V septembri/září 2009 už maminkami. Pridajte sa!

natali1401
24. okt 2009

kedze sme uz maminkami vytvaram novu temu v novej teme pre septrembrovky/zarijovky 2009 kde sa mozeme podelit o nase skusenosti a rady uz s babatkami 🙂

ewwe
11. máj 2010

ja nepovinne ockovanie nebudem davat, aspon zatial

baby a cistite nejak zubky ?? handrickou ci mate nieco speci??,

kathynka
11. máj 2010

ja som sa o nepovinnom ockovani bavila s jednou maminou z konika, s ktorou chodime aj kocikovat, pretoze zvazovala ockovanie proti ovcim kiahnam, ale nakoniec sme sa zhodli, ze pokial ma dietatko dobru imunitu, tak je to zbytocne...
my zubky zatial nijako necistime...sak ledva trcia tie jeho dva zubky von 🙂

bobocka
11. máj 2010

ja som dala michalka ockovat proti rotavirom.moja kamaratka lezala s malickym syncekom koli tomu na infekcnom a vravela,ze to bola hroza,tak to ma presvedcilo.po tom co sme dali prvu davku mi jedna moja znama vravela,ze to bola chyba,ze si to ma dieta zazit a tak,tak som mala hlavu v smutku.no a asi mesiac na to bola moja druha znama tiez so synom v nemocnici (ten mal uz rok a pol )a vravela,ze to bolo strasne,ze to slo oboma dierkami a ze malicky bol uplne mimo,ze ona tiez revala ako dazd ked ho tak videla a vravela,ze lutuje,ze ho zaockovat nedala,ze ho tak toho neusetrila.tak som bola nakoniec velmi rada,ze som maleho zaockovat dala.
kiahne vraj netreba davat zaockovat,ze to male deti celkom fajn znasaju,ze potom po 10roku je mozne vakcinu podat ak dieta dovtedy kiahne nemalo.osipky su vraj nebezpecne,ze to je dobre zaockovat a ta hepatitida a.lebo deti sa nam casto hraju vonku v pieskoviskach,v spine a tam mozu kadeco pochytat.inak lekarka vravela,ze aj ockovanie proti chripke je fajn,no to sa mne zas nepozdava.

petulig
11. máj 2010

bobocka o Jencovi som aj ja pocula chvaly, mlady doktor, nema toho este asi plne zuby. No ja som tam isla lezat dopredu, lebo malej sa nechcelo von tak som prenasala. Brali ma v piatok a nastastie sobotu sa narodila. Zazila som kadejakeho doktora ale na Jenca som veru stastie nemala. Ale aj tak dobre. Molitoris je odbornik, ale nemal naladu asi. Chcela som aj epi, ale odkladali odkladali a nakoniec nestihli. Ale dobre vedeli co robia 🙂 im sa to vobec pichat nechce.

my zuby zatial ziadne, uz treti mesiac nam doktorka tvrdi ze uz budu a furt nic 😀
ja som ockovat chcela akurat ten rotavirus, ale nejak sme to nestihli do pol roka a teraz uz bohuzial. Ale nad inym zatial neuvazujem. Este si musim postudovat ci sa dava nieco proti kliestom a zapal mozgovych blan, to by som dala a mozno este zltacku A

kathynka
11. máj 2010

proti kliestom je ockovanie na 3 davky, ale ockuju sa deti az od 1 roka...a proti zapalu mozgovych blan je vlastne proti meningitide C a to je az od 18 mesiacov...

bobocka
11. máj 2010

petuliq tak ty asi mysliskliestovu encefalitidu.ockuje sa dieta po jednom roku.su to tri davky.najlepsie je zacat v zimnom obdobi.preockovanie je po 3-5 rokoch.len tam je to tak,ze ak nedajboh vynechas termin a davku,tak nicpravda,ucinok to vraj nema 😢.
a hepatitida A ockuje sa tiez po prvom roku veku dietata.ockovanie pozostava z jednej davky,no odporuca sa podat aj druha na poistenie dlhodobej imunity.dostupne su aj kombinovane vakciny (sucasne proti hepatitide A a B)tam su to vsak tri davky.
jenco bol fakt poklad.strasne bol zlaty.on milucko ku mne prisiel s tym,ze ako sa citite mamicka a ja som na neho vystekla,ze co sa tak hlupo pyta,ked sa v bolestiach zvijam,tak ako sa asi citit mozem 😢.no chudiatko.potom so sa mu ospravedlnovala,al on,ze to je uplne ok.no strasne bol zlaty.ja som hlavne mala nerv z jednej sesteicky ktorej sa usta nezavli,ked som uz tlacit sla,tak stale pistala ako dobre mi to ide a ako krasne dycham a....no nemat zviazane nohy ak ju kopnem.ja viem,ze ona chcela pomoct,no ja som potrebovaa klud a sustredit sa.a mojmu manzelovi som nakazala nech ich tam na sale kroti,no on bo chudak zeleny modry a nikoho nekrotil.ale zvladli sme pez epi a aj druhe chcem tak.ale to uz si na jenca nasetrim a booknem si ho.uzasne sa mi pri nom rodilo.strasne ma ukludnil,mala som pocit,ze nech sa deje cokolvek,on to zvladne s prehladom 😉

kathynka
11. máj 2010

presne jak pise bobocka - nedajboh vynechat davku...ja som taka sikovna bola 🙂 tam je to tusim, ze prva davka, potom po mesiaci a potom po roku...a potom preockovavanie po 3-5 rokoch...ja som uz na tu tretiu nejako "pozabudla"...a mohla som ist odznova...

iwusca
11. máj 2010

ja som malu dala ockovat proti rotavirusom preistotu lebo som citala kadeco o tom a dcerka mojej sesternice to mala ale nastastie nemusela ist do nemocnice a zvladli to doma ale aj tak ja by som asi bola viac vymleta ako ona... 😝
a osypky a zltacka nie su povinne? ja vlasne ani neviem poriadne ze co tam je v tych ockovaniach lebo to su same skratky a boh sa v tom vyzna... 😅 nastastie mala nemala problem ani po jednom ockovani. nemala ani teplotu ani nic a to som jej ani nedala paralen preventivne ako mi vravela sestricka...podla mna je to blbost az ked by mala viac ako 38 by som jej to dala....

ja s porodom a pobytom nemam dobru skusenost akurat ten doktro co ma rodil bol v pohode ale nespominam si uz na meno ale tie sestricky no koniec sveta....nabuduce idem rodit do zvolena alebo martina sem uz len v krajnom pripade...aj to prostredia je tam take divne...a je to tam ako na beziacom pase ziadny aspon trochu ludsky pristup som tam nezazila....asi som mala smolu... 😔 aspon ze mala nam robi zatial len radost 😀

bobocka
11. máj 2010

no ms pravdu iwusca.najludskejsi pristup teda tam nebol.ale ja som taky typ cloveka,ze keby ku mne boli velmo zli,tak by to sakra olutovali.ja som rodila v noci,to bolo celkom ok.bolo tam ticho.no a na oddeleni mi bolo velmi dobre.ja som mala na izbe mamicku co mala uz stvrte diatatko,tak mi vsetko poradila.zenske sestry boli super,ale tie detske strach a hroza.otrasny pristup.no tam som bola ticho a neodvravala som,lebo oni vedeli podstatne lepsie co s malym ako ja.ja teda znova do rooseveltky chcem ist rodit.je to tam skarede ale po pravde,mne bolo uplne jedno ake to tam je,ja som hlavne chcela mat po bolesti a vedela som,ze su tam fakt dobri lekari a to bolo pre mna smerodajne.mala som dobry porod,no ak by sa nieco zkomplikovalo,tak som chcela mat okolo seba lekarov co vedia co robia. no inak malemu tak hlupo pichli tbc ,ze mal skaredy hnisavy zapal a dodnes tam ma jazvu 😢.ale to sa vraj stava a akurat moj krtko mal na to smolu 😢

petraas
11. máj 2010

baby my sme tiez ockovany proti rotavirusom...neboli sme zrovna financne najlepsie na tom ale ockovat sme malu dali lebo je to teraz dost rozsirene a mala to moja neter a ta musela byt aj v nemocnici lebo na tom bola velmi zle a bolo to nieco strasne pozerat sa na nu uz by som to nechcela dalsi krat zazit a tak sme nakoniec dali Sofinku zaockovat. este rozmyslam proti kliestom lebo tych je taktiez neurekom...
ja som rodila u nas v Skalici a nemozem si stazovat...lekary aj sestricky z porodnice super taktiez aj z novorodeneckeho...porod bol tiez dost rychli, mala som izbu len pre seba takze zasa dalsie super.. tak si nemam na co stazovat akurat na kardiologa ku ktoremu som sa rozhodla uz nechodit a najst si ineho...od narodenia som mala problem so srdcom v 18 tich som bola aj operovana pravidelne som chodila a chodim na kontroly a tak pred porodom ma moj gynekolog poslal este pre istotu na kontrolu a na konzultaciu na kardio aby sa vyjadrili ci mozem rodit normalne alebo ci bude treba sekcia. no prisla som na kardio a bola som sklamana. moj kardiolog ma ani poriadne nevysetril a povedal ze on sa k porodu vyjadrovat nebude lebo moja diagnoza je vraj taka ze moze byt zle aj dobre a on si ma na triko nezoberie. ked som to hovorila mojmu gynek. tak sa chytil za hlavu ze co je to za lekara vraj oni vyjadrenie potrebuju. prisiel den porodu a osobne mna primal pan primar ktory osobne volal este tomu kardiolog. aby sa vyjadril a ani on nepochodil. kardiolog povedal ze on sa vyjadrovat nebude k mojmu pripadu. tak som dopadla tak ze cele oddelenie bolo v pohotovosti a nielen porodnicke ale taktiez na are a anestezi. a primar povedal ze budeme rodit normalne a budu nadomnou stat zo skalpelom ze keby sa nieco dialo. no to som pekne dopadla normalne som aj strach dostala ze co sa stane. ale chvalabohu vsetko dobre dopadlo ale teda lekarov a sestier bolo pri mne neurekom.

kathynka
11. máj 2010

kokos, petraas, ty mas ale pribeh...pan kardiolog s velkym K...

lujsa
11. máj 2010

Ahoj maminy,

petulig,bobocka,iwusca-ako fajn,ze ste sa tu stretli a ste z jedneho mesta,mozte si neskor spravit stretko 😵

Petra-ten kardiolog vam teda dal zabrat-to musel byt stres 😖

NAs maly ma za sebou len povinne ockovania,ja som chcela dat zaockovat aj proti rotavirom,ale na moje velke prekvapenie ma dr odhovorila,povedala,ze do roka je toho dost na tak maly organizmus,ze ak chcem,tak po 1.roku...Tak proti tomu zaockovany nie je a predpokladam,ze po roku sa to asi bude dat ockovat len injekcne,ale zatial som si to nezistovala.Proti osypkam je ockovanie povinne,aj proti hepatitide B 😉 Z nepovinnych ockovani po roku ma laka prave to proti hepatitide A,predsa len-dieta si dava rucicku hned do ust,tak sa toho bojim....

iwusca
11. máj 2010

lujsa pokial viem tak proti rotavirusom sa da ockovat do 6.mesiaca...

kathynka
11. máj 2010

proti osypkam je povinne, ale proti ovcim kiahnam je nepovinne...

lujsa
11. máj 2010

Iwu-aj ja som to tak vedela,ale ona mi tvrdila nieco ine...Ja som bola taka prekvapena z toho,ze mi to neodporucila,ze som sa len dookola pytala,ci naozaj existuje vakcina po roku...Ale neviem,ci tomu mozem verit,myslim,ze skor nie,ako ano.

lujsa
11. máj 2010

Tak som si trosku pogooglila a to ockovanie,co mi dr spominala asi neexistuje 😒

weiya
12. máj 2010

baby, aj my sme zaockovany proti rotavirusom. nad dalsimi nepovinnymi som este zatial nerozmyslala. Inak Nataly ma po kazdom ockovani 2-dnovu reakciu, cize 38,5teploty a strasne byva uplakana. Tak uz sa teda tesime na dalsie 😅 tusim v 11-tich mesiacoch?

weiya
12. máj 2010

a este som zabudla, natalka sa my rano sama posadila 🙂 ide na to sice opacnym systemom, kedze lezenie a stvornozkovanie sa nas zatial netyka, posadila sa z lahu na chrbte 🙂 tak sa odrazila z rokou od matracu a sedela 🙂 potom neskor sa o to pokusala znova, no uz jej to tak neslo, len nozky jej do vzduchu vyletovali, tak som jej ich prichytila, a podarilo sa jej sadnut 🙂
Inak baby my mame doma strasny bordel, ako to zvladate? ved ja pomaly nestiham ani navarit ani poupratovat ☹

zuziiiicek17
12. máj 2010

weiya ,blahozelam k sedacikovi 😵 Moj Misko sa prvykrat tak isto posadil sam z lahu a o par dni na to zacal stvornozkovat a teraz si sadne ako profik 😵

bobocka
12. máj 2010

weiya gratulujem.naty je sikulka 🙂 a zuzi o tvojom miskovi ani nehovorim.zazracne to dieta 😉
lujsa,rotaviry sa daju ockovat len do polroka.su to dve vakciny.vacsinou sa to dava spolu s hexa a prevenarom v 3tom a 5tom mesiaci.to ste uz bohuzial nestihli.pocuvajte maminky.vypytajte si od svojich pediatriciek brozurku SPRIEVODCA OCKOVANIM-ALEBO CO BY SME MALI VEDIET O OCKOVANI.pisali to traja uznavani svk lekari.mudr dluholucky(b.bystrica),mudr simurka (trencin) a mudr urbancikova(kosice).je to taka mini knizocka a kazda pediatricka by to mala mat v ordinacii.precitate to za polhodku a k kazdemu ockovaniu je o pekne ludsky vysvetlene.su tam aj vysvetlene"rizika" a famy o ockovani,ockovania su tam delene na povinne,nepoinne a oporucane.podla mna je to super.
inat petraas iba som sa rozculila.toto co za tupca je ten kardiolog! 😠 nech ta uz ani nenapadne ist k nemu.urcite hladaj ineho.ja nechapem ako jeden lekar moze byt takyto nezodpovedny!akoze ti poviem,ze ked si sla rodit a tvoj porodnik nemal poriadne info od kardiologa,tak im tam asi nebolo vsetko jedno.vdakabohu si mala stastie a aj ty aj malicka ste ok.ja by som to tak ale nenechala.podala by som na neho staznost a poriadne by som mu zavarila.vies,ty si mala stastie,ale ina mamicka s operovanym srdickom mozno stastie mat nebude.toto by som mu nedarovala.s ludskym zdravim a zivotom sa nehazarduje a on tupec takto hazardoval s dvoma ☹ dufm,ze si najdes skveleho lekara,takeho pre ktoreho bude tvoje zdravie prvorade. 😉

bobocka
12. máj 2010

a weiya z neporiadku doma si nic nerob.mas male dietatko a to je prvoradejsie ako neumyty riad ci popravena postel 😉.ja osobne si s tym hlavu nerobim.nevyzera to u nas ako po bombe sice,no ale ani z podlahy sa jest neda.taky zlaty stred je to.ja si dam spalen do poriadku rano ked michalka chystam (postielku mame v spani a na manzelkej ho ja prebalujem a kremikujem-pultik nemame) teraz mi spinka,tak si poodpisujem na maily a checknem moje oblubene stranky,potom idem do kuchyne navarim miskovi obed a trosku to tam dam do poriadku.misko sa zobudi a ideme do obyvcky (ak je pekne vonka) a ked ocko vecer pride z roboty,tak on ma na starosti michalka,ja zatial veceru varim a kupelku s veckom dam do poriadku.a vysavam kazdy druhy den poobede a michalko si to strasne oblubil,vysavac ho velmi bavi 😉.poracku otocim hocikedy,to vel namahy neda. a zehlenie je pre mna najvacsi relax to tak poveceroch robim 😉.ja som prve tri roky v uk robila au-pair a housekeeping a tam som sa naucila poriadne rychlo a dobre poriadit.teraz ked upratujem kupelku a mam ju za 10 min hotovu,tak moj muz len hlavou kruti,ze keby tam bol on,tak to ani za hodinu nestihne 😀

lujsa
12. máj 2010

Wei-blahozelam k posadeniu 😉 Ja stale hovorim tomu mojmu drobcovi,ze kiezby som mala take silne a pevne brusko,ako on 😀 Keby som tolko cvivila,aj by som mala,ze ano? 😀

Bobo-ano,o tom ockovani viem,chcela som ho dat spolu s Prevenarom...Ale dnes som sa na stranke www.rotavirus.sk docitala,ze sa moze ockovat aj neskor,kopirujem:

****************************************
Dobrý deň, mala by som jednu otázku na vakcínu Rotarix. Moja dcérka bude mať v auguste 2008 už 4 roky, prednedávnom bola očkovaná vakcínou Prevenar, a keďže som zodpovedný rodič, rada by som mojej dcére poskytla max. starostlivosť - aj očkovaním. Bohužiaľ, nikde som sa nedočítala, do ktorého veku dieťaťa sa môže dať zaočkovať a ako dlho vakcína účinkuje. Ma ešte význam u 4-ročnej dať ju zaočkovať? Ďakujem za odpoveď, K. Z.

Účinok vakcíny je rovnaký aj keď sa podá v neskoršom veku dieťaťa. No ako som už spomínala, najväčší výskyt rotavírusových hnačiek je od 6 mesiaca života do 5 roku života. V neskoršom veku sa vyskytujú ojedinele rotavírusové hnačky, no skôr prevládajú v etiológií ochorení adeno vírusy, Norwalk, Norwalk-like vírusy, noro, astrovírusy.... V neskoršom veku dieťa lepšie znáša tieto infekcie. Ich priebeh nebýva taký búrlivý a dlhý ako u dojčiat a v predškolskom veku. Takže stále ostáva na zvážení rodičov, či zakúpia dieťaťu túto vakcínu alebo nie. Čo sa týka imunity, platí to rovnako - po podaní 2 dávok je doživotná imunita u typov - G1P/8/, G2P/4/,G3P/8/,G4P/8/ a G9P/8/.
**************************************

lujsa
12. máj 2010

Tu brozurku "Sprievodca ockovanim"mame v cakarni u nasej dr.Ale je aj na internete:http://www.sprievodcaockovanim.sk/brozura/

Ja som si uz precitala aj tu brozurku(financovala ju farmaceuticka spolocnost Pfizer ,ktora vyraba vakciny,takze ta brozura ma skor odburat strach z ockovani),aj rizika z inych zdrojov a mam aj strach,nehcem dat ockovat proti vsetkemu,ale proti nebezpecnym ochoreniam to zmysel urcite ma.

Wei-z neporiadku si nic nerob,ja kazdy den upracem a vobec to nevidno,pretoze drobec roznosi hracky po celej obyvacke,my v nej nemame koberec,takze mame vsade podlozky a deky a hracky a vyzera to ako bordel 😒 😀

Nas drobec sa stale len plazi a vala sudy,na 4 sa kyve uz dlhsie a nie a nie sa pohnut vpred 😀 Musi si to v hlavicke domysliet,lebo ten pravidelny striedavy pohyb ruciciek a noziciek pri lozeni je asi dost zlozity 😉

bobocka
12. máj 2010

mmm,tak o tom som teda nepocula.vsade sa uvazda,ze do veku 6mesiacov sa to musi podat.no ale ak je tak,tak dobra sprava pre teba 😉
inak v om clanku absolutne nesuhlasim s tym,ze starsie dieta to uz lepsie znasa.to skor to az tak strasne nevyzera ako ked je chore male babatko,ale dieta to znasa velmi zle. a tie spominne dalsie virusy tam teda norwalk a norovirus.tak ja som pracovala pre velku anglicku spolocnost a bola som skolena a aj som skolila ohladm tych virusov a to je strach a hroza pre dospeleho a nie len pre dieta.v takom pripade ludia vracaju a hnackuju ako o zivot.a vracnie je je take normalne ale zvratky z ludi vystreknu az do 5metrov.tak nech mi nikto nevravi,ze take nieco starsie dieta zvlada lepsie.ja mam 27 a mal by som so sebou co robit ak by som to dostala.

lujsa
12. máj 2010

Starsie dietatko ma lepsiu imunitu a silnejsi organizmus,takze to moze znasat lepsie,ale stale je to strasne ☹Ja som sa o norwalk a norovirusoch docitala len tu-proti nim sa neda ockovat a su este tazsie znasane?

bobocka
12. máj 2010

neviem o tom,ze by sa proti norovire dalo ockovat.my sme robili skolenia o tom ako tomu predchadzat ( a to je len poriadna hygiena a stale umyvat ruky) a potom ako sa spravat ked uz norovirus prepukne.ono je to strasne navykove.staci aj jeden hlupy dotyk a clovek to chyti.no ono to zvykne do 24-48hodin prehrmiet.ked som robila v uk,tak som robila pre jeden velky dovolenkovy rezort a tam sme to chytili.sirilo sa to neskutocne rychlo,ludia museli ist do karanteny,vsetko sa muselo cistit parou...dokonca aj v spravach to bolo .to nie je len take hnackovanie a vracanie.trvalo skoro dva tyzdne kym sme nemali ziden pripad nakazy.(rezort mal vtedy kapacitu okolo 6000 ludi)najhorsie na tom je,ze cloveku pride zrazu zle a v tom momente musi zvracat.to sa neda ustat a utekat na vecko.no hruza.

bobocka
12. máj 2010

ale ked nad tym tak rozmyslam,tak ak je dieta ockovane proti rotavirom podla mna to ucinkuje aj pri norovire.v podstate je to to iste nie? ak nie uplne to iste,tak velmi podobne....

petraas
12. máj 2010

bobocka, inak ja som od narodenia chodila do bratislavy na kontroly tam ma v 18 aj operovali este rok po operacii som tam chodila a potom mi povedali ze staci ked ma budu sledovat u nas v skalici. tak som sla k nam a bola tam super lekarka ale ta po roku odisla a schytala som tohto sper lekara. nebola som s nim od zaciatku akosi spokojna ale u nas na blizku nikoho nieje zasa by som musela cestovat do blavy a tak som u nho zostala lebo som si hovorila ze sak problemy nejak nepocitujem tak to vydrzim. no ale ked som bola na predposlednej kontrole tak to bolo take vysetrenie ze ziadne a tak som zacala uvazovat ze budem musiet zasa cestovat. ale posledna kontrola pred porodom mna uplne dorazila a to som povedala ze uz nikdy viac k nemu nepojdem a som sa rozhodla ze budem cestovat do malaciek tam su tusim 3 kardiologovia tak snad natrafim na dobreho. no poviem ti boli to velke obavy a stresy. ani som sa porodu nebala tak ako toho co sa moze stat. no mali sme teda so Sofinkou obrovske stastie ze sa nic nestalo a ze je Sofinka zdrava aspon zatial jej nic nezistili so srdieckom. normalne som sa od stastia rozplakala ked mi po porode lekar oznamil ze je vsetko v naprostom poriadku a ze Sofinka je zdrava. inak u nas v Skalici lekary nic moc skoro za vsetkyma cestujem, ale na porodnicke a novorodenecke si stazovat nemozem.

petraas
12. máj 2010

a upratovanie?! tak upratujem alebo varim ked Sofinka spinka a co nestihnem tak ked pride manzel z prace tak sa venuje malej a ja upratujem, ale tiez to u nas nevyzera tak ako ked sme Sofinku nemali. Sofinka je mi prvorada nez nejake upratovanie.

lujsa
12. máj 2010

Bobocka-neviem,ci to chrani aj pred tym,skor si myslim,ze nie,ako ano....Skusim sa opytat dr,ked tam pojdem...Ale to ockovanie proti rotavirom chrani len proti piatim najcastejsim kmenom,co sa vyskytuju...Dcerka mojej znamej bola v zime v nemocnici s rotavirom a bola ockovana,ale nakazila sa inym kmenom ☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre