Vranovčanky sem sa 🙂

indianna
27. okt 2006

Ahoj, tak som sa zúfalo snažila nájsť v kolónke Regióny aj Vranov, no márne. Takže som sa rozhodla založiť novú tému a budem rada ak sa ku mne pridajú mamičky a budúce mamičky z VT a okolia. Teším sa na vás 😉

maximo
15. apr 2010

No Tixi treba len pevne veriť a dúfať,že aj Ty to budeš mať takto a zvládneš to ľavou zadnou.A mimochodom veľmi veľ krát sa stáva že krátky čas po poradni prichádza pôrod.Ja som mala poradňu v piatok na obed a v sobotu ráno Bol syn na svete.Asi je to tým že žena má trochu strach a stres či je bábo v poriadku a týmto stresom si aj sama privoláva pôrod-takže pozor!!! 😉

mrauco
15. apr 2010

Tixi, neboj sa, isto maly vyleti 😀 mysli pozitivne. Inac to hnusne pocasie dobre vplyva na mojho drobca, lebo buva ako najaty. len s aobavam,z e ked prespi cely den ja sa cleu noc asi nevyspim ☹
co uz narobim, aspon nema koliku 🙂

maximo
15. apr 2010

mrauco-tak to buď veľmi rada že nemá koliku,my sme sa s ňou trápili 4 mesiace! ☹ .Ten nekonečný plač a zvíjanie od bolesti mám vždy v pamäti,ale teraz nám robí veľkú radosť a najradšej sa smeje každý deň a to je pre mňa to najkrajšie.Prajem veľa radosti s Vašim Vilkom. 🙂

mrauco
16. apr 2010

maximo: ja som sa vytesovala par dni po porode, ked len spinkal. Potom som, zial, zacala brat antibiotika na mocove cesty a vtedy to zacalo: nechcel spat, plakaval a zacal tlacit cely cerveny- navstvila nas kolika. Vobec nespal v noci. teraz sa to uz zjemnilo. Zacala som pit feniklovy caj a davam aj jemu kusok. A dufam, ze sa to nevrati v takej intenzite. Tebe nezaberalo nic na tie koliky?

mrauco
16. apr 2010

Nevei niektora z vas ako to funguje v ambulancii rizikovych novorodencov vo VT? Zapisuje sa tam? Byva tam vela ludi?

maximo
16. apr 2010

mrauco:tak nám predpísali na koliku kvapky sab simplex,ale tie vôbec nezabrali tak som kúpila espumisan L a tie mu aspoň ako tak povolili,ono tá kolika neodišla úplne až kým sa mu nevyvinuli črievka čiže do 4 mesiacoch bola pohroma,hlavný plač až krik a to v kuse bolo každý večer od 21 do 23 ☹ ,potom mi už spinkal pekne až kým neprišla chvíľa na kakanie a nešlo to-okolo 3 ráno sme museli použiť rektálnu rúrku aby sa vykakal alebo aspoň poprdkal.Inak pomáha každý deň masírovať s lekárskym olivovým olejom bruško v smere hodinových ručičiek a cvičenie s nožkami prikladaním k brušku a striedavo naťiahnuť ľavú nožku k pravej ručke a opačne.No a predovšetkým ak kojíš-jesť každý deň zapraženú polievočku a nejesť hlavne nie čerstvé pečivo-teda aspoň u mňa to tak fungovalo.
O tej ambulancii Ti musia poradiť Vranovčanky,lebo ja už bývam v Giraltovciach 😉

mrauco
17. apr 2010

maxino: nooo, si ma veeelmi potesila. ja zatial nechem nic kupovat ani ten espumisan, lebo nie kazdemu vraj zabera. Moj drobec ai cez den uz nespi dobre a o noci ani nehovorim. Mam pocit, ze to ma vymenene. ☹ UZ aj cvicime, masirujeme a nejako nepomaha. Aspon nieco am tesi, prvy mesiac za nami 😀 a dalsie dva tri pred nami 😒 ale dik za rady, skusim ten espumisan...s probiotikami nema skusenosti?

tixi
17. apr 2010

ahojte, mrauco tak drzim prsteky nech sa malemu polepsi a kolika raz dva pominie 😉 ja uz mam pre istotu nakupene antikolikove flase znacky Avent, boli sice drahsie ako obycajne, tak snad budu mat pozadovany ucinok, mali by zabranovat prehltaniu vzduchu pri papani, tiez som kupila tzv. spaci vak, vraj ma vtedy babatko brusko a nohy volne tak moze lepsie poprdkavat, ako ked je pocas celej noci zviazane v klasickej perinke, kde brusko nema az taku volnost

boli ste niektora v materskom centre Slniecko v komunale na predporodnej priprave?nakoniec sme sa s muzom na poslednu chvilu to rozhodli skusit, vraj to robia porodne asistentky z vranovskej nemocnice, ja idem na klasicke predporodne skolenie a muz by chcel byt pri porode, tak musi absolvovat nejaku specialnu prednasku 😅

mrauco
17. apr 2010

tixi: vau, ty si sa riadne zabezpecila. Ja som pred porodom na take anii nemyslela. Jedine na co som myslela bolo ako prebehne porod. Ak budes kojit asi sa znevyhnes tomu, aby male neprehltalo pri piti vzduch. Ja uz pomaly ani nic nejem okrem zemiakov, polievok, jogurtov. Tiez mi skodilo asi pecivo.
A chvalim muza za ucast pri porode, moj by odkvecol 😀

tixi
17. apr 2010

ten moj je zatial velky hrdina 😀 no uvidime ci to vobec zvladne...skolenie mame az v pondelok, tak dufam, ze drobec dovtedy nevypusti ten svoj bazen 🙂
ono je to fakt zvlastne, ze niektore zeny co koja sa vobec neobmedzuju v jedle a babatka nemaju ziadne koliky a niektore su doslova na prisnej diete a aj tak to nepomaha ☹
keby sa to dalo a mohla by som si vybrat, radsej by som chcela kojit aj za cenu, ze maly by mal problem s bruskom, ako byt bez mlieka a mat kludne noci, urcite nie je nad materske mlieko, musi to byt uzasny pocit, ked zena koji svoje babo 😵

maximo
17. apr 2010

mrauco:s probiotikami skúsenosti nemám.A ten Tvoj drobec len plače alebo má kŕče-čiže si priťahuje nožky k brušku? Inak niektorým vraj nerobí dobre ani jogurt-sorry 😖 .Ono to je naozaj záhada ako písala Tixi,že niektoré môžu jesť všetko a kolika sa nedostaví,no ono sa to dá zvládnuť so zaťatými zubami.Ja som jedla len suchý rožok a polievku a pila čistú vodu.Ono tá kolika postupne zoslabne.Ja som začala všetko jesť až keď mal malý pol roka,my sme totiž bojovali aj s atopickým a seboroickým ekzemom na celej hlavičke a to mal Olino ešte len 3 týždne,takže som ja mala prísnu diétu.Chudáčik,všetko ho svrbelo,pálilo a kolika bolela... Teraz má Oliverko 10 a pol mesiaca a ja ešte vždy kojím,takže aspoň to nám vychádza. 🙂

mrauco
18. apr 2010

Tixi, s tymi nozickami robi presne to co pises, strasne sa puci a krci nozickami. Skusim tie jogurty vysadit a prejst na kysle mlieka. To si mala tak prisn jedalnicek? A pomohol malemu?Jeeej si dobra s tym kojenim, klobuk dolu. Ta obdivujem ako si zvladala ten plac a vsetky tie problemy. Nebola si niekedy uz zufala? Si sama,a lebo ti pomaha rodina, resp. svokrovci?
Tixi: ak sa ti manzelicek sma ponukol, isto nezdupka. moj ani na take nepomyslel, ten odpadava u zubara, co ja mam naramnu sou. To je taky priposraty chlap 🙂vravim, ze rodila osm raz a mam dve deti 😀

maximo
18. apr 2010

mrauco:skús si ho dávať bruškom dolu na ruky,neviem ako Ti to opísať,ale ak máš silu tak ho drž na jednej ruke na brušku a druhou rukou mu masíruj bruško-to dieťa veľmi ukľudní a pri najhoršom plači je dobre sa vyzliecť do pol pása,sadnúť si do takého poloľahu a dieťa dať ležať na seba tak aby malo hlavičku blízko Tvojho srdca-tlkot bolo to jediné čo poznal dlho v Tvojom brušku a vtedy sa cíti v bezpečí-môj mi takto často pri najväčšom plači sa ukľudnil a zaspal,síce je to nepohodlné pre maminu ale bola som šťastná že už neplače,a po takých 15 minútach som ho premiestnila do postieľky.
Aj ja som pila vždy acidko aby som mala príjem vápnika ktorý po pôrode a pri kojení veľmi chýba!Ten jedálniček som si takto sprísnila ja,lebo som drobcovi nechcela ublížiť a bolo to lepšie keď mu už z môjho mliečka nemohlo nič uškodiť. Môj recept na tvorenie mlieka-keď som už po pol roku mala zapražených polievok po krk 😝 -je piť denne aspoň 2 dcl čierneho piva!Fakt to pomáha.Aj teraz ho pijem aby som mala viac mlieka lebo Oliverkovi idú prvé zúbky,takže mi odmieta jesť uhú stravu,ale moje mliečko nikdy neodmietne a ja viem že nehladuje.Či som niekedy nebola z toho zúfalá???Ajéje,mala som chuť utiecť,alebo zobudiť sa z toho zlého sna,ale keď sa na mňa Olino usmial,tak som pochopila že všetko bude dobré len treba vydržať 🙂 A bola som na to sama-manžel v práci a svokra neschopná!!! 😠

mentoska
18. apr 2010

baby jemi luto vasich drobcekov,ze sa tak trapia a trapili,my sme nastastienic take nepoznali a to sme sa kojili 13 mesiacov. Pri kojeni dieta nema koliku s toho,ze hlta vzduch ale skodi mu potrava co prijima maminka.
mrauco ja by som na tvojom mieste i to acidko vysadila,daj si radsej ciste mlieko, takymaly drobcek ma este slabucko vyvinuty zaludocek a preto potrebuje postupne a pomale nasadzovanie novych potravin,no na zaciatku len tie co nedrazdia a niesu tazke na zaludok a co nenafukuju- zle su urcite strukoviny,paradajky,cibula,cesnak a niektore silne aromaticke potraviny. Nato aby sa ti tvorilo viac mlieka staci nestresovat pri vsetkom lebo drobcek to citi,kazdy ten tvoj stres a vypit denne aspon jednu salky caju pre dojciace matky.
Moj manzel bol tiez pri porod,sam chcel ist a som mu zato vdacna,je to strasne velka pomoc a bol uzasny dokonca to vsetko aj kameroval.
Ta predporodna priprava v slniecku je vraj v pohode,ja som tam nebola ale chodila tam teraz svagrina

sofik
19. apr 2010

Dobré ránko 🙂

Aj my sme koliky vobec nemali a to sme sa kojili tiež asi 14 mesiacov a jedla som skoro všetko, naštastie malej nič nevadilo. Síce kolikami skor trpia chlapci ako dievčatá. Sestrin malý to mal asi od 3 týždnov až do 3 mesiaca a potom to samé odznelo, stále v rovnakom čase ako hodinky - večer od 19 do 21, to len plakal a nič nepomáhalo, ani masírovanie bruška, cvičenie s nožičkami, feniklový čaj...... občas sa utíšil ale to len na chvílku a potom znova plač ale prešli tým. Bolo to hrozné pozerat sa malé dietatko a nevediet mu pomoct. Jediná potešujúca správa je že to okolo 3 mesiaca odznie 😉

tixi
19. apr 2010

dobre ranko 🙂
mentoska a ty si rodila vo VT?ako to zobral lekar, ze mas manzela pri porode, viem, ze nie vzdy porodny personal je tym nadseny...ten nemocnicny poplatok 17 eur sa mi tiez zda prehnany, ale co uz 😅
celkom sa na to skolenie v Slniecku tesim, potom sa ozvem ako to dopadlo

mentoska
19. apr 2010

tixi rodila som tu a vsetko bolo ok, sestricky ked videli ako sa drzi tak vsetko nechali nanho,cize daval namna pozor,cvicil so mnou,chodil do sprchy (inak by si musela ist sama) a ked nieco volal sestrisku.Lekar bol uplne v pohode,este si ho postavili tak aby lepsie videl a mohol byt aj blizko pri mne uz pri samotnom porode.Cely cas so mnou dychal,daval mi pit a vsetko co som potrebovala,lehol si ku mne na postel a bol premna naozaj velikanskou oporou. Ostal az kym ma neulozili na izbu,cize este aj tie 2 hodiny po porode na porodnej sale.

tixi
19. apr 2010

to si ma potesila, lebo, ked som sa informovala na poradni u lekarky Z. tak na mna vygulila oci a nahodila grimasu, ked pocula, ze manzel chce byt pri porode 😠

mrauco
19. apr 2010

maximo: oskusam, maly az tak strasne nereve zas. mam skor problemy so zaspavanim a to ci je den ci noc. Trikrat zaspo trikrat ho ulozima zobudi sa. To pivo skusim. Zatial kojim 4. tyzden a mam mleika dost, len som zacala zas krvacat, tak dufam, ze to nie je menzes. Vobec tomu nechapem, lebo som uz mala dva tyzdne bez krvacania.Skusim aj ten hmat aj to prikladanie. on mi najlepsie zapsi ak si ho ulizm tesne k sebe, len to zas ja nespim od strachu ci ho nebuchcem alebo nieco ine. Inak dnes v noci prvykrat zaspal hned po kojeni o polnoci o stvrtej a j o siedmej 😀 KLOP KLOP aby som nezakrikla.
Dnes sa pre zmenu enrvujem kvoli krstu, lebo moji prisypany svokrovic sa robia zaujimavia stale urcuju iny pocet osob. Dokonca sa mi ra zpodarilo zastihnut svokru v telefone dozratu ako dogu. Asi zapijala amleho 😀 tato svokra to je fakt vyhra ☹ radsej neschopnu svokru maximo, ako alkoholicku. 😒

maximo
19. apr 2010

mrauco: ja som krvácala len raz asi 2 mesiace po pôrode a od vtedy do teraz nič 🙂 .Normálne som si odvykla a keď to dostanem,tak sa budem cítiť asi ako v 13-tich 😀 .Tak Tvoj drobec chce Ťa mať stále pri sebe-to je láska,môjho to drží doteraz,v noci sa mi budí aj každé 2 hodinky-ani nie na papanie ale sa chce schúliť v mojom náručí,takže si ho takto pohojdávam-10 kg 😒 -a po 15 minútach šup do postieľky.Túto noc mi vstal len 3 krát a si sa dohodol s Tvojim že nám dajú tiež pospať 😀 .
My sme krstili 2 týždne po narodení a potom nám začala kolika,takže malý celý krst prespal.Svoju svokru predaj v bazáre ale asi budeš musieť aj ponúknuť k nej ešte nejaké euro -aby ju niekto chcel!!!!!A to nám tie ženy chcú radiť čo je najlepšie,keď sa ani samé o seba nevedia postarať 😠 .Hanba!Ja som najšťastnejšia keď mi príde aspoň razdo týždňa pomôcť moja mama s ktorou mám priam sesterský vzťah.Dokáže malého baviť aj celý deň-vtedy ani neviem že ho mám!Mama je môj poklad-druhý po Oliverkovi. 😅

mrauco
19. apr 2010

No moju svokru uz ani do srotu nepredam, este by som musela zaplatit. 😀 no mna s..rie to krvacanie, lebo osm cital,z e to nei je ok, ze asi osyalo nieco z placenty alebo je zapal maternice. Ale uvidim zajtra, mozno haluzim. Najlepsie na tom je, ze v nedleu sme uz mali cestovat s manzelom do NR. Uz sa ide zjasit po dvohc mesiacoch bezo mna, a mne, pravdupovediac, vyhovuje, ze osm pri mame, ktora mi pomoze. Aj ked ma staromodne metody ako kocikovanie po krste a pod, aj tak je to moja mama a tisickrat lepsia ako ta s tou neskorou pubertou a zachvatmi opiasa, ked jeje dennodenne synovia nepovedia, ze aka je krasna a mlada 🙂
Dufam, ze dnesnu noc prepsime co najdlhsie, lebo rano ficime na ortopediu a hematologiu a v stredu za tou fuzatou pani doktorkou na oddelenie rizikovych novorodencov. Pevne verim, z enas vezme a vsetky vysetrenia budu ok aj to nase zltnutie, napriek tomu, ze uz mame mesiac.

lutsine
20. apr 2010

Tixi bola si na tej predporodnej priprave?

tixi
20. apr 2010

caute zienky vcera som bola s muzom na tej predporodnej priprave, v celku zaujimave pocuvanie, bolo to skor o tom, ze rodicka ma hlavne pozitivne mysliet a strach ma ist bokom, vsetko je vraj v nasej hlave a najprv sa musime psychicky pripravit na porod a potom bude aj ta fyzicka cast ovela jednoduchsia
ta porodna sestricka co nam o tom prednasala mi skor pripadala ako psychologicka, urcite je stastie ju mat na porodnej sale, lebo ja som od nej odisla kludna a vyrovnana ako baranok
okrem praktickej ukazky ako ma zena dychat, tlacit, co robit pocas kontrakcii mi tiez radila aby som jedla denne jednu kavovu lyzicku lanovych semienok, vraj to velmi dobre okrem ineho vplyva na vaginu a porodne cesty, kde vytvara akysi mazlavy film a porod je tym jednoduchsi tiez mi odporucala malinovy caj

co ma vsak zarazilo je to, ze som sa dozvedela, ze epidural v noci nepodavaju, pravdepodobne z organizacnych dovodov, kedze pocas nocnej sluzby je na odd.ARO len jeden lekar
tiez som ostala prekvapena, ze vo vranovskej nemocnici porody vacsinou planuju, takze su vyvolavane prostaglandinom a nejde len o rodicky po termine...

urcite to skolenie odporucam, stalo to len pat eur a trvalo zhruba 75 minut

sofik
20. apr 2010

tixi tak si sa aspon niečo užitočné dozvedela 🙂

tiež som počula že vačšinou tu vyvolávajú porody pretože všetky známe rodili v termínoch ako im určil lekár a nie sponntánne ked to na nich prišlo, to je dost velký zásah pre dietatko, ono vie kedy je ten správny čas. Ak žena prenáša týžden a viac tak nepoviem ale prečo to robia aj týžden pred termínom? 😕

deina2005
21. apr 2010

taaaaak konecne po ddddddddddddlhej dobe som zasla kuk a pozeram ze ste sa tu riadne rozpisali a mame novacikov no supeeeeer .joj ale nechce sa mi citat som zdochnuta jak pes 😀

pampusik
22. apr 2010

ahojte mamičky, ktorá dnes ide na ten miting SDKU pred OMV o 16:30hod. sice Dzurindu, Radicovu a spol. tejto strany nemusim, ale su tam zabavne sutaze pre deti, spievat ma Peter Cmorik a dalsi a som momentalne s malinkou u rodicov vo Vranove tak by som sa rada isla pozriet, bude tam niektora z vas?

deina2005
22. apr 2010

pampusik ja by som sla ale ked je take pocasie ze clovek nevie ci bude prsat abo nie ☹

mentoska
22. apr 2010

pampusik ani mi asi nejdeme, aj ked rada by som aspon by som vas stretla no ocino nam uz druhykrat dnes auto neda, boli sme uz na plavarni tak na dnes nam stacilo.

mentoska
22. apr 2010

jeeee jaku hrubku som spravila,az teraz som si vsimla. Slovencina moja milovana 🙂

pampusik
23. apr 2010

no o nic ste neprisli, pre deti nebola ziadna sutaz ako sa pisalo v letaku, akurat tie balony davali a Dzurinda, Miklos a Radicova rozdavali a podpisovali knihy....aspon budeme mat na podpalovanie ked pojdeme opekat 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre