednotky a dvojky,horne,aj dolne,takze 8 kuskov a tlacia sa mu vrchne trojky,ale to este potrva.Takze zatial mu rastu postupne.
U zubara zatial nebol,ani sa s nim nechystam.Neviem ku komu a ja mam sukromneho zubara,caka sa u neho na termin aj 2 mesiace,ten by ho asi nevzal.

Musim aj ja obohatit jedalnicek,zacat robit privarky-ja privarky nemam rada,tak som ich este nerobila.Ale pomaly mu budem davat to,co jeme my,len bez soli,koreni.Ako luppita.

kacenkalm
21. okt 2010

@petraas ahojky,prosim ta mozes mi povedat,ako si mala Nellinka zvykla na postel novu?rozmyslam uz aj ja nad kupou,a neviem,ci nebude padat z nej,aj ked tam bude ta zabrana na boku...lebo mala ta chodi po postielke ako lev v klietke 😀
inak baby vas nestiham ani citat....
@ewwe super recepty,diky za inspiraciu 😀 ja niekedy skusam aj svoju fantaziu a tak nieco uvarim... 😵

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre