V septembri/září 2009 už maminkami. Pridajte sa!

natali1401
24. okt 2009

kedze sme uz maminkami vytvaram novu temu v novej teme pre septrembrovky/zarijovky 2009 kde sa mozeme podelit o nase skusenosti a rady uz s babatkami 🙂

kacenkalm
12. aug 2010

@bobocka tiez davam krupicu s umelym mliekom,lebo ja som prestala kojit v osmom mesiaci....ako som zacala davat prikrmy,tak postupne mliecko odchadzalo,kojila som najskor,raz za den,potom raz za tri,no a postupne odislo a mala si ani nespomenula,ze mala cicik kedysi 😀

bobocka
12. aug 2010

@lujsa tu lucinu aj ja skusim . a chlieb s jogurtom?to by ma nenapadlo 🙂 .neviem co mi na to misko povie 🙂 .a co ta smotana? skusala si? ja by som uz fakt velmi chcela dochutit jedlo smotanou-ja ju sama lubim velmo,len neviem ze co a ako ...jaj,som si ista,ze moja mama toto neriesila.ta prve so mala po ruke mi do ust dala 😀 .a my este stale vo vaniecke kupeme.uz by sme mohli kludne vo vani,ale ked my mame fakt peknu (malu no peknu) kupelnu,hnedo zlenu bamboo style mame aj bambusove kachlicky,no krasnu moj muz pravil a do toho sme kupili velmi peknu zelenu macko pu vanicku a cele to tam tak krasne vyzera,ze sa tej vanicky tazko vzdavam.ja viem,ze si povies ,ze mi dobre sibe 😀 ,ale to by si fakt musela vidiet.misko tu vanicku zboznuje a mne sa tam fakt riadne hodi.ja viem,ze to znie divne,behom mesiaca uz vanicku vypustime a budeme kupat vo vani,no kym je tam misko spokojny,tak to menit este nebudem. 🙂 mne sa tazko pustaju tieto veci,lebo tym si ja uvedomujem,ze mi dieta rastie a ja nechcem.on je taky zlaty malicky.mam pocit,ze je to az prirychlo.v obyvacke mame napr detsky kutik a mam tam rozlozenu deku s hrazdickou a misko tam vobec nie je,uz par mesiacov ho ani nenapadlo sa tam hrat(jasne,ze je uz na to velky),no mne je strasne luto to zbalit.take je to pekne.ja mam riadne silny vztah k tym veciam co mal ako miminko a ked to mam odlozit a uvedomit si,ze to uz nebude pouzivat,no strasne mi je pri tom.uvedomujem si pritom,ze uz to nikdy potrebovat nebude,ze mi rastie a ja aj napriek tomu,ze som s nim 24/7 mam pocit,ze je to malo.ja viem,ze sa viac neda,ale...neviem ci to chapes ked ma taketo myslienky prepadnu,tak mi je strasne luto mojho muza,ze on do prace musi chodit a teda netravi s miskom tolko casu co ja.vzdy som tvrdila aj si to stale myslim,ze muzi maju podstatne lahsi zivot ako zeny,no v tomto sme my vyhrali.byt doma na materskej a uzivat si chvile s dietatkom je na nezaplatenie.esteze nasa vlada to chape a umoznuje nam byt 3 roky doma. 🙂

kacenkalm
12. aug 2010

inak sem tam aj ja kupim jedlo v skle,kupujem Hipp organic,tie su dobre,ale akosi tu nie je nejaky extra vyber....a spravila som pred nedavnom domacu jablkovo-mrkvovu vyzivu...mnam 😀

kacenkalm
12. aug 2010

@bobocka to mas pravdu...aj ja len tisko ''sedim'' a pozeram,ako mala rastie....ale uz tiez kupeme vo velkej vani a to je zabava... 😀 sme tam 10-15 minut,stale dopustam teplu vodu a ked mame koncit,tak straaasny rev pusti,ze este nechce 😀 ist von.....keby aj tu bola materska 3 roky...to by bolo,tu je len 6 mesiacov a potom sup sup do prace.... 😒

kacenkalm
12. aug 2010

@bobocka inak si myslim,ze smotanu mozes pouzit tak za lyzicku do jedla...sa nic nestane...tiez uz som skusila dat.

bobocka
12. aug 2010

@kacenkalm a ty si preco prestala kojit?uz si to tu spominala?nesponinam si prepac. mna by zaujimali tie dovody pre ktore sa mamicky rozhodnu prejst na um.nemyslim to zle,to v ziadnom pripade tak neber,ja si len taky maly osobny prieskum ohladom toho robim. 🙂 ja kojim stale,no neodsavam,teda krupicu spravit nemozem.um ja miskovi nedam ked je na materskom,takze na nas si krupicova kasa este pocka 🙂 teraz som si to znovu precitala a to ty si akoze postupne mala postupne malo mliecka a teda preto si prestala?

petraas
12. aug 2010

@luppita odrazadlo je fajne, pekne ste vybrali🙂
@kacenkalm gratulujem len tak dalej🙂
@bobocka ja som uz raz dala smotanu...mali sme svieckovu a tak nez sa dochutila korenim a ...tak som odobrala a sofinke velmi chutila a nic jej z toho nebolo inak vraj by sa mala az od roka ako tvaroh...aj ryby sa maju od roka davat ale akurat som vcera premyslala ze uz dame aj teraz ved mame za 3 tyzdne rok
aj sofinka ma dost vlasov hlavne na vrchu hlavicky a ofinu tak preto rozmyslam ze zacnem pouzivat sampon ale taktiez len obcas...inak ja uz zohrievam jedlo v mikrovlnke...

som sa pytala lekarky ze ci mozem uz davat kravske mlieko od roka a ona ze ano vraj sa doporucuje az od troch rokov ale to len kvoli tomu aby sa predavali umele mliecka...mam vyskusat a ked to sofinke nebude nic robit tak kludne ho moze pit ale my sme sa stejne rozhodli pre umele lebo to vychadza lacnejsie...na varenie budem pouzivat kravske ale pit bude umele

aj na jogurty a pribinackov som sa pytala ze ci od roka moze vsetky a vraj ze ano ale ked je naucena na biely tak jej ochutene ani nemam davat lebo je to vraj bordel ze sama umelina a tak

bobocka
12. aug 2010

@kacenkalm pocuvaj ja ta inak strasne obdivujem.ty mas vobec teraz nejaky prijem ked uz vlastne matersku nemas?otrasne to tam maju zariadene.sa mozu hanbit.podla mna je byt tie 2-3 roky s dietatom doma velmi dolezite.to by sa malo podporovat.iri su v tomto riadne mimo. 😠 a cele uk vlastne 😠 .vsetci sa dusuju,ze ako je na svk tazko a tak,lae nie vsetko je tu zle.zdravotnictvo mame lepsie ako v uk podstatne (resp odbornikov mame lepsiech-tam su len pekne nemocnice,no lekari chodia asi na dvojtyzdnovy kurz kde sa naucia paracetamol predpisovat a hned diplom za to dostanu 😀 ) a nasa vlada chape ake je dolezite budovat vztah matka dieta a vdakabohu nam este stale umoznuje 3 roky doma

kacenkalm
12. aug 2010

@bobocka v pohode...nieze som prestala kojit preto,ze som nechcela...velmi som chcela a myslela som ze mi to vydrzi aspon do roka,ale ako som pisala,davala som prikrmy castejsie a castejsie,a mliecko sa postupne stracalo,lebo som som malu neprikladala tak casto....a mozno za to mohol aj stres,neviem....a tak som musela prejst na UM...

bobocka
12. aug 2010

@petraas suhlasim s tvojou pediatrickou uplne.podla mna sa kravske moze davat aj skor.akoze hned na druhy den po 1 narodeninach by som ho nenasadila,este by som nejaky mesiac pockala asi ,ale podla mna 3 roky je fakt vela.fakt si myslim,ze je to koli reklame a um.a pribinaciky a take misko veru este dlho neuvidi.ako pises,vsak nie je dovod.naco mam do neho tlacit cukry a emulgatory a hnusne veci,ked nemusim.az mi bude odmietat biely jogurt,tak potom mozno.vsak o nic nepride.pribinacika si isto da,no ak to bude aj po 3 rokoch budem rada.mam znamu co tlaci do deti kadeco ,ona to neriesi a jej drobec ma necele 2 roky a uz ma kadejake mliecaky.ja viem,ze to znie divne,no podla mna mu do roka uz zcernaju.no stoji mi to za to?nestoji!

kacenkalm
12. aug 2010

@bobocka tak v tomot mas svatu pravdu...o zdravotnictve by som vedela rozpravat...napr. ja mam obvodaka,a on je na vsetko lekar,gynekolog,detsky,kardilog,internista v jednom 😠 nervy mam na to,lebo sa fakt do toho rozumie,jak hus do piva...a este k tomu je to pakistanec,co studoval medicinu na Sk...aspon ze to,ale Irsko ho pokazilo....tu si chosia vsetci lekari v nemocniciach a ambulanciach v civile 😨 staci vam to?aj v UK je to tak?tu je zdravotnictvo 100 rokov za opicami,vsetko nechavaju na prirodu...tu amniocenteza nehrozi,alebo nejake specialne vysetrenia....ja som Bohu vdacna za zdrave dieta,a ze som nemala komplikacie v tehotenstve alebo pri porode...porod...to je tiez story sama o sebe tu...nechaju vas trapit sa do poslednej minuty,kym nemate pomaly smrt v ociach... 😨
a matersku som ani nedostavala,lebo som odisla z prace,hladala som si inu,a otehotnela som v tej dobe...tak som sla na socialku,a doteraz som na nej....niekedy sa citim strasne hlupo,ze som na socialke,nikdy predtym som nebola.... ☹ aj by som sla do prace,ale kam by som dala malu,ked tu nikoho nemam z rodiny a skolky su priserne drahe....tak to beriem akoze som na neplatenej MD... 😕 sice dostavam socialku,priatel zaraba,ale tie vydaje su neunosne....asi viete o com hovorim...od vyplaty k vyplate,a v mnohych pripadoch ani to nie....ale inak v pohode....som vdacna za to,co mam...a malej dam posledne,to si radsej ja od ust odtrhnem... 😵

bobocka
12. aug 2010

@kacenkalm hm,to si mala smolu 😒 s tym kojenim myslim.ale ja tak si kojila fajne 😉.prvych 6 mesiacov je najdolezitejsich a ostatok je uz na matke ako sa rozhodne.ja napriklad chcem kojit do dvoch rokov a pritom viem,ze kojenie po roku uz velky vyznam nema.ja mam len stale dost mliecka a tak nevidim dovod preco by som ja mala prestat ked tam mliecko stale je. a misko mne pri kojeni zaspava,tak aj preto chcem pockat co najdlhsie aby som mu potom vedela vysvetlit,ze ma didiky bolia a uz mliecko nebude,nech sa sam nauci zaspavat.teraz keby som ho odpojila,tak by som mala peklo na zemi,no nezaspal by mi isto.uz len vlastny pud sebazachovy ma nuti kojit dalej 😀 😀 😀

petraas
12. aug 2010

@bobocka no ja sa tiez nechystam davat ochutene jogurty ale ma zaujimalo ze co mi lekarka povie...my taktiez najradsej vsetko nesladene...vsetci okolo by sofinku napchali vselicim moznym uz aj cukriky ci cokoladu a tak jej chceli dat ale ja som povedala ze nic take zo to velmi dlho neuvidi. najradsej by som bola keby sa na take hluposti vobec nenaucila ale ked bude starsia tak tomu asi nezabranim...som povedala ze radsej nech ovocie prinesu ako nejaku cokoladu

bobocka
12. aug 2010

@kacenkalm GP to poznam 😉 ti su vsade 😀 ja som si to tiez zazila.ja ked som otehotnela,tak ma gp poslal k midwife a ta sa o mna starala.no ako hovoris,oni len 3 hlavne scany riesia a padla.ja som bola medzitym na svk,tak aj tu som si vysetrenia spravila.jedine plus co maju je to,ze ked mi robili krvny test,tak to bolo aj na to,co nebolo treba.ked som to mojmu gynekologovi ukazala,tak sa smial,ze o mne vie aj to co nemusi.ale inak otras.ja som bola na prvom scane v 11+2tt a misko bol este malicky.ledva ledva sa dal test spravit,mal vtedy 48mm a od 45mm sa da test robit.tak sme mali stastie. a povedali mi,ze vysledky do 10 dni budu.ja som ani nedychal ten tyzden a pol,ja som sa fakt strasne bala,ci bude michalko ok a oni nic,nevolali.tak som im volala ja a oni,ze vysledky ma moja midwife ona zas,ze su v nemocnici.no kocurkovo.nakoniec mi boli postou poslane.tak som bola par dni navyse na ihlach.no a ked som sla domov (ja si uz fakt presne nepamatam stale to nejak menim bolo to bud 27-29tt)tak som je ravela,ze potrebujem od nej papier,ze som schopna letiet,lebo ze niektore spolocnosti odmietaju povolit let tehotnym zenam a ja som sice nebola po 32 tt ked je to nebezpecne,no mala som strasne velke brusko,tak som chcela ten doklad aby ma pustili a ona na mna hladela akoby som neviem co chcela.sama som si to napisala a ona to len podpisala. a ked som k nej chodila na kontroly,tak mi len doplerom skontrolovala srdiecko miskovo a ze have a nice day.tak ja ze nie nie moja zlata. a tlak mi zmeraj a moc mi skontroluja ona ze to uz naco.no na to,ze vysoky tlak plus zvysena bielkovina v moci =preeklampsia mozna.ona hned,ze najaka mudra som na prvorodicku,no husa hlupa to bola. a odmietla mi spravit test na tehotensku cukrovku,ze ona to robit nebude,ze naco ked domov idem.akoze jasne,mala som este stale cas,ale aj tak.kamoske co tam rodila test robili a vysledok prisiel 3 tyzdne pred porodom a mala cukrovku ,takze vela casu na dietovanie veru nemala.tupci su to.ja anglicke zdravotnictvo nemusim teda vobec.neviem ci len take predsudky k cudzincom maju,alebo aj k rodakom sa tak spravaju,no som rada,ze som rodila tu a nie tam.

bobocka
12. aug 2010

@petraas no peti ja napr davam miskovi jogurt s ovocim co mu n olovrant robim.on ma ovocie kazdy den.min 3 druhy mu mixujem (ovocie este mixujem a maskove prikrmy pucim) na olovrant spravim viac a vecer mu to na veceru zmiesam s jogurtom.je to fajnejsie a nemusim sa bat,ze kadejake carachy v tom su 🙂 .hollandiu mu davam niekedy samotnu,no zvolenak miesam.ten je malicky,tam treba obsah zvacsit 🙂

kacenkalm
12. aug 2010

@bobocka veru...tiez som mala midwife,a za kazdym inu....utz som mala len dva,prvy v 22tt....iba v 12 tt som si dala urobit utz na polskej klinike tu,stal ma sice 100€,ale stal za to 😵 no a stvrty utz som si dala robit doma,to bol 3D,a to som bola tiez nejak 25tt,a potom uz ziadny som nemala....a tiez nejak v osmom mesiaci som mala bielkovinu v moci amusela som brat atb,,,,,a poporodna kontrola nehrozi....ster z krcka?mozem zabudnut....doma som si dala spravit akoze ''na cierno'' u gyn.lebo nemam zdravot.poistku doma.....no hroza... ☹ ale urcite tu zit nechceme....nedokazala by som tu zit....raz sa vratime... 😵

bobocka
12. aug 2010

@kacenkalm ty si za scan platila???ja nie. a ja som mala na svk kontrolu po 6 tyzdnoch,mne to doktor zadarmo robil vsetko,ze jemu sa nechce papiere vypisovat.no ale na stere som este nebola.lebo som mala matersku z uk a teda na svk som poistena nebola a bolo by to drahe tie vysledky.tak som teraz na pondelok objednana.skor sa mi nedalo.furt tam nieco bolo a s miskom nemal kto byt.tak mam aj stres sa bojim,ci bude vsetko ok.

kacenkalm
12. aug 2010

@bobocka neboj sa,vsetko bude ok...idem ja do hajan,lebo ta moja polovicka je fakt divna 😠 nemozem ani na fb chodit,a uz mu pomaly vadi aj konik....niekedy by som bola radsej sama iba s malou....iba mi robi nervy 😠

bobocka
12. aug 2010

@kacenkalm hahaha,toto dobre poznam.ja vzdy muzovi odvrknem,ze keby sa zaujimal viac o veci tykajuce da deti(vseobecne),tak sa s nim o tom bavim,ale kedze on nema zaujem info cerpat a iba na mna sa vo vsetkom spolieha,tak nech ma laskavo necha tak a dovoli mi v pohode chatovat i inymi mamickami.mne to tak dobre padne.ja neviem co by som robila keby som vas kocky nemala. 🙂

zuziiiicek17
13. aug 2010

Ahojte 🙂
Užívame si to tu .Včera sme boli pol dňa v meste .,nakúpila som aj sebe aj malému niečo ,aj keď ,poviem vám ,že napr tesco ,H&M a pod sa tu totálne neoplatí .Vačšinou to vychádza o niečo drahšie .

ewwe
13. aug 2010

Mrkvova natierka- zmiesame jednu uvarenu cerstvo postruhanu mrkvu s maslom a pazitka

Vajickova- jedno natvrdo uvarene rozpucene vajce - zltok zmiesame s maslom

Natierka z hydinove masa- varene maso, nadrobno pokrajanu cibulku, majoranku a maslo vyslahame do jemna

Brokolicova natierka- uvarenu brokolicu,maslo, 2CL jogurtu, bazalku vyslahame do jemna

Avokádová
1 zrelé avokádo, štipka soli, pár kvapiek citrónu, asi ½ PL vody
Avokádo roztlačiť vidličkou alebo rozmixovať v mixéri. Pridať citrón, soľ a trochu vody, aby bola masa hladká.

Podobne sa da brokolicova, zemiakova, karfiolova .

ewwe
13. aug 2010

cauko, tu som nasla nejake natierky, med je alergen, obsahuje vela pelov, a pribinacik je len reklama, je to tvarohova umelina, tak ja ho malej nebudem davat, otazka je ako zabranim rodine aby do nej nepchala gebuziny a neliala do nej sladke malinovky neskor 🙄 bude to boj 😀

kacenkalm
13. aug 2010

@ewwe jej super,dnes hned vyskusam brokolicovu alebo avokadovu natierku... 😀 diky

bobocka
13. aug 2010

@ewwe bazalka,majoran,avokado,citronova stava?to sa uz moze? ja ze az po roku a fakt pomaly a postupne...uz si to skusala? ja sa este takeho bojim.dnes som malemu sparvila karfiol a zemiacik a brokolicu vo vode uvarila,dala som tam 2pl ovsenych vlociek a 2 pl bezvajecnych cestovin.do toho som dala 2 vajecne zltka a masielko.mnamky 😉

ewwe
13. aug 2010

@bobocka nie neskusala, ja davam iba maslo, ja som tie recepty nasla na nete, citr. stavu iste nie, ale kmin, majoran, a avokado sa uz mozu, ale aj tak nedavam

briketa
13. aug 2010

Avokado je u nas jeden z uplne prvych prikrmov. Nepridava sa donho uplne nic, podavame ho len tak roztlacene.
Bazalku uz tiez mala jedava, ale nie ze by som ju davala zamerne, len ked jeme v restauracii (casto a hlavne v talianskych je bazalky hojne) extra ju nevyberam.
Ewwe so sirupmi a dzusmi nebudes musiet bojovat, ak ich doma nezavedies. Moj patrocny pije vodu odkedy zacal pit ine ako MM a nelaka ho nic ine. Vsetko je zvyk. Aj ked som na SVK, davam iba vodu.
To iste s bielym jogurtom. Davam detom len biely grecky jogurt (obsah je mlieko a zive kultury) , ja jem to iste a nikomu nic ine nechyba. Ani don nekrajam ovocie, nic.
To iste cottage syr (kyslomliecny vyrobok). Malej uz davam aj UM len rano a vecer, cez den davam ryzove mlieko (od KM mala vyhadzanu ritku, okamzite som vynechala) nemyslim si ze ma laktozvou intoleranciu, lebo UM ja na baze KM a normalne ho znasa, len asi priamo KM este nevie stravit.

kathynka
13. aug 2010

ahojte, hlasime sa z france...cesta bola trosku o hubu, yoan uz predsa len nie je babatko, tak to bolo s nim trosku narocnejsie, ale po 11hod sme uspesne dosli...inak, nemecke dialnice, to je horsie jak v tom serialy kobra11...permanentna zapcha, dokonca aj auto v plamenoch sme videli, tomu uz pomoci nebolo...
a inak si uzivame vidiek, kopec zvieratiek, dnes som yoana aj uspesne uspala, musim si to nacvicit, bo jeho rodicia idu jeden vecer von s kamaratmi, tak aby to nedopadlo fiaskom jak ked patrice pozval clarisse v juni na narodeninovu veceru a yoan mi po flaske na dobru noc plakal a plakal...

tinnka9
14. aug 2010

Babeny, kde ste vsetky? Zachvilu odchadzam s detmi k nasim na prazdniny na tyzden 🙂 . Nebudem mat pristup k netu, tak ked sa vratim, budem mat co robit, ked to tu budem chciet vsetko precitat 😉 Majte sa 🙂

weiya
14. aug 2010

@tinnka9 ahoj tinka 🙂 uzite si prazdnini 🙂)

kacenkalm
14. aug 2010

@tinnka9 aj sa pripajam,uzite si isch 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre